صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۰۸، ۱۳۹۹

رویدادهای هفته 8 تیر 99= 28 ژوئن 2020


کانادا؛

آمار مربوط به ویروس کرونا یا کووید-19 تا روز شنبه 27 ژوئن= 7 تیر:  103,032 مبتلا و 8,516 جان باخته، اعلام شده است.


سازمان مجاهدین خلق ایران بعدازظهر شنبه ۷ تیر اعلام کرد، آمار جان‌باختگان کرونا در ۳۴۰شهر ایران بیش از ۶۱هزار و ۸۰۰نفر است. شمار قربانیان در ایلام به ۴۱۵نفر، در بوشهر به ۵۶۱نفر، در خراسان رضوی به ۳۶۷۰نفر، در خراسان شمالی به ۶۳۵نفر، در خوزستان به ۴۷۲۰نفر، در گلستان به ۱۵۷۵نفر، در گیلان به ۳۱۴۵نفر، در لرستان به ۲۲۲۸نفر و در هرمزگان به ۵۸۰نفر رسیده است. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا محمد کاکاوند روز 8 تیر در محل سالن فرمانداری رژیم گفت: «از نظر شیوع بیماری تقریباً بسیار بد هستیم و برآورد میدانی ما این است که ۲۰درصد مردم شهرستان مبتلا شده‌اند». وی تصریح کرد: «برای این بیماری هیچ راه و چشم‌اندازی وجود ندارد و در آستانه آن هستیم که بیش از ۵۰درصد مردم ایران مبتلا شوند». «از این میزان سه الی چهار درصد فوت می‌کنند که بالغ بر یک تا دو میلیون ایرانی خواهد بود». کاکاوند اضافه کرد: «نرم فوتی بر اثر کرونا در کشور ۴.۷ درصد، در استان ۳.۶ و در شهرستان ۲.۸ درصد است». گزارش این هفته دکتر جهانسوز درباره ویروس کرونا را اینجا در دقیقه 2:42 بشنوید.

******
سایت وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه 26 ژوئن= 6 تیر نوشت: «زن کانادایی به‌ خاطر صدور غیرقانونی لوله‌های صنعتی و تجهیزات پالایش نفت آمریکا به ایران به زندان محکوم شد. انگلیکا پریتی از کانادا توسط دادگاه منطقه‌یی به ۱۸ماه زندان محکوم شد. وی هم‌چنین متهم به صدور موتورهای توربینی و قطعات مربوطه به رژیم ایران است. وی متهم است که خریدار نهایی که رژیم ایران بوده را لاپوشانی می‌کرده است».

******
خبرگزاری آسوشیتدپرس 27 ژوئن= ۷تیر، درباره انفجار در مجمتع پارچین که در ساعت ۳۰دقیقه بامداد روز جمعه ۶تیر در شرق تهران به‌وقوع پیوست نوشت: «بر اساس تصاویر ماهواره‌یی که روز شنبه منتشر شد، انفجاری که پایتخت ایران را لرزاند در یک منطقه کوهستانی در شرق تهران رخ داد که به‌گفته تحلیلگران در آنجا سیستمهای تونل زیرزمینی و تولید موشکی مخفی شده است. آنچه در روز جمعه باعث یک انفجار مهیب و شعله‌های عظیم آتش در آسمان تهران شد هنوز مشخص نشده است. واکنش غیرمعمول رژیم ایران در پی این انفجار بر حساسیت طبیعت منطقه‌یی در نزدیکی محلی که بازرسان بین‌المللی معتقدند رژیم ایران دو دهه پیش برای تولید ماشه سلاح اتمی در آنجا آزمایشهای شدیدالانفجار انجام داده‌ دلالت می‌کند. این انفجار باعث تکانهای شدید به خانه‌ها، شکستن پنجره‌ها و روشن شدن افق شهر در منطقه کوهستان البرز شد. عکس های ماهواره‌یی این منطقه، در حدود ۲۰ کیلومتری (۱۲. ۵ مایل) شرق مرکز شهر تهران، صدها متر (حیاط) از زمین سوخته و شخم زده شده را نشان می‌دهد که در تصاویر منطقه گرفته شده در هفته‌های قبل از حادثه دیده نشده است. محل ذخیره گاز در نزدیکی آنچه تحلیلگران از آن به‌عنوان تأسیسات موشکی خجیر یاد می‌کنند، می‌باشد. فابیان هینز محقق در مرکز جیمز مارتین برای مطالعات منع تکثیر در مؤسسه مطالعات بین‌المللی میدل بری در مونتریی کالیفرنیا بهنظر می‌رسد که این انفجار در تأسیساتی در گروه صنعتی شهید باقری انجام شده باشد که سازنده موشک‌های با سوخت جامد می باشد. مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مستقر در واشنگتن، خجیر را به‌عنوان "محل تونل‌های بی‌شماری، که برخی به آن مظنون به مونتاژ تسلیحاتی هستند" شناسایی کرده است. ساختمانهای بزرگ صنعتی در محلی که از عکسهای ماهواره‌ای قابل مشاهده است نیز نشان می‌دهد که مونتاژ موشکی در آنجا انجام می‌شود». آسوشیتدپرس: تحلیل‌گران می‌گویند رژیم ایران سیستم تونلهای زیرزمینی و سایتهای تولید موشک را پنهان می‌کنند. مقاومت ایران روز ۶تیر در اطلاعیه‌یی نوشت: رژیم درباره انفجار مخزن گاز مطلقاً دروغ می‌گوید، انفجار در قسمت تولید سرهای جنگی برای موشکهای بالستیک به‌وقوع پیوسته است. سرتیپ بسیجی داوود عبدی مدیر کل روابط عمومی وزارت دفاع رژیم ادعا کرد: «‌ساعتهای حدود یازده و نیم-دوازده شب یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین دچار انفجار می‌شود که آتش حاصل از این انفجار توسط عوامل آتش‌نشانی و اطفاء حریق کنترل و مهار شد». این ادعا کذب محض است. شاهدان عینی در حمامک و روستای نیک در نزدیکترین نقطه شرقی به انفجار عظیم شب گذشته گواه هستند که واقعیت و آنچه به چشم دیدند برخلاف این ادعاست. به‌خصوص که در روستاهای اطراف اغلب شیشه‌های خانه‌ها شکسته و دیوارهای قدیمی ترک برداشته و شماری هم کشته و زخمی شده‌اند که هلال احمر به کمک آنها آمده است. رفت و آمد آمبولانس و آتش‌نشانی از تهران به پاکدشت و ممنوع الخروج کردن اهالی حمامک و نیک در همین رابطه است. از صبح امروز هلیکوپترها چندین نوبت بر فراز محل پرواز کردند. انفجار بزرگ در قسمت مهمات‌سازی و مشخصاً تولید سرهای جنگی برای موشکهای بالستیک به‌وقوع پیوسته است. . . . . . .
وال استریت ژورنال نوشت: انفجار بزرگی در نزدیکی سایت کلیدی نظامی پارچین رخ داد. وال استریت ژورنال روز ۶تیر درباره انفجار در نزدیکی سایت پارچین در گزارشی نوشت: «انفجار بزرگی در نزدیکی یک سایت کلیدی نظامی در ایران رخ داد. وزارت دفاع رژیم ایران گفت این حادثه بر اثر انفجار یک مخزن گاز صنعتی در یک منطقه مدنی پارچین بوده است. پایگاه نظامی پارچین یک مجتمع عظیم است که به توسعه و تولید موشک و مهمات اختصاص داشته و شامل چندین سایت آزمایشی است. مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفته بود پارچین دست کم تا سال۲۰۰۴ برای آزمایش مواد انفجاری استفاده می‌شد که می‌توانسته برای تسلیحات اتمی استفاده شود. سایت نظامی موشکی خجیر نیز در محوطه عمومی این انفجار قرار دارد. انفجار جمعه ااحتمالاً سؤالاتی را در مورد این‌که این انفجار یک حادثه یا خرابکاری بوده باشد مطرح می‌کند... ...

******
روز ۲۴ژوئن = ۴ تیر، دادگاه هامبورگ در آلمان، پس از یک رسیدگی فوری، به روزنامه فرانکفورتر آلگماینه دستور داد ۳فقره افترائاتی را که در روز ۱۳ می‌= ۲۴ اردیبهشت، در سایت خود علیه سازمان مجاهدین خلق ایران و اعضای آن در آلبانی نوشته بود، حذف کند و این ادعاها را دیگر تکرار نکند. فرانکفورترآلگماینه در آن زمان در یک مقاله تحت عنوان «در آلبانی باید شیطان زندگی کند» افترائاتی را به‌نقل از افرادی که از مجاهدین جدا و در جبهه آخوندها فعالیت می کنند را منعکس کرده بود. این افترائات شامل شکنجه و آزار در سازمان مجاهدین، ممنوعیت ارتباط با خویشاوندان، ممنوعیت دسترسی به تلفن و برخورداری از کمک مالی عربستان سعودی برای پرواز از عراق به بالکان می شدند. دادگاه روز ۲۳ژوئن با حضور ۳ قاضی به‌دلیل فوریت به رسیدگی پرداخت و حکم خود را روز بعد اعلام کرد. دادگاه با فوریت در یک دستور موقت متهم را موظف می‌کند که از نشر و بازنشر افترائات خودداری کند در غیر این صورت برای هر مورد نقض باید جریمه‌ای تا سقف ۲۵۰هزار یورو بپردازد والا مابه ازای این مبلغ ۶ماه حبس دارد. در صورت تکرار موارد نقض، سقف ۲سال زندان در نظر گرفته شده است. به حکم دادگاه، فرانکفورتر آلگماینه باید هزینه‌های شکایت را بپردازد. کل ارزش شکایت ۴۰هزار یورو تعیین شده است. دادگاه ضرورت رسیدگی فوری را که مقاومت ایران درخواست کرده بود مستدل و موجه شناخت و تأکید کرد حتی اگر موارد افترا به‌عنوان ظن و گمان هم ارائه می‌شد باز هم از اصول گزارش‌دهی مطبوعاتی به دور بود. لازم به یادآوری است که سال گذشته نیز در آلمان مجله اشپیگل به‌خاطر انتشار افترائات مشابهی علیه مجاهدین در دادگاه محکوم و موظف گردید شماری از اکاذیب را از متون خود حذف نماید و دیگر آنها را تکرار نکند. در آن پرونده نیز جریمه‌ای تا سقف ۲۵۰هزار یورو برای هر مورد نقض دستور یا ۶ماه حبس تعیین شده بود. متعاقباً اشپیگل در اجرای تصمیم دادگاه قسمتهایی از افترائات خود را از نسخه PDF این مجله از روی سایتهای آلمانی و انگلیسی‌اش حذف کرد.

کانونهای شورشی؛
******
کانونهای شورشی طی این هفته با آتش زدن درب حوزه آخوندها و نصب تراکت و دیوارنویسی، در قم، تهران، دورود، رودسر، رشت، کرمانشاه، کرج، نیشابور، ماسوله، تبریز، شهرضا، گرگان، خرم آباد و سربندر فعال بودند. 
******
خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه25 ژوئن= 5 تیر، ۸شرکت وابسته به صنایع فولاد رژیم آخوندها را که در ایران، امارات متحده عربی و آلمان مستقر هستند تحریم کرد. برخی از این شرکتها متعلق به فولاد مبارکه سپاه پاسداران می باشند و سالانه دهها میلیون دلار را نصیب سپاه پاسداران می کنند.
اسامی شرکتهای تحریم شده عبارت است از:
شرکت BETTER FUTURE GENERAL TRADING، مستقر در امارات متحده عربی (طبق مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱، به بهانه ارتباط با شرکت فولاد مبارکه سپاهان)
شرکت GLOBAL INDUSTRIAL AND ENGINEERING SUPPLY، مستقر در هنگ‌کنگ (به موجب قانون منع اشاعه تسلیحاتی و آزادی ایران)
شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، مستقر در ایران (طبق مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱)
شرکت فولاد متیل، مستقر در ایران، (طبق مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱، به بهانه ارتباط با شرکت فولاد مبارکه سپاهان)
شرکت PACIFIC STEEL FZE، مستقر در امارات متحده عربی (طبق مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱، به بهانه ارتباط با شرکت فولاد مبارکه سپاهان)
شرکت جهان فولاد سیرجان، مستقر در ایران (طبق مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱)
شرکت TARA STEEL TRADING GMBH، مستقر در آلمان (طبق مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱، به بهانه ارتباط با شرکت فولاد مبارکه سپاهان)
شرکت TUKA METAL TRADING DMCC، مستقر در امارات متحده عربی (طبق مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱، به بهانه ارتباط با شرکت فولاد مبارکه سپاهان)
دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد: شرکت فولاد مبارکه که مورد تحریم قرار گرفت در سال ۲۰۱۸ بر اساس اختیارات مقابله با تروریسم بخاطر حمایت از شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایران لیست گذاری شده بود. شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد که تحت مالکیت یا کنترل بنیاد تعاون بسیج وابسته به سپاه پاسداران است، لیست گذاری شده بود. شرکت فولاد مبارکه در سال ۲۰۲۰ بخاطر اینکه در بخش فولاد ایران کار میکرد نیز لیست گذاری شد،‌.... استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، گفت، «رژیم ایران همچنان از سودهای ناشی از تولید فلزات و نمایندگی های فروش خارجی برای تأمین مالی رفتار بی ثبات کننده در سراسر جهان استفاده میکند. ایالات متحده کماکان متعهد به منزوی کردن بخشهای کلیدی اقتصاد ایران است تا زمانی که عواید ناشی از چنین بخشهایی مجدد در جهت رفاه مردم ایران بکار گرفته شود.». (سایت خزانه داری آمریکا ۵تیر ۹۹)

******
به گزارش سایت حکومتی انصاف نیوز پنجشنبه ۵تیر، ۲۰تن از دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی، به دلیل شرکت در گردهمایی شمع سوزی و مراسم یادبود درگذشتگان ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توبیخ و تعلیق شدند. گفتنی است، هواپیمای مسافربری اوکراینی که از مبدأ تهران به مقصد کی‌یف درحال پرواز بود در تاریخ ۱۸دی۹۸مورد اصابت موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد و همه ۱۷۶سرنشین این پرواز به قتل رسیدند. در همان روز اعلام دلیل واقعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، دانشجویان و مردم معترض برابر دانشگاههای امیرکبیر و شریف تهران در اعتراض به شلیک موشک سپاه پاسداران به این هواپیما و پنهانکاری مقامات رژیم ایران دست به تجمع و تظاهرات زده و علیه «دروغ‌گویی» و «پنهان‌کاری» مسئولان حکومت شعار دادند و خواستار استعفای خامنه‌ای شدند.

اعتراضات؛
******
روز یکشنبه ۸تیر، کارگران نیشکر هفت تپه در چهاردهمین روز اعتصاب خود، روبروی دفتر مدیریت در محوطه شرکت تجمع کردند. آنها خواهان؛ پرداخت دستمزدهای فروردین، و اردیبهشت ماه وتمدید دفترچه درمانی و خدماتی،امنیت شغلی وبرچیده شدن بساط فاسد خصوصی از هفت‌تپه می باشند. در همین روز کارگران شرکت مهاجر جنوب جم، در پالایشگاه شماره ۱۹ عسلویه، در اعتراض به بی‌توجهی کارگزاران رژیم نسبت به مسائل معیشتی اولیه کارگران، دست به تجمع و اعتصاب زدند.
طی روزهای اول تا 3 تیرماه معلمان قراردادی، حق التدریس و معلمان سواد آموزی در مقابل مجلس رژیم دست به یک حرکت اعتراضی زدند که اکثریت شرکت کنندگان را زنان تشکیلی می دادند. معلمان نسبت به وضعیت نامعلوم و نگران کننده، بی ثباتی شغلی و تنگناهای معیشتی خود اعتراض داشتند. در حالیکه معلمان شعار می دادند، «نه تبعیض نه آزمون، عدالت عدالت» نیروهای حکومتی به معترضین حمله ور شدند و 3 تن را با ضرب و شتم بازداشت کردند. گفتنی است برخی از این معلمین حدود ۱۰سال سابقه تدریس دارند، با این حال از سال گذشته از آنها خواسته شد برای استخدام رسمی در آزمون شرکت کنند.

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
******
علی اکبر کریمی نماینده مجلس رژیم در اراک به سرکوب باز هم بیشتر زنان فراخوان داد و گفت: «مقابله با بی حجابی علاوه بر فرهنگ سازی نیازمند برخوردهای پلیسی است.» وی با اشاره به علنی شدن هر چه بیشتر مخالفت با حجاب اجباری گفت، « روز به روز شاهد هستیم که نحوه عمل افراد متجاهر به بی حجابی نمود جدیدی در جامعه پیدا می کند و چون برخوردی با آنها نمی شود این رفتارها تبدیل به رفتار غالب در جامعه می شود.» کریمی همچنین خواستار دستگیری زنان به دلیل نشر مطالب و عکس در فضای مجازی شد: «خواستار جدیت بیشتر در برخوردها با تخریب ها، توهین ها و نشر اکاذیب و شایعات در فضای مجازی هستیم.» (خبرگزاری حکومتی ایسنا – ۵ تیر ۱۳۹۹) در همین رابطه روز سوم تیر ۹۹ یک زن بدلیل انتشار عکس بدون حجاب مورد نظر رژیم در فضای مجازی در آمل دستگیر شد. (خبرگزاری حکومتی رکنا- ۳ تیر ۹۹) دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آمل تأکید کرد مجازات زنانی که قوانین حجاب را نقض می کنند تا دو سال حبس است. در یک تحول دیگر روز ۳ تیر ۹۹ رسانه های حکومتی اعلام کردند که پلیس فتا و پاوا (پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا) در یک عملیات مشترک در اراک یک زوج جوان که ادمین یک کانال تلگرامی بودند را بازداشت کردند. عباس قاسمی دادستان عمومی و انقلاب اراک در این مورد گفت، «طرح امنیت اخلاقی یکی از اولویت های دستگاه قضایی و نیروی انتظامی است و با تمام قدرت و بدون هیچ محدودیتی با برهم زنندگان امنیت عمومی برخورد می شود.» (خبرگزاری رسمی ایرنا – ۳ تیر ۱۳۹۹) پیش از این در اواخر خرداد، تعداد قابل توجهی از زنان در استان خراسان رضوی به دلیل «بی حجابی در فضای مجازی» دستگیر شده بودند.

******
محمدرضا محبوب فر،کارشناس آسیبهای اجتماعی، در سخنانی که در رسانه های حکومتی منعکس شد گفت، «برخی از زنان سرپرست خانوار به‌دلیل آنکه بدون سرپناه هستند اکثراً در خرابه‌ها، ساختمانهای مخروبه، گودالها و کانالها زندگی می‌کنند و بخشی از آنها در بخشی که زاغه یا چادر نشین هستند، اسکان نامناسبی دارند.» (سایت حکومتی اعتماد آنلاین – ۲تیر ۱۳۹۹) وی افزود: «تعداد زنان سرپرست خانوار نیز در کشور افزایش یافته و این افراد در سایه حاشیه نشینی ها و تورم، معیشت زندگی به ویژه مسکن، با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند. بخشی از این زنان که مجبور به اتراق در حاشیه شهرها هستند، آسیب هایی مانند خشونت علیه زنان، اعتیاد، فروش نوزاد و راه های غیراخلاقی آنها را به شدت تهدید می کند. آنها از حمایت های اجتماعی از سوی نهادهای دولت محروم هستند. بخشی از زنان سرپرست خانوار که مشغول به یک کار آبرومند هستند اما زیر خط فقر و محروم از استانداردهای حداقلی در زندگی هستند.»

******

ولی قنبری راد معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی از شناسایی، احضار و بازداشت تعداد قابل توجهی از زنان در این استان به دلیل «بی حجابی در فضای مجازی» خبر داد. به گفته وی از این تعداد برخی با قرارهای تأمین کیفری روانه زندان و برخی دیگر نیز با قید وثیقه آزاد شدند و پرونده‌های آنان برای صدور حکم به دادگاه ارسال شده است. ولی قنبری راد مدعی شده که تعداد دیگری از افراد شناسایی شده نیز در دادسرا حاضر و اظهار پشیمانی کردند و برای آنان قرار تعلیق تعقیب و دستور شرکت در کلاسهای فرهنگی صادر شده است. (خبرگزاری حکومتی ایرنا- ۲۶ خرداد ۱۳۹۹) بر اساس این گزارش، بازداشت این افراد با همکاری پلیس امنیت و اطلاعات استان خراسان رضوی صورت گرفته است. در این گزارش به تعداد دقیق شهروندان بازداشت شده و هویت این افراد اشاره‌ای نشده است. بازداشت زنان به بهانه انتشار عکس های بدون حجاب از زمانی بیشتر شده است که رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا اعلام کرد، تفاوتی میان جرائم در فضای مجازی و واقعیت وجود ندارد و با هر امری که موجب «تشویش اذهان عمومی» شود برخورد خواهد شد. وی اعلام کرده بود که کشف حجاب در فضای مجازی در زیر مجموعه ناهنجاری ها قرار گرفته و تخلف محسوب می شود. پیشتر نیز تورج کاظمی رئیس پلیس فتا در رابطه با رعایت حجاب اجباری زنان تصریح کرده بود، انتشار تصاویر شخصی با پوشش نا مناسب در فضای مجازی جرم است. (سایت حکومتی عصر پویا-۳۰    اردیبهشت ۹۹) طی یادداشتی همچنین حجت الله ذاکر آخوند حکومتی بی حجابی زنان را بی حیایی خوانده و با توهین به زنان ایرانی گفت، «تابستان بار دیگر در حال فرا رسیدن است و با گرم شدن هوا بازار بی حیایی باز هم رونق گرفته و زنان و دختران زیادی با پوشش زننده و بعضاً کشف حجاب، در سطح شهر و در وسایل نقلیه دیده می شوند.» (سایت حکومتی انتخاب- ۲۷ خرداد ۹۹) وی اضافه کرد، «بدحجابی که ناشی از بی حیایی است، منشاء بسیاری از آسیب های اجتماعی،  خانوادگی و فردی است.» وی به بی نتیجه بودن سرکوب داخلی و فشار بر روی زنان ایرانی از طریق حجاب اجباری اعتراف کرده و گفت، «قطعا این میزان جسارت زنان در نادیده انگاشتن قوانین عفاف و حجاب برگرفته از سیاست هایی است که در دهه های اخیر توسط برخی سیاسیون، مسئولین و نهادهای دولتی صورت گرفته تا جایی که این مقوله صرفاً عقیدتی فرهنگی را به سیاست چنان آمیخته کرده اند که می توان گفت، این مقوله دست مایه بهره برداری های سیاسی شده است! علاوه بر این سیاست کاری ها، اهمال بیست و شش دستگاه متولی نیز در این زمینه کم اثر نبوده، چرا که هیچ کدام پیگیر اجرای قانون نوشته شده در این زمینه نبوده و نیستند.»
سرکوب داخلی و به طور خاص سرکوب زنان، از ارکان اصلی حفظ قدرت برای ملایان است.

 اخبار زندان؛
******
زندانی سیاسی زینب جلالیان در اعتراض به عدم انتقال از زندان قرچک، از روز ۳۱ خرداد در اعتصاب غذاست. درخواست این زندانی سیاسی که مبتلا به کرونا می باشد، این است که یا به زندان اوین منتقل شود که محل نگهداری اکثر زنان زندانیان سیاسی است. و یا به زندان خوی محلی که پیش از این در آن محبوس بود، برگردانده شود. وی در حال حاضر در بند قرنطینه زندان قرچک نگهداری می شود و از دسترسی به درمان و رسیدگیهای پزشکی محروم است.
یک منبع مطلع در مورد بیماری زینب از جمله گفت، «زندانی سیاسی زینب جلالیان از پیش به بیماری آسم هم مبتلا بود. با ابتلا به بیماری کرونا دائما سرفه می کند و وضعیت ریه اش اصلا مساعد نیست. تنها مدتی قبل، پس از تأیید ابتلای وی به بیماری کرونا، به دلیل سرفه های مداوم یک عکس از قفسه سینه اش گرفتند و بلافاصله به قرنطینه زندان قرچک برگردانده شد.»
شرایط قرنطینه اصلا بهداشتی نیست و حتی از دیگر قسمت های زندان امکانات خیلی کمتری دارد.
یک پزشک متخصص پیشتر در مورد درمان زینب جلالیان گفته بود، «او باید در محیطی بدون استرس با بهداشت مناسب و غذای سالم دوره نقاهت خود را سپری کند و همچنان تحت نظر پزشک باقی بماند. در غیر این صورت احتمال ایجاد صدمات جبران ناپذیر در دستگاه تنفسی او وجود دارد.»
وضعیت در زندان قرچک بسیار وخیم گزارش شده است. زنان مبتلا به کرونا به محلی به نام باشگاه زندان که محیطی غیربهداشتی و بدون هیچ گونه تهویه مناسب است منتقل گردیده و بدون هرگونه رسیدگی، دارو، درمان و غذا رها شده اند.

******
شورای عالی قضایی رژیم تأیید حکم اعدام سه زندانی را که ۴ماه
پیش در اسفند ۹۸ صادر شده بود، تأیید نمی‌کند اما فشار روی زندانیان در همین رابطه بالا رفته است. محمد رجبی ۲۵ساله، سعید تمجیدی ۲۸ساله و امیرحسین مرادی ۲۵ساله سه زندانی قیام در زندان بزرگ تهران هستند که به جرم «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام» به اعدام، ۳۸سال زندان و ۲۲۲ضربه شلاق محکوم شده بودند. هر سه زندانی در مراحل بازجویی، با شکنجه و بدرفتاری روبه‌رو بودند. امیرحسین مرادی ۲۵ساله دارای دیپلم کامپیوتر دچار یک بیماری نادر پوستی و عصبی نیز می باشد. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ۱۰اسفند ۹۸ خود (قیام ایران شماره ۷۱) به اقدام فوری برای نجات جان این سه زندانی فراخوان داده بود. در همین اطلاعیه آمده بود: بیدادگاه رژیم آخوندی به ریاست سردژخیم ابوالقاسم صلواتی امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی را که در قیام آبان ماه در تهران دستگیر شده بودند را در یک محاکمه نمایشی به اتهام آخوندی ساخته محاربه به اعدام محکوم کرده است. آنها پس از دستگیری تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.
خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، با تأکید بر اینکه زندانیان قیام در معرض شکنجه و اعدام قرار دارند از ملل متحد خواستار اعزام یک هیات بین‌المللی برای بازدید از زندانها و زندانیان قیام در ایران شده است. از سوی دیگر، سازمان عدالت برای ایران و فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق‌بشر با انتشار یک گزارش تحقیقی مشترک با عنوان «رسانه دولتی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک سلاح سرکوب جمعی»، اعلام کردند در سال گذشته از تلویزیون حکومتی ۳۵۵ اعتراف اجباری پخش شده است. در همین فاصله ۵۰۵ برنامه علیه افراد مختلف با محتوای افترا آمیز پخش شده است». تهیه‌کنندگان این گزارش با اشاره به اینکه خبرنگاران رادیو و تلویزیون رژیم آزادنه بدون هیچ عواقبی در اروپا فعالیت می‌کنند از اتحادیه اروپا خواسته اند تا با تعلیق فعالیتها از ورود کارگزاران و خبرنگاران رادیو و تلویزیون رژیم به اروپا جلوگیری کنند و جامعه جهانی نیز با فشار روی رژیم مانع اعترافات اجباری که به‌صورت نظام‌مند و با هدف القای ترس صورت می‌گیرد، بشود. در این گزارش از جمله به افتضاح پرونده ترور دانشمندان هسته‌یی اشاره شد که رژیم آخوندی متعاقباً مجبور شد به صحنه‌سازیهای نمایشی اذعان کند. شادی امین از سازمان عدالت برای ایران بر نقش رادیو تلویزیون رژیم در کنار وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در سرکوب و شکنجه، و بر لزوم پاسخگو کردن این نهادها به‌عنوان نهادهایی که در شکنجه و نقض حقوق‌بشر نقش دارند تأکید کرد.

اخبار منطقه و جهان؛
******
تجهیزات هوابرد یکان اعزامی تفنگدار دریایی گروه حاضر به جنگ آبی‌خاکی باتان ارتش آمریکا، در آلبانی مانور جنگی انجام دادند. ارتش آمریکا در پایگاه خبری خود روز 23 ژوئن= ۳تیر اعلام کرد هلیکوپترهای ونوم و سوپر کوبرا ی نیروهای تفنگدار دریایی آمریکا تحت فرماندهی یکان ۲۶ اعزامی تفنگدار دریایی (MEU) در یک مانور با شلیک جنگی در شهر بیز BIZE آلبانی شرکت کردند. یکی از فرماندهان شرکت‌کننده آمریکایی در این مانور گفت: قابلیت مانور کردن در یک کشور هم‌پیمان ناتو هماهنگی عمومی با هم‌پیمانان و شرکایمان در منطقه را افزایش می‌دهد که نهایتاً یک اروپای آزاد و صلح‌آمیز را تضمین می‌کند.