صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۰۱، ۱۳۹۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته اول تیر ۹۹= ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰

کانادا؛


آمار مربوط به ویروس کرونا یا کووید-19 در کانادا تا روز شنبه 20 ژوئن= 31 خرداد:  
101,019 مبتلا و 8,410جان باخته، اعلام شده است.
******

سازمان مجاهدین خلق ایران بعدازظهر امروز یکشنبه ۱تیر ۱۳۹۹ اعلام کرد، آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۳۳۴شهر از ۵۴هزار و ۶۰۰نفر بیشتر شده است. شمار جان‌باختگان در آذربایجان غربی به ۱۵۴۵نفر، در البرز به ۱۸۹۰نفر، در اصفهان به ۳۰۹۵نفر، در خوزستان به ۴۴۹۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۹۹۵نفر، در قم به ۳۷۶۵نفر، در کردستان به ۱۱۷۵نفر، در گلستان به ۱۳۹۵نفر، در گیلان به ۲۹۵۰نفر و در لرستان به ۲۰۳۰نفر رسیده است. از سوی دیگر معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رژیم روز پنجشنبه ۲۹خرداد گفت: پیش‌بینی می‌شود کشور تا یک سال آینده درگیر کرونا باشد و مرگ و میرهای ناشی از آن همچنان ادامه داشته باشد. حریرچی بدون اشاره به بازگشاییهای مطرح شده از سوی حسن روحانی گفت: تا زمانی که واکسن مؤثری پیدا نشود و بعد از آن هم تا زمان توزیع مناسب واکسن و تاثیر آن در درازمدت، تنها راه مقابله، پیشگیری از بیماری با رعایت فاصله‌گذاری و رعایت بهداشت فردی است.  گزارش این هفته دکتر حسین جهانسوز درباره فعالیتهای پزشکی برای ساخت واکسن و دارو جهت درمان ویروس کرونا را اینجا در دقیقه 2:55 بشنوید.

******
روز شنبه 31 خرداد= 20 ژوئن با برگزاری مراسم گرامیداشت سالگرد ۳۰خرداد، که هر ساله در ویلپنت پاریس برگزار میشد، مقاومت ایران، چهلمین سال مقاومت خود را آغاز کرد. با توجه به شرایط ویژه ای که ویروس کرونا در سراسر جهان بوجود آورده، این کنفرانس بصورت آنلاین در 2000 نقطه از جهان و در اشرف 3 در آلبانی بصورت حضوری با رعایت بهداشت و فاصله اجتماعی برگزار شد. مقاومت ایران سالهاست، 30 خرداد را روز شهیدان و زندانیان سیاسی و سالروز تاسیس آزادیبخش ملی ایران نامگذاری کرده است. در این کنفرانس، علاوه بر هموطنان و نمایندگان جوامع ایرانی در کشورهای مختلف، دهها شخصیت سیاسی، پارلمانی، مدافعان حقوق‌بشر و حامیان مقاومت ایران از کشورهای مخلتف جهان نیز حضور داشتند که شماری از آنها سخنرانی کردند و شماری هم با پیامهایشان همبستگی خود را با مقاومت و قیام مردم ایران اعلام کردند. خانم مریم رجوی بعنوان سخنرانی اصلی این مراسم، از شهر تیرانا در آلبانی از جمله گفت: "... بدون جنبش فداکارانه مردم ایران، صحنه سیاسی ایران، شوره‌زار یأس و انفعال می‌شد. کسانی که تأثیرات روانی و اجتماعی حمله مغول به ایران را بررسی کرده‌اند، نمونه‌های دردناکی حاکی از زوال اراده پایداری در جامعه آن روز را گزارش می‌کنند. در کتاب‌های تاریخ این دوره نوشته‌اند: « اگر یک کلاه مغولی به ناگاه میان هزار نفر خوارزمی پرتاب می‌شد، جملگی از ترس می‌گریختند». اما امروز مقاومت سازمان‌یافته مردم ایران با پایداری طولانی و الگوی ایستادگی، وجدان جمعی مردم ایران را تحت تأثیر خود قرار داده و اوضاع متفاوتی شکل داده است. سلسله قیامهای ضدحکومتی در همه این‌ سال‌ها ادامه منطقی و تاریخی خط سرخی است که از ۳۰خرداد ترسیم شد. قیام‌هایی که از دیماه ۹۶ آغاز شده و در رأس همه، آبان آتشین و خونین ۹۸، همان استراتژی ۳۰خرداد است که در کف خیابان جاری و ساری شده و به رساترین زبان سخن می‌گوید. قیام آبان که در عرض فقط ۴۸ساعت، یکباره در ۹۰۰نقطه کشور شعله‌ور شد، از جنس و طینت همان رعدی بود که در سی خرداد در آسمان بی‌ابر تهران به‌صدا درآمد. در آن روز سپاه پاسداران بر اساس دستور خامنه‌ای به‌کشتار دست کم ۱۵۰۰تن از قیام‌کنندگان دست زد. آمار واقعی البته بیشتر است. اما رژیم ولایت فقیه نمی‌تواند جنبشی را مهار کند که برای سرنگونی رژیم‌اش به‌ اوج رسیده و در کانون‌های شورشی استمرار یافته است.
متن کامل سخنرانی: https://tinyurl.com/yavhsl9c

******
اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در یک اقدام بی سابقه از قطعنامه
دو حزبی که از فراخوان جنبش مقاومت ایران برای یک ایران غیرمذهبی و دمکراتیک پشتیانی و تروریسم مورد حمایت رژیم ایران را محکوم می کند، حمایت کردند. سایت تلویزیون فاکس نیوز چهارشنبه 17 ژوئن= ۲۸خرداد در گزارشی دراینباره نوشت: این قطعنامه که ۲۲۱نماینده از آن حمایت کرده‌اند از طرح ۱۰ماده‌ای مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران حمایت می‌کند. این طرح برای ایران آینده است و شامل حق جهانشمول رأی دادن، بازار آزاد و یک ایران غیراتمی است. قطعنامه کنگره همچنین به سریالی از تلاشهای مقامات رژیم ایران برای حملات تروریستی علیه اعضای شورای ملی مقاومت اشاره می‌کند، از جمله توطئه بمب‌گذاری در گردهمایی شورای ملی مقاومت در پاریس در سال۱۳۹۷. این قطعنامه نه تنها به‌لحاظ تعداد حامیان بلکه به‌خاطر گستردگی افرادی که آن را امضا کرده اند قابل توجه است. قطعنامه کنگره به «ممانعت از فعالیت‌های شرورانه هیاتهای دیپلماتیک رژیم ایران» و نهایتاً بستن آنها در تمامی کشورها فراخوان می‌دهد . این فراخوان به‌خاطر نگرانی از حملاتی است که توسط سفارتهای رژیم ایران در اروپا و مشخصاً در آلبانی طراحی شده‌اند.  دولت ترامپ تحریم‌ها علیه رژیم ایران را تشدید کرده است به‌ویژه که این رژیم به‌شدت اعتراضات در داخل کشور را سرکوب کرده است، سرکوبی که منجر به کشته شدن حدود ۱۵۰۰نفر گردید. اخیراً دولت ترامپ از شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید تحریمهای ۱۳ساله علیه رژیم ایران شده است. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس - تسنیم - ۲۹خرداد در واکنش به این قطعنامه نوشت: «تعداد قابل توجهی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از طرح دو حزبی حمایت از منافقین، پشتیبانی کرده‌اند. حدود ۲۲۱ نماینده دموکرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از طرحی برای حمایت از منافقین، اعلام حمایت کرده‌اند. نمایندگان مجلس آمریکا در این طرح ضد (نظام)، دولت ایران را متهم به تروریسم کرده و آن را محکوم کرده‌اند. تام مک کلینتاک نماینده جمهوریخواه کالیفرنیا درباره طرح اخیر مدعی شد: این به آن دلیل است که جهان در حال مشاهده چالش برای آزادی در ایران است. برد شرمن دیگر نماینده آمریکایی نیز مدعی شد: تحریم‌های رژیم ایران و مقام‌های آن باید ادامه پیدا کند و این تحریم‌ها به شرکت‌های فروشنده ابزار سرکوب نیز گسترش یابد».

******
قاضی شرع منصوری در رومانی خودکشی شد. رژیم آخوندهامدعی شد، وی بدست مجاهدین خلق ترور شده است. سخنگوی مجاهدین در این باره گفت: طلبکاری و اسلوب دو قورت و نیم، شیوه شناخته شده رژیم پلید آخوندی است که باید بند از بندش گسست. تجربه آخوند منصوری تازگی ندارد و قبل از آن هم سعید امامی و مزدوری به نام دلیلی که راهنمای حملهٔ اجیرشدگان قاسم سلیمانی به اشرف بود در پایان کار توسط رژیم کشته و صورتش هم پوست کنده شد تا به‌سادگی شناسایی نشود. سپس رژیم آن را از طریق مزدوران عراقی و ایرانی خود از قبیل حیدر عگیلی و ایرج مصداقی به گردن خود مجاهدین انداخت.

آسوشیتدپرس 18 ژوئن= ۲۹خرداد گزارش کرد: گروههای مدافع حقوق روزنامه‌نگاران و مخالفان رژیم ایران خواهان جلوگیری از خروج آخوند منصوری از رومانی هستند که پس از دزدیهای کلان از ایران گریخته است. یک مخالف ایرانی که در رومانی زندگی می‌کند، به آسوشیتدپرس گفت در مشورت با مجاهدین خلق، شکایت خود را به دادستانهای رومانی ارائه داده و منصوری را به نقض حقوق‌بشر متهم کرده است. اسکات گریفن، معاون پژوهشگاه بین‌المللی مطبوعات مستقر در وین، منصوری را "شخصیت اصلی مسئول آزار و اذیت گسترده روزنامه‌نگاران در ایران" خواند. این خبرگزاری افزود: گزارشگران بدون مرز در آلمان هفته گذشته با ارائه شکایت توسط دادستانهای فدرال در آلمان، خواستار تحقیقات در مورد منصوری در ارتباط با اتهامات شکنجه و نقض حقوق‌بشر برای دستور دستگیری ۲۰خبرنگار در ایران در سال۲۰۱۳ شد. دادستانهای آلمان روز چهارشنبه تأیید کردند که در حال بررسی این شکایت بودند و گزارشگران بدون مرز گفتند پس از این‌که منصوری از آلمان به نوعی در رفت، بار دیگر شکایت را به مقامات رومانی ارائه داده است. آسوشیتدپرس نوشت: منصوری هفته گذشته گفت که ایران را برای معالجه پزشکی نامشخص ترک کرده و محدودیت سفر کرونا مانع بازگشت وی برای مواجه شدن با این اتهامات شده است. از سوی رژیم یک هواپیمای "قشم ایر" را پنجشنبه‌شب برای انتقال منصوری و دو زندانی به صوفیه به حرکت در آورد اما دادستانی رومانی به‌دنبال شکایت و اقدامات سیاسی به منصوری اجازه خروج نداده است.

******
سازمان مجاهدین خلق ایران در سالگرد ۱۷ژوئن، همچنانکه از سال ۱۳۹۲ پیوسته در قبال کلیه اتهامات وزارت اطلاعات از جمله قتلهای مشکوک در درون مجاهدین و طلاق‌های اجباری و نگهداری اجباری افراد در اشرف و لیبرتی و عقیم کردن زنان به مزدورانی از قبیل مسعود خدابنده، ایرج مصداقی، اسماعیل یغمایی، عاطفه اقبال، فرشته خلج هدایتی و سایر مزدوران گفته است، بار دیگر کسانی را که منکر مزدوری و پیش بردن خطوط اطلاعات آخوندها علیه مجاهدین و مقاومت ایران هستند فرامی‌خواند بی‌درنگ شکایت کنند و در دادگاه حضور به‌هم رسانند. از این پیش‌تر کمیسیون قضایی شورای ملی مقاومت نیز رله کنندگان افترائات و لجن‌پراکنی‌های اطلاعات آخوندی را به شکایت و حضور در دادگاه فراخوانده است. تا آنجا که به مجاهدین و مقاومت ایران مربوط می‌شود در پرونده ۱۳ساله ۱۷ژوئن با بیش از یکصد هزار صفحه آکنده از لجن‌پراکنی‌های مزدوران، سرانجام حتی یک برگ هم علیه مقاومت سرفراز ایران یافت نشد و قضاییه فرانسه همه افترائات و اکاذیب و چرندیات را باطل شناخت. یادآوری می‌کنیم که از این پیش‌تر مزدوران احسان نراقی، شوالریاس، جهانگیر شادانلو، منوچهر شلالوند در دادگاه در فرانسه، مجید کمالی از مدیران نشریه بنی‌صدر (انقلاب اسلامی) در دادگاه در آلمان و مصطفی محمدی در عراق به چنین شکایتهایی روی آوردند اما دادگاهها حق را به مجاهدین دادند یا شکایت آنها را بالکل وارد ندانستند و قبول نکردند. هم‌چنین نمونه‌های یاد شده در بیانیه سالیانه شورای ملی مقاومت ایران در مرداد گذشته مبنی بر شکایت نورسیدگانی که «در میانسالی به صرافت آن می‌افتند که وقتی کم سن و سال بودند، مجاهدین آنها را به اجبار یا با ”شستشوی ‌مغزی“ از اروپا یا آمریکا به ارتش آزادیبخش برده‌اند (ماده ۶۵)». اخیراً خانم رجوی تأکید کرد: مقاومت ایران با تمام توان توطئه‌های زنجیره‌یی دوران پایانی حکومت آخوندی را درهم می‌شکند. در پرونده ۱۷ ژوئن نیز رژیم با ردیف کردن یک دوجین بریده مزدور و احسان نراقی تحت عنوان جامعه‌شناس و پژوهشگر و هم‌چنین شوالریاس تحت عنوان محقق و خبرنگار و چندین خانواده و مادر پیر و دلتنگ عمل می‌کرد و آنها ابزار کار رژیم برای سر بریدن مقاومت بودند. طرف جنگ برای مقاومت ایران، رژیم ولایت فقیه در تمامیت آن به‌ویژه گشتاپوی دینی و قضاییه جلادان و وزارت دیپلمات‌تروریستهاست.
سازمان مجاهدین خلق ایران
۲۸ خرداد ۱۳۹۹ (۱۷ ژوئن ۲۰۲۰)

******
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه 17 ژوئن= ۲۸خرداد با صدور بیانیه‌یی از تحریم بشار اسد دیکتاتور سوریه و گروه شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران یعنی لشکر فاطمیون خبر داد. در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: «ما بشار اسد، معمار این رنج [مردم سوریه]، و همسرش اسما اسد ... و نیز محمد حمشو، تامین‌کننده مالی این جنایات، و گروه شبه‌نظامی رژیم ایران، لشکر فاطمیون را ... تحریم می‌کنیم. ما همچنین ماهر اسد، لشکر چهارم ارتش عربی سوریه و کادر فرماندهی آن یعنی غسان البلال و سامر الدانا، را تحریم می‌کنیم».

******
 
نمایندگی دائم فرانسه در سازمان ملل روز پنجشنبه 18 ژوئن ۲۹خرداد طی توئیتی اعلام کرد: «سه کشور اروپایی آلمان، انگلستان و فرانسه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خاطر حرفه‌یی بودن و بی‌طرفی در تصریح بر تعهدات منع تکثیر رژیم ایران قدردانی می‌کند». وی افزود: «این سه کشور اروپایی تصمیم گرفته‌اند که قطعنامه‌یی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارسال کرده و از ایران بخواهند به‌طور کامل با این قطعنامه همکاری کرده و به آژانس دسترسی مورد نیاز را در زمان لازم بدهد». به گزارش خبرگزاری بلومبرگ در همین روز، نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه، با انتشار بیانیه‌یی از پیش‌نویس قطعنامه سه کشور اروپایی که از رژیم ایران می‌خواهند به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد حمایت کرد. بلومبرگ روز ۲۶خرداد گزارش داد که آلمان، فرانسه و انگلستان پیش‌نویس قطعنامه‌یی توبیخی را به شورای حکام ارائه کرده‌اند. سه کشور اروپایی در این قطعنامه ضمن ابراز نگرانی از این‌که رژیم ایران بیش از چهار ماه است «با سرپیچی از مفاد پروتکل الحاقی» به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به محل‌های مورد درخواست‌شان را نداده است، خواستار «همکاری کامل» تهران شده‌اند.

******
رژیم ایران با تأخیر ۵ماهه در ارسال جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی که با ۱۷۶ سرنشین توسط سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی آنان به قتل رسیدند، روز چهارشنبه ۲۸خرداد، مدعی شد که می‌خواهد آنرا برای بازخوانی به اوکراین ارسال کند. محمد اسلامی وزیر راه رژیم ایران گفت که جعبه سیاه پرواز۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، ابتدا به اوکراین فرستاده می‌شود در صورت ناتوانی آنها، احتمالاً جعبه سیاه برای بازخوانی به فرانسه ارسال خواهد شد.
گفتنی است که رژیم ایران در این جنایت ضدانسانی در حق مسافران بیگناه از کشورهای مختلف چندین روز با پنهان‌کاری و دروغگویی و تکذیب گزارشها در نهایت مجبور شد اعلام کند که خطای انسانی باعث این فاجعه شده است. اسلامی افزود که اوکراین پیش از این امکانات لازم برای خواندن جعبه سیاه را نداشت اما گویا آمریکایی‌ها تجهیزات مورد نیاز را «در اختیارشان گذاشته‌اند و قول همکاری با حضور نماینده کارخانه در اوکراین را داده‌اند.» وی اضافه کرد: هماهنگی‌های لازم در این خصوص به این نحو است که در حضور نمایندگان ایکائو «سازمان بین‌المللی هوانوردی»در کشور اوکراین بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد و اگر شرایط فراهم نشد آن وقت به اتفاق در فرانسه مورد بازخوانی قرار گیرد و برخی کشورها هم در این زمینه نظر به ارسال مستقیم به فرانسه دارند.
گفتنی است که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز سه‌شنبه 16 ژوئن ۲۷خرداد در سخنانی پیرامون سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط رژیم ایران گفت: «در ارتباط با هواپیمای اوکراینی همراه شرکای بین‌المللی خود فشار به حکومت ایران را ادامه می‌دهیم تا به پاسخ سؤالها برسیم، تا به عدالت برسیم و خسارت به خانواده‌ها پرداخت شود». وی با تأکید بر تحویل‌دهی جعبه سیاه هواپیما توسط رژیم ایران اضافه کرد که موضوع بازخوانی و تجزیه و تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه این هواپیما را چند روز پیش با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین مطرح کرده بود. وزیر راه رژیم در واکنش به ابراز نگرانی نخست‌وزیر کانادا در خصوص ارسال نشدن جعبه سیاه اوکراینی، گفت: «در خصوص تأخیر در بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، هیچ اتفاقی جز موضوع شیوع کرونا در میان نبوده و هیات ایرانی و کمیته سانحه منتظر هماهنگی نهایی بین گروهها هستند تا در اولین فرصت، بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد». نماینده رژیم در سازمان هواپیمایی بین‌المللی هوانوردی «ایکائو» هفته پیش گفته بود که سازمان هواپیمایی کشوری ایران این درخواست را اخیراً به اداره تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA) ارائه کرده است. اما بنا به گزارش رویتر آژانس فرانسوی گفته است که به‌طور رسمی هیچ درخواستی دریافت نکرده و بحثها با رژیم ایران و سایر کشورهای دخیل همچنان پابرجاست.

******

اعتراضات؛

- روز پنجشنبه 29 خرداد، کارگران راه‌آهن زاگرس برای دومین روز نسبت به عدم پرداخت حقوق معوقه خود با شکستن درب مدیریت راه آهن زاگرس، دست به اعتصاب زدند. در همین روز کارگران هفت تپه با عنوان کردن مطالبات خود از جمله، پرداخت حقوقهای معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، بازداشت اسدبیگی و مجازات حبس ابد برای اسدبیگی- رستمی، خلع ید کارفرمای اختلاسگر و بخش خصوصی از هفت‌تپه و بازگرداندن ثروتهای اختلاس‌شده به کارگران، چهارمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند.

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
******
سازمان نظام پرستاری در نامه سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور نظام آخوندها روز ۲۷ خرداد فاش ساخت که برای ۱۴۰هزار تخت بیمارستانی در کل ایران، تنها ۱۱۰ هزار پرستار مشغول به کار هستند و حداقل ۷۴۰۰ پرستار به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا شده اند. این نامه در خبرگزاری حکومتی ایلنا نیز منتشر شده است. به دنبال اعتراضات گسترده پرستاران در شهرهای مختلف ایران و فشار افکار عمومی به منظور پرداخت حقوق پرستاران، سازمان نظام پرستاری ناگزیر از این اقدام به منظور فرونشاندن اعتراضات گردید. بخش هایی از این نامه سرگشاده در زیر آمده است:
هشت دهم نیروی پرستار برای هر تخت بیمارستانی
«از تعداد ۲۵۰هزار جمعیت پرستاری ایران اعم از شاغلان، دانشجویان و بازنشستگان، ۱۱۰ هزار نفر برای ۱۴۰هزار تخت بیمارستانی فعال بوده و فقط در بیمارستان ها کار می کنند. یعنی به ازای هر تخت بیمارستانی در بالین فقط هشت دهم نیروی پرستار در ۲۴ساعت داریم. «از تعداد ۱۱۰هزار نفر فوق حدود ۶۵ تا ۶۸هزار پرستار مستقیما طی این چهار ماه، صرفا به بیماران مبتلا به کرونا خدمت کرده اند و این رقم با تسری کرونا به سایر استان ها، کماکان در حال افزایش روزانه است. «از این تعداد ۶۵ الی ۶۸هزار نفر، بالغ بر ۵۰درصد آنها، حداقل ۳۲هزار پرستار بین دو هفته تا دوماه به صورت مداوم در بخش های کرونای بیمارستان ها شبانه روز در ارتباط مستقیم با بیماران مبتلا به کرونا بوده و از دیدار با خانواده های خود اعم از همسر، فرزند، پدر و مادر و …. محروم بوده اند. «به دلیل این ارتباط نزدیک تا تاریخ ۲۷ خرداد بالغ بر تعداد ۷۴۰۰ پرستار به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا شده اند. تعداد ۱۸پرستار جان خود را از دست داده که ۷نفر از استان گیلان و بقیه از  تهران و سایر نقاط کشور هستند….
کلاهبرداری مالی و نپرداختن حقوق پرستاران
«تعداد زیادی از دانشگاه های علوم پزشکی اضافه کار و کارانه پرستاران را از هم جدا نکرده اند. این موضوع باعث عدم شفافیت در پرداخت ها شده است و حقوق بسیاری از پرستاران از بین می رود. «به دلیل کمبود نیرو و وضعیت اقتصادی با درخواست های قانونی بازنشستگی پیش از موعد پرستاران موافقت نمی کنند. این موضوع مشکلات عدیده ای را برای پرستاران به طور خاص زنان پرستار ایجاد کرده است. «یکی از بدترین رفتارها که با پرستاران شده به طور خاص در استان های شمالی اعم از گیلان و مازندران اینکه علیرغم وعده اولویت استخدام و بکارگیری یکساله پرستاران، بعد از دو ماه و اندی فعالیت، بدون آنکه حقوق و مزایای آنها پرداخت شود مانده اند. از جمله در استان گیلان، دانشگاه علوم پزشکی قرارداد ۸۹ روزه ساعتی اجباری به پرستاران ارائه کرده و پرداخت هر گونه حقوق و مزایای قانونی آنها را منوط به امضا این قرار داد غیرقانونی و غیرانسانی از طرف پرستاران کرده است.»

******
در فاصله کمتر از یک ماه پس از قتل رومینا اشرفی، دو قتل موسوم به ناموسی دیگر جامعه ایران را تکان داد. ریحانه عامری 22 ساله و فاطمه برَحَی 19 ساله، در روزهای ۲۵ و ۲۶ خرداد به نحو وحشیانه ای توسط پدر و همسر خود به قتل رسیدند. ریحانه اهل کرمان روز دوشنبه ۲۶ خرداد توسط پدرش بوسیله تبر به قتل رسید. پدر ریحانه ۳ سال قبل هم با شکستن دست و پای دخترش قصد داشت او را به قتل برساند اما توسط خواهرش نجات یافت. (خبرگزاری حکومتی رکنا – ۲۷ خرداد ۹۹). فاطمه در آبادان یکشنبه شب ۲۵خرداد به دست همسرش به قتل رسید. این مرد به مأموران گفت سر فاطمه را پس از جدا کردن از تنش در منطقه بهار کنار رودخانه بهمن شیر رها کرده است. فاطمه برحی سال گذشته در یک ازدواج اجباری به عقد پسرعموی خود درآمده بود.(خبرگزاری حکومتی رکنا – ۲۷ خرداد ۹۹)
بر اساس گزارشهای رسانه های حکومتی طی ماههای اردیبهشت و خرداد 99، حداقل ۴ قتل موسوم به ناموسی در استانهای گیلان، سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان به وقوع پیوسته است. ر اساس ماده ۳۰۱  قانون مجازات رژیم «پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی شود» چرا که او صاحب خون فرزندش می باشد و مشمول مجازات مرسوم قتل عمد در ایران نمی شود«. ماده ۶۳۰ کتاب تعزیرات حکومتی نیز تصریح می کند: هر گاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد میتواند در همان حال آنان را به قتل برساند.

******

نیروی انتظامی رژیم اعلام کرد با زنانی که ترک موتور می نشینند برخورد قضایی می شود و از سوی دیگر شرایط جریمه رانندگانی که در خودروهاشان روسری را بر می دارند سخت تر کرد. رئیس پلیس تهران، حسین رحیمی روز یکشنبه ۲۵ خرداد زنانی که ترک موتورسیکلت می نشینند را تهدید کرد و گفت: «در طول هفته و مخصوصاً روزهای پنجشنبه، طرح برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف در دستور کار پلیس تهران قرار دارد و با موتورسواران متخلف برخورد می شود.» رحیمی با تأکید بر اینکه «پلیس با هیچگونه بی اخلاقی کنار نخواهد آمد» گفت: «با موتورسیکلت سوارانی» که «رفتار خارج از عرف دارند به شدت برخورد می شود.» (سایت حکومتی آفتاب نیوز- ۲۵ خرداد ۱۳۹۹)
علی ذوالقدر، رئیس پلیس امنیت تهران، در رابطه با کسانی که در داخل خودروی خود حجاب اجباری را رعایت نکنند، گفت: «شهروندان به محض دریافت پیامکی با مضمون: «مالک خودرو! در خودروی شما کشف حجاب صورت گرفته» باید بلافاصله به یکی از مراکز پلیس امنیت مراجعه کنند. فرقی ندارد که در کدام شهر حضور داشته و پیامک تخلف مبنی بر کشف حجاب در شهر دیگری باشد. مالک و متصرف خودرو باید به مرکز پلیس امنیت مراجعه کرده و درصورت آنکه کشف حجاب را مرتکب شده است، تعهد دهد.» (سایت حکومتی مشرق نیوز- ۲۱ خرداد ۱۳۹۹). ذوالقدر همچنین در مورد این طرح با نام «توقیف سیستمی خودرو» اضافه کرد: «نفراتی که مرتکب جرم کشف حجاب شده و یا نسبت به این موضوع اعتراض دارند باید در ۱۰روز به مرکز پلیس مراجعه کنند چون سیستم طوری طراحی شده که اگر فرد به پلیس مراجعه نکند و تعهد ندهد، خودرویش در سیستم توقیف می شود… افرادی که بیش از چهار یا پنج بار سابقه توقیف در سیستم داشته باشند، بلافاصله به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.» (روزنامه حکومتی کیهان – ۲۱ خرداد ۹۹)

******
چند زندانی خطرناک که توسط وزارت اطلاعات و مقامات زندان به خدمت گرفته شده اند زهرا صفایی را تهدید به حمله و قتل کرده اند. زندانی سیاسی زهرا صفایی به همراه دخترش پرستو معینی در روز ۵ اسفند ۱۳۹۸، بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات (بند ۲۰۹زندان اوین) منتقل شدند. سپس در آخرین هفته فروردین ۹۹ از زندان اوین به زندان قرچک تبعید شدند. لازم به ذکر است که نام زندانی سیاسی زهرا صفایی در میان ۲۰ تن از دستگیرشدگان در تهران و شهرستانها بود که مقاومت ایران در تاریخ ۱۶ اردیبهشت درباره آنها اطلاعیه صادر کرد و خواستار اقدام فوری برای نجات جان آنها شده بود. زهرا صفایی در سال ۱۳۸۵ مجدداً دستگیر و در سال ۱۳۸۸ به زندان قزوین تبعید شد. پدر زهرا صفایی یکی از بازاریان سرشناس تهران بود که در سال ۶۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق اعدام گردید. زندان قرچک همچنین یکی از مراکز شیوع ویروس کرونا است و زندانیانی که دارای علائم این بیماری هستند از سایرین ایزوله و قرنطینه نمی شوند. گزارشات حاکی از ابتلای حداقل ۱۰۰ زندانی در این محل می باشد.
زندانی سیاسی زینب جلالیان نیز که اخیراً در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۹۹ به این زندان منتقل شده بود به بیماری کرونا مبتلا شده است. بسیاری زندانی سیاسی دیگر از جمله گلرخ ابراهیمی ایرایی، فروغ تقی پور (که او هم به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است)، و شمار زیادی از زنان و دختران دستگیر شده در قیام آبان و دی ۹۸ در شرایط اسفبار این زندان به سر می برند. به نظر می رسد این یک اقدام عمدی از سوی رژیم ملایان برای سوء استفاده از شیوع این ویروس مرگبار جهت از میان برداشتن مخالفان سیاسی و زندانیان مقاوم می باشد. کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران بار دیگر با تکرار فراخوان مقاومت ایران از دبیرکل ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر، شورای حقوق بشر ملل متحد و سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر خواستار اقدام فوری برای نجات جان زندانیان سیاسی و اعزام هیأت به ایران برای بازدید از زندان های رژیم و دیدار با زندانیان می باشد.

******
صبح چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌، مأموران انتظامی با یورش به منزل دو برادر بلوچ محمد و مهدی پوریان، در محله‌ اسدآباد شهرستان ایرانشهر، پس از بازداشت آنها را از فاصله نزدیک با شلیک گلوله به قتل رساندند. احمد پوریان، برادر این دو قربانی ۱۸ و ۲۰ ساله، درباره یورش مأموران انتظامی گفت آنها هنگام حمله مأموران نیروی انتظامی در خواب بودند که مأموران آنها را بیدار کرده و پس از ضرب و شتم آنها را کشتند. احمد گفت: «مأموران آگاهی ایرانشهر پس از ضرب و شتم محمد و مهدی جلوی چشمان مادرشان، به آنها دستور فرار دادند که مهدی پوریان در حال دویدن از پشت بهش شلیک کرده و کشتند اما محمد حاضر به این کار نشده و او را داخل خانه جلوی چشمان مادر به سمت او شلیک کرده و او را کشتند.» به گفته احمد پوریان، در این یورش نیروهای انتظامی مادر او را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادند. مادرش که شاهد قتل دو فرزندش بود سکته قلبی کرد و پدرش نیز تعادل روانی خود را از دست داده است. سهیلا شیروانی روز پنجشنبه ۲۳ خرداد طی یک پیام صوتی که در فضای مجازی منتشر شده می گوید: «با پیگیریهای انجام شده مبنی بر کشته شدن دو فرزندم در دادگاه نظام و مطالبه‌گریهای انجام شده، دادگاه نظام به ما گفته‌اند که قتل فرزندان شما به دستور گل محمدی(دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر) بوده و مأموران طبق دستور این کار را انجام داده‌اند.» وی می افزاید: «با این مریضی کرونا هیچکس از خانه خارج نمی‌شه بره برای خونه ‌ش نان بخره ولی من از کرونا نمی‌ترسم. دو تا بچه از دست دادم. دادگاه و پاسگاه هستم. صبح از خواب بیدار می‌شم تو این و آن اداره هستم. چرا من را بدبخت کردید؟ چرا من را دلسوخته کردید؟ چرا مرا کشتید؟ شما مرا کشتید. من یک مادرم. خدایا اینها که ظالم هستند و روی سر مردم افتادند، خودت خدای بزرگی خودت تقاص ما را بکن. …. صدای من را به همه جا برسونید…»

******
کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت ایران به بخشی از اسناد انتقال مجروحان قیام آبان به بیمارستان در تهران، از جمله اسناد مربوط به انتقال ۶ زن مجروح شده در قیام آبان دست‌یافته است. https://tinyurl.com/y7zr2qyf
در میان اسناد مربوط به ۶۰ مجروح که در فاصله روزهای ۲۴ تا ۲۷ آبان ۱۳۹۸ توسط سازمان اورژانس کشور به بیمارستان منتقل شده اند، اسامی شش زن مجروح شده در قیام به چشم می‌خورد که دو تن از آنها مورد اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای حکومتی قرار گرفتند. اولین سری از اسناد افشا شده از سوی کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۹، مربوط به انتقال ۶ زن مجروح شده در قیام آبان ۱۳۹۸ در روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان می باشد.
برای خواندن این اسناد به سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت 
مراجعه بفرمایید.


اخبار منطقه و جهان؛
******
خبرگزاری فرانسه نوشت: مکزیک، هند، ایرلند و نروژ به‌عنوان اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شدند. در بلوک غرب نروژ، کانادا، ایرلند برای احراز دو کرسی رقابت کردند. در منطقه آسیا و اقیانوسیه، هند و در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب مکزیک به‌عنوان اعضای جدید شورای امنیت بدون رقیب انتخاب شدند. کنیا و جیبوتی نیز برای احراز کرسی نهایی رقابت کردند ولی هیچ پیروز نهایی در این رقابت معرفی نشده است. این خبرگزاری افزود: مجمع عمومی از بیم تقلب یا دستکاری، رأی‌گیری الکترونیکی نخواهد کرد، اگر چه عمده فعالیتهای سازمان ملل تا پایان ژوئیه و به‌خاطر پاندمی کرونا به‌ صورت مجازی خواهد بود. گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل دارای 10 عضو انتخابی و 5 عضو دائمی یعنی چین، آمریکا، فرانسه، روسیه، انگلستان دارد. ایران در طول عمر ۷۲ ساله شورای امنیت سازمان ملل متحد، فقط یک‌بار بین سالهای (۱۹۵۵–۱۹۵۶) به عضویت شورای امنیت انتخاب شد.