صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۰۳، ۱۳۹۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 3 آذر 98= 24 نوامبر 2019

خبری از کانادا؛
ایرانیان هوادار مقاومت ایران روز شنبه در ششمین روز از آکسیون خود برای همبستگی با قیام مردم ایران در مقابل پارلمان فدرال و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، گرد آمدند. آنها  از کانادا خواستند تا حمایت خود را از قیام کنندگان ایران اعلام کند. گفتنی است ایرانیان در کشورهای مختلف از گروهها و عقاید مختلف آکسیونهایی در شهرهای اروپا و آمریکا برگزار کرده اند.


اخبار؛

سازمان مجاهدین خلق ایران در داخل کشور، اسامی 99 تن از شهدای قیام 98 را منتشر کرد و روز شنبه اعلام شد که تعداد کشته شدگان 300 تن، زخمیان 4000 تن و دستگیر شدگان 10000 تن در 165 شهر می باشد و موج دستگیریها همچنان ادامه دارد. بنا به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت3 آذر، دیروز شنبه، نهمین روز قیام سراسری، شهرهای، فردیس، ارومیه، شیراز و مناطق اطراف بندر ماهشهر، با جنگ و گریز مردم و نیروهای حکومتی سپری شد. زندانهای تهران از جمله زندان اوین و زندان فشافویه مملو از بازداشت‌ شدگان است و با کمبود شدید جا مواجه هستند. وضع در برخی شهرها از این هم بدتر است و زندانیان در مراکز سپاه و نیروی انتظامی و در ساختمانهای حکومتی نگهداری می‌شوند. گفتنی است بر اساس ویدیویی که بدست مقاومت ایران رسیده نشان می دهد که پاسداران از دبستان دخترانه قدس به‌عنوان محلی برای بازداشتگاه استفاده کرده و دستگیر ‌شدگان قیام سراسری را به این دبستان منتقل می‌کنند.
در میان شهیدان که اکثرا جوان و نوجوان هستند، یک کودک ۱۳ساله به چشم می‌خورد. بیشتر آنها از ناحیه سر و سینه هدف تک‌تیراندازان قرار گرفته‌اند. نیروهای حکومتی در بسیاری از موارد از تحویل پیکر شهدا به پزشکی قانونی و یا خانواده‌هایشان خودداری می‌کنند.
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران روز ۲۶آبان، در دومین روز قیام به‌ نقل از "اولین بر آوردهای یک نهاد امنیتی" نوشت "تاکنون حدود ۱۰۰۰نفر در ناآرامی‌های اخیر در کل کشور بازداشت شده‌اند". این در حالیست که بیشترین دستگیریها در روزهای بعدی صورت گرفته است. آخوندی به نام احمد سالِک عضو مجلس رژیم 29 آبان به افکار نیوز گفت دستگیر شدگان "به نوعی ارتباط با منافقین و عناصر بیگانه دارند و آموزش‌های لازم را در طول دو سال اخیر دیده بودند برای این‌که این اتفاقات را رقم بزند".
خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران برای دوران گذار، از ایرانیان داخل کشور خواست تا در بزرگداشت شهدا شرکت و در مداوای مجروحان و کمک به خانواده های بی سرپرست فعال باشند. وی از شورای امنیت ملل متحد و دولتها و مجامع بین المللی مدافع حقوق بشر خواست، خواهان توقف فوری کشتار و سرکوب و آزادی زندانیان شد.

******

به گزارش رسانه‌های حکومتی، در دهمین روز قیام، جوانان به خانه جعفری  نماینده سابق خامنه‌ای در شهر کرمان حمله کرده و علیه سران رژیم شعار دادند. بسیاری از حوزه های آخوندهای حکومتی در روزهای اخیر مورد حمله مردم قرار گرفته است.

******

حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسیهای استراتژیک و مشاور سیاسی روحانی و معاون سابق وزارت اطلاعات، قیام سراسری آبانماه را «عملیات فروغ جاویدان۲» توصیف کرد و نوشت «خیال کردند عملیات فروغ جاویدان ۲ را کلید زده‌اند». اما «در واقع عملیات مرصاد۲ کلید خورده است». معنی این حرف دستگیریهای خودسرانه جمعی، شلیکهای کور و اعدامهای صحرایی و جمعی است. 
از سوی دیگر رسانه های حکومتی به نقش زنان در قیام آبان 98 اذعان کردند. سایت

خبر فوری 29 آبان، در مطلبی با تیتر نقش پررنگ زنان در آشوب می‌نویسد: «میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر به‌نظر می‌رسد. در نقاط متعدد به‌ویژه حومه تهران، زنان ظاهراً ۳۰ تا ۳۵‌سال، نقش ویژه‌ای در لیدری اغتشاشات به عهده‌ دارند». این رسانه حکومتی افزود: «مشاهدات نشان می‌دهد که این زنان متحدالپوشش، هر یک وظیفه‌ای جداگانه دارند؛ یکی از شورش‌ها فیلم می‌گیرد، دیگری جلوی خودروها را می‌گیرد و دیگری با تحریک مردم، آنها را به پیوستن به صف اغتشاش‌ها مجاب می‌کند». سایت خبر فوری می‌نویسد: «این‌که چرا در اغتشاشات اخیر، زنان به مهره میدان‌دار تبدیل شده‌اند، خود جای سؤال دارد». روزنامه جوان، ارگان سپاه پاسداران نیز 29 آبان نوشت: «برای زنان کار ویژه تعریف شده بود. هم در حمله به مراکز بسیج خواهران و هم در تهییج جوانان نقش اساسی داشتند. گرچه در تلفات انسانی کشته ندادند، اما سبک به‌کارگیری زنان، مشابه مانور‌های زنانه سازمان مجاهدین است».

******
رسانه حکومتی رویداد ۲۴، نوشت: یک مقام آگاه بانکی گفت، از ۲۴ آبان تا امروز، بیش از ۱۰۰۰ شعبه بانک آسیب دیده که آمار بخشی از این تخریب به این صورت بوده است: ۱۲۰ شعبه متعلق به بانک ملت، ۱۰۰ شعبه بانک مسکن، ۲۰ شعبه پاسارگاد. این مقام آگاه خبر داده بخشی از اموال این بانکها اعم از دستگاهها و وسایل الکترونیکی نیز از بین رفته یا مفقود شده است. به گفته او اموال داخلی هر کدام از این بانک‌ها حدود ۶۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

******
کمیسر عالی حقوق‌بشر در ژنو روز جمعه اول آذر اعلام کرد: در حالی که اعتراضات در سراسر کشور طی هفته گذشته گسترش یافته است، کارشناسان حقوق‌بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران به‌شدت ابراز نگرانی کرده‌اند. کارشناسان سازمان ملل گفتند: «ما در مورد گزارشات کشتارها و مجروحان به‌شدت نگرانیم و اینکه مقامات رژیم ایران ممکن است از نیروی بیش از حد، علیه کسانی که در اعتراضات شرکت کرده‌اند، استفاده کرده باشند.» کارشناسان حقوق‌بشر افزودند:‌ «ما به مقامات خاطرنشان می‌کنیم که تحت میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، نیروی کشنده تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حفاظت از زندگی به‌شدت اجتناب‌ناپذیر است.»

******
برایان هوک نماینده وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در واکنش به سخنرانی خامنه ای که مردم را اشرار قلمداد کرد، گفت: «خامنه ای مردم ایران را اوباش خوانده است؛ خامنه ای در واقع رژیم خود را توصیف کرده است، نه آن ایرانیان شجاعی را که صدایشان در اعتراض به عملکرد او بلند شده است.» وی همچنین در روز 23 نوامبر =2 آذر از شبکه های اجتماعی فیس بوک، اینستاگرام و توییتر خواست تا حسابهای سران رژیم ایران را که از این شبکه ها برای پروپاگاندا استفاده می کنند در حالیکه اینترنت برای مردم عادی قطع است، ببندد.
قطعی اینترنت از طرف رژیم در ایران واکنش بسیاری در جهان داشته است. از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز، ممانعت رژیم ایران از دسترسی آزادانه به اطلاعات را محکوم کرد و  افزود که این رژیم برای به سکوت کشاندن تظاهرات عظیم، اینترنت را قطع کرده است.
رئیس‌جمهور آمریکا نیز در توییتی نوشت: ایران آنچنان بی‌ثبات شده است که رژیم تمامیت سیستم اینترنت خود را قطع کرده است تا اینکه مردم بزرگ ایران نتوانند در مورد خشونت عظیمی که در حال وقوع در کشور است صحبت کنند. آنها خواهان شفافیت صفر هستند فکر می‌کنند جهان نمی‌تواند مرگ و فاجعه‌یی که رژیم ایران در حال ارتکاب آن هست را کشف کند.
وزارت‌خارجه آلمان، نیز اعلام کرد: ما از گزارشات در مورد کشته‌شدگان در ایران شوکه شدیم؛ رفتار ناشایست نیروهای امنیتی رژیم ایران را محکوم می‌کنیم. مردم ایران باید اجازه داشته باشند که نارضایتی خود از تحولات سیاسی و اقتصادی را نشان دهند. آندره شاسین نماینده مجلس ملی فرانسه نیز در پیامی به مردم ایران گفت: من می‌خواهم از دولت فرانسه درخواست فراخوان جدی کنم برای این‌که نسبت به قتل‌عام‌هایی که امروز در ایران در حال وقوع است واکنش نشان دهد.... نباید به این رژیم استبدادی اجازه خشونت باور نکردنی را داد.
شیخ تیسیر التمیمی قاضی‌القضات سابق فلسطین در حمایت از قیام مردم ایران گفت: انقلاب ایران جرقه‌ای است که زمین را زیر پای ظالمان شعله‌ور خواهد ساخت و رژیم ملاها را سرنگون خواهد کرد و ملت ایران و بل تمام جهان را از قلدری آنها رها خواهد کرد.
مشاور وزیر دفاع یمن در پیام خود گفت: امروز جهان در کنار مردم ایران که از حاکمیت آخوندهای مرتجع و خون‌ریز بسیار رنج دیده‌اند ایستاده است؛ زمان آن فرا رسیده که اپوزیسیون دموکراتیک مردم ایران در خاک ایران حاکمیت را به‌دست بگیرد.
الیزابت وارن سناتور آمریکایی نیز در توییت خود نوشت: ایرانیان برای اعتراض به فساد و اقتدارگرایی به خیابانها رفته اند. این نبرد در نهایت باید توسط مردم ایران جنگیده و برنده شود. 
سایت حکومتی تهران نیوز نیز درباره قطعی اینترنت نوشت: هر روز قطعی اینترنت ایران چیزی در حدود ۳۷۵میلیون دلار برای جمهوری اسلامی هزینه دارد.

******
آمریکا آذری جهرمی وزیر ارتباطات رژیم آخوندها را به‌خاطر پیشبرد سیاست سرکوب و سانسور رژیم در لیست سیاه تحریمهای خود قرار داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه 22 نوامبر = اول آذر در بیانیه‌یی اعلام کرد:‌ با توجه به سانسور سرکوبگرانه اینترنت توسط رژیم ایران، وزیر ارتباطات آن در لیست تحریم‌ها قرار گرفت. آذری جهرمی، نقش آفرین کلیدی در سانسور و مراقبت رژیم دارد. این سانسور در پی اعتراضات ضد رژیم تشدید شد. وزارت خزانه داری افزود: آذری جهرمی که یک کارمند سابق وزارت اطلاعات رژیم ایران است، سیاست سانسور سرکوبگرانه اینترنت را پیش برده و دست‌اندرکار تعقیب و مراقبت فعالان اپوزیسیون نیز بوده است. 
 ******
علم‌الهدی امام جمعه و نماینده خامنه‌ای در مشهد درباره گرانی بنزین و قیام مردم گفت: با این اعلام ناگهانی، اینجوری شد؛ علتش هم این بود که این مردم فقیر آمدند به اعتراض، دشمن آمد بر موج این‌ها سوار شد.
آخوند جوادی آملی نیز گفت: دشمن ضربه به مراکز حساس را در برنامه خود دارد، ما باید اتاق فکر دشمنان را شناسایی کرده و توطئه‌های آنها را خنثی کنیم.
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی گفت: هدفدار می‌رفتند به سراغ مراکز نظامی و امنیتی... جریان را راه می‌اندازند و به خانه‌های تیمی خودشان حرکت می‌کردند. آدمهایی را آوردند به‌عنوان این‌که ما داریم رهبری می‌کنیم هدایت می‌کنیم.
فلاحتی نماینده خامنه‌ای در گیلان خواستار اشد مجازات برای برهم‌ زنندگان آرامش و امنیت کشور شد و گفت: شما همان فرزندان اعدامی‌ها و (مجاهدین) آواره از وطن هستید.
آخوند علیرضا ادیانی، رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی 30 آبان به سایت حکومتی رویداد گفت: تنها در یک روز در ۱۶۵شهر و ۹۰۰نقطه کشور ناآرامی به‌وجود آمد حوادث این چند روز اخیر در کشور پیچیده‌تر از حوادث سالهای ۷۸، ۸۸و ۹۶بود. حوادث این چند روز از نظر وسعت و شدت به‌مراتب رادیکال‌تر خشن‌تر و تا حدی متفاوت‌تر از فتنه‌های سال‌های گذشته بود (مجاهدین) از جمله مراکز شرارت بودند که پروژه ناامن‌سازی در کشور را کلید زدند.
سایت حکومتی رویداد ۲۴ نیز در گزارشی از خسارات وارده نوشت: از ۲۴آبانماه بیش از ۱۰۰۰شعبه بانک آسیب دیده، ۱۲۰شعبه متعلق به بانک ملت، ۱۰۰شعبه بانک مسکن، ۲۰شعبه پاسارگاد، تنها در خرم‌آباد ۴۶خودپرداز بین ۲۰تا ۱۰۰درصد تخریب شدند، ۳۶شعبه بانک در سطح شهرستان خرم‌آباد دچار خسارت شدند، و پنج شعبه در شهرستان خرم‌آباد به آتش کشیده شد، که بین ۲۰تا ۱۰۰درصد دچار خسارت شدند.
یک آخوند نیز از حوزهٔ علمیه کازرون که بدست مردم سوخته است گفت: آشوبگران همه‌جور امکانات داشتند؛ از اسلحه،‌کوکتل‌مولوتوف و ترقه‌های دست‌ساز گرفته تا چماق و قمه. طلبه‌ها در کتابخانه پناه گرفتند و میزهای مطالعه را پشت در گذاشتند آنها اتاق کناری را آتش زدند تا طلبه‌ها را تحت‌فشار قرار دهند ۱۵بانک در کمتر از ۴ساعت به آتش کشیده شد. 
آخوند میمندی رئیس حوزه‌های علمیه استان فارس اطلاع داد: 4حوزه در فارس بر اثر ناآرامی‌ها آسیب دید یکی از حوزه‌ها در شیراز به‌طور کامل از بین رفت. چند خودروی متعلق به طلبه‌ها به آتش کشیده شد در حوزه کازرون سه خودرو، هشت موتورسیکلت و چندین دوچرخه در آتش سوخت.
در اطلاعیه مشترک امام جمعه خامنه‌ای و استاندار رژیم در کرمان نیز آمده است: دشمنان قسم خورده نظام به سرکردگی آمریکا با همراهی مجاهدین و دیگر ایادی دشمن در منطقه تلاش کردند با حمله به مراکز دینی عمق ماهیت خود را نشان دهند.

******
به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان ایران، روز دوشنبه ۲۷ آبان، دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به افزایش سه برابری قیمت بنزین و وضعیت فاجعه بار معیشتی و سرکوب سنگین، در محوطه دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع تا ساعت ۸ شب ادامه یافت. با نزدیک شدن به ساعات تاریکی شب، چندین آمبولانس حامل نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شده و شماری از دانشجویان را دستگیر و با آمبولانس به زندانهای اوین و فشافویه منتقل کردند. تعدادی از دانشجویان نیز در بیرون از محل دانشگاه بازداشت شدند. روی هم رفته 50 دانشجو دستگیر شدند. در خبری دیگر، ملیکا قراگوزلو روزنامه نگار و دانشجوی روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی، روز یکشنبه ۲۶ آبان، در خیابان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی طی تماسی کوتاه به خانواده خود خبر داد که در بازداشتگاه اوین محبوس است.

******
ژاپن اعلام کرد که به‌دلیل مخاطرات موجود در معاملات با رژیم ایران، بانکهای این کشور از معامله با بانکهای رژیم ایران خودداری می‌کنند. در یک اجلاس بین‌المللی در منامه پایتخت بحرین، با عنوان جغرافیای اقتصادی جدید در خاورمیانه، یکی از مقامات بانکی این کشور گفت: اگر ‌چه بازار ایران بسیار بزرگ و مهم است، اما مخاطراتی که این بازار را احاطه کرده است مانع از سرمایه‌گذاری ژاپن می‌شود. بنابراین ژاپن ترجیح می‌دهد از بازار ایران بیرون بکشد.اخبار قیام در عراق و لنبان؛
******
قیام‌کنندگان عراقی در جریان یک درگیری با دستان خالی توانستند پل احرار در بغداد را از نظامیان تا دندان مسلح و وابسته به خامنه‌ای پس بگیرند. در این نبرد 4 تن کشته شدند. نبرد بر سر پلهای مهم عراق چون پل جمهوری، سنک، خلانی و احرار تاکنون دهها شهید و صدها مجروح بر جای گذاشته است. در درگیریهای خونین روز پنجشنبه حداقل ۱۴تن از جوانان عراقی به‌ شهادت رسیدند. گزارشها هم‌چنین حاکیست که درگیریها بیش از ۲۰۰مجروح طی ۲۴ساعت بر جای گذاشته است.

******
صدها هزار تن از مردم لبنان نماد «مشت انقلاب» را طی مراسم باشکوهی در میدان شهداء در بیروت مجدداً نصب کردند. روز جمعه عده ای از لباس شخصیها و چماقداران با حمله به تظاهر کنندگان لبنانی نماد مشت انقلاب را تخریب کرده بودند اما به فاصله یک روز انقلابیون لبنان این نماد را مجدداً برپا کردند. تظاهرات‌کنندگان ضمن تأکید بر خواسته‌های پیشین خود یعنی کنار رفتن تمامیت حکومت لبنان، به اعتصاب عمومی از روز دوشنبه فراخوان دادند. آنان خواستار برچیدن نظام سهیمه بندی فرقه‌یی هستند که باعث سلطه حزب‌الله بر امور لبنان شده است.

خبری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
******

روز شنبه ۲۵ آبان شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب رژیم در تهران، حکم ۷سال حبس تعزیری، ۷۴ضربه شلاق و ۲سال ممنوع الخروجی از کشور را برای پریسا رفیعی 23 ساله دانشجوی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به اتهام اجتماع و تبانی به قصد «ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی»، مورد تأیید قرار داد. پریسا رفیعی، روز ۶اسفند سال ۹۶ توسط ماموران وزارت اطلاعات روبروی دانشگاه تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. پریسا رفیعی هنگامی که در زندان اوین بود با نوشتن نامه ای از فشارهای غیرقانونی بر زندانیان سیاسی زن پرده برداشته و در بخشهایی از آن نوشت: «تصمیم به نوشتن این نامه را در شرایطی می‌گیرم که می‌دانم غالبا بازگویی چنین تجربیاتی چه فشارهایی را می تواند متوجه افشاگران آن سازد و چه تاثیراتی ممکن است در روند رسیدگی پرونده و محکومیت صادره برای آنان داشته باشد.»