صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۰۸، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 8 مهر 97= 30 سپتامبر 2018

خبری از کانادا؛

روز پنجشنبه 27 سپتامبر= 5 مهر، پارلمان کانادا عنوان شهروندی افتخاری این کشور را که در سال 2007 به آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار اعطا کرده بود در حرکتی نمادین لغو کرد. آدام آستین، معاون رسانه‌ای وزارت خارجه کانادا اعلام کرد: «به دلیل سکوت مداوم خانم سوچی در برابر نسل‌کشی روهینگیا، یعنی جنایتی که از سوی ارتش و با مشارکت وی در قدرت صورت می‌گیرد، دولت ما از این طرح پشتیبانی کرد.» گفته می شود سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار تن از اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت راخین میانمار پس از آغاز سرکوب گسترده و خشونت‌بار از سوی ارتش این کشور بی‌خانمان شدند. شمار بسیاری از این آوارگان به کشور همسایه یعنی بنگلادش پناه برده‌اند.

اخبار؛

- روز شنبه هفتم مهر، اعتصاب کامیونداران هفتمین روز خود را پشت سر گذاشت. کامیونداران در شهرهای تبریز، بوکان، اصفهان، زرین شهر، تهران، فیروزکوه، اسلامشهر، مشهد، شهرکرد، قزوین، سیرجان، گلگهر، رشت، خرم‌آباد، بروجرد، نکا، محلات، بندرعباس، همدان، اسدآباد، میبد، یزد، شیراز، زنجان، بروجرد، اردکان، کنگاور، ساری، ملایر و نیشابور ادامه دادند. این اعتصاب تاکنون در ۲۴۸شهر از ۳۱استان گسترش یافته است. از سوی دیگر کارگزاران رژیم در شهرهای مختلف برای در هم شکستن اعتصاب کامیونداران تلاش می کنند، اما رانندگان با هوشیاری با این اقدامات رژیم مقابله کرده و به اعتصاب خود ادامه می‌دهند. در همین رابطه بر اساس اخبار منتشر شده، رژیم در استانهای قزوین، فارس، اصفهان و همچنین در پاکدشت در جنوب شرقی تهران بیش از ۷۰تن از رانندگان اعتصابی را دستگیر نموده است. برخی آمارها نیز حاکی از دستگیری بیش از ۸۰نفر است. در پنجمین روز اعتصاب رانندگان کامیون در شهرهای مخلتف کشور، اسماعیل صادقی نیارکی، دادستان رژیم در استان قزوین از دستگیری ۱۵نفر از اعتصابیون خبر داد و گفت که این رانندگان "با بستن جاده‌ها در عبور و مرور کامیونهای خود در جاده‌ها و محورهای استان اختلال ایجاد کرده بودند". وی افزود: با هر فردی که در عبور و مرور و زندگی مردم اختلال ایجاد کند برخورد شده و اجازه نمی‌دهیم افراد سودجو با بستن راهها و ممانعت از حرکت کامیونها موجب اخلال در زندگی مردم شوند. «قطعاً افرادی که با بستن راه‌ها و جلوگیری و ممانعت از عبور و مرور کامیون‌ها در جاده‌ها به زندگی مردم آسیب می‌زنند از لحاظ قانون متخلف شناخته شده و برخورد قاطع با آنها صورت می‌گیرد.


- هفته نامه اشپیگل 29 سپتامبر = 7 مهر، می‌گوید اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد دستگاه اطلاعاتی رژیم ایران از حدود ۱۰ سال پیش زوج بازداشت شده را برای جاسوسی در میان ایرانیان تبعیدی مخالف رژیم نفوذ داده است. پلیس بلژیک حدود دو ماه پیش از دستگیری یک مرد ایرانی ۳۸ساله و همسر ۳۳ساله اش خبر داد که قصد بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت، متشکل از سازمان مجاهدین خلق و چند گروه دیگر را داشتند. این نشست ۳۰ژوئن در ویلپنت پاریس برگزار شد. زوج مذکور به همراه ۵۰۰گرم مواد منفجره قوی و یک چاشنی انفجاری در بروکسل بازداشت شدند. در ارتباط با این پرونده چند نفر دیگر در فرانسه و آلمان، از جمله یک دیپلمات ایرانی ساکن وین بازداشت شدند. این دیپلمات ایرانی که پلیس او را "اسدالله اسدی" معرفی می‌کند اول ژوئیه در اتوبانی در شمال ایالت بایرن دستگیر شد. دادستانی آلمان در شهر کارلسروهه می‌گوید دیپلمات بازداشت شده یک مامور اطلاعاتی رژیم ایران است و مواد منفجره را در اختیار زوج دستگیر شده در بلژیک قرار داده است. اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت رژیم ایران در وین است. به‌ نوشته هفته ‌نامه اشپیگل زوج بازداشت شده در بروکسل در جریان بازجویی‌های خود گفته‌اند که دهها هزار یورو از ماموران اطلاعاتی رژیم ایران دریافت کرده‌اند. مضنون دیگری که توسط پلیس فرانسه به ظن همدستی با زوج ساکن بلژیک و همکاری در طرح بمب‌گذاری در نشست مقاومت ایران بازداشت شده بود، با حکم دادگاه فرانسه به پلیس بلژیک تحویل داده شد. در گردهمایی سالانه مقاومت ایران شماری از سیاستمداران آمریکایی، از جمله رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و نخست وزیر و وزیر خارجه سابق کانادا نیز حضور داشتند.


- به گزارش خبرگزاری فرانسه ۶مهر، در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مایک پمپئو روز جمعه ۲۸سپتامبر با وزرای خارجه شورای همکاری خلیج‌فارس شامل عربستان سعودی،‌ قطر، امارات متحده عربی، کویت، بحرین و عمان و علاوه بر آنها مصر و اردن تشکیل جلسه داد. وزارت‌خارجه آمریکا تاکید کرد که شرکت‌ کنندگان در این اجلاس در مورد تشکیل یک ائتلاف استراتژیکی در خاورمیانه برای محقق کردن امنیت و ثبات در منطقه و بر ضرورت برخورد با تهدیدات رژیم ایران علیه منطقه و آمریکا، تاکید کردند.


- دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا امسال در 73مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت، با محوریت معضل رژیم ایران در جهان سخنرانی کرد. وی گفت: رژیم ایران صادر کننده خشونت، ترور و هرج و مرج است. این رژیم به طور غیر قانونی اقلام حساس را تهیه می‌کند تا برنامه موشکهای بالیستیک خود را پیش ببرد، و این سلاحها‌ را در سرتاسر خاورمیانه گسترش میدهد. این رژیم بانی شماره یک تروریسم در جهان است و به آتش درگیری در منطقه و بسا فراتر از آن دامن میزند. ترامپ افزود: به رژیمی با چنین پرونده‌ای، نباید هرگز اجازه به دست آوردن سلاح اتمی داده شود. به همین دلیل من در اوایل امسال اعلام کردم که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران بیرون می‌کشد. این توافق مفتضحانه یک طرفه به رژیم ایران اجازه داد به مسیر خود در جهت به دست آوردن بمب ادامه دهد، و یک شاهرگ حیاتی از پول نقد در زمانی که بیش از هر چیزی به آن نیاز داشت به این رژیم داد. به دنبال خروج آمریکا از این توافق، ایالات متحده مجددا شروع به اعمال تحریمهای مربوط به موضوع هسته‌ای علیه رژیم ایران کرد. تمامی تحریمهای مربوط به هسته‌ای آمریکا در اوایل ماه نوامبر با تمام قوا به اجرا در خواهد آمد. با شدت تمام. بعد از آن ایالات متحده تحریمهای بیشتری را که از هر زمان دیگری شدیدتر خواهند بود دنبال خواهد کرد، تا با تمامی طیف اقدامات بدخواهانه رژیم ایران مقابله کند. هر شخص یا نهادی که از تبعیت از این تحریمها سرپیچی کند با عواقب جدی روبرو خواهد شد. من از همه اعضای شورای امنیت می‌خواهم که با ایالات متحده همکاری کنند تا تضمین کنیم رژیم ایران رفتار خود را تغییر دهد و هرگز سلاح اتمی به دست نیاورد. در همین رابطه پس از بخش خبر با میهمان این هفته رادیو ایرآوا به این موضوع خواهیم پرداخت.


- شبکه سی.ان.ان، جمعه۶مهر، به‌نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که ارزیابیهای اطلاعاتی نشان می‌دهد گروههای نیابتی تحت حمایت رژیم ایران در فکر حمله یا حملاتی به منافع آمریکا هستند. سه مقام وزارت دفاع آمریکا که گزارشگر این شبکه گزارش خود را بر اساس اظهارات آنها تهیه کرده است گفته‌اند این گروههای نیابتی در سوریه و کشورهای خاورمیانه مستقر هستند و به ‌دلیل ارسال سلاح از ایران به سوریه، دسترسی این گروهها به موشکهای بالستیک و سایر تسلیحات پیشرفته افزایش یافته است.


- کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، طی جلسه‌یی بریاست اد رویس، لایحه دو حزبی ۴۵۹۱ را برای اعمال تحریم بر عوامل رژیم ایران در عراق بخاطر تهدید صلح و ثبات این کشور به‌تصویب رساند. لایحه ۴۵۹۱ مجلس نمایندگان، شامل مفادی است که از سوی قاضی تد پو رئیس زیرکمیته تروریسم ارائه شده و به لیست‌گذاری تروریستی دو گروه وابسته به رژیم آخوندها در عراق معروف به عصائب و نجبا، فراخوان می‌دهد. در جلسه کمیته خارجی، اد رویس رئیس این کمیته در سخنانش، گفت: «این لایحه اختیارات موجود را برای رئیس‌جمهور به ‌منظور حسابرسی از (رژیم) ایران و شبه ‌نظامیانش به‌ خاطر فعالیتهای مرگبار آنها در عراق تدوین و تشدید می‌کند. این شبه‌ نظامیان فقط تهدیدی برای مردم عراق نیستند، چون پیش‌تر در ماه جاری، این شبه‌نظامیان اقدام به پرتاب خمپاره به سفارت ایالات متحده در بغداد کردند». از سوی دیگر مایک پمپئو خبر داد که کنسولگری سفارت آمریکا در بصره تعطیل می شود.


- کارشناسان حقوقی تحریمها و معامله‌گران نفت، می گویند ایجاد یک راه کار پیشنهادی خاص و کانال پرداخت پول حاصل از فروش نفت برای نگه‌داشتن معاملات با ایران که این هفته توسط فدریکا موگرینی علنی شد کماکان معامله گران نفتی با رژیم ایران را در برابر اقدامات مجازاتی از جانب وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آسیب‌پذیر باقی می‌گذارد. خبرگزاری بلومبرگ آمریکا  28 سپتامبر = 5 مهر گزارش داد: طرح پیشنهادی توسط اتحادیه اروپا، روسیه و چین برای دور زدن تحریمهای ایالات متحده علیه ایران به ‌وسیله استفاده از یک سیستم گزینه دیگر پرداخت به خریداران نفت دست بازی در رابطه با خرید نفت خام ایران نخواهد داد. دانیل مارتین کارشناس تحریمها درباره آسیب‌پذیر بودن مشتریان در هر روندی می‌گوید حتی اگر آنها از یک سیستم گزینه دیگر پیشنهادی اتحادیه اروپا، روسیه و چین برای پرداخت استفاده کنند هر مشتری و خریداری کماکان در رابطه با تحریمهای ثانویه برای صرفا خرید نفت از ایران آسیب پذیر باقی خواهد ماند.

- بر اساس فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی به‌ طور گسترده منتشر شده، ماموران انتظامی پس از آنکه با شلیک گلوله مصطفی حیدری جوان دستفروش اهوازی را از پشت به‌ قتل رساندند، مورد حمله جوانان دستفروش دیگر شدند. به گفته یکی از بستگان مصطفی حیدری 22 ساله، وی مشغول فروش اجناس خود در جمعه بازار اهواز بود که یکباره دستفروشان توسط ماموران نیروی انتظامی محاصره شده و وقتی برای پس گرفتن وسایل خود مقاومت می کردند، یکی از درجه داران نیروهای انتظامی از پشت چهار تیر به طرف مصطفی شلیک  کرده و مصطفی به قتل می رسد. جوانان به زد و خورد با ماموران حکومتی درگیر شده و آنها را کتک زده و متفرق شدند.


- موحدی کرمانی، امام جمعه رژیم در تهران ۶مهر، گفت:‌ «منافقین، دشمنان، خائنین با شایعه پراکنی دلهای رزمندگان را می خواهند خالی از آرامش بکنند و در آنها ایجاد اضطراب کنند. آنهایی که شایعه پراکنی می کنند، دلهای مردم را بلرزانند، بترسانند، ناامید کنند که من باید در اینجا متاسفانه بگوییم جو فضای مجازی در اختیار بیگانگان است و هر نوع سخن دروغی که بخواهند در آن بگوش مردم میرسانند. دلها را میلرزانند، انسانها را نسبت به نظام بدبین می کنند، دروغ میگن، نسبت ناروا میدهند و من نمیدانم تا کی باید مسئولین این وضعیت را ادامه بدهند، یا به عبارت صریحتر کی باید از خواب بیدار بشن و این تشکیلات ما که برای این نیست که ابزار دشمن باشه و دشمن استفاده بکنه. نیروهای انتظامی موظفند کسانی که دست به شایعه سازی میزنند از هر قشر و گروهی که باشند فورا دستگیر و به دادگاههای انقلاب تسلیم و دادگاههای مذکور آنان را در حد ضدانقلاب مجازات نمایند. مردم مبارز ایران موظفند شایعه سازان را به دادگاههای انقلاب معرفی و با نیروی انتظامی همکاری نمایند». لازم به ذکر است که، پس از قدرت گرفتن خمینی بعد از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی 1357، بسیاری از جوانان و مبارزین با عنوان ضدانقلاب، اعدام می شدند.


به چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران توجه بفرمایید:

- خانم عالیه اقدام دوست از معلمین بازداشت شده در تجمع ۲۰ اردیبهشت معلمان در تهران در  دادگاه رژیم در روز ۲۴ شهریور به ۹ ماه حبس و جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. شش تن از بازداشت شدگان در تجمع ۲۰ اردیبهشت ۹۷ در تهران به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی» و «تمرد نسبت به مامورین حین انجام وظیفه» محکوم شدند. معلمین در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده بودند تا خواستار افزایش حقوق دستمزد بالاتر از خط فقر و مقابله با خصوصی سازی آموزش کشور شوند.


- بعد از گذشت ۲۵ روز از دستگیری سه فعال حقوق زنان از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست و آنها در وضعیت بلاتکلیفی و نامعلوم به سر می برند. نجمه واحدی و هدی عمید دو فعال حقوق زنان، و همچنین رضوانه محمدی،‌ فعال حقوق زنان، که در فاصله کوتاهی بعد از این دو نفر بازداشت شد، بدون هیچ دلیلی همچنان در بازداشت به سر می برند.- یکی از اعضای تیم ملی فوتبال زنان ایران فاش ساخت مربی مردی که برای اردوی تیم ملی فوتبال زنان اختصاص داده شده بود، بازداشت شد. روز ۲۸ شهریور، یکی از رسانه های حکومتی به نام فرتاک نیوز از قول یکی از اعضای تیم ملی فوتبال زنان گزارش داد، در روزهای گذشته تیم ملی فوتبال زنان ایران در شمال کشور اردوی چند روزه ای داشت تا بتواند آماده سازی های بازیکنان را انجام بدهد. یک مربی مرد مشغول تمرین دادن به بازیکنان زن تیم ملی شد. اما بعد از علنی شدن این موضوع مربی مرد بازداشت شد. در بازجویی ها مشخص شد که فدراسیون فوتبال کاملاً از حضور این مربی مرد در تمرینات تیم ملی زنان مطلع بوده و او از مجوز لازم برای تمرین دادن به بازیکنان تیم ملی زنان برخوردار بوده است. بر اساس قوانین رژیم ایران هیچ مربی مردی نمی تواند در مباحث آموزش بانوان، خصوصا ورزش شرکت داشته باشد و هیچ یک از مراجع قانونی حکومتی چنین مجوزی به هیچ مربی مردی نمی دهد.


- پنج زن دستگیر و ۱۲ دختر دانشجو بدلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شده اند. صبح یکشنبه اول مهر حداقل ۷تن از شهروندان بهائی شامل حداقل سه زن به نامهای بهاره ذینی (سبحانیان)، سپیده روحانی و فوژان رشیدی که در شهر بهارستان در استان اصفهان ساکن بودند، دستگیر شدند. هفته قبل نیز در روز یکشنبه ۲۵ شهریور، ماموران وزارت اطلاعات به محل زندگی رامین صادقی در شهرک اندیشه کرج یورش بردند جایی که گروهی از شهروندان بهائی در کلاس آموزشهای محیط زیست شرکت کرده بودند. ماموران اطلاعات ابتدا موبایلهای تمامی افراد حاضر را مصادره کرده، اطلاعات فردی آنها را به ثبت رساندند و از هر یک فرمهای جداگانه گرفتند. آنها سپس منزل را به طور کامل بازرسی و کامپیوتر و کلیه آثار بهایی از جمله کتابها و اسنادی را که در خانه آقای رامین صادقی وجود داشت ضبط کردند. ماموران اطلاعات همچنین سه تن از شهروندان بهائی از جمله مربی کلاس، مریم غفارمنش، و خانم جمیله پاکرو را دستگیر کردند. ۲۰ساعت پس از دستگیری خانم غفارمنش طی تماس تلفنی با خانواده اش، از بند ۲۰۹ زندان اوین، وی گفت که برای آزادی اش وثیقه ۳۰۰میلیون تومانی صادر شده است.

- دکتر مهرناز حقیقی، پزشک ۴۹ ساله ساکن بندر عباس روز شنبه ۳۱ شهریور برای گذراندن دوران محکومیت ۶ ماه حبس تعزیری به زندان بندرعباس منتقل شد. خانم حقیقی اول اسفند ۱۳۹۵ از سوی وزارت اطلاعات در خانه اش بازداشت شد و بیش از سه ماه در پلیس امنیت بندرعباس و زندان اوین تهران دوران بازداشت را گذراند. وی روز ششم خرداد ۱۳۹۶ با سپردن وثیقه آزاد شد. پس از تبرئه شدن و صدور قرار منع تعقیب برای اتهامات اولیه مانند نشر اکاذیب، توهین به خامنه ای و اقدام علیه امنیت ملی، دادستانی بندرعباس دو اتهام تازه‌ مبنی بر «عضویت در سازمان مجاهدین خلق» و «تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه‌های معاند» را به او تفهیم کرد. این پزشک و فعال مدنی، عضویت در سازمان مجاهدین خلق را رد کرد. خانم مهرناز حقیقی در دهه ۶۰ و در سن ۱۲ سالگی به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق در خانه توسط سپاه پاسداران بازداشت شد و بعد از مدتی به دلیل سن کم آزاد شد و فعالیتی نداشت. عمده فعالیت‌های مهرناز حقیقی پس از سال ۱۳۸۸ بوده که شامل دیدار با خانواده‌های زندانیان سیاسی و تهیه کمکهای مالی برای آنها بوده است.


 اخبار زندان؛

- سازمان عفو بین‌الملل، چهارشنبه ۴مهر، با انتشار بیانیه‌یی گفت مقامات رژیم ایران با ممانعت از دسترسی زندانی سیاسی آرش صادقی ‌به مراقبتهای درمانی و بی‌اعتنایی به هشدارهای پزشکان، در حال شکنجه دادن این مدافع حقوق‌بشر که از سرطان رنج می‌برد، هستند. زندانی سیاسی، آرش صادقی که تنها به‌خاطر فعالیتهای صلح‌آمیز حقوق بشری، توسط رژیم ولایت فقیه به ۱۹سال زندان محکوم شده است، ماه گذشته تشخیص داده شد که به سرطان استخوان مبتلا است. فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل گفت: «رفتار مقامات ایران در مورد آرش صادقی نه تنها به طرز غیرقابل توصیفی ظالمانه است، بلکه از منظر حقوقی نوعی شکنجه محسوب می‌شود. از ابتدا تا امروز، هر قدم که مقامات زندان، دادستانی و سپاه پاسداران برداشته‌اند در جهت قطع یا ‌محدودکردن دسترسی آرش صادقی به خدمات درمانی حیاتی برای مقابله با سرطان بوده است.» وی افزود: «مقامات ایرانی به‌طور عامدانه آرش صادقی را از مراقبت‌های پزشکی محروم کرده‌اند و به این ترتیب درد و عذاب او را افزایش داده و ظلم ناشی از حکم به‌غایت ناعادلانه او را دو چندان کرده‌اند». آرش صادقی باید صبح روز ۳۱شهریور طبق قرار قبلی برای معاینه توسط جراحش به بیمارستان منتقل می‌شد. با این وجود، مقامات زندان او را بعد از ظهر آن روز به بیمارستان منتقل کردند که جراح دیگر در دسترس نبود. آرش صادقی در حال حاضر در انتظار نتایج آزمایش‌ هایی است که نشان ‌دهند آیا سرطان محو شده یا گسترش پیدا کرده است. این ممکن است تا دو هفته دیگر طول بکشد و بر این اساس ضرورت انجام یک عمل جراحی دیگر مشخص خواهد شد. گفتنی است که همسر آقای صادقی خانم گلرخ ایرایی نیز بدلیل نوشتن یک داستان منتشر نشده، زندانی است.

اخبار منطقه و جهان؛

- موریسیو ماکری، رئیس‌جمهور آرژانتین، از متحدان کشورش خواسته ‌است از مقامات ارشد رژیم ایران که در جریان پرونده انفجار در مرکز یهودیان در بوئنوس‌آیرس تحت تعقیب هستند، میزبانی و حفاظت نکنند. ماکری در جریان گردهمایی همگانی ملل ‌متحد در نیویورک گفت کشورش به تلاش‌های خود برای دستگیری و محکومیت تمامی متهمان انفجارهای مرکز یهودیان این کشور، «آمیا»، و انفجار در برابر سفارت اسراییل در بوئنوس‌آیرس، ادامه خواهد داد. چند تن از مقامات رژیم ایران از جمله علی‌اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، و علی فلاحیان، وزیر سابق اطلاعات در فهرست متهمان انفجار آمیا هستند. در جریان انفجارهای بوئنوس‌آیرس، در برابر سفارت‌خانه اسراییل و در مرکز «آمیا»، در سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴، دست‌کم ۱۰۷نفر کشته و صدها تن زخمی شدند. انفجار در آمیا جان دست‌کم ۸۵نفر را گرفت. پس از چندی مقامهای قضایی آرژانتین، حزب‌الله لبنان را متهم کردند که به دستور رژیم ایران، انفجار «آمیا» را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌ است. آنها از چند مقام رژیم نیز به‌ عنوان متهمان این پرونده نام برده‌اند، از جمله هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور وقت رژیم ایران، و یا علی‌اکبر ولایتی که در آن زمان وزیر خارجه بود. چند سال پس از انفجار «آمیا»، حکم بین‌المللی بازداشت ولایتی مشاور خامنه‌ای و شمار دیگری از مقامات وقت رژیم ایران صادر شد.


- روز جمعه 28 سپتامبر = 6 مهر، در اثر وقوع یک زلزله به قدرت 7.5 ریشتر در جزیره «سولاوسی مرکزی» اندونزی، صدها تن کشته شدند. برخی منابع شمار کشته شدگان را تا روز یکشنبه 832 تن اعلام کرده‌اند. کومنگ ادی سوجندرا، رئیس پزشکان بیمارستان اونداتا در شهر پالو گفت: به‌دلیل قطع برق، آب و اینترنت پزشکان به سختی به مجروحان رسیدگی می‌کنند. همچنین ویرانتو، وزیر همآهنگی امور سیاسی، حقوقی و امنیتی اندونزی نیز گفت که به ‌دلیل قطع خطوط ارتباطی رقم دقیق قربانیان زلزله مشخص نشده و با سازمان مدیریت بحران همآهنگی می‌کنیم. عملیاتهای امداد و نجات همچنان ادامه دارد.