صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۰۱، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 1 مهر 97= 23 سپتامبر 2018

-
روز جمعه 21 سپتامبر گردباد و طوفان بی سابقه ای خسارات جدی به مراکز انتقال برق در اتاوا در ایالت انتاریو وارد آورد و هزاران مشتری را در این شهر و حومه آن در گتینو  در بی برقی مطلق فرو برد. به گفته پیتر کیمبل از اداره هواشناسی کانادا، و به نقل از سایت سی تی وی، سرعت این گردباد بین 240 تا 260 کیلومتر در ساعت و از نوع ای، اف 3 بود و مناطق کین بورن و دان رابین ایالت انتاریو و پونتیاک و گتینو در ایالت کبک را در نوردید. برق اضلاع ساختمانهای پارلمان اتاوا نیز بر اثر طوفان و گردباد قطع شد. این اولین گردباد ثبت شده در تاریخ کانادا در ماه سپتامبر می باشد. اتاوا توسط یک گردباد دیگر با سرعت 220 کیلومتر در ساعت، از نوع ای اف 2، آرلینگتن وودز و کرگ هنری مورد هدف قرار گرفت. برق بیش از 140،000 خانه در اتاوا هنوز وصل نشده است. بیش از 215 ساختمان در گتینو خراب شده و مجموعا 1686 واحد مسکونی صدمه دیده اند. تا بحال کسی در جریان گردباد و طوفان، کشته یا مفقود نشده است.  گردباد زمانی ایجاد می‌شود که دو توده هوا با دما و رطوبت گوناگون با یکدیگر برخورد می‌کنند و لایه هوای گرم زیر لایه هوای سرد جای می‌گیرد. هوای گرم معمولا به طرف بالا صعود می کند و ضمن صعود دمای خود را از دست می‌دهد و قطرات آب را می‌سازد که به صورت باران بر زمین فرو می‌ریزند. اما اگر باد جانبی پدید آید که هوای گرم در حال صعود را منحرف کند، هوای گرم با سرعتی حدود 450 کیلومتر در ساعت شروع به چرخش حول محور خود می‌کند و بصورت پی در پی سرعت چرخش بیشتر و شعاع آن کمتر می‌شود.

اخبار؛


روز شنبه ۳۱شهریور= ۲۲سپتامبر، سازمان جوامع ایرانی در آمریکا-اویاک- کنفرانسی با عنوان گردهمایی قیام ایران، در مسیر آزادی-آلترناتیو دمکراتیک، در حمایت از تظاهرات و قیام مردم ایران و معرفی آلترناتیو دمکراتیک، در شهر نیویورک برگزار کرد. در این جلسه شماری از شخصیت‌های سیاسی از آمریکا و اروپا از جمله شهردار رودی جولیانی، ژنرال جیمز جونز مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، مایکل موکیزی وزیر پیشین دادگستری آمریکا، برنارد کوشنر وزیر سابق خارجه فرانسه، جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا حضور داشته و سخنرانی کردند. همچنین برخی از نمایندگان سنا و نمایندگان کنگره آمریکا در حمایت از این کنفرانس، پیامهای ویویدیی ارسال کرده بودند. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، در پیام ویدیوی خود با اشاره به طرح ده ماده ای و همچین طرح 12 ماده ای شورای ملی مقاومت برای ایران آزاد فردا، آنرا نقشه مسیر آزادی و ساختن و آباد کردن ایران دانست. وی همچنین به اجلاس 26 سپتامبر شورای امنیت سازمان ملل اشاره کرد و گفت: ضروری است که شورای امنیت به نقض وحشیانه حقوق‌بشر و مشخصا شکنجه و کشتار زندانیان سیاسی و تروریسم و جنگ‌طلبی این رژیم در منطقه رسیدگی کرده تصمیم‌های الزام‌آوری را برای واداشتن این رژیم به‌ توقف جنایت‌هایش تصویب کند. سرنگونی و تغییر دموکراتیک و برپایی ایران آزاد برعهده مردم و مقاومت ماست. در همین راستا حمایت از قیام‌ مردم ایران برای سرنگونی رژیم، کمک به صلح و همزیستی در منطقه و جهان است. خانم رجوی افزود: در عین‌حال خاطرنشان می‌کنیم که اساس خطر این رژیم در سرکوب جامعه ایران است. بنابر این قاطعیت در مقابل رژیم تنها زمانی اثربخش خواهد شد که مسأله نقض حقوق‌بشر، قیام مردم ایران و تروریسم آخوندها وارد معادله ایران شود. از ایالات متحده می‌خواهیم شبکه‌ عوامل این رژیم را از کشور خود اخراج کند و از دولتهای غرب می‌خواهیم سفارت‌خانه‌های رژیم، این مراکز هدایت جاسوسی و تروریسم را تعطیل کنند و نیروهای  این رژیم را از سوریه و عراق اخراج کنند.کرسی سازمان ملل ‌متحد نباید به یک رژیم تروریستی تعلق داشته باشد. این کرسی متعلق به مردم و مقاومت آنهاست. در کنفرانس نیویورک اعلام شد که شمار حامیان قطعنامه دو حزبی‌ شماره ۱۰۳۴کنگره آمریکا در محکومیت توطئه تروریستی رژیم ایران علیه گردهمایی مقاومت در پاریس، به بیش از ۶۰تن رسیده است. گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای ناصر شریف عضو سازمان جوامع ایرانیان آمریکا_اویاک را اینجا بشنوید.

-  
به نقل از سایت همبستگی ملی، صبح شنبه ۳۱ شهریور مراسم رژه نیروهای مسلح رژیم در اهواز هدف رگبار و حمله مسلحانه قرار گرفت. در این مراسم جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان، حیدری نماینده خبرگان، استاندار خوزستان و فرماندار اهواز در جایگاه حضور داشتند. خبرگزاری تسنیم نیروی تروریستی قدس بعد از حمله خبر داد همه کشته شدگان از سپاه پاسداران بوده اند. به گزارش خبرگزاری رژیم تعداد کشته ها تا ساعت ۴ بعد از ظهر شنبه به ۲۹ نفر رسیدسپاه پاسداران اعلام کرد تیراندازی از پشت جایگاه توسط ۴ نفر صورت گرفته که لباس نظامی به تن داشتند. ۳ نفر از آنها در تیراندازی متقابل کشته شدند و نفر چهارم که مجروح و دستگیر شده بود در بیمارستان درگذشت. رژیم ابتدا اعلام کرد حمله توسط یک گروه اهوازی انجام شده اما بعدا آنرا به دو کشور حاشیه خلیج فارس نسبت داد. خبرگزاری سپاه پاسداران به نقل از آخوندی به نام ذوالنوری نماینده رژیم در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خبر داد حمله امروز کار گروه الاهوازیه بوده است. از سوی دیگر داعش این حمله را بعهده گرفت و اعلام کرد بخاطر حضور روحانی رئیس جمهور رژیم دست به این حمله زده است در حالیکه روحانی در اهواز نبود. همزمان جواد ظریف گفت تروریستهای آموزش دیده و تامین مالی شده توسط یک رژیم خارجی به اهواز حمله کردند و رژیم قاطعانه واکنش نشان خواهد داد. حسن روحانی نیز مسئولیت را متوجه یک حکومت خارجی دانست که اشاره ای به عربستان سعودی است. روحانی گفت واکنش رژیم کوبنده خواهد بود و کسانی که از این تروریست ها پشتیبانی تبلیغاتی و اطلاعاتی می کنند، باید پاسخگو باشند. پاسدار سرتیپ شکارچی سخنگوی نیروهای مسلح رژیم درباره حمله کنندگان اعلام کرد که آنها نه داعشی هستند نه وابسته به گروههای معاند نظام اسلامی، بلکه افرادی هستند که از سوی دو کشورحاشیه خلیج فارس سازماندهی و آموزش داده شده و وارد کشور شده اند.  آگاهان سیاسی بر این باورند که این حمله، به هم ریختگی حکومت را بروشنی نشان می دهد که حتی قادر به حفاظت از نیروهای مسلح خود در خاک کشور نیز نیست. پس از اعدام زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، رژیم با حمله موشکی به حزب دمکرات کردستان، سعی در به نمایش گذاشتن قدرت خود داشت.

چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
- ر
وز سه شنبه ۲۷ شهریور، خبرنگاران زن خبرگزاری آنا به صورت دسته جمعی و تنها به خاطر زن بودن اخراج شدند. خبرگزاری آنا متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است. یک منبع آگاه در خبرگزاری آنا گفت: این موضوع به دلایل حرفه ای و شغلی نبوده است و مدیریت خبرگزاری تنها به دلیل زن بودن نه تنها خبرنگاران بلکه کارمندان زن بخش اداری را هم اخراج کرده است. اخراج این زنان بدستور و با تصمیم حسن کربلایی که از تاریخ 19 خرداد سال جاری بعنوان مدیر عامل خبرگزاری آنا منصوب شده بود، انجام گرفته است.

-
4 زن بهایی تنها بعلت عقاید مذهبی خود، زندانی شده اند. نورا پورمرادیان و سودابه حقیقت، روز 25 شهریور و بهاره قادری و الهه سمیع زاده روز 24 شهریور در شیراز دستگیر شدند. بهاره قادری مادر یک دختر سه ساله به نام دریاست که به بیماری سرطان مبتلا می باشد. گفتنی است که همسر خانم قادری، آقای نوید بازماندگان نیز دستگیر شده است. علاوه بر این چهار زن که دستگیر شدند، خانم روحیه نریمان یک زن بهایی دیگر ساکن شیراز در شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر رژیم در این شهر به دوسال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.

-
سها مرتضایی و مریم محمدی که در جریان قیام دیماه ۹۶ دستگیر شده بودند به ترتیب به ۶ و ۷ سال زندان محکوم شدند. سها مرتضایی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم انسانی دانشگاه تهران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی شرع، احمدزاده به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین به مدت دو سال از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محروم شده است. زندانی سیاسی مریم محمدی ۲۲ ساله اهل فریدون کنار، نیز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۷ سال حبس در زندان بابل محکوم شد.

-
یک دختر دانشجو به نام شقایق ذبیحی امریی، دانشجوی مقطع کاردانی پیوسته رشته نقشه کشی معماری دانشگاه غیر انتفاعی رسام کرج، به دلیل بهایی بودن از دریافت مدرک کاردانی و ادامه تحصیل محروم شد. پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۷، بسیاری از دانشجویان بهایی به رغم رتبه های عالی و قبولی در این آزمایش مشمول محرومیت از تحصیل شده اند. گفته می شود شمار این دانشجویان به بیش از ۵۰ تن می رسد. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از سوی کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، سال گذشته حداقل ۲۳ دانشجوی دختر بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاهها محروم شدند ولی آمار واقعی قطعا بالاتر از این رقم می باشد.


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه اول مهر رانندگان اعتصابی در شهرهای تبریز، مشهد، مرودشت، یزد، اراک، کرج، ایلام، مبارکه، نهبندان، نیشابور، گرگان، خرمشهر، بندر خمینی، بندرعباس، زرین شهر و چِرمَهین اصفهان،
- روز شنبه 31 شهریور، رانندگان اعتصابی کامیون در شهرهای یزد، مشهد، کرج، نکا، سنندج، بوکان، بردسیر، اصفهان، شاپور جدید، قزوین، ارومیه، بندرعباس، بندر خمینی و محور خرم آباد- پلدختر،
- روز دوشنبه 26 شهریور، غارت شدگان کاسپین در تهران و رشت با شعار در کشور اسلامی، دو ساله دویدیم فریادرسی ندیدیم و مرگ بر ستمگر مرگ بر غارتگر، کارگران بازنشسته کارخانجات ایران پوپلین رشت نسبت به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود، جمعی از مردم رودبار کوهنانی در استان لرستان نسبت به بی آبی و نداشتن جاده، دست به تجمعات اعتراضی زدند.


 اخبار زندان؛

بر  اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 31 شهریور، رژیم روز شنبه ۳۱شهریور = 22 سپتامبر، ۹زندانی را به‌طور جمعی در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام کرد. رئیس «دادگستری» استان فارس پیش از این به «برخورد جدی و قاطع با برهم زنندگان نظم و امنیت جامعه» تاکید کرده بود
. به این ترتیب شمار اعدام شدگان طی ۲۰روز گذشته دست کم به ۳۱تن بالغ می‌شود. عمده آنها در سنین جوانی بودند. ۹تن از آنها از زندانیان سیاسی کرد و بلوچ بودند که در زندانهای گوهردشت کرج، زاهدان و ارومیه به اتهام  محاربه و اخلال در امنیت نظام به‌دار آویخته شدند. در زندان گوهردشت کرج نیز در روز ۱۴شهریور هشت زندانی دیگر به‌طور جمعی اعدام شده بودند. یک زندانی نیز در مرودشت در ملأعام به‌دار آویخته شد.


اخبار منطقه و جهان؛

به نقل از سایت مجاهدین خلق، اسعد احمد برکات شهروند لبنان، یکی از عاملان اصلی مالی رژیم ایران و حزب‌الله لبنان و به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، "تروریست جهانی" در آمریکای جنوبی توسط پلیس برزیل بازداشت شد. اسعد احمد برکات در پاراگوئه به‌علت جعل هویت تحت پیگرد قرار دارد و پیش‌تر هم به‌علت فرار مالیاتی ۶سال زندانی شده بود. آرژانتین نیز او را متهم به پولشویی ۱۰میلیون دلار برای حزب‌الله از طریق یک قمارخانه در منطقه آبشار ایگواسو در مرز برزیل و آرژانتین کرده است. آمریکا مدت‌هاست که مدعی فعالیت حزب‌الله در منطقه مثلث مرزی میان پاراگوئه، برزیل و آرژانتین است. وزارت خزانه‌داری آمریکا نام اسعد احمد برکات را از سال ۲۰۰۶ در فهرست افرادی که در مثلث مرزی برزیل، آرژانتین و پاراگوئه که حامی حزب‌الله لبنان است قرار داده بود و خواستار بازداشت و ارجاع اوست. او یکی از ۹نفر و دو گروه اقتصادی است که آمریکا داراییهای آنها را توقیف کرده است.خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۲۱شهریور نوشت شبکه اجتماعی توییتر حساب « جمال آل ابراهیم» معروف به «ابومهدی المهندس» نایب‌رئیس گروه «الحشدالشعبی» عراق را به‌حالت تعلیق درآوره است. سایت مجاهد در 8 اردیبهشت 1389 درباره جمال جعفر محمدعلی الابراهیمی ملقب به حاج ابومهدی مهندس و با نام ایرانی جمال ایرانی نوشت: ابومهدی مهندس از مهمترین مهره‌های رژیم ایران در عراق است. در انتخابات اخیر از بغداد کاندید شد و با کسب تنها ۲۹۳۳ رای نتوانست به مجلس این کشور راه پیدا کند. در انتخابات قبلی از استان بابل به نمایندگی مجلس عراق انتخاب شد اما به‌دلیل این‌که توسط آمریکاییها تحت تعقیب بود، در هیچیک از جلسات مجلس حاضر نشد و در بغداد، نجف و بصره زندگی مخفی داشت.