صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۴، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته- 14 امرداد 97

خبری از کانادا؛

روز گذشته شنبه 13 مرداد= 4 اوت، ایرانیان آزادیخواه و هواداران مقاومت ایران، در همبستگی با  
تظاهرات کنندگان داخل کشور که برای تغییر دمکراتیک جهت سرنگونی رژیم به خیابانها آمده اند، مقابل پارلمان فدرال کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، در جریان آکسیون هفتگی خود گرد آمدند. آنها خواستار آزادی دستگیر شدگان شدند.اخبار قیام؛
روز جمعه 12 مرداد و در چهارمین روز اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی، مردم در کرج، مشهد، قهدریجان اصفهان و اندیمشک و تهران با شعار مرگ بر دیکتاتور، تظاهرات کرده و با ماموران حکومتی درگیر شدند. اعتراضات مردمی به وضعیت اقتصادی از روز سه شنبه 9 مرداد و بدنبال گران شدن دلار شروع شد. مردم که با شعارهای مرگ بر خامنه ای، ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما، ایرانی می میرد ذلت نمی پذیرد، می جنگیم می میریم ایرانُ پس میگیریم و توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه، در فلکه اول گوهردشت کرج دست به تظاهرات زده بودند، با حمله گله های پاسدار و گارد ضدشورش و لباس شخصیهای روبرو شدند که مردم را با گلوله های جنگی هدف قرار می دادند. جوانی به نام رضا اوتادی بر اثر این حملات به قتل رسید. مردم تعدادی از موتورهای ماموران را آتش زدند. تظاهرات مردم اشتهارد نیز به درگیری با بسیجیان، گارد ضد شورش و لباس شخصیها منجر شد و سپس مردم وارد حوزه علمیه اشتهارد شده و وسایل آنرا تخریب کرده و شیشه های آنرا شکستند.  در بجنورد، ماموران انتظامی به تظاهرکنندگان حمله کرده و 10 تن را دستگیر کردند.
شنبه شب 13 مرداد، مردم در خیابان کالج در تهران با شعار مرگ بر دیکتاتور دست به تظاهرات  زدند. آنها شعار می دادند توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه و  ایرانی داد بزن حقتو فریاد بزن.
از دیگر شعارهای مردم از جمله می توان به مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه ای، مرگ بر گرانی، خامنه ای حیا کن مملکتو رها کن، نه غزه نه لبنان و جانم فدای ایران، اشاره کرد.
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: ایالات متحده ضمن حمایت از صدای نادیده گرفته شده مردم ایران، امیدوار به آزادی برای ایرانیان است. این وزارتخانه افزود: ما اعتراضات اخیر در  اصفهان، کرج، شیراز، تهران و شهرهای دیگر را از نزدیک دنبال می کنیم. همانطور که وزیر خارجه پمپئو گفت: طنز تلخ وضعیت اقتصادی ایران این است که رژیم مشغول پرکردن جیبهای خودش  است درحالیکه مردمش برای اشتغال، تغییر و فرصتها فریاد می زنند.
تظاهرات مردم در شهرهای مختلف، توجه رسانه های کشورهای دیگر را به خود جلب نمود، از جمله سی بی اس نیوز، دیلی وایر، ایندیپندنت انگلستان، اکسپرس انگلستان، العربیه. خبرگزاری حکومتی فارس متعلق به سپاه پاسداران نوشت:  در حالی که جمعی از مردم شیراز در اعتراض به گرانی و افزایش سرسام‌آور قیمتها تجمع کردند، تعدادی اندک سعی داشتند با سردادن شعارهای سیاسی، مطالبات مردم را به انحراف بکشانند. کم‌کم شعارها با هدایت برخی افراد، رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و سیاسی شد؛ شعارهای «مرگ بر دیکتاتور«، «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» در میان صدای دست و سوت عده‌یی به گوش می‌رسید. شعارهای تند سیاسی از زبان حلقه اولیه جمعیت بیشتر شنیده می‌شد. خانم رجوی، رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران، درباره تظاهرات مردم در شهرهای مختلف به اکسپرس انگلستان گفت: منبع تمام بدبختیهای ملت ایران، دیکتاتوری مذهبی است، که ثروت و منابع انسانی سرزمین ما را هدر داده است. "اکنون، جهان شاهد آن است که به‌رغم سرکوب گسترده فاشیزم مذهبی، قیام مردم ایران دائما در حال افزایش است. این قیام، حکومت مطلق مذهبی را در گوشه‌ای قرار داده است و از ورود بهار آزادی به کشور اسیر ما نوید می‌دهد..." همچنین زندانیان سیاسی زندان اردبیل از تظاهرات رو به گسترش مردم حمایت کردند.

******
روز جمعه ۱۲مرداد به‌مناسبت سی‌امین سالگرد قتل‌ عام سی هزار زندانی سیاسی توسط رژیم در تابستان سال ۶۷، کنفرانسی در شهرداری منطقه یک پاریس که از ۹ مرداد شاهد برپایی نمایشگاهی در گرامیداشت یاد شهدای این قتل‌ عام است، برگزار شد. در این کنفرانس ژان فرانسوا لوگاره شهردار منطقه یک پاریس، سخنرانی کرد و خانم سروناز چیت ساز، پیام خانم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت را قرائت کرد. در تابستان سال 1367، بدستور خمینی سی هزار تن از زندانیان سیاسی مبارز و هوادار مجاهدین، که بسیاری دوره محکومیت خود را نیز گذرانیده بودند، به دلیل پایبندی بر اعتقادات سیاسی خود، اعدام شدند.

اخبار زنان؛
- به نقل از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، روحیه نریمان یک زن بهایی ساکن شیراز در شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر رژیم به دوسال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. خانم نریمان ۱۱ مهر ۹۵ توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد و در دادگاه انقلاب شیراز به همراه همسرش مورد محاکمه قرار گرفت و به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین به علت آموزش پیش دبستانی به فرزندش همراه چند کودک خردسال بهایی دیگر در منزل به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه تجدید نظر متعاقبا با کاهش حکم دادگاه بدوی، روحیه نریمان را به دوسال و نیم حبس تعزیری و همسرش فرزاد دل آرام را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد. درخواست این زوج بهایی، برای همزمان نشدن احکام، برای نگهداری از کودکشان، از سوی دادگاه شرع رژیم رد شده است. در خبری دیگر سمیرا بهین آیین، مهندس عمران در شهر شیراز، از محل کارش اخراج شد. زنان بهایی در ایران همواره در معرض تهدید، فشار و اخراج از تحصیل و کار هستند.


- خانم فرنگیس مظلومی مادر زندانی سیاسی سهیل عربی روز شنبه ۶ مرداد اعلام کرد که فرزندش تحت فشار و آزار و اذیت مأموران زندان و دستگاه قضائیه قرار دارد. وی افزود: آنها قصد دارند از طریق خوراندن یک سری داروها به وی، تحت عنوان بیمار روانی او را به تیمارستان امین آباد منتقل کنند. یکی از همبندیان سهیل عربی در تماسی با مادر سهیل گفته است، سهیل عربی در زندان تهران بزرگ، حق حرف زدن با کسی را  ندارد و از حق تماس گرفتن نیز محروم است. خانم مظلومی،  از قول هم بندی پسرش گفت زندانبانان قصد دارند با تزریق آمپول و خوراندن قرص کاری کنند که یا حافظه اش را از دست بدهد و یا روانی شود.


- دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس رژیم، به تازگی در مورد حجاب اجباری گزارشی تحت عنوان "عوامل موثر بر اجرایی شدن سیاستهای حجاب و راهکارهای پیش رو" انتشار داده که طی آن حجاب شرعی یعنی چادر، تنها برای حدود 35 درصد از زنان ایران ارزشمند است ونزدیک به 70  درصد زنان یا اعتقادی به حجاب ندارند و یا جزو کسانی هستند که "بدحجاب" خوانده می شوند و به حجاب اجباری در ایران اعتراض دارند. بر اساس مرکز پژوهش مجلس رژیم، بیش از ۸۵ درصد زنان بدحجاب نسبت به ارزشمندی چادر و همچنین مداخله دولت در کنترل حجاب موضع داشته و آنرا قبول ندارند. گفتنی است قانون حجاب اجباری در ایران در سال ۱۳۶۲ توسط مجلس رژیم به تصویب رسید و برای عدم رعایت حجاب در معابر عمومی، مجازات تعیین نمود.


  
اخبار منطقه و جهان؛
- وزارت کشور تاجیکستان اعلام کرد رژیم ایران عاملان حمله ‌به توریستهای خارجی را آموزش داده است. به نقل از دیلی استار لبنان 9 مرداد، روز یکشنبه، در ۱۰۰کیلومتری جنوب شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، یک خودرو، چهار دوچرخه سوار خارجی را مورد حمله قرار داد. سه تن در جریان این حمله تروریستی جان خود را از دست دادند که دو تن از آنان آمریکایی و یک تن دیگر هلندی بودند. یک فرانسوی نیز زخمی شد. داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت ولی پلیس تاجیکستان آن را رد کرد و حزب اپوزیسیون اسلامی ممنوعه را که «خرابکاری نظامی زیرزمینی» داشته و در ایران آموزش گرفته‌اند را مقصر دانست.
 ******
روزنامه وال ستریت ژورنال چاپ آمریکا روز جمعه نوشت آلمان قوانین مالی جدیدی را از ماه اوت اجرایی می‌کند که بر اساس آن می‌توان تلاش رژیم ایران برای بیرون کشیدن صدها میلیون دلار از بانکهای آلمان را خنثی کند. این روزنامه به ‌نقل از مسؤلان آمریکایی نوشت، قوانین جدید مبارزه با پولشویی که بانک مرکزی آلمان پیشنهاد کرده چه بسا رژیم ایران را از ۳۰۰میلیون یورو، معادل ۳۴۷میلیون دلار محروم کند. این روزنامه چنین پولی را منبع تنش میان واشینگتن و برلین می‌داند و می‌گوید، این قانون جدید بعد از فشارهای آمریکا به مقامات آلمانی تصویب شده است. سخنگوی وزارت دارایی آلمان در ژوئیه گذشته فاش ساخته بود که مقامات کشورش خواست رژیم ایران برای بیرون کشیدن ۳۰۰میلیون یورو از حسابهای بانکی آلمان و انتقال آن به ایران را مورد بررسی قرار می‌دهند.