صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۰۷، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 7 امرداد 97

- 10 سناتور آمریکایی شامل سناتور تد کروز و مارکو روبیو کاندیداهای پیشین ریاست‌جمهوری و همچنین سناتور تام کاتن و سناتور دیوید پردو  Perdue، در نامه خود به سفرای سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان هشدار دادند: «ما این نامه را برای شما می‌نویسیم تا از شما بخواهیم که از تمامی تحریم‌های آمریکا تبعیت کنید و هم‌چنین تأکید کنیم که اگر تلاش کنید قوانین آمریکا را دور بزنید و یا آن‌ را تضعیف کنید، ما این اقدام را به‌ طور خاص نگران‌کننده تلقی خواهیم کرد... این قوانین طی چندین سال، با رأی اکثریت‌های قریب باتفاق از جمله در برخی موارد با اجماع سنا به تصویب رسیده و کنگره ملزم به تضمین اجرای آنهاست.» در ادامه نامه سناتورهای آمریکایی، آمده است: «این قوانین توسط کنگره تصویب شد، توسط اوباما به امضا رسید و توسط دونالد ترامپ اعمال خواهد شد. رهبران کنگره از هر دو حزب موضع قاطعی در حمایت از آنها اتخاذ کرده‌اند. این قوانین سیاستهای یک حزب یا یک بخش نیستند، بلکه همان‌طور که کنگره اعلام کرده، سیاست درازمدت ایالات متحده به‌شمار می‌روند. هرگونه تلاشی برای دور زدن یا تضعیف آنها، می‌تواند منجر به اقدام کنگره در هماهنگی با سایر اجزای دولت ایالات متحده، برای تضمین تمامیت آنها بشود.»


اخبار؛

- روز پنجشنبه ۴مرداد کامیون‌داران در شهرهای خرم‌آباد، بروجرد، دورود، الیگودرز، شهرضا، آزادشهر، آق قلا و بندر خمینی چهارمین روز اعتصاب خود را ادامه دادند. از روز اول این اعتصاب، ۹۲شهر در ۲۸ استان به این اعتصاب پیوسته اند. روز پنجشنبه حوالی ظهر ماموران یکان ویژه در خیابان کمربندی تهران، اقدام به پراکنده کردن کامیون داران در زمانیکه رانندگان اقدام به فیلمبرداری کردند، به آنها هجوم برده و مانع شدند. روز چهارشنبه نیز نزدیک به 80 کامیون در خیابان تجمع داشتند.  در خرم‌آباد نیروهای وزارت اطلاعات به پایانه این شهر مراجعه و کامیون‌داران اعتصابی را تهدید کرده و گفتند هر کس بار نزند کارت هوشمند وی را باطل می‌کنند. اما کامیون‌داران به اعتصاب خود ادامه دادند. خانم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، طی پیامی به کامیونداران اعتصابی، عموم مردم و جوانان را به همبستگی با کامیونداران اعتصابی فرا خواند و از ارگان‌های ذیربط بین‌المللی و اتحادیه‌های كارگران و كامیونداران در كشورهای مختلف خواست به حمایت از رانندگان در ایران برخیزند.

******
روز یکشنبه ۷مرداد، دلار در بازار ارز تهران از مرز ۱۰هزار تومان گذشت. خبرگزاری حکومتی ایسنا نوشت: در حالی که بازارهای جهانی تعطیل است، دلار در بازار غیررسمی ارز ایران تا ۱۰هزار تومان و حتی بیشتر قیمت خورده است. دولت در سیاست ارزی خود تغییراتی ایجاد کرد اما به هر حال پاسخگوی شرایط موجود نبود و به‌گونه‌یی سیاست‌گذاری کرد که کارشناسان از همان ابتدای امر آن را شکست خورده و بی‌نتیجه دانسته بودند. بر اساس اعلام بانک مرکزی رژیم از امروز ۷مرداد قیمت رسمی دلار ۴هزار و ۴۰۳تومان خواهد بود که بیش از ۲۰۰تومان افزایش نسبت به زمان شروع این طرح داشته است. گفتنی است در زمان شروع سیاست ارز تک نرخی یعنی ۲۰فروردین امسال، قیمت هر دلار آمریکا در بازار ارز غیر رسمی کمتر از ۶هزار تومان بود.


اخبار زنان؛

- زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد، زینب جلالیان طی پیامی ترور اقبال مرادی پدر زندانی سیاسی زانیار مرادی را محکوم کرد. وی خطاب به زانیار از جمله نوشت:  من ضمن محکومیت این ترور، در پشت میله‌های زندان پیمانی دوباره می‌بندم که تا محقق شدن اهداف این جانباختگان که چیزی جز آزادی نیست، به مبارزه خود ادامه دهم. اقبال مرادی روز چهارشنبه 27 تیر، ترور شد. -روز چهارشنبه 3 مرداد، سپیده مرادی سروستانی و شکوفه یداللهی دو زن درویش بالاخره پس از 5 ماه حبس در شرایط وخیم جسمی در زندان قرچک ورامین به بیمارستان اعزام و مجددا به زندان بازگردانیده شدند. این دو در جریان سرکوب خونین تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در تهران و در حین بازداشت مجروح شدند. در خبری دیگر سیما انتصاری از دیگر زنان دراویش گنابادی که در همین زندان محبوس می باشد، روز چهارشنبه 3 مرداد، با انتشار نامه سرگشاده ای از تجدیدنظر خواهی انصراف داد. وی از جمله می نویسد: «شرکت در دادگاه ناعادلانه‌ی چنددقیقه‌ای که پنج ماه پس از دستگیری و بازداشت خشن و ناانسانی من و دهها زن و صدها مرد درویش در حادثه تلخ و خونین گلستان هفتم برگزار شد و به ۵ سال حبس تعزیری محکومم کرد کافی بود تا بدانم انتظار عدالت داشتن از مراجع قضایی امری بیهوده است و با شرافت انسانی مغایرت دارد زیرا قاضی به ما فرصت دفاع نمی‌داد و هیچ وکیلی نیز فرصت مطالعه‌ی پرونده‌ی من و زنان درویش دیگر را نداشت...». از سوی دیگر دراویش گنابادی، الهام احمدی و صدیقه صفابخت که از روز اول اسفند 96 در خیابان گلستان هفتم تهران دستگیر شده بودند، در دادگاه شرع تهران هر کدام به 5 سال حبس تعزیری محکوم شدند.

- سرور فروغی مهدی آبادی به جرم بهایی بودن در دادگاه شرع یزد، به یک سال حبس تعلیقی محکوم شدهمچنین سریر موقن، دانشجوی معماری دانشگاه آزاد اصفهان، از خرداد ۹۷ به دلیل اعتقاد به بهائیت از ادامه تحصیل محروم شده است. او عليرغم گذراندن ۱۳۵ واحد درسی، در ترم آخر تحصیلی از دانشگاه اخراج شده است.
به چند خبر اعتراضی توجه بفرمایید؛
- روز چهارشنبه سوم مرداد، صیادان میگو در بوشهر نسبت به ندادن مجوز صید میگو توسط مأموران دریابانی مقابل فرمانداری رژیم در این شهر، کارگران شهرداری مرکزی آبادان نسبت به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده، کارگران شرکت پتروشیمی بندر خمینی،  غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین  ۹۷در مقابل دفتر مرکزی این مؤسسه در تهران، کسبه بازار فردوسی در مشهد نسبت به قطع مکرر برق و خاموش شدن فن کوئلها در هوای بالای ۳۵درجه و خاموش شدن پله برقی و همچنین نسبت به کسادی بازار، کارگران اعتصابی راه‌آهن شمال شرق سمنان و شاهرود و دامغان نسبت به دریافت نکردن سه ماه حقوق، کاگران اعتصابی گسترش آهن راه حوزه آذربایجان در حوزه های تبریز، صوفیان، عجب شیر، مرند و شفاخانه،  

 - روز پنجشنبه 5 مرداد، غارت شدگان پدیده در تهران که با دستگیری چند تن از معترضان همراه بود، غارت شدگان شرکت کیمیا خودرو نسبت به تحویل ندادن خودروهایشان، در مقابل مجلس رژیم، مغازه داران و کسبه اعتصابی خیابان قزوین در کرج، مردم محور یاسوج به گچساران با بستن جاده نسبت به نداشتن آب، رانندگان اعتصابی تاکسی در منطقه لاله زار تهران، یک تولید کننده نان فانتزی در سیرجان با خالی کردن یک وانت نان خراب شده در مقابل اداره برق، نسبت به قطع مکرر برق، شرکت کنندگان مسابقه فوتبال بین پرسپولیس و پدیده مشهد، نسبت به نبود آب، با شعار یالا یالا ما آب م یخوایم یالا، کارگران اعتصابی شهرداری روستای صلوات آّباد سنندج نسبت به پرداخت نشدن 7 ماه حقوق، برای پنجمین روز متوالی، تجمعات اعتراضی برگزار کردند.


******
عفو بین‌الملل طی بیانیه‌یی 26 ژوئیه= 4 مرداد، برای "اقدام فوری: جاده‌سازی روی گورهای جمعی قتل‌عام شدگان ۶۷ در اهواز را متوقف کنید" نوشت: مقامات ایرانی در حال ساختن یک جاده روی یک گور جمعی و تعدادی قبرهای فردی متعلق به دهها مخالف سیاسی مرد و زن که در دهه‌ی ۶۰ و از جمله کشتار ۶۷ از زندان فجر اهواز ناپدید و متعاقبا به‌طور فراقانونی اعدام شدند، هستند. عکسها و ویدئوهایی که از روز ۲۹تیر ۱۳۹۷ به دست عفو بین‌الملل رسیده است نشان می‌دهد که سازه بتنی که قبلاً نشان گور جمعی واقع در این منطقه بود به‌علاوه تعداد زیادی قبرهای فردی خرد و قطعه قطعه شده‌اند و تمام مزار در حال حاضر زیر تله‌های خاک و آوار مدفون شده است. بر روی یک تابلوی نصب شده در محل ساخت و ساز نوشته شده است که نام پروژه «احداث بلوار حد فاصل مهدیس و تا فاز ۵ پادادشهر و پارک ۲۱هکتاری» و کارفرمای آن شهرداری اهواز است. عفو بین الملل افزود: مقامات رژیم ایران با تخریب گورهای جمعی و فردی مخالفان سیاسی که در دهه ۶۰ ناپدید و به‌طور فراقانونی در اهواز اعدام شده‌اند، مسئول تحمیل رنج و عذابی ناگفتنی بر خانواده‌های آنان هستند. چنین برخوردی با خانواده‌ها مصداق شکنجه یا اقسام دیگر رفتارهای ظالمانه و غیرانسانی است. خانواده‌ها ترس دارند که در صورت اعتراض علنی با تعقیب و آزار قضایی روبه‌رو شوند.


  
اخبار منطقه و جهان؛

 مسؤلین آمریکایی و دیگر سران کشورهای خاورمیانه فاش ساختند که دولت دونالد ترامپ در پی تشکیل یک ائتلاف امنیتی – سیاسی جدید با کشورهای حوزه خلیج‌فارس، مصر و اردن است تا با توسعه‌طلبیهای رژیم ایران در منطقه مقابله کند. این نشست قرار است در اواسط ماه اکتبر برگزار شود. طرح آمریکا تشکیل ائتلافی است که مسؤلان کاخ سفید و کشورهای خاورمیانه آن را بعنوان« ناتوی عربی» توصیف می‌کنند. به نقل از  سایت نشنال امارات متحده عربی، دستور کاری که برای این نشست در حال بررسی است عمدتاً بر همکاریهای امنیتی شامل ناوبری دریایی، تهدیدات موشک بالستیک و همچنین مقابله با تهاجمات به‌طور عمده در رابطه با رژیم ایران و تلاش برای مقابله با افراطی‌گری است.