صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۱۱، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روزنامه گلوب و اند میل چاپ کانادا خبر داد که آقای اروین کاتلر٬ وزیر پیشین دادگستری این کشور و وکیل شناخته‌شده بین‌المللی در حوزه حقوق بشر٬ وکالت خانواده سیدامامی را بر عهده گرفته و سازمان عفو بین‌الملل نیز از مقامات رژیم خواسته تا به آزارهای «بی‌رحمانه» علیه خانواده این فعال محیط زیست پایان دهند. به گفته این روزنامه آقای کاتلر از حدود یک ماه پیش به عنوان مشاور حقوقی بین المللی خانواده سیدامامی کار خود را آغاز کرده است و کریستیا فریلند٬ وزیر خارجه کانادا٬ نیز روز سه‌شنبه پنجم تیر در بروکسل موضوع خانواده سیدامامی را با فدریکا موگرینی٬ رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا٬ در میان گذاشته است. آقای کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و شهروند ایرانی-کانادایی، فعال محیط زیست بود که در بهمن‌ماه 96 در زندان اوین به قتل رسید. متعاقبا به خانواده وی گفته شده که کاووس سیدامامی«خودکشی» کرده‌ است.  مریم ممبینی، همسر سیدامامی که شهروند دو تابعیتی ایرانی-کانادایی است٬ هم اکنون ممنوع الخروج است و در ایران بسر می برد 

******
روز شنبه ۹تیر =۳۰ژوئن، مقاومت ایران، گردهمایی سالانه خود را در پاریس با
شرکت دهها هزار ایرانی از سراسر جهان و ایران و هیأت‌های نمایندگی از کشورهای مختلف، شامل برجسته‌ترین شخصیتهای سیاسی، نمایندگان پارلمانها، شهرداران، منتخبان مردم و کارشناسان و متخصصان بین‌المللی اوضاع ایران برگزار کرد. هیاتی که از کانادا در این گردهمایی شرکت داشت، از جمله عبارت بودند از: استیون هارپر، نخست وزیر پیشین کانادا، جان برد، وزیر خارجه پیشین کانادا، خانم ریموند فولکو، نماینده پیشین پارلمان کانادا از حزب لیبرال، آقای دیوید کیلگور وزیر سابق و چهره حقوق بشری کانادا، خانم جودی اسگرو نماینده پارلمان از حزب لیبرال. همچنین برخی دیگر از نمایندگان پارلمان کانادا از جمله جیمز بیزن، و خانم الیزابت می رهبر حزب سبزهای کانادا، طی پیامهای ویدیویی حمایت خود از گردهمایی مقاومت، را اعلام کردند. همچنین خانم شیلا جکسون لی نماینده کنگره آمریکا در پیام ویدیویی خود گفت: خیلی متاسفم كه نمی‌توانم حضوری در این مقطع خیلی مهم، همراه شما باشم، اما می‌خواهم كه تعهد و حمایت خودم را برای یك ایران سكولار، دموكراتیك، غیر اتمی و جمهوری، و از طرح ۱۰ ماده ای خانم مریم رجوی ابراز كنم. خانم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، سخنران اصلی این گردهمایی، سخنرانی خود را با درود بر تظاهرکنندگان و معترضین داخل کشور، آغاز کرد و با اشاره به اعتراضات مردم در خرمشهر گفت: درود به هموطنانم در خرمشهر که تشنه آب و آزادی‌اند. شما که با صراحت به آخوندها گفتید نمازتان باطل است. وی در سخنان خود به پنج نشانه دوران سرنگونی از جمله، سوختن و باطل کردن شعبده راه حل از درون رژیم توسط مقاومت، اهرم سرنگونی و استمرا قیام و جنبش اعتراضی مردم در زیر سرکوب حداکثر، رسیدن تنشها و تضادهای اقتصادی و اجتماعی به نقطه بارگشت ناپذیر، از دست دادن آمریکا بعنوان پشتوانه سیاست مماشات در سطح بین المللی و پیوند مردم با مقاومت سازمان یافته و اقرار آن توسط مهره های ریز و درشت رژیم، اشاره کرد. وی افزود: صنعت آلترناتیوسازی مجازی و مونتاژ در بازار سیاست البته با کپی‌چسبان، این روزها رونق یافته است، که این‌ هم از علائم دوران پایانی رژیم است.  خانم رجوی در سخنان خود همچنین گفت: از قیام دیماه به‌ این سو، نوک کوه آتش تغییر و سرنگونی ‌در ایران نمایان شده و دکل کشتی پیروزی انقلاب دمکراتیک، و عاری از شیخ و شاه، در چشم‌انداز است. در این ۴۰سال، مدعیانی که اهل قیمت‌دادن نبودند، همه، شانس خود را آزمودند. ولی واقعیتها و تجربه‌ها، نشان داده که این رژیم تاریک و سیاه، نه استحاله و اصلاح می‌شود. نه «سبز» و «مخملی». سرنگونی این رژیم، لاجرم قیمت می‌خواهد. صداقت و فدا می‌خواهد. سازمان و تشکیلات و جایگزین مستحکم سیاسی می‌خواهد. کانون شورشی می‌خواهد و ارتش آزادی. وی در جای دیگر گفت: ما معتقدیم که رهایی جامعه از گرانی، فقر، بیکاری، زاغه‌نشینی، قحطی آب و فجایع زیست‌محیطی امکان‌پذیر است. اما قبل از هر چیز حقوق سیاسی و مشخصاً حق حاکمیت پایمال‌شده مردم ایران، باید اعاده و احیا شود. این خاستگاه مقاومت ما و فلسفه وجودی شورای ملی مقاومت ایران است. اما سود اساسی رژیم، همواره در این بوده و هست که توانایی این مقاومت و این جایگزین را انکار و از مماشات‌گران در غرب برای سرکوب این جنبش استفاده کند. بنابراین در رابطه با ایران، تا وقتی موضوع مقاومت و حق مقاومت و به‌ رسمیت شناختن این مقاومت، وارد معادلات نشده، نمی‌توان خسارتها و ضربات سیاست مماشات با فاشیسم دینی را جبران کرد.
خبرگزاریهای بین المللی از این گردهمایی گزارشات مختلفی تهیه و پخش کردند. مقاومت ایران از سه روز پیش از این گردهمایی، با برگزاری کنفرانسهای بین المللی، و با شرکت شخصیتهای سیاسی و پارلمانترها، کارشناسان و متخصصان آمریکایی و اروپایی، به بحث و گفتگو پیرامون مسائل سیاسی و استراتژی مربوط به ایران و استمرار قیام مردم ایران پرداخته بود. همچنین عصر جمعه 8 تیر، در آستانه گردهمایی مقاومت ایران، خانم رجوی با آقای رودی جولیانی مشاور حقوقی رئیس‌جمهور آمریکا در دفتر شورای ملی مقاومت ایران در پاریس دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار آخرین تحولات ایران از جمله گسترش اعتراضات مردمی علیه رژیم آخوندی در تهران و شهرهای مختلف ایران و وضعیت شکننده رژیم مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. گفتنی است که رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک، از امضا‌کنندگان بیانیه ۳۳تن از شخصیت‌های آمریکایی خطاب به گردهمایی ایرانیان تحت عنوان «ایران آزاد – آلترناتیو»‌ در حمایت از شورای ملی مقاومت و برنامه ده ماده‌یی مریم رجوی است. به نقل از سایت مجاهدین خلق، اطلاعات رژیم، روز شنبه ۹تیر به دروغ با  درست کردن یک سایت جعلی مدعی شد که زمان این گردهمایی تغییر کرده بود. در این سایت جعلی از طرف دبیرخانه شورای ملی مقاومت آمده بود: «بنا‌به تشخیص رئیس جمهور مریم رجوی گردهمایی بزرگ پاریس به تاریخ ۳مرداد ۱۳۹۷ – ۲۵جولای ۲۰۱۸ موکول گردید. این تغییر به‌مناسبت رونمایی از تفاهم‌نامه جدید برجام و بزرگداشت سالگرد عملیات فروغ جاویدان می‌باشد».

اخبار؛ 
-
هزاران تن از مردم خرمشهر که از صبح جمعه 8 تیر، اعتراضات خود را نسبت به بی آبی و شوری آب آشامیدنی شروع کردند، بعدازظهر شنبه ۹ تیر نیز به اعتراضات خود در فلکه الله خیابان نقدی ادامه دادند. ماموران حکومتی به سوی تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور شلیک کردند که باعث مصدوم شدن بسیاری از مردم از جمله یک کودک گردید.  تظاهرکنندگان شعار می دادند: آب حق مسلم ماست، هیهات منذله، نترسید ما همه با هم هستیم. مردم خرمشهر از روز جمعه در اعتراض به بی آبی در  برابر مسجد جامع این شهر و در برابر فرمانداری رژیم دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان با دبه های خالی نمایش جمعه این شهر را با شعار نمازتون باطله، به هم زدند. مردم آبادان نیز از صبح شنبه ۹تیر در اعتراض به وضعیت وخیم آب و مشکلات آب آشامیدنی در این شهر و سایر شهرهای استان خوزستان دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان در حالی که پلاکارد‌هایی با عنوان «آبادان آب ندارد»، «آب شیرین حق مسلم ما است»، «اگر آب قطع بشه آبادان قیامت میشه» در دست داشتند، از مقابل اداره آب و فاضلاب این شهر به سمت مرکز شهر لین یک احمد آباد دست به تظاهرات زدند. 

******

چهارشنبه شب ۶تیر = 27 ژوئن، جلسه شورای امنیت برای بررسی گزارش دبیرکل ملل‌متحد در مورد تهدید موشکهای بالستیک رژیم ایران با شرکت آنتونیو گوترز برگزار شد. این گزارش تأیید کرد که یک قایق بی‌سرنشین که امارات آن را کشف کرد سیستمهایی داشت که نشان داد بنا‌ به مشخصات جغرافیایی از آبهای ایران آمده و حداقل برخی از قطعاتش در ایران ساخته شده‌اند. این گزارش همچنین به پهپادهای ایرانی که در یمن و سوریه پیدا شده‌اند اشاره کرده است و به مصاحبه رهبر سیاسی حماس یحیی یاسین اشاره می‌کند که وی طی آن می‌گوید جمهوری اسلامی ایران گروههای مسلح در غزه را در قبل و بعد از منازعه غزه با پول و تجهیزات نظامی و کارشناس تأمین کرده است. 

******
خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۲۷ژوئن در ارتباط با تحریمهای آمریکا بعد از لغو برجام توسط دولت ترامپ نوشت، این دولت روز چهارشنبه کاهش تحریمها علیه رژیم ایران را که بعد از توافق اتمی سال ۲۰۱۵(برجام) شروع شده بود کنار گذاشت. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد مجوزهایی که به شرکتهای تحت کنترل آمریکا اجازه می‌داد قطعات هواپیماهای مسافربری، فرش، پسته و خاویار به ایران صادر کنند را فسخ کرده است. در اطلاعیه خزانه‌داری آمریکا آمده است هر عملی در کادر این معاملات تا ششم ماه اوت لغو می‌شود و در غیراینصورت با تحریمهای آمریکا مواجه می‌شود. واشنگتن در نخستین گام مجوز فروش هواپیماهای تجاری با قطعات و مالکیت آمریکایی به ایران را لغو کرد. با توجه به این‌که به شرکتها تا چهارم نوامبر ضرب‌الاجل داده شده که معاملاتشان با ایران را به پایان برسانند یک سلسله مجوزهای دیگر برای سایر معاملات از جمله خرید نفت از ایران نیز در هفته‌های آینده فسخ می‌شوند. دولت ترامپ تلاشهایش را برای منزوی کردن رژیم ایران و اقتصاد رو به وخامتش از نظامهای مالی و تجاری بین‌المللی افزایش داد و روز سه‌شنبه پنجم تیر=26 ژوئن گفت به کشورهای خارجی فشار می‌آورد تا واردات نفتی‌شان از ایران تا ۴نوامبر را به صفر برسانند.  


اخبار زنان؛


زنان دراویش اعتصابی خانمها شکوفه یداللهی و نازیلا نوری بعد از ۱۰ روز اعتصاب غذا در زندان قرچک ورامین در وضعیت وخیمی به سر می برند و جان آنها در معرض خطر است. زنان دراویش اعتصابی روز چهارشنبه ۲۳خرداد با باتوم و شوکر مورد ضرب و شتم گارد ویژه زندان قرار گرفته و به صورت انفرادی به بندهای مختلف زندان منتقل شدند. این واقعه در پی آن رخ داد که تعدادی از زندانیان جرائم عمومی به تحریک مقامات زندان زمینه های تنش و درگیری را فراهم کرده بودند. زنان دراویش اعتصابی در زندان قرچک ورامین از روز یکشنبه ۲۷ خرداد دست به اعتصاب غذا زده اند. زنان دراویش اعتصابی به مدت سه هفته بود که از حق برقراری تماس تلفنی با خانواده‌هایشان محروم بودند. 11 تن از زنان دراویش گنابادی روز اول اسفند ۹۶ پس از سرکوب خونین تظاهرات دراویش در تهران به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. به رغم اینکه همه زنان دستگیرشده مجروح شده و نیاز به رسیدگیهای پزشکی داشتند اما کادر درمانی زندان به آنها رسیدگی نکردند. 

عباس سلطانیان معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش رژیم گفت: «در سال جاری یعنی سال ۹۶-۹۷ تعداد دانش آموزان دختری که در هیچ پایگاهی ثبت نام نکردند و هیچ جا مشخصاتشان ثبت نشده و اصلا دانش آموز محسوب نمی‌شوند ۱۵۱ هزار و ۴۶ نفر هستند». وی دلایل متعددی را در خصوص ترک تحصیل دختران از جمله ازدواج های اجباری و در سنین کودکی، عدم وجود امکانات برای دختران روستایی از جمله سرویس ایاب و ذهاب و نبودن مدارس در روستاها و همچنین عدم وجود معلمان زن برای این دختران دانش آموز و فقر مالی و شرایط نامساعد خانواده ها، بازگو کرد. 


 اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 9 تیر، مردم بوشهر با بستن راه ارتباطی این شهر به شیراز در منطقه دالکی نسبت به قطع آب، دست به اعتراض زدند.  
- روز پنجشنبه 7 تیر، بازاریان اعتصابی طلافروش، سبزه میدان، کفاش، پارچه فروش، آهن فروش و بازار سلطانی و بازار لوازم یدکی و کسبه خیابان امینی در تهران، برای پنجمین روز، دست به اعتصاب زدند. 

اخبار زندان؛

رژیم روز چهارشنبه 6 تیر ابوالفضل چزانی را که در ۱۴سالگی به اتهام جرم انتسابی، به اعدام محکوم شده بود در زندان لنگرود قم اعدام کرد. ابوالفضل متولد ۲۶دی ۱۳۷۷ بود و  هنگام اعدام ۲۰سال، سن داشت. اتحادیه اروپا و سازمان عفو بین الملل طی بیانیه‌ هایی اعدام ابوالفضل را محکوم کردند.   
- سحرگاه چهارشنبه ۷تیر، ۴زندانی به نامهای مجید حیدری پور، صفا علی جلالی، جواد کمانی و فرشید قربانی در زندان گوهردشت کرج اعدام شدند. این قربانیان جزو یک گروه ۱۲نفره بودند که از زندان ورامین و گوهردشت برای اجرای حکم به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند.