صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۲۰، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته- 20 خرداد 97

اخبار کانادا و اتاوا؛

سران گروه هفت کشور بزرگ صنعتی جهان یا جی۷ در بیانیه پایانی خود تصریح کردند رژیم ایران نباید به سلاح اتمی دست یابد. آنها حمایت مالی رژیم ایران از تروریسم را هم محکوم کردند. در بخشی از مواد بیانیه پایانی جی 7 آمده است: «با توجه به تهدید برنامه موشکهای بالستیک رژیم ایران برای صلح و امنیت بین‌المللی، ما از این رژیم می‌خواهیم از پرتاب موشکهای بالستیک و سایر فعالیتهای دیگر که خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل‌متحد ۲۲۳۱ با تمامی ضمائم آن – و بی‌ثبات کننده برای منطقه است پرهیز کند و تکثیر تکنولوژی موشکی را متوقف نماید. ما متعهد به تضمین همیشگی این هستیم که برنامه هسته‌یی رژیم ایران صلح‌آمیز و مطابق با تعهدات و الزامات بین‌المللی‌اش مبنی بر عدم دستیابی، توسعه و یا ساخت سلاح هسته‌یی باقی می‌ماند. ما تمام حمایت مالی از تروریسم شامل گروههای تروریستی مورد حمایت ایران را محکوم می‌کنیم. ما همچنین از ایران می‌خواهیم تا با کمک به تلاش‌ها برای مقابله با تروریسم و یافتن راه‌ حلهای سیاسی و برقراری صلح در منطقه نقشی سازنده ایفا کند». دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد برنامه هسته‌یی رژیم ایران بعنوان یک تهدید امنیت ملی، درنشست جی ۷ مورد بررسی قرار گرفته و اعضای این گروه متعهد شدند جلو جاه‌طلبیهای هسته‌یی این رژیم را بگیرند. دونالد ترامپ افزود:‌ با جی ۷یا بدون آنها، جاه‌طلبیهای هسته‌یی رژیم ایران کنترل خواهد شد، در کنار تلاشها برای مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و کسانی که این ایدئولوژی مرگبار را گسترش می‌دهند. اجلاس جی ۷با حضور آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا در ایالت کبک کانادا برگزار شد. از سوی دیگر در اجلاس جی 7 به اختلاف کانادا و آمریکا بر سر تعرفه ها نیز اشاره شد. دونالد ترامپ گفت سایر کشورها "تعرفه‌های کلانی" علیه محصولات آمریکایی وضع می‌کنند. پس از پایان این اجلاس، جاستن ترودو، نخست‌وزیر کانادا در کنفرانس خبری وعده داد از ابتدای ماه آینده (ژوئیه) تعرفه‌های جدیدی علیه محصولات آمریکایی وارداتی به کشورش وضع خواهد کرد. 

- در جریان انتخابات ایالت انتاریو در کانادا که روز پنجشنبه 7 ژوئن برگزار شد، حزب محافظه کار برهبری آقای داگ فورد(با رنگ آبی) با اکثریت آرا پیروز شد و حزب نیو دمکرات برهبری خانم آندریا هوروات(با رنگ نارنجی) بعنوان اپوزیسیون رسمی دولت، انتخاب گردید. حزب لیبرال، که دولت انتاریو را به مدت 15 سال در دست داشت، به سختی شکست خورد و در این انتخابات برهبری خانم کتلین وین(با رنگ قرمز) از 124 صندلی، تتها توانست 7 صندلی را نگاه دارد. دکتر رضا مریدی وزیر تحقیقات و نوآوری استان انتاریو نیز، صندلی خود را از دست داد.


- روز گذشته شنبه 19 خرداد= 9 ژوئن ایرانیان آزادیخواه در اتاوا در مقابل پارلمان فدرال و دفتر نخست وزیر کانادا گرد آمدند و حمایت خود را از اعتصابات و اعتراضات مردم در ایران و همچنین گردهمایی سالانه مقاومت ایران در 30 ژوئن در پاریس اعلام کردند. اخبار؛ 

بدنبال انتشار گزارش سنای آمریکا درباره تلاش مخفیانه دولت اوباما برای دسترسی رژیم ایران به سیستم مالی آمریکا، استیو اسکالیز قائم مقام رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا گفت: دولت اوباما مردم آمریکا را نسبت به توافقاتش با رژیم ایران، گمراه  کرد. تلویزیون فاکس نیوز گفت: تمامی مقامات (دولت) اوباما، دانسته یا ندانسته، کنگره را گمراه کردند. واشنگتن پست ضمن اینکه فریبکاریهای دولت اوباما را "اوج تازه ای از دروغگویی" خواند، نوشت: گزارش (تحقیقاتی سنا) فاش می‌کند که دولت اوباما در بیش از ۲۰۰سفر خارجی، مؤسسات مالی را تشویق به تجارت با (رژیم) ایران کرده است. سی.ان.ان نیز گزارش دد.: گزارش (سنا)... خواهان بازبینی... همه مجوزهای مرتبط با توافق (اتمی با رژیم) ایران می‌شود. سناتور راب پورتمن رئیس زیرکمیته تحقیقات سنای آمریکا، در اجلاس سنا، گفت: دولت اوباما... مکرراً به مردم آمریکا تضمین می‌داد که به (رژیم) ایران اجازه دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده داده نخواهد شد. آنها همین ادعاها را در برابر کمیته‌های کنگره و طی جلسات استماع... نیز به‌طور علنی مطرح کردند. اما بعد از دو سال تحقیقات، ما گزارشی را منتشر کردیم که با جزییات نشان می‌دهد چطور دولت اوباما، به‌رغم ادعاهایش، به‌طور مخفیانه مجوز مشخصی صادر کرده که اجازه تبدیل دارایی‌های (رژیم) ایران به قیمت میلیاردها دلار را با استفاده از سیستم مالی ایالات متحده می‌داده است». وی افزود: وزارت‌خارجه اوباما کاملاً درک می‌کرد که چنین امتیازی، یعنی دسترسی (رژیم) ایران به سیستم مالی ایالات متحده، «به‌خاطر تحریم‌های آمریکا که... ما آنها را رفع نخواهیم کرد، ممنوع است». این گفته‌های من نیست، بلکه سخنان یکی از مقامات ارشد وزارت‌خارجه در همان دوران است».

******
واشینگتن فری بیکن، ۸ژوئن= 18 خرداد، در مقاله‌ای بقلم آدام کریدو نوشت – مقامات رژیم ایران ابتدائا اذعان کرده بودند که حملات تروریستی ۱۱سپتامبر در آمریکا را به این شکل که مخفیانه به عوامل القاعده از ایران عبور آزاد داده بودند و در نهایت آنها توانستند (بنا‌به‌گفته یک مقام ارشد ایران) با هواپیماهای تجاری به سمت برجهای دوقلو در نیویورک بروند تسهیل کرده بودند. این منبع افزود: محمد جواد لاریجانی معاون امور بین‌المللی در قضاییه ایران در تلویزیون دولتی (که نسخه انگلیسی آن توسط العربیه منتشر شده) فاش ساخت که مقامات اطلاعات ایران مخفیانه برای مهاجمان حمله ۱۱سپتامبر عبور آزاد فراهم کرده و به آنها در جمهوری اسلامی پناه دادند. لاریجانی گفت دولت ما موافقت کرد که پاسپورت برخی از آنها را مهر نکند زیرا آنها در مسیر دو ساعته پرواز بودند و پروازشان را بدون اینکه پاسپورتشان مهر بخورد از سر می‌گرفتند. به گفته لاریجانی، جابه‌جایی آنها تحت نظارت کامل اطلاعات ایران بوده است. اظهارات او برای اولین بار نشان می‌دهد مقامات ارشد ایران به‌طور علنی اذعان کرده‌اند که به القاعده کمک می‌کردند و نقشی مستقیم در تسهیل حملات ۱۱سپتامبر داشته است. این اولین بار است که مقامات ایرانی بطور علنی اذعان می‌کنند که نقش مستقیم در تسهیل حملات ۱۱سپتامبر داشته‌اند. روزنامه لوموند نیز نوشته بود: (رژیم) ایران بعد از جنگ ۲۰۰۳چند بار به آمریکا پیشنهاد کرد اعضای القاعده را با اعضای مجاهدین مبادله کند. 

******
به گزارش نشنال امارات، شرکت هواپیماسازی امبرائر برزیل، گفتگوهای خود را با رژیم ایران برای فروش 20 جت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار، بخاطر تحریم‌های آمریکا متوقف کرد. مدیر اجرایی امبرائر، گفت: «امبرائر باید دستورالعمل‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (خزانه‌داری آمریکا) را رعایت کند.. تحت تحریم‌های کنونی، ما در موقعیتی نیستیم که با آن شرکتهای هواپیمایی تجارت کنیم... گفتگوهای شرکتهای هواپیمایی با شرکتهای (رژیم) ایران با تمامی شرکتهای سازنده که اجزای آمریکایی دارند عملاً متوقف شده است». در خبری دیگر و بر اساس گزارش دفتر ثبت فدرال آمریکا، شرکت هواپیمایی اوکراین به‌ دلیل همکاری با خط هوایی کاسپین رژیم ایران، مورد تحریم قرار گرفت. کاسپین ایرلاینز به‌دلیل پشتیبانی از سپاه پاسداران از طریق انتقال نیرو و سلاح از ایران به سوریه در این فهرست گنجانده شده بود. به نقل از خبرگزاری فرانسه 16 خرداد، شرکت هوایپمایی بوئینگ نیز هیچکدام از سفارشات رژیم ایران را تحویل نخواهد داد. ارزش قراردادهای بوئینگ آمریکا با رژیم ایران، 20 میلیارد دلار اعلام شده است. با خروج آمریکا از توافق هسته‌یی در ماه گذشته و اعمال کامل تحریم‌هایی که در چهارچوب برجام لغو شده بود، به شرکتهای آمریکایی که با ایران قرار داد امضاء کرده بودند و یا تبادل مالی انجام داده تنها بین ۹۰تا ۱۸۰روز فرصت داده شد تا قراردادها را فسخ و به تبادلات مالی پایان دهند. علاوه بر بویینگ و جنرال الکتریک، شرکت نفتی فرانسوی توتال و خودروسازی پژو-سیتروئن نیز در حال آماده‌سازی برای خروج از ایران هستند. 
 
******
روز پنجشنبه 17 خرداد، مردم منطقە پیرانشهر جسد کاسبکار، اسعد حسن زاده سور، کە چهارشنبه شب هنگام بازگشت بە خانە توسط نیروهای مسلح مرزی کشتە شده بود را کشف کردند. پیکر این کولبر با خس و خاشاك در بیابان پوشانیدە و رها شده بود. مردم پیکر آقای حسن زاده سور را به بیمارستان منتقل کردند. 

******

چهارشنبه شب 17 خرداد، سيستم كامپيوتری فرودگاه تبريز هك شد و بر روی مونيتورهای فرودگاه تبريز این پيام زير ظاهر شد: "ما گروه تپندگان در يك اقدام اعتراض آميز ديگر در اين لحظات بر سيستمهای كامپيوتری فرودگاه مسلط شده ايم. دو هفته پيش در اعتراض به تباهی دادن جان و بيت المال مردم ايران توسط سپاه پاسداران بر سيستمهای فرودگاه مشهد مسلط شديم و امروز با اين اقدام حمايت خود را از اعتصاب كنندگان ابراز ميكنيم. تا كی حكومت مطالبات مردم را برای بهبود وضعيت اقتصادی ناديده خواهد گرفت؟! تاکی؟ ديگر صدايمان را در گلو خفه نخواهند كرد و ما به اين اقدامات ادامه خواهيم داد! اگر با ما همدرديد، عكس بگيريد و به اشتراك بگذاريد. 


اخبار زنان؛

- حسن تردست، قاضی صادرکننده حکم اعدام برای ریحانه جباری، به عنوان وکیل مورد اعتماد دولت برای دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی معرفی شد. عبدالرضا محبتی یکی دیگر از این وکلاست که نماینده سعید مرتضوی و دادستان وقت تهران در دادگاه دسته جمعی فعالان سیاسی و بازداشت شدگان اعتراضات 88، بود. دستگاه قضائیه رژیم ایران فهرستی شامل ۲۰ وکیل مورد اعتماد حکومت را با تأیید رئیس قوه قضاییه، در اختیار مراجع قضایی تهران قرار داده است. به موجب این اقدام، از این پس تنها این ۲۰ وکیل می توانند وکالت پرونده های سیاسی و امنیتی را به عهده بگیرند. از میان زنان وکیل، وکلای مستقل و غیرحکومتی، مدیران کانون وکلای تهران یا وکیلان مدافع حقوق بشر کسی در این فهرست حضور ندارد. این اقدام زندانیان عقیدتی و سیاسی زن و مرد را از حق انتخاب وکیل و دسترسی به عدالت محروم می کند. حسن تردست، قاضی تعدادی از پرونده‌های جنجالی از جمله پرونده ریحانه جباری از جمله این وکلاست. این قاضی حکومتی در ۸۰۰ پرونده، حکم قصاص صادر کرده که درباره برخی از آنها از جمله ریحانه جباری ابهامات فراوانی وجود داشته است. ريحانه جباری ۲۶ ساله، پس از ۷ سال اسارت، در سحرگاه شنبه ۳ آبان 1393 در زندان گوهردشت كرج اعدام شد. ریحانه جباری، طراح دكوراسيون داخلی، به جرم دفاع از ناموس خود در مقابل تجاوز یکی از مقامات ارشد وزارت اطلاعات به نام مرتضی سربندی اعدام شد. 

- معصومه محمدی، دانشجوی ۲۳ ساله، ساکن فریدونکنار، که در جریان تظاهرات سراسری دیماه 96 دستگیر شد و هم اکنون در زندان بابل در اسارت بسر می برد، به 6 سال حبس محکوم شده است. طبق اطلاعات گردآوری شده از سوی کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، در جریان اعتراضات و قیام سراسری دی ماه ۹۶، حداقل ۵۰۰ زن دستگیر شده اند. 
- یکی از زنان دراویش زندانی، که در بیمارستان میلاد تهران بستری می باشد از سوی مأمورین حفاظتی زندان تحت فشار قرار دارد که حتماً باید به او دستبند و پابند بزنند. دکتر نازیلا نوری، از زنان دراویش که از اول اسفند ماه در زندان قرچک ورامین محبوس می باشد و تحت شکنجه های زیادی قرار گرفته هم اکنون در بیمارستان میلاد تهران بستری و تحت فشار مامورین حفاظتی است. وی در نوبت عمل جراحی قرار دارد و نیازمند بستری و مراقبت ویژه پزشکی است. دکتر نوری از زمان بستری شدن از حق ملاقات و تماس تلفنی نیز ممنوع شده است. همچنین به او گفته شده است که طبق دستور شفاهی مقامات بالاتر، نمی تواند نفر همراه داشته باشد. حداقل ده زن از جامعه دراویش گنابادی از بهمن ۱۳۹۶= فوریه ۲۰۱۸ به طور خودسرانه بازداشت و در شرایط غیرانسانی در زندان شهرری محبوس می باشند بدون اینکه به وکلایشان دسترسی داشته باشند. این زنان در زندان به دلیل بدرفتاری مأمورین امنیتی از مشکلات و بیماری رنج می برند. آنها در جریان سرکوب اعتراض مسالمت آمیز دراویش گنابادی در تهران در روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ دستگیر شدند. حدود ۷۰ زن در جریان این سرکوب دستگیر شدند که حداقل ده تن از آنان به زندان قرچک ورامین منتقل گردیدند. 

- میترا علیزاده که در جریان قیام مردم کرمانشاه در ۸ دیماه ۹۶ توسط نیروهای اطلاعات کرمانشاه دستگیر شد، به محل نامعلومی منتقل شده است. حداقل ۵۰۰زن در جریان قیام دیماه96 دستگیر و زندانی شده اند که از هویت اکثر آنها اطلاعی در دست نیست.

- حراست وزارت ورزش و جوانان، جمعه شب ۱۱خرداد، از حضور زنان بوشهری روی سکوهای زمین فوتبال ساحلی بندر بوشهر در جریان بازیهای تیم فوتبال ساحلی پارس جنوبی و شاهین خزر رودسر جلوگیری نمود. شماری از زنان بوشهری نیز تا دقایق پایانی در انتظار باز شدن در ورودی زمین فوتبال ساحلی بوشهر پشت درب ماندند اما از ورود آنها ممانعت به عمل آمد و در نهایت موفق به تماشای بازی نشدند. در  همین رابطه خبرگزاری کومتی ایرنا 12 خرداد خبر داد که حراست وزارت ورزش و جوانان طی نامه ای تماشای مسابقات فوتبال ساحلی برای زنان بوشهری را ممنوع اعلام کرده است. مسئول برگزاری مسابقات هیات فوتبال بوشهر، پرویز عبدی، گفت، «بر اساس قانون حضور زنان در ورزشگاه های ایران ممنوع است و منع شدن تماشای مسابقات فوتبال ساحلی برای زنان بوشهری نیز در اجرای این قانون انجام شده است.» طبق قوانین رسمی رژیم ایران زنان از ورود به استادیوم های ورزشی و تماشای بازی مردان ممنوع هستند. 


اخبار اعتراضی؛

- روز یکشنبه 20 خرداد، کارگران گروه ملی فولاد اهواز با بستن مسیر خط راه آهن اهواز-تهران و پل لشکر اهواز، نسبت به عدم پرداخت حقوق و مطالبات عقب افتاده،  شرکت کنندگان آزمون دستیاری پزشکی نسبت به اعمال سهمیه‌های پنج درصدی به خانواده‌های قربانیان جنگ ایران و عراق، زیر ۲۵درصد در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، رشت، مشهد و اهواز،  
- روز شنبه 19  خرداد، کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای پنجمین بار در مقابل استانداری رژیم، نسبت به مطالبات عقب افتاده و بلاتکلیفی شغلی، غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت، جمعی از مردم ماهشهر نسبت به تجزیه این شهر، جمعی از پزشکان نسبت به اختصاص 60درصد ورودیها با سهمیه عناصر وابسته به بسیجی، در تهران، کارگران بازنشسته و کارگران شاغل بخش صنعت مجتمع نیشکر هفت تپه در شوش، کارگران شهرداری منطقه 5  اهواز با پهن کرده سفره خالی افطار، یک فعال محیط زیست در اهواز نسبت به شور شدن آب شرب و کشاورزی آبادان با خرمشهر، با گل گرفتن درب اداره حفاظت از محیط زیست خوزستان، کشاورزان حاشیه رودخانه دز نسبت به ممنوع  کردن کشت و خاموش کردن پمپهای آب روستا توسط سازمان آب و برق، کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی اردبیل نسبت به عدم پرداخت 5 ماه حقوق،  
- روز پنجشنبه 17 خرداد، شمار زیادی از رانندگان ماشین آلات سنگین در نیک شهر سیستان و بلوچستان نسبت به قطع سهمیه سوخت، رانندگان تانکر حمل سیمان در کرج،  
- روزهای، یکشنبه و دوشنبه 13 و 14 خرداد، شرکت کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی و دندانپزشکی در شهرهای تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، رشت و یزد نسبت به افزایش سهمیه پذیرش به سپاه پاسداران و بسیج،  
- و رانندگان کامیون در اتوبان بابایی تهران، دست به اعتراض و اعتصاب زدند. 

اخبار زندان؛

- حاتم مرمضی 20 ساله و فعال عرب خوزستانی، اهل سوسنگرد زیر شکنجه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات اهواز به قتل رسید. ماموران اداره اطلاعات اهواز سه شنبه ۱۵ خرداد طی تماسی با خانواده اين جوان، به آنها اطلاع دادند كه جهت دريافت جسد فرزندشان به اداره اطلاعات مراجعه کنند. آنها  پدر اين زندانی آقای جواد مرمضی۵۰ ساله و دو برادر حاتم بنامهای مهدی ۳۰ و عبدالله ۲۵ ساله را نيز بازداشت كردند. به خانواده مرمضی گفته شده که حق اجرای مراسم برای فرزندشان را ندارند. حاتم مرمضی، ۲۲ خرداد ۹۶ توسط اداره اطلاعات در روستای مالچیه حین بازگشت از منزل يكی از بستگانش توسط نيروهای اداره اطلاعات بازداشت شده بود و طی يكسال اخير خانواده اش از وی بيخبر بودند.  
- یک زندانی سیاسی دیگر در اداره آگاهی خوی به شهادت رسید . وی که رحمان قربانی  نام دارد، روز شنبه ۱۲ خرداد، توسط مامورين اطلاعات به اتهام پخش و جعل اسكناس، بازداشت و به اداره آگاهی خوی منتقل شده بود كه روز سه شنبه ۱۵ خرداد خبر شهادت وی به خانواده اش اطلاع داده شد. زندانی سياسی رحمان قربانی به علت شكنجه با باتوم برقی دچار ايست قلبی شد و پيكرش بعداز سه روز از دستگيری تحويل خانواده اش داده شد. وی روز چهارشنبه ۱۶ خرداد در محل زادگاهش به خاک سپرده شد.  

- بنا به گزارشات دریافتی سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، ۱۵ خرداد، زینب جلالیان زندانی سیاسی کرد که از بیماری ناخنک چشم، تب برفکی و عفونت شدید رنج می برد، در زندان از دسترسی به پزشک و معالجات محروم است و به رغم پیشروی بیماری هایش مسئولین زندان همچنان با معالجه وی در بیرون زندان و تحت نظر پزشک متخصص مخالفت می کنند. سازمان عفو بین‌الملل شهریور ٩٦ عدم دسترسی زینب جلالیان، زندانی سیاسی کُرد به مراقبت‌های پزشکی را مصداق «شکنجه» دانست و همچنین، امتناع از درمان زینب جلالیان را مجازات مضاعف و اخذ «اعترافات اجباری» از او اعلام کرد. زینب جلالیان اهل شهرستان ماکوست و در اسفند٨٦ در شهر کرمانشاه بازداشت شد. وی به اتهام «محاربه»‌ و «عضویت در یکی از احزاب کردی» ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد.


اخبار منطقه و جهان؛

- دادستانهای آلمان حکم دستگیری بین‌المللی علیه یک افسر ارشد اطلاعات رژیم اسد به نام جمیل حسن را صادر کردند. فرانس۲۴ به‌نقل از اشپیگل نوشت: آلمان، جمیل حسن رئیس مدیریت بدنام اطلاعات نیروی هوایی سوریه و یک متحد نزدیک بشار اسد را برای اتهامات جنایت علیه بشریت تحت تعقیب قرار دارد. اشپیگل این حکم را جدیدترین حسابرسی از رژیم اسد در رابطه با جنایاتش علیه مردم سوریه از ابتدای جنگ تاکنون توصیف کرد.