صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۰۹، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته - 29 آوریل

خبری از کانادا؛
روز دوشنبه 23 آوریل = 3 اردیبهشت، حوالی ساعت 1:30 بعد از ظهر، الک میناسیان 25 ساله، با ون کرایه ای خود، در پیاده
روهای تقاطع خیابان یانگ و فینچ در تورنتو، عابرین را به عمد زیر گرفت که 10 تن کشته و 15 نفر دیگر مجروح شدند. روز سه شنبه پلیس اعلام کرد که این اتفاق را تروریستی نمی داند و رئیس پلیس تورنتو به یکی از خبرنگاران که پرسیده بود آیا شهر امن است، جواب مثبت داد. فیلمی در سایت سی بی سی موجود است که راننده ون را نشان می دهد که در حال تحریک پلیس می باشد تا به او شلیک کنند. ولی پلیس وی را زنده دستگیر کرد. راننده ون، متهم به ده قتل عمد، و 13 مورد اقدام به قتل متهم شده است که امکان دارد این تعداد به 14 مورد افزایش یابد. به گفته گروهبان کارآگاه (تورنتو)، قربانیان بطور عمده زن بودند. حادثه غم انگیز روز دوشنبه، کانون توجهات را بروی کلمه بحث برانگیز و اغلب ضدزن "اینسلز" متمرکز کرده است. اینسلز incels کوتاه شده involuntarily celibate
به معنی "مجردی ناخواسته" می باشد. به نوشته سایت سی بی سی(25 آوریل): "... جامعه ای که از این برچسب استفاده می کند  بطور معمول توسط عقاید مردسالار که در دنیای مجازی، ناامیدیشان را از نبود روابط جنسی ابراز می کنند، گاهی زنان را به خاطر شکستهای خود با جنس مخالف سرزنش می کنند..." پلیس اعلام کرده که در روزهای آینده تحقیقات خود را با احتیاط ادامه خواهد داد. 

******
روز دوشنبه 3 اردیبهشت= 23 آوریل: بدعوت اویاک، سازمان جوامع ایرانیان آمریکا، تجمع اعتراضی نسبت به حضور جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندها در نیویورک برگزار شد. این تجمع اعتراضی سه ساعته، مورد توجه رسانه های آمریکایی، بین المللی و فارسی زبان آمریکا، قرار گرفت. وزیر خارجه رژیم و هیأت همراه او، بدلیل حضور ایرانیان معترض، نتوانستند از در اصلی وارد محل سخنرانی شوند و مجبور شد از درب پشت ساختمان یعنی درب خروجی برای زباله ها ظریف را وارد ساختمان کنند. در بخش مصاحبه امروز با آقای ناصر شریف در همین رابطه گفتگو خواهم داشت. 

******
روز پنجشنبه 26 آوریل = 6 اردیبهشت، مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه دو حزبی "حسابرسی از رژیم ایران بخاطر نقض حقوق
بشر و گروگانگیری" را برای اعمال تحریمهای جدید علیه رژیم آخوندها با اکثریت آرا و با 410 رای مثبت و تنها دو رای منفی به تصویب رساند. این لایحه دوحزبی به‌دنبال قیام دیماه مردم ایران توسط مایکل مک‌کال رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان ارائه شد. لایحه 4744 از 46حامی مشترک از اعضای هر دو حزب برخوردار است و علاوه بر مایکل مک‌کال، حامیان اولیه آن عبارتند از اد رویس رئیس کمیته خارجی، الیوت انگل رئیس دموکرات‌ها در این کمیته و تد دویچ رئیس دموکرات‌ها در زیرکمیته خاورمیانه. قسمتی از لایحه 4744 به قتل عام زندانیان سیاسی در سال 67 و محکومیت آن اختصاص دارد. لازم به ذکر است که این نخستین باریست که قتل عام 67 در یک لایحه الزام آور کنگره آمریکا، که اکنون در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده، به ثبت می رسد.
 در خبری دیگر روز پنجشنبه 26 آوریل= 6 ادریبهشت، مایک پمپئو بعنوان وزیر خارجه آمریکا توسط سنای آمریکا انتخاب شد.
مایک پمپئو جانشین رکس تیلرسون، که پیش از این رژیم ایران را یک "رژیم پلیسی تبهکار" می نامید، در زمان حضور در مجلس نمایندگان آمریکا از مخالفان سرسخت مذاکرات هسته‌یی دولت باراک اوباما با رژیم ایران بود و برجام را توافقنامه‌ای فاجعه‌بار نامید و هنگامی که به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا رسید، وعده داد آمریکا از این توافق خارج شود چرا که او بر این باور بود که برجام مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی نمی‌شود. مایک پمپئو، روز شنبه تنها دو روز پس از سمت جدید خود، وارد ریاض، پایتخت عربستان شد. به نوشته واشینگتن پست وی در این سفر قرار است به ‌ویژه درباره توافق هسته‌یی رژیم ایران و نقش آمریکا در سوریه با مقامات عربستان سعودی گفتگو کند. پمپئو از جمله به اردن نیز سفر خواهد کرد. همچنین، قانونگذاران این کشور از تصمیم رئیس جمهور دونالد ترامپ، برای خروج از توافق اتمی رژیم ایران حمایت کردند.  
همچنین روز پنجشنبه 26 آوریل، جلسه استماع کمیته قوای مسلح سنای آمریکا برای بررسی بودجه وزارت دفاع با حضور ژنرال
جیمز متیس وزیر دفاع، ژنرال جوزف دنفورد رئیس ستاد مشترک قوای مسلح آمریکا و همچنین دیوید نورکوییست معاون وزارت دفاع برگزار شد. در این جلسه که با حضور تعدادی از هواداران مقاومت ایران که جلیقه های زردرنگ پوشیده بودند همراه بود، بالاترین مقامات سیاسی و نظامی به سؤالات سناتورها حول موضوعات مختلف پاسخ دادند. ژنرال متیس وزیر دفاع آمریکا در این جلسه استماع، برجام را یک توافق ناکامل برای کنترل تسلیحاتی نامید و در عین‌ حال بر محدویتهای شدید و نظارت آژانس که رژیم طبق توافق اتمی به آن تن داده تأکید کرد. وی با اشاره به اعمال تروریستی رژیم در منطقه از جمله در سوریه، یمن، بحرین و لبنان و اقدامات سایبری رژیم، اضافه کرد: «ما باید تمامی اینها را بعنوان یک تمامیت در نظر بگیریم؛ اما همزمان باید روی این توافق ناقص کنترل تسلیحاتی تمرکز کنیم و تصمیم بگیریم که آیا در جهت بهترین منافع ما هست یا خیر؟». آژانس تصویری گتی ایمیج درباره جلسه استماع سنا گزارش داد: جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا به اعضای شرکت کننده که جلیقه زرد رنگ با شعار ایران آزاد بر تن داشتند در جلسه استماع بودجه دفاعی سالانه وزارت دفاع در کمیته قوای مسلح سنا خوشآمد گفت.

-
آمریکا سه دلال رژیم ایران که تابعیت آمریکایی دارند را به جرم قاچاق فروش قطعات خودرو به تهران و نقض تحریم‌های  تجاری آمریکا علیه رژیم دستگیر کرد. به گزارش بیزینس استاندارد این سه دلال بنامهای صدر عماد - واعظ ، پوران آزاد و  حسنعلی مشیرفاطمی نام دارند که از سیستمهای پیشرفته بین‌المللی انتقال برای تأمین مالی قاچاق قطعات خودرو به تهران استفاده کرده‌اند. آنها همچنین به ‌دلیل نقش‌آفرینی در سیستم انتقال مالی طراحی ‌شده برای فرار از مقررات تحریم اقتصادی رژیم ایران تحت تعقیب قرار گرفتند. بیزینس استاندارد افزود: درصورتیکه این سه دلال مجرم شناخته شوند، در مجموع به ۳۰سال زندان و پرداخت یک میلیون و  250هزار دلار جریمه محکوم می شوند. هفته گذشته نیز دادگاهی در لس ‌آنجلس دو تن از دلالان تسلیحاتی رژیم را که به‌ دنبال قاچاق قطعات هواپیماهای نظامی به ایران بودند محکوم کرد. به گفته وزارت دادگستری آمریکا، زاویک زرگریان ۵۴ساله در سال ۲۰۱۷در دادگاهی در لس‌آنجلس به اتهام نقض قانون بین‌المللی و مقررات تحریم و تبادلات، مجرم شناخته شد. تشکیل این پرونده ناشی از یک تحقیق مخفیانه طولانی است که بر اساس آن هنری ترمیناسیان با زرگریان از خارج از کشور تماس گرفت تا برای به‌ دست آوردن قطعات هواپیماهای نظامی از جمله استفاده از جت‌های جنگنده اف -۱۸، از وی کمک گیرد. زرگریان به‌دنبال خرید این قطعات از یک مأمور مخفی اداره مهاجرت  آمریکا و اداره امنیت داخلی به ‌عنوان تامین‌کننده قطعات خواست استفاده کند و  ترمیناسیان به آمریکا سفر کرد تا با هر دوی آنها در مورد این معامله ملاقات کند. بنا‌ به ‌گفته دادستانها این دو نفر می‌خواستند بین ۱۰تا ۳۰قطعه خریداری کنند که هزینه کل آن به‌طور بالقوه بیش از سه میلیون و 600هزار دلار بود. 

******
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در جریان سفر خود به آمریکا روز چهارشنبه 25 آوریل= 5اردیبهشت در مؤسسه
واشینگتن گفت:‌ به‌نظرم دونالد ترامپ علاقه ای به حفظ برجام ندارد و ترک برجام برای او یک تعهد انتخاباتی است. امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه که به گفته بسیاری از تحلیلگران، کشورش  به دلالی برای رژیم ایران جهت حفظ برجام روی آورده، اما روز چهارشنبه در سخنرانی خود در کنگره آمریکا از جمله گفت: درباره ایران، هدف ما روشن است: ایران هرگز نباید هیچگونه تسلیحات اتمی در اختیار داشته باشد. نه الآن، نه 5سال دیگر، نه 10سال دیگر، بلکه هرگز!

 *****
بر اساس کلیپ موجود در سایت سازمان مجاهدین خلق درج شده، روز سه‌شنبه۴اردیبهشت، ماموران راهنمایی و رانندگی رژیم در بندر انزلی مرد جوانی را به جرم بدحجابی همسرش، در میدان کارآموزی این شهر  زیر ضربات مشت و لگد  قرار دادند. 
******
روز جمعه 7 اردیبهشت یک مأمور طرح انضباط شهری وابسته به شهرداری رژیم در تهران در بزرگراه یادگار امام- بولوار خرم، با چاقو به یک دستفروش حمله و او را مجروح کرد. این مأمور حکومتی، با حمله به یک دستفروش دیگر نیز با چاقو او را از ناحیه ابرو مجروح نمود. 
******
جوادی آملی از آخوندهای حکومتی در قم  روز پنجشنبه 6 اردیبهشت در دیدار با  وزیر کار کابینه حسن روحانی گفت: بدانیم که
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد. وی افزود البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم. این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسئولان قابل‌ تحمل نیست. کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد؟ آملی با اشاره به اینکه فقیر طبق آموزه‌های قرآن یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته، گفت: آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد. 

******
پس از بارندگی روز  شنبه 8 اردیبهشت‌ در تبریز ارتفاع آب در برخی خیابانهای این شهر به بیش از یک متر رسید و سیل بسیاری از خودروها را با خود برد. در برخی خیابانها زمین نشست کرده و گودالهای بزرگی به وجود آمده است. رژیم تاکنون هیچگونه گزارشی از میزان خسارت‌های این سیل اعلام نکرده است.  
اخبار زنان؛

- به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس 7 اردیبهشت، دو دختر جوان روز جمعه ۷ اردیبهشت، در لباس مبدل در اصفهان دستگیر شدند. آنها قصد داشتند برای تماشای مسابقه تیمهای مورد علاقه شان وارد ورزشگاه نقش جهان شوند. در همین روز، سه دختر دیگر که با لباس مبدل قصد ورود به ورزشگاه آزادی تهران را داشتند از سوی یگان انتظامی شناسایی و بازداشت شدند. اما پنج دختر دیگر که موفق به ورود به ورزشگاه شده و بازی را از نزدیک تماشا کرده بودند عکس خود را در فضای مجازی منتشر کردند. در ایران، ورود زنان به ورزشگاه و تماشای مسابقه فوتبال از نزدیک ممنوع می باشد و کسانی که تلاش کنند وارد استادیوم های ورزشی شوند دستگیر می شوند.

- تعقیب یک زوج جوان از سوی ماموران نیروی انتظامی در تبریز منجر به مرگ زن و جراحت مرد شد. روزجمعه ۷ اردیبهشت، پلیس امنیت اخلاقی تبریز با رؤیت یک زوج جوان که در خودرویی در حال حرکت بودند اقدام به تعقیب آنها  کردند. حین تعقیب، راننده کنترل خودرو را از دست داده و با یک اتوبوس تصادف کرد. این تصادف موجب کشته شدن زن جوان و مجروح شدن پسر همراه وی گردید. نیروی انتظامی پسر جوان را در همان وضعیت مجروح بازداشت کرده و با خود بردند. 


- شهروند بهایی نازنین بنگاله به همراه پدرش نعمت الله بنگاله که در ۶ شهریور ۱۳۹۵ بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود، روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت‌ در شعبه اول دادگاه شیراز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید. محل سکونت این خانواده هنگام دستگیری همراه با خشونت مورد تفتیش قرار گرفت و به برخی وسایل منزل آسیب‌های جدی وارد شد. حقوق بنیادین هموطنان بهایی در ایران، بطور سیستماتیک نقض می شود.- رئیس قوه قضائیه رژیم ضرب و شتم زنان جوان به دست نیروی انتظامی را ضروری و در چارچوب شرع و قانون توصیف کرد. به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 3 اردیبهشت، صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در سخنانی که روز دوشنبه ۳ اردیبهشت منتشر شد، تصریح کرد: «نباید اجازه داد که هرکسی در مقابل اقدامات قانونی نیروی انتظامی مقاومت کند یا ماموری را مورد اهانت قرار دهد. نیروی انتظامی به هیچ عنوان نباید یک قدم هم عقب نشینی کند».‌ 


- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 5 اردیبهشت، تیم ملی والیبال زنان ایران با لباسهای شخصی خودشان به تمرین می روند و هیچ پشتیبانی از طرف فدراسیون ورزشی والیبال کشور نمی شوند. در پی انتشار یک عکس از تمرینات والیبال تیم ملی زنان ایران مشخص شد که این بازیکنان با لباسهای متفاوت که هر کدام متعلق به خودشان بوده در حال تمرین هستند. این موضوع نشان دهنده آن است که فدراسیون والیبال بعد از آغاز تمرینات هیچ برنامه ای برای فراهم کردن امکانات مناسب از جمله لباس یکدست برای تیم زنان را ندارد. در حالی که تیم والیبال مردان از همان ابتدا با لباسهای یکدست در تمرینات حاضر شدند. 


- زندانی عقیدتی شکوفه یداللهی از دراویش گنابادی در اثر ضربه به سر در حین بازداشت و حبس و عدم رسیدگیهای پزشکی در وضعیت بسیار وخیم جسمی به سر می برد و با خطر مرگ روبرو است. خانم یداللهی در روز اول اسفند ۹۶ در جریان سرکوب اعتراض دراویش گنابادی در گلستان هفتم تهران از طرف نیروهای انتظامی و لباس شخصی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت گردید که بر اثر برخورد باتوم از ناحیه چپ سر به شدت مجروح، و پیشانی وی شکافته شد. خانم یداللهی در حالی که خون از دهان و بینی وی جاری بوده و از شکستگی دنده نیز رنج می برد به بازداشتگاه شاپور و از آنجا به همراه ۹ زن دیگر به زندان قرچک منتقل شدند. علت عدم آزادی خانم یداللهی و حبس وی این است که وی مادر زندانی سیاسی کسری نوری است.
روز بعد در اثر اعتراضات خانم یداللهی، پزشک بهداری او را معاینه کرده و تشخیص می دهد که باید به بیمارستان اعزام شود. اما مامورین اعزام، او را مجبور به زدن دستبند و پابند می کنند و وی به علت برخورد بد مامورین و استفاده از پابند، از رفتن به بیمارستان با این وضعیت خودداری می کند. پس از گذشت یک ماه، ۱۱ زندانی زن دراویش به بند قرنطینه در یک اتاق منتقل می گردند. خانم یداللهی پس از مدتی متوجه می شود که حس بویایی اش را نیز به طور کامل از دست داده و با اوج گرفتن درد و سرگیجه و روبرو شدن با فشار خون بالا، پزشک بهداری متقاعد می شود که وضعیت وی نامساعد است و دستور اعزام به بیمارستان را می نویسد، ولی می گویند چون امکانات کم داریم باید در نوبت باشید و از طرفی قاضی پرونده شما در حال حاضر مشخص نیست. پزشکان بالاتفاق اعلام نموده اند که وضعیت وی بسیار خطرناک است چرا که جمجمه وی آسیب دیده و مغز از جای خود تکان خورده و مایه مغزی دچار آسیب شده و ممکن است در جمجمه و رگها خون لخته شده باشد و نیاز فوری و اورژانس به بستری شدن در بیمارستان تخصصی دارند. خانم یداللهی و دیگر زنان بازداشت شده، با همین وضعیت چندین مرتبه توسط بازپرس و مامورین مورد تحقیق و بازجوئی، تحت فشارهای روحی قرار گرفته اند.


 اخباراعتراضی؛
- روز یکشنبه 9 اردیبهشت، بازاریان بانه در پانزدهمین روز اعتصاب خود، 
- روز شنبه 8 دانشجویان اعتصابی دانشگاه فرهنگیان گرگان با چیدن سینیهای غذا، کارگران شهرداری مسجد سلیمان، جمعی از کارکنان قراردادی بدون بیمه شهرداری تبریز، کارگران شرکت نورد و لوله صفا در ساوه، جمعی از مردم چوار در استان ایلام نسبت به استخدام افراد غیر بومی مقابل شرکت پتروشیمی ایلام برای دومین بار،    
- روز جمعه 7 اردیبهشت، هزاران تن از مردم کازرون در میدان اصلی این شهر نسبت به طرح تقسیم شهر کازرون با راهپیمایی
به سمت محل نماز جمعه، بازاریان و کسبه بانه،  کشاورزان شاتور (در شرق اصفهان) نسبت به حل نشدن معضل جدی آب، با تخریب بیست عدد از فلکه های آب فیض آباد که آب را در مسیرهایی بجز زمینهای کشاورزی می برد، مغازه‌داران بازار روز در شهر دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد 
- روز پنجشنبه 6 اردیبهشت، مغازه‌داران اعتصابی بازار روز در شهر دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به افزایش 400درصدی عوارضات شهرداری،    
- روز چهارشنبه 5 اردیبهشت، پرسنل زن شاغل در طرح تحول سلامت، شبکه بهداشت و درمان در بندرعباس، غارت شدگان موسسه آرمان در اهواز و تهران، جمعی از مردم ماهشهر نسبت به یک مورد کودک آزاری در مقابل ساختمان دادگستری، جمعی از کارکنان وزارت نفت در تهران، رانندگان کامیون‌های سوخت‌رسانی یزد، جمعی از مردم چوار در استان ایلام نسبت به وضعیت استخدامی نفرات غیر بومی و تبعیض و پارتی بازی توسط کارگزاران رژیم برای استخدام، مقابل پتروشیمی ایلام، کارگران اعتصابی شهرداری مریوان، رانندگان اعتصابی کامیونهای سوخت‌رسانی یزد، جمعی از بازنشستگان بانکهای دولتی از جمله بانک‌های صادرات، رفاه، ملی و سپه در تهران،
- روز سه شنبه 4 اردیبهشت، غارت شدگان مؤسسه کاسپین وابسته به  سپاه پاسداران با آتش زدن بنر رئیس بانک مرکزی رژیم مقابل دادسرای جرایم پولی در تهران، کشاورزان گوجه کار جنوب کرمان با خالی کردن محصول خود مقابل دفتر احمد حمزه، عضو مجلس رژیم در این شهر به نشانه اعتراض،  دست به تجمعات اعتراضی زدند. 
      

اخبار زندان؛


- زندانی سیاسی گلرخ ایرایی روز سه شنبه ۴ اردیبهشت، پس از ۸۱ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. این خبر از سوی یک منبع مطلع منتشر شد که اعلام کرد خانم ایرایی در بیمارستان بقیه الله سپاه پاسداران، با خوردن غذا به اعتصاب غذای خود پایان داد. گلرخ ایرایی، همسر زندانی سیاسی آرش صادقی، به همراه هم بندش آتنا دائمی، در تاریخ ۱۴ بهمن ۹۶ در اعتراض به تبعید غیرقانونی به زندان قرچک و نقض اصل تفکیک جرائم دست به اعتصاب غذا زده و خواستار بازگشت به بند زنان زندان اوین شدند. بسیاری از مجامع مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل، زیرکمیته حقوق بشر پارلمان اروپا و کارشناسان سازمان ملل خواستار آزادی خانم ایرایی شده و اعلام کرده بودند که وی اصولا نباید در زندان باشد. گلرخ به اتهام داستان منتشر نشده ای درباره سنگسار دستگیر و به 6 سال زندان محکوم شده است. گفتنی است درمان گلرخ ايرايی روز يكشنبه ۹ ارديبهشت متوقف و عليرغم عدم بهبودی حالش، از بيمارستان(بقيه اله سپاه)، به زندان قرچك ورامين برگردانیده شد. 


- خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نوشت:‌ اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانها گفت: کسانی که مقررات زندان را رعایت نکنند و بخواهند چیزی نخورند، این اعتصاب غذا ممنوع است. وی افزود: با در پیش گرفتن روشهایی با کمک روانشناسان، تلاش داریم تا این افراد جان خود را به خطر نیندازند. 
- به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 4 اردیبهشت 19 زندانی طی یک هفته در زندانهای گوهردشت، ارومیه، همدان، تبریز، کرمانشاه و ایلام به دار آویخته شدند که هشت تن از آنان، به طور جمعی در روز ۲۹فروردین در زندان گوهردشت کرج به قتل رسیدند. روز شنبه 8 اردیبهشت نیز یک زندانی 41 ساله به نام محمدجعفر شیرزاد اهل خرم آباد، که از سال 93 زندانی بود، در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد. 
  


 - منابع خبری مقاومت ایران خبر می دهند که ماموران وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران اقدام به شکنجه جوانانی می‌کنند که در تظاهرات اهواز و دیگر شهرهای خوزستان دستگیر شده‌اند. از جمله سجاد سواری متاهل  و ۳۲ساله از اهالی کوی علوی(حی الثورة) شهر اهواز که در روز ۱۶فروردین توسط قرارگاه ابوالفضل العباس اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود، به‌شدت شکنجه و تعدادی از دنده های قفسه سینه اش شکسته شده است. خبرها حاکی است که هر روز به‌طور جمعی تعدادی از بازداشت‌شدگان از زندان شیبان را به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل کرده و در آنجا بشدت شکنجه می‌کنند. این منابع می افزایند: بیشتر بازداشت‌شدگان در یک بند خاص و تفکیک شده از دیگر زندانیان در زندان شیبان نگهداری می‌شوند و ممنوع الملاقات هستند.اخبار منطقه و جهان؛

- ساندی تایمز انگلستان شنبه 28 آوریل= 8 اردیبهشت فاش ساخت، یک شرکت انگلیسی پوششی برای وارد کردن تسلیحات شیمیایی از کره شمالی به سوریه عمل می‌کرده است. شرکت شینگ تونگ که مقر اصلی‌اش در ایالت شنیانگ در شمال شرق چین و به ‌طور مشخص در مرز کره شمالی است در این اعمال دست داشته است. ماه گذشته شورای امنیت ملل‌متحد در گزارشی فاش ساخت طی ماه نوامبر ۲۰۱۶ تا ژانویه ۲۰۱۷ دو محموله شیمیایی هنگام  ورود به بندر  لاذقیه در سوریه توقیف شده است. در این محموله‌ها فیوز، لوله و مقادیر زیادی ماده مقاوم در برابر اسید وجود داشته است. در گزارش سازمان ملل که توسط کمیته بین‌المللی کارشناسان آماده شده گفته شده است که این مواد می‌تواند در بنای دیوار داخلی یک آزمایشگاه شیمیایی بکار رود. در گزارش ساندی تایمز آمده است: شرکت یاد شده در انگلستان یک ماه پس از برملا شدن حضور  تیم کارشناسان کره شمالی در سوریه در تاریخ سپتامبر ۲۰۱۶ تاسیس شده است. 

- مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ممنوعیت کمک به مناطق تحت حاکمیت رژیم اسد را تصویب کرد. این لایحه می‌خواهد ریاست‌جمهوری آمریکا هزینه‌هایی که از سال ۲۰۰۰ تا 2019 و 2023 برای بازسازی مناطق سوریه اختصاص داده را مورد تدقیق قرار دهد و در صورتی‌ که این بودجه بخواهد در مناطق تحت کنترل رژیم اسد یا نیروهای مرتبط با آن بکار گرفته شود از ارائه آن جلوگیری کند. در این لایحه آمده است اجازه چنین کمکها تنها در صورتی داده خواهد شد که رئیس‌جمهور آمریکا اذعان کند دولت سوریه هدف قرار دادن غیرنظامیان را متوقف کرده و در حمایت از حقوق بشر و بازگرداندن قانون به کشور و پیروی از معاهدات بین‌المللی گامهای لازم را برداشته است. قرار است مجلس سنا این لایحه را به رأی بگذارد تا به تصویب نهایی برسد. 


- عاطف دوداکاویچ، ژنرال سابق بوسنیایی روز جمعه 27 آوریل = 7 اردیبهشت به همراه 12سرباز دیگر  به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و نسل‌کشی در جنگ بوسنی دستگیر شد. نیروهای ویژه پلیس وابسته به آژانس حفاظت و تحقیقات بوسنی و هرزگوین در جریان عملیات در شهرهای مختلف از جمله سارایوو، پایتخت این کشور، آنها را دستگیر کردند. این عملیات به دستور دادستان عمومی این کشور در 12آدرس در شهرهای  مختلف صورت گرفت. این افراد به ارتکاب جنایات جنگی و نسل‌کشی علیه صرب‌های بوسنی غیر نظامی از جمله شهروندان صرب بوسنی که در جریان جنگ بوسنی طی سال 1995 در شهرهای شمال غربی این کشور گروگان گرفته شده بودند، متهم می باشند. 

 - صبح جمعه 27 آوریل، دیدار سران دو کره پایان یافت و آنها طی بیانیه‌یی اعلام کردند به غیر اتمی شدن شبه‌ جزیره کره متعهدند و همچنین تمایل خود را با امضای معاهده صلح اعلام داشتند. این دیدار در پی چندین ماه تنش در شبه‌ جزیره کره صورت گرفته که در جریان آن، برخی از ناظران وقوع درگیری نظامی بین دو طرف و حتی کاربرد تسلیحات کشتار جمعی را نیز بعید نمی‌دانستند. این تنش ناشی از یک رشته آزمایش‌های هسته‌یی و موشکی کره شمالی و در مقابل، برگزاری مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی و استقرار تجهیزات دفاعی پیشرفته‌تر در جنوب بود. قرار است تا چند هفته دیگر، کیم جونگ-اون با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز دیدار و گفتگو کند. هنوز تاریخ قطعی و محل ملاقات احتمالی دو طرف تعیین نشده اما دونالد ترامپ از این دیدار به گرمی استقبال کرده است. دونالد ترامپ گفته است که تا برگزاری این دیدار و نتیجه آن، تحریم‌های کوبنده اقتصادی برجای خواهند ماند. روزنامه حکومتی آرمان در شماره روز یکشنبه 9 اردیبهشت خود، نسبت به حل بحران اتمی کره شمالی و برخورد جامعه جهانی با این رژیم ابراز نگرانی کرد. این روزنامه حکومتی در شماره روز یکشنبه 9اردیبهشت خود نوشت:‌ « در آستانه افزوده شدن تندروها و بازهای کاخ سفید نظیر جان بولتون و مایک پمپئو به تیم تصمیم‌گیری دونالد ترامپ، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با سفر به چین، سیاستی اعلام نمود که جهان را شگفت‌زده نمود. ابتدا از تعلیق آزمایشات موشکی و هسته‌یی کره شمالی سخن راند و سپس صحبت از مسیر رشد اقتصادی و توسعه کشور نمود.... این‌که معنای این سخنان و مواضع چیست و حقیقت تصمیم کیم جونگ اون چه می‌باشد، هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. کره شمالی در دوره بیل کلینتون نیز به پای میز مذاکره با آمریکا رفت ولی بعد از دو سال با خلف وعده آمریکا، از فرصت استفاده نمود و از میز مذاکره فاصله گرفت. به‌علاوه اصرار و فشار کیم جونگ اون در تقابل با دونالد ترامپ و بی‌توجهی به او در توسعه صنعت موشکی و هسته‌یی تا جایی که کره شمالی و آمریکا را به مرز جنگ هسته‌یی کشاند، همگان را از این تصمیم ناگهانی متعجب نمود. در چنین شرايطی هر نوع نرمش کره شمالی، برای دونالد ترامپ دستاورد محسوب می‌شود و چهره او را بازسازی می‌نماید. از جمله، ترامپ اعتماد به‌نفس به‌دست می‌آورد که از اروپائی‌ها بخواهد فشار بیشتری بر ایران وارد سازند. بنابراین در کوتاه مدت، آمریکای ترامپ مایل است به امواج خوش‌بینی همکاری رهبر کره شمالی با آمریکا، تقویت و شتاب بیشتری بدهد تا دونالد ترامپ ناکام در سایر موضوعات، در این موضوع موفق جلوه نماید. تا همین جا هم نرمش رهبر کره شمالی توجه جهانیان را به مرعوب شدن کره شمالی حتی اگر تاکتیکی باشد، در مقابل تندروهای کاخ سفید جلب نموده است و این به تند شدن لحن دونالد ترامپ در مقابل ایران می‌انجامد. بحران کره شمالی که تا دیروز موضوع اول جهان بود، امروز از دستور کار خارج شده و ایران به موضوع اول جهان تبدیل گردیده است. این امر باعث شده جهان از ایران هم انتظار همکاری داشته باشد وگرنه با شتابی که تندروهای آمریکایی گرفته‌اند، برخورد با ایران دور از انتظار نیست. در شرایطی که چماق‌بدستان و زورگویان وارد صحنه می‌شوند همیشه اولین راه، بهترین راه نیست. به آسانی می‌توان در مقابل آنها سینه سپر کرد، اما هم‌چون چین و کره شمالی می‌توان از تاکتیک خرید زمان استفاده کرد».