صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۲۶، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته- 26 فروردین 97

جمعه شب 13 آوریل = 24 فروردین 97، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک پیام ویدیویی خبر داد که دستور حمله به پایگاههای شیمیایی اسد در سوریه را صادر کرده است. حملات هوایی مشترک آمریکا، فرانسه و انگلستان، صبح شنبه بوقت سوریه، با شلیک 100 موشک کروز به مراکز و پایگاههای اسد، تیپ 105نیروهای حفاظت ریاست ‌جمهوری و فرودگاه نظامی المزه و مرکز پژوهشهای علمی در دمشق را که به تهیه سلاح شیمیایی اختصاص داشت و همچنین چندین انبار نظامی را در حمص هدف قرار داد. حملات هوایی ائتلاف همچنین مرکز تیپ41 نیروهای ویژه و اهدافی در نزدیکی منطقه قلمون شرقی را نیز منهدم کرده است. خبرنگار فاکس نیوز در گزارشی گفت در حالی که این عملیات علیه بشار اسد و استفاده او از تسلیحات شیمیایی بود ولی بیش از آن مربوط به رژیم ایران بود که بخواهد بر کل خاورمیانه سیطره پیدا کند. این صحنه‌یی است که نشان می‌دهد، دونالد ترامپ  به‌ دنبال رژیم ایران در کل منطقه است. رئیس جمهور آمریکا که اسد را حیوان می نامید، در پیام خود گفت: اقدامات ادامه داری علیه رژیم سوریه تا زمانیکه استفاده از تسلیحات شیمیایی را متوقف کنند، جریان خواهد داشت.  روز یکشنبه 15 آوریل نیز دونالد ترامپ، بار دیگر به رژیم سوریه هشدار داد در صورتی که بار دیگر دست به حمله شیمیایی بزند، آمریکا  آماده است تا مجددا به این رژیم  حمله کند. 
وی گفته است آمریکا آماده است فشار بر بشار اسد را حفظ کند تا او به «روند کشتار مردم خودش» پایان دهد. 
علاوه بر ناتو، کشورهای مختلف جهان از جمله کانادا، استرالیا، اتحادیه اروپا، هلند، بلژیک، اسپانیا، ترکیه، عربستان و قطر و همچنین رهبران سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، از حمله به مواضع رژیم اسد در پاسخ به حمله شیمیایی در دوما استقبال کردند. جاستن ترودو نخست‌وزیر کانادا گفت: «کانادا با قوی‌ترین عبارات ممکن، استفاده تسلیحات شیمیایی در حمله هفته گذشته در غوطه شرقی را محکوم می‌کند... کانادا از تصمیم ایالات متحده، انگلستان و فرانسه برای اقدام به‌ منظور کاهش‌ دادن توانمندی رژیم اسد برای حملات با تسلیحات شیمیایی علیه مردم (سوریه) حمایت می‌کند... مسئولان (حملات شیمیایی در سوریه) باید مورد حسابرسی قرار گیرند.»
شورای ملی مقاومت ایران نیز در اطلاعیه ای 25 فروردین اعلام کرد: نابودی تاسيسات شيميايی ديكتاتور سوريه يك اقدام ضروری برای پايان فاجعه در سوريه است و بايد با اخراج كامل پاسداران و شبه نظاميان مزدورشان از سراسر منطقه تكميل شود. اين اقدام كه خواست مبرم همه مردم و آزاديخواهان سوريه و ديگر كشورهاي منطقه است بايد با بيرون انداختن رژيم ایران و پاسداران و مزدورانش از سوريه و يمن و عراق و ديگر كشورهای منطقه تكميل شود. رژيمی كه عامل اصلی بقای بشار اسد و منشا اصلی تروريسم و افراطی گری و جنگ افروزی در خاورميانه و بخشهای وسيعی از جهان است. سياست مماشات با فاشيسم دينی حاكم باعث شد كه اين رژيم بدون پرداخت هيچ قيمتی جنايت عليه بشريت و جنايات جنگی در داخل و خارج ايران را بنحو بيسابقه اي افزايش دهد. زمان پايان دادن قطعی به مماشات و چشم پوشی در مقابل اين جنايات كه نقض آشكار قوانين و معيارهای شناخته شده بين المللی است فرا رسيده است. از سوی دیگر خامنه ای، رهبران کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه را "جنایتکار" نامید. لازم به ذکر است که حمله هوایی ائتلاف علیه پایگاههای شیمیایی اسد، یک هفته پس از حمله شیمیایی اسد علیه کودکان و مردم بی سلاح و بی دفاع در دوما انجام شد. خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران 25فروردین گزارش داد: پایگاهها و مراکز تحت اختیار حزب‌الله لبنان از مناطقی است که در حملات بامداد امروز هدف قرار گرفته است. انبار‌های مهمات ارتش رژیم سوریه در 15مایلی مرکز استان حمص توسط 4فروند جنگنده انگلیسی بمباران شد. پایگاههای گارد ریاست‌جمهوری و لشکر چهارم ارتش سوریه در اطراف دمشق که مسئولیت حفاظت از پایتخت سوریه را بر عهده‌ دارند هدف حمله قرار گرفتند. در خبری دیگر، شورای امنیت سازمان ملل‌متحد روز شنبه 14 آوریل = 25 فروردین، قطعنامه روسیه را که خواهان محکومیت حمله آمریکا و متحدانش علیه رژیم اسد بود را رد کرد و پیش‌نویس قطعنامه روسیه برای محکومیت حمله به رژیم اسد در شورای امنیت رأی نیاورد. این قطعنامه که از سوی روسیه ارائه شد، با سه رأی مثبت، 8رای منفی و چهار رای ممتنع  رد شد. برای تصویب هر قطعنامه یی در شورای امنیت نیاز به حداقل 9رای مثبت می‌باشد. 

کشاورزان اصفهان؛
ماموران یگان ویژه روز یکشنبه 26فروردین برای جلوگیری از تظاهرات کشاورزان اصفهانی در ورزنه، به‌سمت این منطقه حرکت کردند. بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران از داخل کشور، تعداد خودروهای ضدشورش اعزامی به سمت ورزنه حدود ۲۰خودرو یگان ویژه، به‌همراه 4 اتوبوس است. بنا‌به خبر دیگری گله‌های مأموران رژیم روز یکشنبه در وحشت از استمرار تظاهرات اعتراضی کشاورزان و مردم اصفهان در فلکه خوراسگان مستقر شدند. در خبری دیگر روز شنبه ۲۵ فروردین کشاورزان اصفهان با مشارکت گسترده زنان در میدان خوراسگان این شهر به تظاهرات خود ادامه دادند. در همین روز، مردم که در حال بازگشت از تظاهرات در مسیر خیابان جی بودند، با حمله نیروهای یگان ویژه با دهها موتور و چوب و باتوم به صفوف تظاهرکنندگان، مواجه شدند. حداقل دو زن در این بین مورد ضرب و شتم قرار گرفته و 30 تن دستگیر شدند. در همین روز نیروی انتظامی در اصفها ن اعلام حکومت نظامی کرده و اعلام شد که با تجمعات بالاتر از دو نفر قانونی برخورد خواهد شد. روزنامه حکومتی شرق روز پنجشنبه به وارد شدن زنان و نقش آنها در این اعتراضات اشاره کرده بود. از جمله شعارهای مردم در این روز: 
دشمن ما همینجاس، الکی میگن آمریکاست 
عزا عزاست امروز، حقابه کشاورز زیر عباس امروز
ای لشگر شرق اصفهان آماده باش آماده باش، بهر نبردی بی امان آماده باش آماده باش، بود که در واکنش به سخنان یوسف طباطبایی نژاد، امام جمعه رژیم در اصفهان که گفته بود: " «تجمعات پی‌درپی و شعارهای افراد نشان می‌دهد که آنان مغرض و به‌دنبال فتنه و آشوب هستند.» آنها «قصد آب را ندارند و می‌خواهند شیطنت کنند؛ به همه خانواده‌ها مبلغی داده شده و آب نیز وجود ندارد و نباید توقع وجود داشته باشد.»، صورت گرفت. پس از بخش خبر با میهمان امروز رادیو ایرآوا در همین رابطه به گفتگو خواهم نشست.

******
ماموران کلانتری ۱۳ در شهر آبادان، سه شب 21 فروردین بعد از اطلاع از محل یک مهمانی به آن حمله، و یک دختر و ۱۰ پسر را دستگیر کردند. طی سال گذشته حداقل ۵۷۰ زن در چنین میهمانیهایی دستگیر شده اند. گفتنی است که در ایران برگزاری میهمانیهای مختلط که زنان و مردان به جشن و پایکوبی مشغول شوند ممنوع است. نیروهای امنیتی و انتظامی به طور سیستماتیک به حریم خصوصی خانه های مردم تجاوز کرده و صاحبخانه و میهمانان آن را دستگیر می کنند. 


اخبار زنان؛


- شهروند بهایی خانم میترا بدرنژاد زُهدی برغم گذشت بیش از ۴۰ روز هنوز در بازداشت به سر می برد. وی که ساکن اهواز می باشد از حق تماس و ملاقات محروم است و تحت بازجویی قرار دارد، هر چند هیچ اتهامی به وی تفهیم نشده و علیه او اعلام جرم نشده است. طی سال ۹۶، حداقل ۴۷ زن بهایی دستگیر و ۲۳ دختر دانشجوی بهایی از دانشگاه اخراج شدند. 
- روزنامه حکومتی شرق 23 فروردین نوشت: «باز هم کشاورزان اصفهانی در صدد سازماندهی تجمع اعتراضی برای احیای حقابه های خود بر آمدند. این بار اما زنان خوراسگانی هم دوشادوش مردان به صحنه اعتراضات وارد شدند». زنان معترض در اين تجمع شعار دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز روی هواست امروز».
- گروهی از متقاضیان استخدام در رشته‌های مختلف مربوط به آزمون علوم پزشکی  در یاسوج روز چهارشنبه ۲۲ فروردین نسبت به امتیاز به نیروهای قراردادی و شرکتی مقابل استانداری رژیم در کهگیلویه و بویراحمد تجمع اعتراضی برگزار  کردند. 
اخبار اعتراضی؛


- روز یکشنبه 26فروردین، بازاریان و کسبه بانه در اعتراض به بسته شدن دروازه‌های مرزی و بالا رفتن تعرفه‌های گمرکی با پهن کردن سفره خالی، جمعی از غارت‌شدگان آرمان وحدت در اهواز و شوشتر، غارت شدگان موسسه کاسپین در مشهد، پرسنل شرکتی مراکز بهداشت یزد،
- روز شنبه ۲۵فروردین، جوانان بیکار عسلویه و کنگان، جمعی از غارت‌شدگان مؤسسه آرمان وحدت در اهواز،  


- روز جمعه 24 فروردین، کشاورزان رودبار جنوب در کرمان برای دومین بار، جمعی از مردم ایلام نسبت به پارتی بازیهای کارگزاران رژیم برای استخدام در پالایشگاه گاز ایلام و پتروشیمی و اخراج 11 تن از پرسنل با سابقه، 
- روز پنجشنبه 23 فروردین، جمعی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه شیراز نسبت به اخراج یکی از استاتید این دانشگاه و با حمل پلاکارد، "اخراج مغزها"، 
- روز چهارشنبه 22 فروردین، رانندگان تاکسی ارومیه 
- روز سه شنبه 21 فروردین، حدود ۳۰۰ تن از کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر، جمعی از پرسنل پالایشگاه گاز ایلام، مردم کازرون نسبت به تقسیمات کشوری از طرف فرمانداری رژیم در رابطه با جدا شدن برخی مناطق از این شهرستان، کشاورزان گوجه فرنگی در تالاب جازموریان در مرز استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان، کارگران چاپخانه جام‌جم ساری نسبت به تعطیلی چاپخانه و بیکار شدن خود، و جوانان بیکار روستای زهیریه در هویزه در استان خوزستان، دست به اعتصاب و تجمعات اعتراضی زدند. 

کولبران؛
- روز دوشنبه 20 فروردین، بدنبال تعقیب کولبران کرد از سوی نیروهای حکومتی در کوهستان کانی خدا در پیرانشهر، یک کولبر جوان به نام علی گلچینی از ارتفاعات این کوهستان سقوط کرد که به‌شدت زخمی شد و به مراکز درمانی پیرانشهر منتقل گردید. 

اخبار زندان؛
- روز یکشنبه ۱۹ فروردین پدر زندانی سیاسی در حال اعتصاب غذا گلرخ ایرایی تحت شرایط شدید امنیتی با دخترش ملاقات کرد. خانم ایرایی که در بیمارستان بقیه الله سپاه پاسداران بستری می باشد، بعد از قریب ۷۰ روز اعتصاب غذای خشک و تر و با ۲۲ کیلو کاهش وزن، بارها بیهوش شده و جانش در خطر است. وی از زمانی که به هوش آمده از زدن سرم امتناع کرده و در ملاقات با پدرش گفت که به اعتصاب غذایش ادامه می دهد. پیش از این خانواده ایرایی روز جمعه ۱۷ فروردین برای ملاقات او به این بیمارستان مراجعه کرده بودند ولی با خشونت و توهین مأموران روبرو شده و مورد تهدید قرار گرفتند. جمع زیادی از زندانیان سیاسی زندانهای گوهردشت و ارومیه از خواسته گلرخ ایرایی حمایت کرده اند. 


-اسماعیل عبدی عضو هیات‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان محبوس در بند 4 سالن 4 زندان اوین در یک نامه‌ سرگشاده اعلام کرد در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران از روز سه‌شنبه ۲۸فروردین اعتصاب غذا خواهد کرد. وی اعلام کرد: بدیهی است عواقب ناشی از این اعتصاب غذا برعهده قوه قضاییه است. 
وی نوشت: اینجانب ضمن اعلام هبستگی با تمام معلمان و کارگران جهان، به‌عنوان یک آموزگار و عضو هیأت مدیره تشکل قانونیِ کانون صنفی معلمان تهران، دارای مجوز از وزارت کشور نسبت به عواقب شوم برخوردهای سلیقه‌ای و غیرقانونی در قوه قضاییه هشدار می‌دهم و در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران ایران و با درخواست مشخصِ برگزاری دادگاه علنی و برخورداری از حقوق قانونی در پرونده‌ام همچون استفاده از حق مرخصی طبق ماده ۵۲۰ و مرخصی استعلاجی جهت درمان، (که اکنون به شکل غیرقانونی مسدود شده است) از تاریخ  سه‌شنبه ۲۸فروردین ۱۳۹۷ اعتصاب غذا خواهم کرد. بدیهی است عواقب ناشی از این اعتصاب غذا برعهده قوه قضاییه است. 

- صدها تن از دراویش در زندان بزرگ تهران در وضعیت بلاتکلیف به‌سر می‌برند. بر اساس گزارشات منتشر شده، ۶۵تن از دراویش بازداشتی، در تیپ۲ این زندان و شمار زیادی نیز در تیپ های 1، 3 و  4 محبوس هستند. همه این دراویش در جریان حمله و هجوم نیروهای امنیتی در گلستان هفتم در تهران در اوایل اسفند 96 و همچنان تحت عنوان بازداشت موقت، نگهداری می‌شوند. اخبار منطقه و جهان؛

- روز جمعه  24فروردین هزاران تن از مردم فلسطین در سومین هفته تظاهرات خود معروف به راهپیمایی «حق بازگشت» در نزدیکی مرز غزه مورد حمله نیروهای اسراییلی قرار گرفتند. منابع فلسطینی می‌گویند بیش از 7۰۰تن  در تجمع روز جمعه زخمی شده‌اند. شمار کشته شدگان فلسطینی  از روز 30 مارس تاکنون به 35 تن رسیده و بیش از 3هزار تن مجروح شده اند.  - پاول دوروف مدیرعامل تلگرام طی پیامی اعلام کرد حریم شخصی فروشی نیست و حقوق‌بشر نباید به خطر بیافتد. وی افزود:‌ تا به ‌حال از حریم خصوصی افراد حمایت کرده و به هیچ دولتی، اجازه دسترسی به اطلاعات فردی و خصوصی افراد را نداده است. تلگرام همچنین رسما اعلام کرده که با استفاده از فناوری «بلاک چِین» که به‌ زودی بر روی این نرم‌افزار قرار خواهد گرفت، عملاً فیلترینگ تلگرام برای همیشه غیرممکن خواهد شد. مدیرعامل تلگرام پیش از این در مقابل درخواست رژیم ایران برای انتقال سِرورهایش به ایران نیز مخالفت کرده بود. در ایران بسیاری از کارگزاران رژیم برای مقابله با قیام خواستار فیلترینگ تلگرام شده‌اند. 

- وزارت‌خارجه هلند نسبت به سفر به چهار کشور از جمله ایران هشدار امنیتی صادر کرد.  روزنامه هلندی فولکس‌کرانت روز دوشنبه، ۲۰فروردین، به‌نقل از چند مقام که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود از هشدار امنیت سایبری وزارت‌خارجه این کشور از جمله به ایران خبر داد. وزارت ‌خارجه هلند به مسافران توصیه کرد که «لپ‌تاپ و موبایلی همراه ببرند که خالی از اطلاعات حساس باشد.» 
در گزارش روزنامه فولکس‌کرانت آمده است که در این کشورها افرادی با استفاده از برخی دستگاهها «از فاصله» به محتوای لپ‌تاپ‌ها و تلفنهای همراه دسترسی پیدا می‌کنند «و حتی کنترل لپ‌تاپ و موبایل دیگران را به‌دست می‌گیرند.»

- خبرگزاری رویتر روز سه‌شنبه 10 آوریل به ‌نقل از سیگال مندلکر معاون وزارت امور خزانه داری آمریکا، گزارش داد واشینگتن از انتشار گزارشهایی در خصوص بررسی تحریم‌های تازه‌ی اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران خشنود است، درعین حال در مورد پیامدهای تجارت و معاملات بازرگانی با این رژیم هشدار می‌دهد. وی تصریح کرد «برای آنانی که در پی تجارت با رژیم ایران هستند، همچنان خطرهایی وجود دارد، چرا که این رژیم اصلاحات لازم را هنوز در نظام خود اعمال نکرده است.» به گفته خانم مندلکر، معاون خزانه‌داری آمریکا رژیم ایران پول خود را در راه پشتیبانی از حزب‌الله لبنان، حماس و بشار اسد، صرف می‌کند و به همین خاطر هم هیچ شفافیتی در نظام بانکداری این رژیم وجود ندارد.