صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۱۹، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته- 19 فروردین 97

روز شنبه ۱۸فروردین مردم و کشاورزان اصفهان در ادامه اعتراضات خود در پل خواجو دست به تجمع زدند. معترضان در مقابل سازمان آب منطقه‌یی اصفهان گرد آمده و با شعارهایی از قبیل آب زاینده رود حق مسلم ماست؛ ناله این کشاورز ناله زنده رود است؛ عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، زندگی کشاورز روی هواست امروز؛ کشاورز می‌میرد صدقه نمی‌پذیرد؛ ورزنه ورزنه حمایتت می‌کنیم؛ دست به اعتراض زدند. نیروهای حکومتی با حمله به معترضان که شمار زیادی از افراد سالخورده در میان آنها به چشم می‌خورد، آنها را به‌شدت مورد ضرب و جرح قرار دادند. نیروی انتظامی با بلندگو کشاورزان را تهدید می‌کرد که با تمسخر و شعارهای دروغگو دروغگو؛ نیروی انتظامی خجالت، خجالت کشاورزان مواجه شد. یک روز پیش از آن نیز کشاورزان ورزنه در پنجاهمین روز اعتراضات خود؛ با به صف کردن تراکتورهایشان در ورودی شهر به خودداری رژیم از حق‌آبه آنان و به نابودی کشاندن کشاورزی این منطقه، که تنها راه تأمین زندگی آنهاست؛ دست به اعتراض زدند. 

-

زندانی مقاوم گلرخ ایرایی پس از  بیش از   60 روز اعتصاب غذا بدنبال فرو رفتن در اغما، به بیمارستان منتقل شد اما مسئولین زندان، به خانواده گلرخ نمی گفتند کدام زندان. بالاخره خانواده گلرخ ایرایی، او را پیدا کرده و توانستند چند دقیقه ای با گلرخ ملاقات داشته باشند. فعالین سیاسی که طی هفته گذشته با طوفانهای توییتری، از گلرخ حمایت می کردند، اعلام کرده اند، خواستار بازگشت گلرخ ایرایی از زندان قرچک ورامین به زندان اوین پس از درمان در بیمارستان هستند. در همین رابطه، روز چهارشنبه 15 فروردین، زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد و زندانی سیاسی سابق شبنم مددزاده که هم اکنون در اروپا بسر می برد، اعلام سه روز اعتصاب غذا کرده بودند. چندین زندانی سیاسی  دیگر نیز در نامه هایی، حمایت خود از گلرخ را اعلام کرده بودند. گلرخ ابراهیمی ایرایی به ‌خاطر نوشتن یک مقاله منتشر نشده درباره سنگسار دستگیر و به اتهام «توهین به مقدسات» و همچنین توهین به خامنه‌ای به شش سال حبس محکوم شده است.
 ایرانیان آزادیخواه اتاوا روز گذشته، شنبه 7 آوریل در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان و کشاورزان اصفهان و همچنین در حمایت از زندانی مقاوم، گلرخ ایرایی، آکسیون هفتگی خود را روبروی دفتر نخست وزیر کانادا و در مقابل پارلمان فدرال این کشور برگزار کردند. آنها همچنین یاد 35 تن از شهدای 19 فروردین 90 در کمپ اشرف در عراق را گرامی داشتند. 
******
به نقل از رادیو آلمان، ‌با ورود تظاهرات در اهواز و دیگر شهرهای خوزستان به هفته دوم و گسترده‌تر شدن دایره اعتراضات، روند دستگیریهای مدافعان حقوق بشر و مردم عادی در شهرهای این استان نیز بالا گرفته است. رادیو آلمان افزود:‌ علاوه بر دستگیریها، ضرب ‌و شتم، شلیک گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور نیز از سوی نیروهای امنیتی به سمت مردم گزارش‌ شده است. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد در شهرهای اهواز، ماهشهر و کوت‌عبدالله و همچنین مناطق عین۲، کوی علوی و خیابان نادری اهواز، نیروهای امنیتی گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی به سوی مردم شلیک کرده‌اند. بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، نیروهای حکومتی در اهواز روز پنجشنبه ۱۶ فروردین چند تن از تظاهرکنندگان مجروح در اهواز را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند. تظاهرات مردم خوزستان، از روز چهارشنبه 8 فروردین و بدنبال توهین صدا و سیمای آخوندها به عربهای ایران شروع شد. گزارشهای دریافتی مقاومت ایران از داخل کشور حاکی است، تعداد بازداشت‌شدگان در تمام شهرهای خوزستان از آغاز تظاهرات حداقل به ۴۰۰تن بالغ می‌شود. خبرها حاکی از این است اکثر بازداشت‌شدگان نوجوان هستند. شماری از زنان نیز روز یکشنبه ۱۲ فروردین در خیابان های شادگان با شعار جانم فدای اهواز (به زبان عربی) دست به اعتراض زدند. از صبح دوشنبه ۱۳فروردین مصادف با سیزده بدر نيروهای امنیتی از شهرهای مختلف جهت سركوب تظاهرات مسالمت آميز در شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، ماهشهر و ديگر شهرها مستقر شدند و اکثر شهرهای خوزستان در وضعیت شبه حکومت نظامی قرار دارد. روز جمعه ۱۰ فروردین حداقل دو زن در میان دستگیرشدگان تظاهرات در اهواز شناسایی شده اند.

******
رژیم در وحشت از گسترش خیزشهای اجتماعی 40 کلانتری جدید ایجاد می کند. سایت مجاهدین خلق درباره اینباره نوشت: پاسدار حسین رحیمی سرکرده نیروی انتظامی تهران گفت: تهران به ۴۰کلانتری جدید نیاز دارد و در این زمینه جلسه‌یی با فرمانداری و استانداری برای افزایش کلانتریها برگزار شده است. بر اساس مصوبه شورای امنیت باید ۴۰کلانتری در تهران اضافه شود. 
******
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل‌متحد روز پنجشنبه 12 آوریل= ۱۶فروردین ضمن تأکید بر ضرورت پاسخگو کردن رژیم ایران به‌دلیل اقداماتش در منطقه گفت:‌ ما در همکاری با هم‌پیمانان اروپایی در حال تقویت توافق اتمی هستیم و می‌خواهیم رژیم ایران را به‌ دلیل حمایت از تروریسم در منطقه پاسخگو کنیم. وی افزود: برای سالها نه تنها آمریکا که متحدان اروپایی ما در راستای حفظ توافق هسته‌یی با  رژیم ایران، آزمایش موشکهای بالیستیک ایران،‌ حمایت از تروریسم و سرکوب مردم ایران را نادیده گرفتند. نیکی هیلی گفت:‌ رئيس‌جمهور یک ضرب الاجل تا اواسط ماه مه برای تداوم مشارکت در توافق هسته‌یی با رژیم ایران تعیین کرده است، ورای اینکه در این توافق بمانیم یا نه، در پیش گرفتن رویکردی محکم برای پاسخگو کردن رژیم ایران به‌دلیل اقداماتش، پیام قوی برای رژیم ایران و کره شمالی خواهد فرستاد.


اخبار زنان؛

- خانم روناک آقایی زندانی فعال کرد، روز چهارشنبه ۱۵ فروردین جهت اجرای حکم به زندان مهاباد منتقل شد. وی در مهر 96، به اتهام «برافراشتن پرچم کردستان» در تجمع شهروندان مهابادی در حمایت از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به ارومیه منتقل شد و سپس به ۶ ماه زندان محکوم گردید.
- یک سریال تلویزیونی که در ایام تعطیلات سال نو پخش شد به دلیل ترویج و اشاعه ازدواج دختربچه ها مورد انتقاد مدافعان حقوق کودکان قرار گرفته است. پخش این سریال به اسم «پایتخت» که موضوع ازدواج دو دختر بچه ۱۲-۱۳ساله را به یک موضوع طنز برای سرگرمی مردم تبدیل کرده است، نگرانی های زیادی در میان فعالین کودک ایجاد کرده است. این در حالی است که لایحه افزایش سن ازدواج دختر بچه ها مدتهاست به تصویب مجلس رژیم نمی رسد و به طور مشخص مورد مخالفت نمایندگان مرد قرار دارد. فرشید یزدانی، پژوهشگر اجتماعی و مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودکان می گوید: تنها در سال 94، نزدیک به 13هزار کودک به واسطه طلاق بیوه شده اند. شمار دخترانی که در ایران در زیر سن ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند از ۳۳ هزار نفر در سال ۱۳۸۵ به ۴۳ هزار نفر در سال ۱۳۸۸ رسیده است؛ یعنی ۳۰ درصد افزایش در عرض سه سال. (سایت حکومتی خبر آنلاین – 12 فروردین ۹۷). شهربانو امامی عضو شورای شهر تهران و عضو سابق مجلس در یک سخنرانی گفت در ایران ۱۵ هزار دختر بیوه زیر ۱۵ سال وجود دارد. (خبرگزاری حکومتی ایلنا – ۱۷ اسفند ۹۶)
زهرا آیت‌الهی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت بر اساس آمار مرکز آمار در سال 95، 36 هزار و 422 ازدواج دختران زیر 15 سال در ایران صورت گرفته است. (خبرگزاری حکومتی ایسنا – ۱۹ اسفند ۹۶). یک سازمان  غیردولتی دیگر اعلام کرد که ۱۲۰۰ دختربچه زیر ۱۴سال، در سال 1394 به آمار زنان بیوه در کشور اضافه شده اند و همچنین دو هزار بیوه در سنین کودکی از 9 تا 12 سال در ایران وجود دارد.

- بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا 11 فروردین، علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی رژیم گفت: در ایران حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بی سواد ۱۰ تا ۴۹ سال وجود دارد که قریب به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آنان، زنان هستند. بنا بر گفته‌های این مقام، تعداد بی‌سوادان جمعیت شهری و روستایی در ایران تقریباً مساوی است، اما نسبت زنان بی‌سواد روستایی خیلی بالاتر است. به ترتیب، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان غربی و شرقی در صدر آمار بی‌سوادی دختران قرار دارند. 


اخبار اعتراض؛روز شنبه 18 فرودین، کارگران اعتصابی شهرداری حمیدیه نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق عقب افتاده، کارگران متالوژی پودر ایران در قزوین، غارت شدگان موسسه آرمان وحدت اهواز، جمعی از مردم مشگین شهر نسبت به عدم رسیدگی به محوطه و شهر باستانی یری با تشکیل زنجیره انسانی، مدیران اجرایی مرکز بهداشت استان خوزستان نسبت به اخراج خود در مقابل دفتر رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز،   
- روز پنجشنبه 16 فروردین زنان معلم و فعالین سیاسی در همبستگی با معلم زندانی محمد حبیبی در مقابل هنرستان کار و اندیشه شهریار، محل تدریس وی، بیش از 400 تن از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی یزد،
- روز چهارشنبه  15 فروردین، بازاریان و کسبه اعتصابی شهرهای مرزی کردستان و آذربایجا ن غربی نسبت به بسته شدن معابر کولبری و چندین برابر شدن کرایه محل کسب، 
- روز سه شنبه 14 فروردین، کارگران اعتصابی بخشهای مختلف مجتمع نیشکر هفت تپه که خواهان آزادی کارگران بازداشت شده هستند، کارگران شرکت ایران سیلندر، در شهر ری، کارگران کارخانه فریکو سیرجان، 120 کارگر اخراجی شرکت مقره سازی ساوه، دست به اعتصاب و تجمعات اعتراضی زدند.    
در خبری دیگر جمعی از محکومان زندان اوین در اعتراض به محدودیتهای اعمال شده در آستانه سال نو و ممنوعیت مرخصی نوروزی سر خود را تراشیدند. این اعتراض توسط عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری، اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی از کانون صنفی معلمان، انجام شده است. 
همچنین عصر پنجشنبه 16فروردین یک افسر نیروی انتظامی رژیم به نام ستوان یکم ایوب اسلامی نیا مسئول دایره مبارزه با قاچاق کالا در یک درگیری در قصر شیرین کشته شد. 

اخبار زندان؛


زینب جلالیان به دلیل تداوم اعتصاب دارو و هم چنین به دلیل ناراحتی گوارشی وضعیت سلامتی اش وخیم تر شده و طی روزهای اخیر قادر به غذا خوردن نیست. گفته می شود چندین متخصص در تماس تلفنی خانم جلالیان با آنها گفته اند که نشانه های بیماری اش احتمال متبلا شدن او به تب برفکی دهان را نشان می هد. پیش تر نیز علی جلالیان پدر زینب جلالیان گفته بود، «چند سال است که پیگیری کردیم به مسئولان گفتیم، مصاحبه کردیم و گفتیم که چشم‌هایش مشکل دارد، مشکل روده و گوارش دارد و نیاز به درمان دارد. چند سال است توی زندان درد می کشد و کسی توجهی نمی‌کند». زینب جلالیان، متولد ۱۳۶۱، از سال ۱۳۸۷ در زندان به سر می‌برد، به حبس ابد محکوم شده و در زندان خوی، یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی، زندانی است. زینب جلالیان ۱۰ سال است که از مرخصی محروم می باشد.  

- حال زندانی سیاسی حمیدرضا امینی که در اعتصاب غذا و سلول انفرادی در زندان تهران بزرگ محبوس می باشد، روز پنجشنبه ۱۶فروردین به وخامت گرایید. بنا‌ به این گزارش این زندانی سیاسی به بهداری زندان منتقل گردید ولی مانع از وصل سرم به خود شد. علت اعتصاب غذای آقای امینی، عدم تفکیک جرم در مورد خود اوست که بعنوان یک زندانی سیاسی در میان مجرمین خطرناک زندانی می باشد. زندانی سیاسی حمیدرضا امینی در آستانه تحویل سال نو، نیز بر اثر وخامت حالش به بیمارستان خمینی منتقل شده بود اما در مقابل چشمان همسر و دو فرزندش که برای دیدار وی به بیمارستان رفته بودند به‌ شدت مورد ضرب ‌و شتم مأموران رژیم قرار گرفت. 

- زندانی سیاسی ارژنگ داودی طی پیامی در سی و چهارمین روز اعتصاب غذای خود در زندان قرنطینه زندان مرکزی زاهدان نوشت: اعتصاب غذای اینجانب که امروز پنجشنبه ۱۶فروردین ۹۷ در اصل ۳۴روز از آن می‌گذرد؛ صرفاً برای برخورداری از کمی هوا و کمی آفتاب است که به طرزی غیرانسانی از تاریخ ۴مرداد ۹۶ تاکنون در زندانهای زابل و زاهدان از من سلب گردیده است. این زورگویی بیشرمانه و طولانی‌ مدت علاوه بر تشدید بیماریهای قلبی و دیابت؛ باعث شده که دید چشمهایم بیش ‌از‌ پیش ضعیف شود. از تاریخ ۱۶دی ۹۶ در پی انتقال مجدد به زندان زاهدان دچار عوارض سوء بسیار حاد و وخیم شدم. زیرا که در دخمه ای کوچک تحت عنوان سلول انفرادی شماره۲ در قرنطینه زندان نگهداری می‌شوم و از حق ملاقات، تلفن و ارتباط با سایر زندانیان، هواخوری، پیاده‌روی، مطالعه کتاب، تلویزیون، امکان تهیه  دارو و غذای متناسب با بیماریها و... محروم هستم. در مورد اینجانب نیز چنانچه این دژخیمان از مقامهای بالاتر مجوز قتل مرا گرفته اند حال چه سپاه باشد چه وزارت اطلاعات که بر آنان حرجی نیست و اگر این رفتار ضدانسانی و ضداخلاقی را به طرزی خودسرانه از خود بروز می‌دهند که نشان می‌دهد کمترین بویی از انسانیت نبرده اند و باید بگویم که صد رحمت به  یزید که یکشبه کار امام حسین و یارانش را تمام کرد ولی این جانیان بالفطره بیش از نه ماه است که دارند مرا زجرکش می‌کنند: 
۱. سردژخیم کل استان علیرضا بابایی
۲. سردژخیم زندان زاهدان محمدحسین خسروی
۳. دژخیم حسین صادقی معاون زندان
۴. دژخیم محسن غلامی حفاظت زندان
۵. دژخیم غلامرضا وحید بازرسی زندان
۶. حسن بوچی مسئول قرنطینه
۷. دادیار ناظر زندان محمدی که آخوندی است که از آب می‌ترسد. با حمام و شستشو بیگانه است به همین خاطر یک قبضه کبره روی صورتش بسته شده است.
ارژنگ داوودی
۱۶فروردین‌ماه ۱۳۹۷
قرنطینه زندان مرکزی زاهدان

-
زندانی سیاسی محکوم به اعدام رامین حسین پناهی طی نامه‌یی از زندان سنندج از جمله نوشت: «همیشه دوست داشتهایم با کسانی که می‌شناسیم، با همسایه‌ها، با افراد جامعه و مردمی که با آنها در مکانی که زندگی کردهایم صمیمی باشیم و احساس نزدیکی کنیم و در خوشی و ناخوشی در کنار هم باشیم.. چرا باید کارگران اینگونه زندگی کنند؟ چرا باید کودکان، کار کنند و رنج بکشند؟ چرا باید زنان و مادرانمان این همه رنج و مرارت تبعیض را تحمل کنند؟ چرا نباید همه ما آزاد باشیم و در کنار هم آزادی را تجربه کنیم؟ کم نیستند کسانی که این سوالها را با صدای بلند کرده و به جرم های گوناگون محکوم شده‌اند: محاربه، ضد انقلاب، وابسته به گروه‌های تروریستی، شبکه‌های جاسوسی استکبار و عضویت در گروه‌های معاند. من هم یکی از همان کسانی هستم که در جستجوی جواب این سوالها بوده‌ام و تلاش کرده‌ام که برای تک‌تک سوالاتی که داشته‌ام پاسخی درخور بیابم. امروز بیش از هر روز دیگر از این صمیمیت و دوست‌داشتن و عشق به مردم لذت می‌برم و از این‌که در کنارشان هستم احساس غرور می‌کنم. با وجود این‌که انتظار حکم اعدام، لحظات دردآوری است اما ارزش و غرور ایستادن در کنار مردمی که آنها را دوست دارم، طبیعتی که در آن زندگی کرده‌ام و کارگرانی که با آنها کار کرده‌ام، از رنج این لحظات می‌کاهد.

-
در روزهای اخیر مأموران اطلاعات   با مراجعه به منزل پدری زندانی حمزه درویش در یکی از روستاهای شمال؛ اقدام به تهدید آنها کردند. این تهدید به‌دلیل ادامه اعتصاب‌غذای این زندانی انجام شده است. مأموران وزارت اطلاعات  از خانواده حمزه درویش خواستند تا از وی بخواهند با وزارت اطلاعات همکاری کرده و اعتصابش را بشکند. آنها گفتند وی را آزاد می‌کنند ولی شرطش بازگشت به سوریه است والا ۱۵سال دیگر در زندان باقی خواهد ماند. حمزه درویش ۲۴ساله و اهل تالش؛ زندانی اهل سنت محبوس در زندان گوهردشت از روز ۲۶اسفند ماه ۹۶در اعتراض به روند ناعادلانه قضایی در پرونده و تهدیدهای انجام شده در فضای زندان و عدم احساس امنیت در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

-
محمد آقاخانی وکیل زندانی نوجوان، محمد کلهر، که در آستانه اعدام قرار دارد می گوید که این زندانی نوجوان گفته است پرونده محمد کلهر به اجرای احکام ارسال شده و ممکن است وی را به زودی اعدام کنند. محمد کلهر دانش‌آموز بروجردی است که در اول آذر ۱۳۹۳زمانی که تنها ۱۵سال سن داشت به اتهام قتل بازداشت شده است. دادگاه کیفری استان لرستان در روز  ۲۷اسفند ۱۳۹۴وی را به اعدام محکوم کرد و در بهمن ۱۳۹۵ حکم اعدام وی صادر و در دیوان عالی رژیم، مورد تأیید قرار گرفت. 

******
در اثر تیراندازی مستقیم مأموران نیروی انتظامی سراوان، به سمت یک خودرو حامل مهاجران افغان در روز دوشنبه 13فروردین که از مرز می آمدند، حداقل ۴شهروند افغانستان کشته و ۱۴نفر دیگر زخمی شدند. راننده بلوچ خودرو نیز در پی شدت جراحات به کما رفت. افراد کشته و زخمی به بیمارستان سراوان منتقل شدند. بنا‌ به خبر دیگری مأموران نیروی انتظامی، روز سه‌شنبه۱۴فروردین یک هموطن بلوچ در کلات سرباز را هدف تیراندازی قرار دادند. 

******
یک زن ایرانی39ساله به نام نسیم اقدم با تیراندازی بسوی کارکنان دفترمرکزی یوتیوب در سن برونو در سانفرانسیسکو، و زخمی کردن چندین نفر، با شلیک به خود، خودکشی کرد. نسیم اقدم معتقد بود که یوتیوب، کانال وی را فیلتر می کرده است. اقدم در سن دیه گو زندگی می کرد. 

اخبار علمی؛
تلویزیون سیمای آزادی خبر داد که  درخشانترین و دورترین ستاره از زمین که تاکنون مشاهده شده توسط تلسکوپ هابل کشف شد. این ستاره که ایکاروس نامگذاری شده، در فاصله ۹میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد و اندازه این ستاره دست‌کم سه برابر خورشید تخمین زده شده است. کشف ستاره‌ای در فاصله 9میلیارد سال نوری از کهکشان راه شیری، حاکی از پیشرفت عظیم انسان، در پهنه‌های ستاره شناسی و مشاهده آنسوی کهکشانهاست.