صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۰۵، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته، 5 فروردین 97

جاستون ترودو، نخست وزیر کانادا روز دوشنبه 19 مارس، بدنبال ممانعت از خروج خانم مریم مُمبینی، همسر کاووس سیدامامی که زیر شکنجه به قتل رسید، در پیامی در توییتر خود نوشت: “ایران باید به مریم مُمبینی اجازه دهد این کشور را ترک کند و به کانادا سفر کند تا در کنار خانواده اش باشد و رژیم باید به سوالات در مورد مرگ شوهر او، کاووس سیدامامی، در زندان اوین پاسخ دهد." کاووس سیدامامی روز چهارم بهمن سالی که گذشت، به همراه چند تن دیگر از فعالان محیط‌زیست بازداشت و ۱۹بهمن در زندان اوین به‌قتل رسید. مقامات حکومتی، علت مرگ وی را "خودکشی" عنوان کرده اند. ماموران حکومتی، پاسپورت خانم ممبینی، شهروند ایرانی-کانادایی که روز ۱۶اسفند در حال خروج از ایران بود را در فرودگاه ضبط و مانع خروجش از ایران شدند. 

******
رسانه های آلبانی روز پنجشنبه ۲۲مارس (دوم فروردین ۹۷)گزارش دادند که دو ایرانی به اتهام تروریسم در تیرانا دستگیر شده اند. آنها در بیرون مرکز جهانی بکتاشی ها درست قبل از این که مراسم جشن سطان نوروز شروع شود دستگیر شدند. این دو ایرانی با اسامی مخفف ف. ز ۶۵ ساله و س. م. ۵۹ ساله معرفی شده اند. در لحظه دستگیری آنها در حال عکس گرفتن بودند و به پلیس ضدتروریسم و سایر افسران گفتند که آنها خبرنگار هستند و به دعوت مرکز جهانی بکتاشی ها آمده اند. 
یکی از میهمانانی که به مراسم بکتاشی ها دعوت شده بود به شرط ناشناس ماندن گفت: نفرات گارد جمهوری عکس نفراتی که پتانسیل خطرناک بودن را دارند در دست داشتند چرا که آنها میخواستند از شخصیت های مهمی که در مراسم جامعه بکتاشی ها شرکت کرده بودند حفاظت کنند. 
براساس اطلاعات اولیه ای که بدست آمده این دو ایرانی چند روز قبل از طریق فرودگاه ریناس بدون هیچ مشکلی از کنترل پلیس گذشته و به آلبانی آمده بودند. این دو تبعه ایران برای تحقیقات بیشتر توسط آژانس های ضد تروریسم آلبانی و به دنبال دریافت اطلاعات از شرکای بین المللی که آنها تمایل به انجام کار تروریستی در کشور ما دارند دستگیر شده اند». 
رسانه های آلبانی تحت عنوان «زیر نظر داشتن ۱۰ نفر مظنون به تروریسم»، افزودند: از اوائل ماه مارس آژانس های اطلاعاتی و ضد تروریسم ۱۰ نفر را که گفته میشود میتوانند فعالیت تروریستی در آلبانی را سازماندهی کنند را زیر نظر دارند. تمامی ایرانی هایی که وارد آلبانی میشوند در مرز و در مدتی که در کشور اقامت دارند تحت کنترل وسیع قرار میگیرند. آژانس های اعمال قانون در کشور بطور خاص نگران افراد ایرانی هستند که توسط سرویس های مخفی تهران ممکن است بکار گرفته شوند تا بتوانند دست به اقداماتی برای صدمه زدن به حفاظت ۳۰۰۰ نفر مجاهدین ایرانی پناهنده در آلبانی بزنند.  لازم به ذکر است که روز 22 اسفند، دبیرخانه شورای ملی مقاومت اطلاعیه ای انتشار داد مبنی بر اینکه وزارت اطلاعات آخوندها و مأمورانش در سفارت رژیم در آلبانی در پوش فعالیت‌ها و جلسات فرهنگی در تهران و تیرانا و با به‌کار گرفتن ماموران خود تلاش می کنند علیه مقاومت ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران در آلبانی به توطئه و پخش اطلاعات دروغ بپردازد. رژیم اقدام به برگزاری جلسه ای تحت عنوان بزرگذاشت نعیم فراشری شاعر فقید قرن نوزدهم آلبانی در روزهای ۱۴و ۱۵ اسفند(۵ و ۶مارس۲۰۱۸) در تهران کرده بود. اطلاعات و سفارت رژیم شماری از اتباع آلبانی و کشورهای بالکان را تحت عنوان دانشگاهیان و خبرنگاران برای شرکت در این جلسات به تهران برده بودند. 

******

ولید فارس مشاور دونالد ترامپ در زمان رقابتهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

طی پیامی گفت: راه حل تهدید اتمی رژیم ایران، نه تشدید ساختارهای اتمی این رژیم بلکه تغییر رژیم  است و غیراتمی شدن ایران بدست مردم ایران است. مارکو روبیو سناتور آمریکایی نیز گفت: کسانی که بایستی از انتخاب جان بولتون به خشم آمده باشند رژیم ایران و تروریستها هستند. این خبر بدی برای آنهاست. گفتنی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه 22 مارس، در تویتتر خود نوشت که از روز 9 آوریل جان بولتون جانشین ژنرال مک مستر، کار خود را در سمت مشاور امنیت ملی دولت ترامپ آغاز خواهد کرد.


******
 خبرگزاری رویتر گزارش داد:‌ وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه 23 مارس=3 فروردین، 10فرد  و یک شرکت رژیم ایران که در تلاش برای هک کردن صدها دانشگاه آمریکایی و بین‌المللی و دهها شرکت  و بخش هایی از دولت آمریکا از طرف دولت تهران بودند را مورد تحریم قرار داد. وزارت خزانه داری آمریکا گفت تحریم ها را علیه افراد متهم و مؤسسه «مبنا» اعمال می‌کند، شرکتی که دادستان های آمریکایی آنرا  برای کمک به سازمان های رژیم ایران برای دزدی اطلاعات، توصیف  کرده اند. وزارت دادگستری آمریکا طی بیانه یی گفت: این حمله سایبری بیش از ۳۱تریلیون بایت از اطلاعات آموزشی و  آثار فکری را از ۱۴۴دانشگاه آمریکا و ۱۷۶دانشگاه از ۲۱کشور خارجی دزدیده است. غلامرضا رفعت نژاد، احسان محمدی، علی میرکریمی، عبدالله کریما، مصطفی صادقی، سجاد طهماسبی، محمدرضا صباحی، روزبه صباحی، ابوذر گوهری مقدم و بهزاد مصری کسانی هستند که در این پرونده از آنها نام برده شده است. وزارت دادگستری آمریکا فاش ساخت هکرهای تحت تعقیب، اطلاعات مسروقه از دانشگاههای آمریکایی را به سپاه پاسداران می دادند. به گزارش وزارت دادگستری آمریکا، هکرهای وابسته به رژیم ایران از روش پیچیده ارسال ایمیل‌هایی ساختگی برای استادان دانشگاههای مورد نظرشان استفاده می‌کردند، که نشان می‌داد فرستنده آنها استادان دانشگاههای دیگر هستند. این حملات سایبری بیش از صد هزار استاد را هدف دادند و توانستند به اطلاعات و تحقیقات حدود هشت هزار نفر از آنها دسترسی پیدا کنند، که نزدیک به چهار هزار نفر از آنها استادان دانشگاههای آمریکایی بودند. از سوی دیگر بهرام قاسمی این اقدام آمریکا را تحریک‌آمیز، غیرقانونی و بدون هیچ‌گونه دلیل موجه دانست. 

******
مأموران حکومتی روز جمعه سوم فروردین، تنها بازارچه میوه و تره‌بار ایلام را  با دیواره‌های بتونی متحرک بستند. عوامل رژیم با این کار خود مانع کسب و کار بیش از ۲۰۰کارگر و مغازه‌‌دار شدند. 

******
روز شنبه 4 فروردین، بر اثر آتش‌سوزی گسترده در  کانکسها و چادرهای زلزله‌زدگان در  سرپل‌ذهاب، 10کانکس در آتش سوخت. فرماندار رژیم در این شهر با تأیید این خبر گفت:‌ آتش‌سوزی در یکی از کانکس‌های منطقه پاونار که یک محیط روستایی است و در نزدیکی دانشگاه پیام نور است شروع شد و به‌علت باد شدیدی که در منطقه می‌وزد، آتش به دیگر کانکس‌ها و چادرهای منطقه نیز سرایت کرد. خبرگزاری حکومتی ایلنا ساعت 22شامگاه شنبه با مخابره این خبر افزود:‌ آتش‌سوزی در منطقه پاونار و زعفرانیه در نزدیکی دانشگاه پیام نور سرپل‌ذهاب شروع شده و همچنان در منطقه زعفرانیه حریق ادامه دارد و کانکس‌ها و چادرهای این منطقه در حال سوختن هستند. 

******
روزپنجشنبه ۲فروردین، مأموران شهرداری گنبد ورودی یک آپارتمان مسکونی را به‌ خاطر پرداخت نکردن عوارض با بلوک و سیمان مسدود و ساکنان آن را زندانی کردند. این اقدام  مورد اعتراض ساکنان آپارتمان قرار گرفت. 


******
 هوای شهر مرزی سقز روز یکشنبه 5 فروردین، به‌خاطر ورود ریزگردها و آلودگی هوا در وضعیت خطرناک قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری رسمی رژیم -ایرنا، این موج گرد و خاک سایر مناطق و شهرستانهای استان کردستان را هم تحت تاثیر قرار داده، اما شدت آن در سقز بیشتر از سایر مناطق است و به هفت برابر حد مجاز رسیده است.
 ******
 جنگل‌های بکر مرزن‌آباد  چالوس در استان مازندران از 24ساعت پیش همچنان در شعله‌های آتش می‌سوزند. به گزارش رسانه‌های حکومتی گرمای هوا و خطای انسانی باعث شروع آتش‌سوزی شده است. یکی از کارگزاران رژیم گفت برای خاموش‌کردن آتش جنگل‌های مرزن‌آباد نیاز مبرم به هیلکوپتر داریم. بر اساس خبر دیگری اداره کل مدیریت بحران رژیم در استان گیلان اعلام کرد، سه نقطه سیاهکل، لاهیجان و شفت، مناطق جنگلی دچار حریق شده‌اند. به گفته کارگزاران رژیم، احتمال گسترش منطقه آتش‌سوزی به‌دلیل باد شدید گرم  وجود دارد. اخبار زنان؛

- پس از قریب به ۵۰روز اعتصاب غذا، وضعیت جسمی زندانی سیاسی گلرخ ایرایی در زندان قرچک ورامین رو به وخامت گذاشته است. بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران وی ۲۰کیلو وزن کم کرده و بر اثر فشارهای اعتصاب غذا، دچار مشکلات و نارسایی‌‌هایی در کارکرد کلیه‌‌هایش شده ‌است. پاهای این زندانی به ‌‌شدت ورم کرده و از مشکلات جدی جسمانی رنج می‌برد. گلرخ ایرایی در اعتراض به تبعید خود از زندان اوین به زندان قرچک ورامین از روز ۱۴بهمن 96 اقدام به اعتصاب غذا کرده است. روز چهارشنبه ۴بهمن 96 (۲۴ژانویه) گلرخ ایرایی به همراه آتنا دائمی پس از ضرب ‌و شتم به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. لازم به ذکر است که گزارشگر ویژه سازمان ملل 28 اسفند، عفو بین الملل و همچنین دبیر کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا خواستار آزادی این دو زندانی سیاسی شدند. - به نقل از سایت حکومتی سلامت نیوز 2 فروردین، محمد شریفی مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری، گفت: در سال گذشته 28 مورد ضرب و شتم فیزیکی پرستاران در ایران گزارش شده است. وی افزود: پرستاران همچنان از بی عدالتی ها در نظام سلامت گلایه مند هستند و معتقدند که حق آنها ادا نشده... در حالی که بیشترین خدمت به بیماران در مراکز درمانی، توسط پرستاران صورت می گیرد. 
وی معتقد است که جامعه پرستاری بار اصلی نظام سلامت را بر دوش می‌کشد و در صف اول پاسخ‌گویی به مراجعین قرار دارند و در نتیجه در معرض خطرات مختلف نیز قرار دارند. خطرات ناشی از شغل، مثل بیماری‌های اسکلتی و عضلانی و مشکلات ناشی از شیمی درمانی و بحث ضرب و شتم که رو به افزایش است، پرستاران را تهدید می‌کند. شریفی افزود:‌ مهم ترین گلایه پرستاران، عدم اجرای قانونی است که ۱۰ سال از تصویب آن می گذرد و هنوز اقدامی برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته است. وی تأکید کرد که «اگر در سه ماهه اول سال آتی اتفاق خاصی نیفتد، سال پرتنشی برای پرستاران و وزارت بهداشت خواهد بود.»


- زنان و مردان سرپل ذهاب روز دوشنبه ۲۸ اسفند به ورود نوبخت معاون روحانی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، به همراه استاندار کرمانشاه به شهرشان اعتراض کردند. آنها با شعارهای دولت دروغگو نوبخت، استاندار کرمانشاه و سایر نفرات هیئت همراه آنها را مجبور به ترک صحنه کردند. مردم سرپل ذهاب بعد از گذشت ۴ ماه از زلزله بدون دریافت کمک از جانب دولت همچنان در چادر و در شرایط بسیار سخت و  غیر بهداشتی در میان زباله و فاضلاب زندگی می کنند. سرمای کرمانشاه تاکنون منجر به جان سپردن چندین نفر از جمله کودکان و نوزادان آنها شده است. 


- روز  شنبه ۲۶ اسفند در کرج در یک کنسرت پایان سال، وقتی که دختر خواننده در یک گروه سنتی در حالی که وسط اجرا بود یکی از مامورین انتظامی به رهبر گروه که سنتور می زد گفت: دیگه نگذار این دختر بخونه وگرنه اجازه نمی دیم اجرا کنید. و به همین راحتی کنسرت به پایان رسید. یک زن در سالن کنسرت، با فریاد به این موضوع اعتراض کرد.
******
مأموران نیروی انتظامی رژیم روز شنبه۴فروردین، به مسافران و قایقرانها در بندر انزلی حمله کرده و مانع از کار آنها شدند. گفتنی است بخشی از مردم این منطقه با مسافرکشی روی قایقها و ماهیگیری روزگار می‌گذرانند. اما مأموران رژیم مانع کسب و کار آنها می‌شوند.
اخباراعتراضی؛

- مسافرین پرواز تهران به ارومیه روز شنبه۴فروردین، در اعتراض به اینکه پرواز تهران به ارومیه تا ارومیه رفته و به ‌علت توفان در ارومیه در شرف سقوط قرار گرفته بود، در فرودگاه تهران، تجمع کردند. مسافران معترض می گفتند: «هواپیمایی آسمان حتی بخود زحمت نمی‌دهد قبل از پرواز شرایط جوی را از هواشناسی بپرسد». مسافرین با شعارهای خجالت خجالت و مسئول بی کفایت استعفا استعفا، علیه یکی از کارگزاران رژیم که در جمع آنها در فرودگاه حاضر شده بود، شعار ‌دادند.


- از صبح جمعه ۳فروردین‌ کشاورزان شرق و غرب اصفهان در پاسخ به اولین فراخوان در سال جدید برای اعتراض به ندادن حق‌آبه، در کنار پل خواجو تجمع کردند. رژیم در هراس از گسترش تجمع اعتراضی کشاورزان و برای ایجاد جو رعب و وحشت ماموران یکان ویژه را به کنار پل خواجو گسیل داشت. گفته می شود مردم و کشاورزان همچنان از شهرهای مختلف برای تجمع به سمت پل خواجو در حرکت بودند.


 - جمعی از کارگران سیمان عمران آریا در اندیمشک در اعتراض به پرداخت نشدن یک سال حقوق‌شان تجمع کردند. این کارگران که روز چهارشنبه اول فروردین تجمع اعتراضی برگزار کردند دستنوشته‌هایی به همراه داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «ما از حق و حقومان نمی‌گذریم»، «وعده دروغین عامل صبر یکساله ماست» و «یک سال زندگی بدون حقوق را تصور کنید اگر ‌چه حتی تصور کردنش سخته».

اخبار زندان؛

 - شکنجه‌گران زندان سراوان 9 روز  است که زندانی سیاسی عمادالدین ملازهی را به مکان نامعلومی منتقل کرده اند و خبری از وی نیست. خانواده این زندانی بارها با مأموران زندان در این رابطه ارتباط برقرار کردند اما آنها از هر گونه پاسخ و خبردهی از محل نگهداری وی امتناع می‌کنند. بنا‌به گزارشهای منتشر شده: “ایرج نوربخش سرپرست زندان سراوان روز پیش از آن این زندانی سیاسی را تهدید کرده که «به جایی منتقل خواهی شد که آرزوی مرگ کنی». عمادالدین ملازهی زندانی سیاسی بلوچ ۱آذر ۱۳۹۵ در سراوان پس از آن بازداشت شد که طبق گفته نزدیکانش از ترور ناکام مأموران لباس‌شخصی وزارت اطلاعات جان سالم به در برد. به گفته اطرافیان این زندانی سیاسی، وی در حالی که برای خرید به سراوان سفر کرده بود افرادی با لباس‌شخصی بروی خودرو وی آتش گشودند که از قضا خلیل جهاندیده دوست وی در خودرو و خودش در طرف دیگر خیابان بوده که در این جریان خلیل جهاندیده کشته می‌شود و مأموران پس از این‌که متوجه عدم حضور وی در خودرو ‌شدند عمادالدین را بازداشت کردند. 

اخبار منطقه و جهان؛
- پلیس فرانسوی که در گروگان‌گیری روز جمعه 24 مارس = 3 فروردین جان خود را برای نجات یک زن گروگان به خطر انداخته بود، در بیمارستان جان باخت. رئیس‌جمهور فرانسه، آرنو بلترام، سرهنگ دوم پلیس را یک "قهرمان" ملی خوانده‌ است. این پلیس پیش از زخمی شدن با اقدامش باعث شد که گروگان‌گیری در سوپرمارکت شهر تُرب، در جنوب فرانسه، به پایان برسد. در جریان گروگان‌گیری سه نفر، شامل یکی از کارکنان فروشگاه و دو مشتری، کشته شدند. ۱۶نفر نیز زخمی شدند که جراحات دو نفر بسیار شدید گزارش شده است. گفته می‌شود رضوان لقدیم، گروگان‌گیر، قبل از عملیات گروگانگیری و هنگام ربودن یک خودرو، راننده آن را هم کشته بود. جرارد کولومب، وزیر کشور فرانسه با اعلام خبر مرگ پلیس ۴۵ساله، نوشته است "او برای کشورش جان داد. فرانسه هیچگاه قهرمانی، شجاعت و فداکاری او را فراموش نخواهد کرد". دولت فرانسه گروگانگیری روز جمعه را اقدامی تروریستی خوانده است. رئیس جمهور آمریکا نیز این حمله ترورستی را محکوم کرده است.

- شامگاه جمعه سوم فروردین در یک حمله تروریستی در شهر لشکرگاه مرکز استان هلمند در جنوب افغانستان 14نفر کشته و بیش از 40تن دیگر زخمی شدند. سخنگوی والی هلمند با تأیید این خبر گفت، یک موتور مملو از مواد منفجره در شهر لشکرگاه مرکز این استان منفجر شد. وی افزود: این حمله تروریستی در نزدیکی یک استادیوم ورزشی رخ داده است. این سومین حمله مرگبار تروریستی در آغاز سال جدید شمسی 1397 در افغانستان است، اولین حمله در روز اول نوروز در مقابل دروازه ورودی دانشگاه کابل رخ داد. در آن حمله بیش از 30نفر کشته و بیش از 60تن دیگر زخمی شدند که شبه‌‌نظامیان داعش مسئولیت آن حمله را به عهده گرفتند.