صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۲۰، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته- هفته 20 اسفند 96

در جریان تجمع روز جهانی زن در مقابل وزارت کار در خیابان آزادی، ماموران حکومتی زن و لباس شخصیها، به مردم حمله و آنها را با باتوم و شوکر برقی مورد ضرب و شتم قرار داده و دستگیر کردند. حدود 20 از آنان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محکوم شده اند. بنا‌ به گزارشات منتشر شده ۱۴تن از این زنان به زندان قرچک  ورامین منتقل شده‌اند. برخی از آنها در تماس تلفنی با خانواده‌هایشان  گفته‌اند از دسترسی مناسب به آب و وسایل بهداشتی محروم هستند. دست کم چهار تن از مردان بازداشت‌شده نیز به زندان فشافویه منتقل شده‌اند. لازم به ذکر است که شورای ملی مقاومت حمله به زنان معترض را محکوم و خواستار آزادی دستگیر شدگان شده بود. گفته می شود بیش از 80 زن و مرد در جریان تجمع روز 8مارس، روز جهانی زن دستگیر شده اند. 25 مرد نیز در میان دستگیر شدگان هستند.  پنجشنبه شب 17 اسفند، خانواده های بازداشت شدگان در مقابل کلانتری وزرا تجمع کرده و خواهان آزادی فرزندان و خانواده خود شدند. 

******
 کشاورزان ورزنه اصفهان، همچنان به اعتراض خود نسبت به انتقال مسیر آب از زاینده رود به یزد، ادامه می دهند. روز جمعه 18 اسفند، هزاران تن از کشاورزان و مردم این منطقه، در جریان تظاهرات مسالمت آمیز خود، مورد حمله نیروهای گارد ویژه رژیم قرار گرفته و بروی مردم آتش گشودند. در این حمله چندین نفر مصدوم و روانه بیمارستان شدند. کشاورزان نیز برای دفاع از خود، بسوی ماموران حکومتی سنگ پرتاب کردند. شنبه شب ۱۹ اسفند نیز، کشاورزان ورزنه در اعتراض به سرکوب نیروهای گارد ویژه و دستگیری  مردم و جلوگیری از حملات احتمالی اقدام به بستن ورودی شهر با تراکتور هایشان کردند. روز یکشنبه ۲۰اسفند نیز، کشاورزان در پل خواجو پس از تجمع، اقدام به راهپیمایی به سمت سبزه میدان کردند. این کشاورزان برای گرفتن (حق آبه) قریب به یک هفته است که در شهرهاى مختلف اصفهان تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند. 

******
رژیم در شهرک رجایی مشهد منزل چندتن از شهروندان اهل سنت بلوچ را پلمپ کرد.
ماموران حکومتی روی درب این منازل نوشته اند: به‌دلیل فروش مواد مخدر پلمپ شده‌اند.


اخبار چهارشنبه سوری؛

 رئیس کل دادگستری رژیم در استان گلستان و دادستانی کل رژیم اعلام کرده اند که با متخلفان و حادثه سازان چهارشنبه آخر سال برخورد می کنند. هادی هاشمیان رئیس دادگستری رژیم در استان گلستان، گفت افرادی که به اتهام اخلال در نظم عمومی و ایجاد مزاحمت در چهارشنبه آخر سال بازداشت شوند ممکن است تا پایان تعطیلات با صدور قرار، موقتاً در بازداشت بمانند و بعد از نوروز به اتهامات‌شان رسیدگی شود. روز شنبه 19اسفند نیز دادستانی کل رژیم در اطلاعیه‌یی بر حفظ نظم و امنیت در چهارشنبه‌سوری تأکید و مردم را به جاسوسی و همکاری با مأموران انتظامی و قضاییه رژیم دعوت کرد. از سوی دیگر ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور، در اطلاعیه ای مردم را به قیامی دیگر علیه رژیم فراخواند. پاسدار حسین رحیمی سرکرده انتظامی تهران در هراس از جشن ملی چهارشنبه‌ سوری، از دستگیری ۲۴۱نفر به بهانه اراذل و اوباش و مزاحمین محلات خبر داد و گفت:‌ از هم‌اینک به کسانی که به تهیه، توزیع و استفاده از مواد محترقه می‌پردازند هشدار و تذکر جدی می‌دهیم که با برخورد قاطع پلیس مواجه خواهند بود. وی گفت: ‌63نفر از این دستگیر ‌شدگان متأسفانه در بازه سنی زیر 18سال هستند. 

******
مجلس رژیم 19اسفند از استیضاح سه وزیر کابینه روحانی خبر داد. اکبر رنجبرزاده از اعضای هیأت‌رئیسه مجلس رژیم خبر داد ربیعی وزیر کار،‌ آخوندی وزیر راه و حجتی وزیر کشاورزی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۲و ۲۳اسفند) در مجلس استیضاح خواهند شد. استیضاح سه وزیر روحانی در ارتباط مستقیم با اوج‌‌گیری حرکتهای اعتراضی کشاورزان و کارگران و افزایش نارضایتی‌های اجتماعی است. این اولین بار در دور دوم ریاست روحانی است که وزیران دولت او برای اسیتضاح به مجلس کشیده می‌شوند. 


اخبار زنان؛
 زنان غارت شده موسسه مالی کاسپین روز سه شنبه ۱۵ اسفند، بار دیگر مقابل شعبه گلسار این موسسه دست به تجمع زده و به نشانه اعتراض، دهان های خود را با چسب بستند. روی بنر بزرگی که معترضین به همراه داشتند نوشته شده بود: در کشور شیعه عدل علی، دزدها آزادند، غارت شدگان تهدید، بازداشت، زندانی و دادگاهی می‌شوند.

زندانی سیاسی گلرخ ایرایی پس از ۳۶ روز اعتصاب غذا به رغم شرایط جسمی خطرناک، حاضر به دست کشیدن از خواسته اش نیست. براساس گزارش های رسیده از زندان قرچک ورامین، گلرخ به سختی نفس می کشد و به صورت بریده بریده صحبت می كند ولی قصد شکستن اعتصاب تا انتقال به زندان اوین را ندارد. عفو بین الملل با صدور اطلاعیه در روز ۹ مارس (۱۸ اسفند ۹۶) در رابطه با وضعیت گلرخ ایرایی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری او و آتنا دائمی شد. گلرخ ایرایی و آتنا دائمی زندانیان سیاسی در قرنطینه زندان قرچک ورامین در وضعیتی شبیه انفرادی محبوس هستند. آنان از قرنطینه ممنوع الخروج هستند و هیچ کس نیز اجازه ملاقات با آنها را ندارد. این دو زندانی به دستور قضایی تنها یک بار در هفته در حضور ماموران زندان امکان تماس با خانواده هایشان را دارند.


- دختران مدرسه شین آباد پس از 5 سال از روند درمانشان ناراضی هستند و از عوارض عمل‌های جراحی و بیهوشی‌های ممتد صحبت می کنند. همگی از روند درمان، از وعده‌های عمل نشده، از توهین برخی مسئولان و از نبود امکانات و تجهیزات که منجر به خشک شدن مفصل انگشتانشان شده تا وعده خرید تجهیزات بیمارستانی گله می کنند. ۳۶۰ عمل جراحی روی ۱۲ دختر شین آبادی صورت گرفته اما بدون نتیجه مطلوب. یکی از دختران به نام آمنه در مصاحبه ای می گوید: «خلاصه کنم؛ امیدمان از بین رفته.» سیما می گوید: «دکترمان می‌گوید، اگر اینجا باشیم، شاید دیرتر خوب شویم، ولی در خارج از کشور، به دلیلِ وجود امکانات بهتر، زودتر خوب می شویم. ۸ ماه پیش هاشمی (وزیر بهداشت) به ما قول داد و نامه‌ای امضا کرد که تجهیزات برایمان به بیمارستان آورده می‌شود، اما این اتفاق نیفتاد.»
پدر نادیا با گله از روند درمان بچه‌ها توضیح می‌دهد: «بحث ما بهبود روند درمان بچه‌هاست. قول می دهند اما عمل نمی کنند. ۶ سال است از حادثه می گذرد، شما تک تک بچه ها را ببینید، چقدر تغییر کرده‌اند؟ عوارض‌ها در بچه‌ها زیاد است. چون هزینه برای بیمارستان زیاد است؛ جراحان، شخصاً عمل را انجام نمی‌دهند و به دستیاران می‌سپارند.»
حسین احمدی نیاز، وکیل دختران شین آباد تاکید می‌کند، «مهمترین موضوع بهبود و سرعت در درمان بچه‌هاست که باید در خارج کشور صورت بگیرد؛ از طرفی دیگر نیز دیه آنها باید به صورت برابر پرداخت شود. حق وحقوق کامل این بچه‌ها باید پرداخت شود و به مشکلات روانی آن ها توجه کرد. این‌ها برای گرفتن کارت ملی و شناسنامه مشکل دارند؛ باید این مشکلات برطرف شود. البته این بچه‌ها ترحم نمی‌خواهند، دنبال احقاق حق هستند.» (خبرگزاری حکومتی ایلنا – ۱۳ اسفند ۱۳۹۶)
شین آباد روستایی است واقع در پیرانشهر در استان آذربایجان غربی. ۵ سال پیش دبستان این روستا به دلیل بد کار کردن بخاری نفتی مدرسه دچار سانحه آتش سوزی شد و ۲۹ دختر در این آتش سوزی سوختند که دو نفر از آنها بر اثر شدت سوختگی جان باختند.

 اخباراعتراضی؛

روز یکشنبه 20 اسفند، کارگران گروه ملی فولاد اهواز در بیستمین روز اعتصاب، غارت شدگان موسسات مالی، جمعی از اهالی منطقه کن و فارغ التحصیلان رشته مهندسی کارشناسی ناپیوسته در مقابل مجلس رژیم، دانشجویان پلی تکنیک در اعتراض به دستگیری دانشجویان از جمله لیلا حسین زاده که به 6 سال زندان محکوم شده، کشاورزان در پل خواجوی اصفهان برای دومین روز متوالی،   
روز شنبه 19 اسفند، مغازه‌داران باغ سپه‌سالار تهران، جمعی از مردم  اصفهان در حمایت از کشاورزان معترض ورزنه، اژیه و زیار در پل خواجو، کارگران شهرداری همدان، کارگران شرکت ایران پوپلین رشت، کارگران سد شفارود رضوانشهر، کارگران معدن زغال سنگ اصلی پابدانا در کرمان،
روز جمعه 18  اسفند، کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه برای ششمین روز،     
روز پنجشنبه 17 اسفند، غارت‌شدگان افضل توس، 
و روز دوشنبه ۱۴اسفند، رانندگان اتوبوسرانی تهران و حومه عضو پروژه سپیدار۲و۳تعاونی مسکن شرکت واحد برای بیست و دومین روز متوالی، کارگران نساجی قائمشهر، کارگران کارخانه کاشی حافظ زرقان در استان فارس، بیش از صد تن از کارگران شرکت یوتاتک از صنایع نفت و گاز جنوب ایران در بوشهر،
دست به تجمعات اعتراضی و اعتصاب زدند.  

اخبار زندان؛
- زندانی سیاسی سهیل عربی روز یکشنبه مجددا دچار بیهوشی شد و به بهدای تیپ 2 زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی که در اعتراض به انتقال غیرقانونی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی دست به اعتصاب غذا زده است، در بهداری مانع تزریق سرم شد. سهیل عربی از روز دوشنبه 14 اسفند، دست به اعتصاب غذای خشک زده است. 

- دستگاه قضاییه رژیم حکم اعدام دو زندانی را صادر کرد. یکی از این  زندانیان یک پیرمرد 72ساله و دیگری یک جوان 28ساله به نام امید است. رژیم 4 زندانی را در زندانهای مرکزی ارومیه، همدان و ایلام بدار آویخت. رحیم سلیمی پس از 12 سال زندان در ارومیه، حمید ایمانی پس از 10 سال اسارت، اعدام شدند. روز یکشنبه 13 اسفند نیز 3 زندانی دیگر در زندان مرکزی کرمانشاه بدار آویخته شدند.     - حسن حیدری معاون دادستان مشهد، روز پنجشنبه ۱۷ اسفند اعلام کرد که ۶۰ تن در یک مهمانی در مشهد دستگیر شدند که ۳۸ تن از آنها زن بودند. پیش از این نیز، روز ۲۸ بهمن در یک مهمانی در شهرستان آمل ۴۰ زن و مرد توسط ماموران اطلاعات دستگیر شده بودند. 
- شکنجه گران رژیم، قباد اعظمی اهل جوانرود کرمانشاه را که در روز ۹‌ اسفند دستگیر شده بود، زیر شکنجه به‌ شهادت رساندند. اطلاعات رژیم دو روز بعد از دستگیری وی یعنی در روز ۱۱ اسفند به خانواده قباد اطلاع دادند که او با سم خودکشی کرده است. تابحال شمار زندانیان سیاسی که پس از شروع قیام دیماه، زیر شکنجه به قتل  رسیده‌اند دست کم به ۱۴تن بالغ می‌شود. محمد راحی از دراویش گنابادی دستگیر شده نیز خودکشی شد.******
سازمان تحقیقاتی و مطالعات بین‌المللی حزب کارگر نروژ، به‌نام فوروم بین‌المللی، جایزه سالانه خود را به آقای پرویز خزایی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در کشورهای نوردیک تقدیم کرد. این جایزه که جایزه گلوبال یا جایزه جهانی نام دارد، در جریان کنگره سالانه این فوروم که در محل پارلمان نروژ برگزار شد به آقای خزایی تقدیم شد. ریاست این کنگره به عهده آقای اسپن ایده – وزیر دفاع و خارجه قبلی نروژ و رئیس قبلی گروه بین‌المللی داووس و با مدیریت خانم ماریت نیباک- نایب اول قبلی مجلس بود و شمار زیادی از اعضای پارلمان نروژ نیز در آن حضور داشتند. خانم ماریت نی باک به هنگام تقدیم جایزه گفت: "جایزه امسال گلوبال را به پرویز خزایی می‌دهیم به‌خاطر فعالیتهای ارزنده‌اش برای حقوق بشر در کشور اصلی‌اش ایران و همچنین فعالیت و اشراف ارزنده‌اش به مسایل بین‌المللی. من پرویز را سالهاست می‌شناسم وقتی که باهم گروه دموکراسی برای ایران را تشکیل دادیم و فعالیتهای زیادی کردیم و می‌کنیم. او یک دیپلومات ایرانی بود که علیه خمینی از سفارت استعفا کرد و به مقاومت پیوست. او اکنون نماینده شورای ملی مقاومت در کشورهای شمال اروپا است و ما به‌خاطر تلاشهای ارزنده و دانش او در این دو زمینه این جایزه را به او تقدیم می‌کنیم. شما می‌دانید که یکی از دریافت کنندگان این جایزه یوناس گار استوره رهبر حزب کارگر است".