صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۹، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز شنبه 28 بهمن= 17 فوریه، در آستانه روز جهانی زن، کنفرانسی با عنوان "زنان نیروی تغییر، قیام ایران و نقش زنان، در پاریس با حضور خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت و شماری از زنان برجسته شامل شخصیتهای سیاسی، قانونگذاران، قضات، مادران شهدا و مدافعان حقوق زنان از پنج قاره جهان برگزار شد. در این کنفرانس به نقش زنان ایران برای سرنگونی رژیم آخوندها اشاره شد.  مریم رجوی از جمله در سخنان خود گفت: روزی که زنان ایرانی سنگر بنیادگرایی را در ایران درهم بشکنند، آزادی و برابری در همه جهان جهش می‌کند. از این رو، بزرگترین پروژه برای مدافعان حقوق زنان در این دوران، حمایت از قیام مردم ایران علیه بنیادگرایی و ارتجاع است هر فعالیتی برای دفاع از زنان دستگیر شده، هر تلاش برای افشای شکنجه‌ زندانیان و هر کار برای وادشتن دولت‌ها به‌قطع رابطه با این رژیم، بسیار اثرگذار خواهد بود. خانم گیسو شاکری هنرمند معترض و متعهد نیز در این کنفرانس هنرنمایی و طبق معمول، عکسهای خمینی، خامنه ای و روحانی را در حالی که با ابراز احساسات شرکت کنندگان در این کنفرانس همراهی می شد، پاره کرد.

در خبری دیگر کنفرانسی در شهرداری شهر کونئو(شهر خواهر شهر اشرف) به ابتکار انجمن ملی پارتیزانهای ایتالیا شاخه کونئو، و با همکاری شهرداری و  عفو بین‌الملل شاخه کونئو و همچنین انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان و انجمن پزشکان ایرانی در ایتالیا با عنوان حمایت از قیام مردم ایران، فراخوان به تحقیقات مستقل درباره قتل‌عام 67 برگزار شد. 



******
از سوی دیگر روز پنجشنبه 26 بهمن، دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت در واشینگتن با با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی، ضمن معرفی کتاب، ایران: سرکوب سایبری، اقدامات رژیم برای سرکوب و مقابله با قیام مردم ایران را از طریق اقدامات سایبری افشاء نمود. در این کنفرانس مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران شماری از رسانه های بین المللی و داخلی آمریکا برگزار شد، علیرضا جعفرزاده معاون دفتر نمایندگی شورا، گفت در این کتاب ضمن تشریح تحولات قیام مردم ایران بر نقش عمده دستگاههای تلفن همراه و سیستم های پیام رسانی اجتماعی در سازماندهی قیام کنندگان و تبادل اطلاعات بین مکانهای مختلف در داخل ایران تاکید شده و آمده است: استفاده قیام کنندگان از تکنولوژی سایبری پاشنه آشیل رژیم است، چرا که علیرغم ورود رژیم با تمام قوا و نیرویش به صحنه، نتوانست جلوی گسترش آنرا بگیرد. علیرضا جعفرزاده خواستار اتخاذ سیاست قاطع در قبال سرکوب رژیم، تحریم تمامی اشخاص و موسسات درگیر در جنگ سایبری علیه مردم ایران و تحریم ماشین عظیم تبلیغاتی رژیم بویژه رادیو و تلویزیون حکومت شد. روزنامه المستقبل لبنان، العربیه، آسوشیتدپرس، از جمله، خبر این کنفرانس را مخابره نمودند. همچنین بنا به گزارش سان 27 فوریه، سان آنلاین، در یک گزارش اختصاصی در روز پنجشنبه 26 بهمن= 15 فوریه، فاش ساخت که چگونه رژیم ایران اپلیکیشنهای پیامرسان خودش را ایجاد کرده که در فروشگاه اینترنتی ابر کمپانی در دسترس است. موبوگرام بنا‌ به گزارشات، یک نرم‌افزار جاسوسی است و توانمند است و برای دانلود کردن در فروشگاه گوگل آنلاین در دسترس است... یک سخنگوی گوگل تأیید کرد که گوگل تحقیقی را در این رابطه شروع کرده است. وی گفت ما همواره این مشکلات کاربران را جدی می‌گیریم و در حال حاضر در حال تحقیق این وضعیت هستیم و در حالیکه ما اظهار نظری حول اپلیکیشنهای مشخص نخواهیم کرد اما سیاستهای گوگل این است که از این موضوعات برای کسب تجربیات برای کاربران استفاده می‌کند. سان افزود:‌ گزارشی که شورای ملی مقاومت ایران منتشر ساخت نشان می‌دهد که ایرانیان خارج کشور از موبوگرام برای ارتباطات خود برای تماس با خانواده‌هایشان در داخل ایران دیکتاتورزده استفاده می‌کنند. علیرضا جعفرزاده به سان آنلاین گفت رژیم ایران این اسمارتفونها را تسلیحاتی کرده است که بخشی از تلاشهایش برای خنثی کردن تظاهرات در داخل کشور است. وی گفت تحقیقات این شورا نشان داده که این رژیم از نرم‌افزار جاسوسی برای «تهدید و دستگیری و شکنجه و قتل مردم» استفاده می‌کند. جعفرزاده گفت این رژیم نسبت به قیامی که در جریان است به‌شدت ضربه‌پذیر شده و احساس می‌کند کل جمعیت ایران دارد علیه آن می‌چرخد. 

******
بعد از ظهر جمعه 16 فوریه= 27 بهمن، 54مین کنفرانس امنیتی مونیخ در جنوب
آلمان، گشایش یافت. در این کنفرانس خطرات گسترش سلاح هسته‌یی و تهدید هولناک علیه امنیت جهانی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. علاوه بر این تیرگی تازه در مناسبات روسیه و غرب و ادامه جنگ در شرق اوکراین از مهمترین بحثهای این کنفرانس بودند. ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در این کنفرانس گفت: زمان برخورد با رژیم ایران، توافق هسته ای، قابلیت های موشکی، اقدامات بی ثبات کننده و حمایتهای این رژیم از اقدامات تروریستهای نیابتی این رژیم در منطقه فرا رسیده است. همچنین باید رژیم ایران را تحت فشار بگذاریم تا به حقوق مردم این کشور احترام بگذارد. وی هشدار داد: زمانی که شما در ایران سرمایه گذاری می کنید، در واقع دارید در سپاه پاسداران سرمایه گذاری می کنید. زیرا رژیم ایران با نهادهای اقتصادی که با سپاه انقلاب اسلامی ایران مرتبط هستند نظیر ماهان ایر، به درگیری ها در این منطقه دامن می زند. باید معاملات با سپاه پاسداران را متوقف کنیم. رژیم ایران در منطقه دنبال تکثیر مدل حزب الله است و می کوشد در کشورهایی که دولت مرکزی ضعیفی دارند گروههای شبه نظامی خود را ایجاد کند. مک مستر افزود: بر خلاف تکذیبهای دولت اسد، تصاویر ماهواره بوضوح نشان می دهند که استفاده او از سلاحهای شیمیایی ادامه دارد. زمان آن رسیده است که تمامی کشورها، رژیم اسد و حامیانش را برای اقداماتی که مرتکب می شوند پاسخگو نگه دارند. همزمان با اجلاس مونیخ، حامیان و هواداران مقاومت ایران، در اعتراض به حضور وزیر امور خارجه رژیم ایران جواد ظریف، در مونیخ جهت شرکت در کنفرانس سالانه امنیتی، تظاهرات برگزار کردند.


******
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، طی مقاله‌یی در نیویورک تایمز در ارتباط با بحران یمن خواهان اقدام شورای امنیت علیه رژیم ایران شد. در این مقاله که روز شنبه 17 فوریه، درج شده آمده است:‌ هفته گذشته سازمان ملل‌متحد گزارشی منتشر کرد که بسیاری تمایلی به شنیدن آن نداشتند چرا که مدرک بیشتری است مبنی بر اینکه رژیم ایران از قطعنامه‌های شورای امنیت سرپیچی می‌کند و فشار روی ملل‌متحد خواهد بود که کاری انجام بدهد... از زمان امضای توافق اتمی، حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان خطرناک و گروه‌های تروریستی به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. موشکهای رژیم ایران و تسلیحات پیشرفته آن در مناطق جنگی در سراسر منطقه یافت می‌شوند. و شبه‌نظامیان حوثی به شلیک آنها به عربستان، ازجمله در ماه دسامبر و ژانویه و این ماه ادامه می‌دهند. جهان دیگر نمی‌تواند ادعا کند که نمی‌دانست و یا نسبت به نقش رژیم ایران در تحریک بی‌ثباتی در خاورمیانه تردید داشته. اذعان به اینکه منبع موشکهایی که در عربستان فرود می‌آیند رژیم ایران است، آنطور که برخی اتهام می‌زنند، برای زمینه‌سازی جنگ نیست. اصلاً اینطور نیست. این الزام ممانعت از جنگ است. امروز، با توجه به این مدرک، ما این فرصت را داریم تا رفتار رژیم ایران را مهار کنیم و بخواهیم که به توافقات بین‌المللی خود ملتزم باشد تا از درگیری اجتناب شود. اما اگر اقدامی صورت نگیرد، در این صورت یک روزی به ‌زودی، زمانیکه شهروندان بیگناه سعودی توسط تسلیحات ایرانی کشته می‌شوند، شانس صلح از دست خواهد رفت. 

******
وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه 27بهمن= 16 فوریه طی بیانیه‌یی گفت مقامات این کشور سه مرد دلال را به قاچاق غیرقانونی قطعات پهپاد و دیگر تجهیزات از آمریکا برای شبه ‌نظامیان حزب‌الله لبنان متهم  کرد. در این بیانیه آمده است اسامه درویش حمده و عصام درویش حمده هم اکنون در آفریقای جنوبی در بازداشت به‌سر می‌برند و سمیر احمد بررو  هم اکنون فراری و تحت تعقیب است. بر اساس این بیانیه جرم این سه نفر از سال 2009 تا  2013 توطئه و تلاش برای این بوده است تا اقلامی شامل تجهیزات اندازه‌گیری قابل استفاده در پهباد، یک موتور جت، موتورهای پیستونی و دیگر تجهیزات را برای حزب‌الله لبنان تهیه و صادر کنند. 

******
شورای ملی مقاومت ايران در اطلاعیه روز 23 بهمن خود، قتل دكتر كاووس سيدامامی در زير شكنجه را محكوم و به يك اقدام فوری بين المللی برای متوقف كردن رفتار سبعانه رژيم ایران با زندانيان و قتل آنان زير شكنجه فرا‌‌خواند. این اطلاعیه افزود در هفته های اخير دست كم ۱۲تن از زندانيان قيام زير شكنجه به قتل رسیده اند. دكتر کاووس سیدامامی، ۶۴ساله، دکتر جامعه شناس و استاد دانشگاه در روز ۴بهمن بازداشت شده بود و در ۱۹بهمن، به خانواده وی اطلاع داده شد كه در زندان خودكشی كرده است. آقای سیدامامی نويسنده چندين كتاب و مقاله تحقيقی در مورد محيط زيست و مدیر عامل پیشین سازمان حیات وحش میراث پارسیان، به همراه جمعی از فعالان محیط زیست بازداشت شده بود. وی همچون دیگر افراد بازداشتی این پرونده از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانواده اش محروم بود. عباس جعفری دولت آبادی، دادستان رژیم در تهران، روز ۲۱بهمن، بدون اشاره به بازداشت و قتل دکتر سیدامامی، از دستگیری چند نفر به اتهام جاسوسی در حوزه محیط زیست خبر داد. آخوند حسن نوروزی، ﺳخنگوی‌ کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رژیم درباره کشته شدن زندانیان زیر شکنجه، گفت: زندانیان «به‌خاطر غصه از كارهايی كه كرده اند دق كرده و يا در زندان به زشتی كار خود فكر كرده و خودكشی كرده اند».

******
پرواز ساعت 8صبح یکشنبه 29بهمن تهران به یاسوج از رادار محو و تاکنون اثری از آن نیست. این هواپیما که متعلق به شرکت آسمان بود 60 مسافر و 6 خدمه داشت. به گفته مقامات حکومتی این هواپیما در کوههای اطراف سمیرم به کوه دنا برخورد و  سقوط کرده است. شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان واقع شده است. گفته می شود یک کودک نیز در میان ۶۰ مسافر این هواپیما بوده است. 



اخبار زنان؛

 به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 20 بهمن، بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، ۱۷ پرستار 25 تا 45 ساله که در بیمارستانهای دولتی و خصوصی کار می کردند، در ایران فوت کرده اند که همه آنها مشکوک به سیندرم «کاروشی» یا مرگ بر اثر فشار کاری بوده است. علی محمد آدابی، رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: ۱۷ پرستارِ موردنظر به عنوان نیروی جوان محسوب می‌شدند اما همگی پیش از آنکه ناگهانی فوت کنند، فشار کاری زیاد را متحمل شده بودند و علت درگذشت هیچکدام ناشی از بیماری یا عامل دیگری نبوده است. 



خبرگزاری حکومتی ایسنا 25 بهمن، گزارش داد که  150هزار زن بی سواد در استان خوزستان وجود دارند که 65 درصد کل آمار بی سوادان را تشکیل می دهند. موسی شیخ معاون سوادآموزی اداره آموزش و پرورش خوزستان گفت: تعداد بی‌سوادان استان در بازه سنی 10 تا 49 سال حدود 230 هزار نفر ثبت شده است که از این رقم 80 هزار نفر (35 درصد) مربوط به مردان و 150 هزار نفر (65 درصد) به زنان تعلق دارد. براساس یک سرشماری اخیر حدود یک میلیون و 700 هزار زن بی سواد مطلق، در گروه سنی ١٠ تا ٤٩ سال در ایران وجود دارد. ایران هم اکنون با 9.5 میلیون بی سواد در رده ۱۲۰ بی سوادی در جهان قرار دارد. 


اخباراعتراضی؛

روز یکشنبه 29 بهمن، جمعی از مدیران مهد‌ کودک‌های تهران،
روز شنبه 28 بهمن، دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه،  
روز جمعه 27 بهمن، جمعی از کارگران نی بر نیشکر هفت‌تپه خوزستان، کارگران شرکت ساختمانی تابان شهر در تهران،
روز چهارشنبه 25بهمن، کارگران شرکت واحد عضو پروژه سپیدار۲ و۳ در تهران، برای دهمین روز متوالی، کارگران فولاد در ارومیه  و روز یکشنبه 22 بهمن، مردم در جریان نمایش سالگرد 22 بهمن از طرف حکومت، در رفسنجان، کرمانشاه، اصفهان، مشهد، بهبهان، همدان، تهران، تنکابن، ویسیان لرستان، چناران در خراسان، رشت، سقز، خرم آباد، ارومیه، کرج با آتش زدن و پاره کردن بنر عکسهای خامنه ای و خمینی، همچنین کارگران شرکت احداث مینا در فاز ۱۴پارس جنوبی، بیش از صد نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق سراسر کشور در تهران، خانواده‌های قربانیان کشتی نفتکش سانچی در آبادان، مالکین مسکن دولت در شیراز، کارگران سازه‌های فلزی (سازنده اسکلت‌های فلزی)  در شهریار، و کارگران شرکت احداث مینا در فاز ۱۴پارس جنوبی، دست به اعتصاب و اعتراض زدند.  

اخبار زندان؛
 
ماموران اطلاعاتی و امنیتی رژیم روز جمعه 27بهمن چهار جوان بلوچ را که به طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان معترض بودند، در چابهار بازداشت کردند. اختر نعمتی، نعیم نعمتی، عمران جماعت بلوچ و رشید بلوچ، پس از نماز جمعه چابهار با برافراشتن پلاکاردهایی با مضامین "زنده باد ایران، زنده باد بلوچستان" و "نه به طرح تقسیم بلوچستان" مخالفت خود با طرح احتمالی تقسیم استان را بیان کرده بودند. 



 ماموران  نیروی انتظامی در آمل با حمله به یک مهمانی 40جوان را بازداشت کردند.  دادستان رژیم در آمل گفت: "بنا‌ به گزارش پلیس اطلاعات آمل در خصوص مهمانی شبانه، مأموران با حکم قضایی به محل برگزاری جشن اعزام شدند و در عملیاتی منسجم و هماهنگ تعداد ۴۰نفر که اکثراً جوان بودند دستگیر شدند". وی افزود: "این افراد با فراخوان شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام یکدیگر را برای این مراسم دعوت کرده بودند".  


 زندانی سیاسی چنگیز قدم خیری متولد سال 67، اهل کامیاران که از زندان مرکزی سنندج به زندان مسجدسلیمان در استان خوزستان تبعید شده است، در وضعیت نامناسب جسمانی به‌سر می‌برد. این زندانی سیاسی که در سال 90 بازداشت شد، از ناحیه  کلیه زخمی شده بود پس از گذشت بیش از پنج سال، کلیه‌ی سمت راست خود را از دست داده است. قدم خیری طی برگزاری چند جلسه محاکمه با اتهام عضویتی شش ماهه در یکی از احزاب اپوزیسیون کرد از سوی قضاییه رژیم در سنندج به ریاست قاضی شرع بابایی به ۴۰سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی کرد، پیشتر نیز در اعتراض به وضعیت نامناسبش، اقدام به اعتصاب غذا کرده بود. 

 زندانی سیاسی آتنا دائمی رو پنجشنبه 26 بهمن، در پیامی صوتی اعلام کرد که
اعتصاب غذای خود را شکسته ولی از مواضع خود کناره گیری نخواهد کرد. همبندی او گلرخ ایرایی نیز اعتصاب غذای خشک خود را به تر تغییر داده است. این دو زندانی از روز 14 بهمن در اعتراض به نقض قانون تفکیک جرائم و تبعید از اوین به زندان قرچک دست به اعتصاب غذا زده بودند. آرش صادقی همسر گلرخ و سهیل عربی، در همبستگی با این دو زن زندانی نیز دست به اعتصاب غذا زدند. سهیل عربی همچنان در اعتصاب غذاست و اصرار برخی برای شکستن اعتصاب غذایش را تسلیم شدن عنوان کرده است. مقاومت ایران در روز 24 بهمن، از عموم مراجع بین المللی مدافع حقوق بشر و حقوق زنان خواستار اقدامی عاجل برای نجات آتنا و گلرخ شده بود. گفتنی است که مادر و خواهر آتنا دائمی
به دلیل اعتراض به وضعیت آتنا، مورد حمله و هجوم ماموران حکومتی قرار گرفتند. مریم اکبری منفرد زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، نیز در نامه ای اعتراض خود را نسبت به عدم پاسخگویی به اعتصاب آتنا دائمی و گلرخ ابراز داشت و خواهان کمک به خانواده دائمی شد.  


خانم کبری خالندی فعال مدنی روز ۲۳ بهمن، جهت اجرای حکم به زندان مهاباد منتقل شد. کبری خالندی روز ۱۳ شهریور در تجمع  اعتراضی مردم بانه در اعتراض به شلیک مستقیم نیروهای امنیتی که منجر به  کشته شدن دو کولبر شده بود، شرکت داشت. این فعال مدنی روز ۱۹ شهریور همراه با تعدادی دیگر از شهروندان کرد بازداشت و پس از تودیع وثیقه ۵۰ میلیونی موقتاً آزاد شده بود. 




 پدر زندانی سیاسی کرد زینب جلالیان اعلام کرد که بیش از دو ماه است با دخترش ملاقات نداشته است. آقای علی جلالیان در باره وضعیت چشم ها و سلامتی خانم جلالیان ابراز نگرانی کرد. زینب جلالیان از سال ۱۳۸۷ در زندان به سر می برد و در حال حاضر در زندان خوی، یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی محبوس است. آقای جلالیان افزود که علاوه بر مشکلات بینایی، زینب جلالیان از مشکل روده و گوارش رنج می برد و چند سال است در زندان درد می کشد و کسی توجهی نمی‌کند.




رژیم صبح چهارشنبه ۲۴بهمن=۱۴فوریه، ۱۰زندانی را به طور جمعی در زندان گوهردشت به دار آویخت. یکی از اعدام شدگان تبعه افغانستان بود. بنا به اطلاعیه 25 بهمن شورای ملی مقاومت، شکنجه گران، ۱۳زندانی را بر روی سکوهای اعدام قرار داده و طناب دار به گردن آنها انداختند. اما سه تن از آنان را بعد از مشاهده اعدام ۱۰ همبند خود از سکوهای اعدام پایین آورده و در حاليكه از دیدن چنین صحنه زجرآوری، حتی قادر به حرف زدن نبودند، به بند بازگرداندند.