صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۲، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور  ایران صبح یکشنبه 11 فوریه= 22بهمن در سن ۶۶سالگی بر اثر سکته قلبی در شهر لاهور پاکستان درگذشت. به گزارش رسانه‌های پاکستان عاصمه جهانگیر، از رهبران جنبش وکلای پاکستان و دارای سالها مبارزه در زمینه حقوق‌بشر بود و چند سال حصر خانگی شده بود. خانم عاصمه جهانگیر در گزارشهای متعدد خود نقض فاحش حقوق‌بشر توسط رژیم ایران را محکوم کرده بود. وی اولین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل بود که پرونده قتل عام 67 در ایران را در گزارش خود گنجانید. 

******
روز جمعه ۲۰بهمن =۹فوریه، مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت در اجلاسی با شرکت قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی از ۱۱کشور اروپایی تحت عنوان «قیام ایران- فراخوان بین‌المللی برای آزادی دستگیر شدگان»، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو را به اتخاذ تدابیر مؤثر و تصمیمات لازم‌الاجرا به منظور وادار کردن رژیم ایران به آزادی زندانیان قیام، آزادی بیان و اجتماعات و پایان دادن به سرکوب زنان و لغو حجاب اجباری فراخواند. در این جلسه دهها قانونگذار و شخصیت‌های برجسته سیاسی از ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، لهستان، ایرلند، رومانی، سوئیس، مالت و لیتوانی، پرتغال و همچنین خانم اینگرید بتانکور کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری کلمبیا شرکت و سخنرانی کردند. شرکت‌کنندگان در بیانیه مشترکی ضمن حمایت از فراخوان خانم رجوی تأکید کردند «اتحادیه اروپا از معامله با شرکتها و کسانی که وابسته به سپاه پاسداران و ارگانهای سرکوب هستند باید خودداری کند و استمرار و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی را به آزادی زندانیان و توقف اعدام و... مشروط کند. آنها همچنین خواهان تشکیل یک کمیته بین‌المللی ملل‌متحد برای تحقیق در مورد بازداشت‌شدگان و مفقودین قیام هستند. 

******

بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران از شهرهاى مختلف، با وجود ترفندهای رژیم از جمله راه اندازی خطوط مجانی مترو و اتوبوس، توزیع آش، ساندیس، کیک و سیم کارت تلفن، آزمایش قند خون مجانی، و پوشش بیمه، در تهران و شهرها برای کشاندن جمعیت به راهپیمایی نمایشی 22بهمن، این امر با کسادی و بی‌اعتنایی مردم روبه‌رو شد. خبرگزاری رسمی رژیم ـ ایرنا گزارش داد: همه راهپیمایان آیین گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب در برابر حوادثی چون فوت یا نقص‌عضو تا سقف 200میلیون ریال زیر پوشش بیمه قرار گرفتند. این منبع حکومتی‌ افزود:‌ قراردادی بین ستاد مرکزی دهه فجر و کنسرسیومی متشکل از شرکت سهامی بیمه ایران و شرکتهای بیمه آسیا، البرز و دانا منعقد شده است که بر اساس آن بیمه ایران به‌عنوان راهبر این کنسرسیوم، رسیدگی و پرداخت خسارت به زیان دیدگان احتمالی شرکت‌کنندگان در راهپیمایی بیست و دوم بهمن را به عهده دارد.

******
بنیاد دفاع از دموکراسیها طی گزارشی گفت:‌ دولت دونالد ترامپ باید رسانه‌‌های تحت کنترل رژیم ایران ازجمله رادیو و تلویزیون رژیم، خبرگزاریهای فارس، تسنیم و ایرنا را به‌‌خاطر اقداماتشان در جریان اعتراضات اخیر مردم علیه رژیم، و تسهیل نقض حقوق‌‌بشر تحریم کند. در گزارش این بنیاد آمده است «رادیو و تلویزیون در جریان اعتراضات مردم علیه رژیم، عکسهای معترضان را به‌طور انفرادی چاپ و در اختیار عموم قرار داد و از آنها خواست معترضان را شناسایی و به دستگاههای امنیتی معرفی کنند تا در مورد بازداشت‌شان اقدام شود. به گزارش بنیاد دفاع از دموکراسیها، خبرگزاری تسنیم عکسهای افراد معترض را منتشر کرده و از مردم می‌خواست آنها را شناسایی و معرفی کنند. تسنیم سپس اعترافهای به‌‌زور گرفته شده بازداشت‌شدگان را نیز منتشر کرده است. خبرگزاری فارس به زندانهای تحت کنترل سپاه دسترسی دارد و بارها به چاپ اعترافهای به‌‌زور گرفته شده از زندانیان مبادرت ورزیده است. ایران (ایرنا) نیز بنا‌ به گزارش بنیاد دفاع از دموکراسیها، که بخشی از قوه مجریه است «به‌رغم انتشار اظهارنظرهای تهدید کننده و موهن، به‌گونه‌یی عمل کرده که در معرض تحریم قرار نگیرد و در گزارش بنیاد دفاع از دموکراسیها «با ذکر شواهد فراوان نشان داده شده است که رژیم  ایران هم‌چنان بر امواج ماهواره‌ها به جای پارازیت مداری، پارازیت زمینی پخش می‌کند». در گزارش این بنیاد آمده است «اکنون زمان لغو تعلیق تحریم صدا و سیما و تنبیه خبرگزاریهای دولتی ای است که به نقض حقوق‌‌بشر در ایران کمک می‌کنند، و قرار دادن نام شرکای رادیو و تلویزیون رژیم- خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری فارس و ایرنا- در فهرست تحریم هاست. 

******
احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران روز جمعه طی سخنانی در اراک نگرانی خود را نسبت به تنفر مردم از خامنه ای و آخوندها نشان داد و گفت: در اغتشاشات اخیر فضا به‌گونه‌یی نشان داده شد که برخی احساس کردند همه مشکلات‌شان از روحانیت است و بر این اساس بود که در ناآرامیهای اخیر برخی در تاکستان به حوزه علمیه حمله کردند. این مسائل نشان می‌دهد که روحانیت هدف آنهاست و پدران و مادران باید فرزندان خود را از این توطئه‌ها آگاه کنند. وی افزود:‌ آنها که در پی براندازی نظام هستند کمرنگ کردن این محور اساسی را دنبال می‌کنند چرا که می‌دانند هیچ نیرویی جز ولی‌فقیه نمی‌تواند کشور را جمع کند. 

******
روز یکشنبه 15 بهمن، ماموران حکومتی به قصد حمله به منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش، در خیابان گلستان در تهران مستقر شدند که نهایتا به درگیری با دراویش منجر شد. 

******
به نقل از سایت حکومتی شهرآرا 17 بهمن، 38 زن و 27 مرد که رابطه خانوادگی داشتند، در یک جشن تولد در مشهد بازداشت شدند. در بهمن سال گذشته، دادستان تهران اعلام کرده بود که با جرایم ارتکابی از سوی باغ ‌‌تالارها، باشگا‌ههای بدنسازی و پارتی‌های شبانه برخورد خواهند کرد. از آن پس بسیاری از جشن های جوانان مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفت و تعداد زیادی دستگیر شدند. 
اخبار قیام؛

- صبح یکشنبه ۲۲بهمن در پارک ملت در مشهد عده زیادی از جوانان این شهر با نیروهای گارد ضدشورش درگیر شدند. ماموران ضدشورش جوانان را تعقیب و یکی از آنان را دستگیر کرده اند. مردم در صحنه به کمک جوان دستگیر شده شتافتند. گزارشها حاکی است که عده‌یی نیز از سمت دانشگاه فردوسی و زیرگذر پارک در حال پیوستن به این جوانان بودند. - پاسدار مقدم فر از مشاوران سرکرده سپاه پاسداران در رابطه با قیام  و سرنگونی رژیم آخوندی گفت: ما امروز مشکلاتی داریم امروز مردم ما ناراحت اند اعتراض دارند به گرانیها به بیکاری به بعضی وعده‌هایی که داده شده و محقق نشده به بعضی از انتظاراتی که به حق دارند و بعضی مسئولان ما نتونستند انتظارات رو به‌جا بیاورند مردم اعتراضات به حقی دارند.
... در تمام این چهل سال سی و نه سال همواره با چالشهایی روبه‌رو بودیم که دشمنها برای ما آفریدند من بعضی‌هایش رو عرض کردم یعنی از ایجاد تروریزم و منافقین در داخل در داخل اونهم در داخل تا صدام جنگ تحمیلی امروز اصلی‌ترین چالشی که ما با او روبه‌رو هستیم در دو حوزه است با یک هدف معین البته هدف نهایی براندازی نظام است این انقلاب نباید باشه این انقلاب مزاحم اینهاست... چرا دست بر نمی‌دارند از سر این انقلاب؟..هدف اصلی شون هم هدف عملیاتی شون هدف اصلی عرض کردم براندازی یه هدف عملیاتی شون همونه که این مردم باید مایوس بشوند به این انقلاب...
شما می‌بینید در تمام این سی و نه سال ما سابقه نداره که هیچوقت به اندازه امسال دهه فجر امسال اینها تهاجم داشته باشند اصلاً عرض کردم هول اند یک کاری باید صورت بگیره چرا عجله دارند؟ برای اون چهل سالگی است نباید اون چهل سال محقق بشه.


۹۵درصد دریاچه ارومیه خشک شده، و تنها ۵درصد از بزرگترین دریاچه ایران باقی مانده است
رسول زینال زاده رئیس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه، دراینباره گفت: هم اکنون وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی است و با توجه به کاهش بارشها می شود گفت، سال آینده شرایط وخیم تر خواهد شد. وی افزود که شرایط فعلی دریاچه ارومیه نتیجه سیاستهای غلط 20سال گذشته بوده و استفاده ناصحیح آب در بخش کشاورزی و استفاده بی‌رویه از آبهای زیرزمینی موجب بروز این بحران شده است. 
وی گفت: در بخش آبهای زیرزمینی بیش از یک میلیارد مترمکعب که شامل حجم کل آبهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه است استفاده شده.۹۰هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در حوضه دریاچه ارومیه وجود دارد و نتیجه حفر این چاه‌های غیرکارشناسی بحران خشک شدن دریاچه و کاهش منابع آبی است. این کارگزار رژیم همچنین یادآور شد که دریاچه ارومیه دارای چهارمیلیارد مترمکعب نمک است. که حجم این میزان نمک.... زنگ خطر جدی برای ریزگردهای نمکی است که عواقب آن متوجه کل منطقه حتی تهران است.


اخبار زنان؛

 صبح شنبه ۲۱ بهمن، آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی طبق اعلام قبلی،اعتصاب غذای خشک خود را شروع کردند. این دو زندانی سیاسی زن در حال حاضر در زندان قرچک ورامین در خارج تهران در اسارت به سر می برند. آنها در اعتراض به ضرب و شتم و انتقال غیرقانونی خود از بند زنان در زندان اوین بر خلاف اصل تفکیک جرائم دست به اعتراض زده اند. لازم به ذکر است که دو تن از زندانیان سیاسی آرش صادقی همسر گلرخ و سهیل عربی، در همبستگی با آتنا و گلرخ در اعتصاب غذا هستند. آتنا و گلرخ اعلام کرده اند هر اتفاقی برای آنها رخ دهد، مسئولیت آن با دادستان اوین، دولت آبادی و دادیار حاج مرادی می باشد. آنها همچنین طی روزهای گذشته اجازه نداده اند به آنها سرم وصل شود. زندان قرچک یک مزرعه پرورش مرغ است که از دور استفاده خارج شده و اینک صدها زندانی عادی زن در شرایط زیراستاندارد با محرومیت از آب آشامیدنی سالم و حداقل بهداشت ضروری در آنجا محبوسند. گفتنی است که عفو بین الملل از رژیم ایران خواسته است تا آتنا دائمی، گلرخ ایرایی و آرش صادقی را آزاد کند.  در آستانه روز جهانی زن بازيكنان تيم ملی فوتبال زنان سوئد هر کدام یک پیام پشت لباس خود نوشتند. بازیکن شماره ۶ پشت پیراهن خود نوشت: «من برای دخترانم در ایران بازی می کنم». 


 دو زن دانشجو از دراویش گنابادی به نامهای زهرا قلندری نژاد و سپیده مرادی از تحصیل محروم شدند. زهرا قلندری نژاد با دستور شفاهی از دانشگاه اخراج و ممنوعیت ادامه تحصیل به وی اعلام شد و سپیده مرادی که در حال گذراندن دوره کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه تربیت مدرس تهران بود به دستور نهادهای امنیتی روز 13 بهمن از این دانشگاه اخراج شد. 
- بنا به خبر خبرگزای حکومتی ایسنا 18 بهمن، شهاب روزبهانی، مدیر آموزش و پرورش در بروجرد گفت: دختران روستایی برای ادامه تحصیل با مشکل روبرو هستند. وی افزود: یکی از مسائل مهمی که دانش آموزان دختر روستایی بروجرد با آن روبرو هستند ادامه تحصیل پس از دوران دبستان است. دلایلی از جمله دوری راه، مخالفت برخی خانواده‌ها برای حضور در مدارس مختلط روستایی و عدم توانایی پرداخت هزینه رفت و آمد  و ... موجب شده برخی دانش آموزان دختر از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بازمانند.


روز سه‌شنبه ۱۷بهمن، زنان با شرکت فعال در تجمع مالباختگان کاسپین در رشت و تهران خواستار بازگردانیدن پولهای به غارت رفته خود شدند. در رشت، زنان در یک اقدام سمبلیک با پوشیدن کفن در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کرده و سپس دست به راهپیمایی زدند. آنها شعار می دادند: با اینهمه اختلاس ایران خودش کربلاس، غارتگری کافیه جیب مردم خالیه، دولت ورشکسته رو پول ما نشسته، مرگ بر این دولت مردم فریب، زیر بار ستم نمی کنیم زندگی. آنها سپس به سوی شعبه گلسار این مؤسسه راهپیمایی کرده و به درب ورودی آن تخم مرغ، رنگ و گوجه فرنگی پرتاب کردند. مالباختگان مؤسسه کاسپین در تهران نیز با هماهنگی قبلی مقابل شعبه مرکزی آن در خیابان آفریقا گرد آمدند و دست به اعتراض زدند. 


 خانم کلنگری 65 ساله که پیشتر به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب اراک به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، در تاریخ ۲۳ دی، توسط مأموران اجرای احکام به رغم بیماری وی را در منزلش بازداشت و با واکر به زندان مرکزی اراک منتقل کردند. خانم کلنگری به بیماری های مختلف از جمله قلبی و ریوی، آرتروز و پوکی استخوان شدید مبتلاست و تحمل شرایط زندان برای او بسیار سخت است. برادر و دو فرزند خانم کلنگری نیز در زندان به سر می برند. آنها از بازماندگان قتل عام زندانیان سیاسی سال ۶۷ می باشند.زهرا رحیمی، دانشجوی جامعه‌شناسی دانشگاه تهران یکی از دهها دانشجوی دختر دستگیر شده در جریان قیام 96، روز 16 بهمن دستگیر شد. مقامات زندان اوین روز ۱۰بهمن اعلام کردند که تنها ۴ تن از دستگیرشدگان قیام در زندان باقی مانده اند و هیچ زنی میان آنها نیست. اما علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رژیم، روز جمعه ۱۳بهمن به نقل از اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندانها گفته بود که آمار کل زندانیان حوادث دیماه ۴۹۷۲ نفر بوده که ۹۴.۷۳ درصد آن مرد و ۵.۲۷ درصد زن بوده اند. ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت هستند. علاوه بر این تعداد ۵۵نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند.


 روز سه شنبه 10 بهمن، دختران خوابگاه دانشگاه تهران در کوی چمران به محدودیت های ورود و خروج به خوابگاه و اجباری شدن حجاب در محیط دخترانه دست به اعتراض زدند. 


هر سال حدود شش هزار پرستار بدون جایگزین بازنشسته می شوند
مریم حضراتی معاون پرستاری وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ضمن اعلام این مطلب، گفت: هم زمان تعداد تخت های بیمارستانی بدون استخدام پرستار افزایش یافته و فشار کار روی پرستاران رو به افزایش است. در حالی که باید به ازای هر پرستاری که از سیستم خارج می شود، یک نفر نیروی جدید استخدام شود.
حضرتی گفت:‌حدود 140 هزار پرستار شاغل در کشور داریم و نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در ایران حدود هشت دهم پرستار به ازای هر تخت است که نسبت به استاندارد حداقلی 1.8 پرستار به هر تخت بسیار کمتر است و لازم است تعداد پرستاران کشور حداقل دو برابر شود. حضرتی گفت: علاوه بر پرستارانی که به طور طبیعی بازنشسته می شوند، تعداد زیادی از پرستاران هستند که به علت سختی این شغل و بار کار بالای آن و شیفت های اجباری و کار در شیفت شب در سن زیر 30 سالگی تقاضای بازنشستگی زودهنگام می دهند و از سیستم پرستاری بیمارستانی خارج می شوند و تعداد این پرستاران واقعا کم نیست.


******
استاندار رژیم در تهران گفت که در استان تهران، ۱۴هزار و ۵۰۰هکتار بافت فرسوده و حاشیه‌نشین وجود دارد که ۴.۵میلیون نفر در این بافت ساکن هستند. محمد حسین مقیمی امروز پنجشنبه 19بهمن گفت: در استان تهران ۱۴هزار و ۵۰۰هکتار بافت فرسوده و حاشیه‌نشین داریم که ۶۶۰۰هکتار آن در شهرهاى استان تهران و ۷۹۰۰هکتار دیگر نیز در شهر تهران است که در این بافتها ۴.۵میلیون نفر جمعیت سکونت دارند. یک میلیون و ۲۰۰هزار خانوار ساکن در این بافتها هستند که ۶۵۰هزار خانوار در شهرهاى استان تهران و ۵۵۰هزار در خود شهر تهران سکونت دارند. در این استان ۱۴هزار و ۵۰۰هکتار بافت فرسوده و حاشیه‌نشین وجود دارد که ۴.۵میلیون نفر در این بافت ساکن هستند. وی همچنین گفته است: ۳درصد بافت فرسوده تهران در منطقه ۱۷قرار دارد. 


اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 21 بهمن، دست فروشان منطقه 15 تهران، غارت شدگان موسسه کاسپین در ابهر، با پرتاب گوجه فرنگی و تخم مرغ گندیده، کارگران شرکت نورپلاست قزوین، مالکین چاه کشاورزی روستای کمال آباد رفسنجان، 
- روز پنجشنبه 19 بهمن زنان و مردان غارت شده موسسه کاسپین همراه با غارت شدگان خوزستان در برابر بانک مرکزی تهران، جمعی از کسبه ساختمان پلاسکو در تهران، دهها تن از کارگران کارخانه فولاد شفق تاکستان در چهارمین روز اعتصاب خود، 
- روز چهارشنبه 18 بهمن، کارگران سد گلال در بخش چهار استان در ایلام، جمعی از کارگران اعتصابی نیروگاه شیروان، جمعی از سرمایه گذاران فرودگاه قم، جمعی از دانشجویان رزیدنت‌های رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مازندران 
- روز سه شنبه 17 بهمن، دانش آموزان دختر و پسر مدارس استعدادهای درخشان در تهران، کارگران ارگانهای خدماتی و غارت شدگان توسط موسسات وابسته به سپاه پاسداران، مردم با به آتش زدن پایگاه بسیج خاورشهر منطقه 15 تهران، کارگران اعتصابی نیشکر هفته تپه در هفتمین روز متوالی، 200 تن از کارگران کیان تایر در مقابل ساختمان وزارت صنعت و معدن در تهران، کارگران سد شفارود در رضوانشهر، جمعی از رانندگان شرکت واحد عضو تعاونی مسکن سپیدار پشت در مقابل شورای شهر و شهرداری تهران در دومین هفته، غارت‌شدگان مؤسسه حکومتی آرمان البرز ایرانیان در میدان بهارستان تهران، غارت‌شدگان مؤسسه حکومتی کاسپین در تهران، غارت‌شدگان شعبه الوند کاسپین در تهران با پرتاب تخم مرغ و گوجه فرنگی گندیده، غارت‌شدگان مؤسسات افضل توس؛ آرمان وحدت و ولیعصر در تهران، غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در رشت، غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در بابل، جمعی از مردم تبریز که زمینهایشان توسط هوانیروز رژیم غصب شده،  
- روز یکشنبه 15 بهمن، بیش از صد نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق در تهران،  خانواده‌های قربانیان کشتی نفتکش سانچی در آبادان، مالکین مسکن دولت در شیراز،  کارگران سازه‌های فلزی در شهریار، غارت شدگان سازمان مرکزی تعاونی روستایی در تهران، جمعی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار ۲و۳ و خریداران اطلس خودرو در تهران، و کارگران شهرداری آبادان برای دومین روز پیاپی دست به تجمعات اعتراضی زدند.

 در خبری دیگر و بنا به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، پزشکان سراسر کشور قصد دارند روز چهارشنبه 25بهمن اقدام به اعتصاب سراسری کنند تا صدای خود را به گوش نهادهای فراتر از وزارت بهداشت رژیم برسانند. بیش از ۱۵۰۰پزشک طرحی را اعلام کرده‌اند که همانند اعتصاب پزشکان در سایر کشورها، به‌صورت قانونی از پذیرش بیماران غیراورژانسی خودداری کرده و در روز ۲۵بهمن تنها بیماران اورژانسی، ویزیت یا جراحی خواهند شد.اخبار زندان؛

 دادستان رژیم در تهران گفت که‌ چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی که در قالب
اجرای پروژه‌های علمی و محیط‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند دستگیر شده‌اند. بازداشت‌شدگان ۶تن از فعالان محیط‌زیست و حیات وحش ایران هستند که بعضاً در پروژه‌هایی با سازمان ملل در حال همکاری بودند. از سوی دیگر فرزند کاووس سیدامامی یکی از بازداشت‌شدگان سرشناس این پرونده که روز 4 بهمن دستگیر شده بود، تأیید کرد که روز جمعه 19 بهمن، به خانواده اش خبر داده اند که پدرش در زندان خودکشی کرده است. کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیرعامل پیشین سازمان حیات‌ وحش، میراث پارسیان، هومن جوکار مدیر پروژه یوز آسیایی به همراه همسرش نیلوفر بیانی به‌عنوان سرپرست فعالیتها و مشاور سابق برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد، مراد طاهباز فعال محیط‌زیست و 2 تن دیگر از همکاران مؤسسه حیات وحش که هویت آنان مشخص نیست، ۶بازداشت شده این پرونده را تشکیل می‌دهند. 


رژیم، روز چهارشنبه 18 بهمن، یک زندانی به نام محمد کریمی را در زندان گوهردشت کرج بدار آویخت. وی ۲۹ساله و اهل ورامین بود. 

- روز سه‌شنبه ۱۷بهمن زندانی سیاسی علی معزی که هم‌اکنون در زندان تهران بزرگ
محبوس است به دادسرای اوین اعزام و مجدداً به اتهام تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی مورد بازجویی قرار گرفت. 

- به گزارش العربیه 19بهمن، سید حسین شیرازی فرزند آیت‌الله سید صادق شیرازی از مراجع قم، پس از یک سخنرانی که در آن خامنه‌ای را به فرعون تشبیه کرده بود، در روز دوشنبه 16بهمن دستگیر شده است. حسین شیرازی چند هفته قبل در یکی از جلسات درس خود به زبان عربی، ولایت فقیه را بردگی و نظام جمهوری اسلامی را غیر پاسخگو خوانده و حدود قدرت ولایت فقیه را با «حدود ولایت خداوند» تشبیه کرده بود. 


اخبار منطقه و جهان؛


 خبرگزاری فرانسه روز شنبه 21بهمن به‌نقل از ارتش اسراییل خبر داد:‌ جنگنده‌های اسراییلی 12 هدف شامل 3 موضع دفاع هوایی و 4 موضع رژیم ایران را که بخشی از مجموعه نظامی این رژیم در سوریه است، مورد حمله  قرار دادند. همچنین سیستمهای کنترلی رژیم ایران در سوریه که پهپاد را به حریم هوایی اسراییل فرستاده بودند هدف قرار گرفتند. ‌دیدبان حقوق‌بشر سوریه که در انگلستان مستقر است گفت حملات اسراییل  چندین پایگاه نظامی در شرق استان حما در مرکز سوریه را هدف قرار دادند. این پایگاهها توسط پرسنل نظامی رژیم  ایران و روسیه که برای حمایت از رژیم اسد اعزام شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده طی بیانیه‌یی اعلام کرد جنگنده‌های آمریکایی، اقدام به انجام 6 حمله هوایی علیه نیروهای حامی بشار اسد در سوریه کردند. در این بیانیه آمده است: "ائتلاف در دفاع از خود و شرکایش به نیروهای مهاجم حمله کرد تا عمل مهاجمانه آنها علیه کسانی که در ائتلاف جهانی برای شکست داعش نقش دارند را دفع کند. درباره این حمله یک مقام ایالات متحده گفت بیش از 100نفر از نیروهای حامی بشار اسد بعد از این‌که نیروهای ائتلاف برهبری ایالات متحده یک حمله بزرگ هماهنگ شده را اواخر چهارشنبه و اوایل پنجشنبه خنثی کردند، کشته شدند. 

 مقاومت ایران، بمباران غوطه شرقی و کشتار مردم بی‌دفاع این منطقه و محاصره آن را قویاً محکوم کرد. شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 19 بهمن خود افزود: غوطه شرقی که نیمی از جمعیت ۴۰۰هزار نفری‌اش را کودکان تشکیل می‌دهند از پنج سال قبل در محاصره است. دیکتاتور سوریه از خروج مجروحان و صدها تن از مبتلایان به بیماریهای صعب‌العلاج که نیاز به خروج فوری از این منطقه دارند، جلوگیری می‌کند. پیش از این آمریکا در فروردین 96 طی عملیاتی پایگاه شعیرات رژیم اسد را با59موشک کروز مورد حمله قرار داده بود. 

به گزارش خبرگزاری رویتر آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل‌متحد در نظر دارد طرح‌هایی برای مذاکرات مربوط به خلع‌سلاح جهانی، از سلاحهای هسته‌یی و جنگ سایبری گرفته تا تسلیحات کوچک را ارائه دهد.   بنا‌ به این گزارش هدف دبیرکل سازمان ملل‌متحد توقف مسابقه تسلیحات هسته‌یی و قانع کردن قدرتهای بزرگ به مذاکره پس از دهه‌ها بن‌بست در این زمینه است. خبرگزاری رویتر به‌ نقل از کارشناسان افزود:‌ آنتونیو گوترز قصد دارد با دخالت دادن بخش خصوصی به عدم مذاکره حکومتها در زمینه جنگ سایبری و روباتی پایان داده و در مورد استفاده از مواد منفجره در شهرها و کاستن از دسترسی به سلاحهای متعارف که عامل اصلی مرگ و میر مردم است مذاکراتی را به جریان بیاندازد. کارشناسان امور امنیتی می‌گویند دبیرکل سازمان ملل‌متحد با استفاده از این مصوبه شورای امنیت می‌تواند به قدرتهای هسته‌یی و جامعه بین‌المللی فشار بیاورد.