صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۱۵، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز گذشته شنبه 3 فوریه، ایرانیان آزادیخواه اتاوا بار دیگر در همبستگی ملی با قیام کنندگان، در برابر پارلمان فدرال و روبروی دفتر نخست وزیر کانادا گرد آمدند. آنها خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی بویژه آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو فعال حقوق بشری و کودکان شدند که روز 4 بهمن با ضرب و شتم به زندان قرچک ورامین تبعید شدند. گفتنی است که این دو زندانی از روز شنبه 14 بهمن طبق اعلام قبلی، در اعتراض به نقض قانون تفکیک جرایم و تبعید غیرقانونی خود به زندان قرچک ورامین، دست به اعتصاب غذا زده اند. آنها همچنین اعلام کرده اند که در صورت نگاه داشته شدن در این زندان، از روز 21 بهمن، اعتصاب غذای خشک خود را آغاز خواهند کرد. سهیل عربی و آرش صادقی نیز در همبستگی با آتنا دائمی و گلرخ ایرایی در اعتصاب غذا بسر می برند. 

******
هیأت آمریکا در سازمان ملل‌متحد روز دوشنبه 9بهمن اعلام کرد:‌ ما  اعضای شورای امنیت را به واشینگتن آوردیم تا به چشم خود شواهد مستند وزارت دفاع آمریکا در مورد  قاچاق تسلیحات غیرقانونی رژیم ایران را ببینند. این نقض قوانین نمی‌تواند ادامه یابد. این تسلیحات که ماه گذشته توسط نیکی هیلی در وزارت دفاع آمریکابه نمایش گذاشته شد، شامل قطعات موشکهای بالستیک، پهپاد، قایق های انتحاری و موشکهای ضد زره است که توسط رژیم ایران به شبه‌نظامیان حوثی در یمن داده شده است.  


******
به نقل از خبرگزاری رویتر، احمد شیخ زاده، تبعه آمریکا و مشاور سابق دفتر نمایندگی رژیم ایران در سازمان ملل روز جمعه 13بهمن=2 فوریه به دلیل عدم پرداخت مالیات از طریق مخفی نگه داشتن درآمد و کمک رساندن به اعضای خانواده و دوستان برای نقل و انتقال پول، به سه ماه زندان محکوم شد. این اقدام نقض تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران  است. اخبار قیام؛
- دوشنبه شب ۹بهمن جمعی از جوانان در شیراز به ۵ آخوند حمله کرده و آنها را کتک زدند. 
- به‌دنبال پنج روز اعتصاب کارگران هفت‌تپه برای حقوق عقب مانده شان؛ از صبح یکشنبه ۱۵بهمن نیروهای گارد ویژه برای ممانعت از ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفته تپه از اهواز وارد شده و اقدام به حمله و دستگیری کارگران اعتصابی کردند. اسامی چند تن از کارگران دستگیر شده عبارت است از: اسماعیل بخشی،کرامت پام و رحیم بساک علیپور.  
این کارگران به همراه بیش از بیست تن دیگر از کارگران اعتصابی بازداشت و به پاسگاه هفت‌تپه منتقل شده اند. سندیکای کارگری هفت‌تپه خواستار آزادی فوری کارگران شده و خواستار آن شد که سریعاً یگانهای ویژه و دیگر نیرو های حکومتی از محل کار کارگران خارج شوند. به‌دنبال اقدامات تحریک‌آمیز نیروهای ضدشورش که با موتورهای خود کشاورزان را تعقیب کرده و مانع نزدیک شدن آنان به محل می‌شدند، کشاورزان کارخانه نیز اقدام به آتش زدن مزارع شرکت ۸۰۰کردند. 
- مردم در تهران، کرمان، اهواز، بندرعباس، و چند شهر دیگر در روز پنجشنبه۱۲بهمن در اولین روز از مراسم ۱۰روزه دهه فجر رژیم، به‌رغم آماده‌باش نیروهای حکومتی، با شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای به خیابان آمده و تصاویر و بنرهای خامنه‌ای و خمینی و بسیاری از مراکز حکومتی را به آتش کشیدند. در همین روز همچنین کارگران در تهران، هفت تپه، قزوین، بروجرد، رشت، استان کردستان، کسبه ساختمان تخریب شده پلاسکو، کارگران شهریار، کارگران اخراجی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران،  غارت‌شدگان مؤسسه بدرتوس در مشهد، غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در تهران دست به تجمعات اعتراضی زدند.
- خالد قیصری یکی دیگر از جوانان بازداشت شده قیام 96 در  شهر کرمانشاه در روز 7 بهمن در زندان کرمانشاه زیر شکنجه به‌قتل رسید. پیکر وی با حضور اعضای خانواده‌اش و شماری از مأموران اطلاعاتی بدون هیچ سروصدایی در شرایط فوق العاده امنیتی در قبرستان کرمانشاه به خاک سپرده شد. نیروهای اطلاعاتی، به خانواده قیصری اعلام کردند که فرزندشان به‌دلیل 
مصرف بیش از حد مواد مخدر جان خود را از دست داده است. 

******
 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا گفت:  زمانی که مردم ایران علیه جنایات دیکتاتوری فاسد خود قیام کردند من ساکت نماندم. آمریکا در کنار مردم ایران در مبارزه شجاعانه شان  برای آزادی می ایستد. وی افزود: من از کنگره می‌خواهم به نواقص اساسی در توافق وحشتناک اتمی با رژیم ایران بپردازد. دونالد ترامپ که در مورد کارنامه یکساله ریاست‌جمهوری و برنامههای سال 2018 دولت خود سخن می‌گفت افزود: در سراسر جهان ما با رژیمهای سرکش، گروه‌های تروریستی و رقبایی مانند چین و روسیه مواجه هستیم که منافع ما، اقتصاد ما و ارزشهای ما را به چالش می‌کشند.»
او از کنگره خواست تا به‌طور جدی به نیروی دفاعی آمریکا کمک کند و بودجه نظامی این کشور را برای مقابله با چالشها افزایش دهد. جواد ظریف  وزیر خارجه رژیم آخوندها نسبت به اظهارات «دونالد ترامپ» گفت: ترامپ دوباره جهل خود نسبت به ایران و منطقه را اثبات کرد. همه می‌دانند موضع او چیست و مشخص است که با ایرانیان نیست. 

******
تلویزیون العربیه روز سه‌شنبه 10بهمن 96 در گزارشی از واکنش مردم الجزایر به
توهین و حمله امیر موسوی رایزن سفارت رژیم ایران در این کشور به انیسه بومدین همسر رئیس‌جمهور فقید الجزایر نوشت: اظهارات رایزن فرهنگی رژیم ایران در الجزایر احساسات مردم این کشور را جریحه‌دار کرد و موجی از نفرت و خشم عمومی را به‌ویژه در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. رایزن فرهنگی آخوندها در صفحه فیسبوک خود با انتشار عبارت‌های ناشایست و توهین آمیز به شدت به خانم بومیدن حمله کرد و گفت:« اگر آقای بومدین زنده می‌بود به زن خود که همراه با گشادهای ذلیل به روی افتاده موضع گرفته است، چه خواهد گفت». العربیه نوشت: واکنش دیپلومات رژیم ایران به اظهارات انیسه بومدین واکنش‌های گسترده‌یی در بین مردم الجزایر داشت که آن را دست‌اندازی به شخصیت‌های الجزایری و دخالت غیرقابل قبول در مواضع آنها دربارۀ سیاستهای ایران دانستند و انتقادهای گسترده‌یی را به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت و بعضی از فعالان در واکنش به آن با تهیه طوماری خواستار طرد امیر موسوی، از کشورشان شدند.  رایزن سفارت رژیم در الجزایر به‌دنبال سخنرانی خانم انیسه بومدین همسر هواری بومدین رئیس‌جمهور فقید الجزایر در حمایت از قیام سراسری مردم ایران و سازمان مجاهدین خلق در کنفرانسی در پاریس بود که وی در آن آرزو کرد؛ روزی فرا برسد که این رژیم سقوط کند و به جای رئیس‌جمهور کنونی ایران یک زن، رهبری کشور را به دست بگیرد و آن زن مریم رجوی پریزدنت شورای ملی مقاومت باشد.    


اخبار زنان؛
- فاطمه هداوند، رکابزن ایرانی می گوید: دوچرخه سواری زنان از هیچ گونه حمایت دولت و فدراسیون برخوردار نیست. وی افزود: اسپانسرها از دوچرخه سواری بانوان هیچ حمایت مالی نمی کنند. دوچرخه ها و لوازم را خودمان تهیه می کنیم. دوچرخه های فدراسیون سایزهایش بزرگ است و به دخترها نمی خورد و ما از پول خودمان دوچرخه می خریم و هیچ حمایت کننده مالی ای نداریم. (خبرگزاری حکومتی مهر- 14 بهمن 1396)
لازم به ذکر است که آذرماه گذشته، علی خامنه ای ولی فقیه رژیم مجدداً بر ممنوعیت دوچرخه سواری زنان تأکید کرده بود، اما زنان دوچرخه سوار ایرانی به این ورزش ادامه می دهند. در حالیکه مسابقات دوچرخه سواری آغاز شده به دلیل نبودن پیست مناسب برای تمرینات دوچرخه سواران زن ایرانی از مدتها قبل برای تمرینات مجبور هستند به مالزی سفر کنند.


سمیرا دختر بچه ۸ ساله در ازای پول قرض پدرش به یکی از دوستانش، به عقد پسر
آن مرد در خواهد آمد. پدر سمیرا که در کوره پزخانه های پاکدشت کار میکند، ۲۰ میلیون از دوست خود قرض کرده که هم اینک توان پرداخت آن را ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفته که دخترش را به عقد پسر دوستش در بیاورد. سمیرا در شش سالگی با رضایت خانواده ها با پسر 14 ساله آن خانواده نامزد شد و قرار است به زودی به خانه شوهر برود. در خبری دیگر روز شنبه 14 بهمن، طیبه سیاوشی عضو مجلس رژیم در یک توئیت اعلام کرد که فعلاً به دلیل مخالفت از ناحیه آقایان، سن ازدواج که قرار بود به ۱۶ سال افزایش پیدا کند، مورد قبول واقع نشد. وی در توییت دیگری نوشت، «در دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال برخی از قضات برای اینکه به یقین برسند دختر به بلوغ عقلی رسیده یک انگشتر طلا به او نشان می دهند و از او می‌پرسند آیا این انگشتر طلاست؟ یک معضل دیگر اینکه ازدواج کودک‌همسرها اصلا ثبت نمی‌شود». 

روز ۱۲ بهمن مامورین وزارت اطلاعات به منازل تعدادی از فعالین سیاسی- مدنی در تهران، کرمانشاه و بهبهان حمله و از جمله دو زن را دستگیر کردند. زنان بازداشت شده عبارتند از لیلا فرجی و شیما بابایی که به همراه همسرش در تهران دستگیر شدند. اسامی برخی دیگر از بازداشت شدگان عبارت است از سعید اقبالی، داریوش زند، همسر شیما بابایی، زندان سیاسی سابق بهنام موسیوند، محمود معصومی. 


- خانم منصوره بهکیش به اتهام دادخواهی درباره اعدام شش تن از اعضای خانواده اش در دهه 60 در دادگاه تجدید نظر به هفت سال و نیم زندان محکوم شد. 


دادگاه شرع در شهرری روز ۷ بهمن سیما کیان از پیروان آیین بهایی را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد که در همان روز اجرایی شد. خانم کیان نخستین بار در اسفند ۹۵ بازداشت و در فروردین‌ سال جاری با تودیع وثیقه آزاد شده بود. ‌
- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا 11 بهمن، درحالی که از اواخر فروردین سال جاری تاکنون فدراسیون فوتبال هیچ خبری از برگزاری اردوی تیم ملی فوتبال زنان منتشر نکرده بود، سایت این فدراسیون روز10 بهمن خبر از لغو اردوی این تیم داد. نایب رئیس فدراسیون فوتبال زنان چندی پیش اعلام کرده بود که با توجه به درپیش بودن مسابقات مهمی چون مقدماتی المپیک 2020 و مقدماتی قهرمانی آسیا در 2021 قصد جذب مربی خارجی دارند اما به منظور از دست ندادن زمان آماده سازی فوتبالیست ها، اردوهای این تیم از اوایل بهمن با حضور مربی داخلی آغاز می شود. 


نام زنی که روز سه شنبه ۱۰ بهمن به طور مخفیانه در زندان نوشهر پس از 4 سال اسارت، اعدام شد، محبوبه مفیدی اعلام شده که در هنگام اعدام ۲۵ساله بود. وی در هنگام ارتکاب جرم انتسابی تنها ۱۷ سال سن داشت. محبوبه ۸۲مین زنی است که در دوران حسن روحانی اعدام می شود اما سومین قربانی اعدام طی یک ماه گذشته است که هنگام ارتکاب جرم انتسابی، زیر ۱۸ سال سن داشته است. 
 نجیبه صالح‌زاده روز یکشنبه ۸ بهمن‌ در شعبه سوم دادگستری شهرستان سقز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» تفهیم اتهام و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده است. خانم صالح زاده همسر فعال کارگری محمود صالحی است که پرونده وی پس از اتمام جلسه بازپرسی به شعبه یکم دادگاه انقلاب شهرستان سقز ارجاع داده شده. همچنین خانم نیشمان اسعدی، فعال حقوق زنان و خبرنگار آژانس خبری موکریان، روز پنجشنبه ۵ بهمن با تماس تلفنی از طرف وزارت اطلاعات مهاباد احضار و مورد تهدید قرار گرفت. در این تماس به خانم اسعدی گفته شده که خانواده اش را از احضار خود مطلع کند چون ممکن است مراجعه وی منجر به بازداشت او شود. اما خانم اسعدی اعلام کرده که بدون حکم قضایی مبنی بر احضار خود به این اداره مراجعه نخواهد کرد.

 یک زن جوان ایرانی با گریم پسرانه توانست از دروازه های استادیوم فوتبال عبور کرده و بازی تیم مورد علاقه اش را تماشا کند. فاطمه پاقلعه نژاد روز جمعه 6بهمن 96 برای دیدن بازی استقلال وارد استادیوم آزادی شد. فاطمه گفت، چند ماهی بود که تصمیم گرفته بودم به ورزشگاه بروم و برای همین موهایم را در تمام این چندماه کوتاه نگه داشتم. به نظر او ورود به استادیوم کمترین حق یک خانم می تواند باشد. وی ابراز امیدواری کرد که راه ورود برای خانم ها باز شود و »یک روزی با پوشش خودمان و به عنوان یک زن وارد ورزشگاه آزادی شویم.» آذر ماه گذشته، در پی فتوای مکارم شیرازی بررسی مسئله حضور زنان در ورزشگاهها برای همیشه از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی خارج شد.

 کمبود امکانات منجر به ترک تحصیل دانش آموزان عشایر می شود.محمد رضا سیفی، سرپرست دفتر آموزش و پرورش عشایر، ضمن بیان این مطلب گفت ۴۶ تا ۵۰ درصد دانش آموزان عشایر پس از دوران ابتدایی ترک تحصیل می کنند. وی اضافه کرد: عواملی چون مسافت محل زندگی، سرمای شدید هوا، عدم وجود سرویس مدرسه شرایط را برای تحصیل دانش آموزان دختر عشایر به ویژه در استان سیستان و بلوچستان سخت کرده و در مواردی هم منجر به ترک تحصیل فرزندان شده بود. (خبرگزاری حکومتی میزان- 8 بهمن 1396)چند اعتراضی دیگر؛ 
 روز شنبه 14 بهمن، بازاریان اعتصابی قزوین، کاگران اعتصابی بخشهای کشاورزی و تجهیزات و کارخانه و نیروهای رسمی نیشکر هفت تپه، زلزله زدگان در کوهبنان کرمان با شکستن درب فرمانداری رژیم، مهندسین فارغ التحصیل کارشناسی ناپیوسته، جمعی از کارگران پتروشیمی بندر ماهشهر، جمعی از چغندرکاران مغان در استان اردبیل، مردم روستای رونیز استهبان در استان فارس،       
روز چهارشنبه 11 بهمن، کارگران ماشین‌سازی تبریز، مهندسان طلبکار شهرداری کرج،کارگران کارخانه کیان‌کرد در ملایر، جمعی از کارگران شهرداری یاسوج، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در شوش، کارگران اعتصابی شرکت تراورس راه آهن دورود، کارگران کارخانه  مَقَرّه سازی ساوه،   
 - روز سه شنبه 10 بهمن،غارت‌شدگان کاسپین در رشت، دهها تن از کارکنان پیمانکاری شرکت ملی حفاری ایران در تهران،کارگران شرکت تراورس در یزد، کارگران اعتصابی شهرداری بروجرد برای چهارمین روز پیاپی، کارگران پیمانکاری پتروشیمی فجر در بندر امام، جمعی از کارکنان بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج، کارگران راه آهن دورود، کارگران «کیان کُرد» در ملایر،
- روز دوشنبه 9 بهمن، کارگران شرکت تراورس راه‌آهن زنجان، دانشجویان حقوق در استان فارس، کارکنان قطعه آبنیل ناحیه اصفهان برای سومین روز، کارگران شهرداری بروجرد،کشاورزان چهارمحال و بختیاری، جمعی از مردم منطقه کن در تهران، کارگران سپیدار ۲و۳تعاونی مسکن شرکت اتوبوسرانی تهران، کارگران اعتصابی راه‌آهن شمال شرق، دانشجویان حقوق در شیراز، روز یکشنبه 8 بهمن، مشمولین و متقاضیان بازنشستگی شرکت فولاد آلیاژی در یزد،جمعی از کارگران قراردادی اداره کل راهداری و حمل و نقل استان کهگیلویه و بویراحمد،۲۰۰نفر از کارگران ذوب آهن اصفهان، جمعی از کارگران شرکت خرس سفید شمال،کارگران کارخانه قند ممسنی شهرستان رستم، کارگران شرکت کاشی نیلو اصفهان،غارت شدگان موسسه کاسپین در مشهد، بابل و استان گلستان، دست به تجمعات اعتراضی زدند.

اخبار زندان؛
- اداره اطلاعات رژیم در  شهر سنندج دایه شریفه، مادر زندانیان سیاسی رامین و افشین حسین پناهی محکوم به اعدام را احضار و از وی خواست تا از فرزندان خود بخواهد به اعتصاب‌غذایشان پایان دهند. مادر این دو زندانی سیاسی جواب داده است، بچه‌های من به حکم های ناروا محکوم شده اند و در حق آنها ظلم بزرگی شده و اگر حکومت هم جواب آنها را ندهد، من و پدرشان نیز در مقابل درب اداره اطلاعات سنندج خود را  به آتش خواهیم کشید. عفو بین‌الملل اعدام جوان زندانی در روز سه‌شنبه در زندان بوشهر را محکوم کرد. عفو بین‌الملل طی بیانیه‌یی اعلام کرد: عفو بین‌الملل با گزارشهایی مبنی بر این‌که مقامهای رژیم ایران یک مرد جوان را که هنگام ارتکاب جرم فقط 15ساله داشته، اعدام کرده‌اند خشمگین است. عفوبین‌الملل با خبر شد که علی کاظمی 22ساله اوایل روز سه‌شنبه  در زندانی در استان بوشهر اعدام شد. اعدام او برنامه‌ریزی شده بود و اجرا شد بدون این‌که هیچ اطلاعی به وکیل علی کاظمی داده شده باشد. معاون مدیر عفوبین‌الملل گفت:«با اجرای این اعدام غیرقانونی، رژیم ایران به‌طور موثری اعلام می‌کند که خواهان حفظ وضعیت شرمسار کشور به‌عنوان پیشتاز جهان در اعدام آنهایی است که در هنگام ارتکاب جرم کودک بوده‌اند.»

- رژیم روز سه شنبه 10بهمن علی کاظمی که هنگام ارتکاب جرم انتسابی و دستگیری 15سال سن داشت را در زندان مرکزی بوشهر اعدام کرد. علی کاظمی زندانی ۲۲ساله،  ۷سال در زندان مرکزی بوشهر در انتظار اعدام بود. ماه گذشته نیز یک کودک - مجرم در زندان گوهردشت کرج اعدام شد. روز شنبه 14 بهمن، مسئولین زندان تهران بزرگ از اعزام زندانی سیاسی علی معزی 60 ساله را که حاضر نشد با دست بند و پابند و لباس زندان روانه بیمارستان شود، به بیمارستان ممانعت به‌عمل آوردند. آقای معزی از سرطان پروستات و مشکلات جدی کلیه رنج می برد.  

شراط جسمی زندانی محمدرضا حدادی که در سال 1382 و در سن 15سالگی به اتهام قتل دستگیر شده و برایش حکم اعدام صادر کرده‌اند، بسیار وخیم گزارش‌شده است. وی که  در آستانه ۳۰سالگی قرار دارد به‌دلیل شرایط بسیار بد جسمی و روحی و به‌دلیل جراحی روده در بیمارستان نمازی شیراز بستری است. حسین احمدی نیاز، وکیل حدادی طی مصاحبه‌یی این خبر را تایید کرد. پدر محمدرضا نیز به دویچه‌وله گفت هم‌اکنون (حوالی ظهر روز سه‌شنبه ۱۰بهمن) مقابل در بیمارستان نمازی ایستاده اما مأموران زندان مستقر در بیمارستان به او اجازه ملاقات با فرزندش را نمی‌دهند.
- یک زندانی به نام حامد نارویی روز دوشنبه 9 بهمن از بند 5 زندان مرکزی زاهدان، پس از انتقال به دادگاه، توانست فرار کند. این زندانی بیش از سه سال در زندان مرکزی زاهدان در انتظار حکم اعدام بود.

******
مدیر اقتصادی شرکت بیمه های اعتباری کوفاس، درباره سرمایه گذاری شرکتهای فرانسوی در ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: در مقایسه با تب و تاب سال 2015 و 2016 که در آنزمان بخشی از تحریمها برداشته شد، شرایط خیلی تغییر کرده است“. این شرکت، ایران را در بین کشورهایی که تهدید پرداخت نشدن پول توسط شرکتها ”فوق العاده“ است قرار می‌دهد. وی افزود: بسیاری از شرکتها، فرانسوی و غیرفرانسوی، در ابهام قرار دارند و منتظر هستند که شرایط واضحتر شود قبل از این‌که نهایتاً اقدام کنند".به گزارش خبرگزاری فرانسه وی به ”غیرقابل پیش‌بینی بودن“ آمریکاییها و تظاهرات اخیر در ایران اشاره کرد و گفت:‌ سرمایه‌گذاران با این وضعیت می‌توانند ناامید شوند چرا که چشم اندازهای رشد که انتظار آن بعد از برداشته شدن تحریمها می‌رفت بهبود چشمگیری نداشته و ایران یکی از کشورهای جهان است که نارضایتی اجتماعی در آن خیلی شدید است. 

اخبار منطقه و جهان؛

خبرگزاری رویتر گزارش داد به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد ذخیره سلاح
شیمیایی  رژیم اسد با بزرگترین حمله توسط گاز سارین در آن کشور مرتبط است. این خبرگزاری به‌نقل از دانشمندان و دیپلوماتها می‌افزاید که این شواهد، اتهاماتی را که پیشتر کشورهای غربی علیه رژیم بشار اسد در زمینه استفاده از گاز شیمیایی مطرح کرده بودند، تأیید می‌کند. این آزمایش‌ها در ارتباط با نمونه‌هایی است که از حملات در غوطه شرقی، خان شیخون در ادلب و خان العسل در حلب به دست آمده است. همچنین جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا به سوریه علیه استفاده از تسلیحات شیمیایی هشدار داد
و یادآوری کرد که ایالات متحده ممکن است مجدداً در صورتی که حمله شیمیایی صورت گیرد تلافی کند. در خبری دیگر از سوریه و به گزارش اسکای نیوز 14 بهمن= 3 فوریه، یکی از هواپیماهای روسیه از نوع سوخوی 25، روز شنبه در ادلب سقوط کرد و خلبان در جریان جنگ و بعد از اینکه با چتر فرود آمد کشته شد. این هواپیما از پایگاه هوایی حمیمیم در نزدیکی شهر ساحلی لاذقیه پرواز کرده بود.