صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۷، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز شنبه 6 ژانویه برابر با 16 دی، همزمان با تظاهرات بزرگ ایرانیان آزادیخواه و هوادران مقاومت ایران در تورنتوی کانادا، ایرانیان کانادایی در شهر اتاوا در مقابل پارلمان فدرال و روبروی دفتر نخست وزیر کانادا در سرمانی 40 درجه سانتیگراد زیر صفر، بار دیگر حمایت خود را از قیام کنندگان ایران ابراز داشتند. آنها به فارسی و انگلیسی شعار می دادند: شکنجه، اعدام و سرکوب، انقلاب را متوقف نخواهد کرد، این آخرین پیام است، هدف فقط نظام است، توپ، تانک فشفشه آخوند باید گم بشه و... . روز چهارشنبه 3 ژانویه نیز ایرانیان اتاوا در همین مکان آکسیون حمایت از قیام کنندگان ایران را برگزار کرده بودند. لازم به ذکر است وزیر خارجه کانادا خانم کریستا فریلند در پیام دوم خود، از قیام کنندگان ایران حمایت کرد. پیام شهرام پخش شود.  


- در خبری دیگر از کانادا، سایت سی بی سی روز پنجشنبه 4 ژانویه= 14 دی درباره مجید جوهری نماینده ایرانی تبار حزب لیبرال این کشور نوشت: نماینده حزب لیبرال از منطقه ریچموند هیل بخاطر توییتی در صفحه توییتر خود مورد خشم ایرانی-کاناداییها قرار گرفته است که به نظر آنها جوهری در پی مشروعیت دادن به حکومت مذهبی ایران است. وی در روز 30 دسامبر 2017، در حالیکه تظاهرات مردم به اوج می رسید، دو توییت با ضمیمه بیانیه وزیر خارجه کانادا خانم کریستیا فریلند درباره حمایت دولت کانادا از تظاهرات مردم، درج کرد که در عین حالیکه از تظاهرات مردم حمایت می کرد، این جمله را نوشت: "همانطور که دولت ما از نزدیک تظاهرات های مداوم در ایران را رصد می کند، صمیمانه امیدوارم که ملت شجاع ایران، فرصتی را برای حمایت از دولت منتخب خود، در محیط امن و بدون ترس از آزار و اذیت، به مسائل مشکوک مالی، اجتماعی و سیاسی بدست آورند." سایت سی بی سی افزود: این بیانیه ظاهرا بی ضرر، چندین پرچم خطر برای ایرانی کانادایی ها بالا برد که از جمله آنها استفاده جوهری از  کلمه "دولت منتخب" می باشد. سی بی سی در این گزارش نوشت: یکی از مشهورترین شعارهای تظاهرکنندگان ایران مرگ بر دیکتاتور بوده است. 

******
اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا همراه با الیوت انگل عضو ارشد این کمیته از حزب دمکرات روز جمعه متن پیش‌نویس قطعنامه‌یی را در حمایت از قیام مردم ایران منتشر کرد که در آن سرکوب قیام مشروع ایران توسط رژیم محکوم شده است. این دو عضو ارشد کنگره آمریکا، ضمن اینکه به نارضایتی معترضان از مشکلات اقتصادی، فساد گسترده رژیم، و کنترل اقتصاد کشور توسط سپاه پاسداران، و هم‌چنین فعالیت‌های هزینه‌بر و بی‌ثبات کننده رژیم تهران در خاورمیانه اشاره نمودند، تأکید می‌کنند:‌ کنگره آمریکا اختیار اعطای مجوز برای ارسال فناوری ارتباطات به ایران را، جهت تقویت مردم ایران برای اظهارنظر آزادانه، صادر کرده است. کنگره آمریکا هم‌چنین مجوز اعمال تحریم علیه سپاه پاسداران و دیگر مقامات رژیم ایران را که در نقض سیستماتیک و ادامه‌دار حقوق اساسی مردم ایران، از جمله آزادی برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان، نقش دارند صادر کرده است. 
همچنین چهار سناتور برجسته آمریکا شامل سناتور مارکو روبیو، باب کورکر، سناتور بن کاردین و سناتور باب منندز قطعنامه‌یی در حمایت از قیام‌کنندگان ایران به سنای آمریکا ارائه دادند. 

اخبار قیام ۹۶؛
- طی روز شنبه 16 دی، مردم و جوانان در شهرهای، قروه، و نوشهر، ساختمان حوزه های علیمه آخوندها در این شهرها را آتش زده و شیشه های آن را شکستند. پنجشنبه شب نیز ساختمان حوزه علمیه آخوندها در ایلام توسط مردم به آتش زده شد.  
- شنبه 15 دی همچنین قیام کنندکان اهوازی و هموطنان لر کوت عبدالله که مورد حمله و هجوم نیروهای حکومتی و پاسداران قرار گرفته‌ بودند، به دفاع از خود برخاسته و تا ساعت ۹ شب بوقت محلی، ۹تن از پاسداران را کشتند. 
- روز شنبه ۱۶دی جوانان قیام‌کننده در شیرآباد زاهدان نیز با بستن خیابانها مانع پیشروی نیروهای حکومتی شدند. نیروی ویژه که قصد داشت وارد عمل شود با شلیک از جانب مردم روبه‌رو و مجبور به عقب‌نشینی گردید.
جوانان شوشتر جمعه شب 15دی، با مأموران نیروی انتظامی و یگان ویژه درگیر شده  و در واکنش به پرتاب گاز اشک‌آور از طرف مأموران حکومتی، سطل‌های زباله را به خیابانها کشانده و آتش زدند. 
- روز جمعه ۱۵دی (۵ژانویه) در نهمین روز از قیام سراسری مردم ایران، با وجود جو گسترده امنیتی و حضور گسترده نیروهای حکومتی، مردم در بسیاری از شهرها از جلمه در میدان انقلاب، چهارراه ولیعصر، خیابان استاد معین، خیابان منیریه، خیابان پیروزی، نظام آباد تهران، تبریز، رشت، اراک، لاهیجان، تاکستان، کاشان، خمین، بوکان، کامیاران، منطقه حسین آباد ارومیه، قزوین، شاهین شهر، دهدشت و سقز، دست به تظاهرات زدند. 
- جمعی از دانشجویان همراه با خانواده‌های بازداشت‌شدگان قیام 96، شنبه شب ۱۶دی  با تجمع در مقابل زندان اوین و خواندن ترانه یار دبستانی، همبستگی خود را با آنان اعلام کرده و اعتراض خود را به بازداشت آنها ابراز نمودند. به گفته یکی از اعضای مجلس رژیم، حداقل ۹۰دانشجو در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. حدود 40 تن از بازداشت شدگان تهران نیز در بند سپاه زندان گوهردشت کرج زندانی هستند. بنا به گفته مقامات    امنیتی-نظامی رژیم، شمار دستگيری ها در اولين هفته قيام در بيش از ۱۲۰ شهر، دست‌كم به ۲۵۰۰ تن بالغ می‌شود و 90 درصد دستگیر شدگان زیر 25 سال سن دارند. همچنین بنا به گزارش مقاومت ایران، رژیم برای تحویل پیکر شهدای قیام، پول کلانی از خانواده و بستگان آنها اخاذی می‌کند. در جوی آباد اصفهان برای تحویل پیکر هر شهید قیام 50میلیون تومان از خانواده ها می‌گیرند. 
- روز شنبه ۱۶دی، تعداد زیادی از خانواده‌های جوانان بازداشت شده در مقابل زندان اوین در هوای سرد با زدن چادر، تحصن کردند. رژیم گفته بود که تنها در تهران صدها تن از جوانان قیام‌کننده را دستگیر کرده است.
- جمعی از مردم کیاشهر از توابع آستانه اشرفیه نیز روز جمعه ۱۵دی با شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد، در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کرده و خواهان آزادی دستگیرشدگان شدند.

******

متخصصین سازمان ملل، خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در امور ایران، دیوید کی گزارشگر ویژه آزادی بیان و عقیده، اگنس کالامارد گزارشگر ویژه اعدامهای فراقضایی و خودسرانه و مایکل فراست گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر، با صدور اطلاعیه‌یی نگرانی شدید خود را از اقدامات سرکوبگرانه رژیم علیه قیام‌کنندگان در ایران اعلام کردند. در این اطلاعیه از جمله آمده است: خواسته‌های تظاهرکنندگان در ایران برای آزادی و استانداردهای معیشتی و حقوقشان باید محترم شمرده شود. ما نگرانی شدید خود را از گزارشات خبری در مورد کشته شدن بیش از 20تن از جمله کودکان و دستگیری صدها تن در سراسر ایران ابراز می‌داریم. ما به‌ شدت نگران شیوه برخورد مقامات رژیم ایران با تظاهرات و سرنوشت دستگیرشدگان هستیم. نام و نشان تمامی دستگیرشدگان در رابطه با این اعتراضات باید علنی شده و به آنها سریعا اجازه دسترسی به خانواده و مشاوره حقوقی داده شود. دستور رژیم ایران به سپاه پاسداران مبنی بر اعمال قدرت علیه تظاهرکنندگان، و تهدیدات قضاییه مبنی بر مجازات شدید غیرقابل قبول است". ”ما از اینکه رژیم ایران اینترنت را بر روی شبکه‌های موبایل قطع کرده و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و سرویسهای پیام رسانی مانند تلگرام در تلاش برای فرونشاندن تظاهرات تعطیل شده‌اند، به‌شدت نگران هستیم". 
 سازمان عفو بین‌الملل نیز طی بیانیه‌یی به توقف کشتار و دستگیری تظاهرکنندگان توسط آخوندها فراخوان داد و خواستار
تحقیقات مستقل در این رابطه شد. در این بیانیه آمده است: عفو بین‌الملل امروز در بحبوحه نگرانی‌هایی که به‌خاطر سرکوب تظاهرکنندگان در سراسر ایران وجود دارد اعلام می‌کند: باید حق تظاهرات مسالمت‌آمیز تضمین شود. باید در مورد استفاده غیرقانونی نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان غیرمسلح تحقق صورت گیرد و از صدها بازداشت شده در برابر شکنجه و بدرفتاری حفاظت شود. عفو بین‌الملل افزود: زمانی که هزاران ایرانی شروع به تجمع در خیابانها کردند تا علیه فساد و سرکوب سیاسی و دیکتاتوری اعتراض کنند، مورد حمله واقع شدند. فیلیپ لوتر مدیر امور خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت:‌ استفاده از سلاح گرم علیه تظاهرکنندگان غیرمسلح توسط نیروهای امنیتی عمیقا نگران‌کننده و نقض تعهدات حقوق‌بشر تحت قانون بین‌الملل است. عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات مستقل در مورد کشتار تظاهرکنندگان و محاکمه ناقضان حقوق‌ بشر در ایران شد.

- خبرگزاریهای فرانسه و رویتر خبر دادند که دولت آمریکا به دنبال بدست آوردن اطلاعاتی است که بتواند بر مبنای آنها مقامات و ارگانهای درگیر در سرکوب تظاهرکنندگان ایرانی را تحریم کند. این خبرگزاریها افزودند: یک مقام عالیرتبه دولت دونالد ترامپ به شرط فاش نشدن نامش گفته است چنین اطلاعاتی جمع‌آوری شده و برای راه‌انداختن 'ماشین تحریم' استفاده می‌شود. 

از سوی دیگر نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز جمعه 6 ژانویه= 16 دی، در جلسه شورای امنیت ملل متحد که آمریکا گرداننده آن بود، بار دیگر اعلام کرد کشورش در کنار مردم ایران ایستاده است. در جلسه شورای امنیت خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل به رژیم ایران هشدار داد و گفت که جهان برخوردهای این رژیم در ارتباط با تظاهرات ضدحکومتی را زیر نظر دارد. او تأکید کرد که آمریکا با مردم ایران در ترسیم آینده خود همبسته است و اتهام رژیم ایران که می‌گوید تظاهرکنندگان عوامل کشورهای خارجی اند را رد کرد. وی افزود: «رژیم ایران اینترنت را قطع کرده است. این رژیم تلاش می‌کند رابطه میان تظاهرکنندگان را قطع کند تا بتواند صدای مردم را خاموش کند. نمی‌توان اجازه داد چنین شود. اعضای سازمان ملل‌متحد نمی‌باید به بهانه حفظ حاکمیت، مردم را از حقوق پایه‌یی و حقوق‌بشر محروم کنند. مردم ایران در بیش از ۷۹نقطه در سراسر کشور به‌پاخاسته‌اند. این، نمایش قدرتمندی از سوی مردمی شجاع است که بحدی جانشان از حکومت سرکوبگر خود به لب رسیده که حاضرند در اعتراض به آن، جانشان را به خطر بیاندازند. دنیا نیز باید شجاعت آنها را تحسین کند. صدای مردم ایران بایستی شنیده شود». سفیر آمریکا در سازمان ملل هم‌چنین گفت رژیم ایران شبه‌نظامیان را در مناطق درگیری با میلیاردها دلار در هر سال حمایت می‌کند و این در حالی است که خانواده‌های ایرانی از فقر رنج می‌کشند. او افزود حقوق‌بشر هدیه دولتها نیست، بلکه حق لاینفک مردم است. آزادی و شرافت انسانی از صلح و امنیت جدا نیست. وقتی که حقوق مردم از آنها سلب می‌شود، مردم دست به یک مقاومت بر حق می‌زنند و در صورتی صلح و امنیت به خطر می‌افتد که به خواسته‌های آنها اعتنا نشود.  محمد المُذحَجی کارشناس امور ایران در لندن در مصاحبه با العربیه درباره طرح قیام ایران در شورای امنیت گفت: طرح این موضوع در شورای امنیت یک گام تاریخی درباره آنچیزی است که در داخل ایران رخ می دهد... اینها اقدامات هشدار دهنده برای وقایع بعدی است که به دولت آمریکا کمک خواهد کرد که اقدامات شدیدتر و قاطع تری علیه رژیم ایران بردارد و رادیو و تلویزیون رژیم ایران را مجازات کند که زیر نظارت خامنه‌ای است. همه این اقدامات در کادر یک پروژه تکمیلی برای مقابله با رژیم ایران است. 
گفتگوی رادیو ایرآوا درباره قیام ۹۶ و اهمیت جلسه شورای امنیت سازمان ملل را اینجا بشنوید. 

******
بنا‌ به گزارشهای دریافتی منابع خبری مقاومت از داخل ایران، مردم رشت، به تلافی اقدام حسن سلمان پیشه یکی از لباس شخصیهای رژیم که چند شب پیش با پاشیدن اسپری فلفل مردم را سرکوب می کرد، روز شنبه او را به شدت کتک زده و راهی بیمارستان کردند. گفته می شود این لباس شخصی در بیمارستان پورسینای رشت بستری است.  ******
روز جمعه ۱۵ دی در جریان مسابقه فوتبال بین تیمهای تراکتورسازی و استقلال در ورزشگاه سهند تبریز جمعیت شعار "خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن" و "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران" سر دادند. تلویزیون رژیم که مستقیما این مسابقه را پخش می‌کرد، سراسیمه آنرا قطع نمود. جمعیت وقتی متوجه شدند که صدای آنان قطع شده شروع به پرتاب نارنجکهای دود زا کردند. خبرها حاکی بود که پس از این حرکت اعتراضی جوانان تبریز، وضعیت در اطراف ورزشگاه سهند بشدت امنيتی شده بود. جمعيتی حدود ۲۰ هزار نفر در مسير بازگشت از ورزشگاه در دسته های مختلف شعار مرگ بر خامنه ای سر می دادند و  گارد ضدشورش در مسير ماشين آبپاش مستقر کرده و يك هلی‌كوپتر هم مستمر بالای سر مردمی که از ورزشگاه بیرون می آمدند، می چرخید.    
    
اخبار زنان؛

- طی روزهای اخیر خبر دستگیری دست کم ۲۱ زن در جریان ۹ روز قیام مردم ایران در رسانه ها فاش شد. به نقل از سایت حکومتی رکنا 15 دی، عبدالله زاده پاشاکی، رئیس پلیس شهرستان رباط کریم ضمن اعلام خبر دستگیریهای این شهر گفت: «سه زن که نقش تعیین کننده در اغتشاشات شهر پرند داشتند توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند. وی پیش از این نیز از دستگیری ۳ زن دیگر در شهرک پرند خبر داده بود. خبرگزاری حکومتی ایسنا 14 دی نیز خبر داد که قاسم عبداللهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی نیز از دستگیری تعدادی از زنان ایرانی به خاطر استفاده از حق اعتراض مسالمت آمیز خبر داد و گفت: در نهم دی ماه ۹ زن در اراک و یک زن در ساوه دستگیر شدند و در 10 دی نیز ۵ زن در اراک دستگیر شدند. ۳ نفر از زنان دستگیر شده به زندان منتقل شدند. سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت همچنین خبر داد که  علاوه بر این ۲۱زن، تاکنون مشخصات ۶ دختر دانشجوی دستگیر شده مورد تأیید قرار گرفته است:‌ سُها مرتضایی، فائزه عبدی پور، لیلا حسین زاده، یاسمین محبوبی، نگین آرامش و توران مهربان. نگین آرامش دانشجوی مترجمی زبان آلمانی دانشکده‌ی زبانها و ادبیات خارجی نیز در دانشگاه تهران عصر سه‌شنبه ۱۲ دی در نزدیکی دانشگاه دستگیر شد. گفتنی است فعال دانشجویی از دروایش گنابادی، فائزه عبدی پور که روز 10 دی در تهران دستگیر شد، از همانروز دست به اعتصاب غذا زده است. خانم عبدی پور به همراه سه فعال دیگر در روز ۱۰ دی برای عیادت یکی از دراویش گنابادی به بیمارستان تهران رفته بودند ولی در آنجا با خشونت دستگیر شدند. این افراد پس از بازداشت ابتدا به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در خیابان انقلاب برده شدند و پس از بازجویی به بند 209 بازداشتگاه اوین انتقال یافتند. 

- به نقل از سایت کمیسون زنان شورای ملی مقاومت، جسد زندانی سابق، زهرا آزادسرشت روز ۲۲ مهر سال جاری، در منزل شخصی اش در کرمانشاه کشف شد. گفته می شود وی به خاطر ارتباط با زندانی سیاسی زینب جلالیان از سوی اداره اطلاعات کرمانشاه زیر تهدید و فشار قرار داشت. این خبر روز شنبه 16 دی انتشار یافت. این زن کرد پیشتر به مدت چهار سال به اتهام جرائم عادی زندانی بود. وی در مدت تحمل حبس در کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه و بند زنان زندان دیزل‌ آباد با زینب جلالیان ارتباط نزدیکی پیدا کرده و دوستی صمیمی بین آن دو ایجاد شده بود. زهرا آزادسرشت بدون توجه به ممانعت حفاظت اطلاعات زندان از ارتباط سایر زندانیان با زینب، به طور مستمر با زینب در ارتباط بود. وی پس از آزادی یکبار نیز به ملاقات زینب رفته و به دفعات با وی ارتباط تلفنی برقرار کرده بود. به همین دلیل بارها مورد بازجویی و تهدید اطلاعات قرار گرفته و حتی از کار اخراج شده بود. مأموران شرط رهایی از این تهدیدات را برای زهرا آزادسرشت، انجام مصاحبه تلویزیونی برای تکذیب وضعیت بیماری زینب جلالیان قرار داده بودند و حتی به وی قول کمک مالی داده بودند اما او هرگز به این کار تن نداد. جسد این زن جوان روز 22مهر در خانه اش کشف شد. پزشکی قانونی رژیم، دلیل مرگ زهرا را خودکشی با دارو اعلام نمود. این در حالی است که خانم آزادسرشت پنج روز پيش از مرگ با زينب جلاليان تماس داشته و طی اين تماس، هيچ شواهدی مبنی بر تصميم به خودكشی وجود نداشته است. 

چند خبر اعتراضی دیگر؛

- از صبح یکشنبه ۱۷دی، تمامی کارگران شرکت کشت و صنعت هفت‌تپه در اعتراض به عدم اجرای وعد‌ه‌های داده شده پس از ۶روز اعتصاب کارگران این شرکت، دست به اعتصاب زدند. کارگران در مقابل درب بزرگ کارخانه دست به تجمع زده‌ و با مسدود کردن این قسمت از ورودی کارخانه، مانع حمل نیشکر به داخل شرکت شده‌اند.
- روز شنبه 16دی جمعی از دانشجویان دانشگاه ملی با پیوستن به تحصن کنندگان در مقابل زندان اوین، و با سر دادن ترانه یار دبستانی، خواستار آزادی دستگیرشدگان شدند. 
 - روز یکشنبه ۱۷دی کارگران سد شفا رود در استان گیلان در اعتراض به پرداخت نشدن ۶ماه حقوق و تأمین نشدن بیمه تامین اجتماعی در محل کار دست به اعتصاب زدند. 

******
کارگزاران رژیم از اعمال محدودیتهای جدید بانکهای چینی علیه حکومت به‌خاطر اجرای قوانین سازمان جهانی ضدپولشویی (اف.آی.تی.اف) و همچنین کنار گذاشتن رژیم از پروژه جاده ابریشم خبر دادند. به گزارش رسانه‌های حکومتی، رئیس اتاق بازرگانی رژیم در تهران گفت: چین در سیاستش تغییر جهت داده و نظام را از پروژه جاده ابریشم کنار گذاشته است. وی افزود: تجار می‌گویند با توجه به اخطارهایی که از چین دریافت کرده‌اند، تغییراتی در سیاست چین در مقابل نظام دیده می‌شود که شاید آینده درخشانی را پیش روی تجارت خارجی دو طرف قرار ندهد. 


اخبار زندان؛
- روز پنجشنبه ۱۴دی گارد زندان مرکزی ارومیه به بهانه بازرسی به بند 12 زندان مرکزی حمله کرده و تمامی مواد غذايی و ديگر وسایل زندانیان را تخریب يا نابود کردند. این خبر که روز 15 دی، توسط دبیرخانه شورای ملی مقاومت انعکاس یافته، می افزاید که باندهای وابسته به مقامات زندان همچون، امیر قره باغی،‌ سعید علیزاده،‌ آرش عنصری و مهدی بایرامی زاده زندانیان را با عربده کشی و تحقیر و ناسزا به باشگاه زندان منتقل کردند تا بند مربوطه را بازرسی كنند.