صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۰، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


از صبح پنجشنبه 7 دی، هزاران تن از مردم مشهد در اعتراض به افزایش روزانه قیمت کالاهای اساسی در میدان شهدا، مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع زده و به سمت امام رضا راهپیمایی کردند. با افزایش تعداد تظاهرکنندگان، ماموران حکومتی با پرتاب گاز اشک آور قصد متفرق کردن مردم را داشتند اما مردم گازهای اشک آور را به سمت نیروهای حکومتی برمی گرداندند. مردم مشهد با شعارهای مرگ بر روحانی، مرگ بر دیکتاتور،  نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران، اسلامو پله کردین، مردمو ذله کردین، تمامیت حکومت آخوندها را نشانه گرفتند. بدین ترتیب تظاهرات ضدحکومتی مردم در شهرهایی از قبیل نیشابور، کاشمر، بیرجند، شاهرود، نوشهر و یزد رقم خورد. خانم مریم رجوی طی پیامی از عموم مردم خواست در حمایت از خیزش مردم مشهد، به پا خیزند. وی افزود: "... در حالیکه اکثریت قاطع مردم ایران از فقر و تورم و بیکاری رنج می‌برند، بخش عمده ثروت و درآمدهای کشور هزینه دستگاههای نظامی و امنیتی و جنگ‌افروزی و دخالتهای منطقه‌یی می‌شود یا توسط سردمداران رژیم چپاول و به حسابهای بانکی آقازاده‌ها سرازیر می‌گردد، لذا تا این رژیم بر سرکار است وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم وخیم‌تر می‌شود و تنها راه خلاصی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی سرنگونی رژیم آخوندی است. گفتنی است تا به امروز دوشنبه 10 دی به وقت ایران، مردم شهرهای تبریز، تهران، کرمانشاه، رشت، ساری، قم، ارومیه، اردبیل، مهاباد، قائم شهر، اهواز، شیراز، خرم‌آباد، اصفهان، سمنان، همدان، اراک، چالوس، سبزوار، کرج، ملایر، یاسوج، نوشهر، قوچان، میاندوآب، ترکمن صحرا، بانه، میانه، ابهر، تویسرکان، بندرعباس و شمار دیگری از شهرهای ایران در همبستگی با مردم مشهد با پایین کشیدن عکسهای خامنه ای و خمینی و شعار مرگ بر روحانی، و سردادن شعارهای قیام 88 از جمله نترسید ما همه با هم هستیم، دست به تظاهرات زده اند. 
- خبرگزاریهای یونایتدپرس اینترنشنال، اورینت متعلق به اپوزسیون سوریه، خبرگزاری رویتر، آسوشیتدپرس، یورونیوز، دیلی استار لبنان، العربیه، اکسپرس، رادیو بین‌المللی فرانسه، الحره، اسکای نیوز، خبرگزاریهای کانادایی از قبیل سی بی سی، نیز با گزارشات مکرر، قیام مردم ایران را انعکاس می دهند. 
از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صبح شنبه 9 دی= 30 دسامبر، در حساب توییتر خود، حمایت دولت آمریکا از قیام مردم ایران را اعلام کرد و نوشت: گزارشهایی منتشر شده، از تظاهرات مسالمت‌آمیز شهروندان ایرانی، که از فساد رژیم و تلف کردن ثروت ملی برای تأمین مالی تروریسم در خارج به ستوه آمده‌اند. رژیم ایران باید حقوق مردم را محترم بشمارد، از جمله حق آنها برای بیان نظراتشان. دنیا به نظاره نشسته است. همچنین برخی دیگر از سناتورهای جمهوریخواه و دمکرات طی اطلاعیه هایی از قیام مردم مشهد حمایت کردند. از جمله سناتور تام کاتن روز پنجشنبه 7 دی اعلام کرد: "... حتی بعد از این‌که آنها میلیاردها دلار از بابت لغو تحریمها با برجام به‌دست آوردند آیت‌الله‌ها هنوز نتوانسته‌اند نیازهای ابتدایی مردم را تامین کنند شاید به این خاطر است که میزان زیادی از آن را هزینه کارزار تجاوزات منطقه‌یی در سوریه، لبنان، عراق و یمن کرده‌اند". وی افزود: "...ما بایستی از مردم ایران که خواهان ریسک کردن جانشان برای ابراز مخالفتشان اقدام کرده‌اند حمایت کنیم."
وزارت خارجه کانادا نیز شب گذشته طی بیانیه ای اعلام کرد: کانادا تظاهرات جاری در ایران را زیر نظر دارد و از حق اساسی آنها برای تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند. ما از مقامات رژیم ایران خواهان احترام به حقوق دموکراتیک و حقوق‌بشر هستیم. کانادا هم‌چنان به حمایت از حقوق اساسی ایرانیان از جمله حق آزادی بیان ادامه خواهد داد.
بنا به خبرهای منتشر شده چهار تن در شهرستان دورود در استان لرستان توسط نیروهای حکومتی به قتل رسیدند. اسامی این شهدا عبارتند از: محسن ویراییسی، محمد چوباک و حسین رشتو. حمزه لشنی. مردم و جوانان کرج شب گذشته دادگستری رژیم در این شهر و پرونده های درون ساختمان را آتش زدند. 
لازم به ذکر است که ایرانیان هوادار مقاومت ایران، در کشورهای مختلف اروپا و کانادا در همبستگی با قیام مردم مشهد، دست به آکسیونهای مختلف زدند. از جمله در اتاوا روز شنبه 30 دسامبر در هوای منهای 30 درجه سانتیگراد ایرانیان در برابر پارلمان فدرال کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور گرد آمدند و ضمن تکرار شعارهای مردم داخل کشور، خواهان حمایت کانادا از قیام کنندگان شدند. آنها همچنین شعار می دادند: بچه ها حمله کنید، آخوندها را کله کنید و من مشهد هستم، من کرمان هستم، من تهران هستم، من ایران هستم، مرگ برخامنه ای روحانی. 
آقای دیوید کیلگور رئیس مشترک کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک که با اصرار خود در این آکسیون شرکت کرده بود، گفت: در منهای 30 درجه ما همه اینجا هستیم که حمایتمان را از مردم ایران که خواهان دمکراسی، خواهان پایان حکومت ملاها، هستند ابراز کنیم. خانم رجوی از قیام در شهرهای مختلف حمایت کرد و اینکه این ناقوس مرگ رژیم ملاهاست. ما اینجا هستیم که حمایتمان را از یک دولت جدید در ایران اعلام کنیم، یک دولت دمکراتیک. وی افزود: از طرف کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک همه ما اینجا هستیم که خواستار تغییر بعد از 40 سال بدبختی بشویم، بگذارید دولتی داشته باشیم که به همه مردم از جمله زنان احترام می گذارد.
از سوی دیگر آقای مسعود رجوی، رهبر اپوزیسیون ایران، در روزهای 8 و 9 دی در دو پیام جداگانه قیام کنندگان را به ادامه تظاهرات و اعتراضات فراخواند. وی از جمله گفت: ایران زمین با خلق اسیرش به پا خاسته و صبح نزدیک است. وی به ماموران حکومتی در سپاه و بسیج و رادیو تلویزیون توصیه کرد تا  در اسرع وقت جان بدر ببرند والا به سختی کیفر خواهند دید. وی خطاب به نیروهای مقاومت در داخل کشور گفت: هموطنان آزاده و جوانان شورشگر باید در اولین فرصت، شوراهای مقاومت را در همه محلات و شهرها و روستاها تشکیل بدهند و با کمک تیمها، دسته ها و یگانهای ارتش آزادیبخش ملی، کنترل مراکز و دوایر حکومتی مخصوصا رادیو و تلویزیون را بدست بگیرند. وی گفت: حق مسلم رزمندگان آزادی و کلیه واحدهای ارتش آزادیبخش ملی است که برای دفاع از خلق و میهن و برای جلوگیری از خونریزی توسط سپاه و بسیج و اطلاعات آخوندی مجهز و آماده شوند. تمامی سلاحها و امکانات متعلق به مردم ایران و فرزندان دلیر این خلق به پاخاسته اند.  

اخبار زنان؛
- به نقل از سایت حکومتی خبر فوری 8 دی، نیروی انتظامی به یک مهمانی خصوصی در ورامین حمله و ۳۵ زن و مرد جوان را دستگیر کرد. فرمانده انتظامی شرق استان تهران عبدالرضا ناظری، ضمن اعلام این خبر افزود: این افراد به صورت مختلط در حال پایکوبی و مصرف مشروبات الکلی بودند. 

- سایت حکومتی جام جم 8 دی خبر داد که یک مادر و دختر به اتهام قتل پدر خانواده به اعدام محکوم شده اند. مادر هم اکنون پس از ۶ سال زندان در آستانه اعدام قرار دارد و دختر هر چند در زمان جرم انتسابی تنها ۱۶ سال داشته و از اعدام معاف شده اما محکوم به پرداخت دیه ای است که توان پرداخت آن را ندارد. این زن جوان که زینب نام دارد می گوید که وقتی از زندان آزاد شود هیچ کسی را ندارد که بتواند با او زندگی کند.


- روز چهارشنبه 6 دی، یک زن جوان در خیابان انقلاب تهران، در اعتراض به حجاب اجباری، روسری خود را به چوبی آویزان کرد و در هوا تکان ‌داد. ماموران نیروی انتظامی این زن جوان و تعدادی از جوانانی که از او حمایت کرده بودند را دستگیر نمود. در خبری دیگر،  مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران، طی اطلاعیه ای اظهارت رئیس پلیس تهران مبنی بر اینکه «نیروی انتظامی کسانی را که حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند، بازداشت نخواهد کرد» را تکذیب کرد. روز ۶دی، حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، گفته بود، دیگر افراد بدحجاب که دچار غفلت در این حوزه می‌شوند از سوی پلیس دستگیر و به بازداشتگاه نمی‌روند و برای آنها پرونده‌ای تشکیل نمی‌شود. اطلاعیه فرماندهی انتظامی تهران بزرگ ضمن تکذیب این حرف بار دیگر به التزام رعایت حجاب مورد نظر آخوندها و ادامه سرکوب زنان را تأکید کرد. 

- روز دوشنبه ۴ دی، مأموران نیروی انتظامی و مأموران شهرداری اهواز برای دومین روز متوالی به دستفروشان این شهر حمله کرده و با آنان درگیر شدند. در این هجوم خانم مجیده مزرعه، ۳۸ ساله، نیز دستگیر و وسایل وی مصادره شد.

- به نقل از سایت حکومتی خبر وان 5 دی، زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان ضمن مخالفت با لایحه منع خشونت علیه زنان که سالها است در مجلس معلق مانده است، در روزنامه  کیهان نوشت: «بهترین نوع حمایت از زنان آن است که حمایت از آنان را به مردان خانواده بسپاریم». وی افزود: «این لایحه همه خانواده‌ها را تهدید می‌کند و مردان را به وحشت می‌اندازد و خانه را به معرکه‌ای تبدیل می‌کند برای فرار زنان از مسئولیت‌هایشان و خارج کردن مردان از جایگاه اصلیشان که مدیریت خانواده است». وی افزود:‌ «این لایحه کاملاً صبغه دفاع بی‌حد و مرز از زنان دارد و به هیچ وجه رفتارهای خشونت‌آمیزی که از سوی زن علیه مرد رخ می‌دهد، لحاظ نشده است... در یک کلام باید بگوییم لایحه‌ای در حمایت از زنان روسپی است تا زنان عفیف و مظلوم در خانواده.»
- دو زن جوان به نامهای شبنم و زینب، برای تماشای تیم مورد علاقه خود با گریم پسرانه وارد استادیوم فوتبال قدیر اهواز شده و مسابقه را تا انتها تماشا کردند. یکی از دختران از لباس پسرانه استفاده و دیگری صورت خود را به طور کامل مانند مردان گریم کرده بود. زینب در فیلمی که از حضور خود در استادیوم منتشر کرد، گفت: همه پسرها فهمیدن که من دخترم،کسی کاری بهم نداشت، به امید روزی که آزاد بشه. هفته گذشته نیز فیلم ورود یک دختر بابلی که جهت تماشای فوتبال از دیوار استادیوم بالا رفت جهانی شد.

- بنا به خبر سایت حکومتی رکنا 4 دی، دادگاه تهران یک زن کارمند میانسال را به اتهام رابطه نامشروع به یک سال کار اجباری در غسالخانه بهشت زهرا محکوم کرد. این زن، به دلیل مشکلات خانوادگی جدای از شوهرش در تهران زندگی می کرد و قصد طلاق داشت. همسر این زن از او به دلیل اینکه او را در فیلمی به همراه مرد دیگری دیده بود شکایت کرد. این حکم در حالی صادر می شود که نوع رابطه بین این دو مشخص نشده است. همچنین زن متهم تاکید کرده بود که مرتکب ارتباط نامشروعی نشده است. 


- کیانا عبدی‌پور، قهرمان 10ساله ژیمناستیک ایران، به دلیل انتشار عکسهای بدون حجاب در جریان یک دوره تمرینی در کشور ارمنستان، به کمیته انضباطی فدراسیون ژیمناستیک احضار شد. وی در آستانه محرومیت از شرکت در مسابقات قرار دارد. انتشار عکسهای این دختر نوجوان با لباس معمول ژیمناستیک، به موضوعی جنجالی در رسانه ها و دوائر حکومتی تبدیل شد. زهرا اینچه درآگاهی، رئیس فدراسیون ژیمناستیک نیز بدون اطلاع دقیق از ماجرا به خبرنگاران گفت: این دختر با تصمیم کاملاً خودسرانه و بدون هماهنگی با متولیان ژیمناستیک به این مسابقات رفته است. مجبور هستیم با این قضیه برخورد انضباطی کنیم. وی در مورد مسابقه مزبور به صراحت گفته بود، «نمی دانیم که این مسابقات در کجا برگزار و در چه سطحی بوده است.» «در حال‌ حاضر چندین سال است که تیم‌ ‌ملی ژیمناستیک برای بانوان نداریم».  از سوی دیگر فرشید عبدی‌پور، پدر این دختر ده ساله در همین رابطه تاکید نمود، عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مربوط به تمرینات دخترش در ارمنستان است و خود او این عکس‌ها را گرفته است. وی گفت: «سفر شخصی من به کسی ربطی ندارد. آنجا مسابقه نبود و دخترم تمرین کرد و سالن‌ دختران و پسران نیز مجزا بودند... از طرفی دیگر مسابقاتی در کوالالامپور انجام شد. ما هم قرار بود به این مسابقات برویم،  ولی با توجه به شرایطی که وجود داشت از رفتن به این مسابقات منصرف شدیم». وی ادامه داد: «عکس‌ها را از گوشی من برداشته‌اند و من نمی‌دانم چه عکس‌هایی منتشر شده است. دختر من اصلا به مالزی نرفته و می‌توانم با پاسپورتش آن را ثابت کنم». 

اخبار اعتراضی؛

- روز شنبه دهم دی غارت‌شدگان کاسپین در تهران و مشهد
- صبح پنجشنبه 7 دی، جمعی از دامداران شیراز، کامیون داران زنجان، کارگران فولاد ارومیه،   
 - طی روزهای سوم و ششم دی، جوانان شریف آباد تهران، با پایین کشیدن و پاره کردن بنرهای بزرگ خامنه ای و خمینی
- روز چهارشنبه 6 دی، کارگران شهرداری مریوان، کارگران کمباین سازی تبریز، جمعی از بازنشستگان شرکت زغال سنگ زرند  
 روز سه‌شنبه ۵ دی، دانشجویان دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 
- روز دوشنبه۴ دی، جمعی از مالباختگان و غارت شدگان موسسه الزهراء در مقابل استانداری مشهد با شعار عامل فقر ملت این دولت بی غیرت، جمعی از ساکنان و اهالی ۴۰۰دستگاه اهواز، دانشجویان توانبخشی تهران، و مربیان زن پیش دبستانی یاسوج، دست به تظاهرات و تجمعات اعتراضی زدند.

اخبار زندان؛
- رژیم روز دوشنبه 4دی، یک زندانی جوان به نام میثم انوری را در گنبدکاووس اعدام کرد. 

اخبار منطقه؛
- تلویزیون اورینت نیوز خبر داد بیش از ۵۰حمله هوایی توسط رژیم اسد علیه حومه جنوبی ادلب و حومه شمالی حما انجام شده است. در این حمله شماری از شهروندان کشته و زخمی شدند. به گزارش تلویزیون اورینت وابسته به اپوزیسیون سوریه، ۵تن از اهالی در ناحیه سنجار و شهرک زیتونه در شرق حما و ۴تن دیگر در مزرعه محطه کشته شدند. شهر طمانعه و مزارع عزیزیه در جنوب ادلب هدف بمباران هوایی فشرده قرار گرفتند که حداقل دو کشته و شماری زخمی برجای گذاشت.


- صبح دوشنبه 4دی بر اثر یک انفجار تروریستی توسط یک پسر نوجوان در کابل 6تن کشته و سه تن دیگر زخمی شدند. به گفته مقامات امنیتی افغانستان، تمام قربانیان غیرنظامی بودند. این حمله در نزدیکی ساختمان ریاست امنیت ملی افغانستان به‌وقوع پیوست.