صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۲۶، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

پارلمان اروپا در اجلاس رسمی خود در استراسبورگ 13 دسامبر، قطعنامه مربوط به «گزارش سالانه اجرای سیاست مشترک خارجی و امنیتی» اتحادیه اروپا را به تصویب رساند. پارلمان اروپا این موضوع را نیز مورد توجه قرار داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا سپاه پاسداران رژیم ایران را در فهرست ضدتروریسم خود لیست‌گذاری کرده است. پارلمان اروپا در بخشی از این قطعنامه که به ایران اختصاص یافته، ضمن تأکید بر تهدیدات امنیتی برنامه موشک بالستیک حکومت آخوندها، رژیم را به اجرای کامل قطعنامه 2231شورای امنیت که آن‌را از فعالیت موشکی منع می‌کند، فرا ‌خواند. 

******
مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه شماره 1638 را برای شناسایی سرمایه‌ها و دارایی‌های بالاترین سردمداران رژیم ایران، از جمله ولی خامنه ای ولی فقیه، رئیس‌جمهور و سرکردگان سپاه پاسداران رژیم را با اکثریت آرا به تصویب رساند. تصویب لایحه 1638 بعد از لیست‌گذاری سپاه پاسداران بعنوان یک سازمان تروریستی توسط خزانه‌داری آمریکا، اقدامی برای شناسایی سرمایه‌های سران رژیم در داخل آمریکا و یا در هر نهاد مالی در خارج از این کشور است. این لایحه که اکنون باید توسط سنا به‌تصویب برسد، بعد از امضا توسط رئیس‌جمهور و تبدیل‌شدن به قانون، دولت آمریکا را موظف خواهد کرد، ظرف 90 روز مشخص کند که هر کدام از سران اصلی رژیم، چه میزان پول و سرمایه در خارج از ایران دارند و به چه نحوی این سرمایه‌ها را به خارج منتقل کرده‌اند. لازمه به ذکر است که لایحه مزبور، پیش از این در سپتامبر سال گذشته، در مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا به‌تصویب رسیده بود، اما دولت اوباما تهدید به وتو آن کرد و از این‌رو مراحل قانونی‌شدن آن طی نشد. برخی از سران رژیم که این لایحه به شناسایی اموال و سرمایه های آنها فراخوان می دهد، عبارتند از: علی خامنه ای ولی فقیه رژیم و حسن روحانی رئیس‌جمهور نظام، اعضای شورای نگهبان و مجلس خبرگان، اعضای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، سرکرده و معاون سپاه پاسداران و همچنین سرکردگان و معاونان نیروی زمینی، نیروی هوا و فضا و نیروی دریایی سپاه، سرکرده بسیج، سرکرده نیروی تروریستی قدس، سرکرده نیروی انتظامی رژیم، نماینده خامنه‌ای در سپاه پاسداران، رئیس تعاونی سپاه پاسداران و رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم. 


اخبار زنان؛


- خانم سهیلا زُبیری و دخترش، صفا حسن پور، از اهالی سردشت که در اردیبهشت ۹۴ به دلیل شرکت در تظاهرات اعتراضی در جریان قتل فریناز خسروانی دستگیر شده بودند برای اجرای حکم راهی زندان شدند. خانم سهیلا زبیری ۴۶ ساله به ۲۴ ماه حبس و دختر 18 ساله اش صفا به ۶ ماه زندان محکوم شدند. اتهام ایشان «اخلال در نظم عمومی و شرکت در تجمعات اعتراضی» عنوان شده است. فریناز خسروانی کارمند ٢۶ساله هتل تارا در مهاباد، روز یکشنبه ١۴ اردیبهشت ۹۴، به خاطر تهدید به تجاوز توسط یک مأمور وزارت اطلاعات از پنجره طبقه چهارم هتل تارای مهاباد خود را به پایین انداخت و جان سپرد. مرگ این زن جوان، اعتراضات زیادی در شهرهای کردستان ایران در پی داشت. 


- روزپنجشنبه ۲۳ آذر دانشجویان دانشگاه ملی در اعتراض به اخذ شهریه برای دروس جبرانی تحصن زدند. دانشجويان که تعداد زیادی از دختران در میان شان حضور داشتند شعار می دادند: ما منتظر ریاست هستیم هیچ جا نمی ریم همین جا هستیم. این دانشجویان پیش از این نیز روز شنبه ۱۱ آذر تجمع مشابهی برپا کرده بودند.

- در برخی مناطق کشور دختران تحت عنوان ازدواج فروخته شده و مورد معامله قرار می گیرند. به نقل از سایت حکومتی شفقنا 23 آذر، پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان در مجلس رژیم گفت: ازدواج زودهنگام دختران در سنین کودکی آسیب های زیادی را متوجه خود فرد و جامعه می کند. ۵۰ درصد ازدواج هایی که در سنین کودکی انجام می شود، مرگ زودهنگام مادر و یا فرزند را در پی دارد و میزان ابتلای چنین مادرانی به بیماری سرطان تا ۷۰ درصد افزایش پیدا می کند. وی افزود: مجلس حتی اگر قانونی را علیه ازدواج کودکان تصویب کند، به علت مشروعیتی که این نوع ازدواج ها از نظر احکام شرعی دارد، هیچ اقدامی برای رفع معضل ناشی از آن امکانپذیر نیست. این مقام رژیم در رابطه با ورزش زنان نیز اعتراف کرد: به رغم رعایت مسائل مربوط به اختلاط زنان و مردان در محیط های ورزشی، ولی به خاطر سختگیری هایی که صورت می گیرد، ورزش کردن زنان زیر سوال رفته است.  


- خبرگزاری حکومتی ایسنا 21 آذر گزارش داد که روز سه شنبه، تیم فوتسال بانوان نفت به دنبال نامه‌ای از سوی رضا گل‌محمدی مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران تعلیق شد. این نامه که محتوایش عزل و نسب های بی موقع مقامات ورزشی بود موجب انصراف اسپانسر مربوطه از حمایت از این تیم شد که نتیجه اش تعلیق این تیم فوتسال زنان گردید. 
- به نقل از سایت حکومتی سلامت نیوز 21 آذر، یک زن جوان ۲۸ ساله به نام دنیا راهی، در زمره جوانانی است که از شدت فقر و بیکاری مجبور به فروش اعضاي بدن خود شده است. مادر دنیا  ۱۵ سال پیش طلاق گرفته و سرپرستی ۸ فرزند خود را به عهده دارد. مادر برای امرار معاش و گذران زندگی، کارگر یکی از کارخانه‌های تولید فرآورده‌های مواد لبنی در نیشابور است و در بهترین حالت ماهانه حدود 820 هزار تومان حقوق می‌گیرد. دنیا لیسانس تربیت‌بدنی دارد اما شغل مناسبی پیدا نکرده و به عنوان منشی در یک مطب مشغول به کار است.  درآمد دنیا و مادرش ماهانه جمعا یک میلیون و 370 هزار تومان می‌شود که بیش از ۳ میلیون با خط فقر فاصله دارد. از آنجا که آنها در حال از دست دادن مسکن خود هستند و هرگز امیدی به تأمین هزینه هایشان در این روند نیست، دنیا تصمیم گرفت یکی از کلیه‌ها و یا بخشی از کبدش را به فروش برساند. دنیا حدود ۲ ماه است که برای فروش کلیه یا بخشی از کبد خود، دست به انتشار اگهی در فضای مجازی زده است.  

- مقامات دانشگاه آزاد واحد زاهدان معبر ورود و خروج زنان و مردان به این دانشگاه را از هم تفکیک نموده و با نوشته های بزرگ علامت گذاری کرده اند. این اقدام با واکنشهای منفی از سوی دانشجویان و کابران شبکه های اجتماعی مواجه شده است. 


- مقامات یک مدرسه دخترانه در اسلام آباد ارومیه برای اعمال حجاب اجباری، موهای دختران دانش آموز را بریدند. به نقل از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، چند روز پیش، مدیر و ناظم مدرسه به منظور مجبور کردن دختران به استفاده از هد بند در زیر مقنعه و پوشاندن موهای جلوی پیشانی شان، به همراه چند مأمور نیروی انتظامی، با قیچی در حیاط مدرسه ظاهر شدند و خود مدیر و ناظم شخصا، موهای هر کدام از دختران که از روسری بیرون زده بود را قیچی کردند. 
این اقدام موجب اعتراض دانش آموزان قرار گرفت. پیش از این، روز سه شنبه ۲۱ آبان سال جاری، حدود ۵۰۰ تن از دانش آموزان، در حیاط مدرسه علیه حجاب اجباری شعار دادند. بدنبال آن، ماموران به مدرسه ریخته و گوشی های دختران را از آنها گرفته و خالی کردند تا خبر اعتراض آنها به بیرون درز نکند. 

اخبار اعتراضی؛
- صبح یکشنبه 26آذر صدها تن از غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در مقابل دادستانی رژیم در تهران با شعار مرگ بر روحانی، غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین پارس آباد در اردبیل، جمعی از اهالی عرب رودبار از توابع شهرستان سیروان در استان ایلام، دانشجویان بورسیه در تهران در مقابل دفتر وزیر علوم کابینه حسن روحانی، کارگران راه آهن در تبریز نسبت به عدم پرداخت حقوق، رانندگان تاکسی مسافربری جایگاه میدان 22 بهمن خرم آباد،  
- روز شنبه 25 آذر کارگران شرکت معادن ذغال سنگ البرز شرقی در شاهرود، کارگران فضای سبز شهرداری اراک، خانواده های کارگران اخراج شده جایگاههای سی ان جی، در کلاله، اعضای تعاونی مسکن فرهنگیان قرچک، بازنشستگان فولاد اصفهان با شعار یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه، 
- روز جمعه 24 آذر، مردم اهواز نسبت به انتقال آب از حوزه آبریز کارون و زاینده رود با شعار اهوازی می میرد، ذلت نمی پذیرد، جمعی از مالکان زمینهای کوثر هشتگرد نسبت به حراج زمینهایشان توسط رژیم،
 روز پنجشبنبه 23 آذر، مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان با آتش زدن و لگدمال کردن پوستر تبلیغاتی کاسپین، و شعار می جنگیم، می میریم، ذلت نمی پذیریم، بازنشستگان و شاغلین هوانیروز اصفهان، مردم اهواز نسبت به پروژه انتقال آب از سرشاخه های کارون،  
 - روز چهارشنبه 22 آذر، مالباختگان مؤسسات مالی کاسپین و ولیعصر در تهران، مشهد و رشت 
- روز سه شنبه 21 آذر، معلمان زن حق التدریسی در تهران در مقابل مجلس رژیم، مالباختگان شرکت گلیم و گبه کرمانشاه، و سپرده گذاران موسسه کاسپین در گیلان، دست به تحصن و اعتراض زدند. 
در خبری دیگر، بیش از ۲۰۰تن از کارگران خط راه‌آهن تبریز اعلام کردند در اعتراض به عدم دریافت پایان ‌کار 7ساله و 3ماه بی‌حقوقی از روز یکشنبه ۲۶آذر دست به اعتصاب خواهند زد. 
- و مأموران نیروی انتظامی در رشت عصر جمعه ۲۴آذر قصد داشتند جوان دستفروشی را پس از ضرب ‌و شتم دستگیر و به‌زور سوار خودروی نیروهای انتظامی کنند که با واکنش شدید خانواده وی و مردم حاضر در صحنه مواجه شدند. 

اخبار زندان؛
- سایت حکومی رکنا 24 آذر، از حکم اعدام یک زن دیگر و تایید آن توسط دیوان عالی کشور رژیم خبر داد. وی، مژگان نام دارد و متهم است که در تیرماه ۹۴ و هنگامی که ۲۱ سال سن داشت، همسر خود را به قتل رسانده است. وی در دادگاه از اتهام قتل عمد تبرئه و به اتهام قتل شبه عمد به پرداخت دیه محکوم شده بود، اما این حکم توسط دیوان عالی رژیم تأیید نشد و نهایتاً حکم اعدام مژگان صادر گردید. گفتنی است طی دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، تا بحال 81 زن اعدام شده اند. ******
 دو تن دیگر از پاسداران نیروی تروریستی قدس در سوریه کشته شدند. اسامی این دو عبارتند از: پاسدار مهدی قره‌محمدی از پاسداران نیروی زمینی سپاه از آمل و پاسدار کریم پرهیزگار از جهرم.