صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۱۹، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


در آستانه روز جهانی حقوق بشر و به همین مناسبت کنفرانسی در پارلمان کانادا در شهر اتاوا روز سه شنبه ۵ دسامبر=14 آذر با عنوان «سیاست کانادا و رژیم ایران؛ رکورد دار اعدام در جهان و حامی دولتی تروریسم» به دعوت کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک برگزار شد. در این جلسه برخی از دهها سناتور و نماینده پارلمان از احزاب مختلفی که حضور داشتند، در سخنرانیهای خود بر لزوم اتخاذ یک سیاست قاطع بخاطر نقض حقوق بشر در ایران و لیست گذاری سپاه پاسداران به عنوان یک نهاد تروریستی تاکید کردند. برخی از این سخنرانان عبارت بودند از: عالیجناب دیوید کیلگور وزیر پیشین کانادا و رئیس کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک بعنوان سخنران اصلی و هماهنگ کننده این جلسه، خانم سناتور لیندا فرام، سناتور دیوید کتوچک، سناتور پیشین دیوید اسمیت، عالیجناب پیتر کنت، عالیجناب اروین کاتلر، عالیجناب خانم جودی اسگرو، تونی کلمنت و... شرکت داشتند. در این جلسه همچنین نمایندگان سفارتخانه های عربستان سعودی و مصر نیز حضور داشتند. سناتور لیندا فرام روز 8 دسامبر در مجلس سنای کانادا با اشاره به حضور صدها ایرانی-کانادایی در فوروم 5 دسامبر خطاب به سناتورها گفت: بیش از 200 ایرانی-کانادایی در این جلسه شرکت کردند تا نظرات خود را دررابطه با پیشنهاد  دولت لیبرال کانادا برای برقراری روابط با رژیم ایران بگویند. دو چیز روشن شد. یکی اینکه آنها باور دارند برقراری روابط با رژیم ایران باید به رعایت حقوق بشر مشروط گردد و دوم اینکه آنها قویا باور دارند که سپاه پاسداران باید بعنوان یک نهاد تروریستی در کانادا شناخته شود. وی افزود اینها دقیقا همان اهداف لایحه اس-219 هستند. من به همه آنهایی که در جلسه شرکت کردند درود می فرستم زیرا می دانم برای فعالین حقوق بشر، برای اینکه حکومت ظالم و جانی رژیم ایران را، حتی در کانادا، محکوم کنند شجاعت می خواهد. حتی در داخل مرزهای خودمان، ماموران رژیم، از تهدیدات مخربی استفاده می کنند تا مخالفین را خفه کنند. ایرانیان-کانادایی مورد جاسوسی قرار می گیرند، وضعیتی که در زمان باز بودن سفارت ایران به مراتب بدتر بود. وی در پایان از سناتورها خواست تا با جوامع مختلف ایرانی در کانادا دیدار کنند و به نگرانیهایشان درباره بازگشایی روابط با رژیم ایران گوش دهند. وی تاکید کرد: بعنوان سناتور، ما اینجا هستیم تا حقوق ستمدیدگان و آسیب پذیران را نمایندگی کنیم نه قدرتمندان را.  
گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای شهرام گلستانه را در اینجا بشنوید.

****** 
روز پنجشنبه 7 دسامبر= 16 آذر نیز کنفرانسی در سالن تاریخی کندی در سنای آمریکا تحت عنوان «سیاست جدید ایالات متحده در رابطه با ایران: مسیر پیش رو» فراخوان به اتخاذ سیاستی قاطع در قبال نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و دخالتهای رژیم ایران و حمایت از مبارزه مردم و مقاومت ایران، با حضور سناتورهای ارشد از هر دو حزب و شخصیت‌های برجسته آمریکایی برگزار شد. این کنفرانس توسط سازمان جوامع ایرانیان در آمریکا برگزار شد و سخنرانانی از قبیل: نیوت گینگریچ، کاندیدای ریاست‌جمهوری و رئیس پیشین کنگره آمریکا، ژنرال جیمز جونز، اولین مشاور امنیت ملی اوباما و فرمانده پیشین ناتو، سناتور بن کاردین رئیس دموکراتها در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، سناتور جان بوزمن سناتور ارشد ایالت آرکانزاس در مجلس سنا از حزب جمهوریخواه، سفیر لینکلن بلومفیلد مدیرکل پیشین وزارت‌خارجه آمریکا در امور سیاسی- نظامی. پیام ویدیویی خانم رجوی به این جلسه نیز به نمایش در آمد. 

******
جلسه دیگری روز چهارشنبه ۱۵آذر= 6 دسامبر توسط گروه پارلمانی دوستان ایران آزاد در مقر پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد، که شامل نمایندگان پارلمان از کشورهای مختلف اروپایی بود. در این جلسه خانم مریم رجوی نیز حضور داشت و سخنانی ایراد نمود. سخنرانان ضمن محکوم‌کردن موج اعدامها و دخالتهای تروریستی و ثبات زدای این رژیم در منطقه، بر مشروط‌ کردن روابط اتحادیه اروپا با رژیم ایران به توقف اعدامها و نقض حقوق‌بشر و اتخاذ یک سیاست قاطع در برابر این رژیم، از جمله لیست‌گذاری و اعمال تحریم‌های فراگیر بر سپاه پاسداران تأکید کردند. آنها همچنین خواهان حمایت از مقاومت ایران و اهداف آلترناتیو دموکراتیک برای برقراری آزادی و دموکراسی شدند. 

******
به مناسبت 16 آذر روز دانشجو، دانشگاههای مختلف کشور صحنه اعتراضات دانشجویی علیه رژیم بود. رژیم اما به ‌منظور جلوگیری از گسترش اعتراضات دانشجویان روز پنجشنبه ۱۶آذر را تعطیل اعلام کرد. با اینحال دانشجویان دانشگاه نفت آبادان، دست به اعتصاب زدند. 
روز ۱۴آذر دانشجویان دانشگاههای صنعتی شریف، تهران، دانشگاه بهشتی و قم، نیشابور و زنجان، شعارهای زندانی سیاسی آزاد باید گردد و «دانشگاه پولگردان، تضعیف زحمتکشان، آموزش رایگان، خواسته زحمتکشان»، «دانشگاه پادگان نیست»، «ستاره دانشجو مدال افتخار است»، «دانشگاه زندان است، زندانها پادگان است» سر دادند. 
صبح دوشنبه ۱۳آذر دانشجویان دانشگاههای تهران، علامه طباطبایی و خوارزمی یا تربیت معلم، با شعارهایی چون: «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، تبعیض جنسیتی محکوم است»، و «دانشگاه پولکی شهریه زورکی»، «از بابل تا آبادان، سرکوب دانشجویان»، «خوابگاه دخترانه، زندان است»، «آموزش رایگان حق مسلم ماست»، «تشکل وابسته، نمی‌خواهیم» دست به تجمع و اعتراض زدند. 
روز 11 آذر دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان در تجمع اعتراضی خود نسبت به برنامه فرمایشی روز دانشجو که با حضور حسن روحانی در این دانشگاه برگزار شده بود، دست به اعتراض زدند و از جمله می‌دادند: «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» و دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»
بنا به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 17 آذر، دانشجویان دانشگاه تهران گوشه‌یی از سرکوب، دستگیری و شکنجه و اعدام دانشجویان را با اجرای نمایش به تصویر کشیدند اما ماموران حراست وابسته به وزارت اطلاعات، این تجمع را مورد حمله قرار دادند و یکی از دانشجویان را بازداشت کردند. 

******
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در پایان اجلاس دو روزه وزرای خارجه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل نسبت به تروریسم رژیم ایران ابراز نگرانی کرد و گفت ارتباط رژیم ایران با گروههایی تروریستی مانند حزب‌الله همچنان یک مسأله است. وی خواهان رسیدگی جداگانه به دو مسأله پایبندی رژیم ایران به توافق هسته‌یی و حمایت دولتی رژیم ایران از تروریسم شد. او پیش از این نسبت به آزمایشهای موشکی رژیم ایران ابراز نگرانی کرده و گفته بود: ما شاهد ادامه تلاشهای رژیم ایران در زمینه پیشبرد توانائیهای موشکی این رژیم بوده‌ایم که مسلماً این باعث نگرانی تمام متحدان ناتو به‌ویژه متحدان ما در اروپاست. 

******
وزارت خزانه‌داری آمریکا کمپانی بین‌المللی دنت سوپلای سیرونا را به جرم نقض تحریمهای رژیم ایران به یک میلیون و دویست هزار دلار جریمه محکوم کرد. این کمپانی بین سالهای 2009 و 2012 از طریق کمپانیهای وابسته به خود از جمله در انگلستان 37محموله قاچاق به ایران ارسال کرده است. تحریمهای اقتصادی علیه رژیم ایران برای محدود ساختن فعالیتهای اقتصادی با این رژیم تنظیم شده‌اند. رژیم ایران از سال 1984توسط آمریکا به‌عنوان رژیم حامی تروریسم لیست‌گذاری شده و صادرات تکنولوژی و اجناس آمریکایی به ایران ممنوع است. کردستان؛
- مرز تمرچین در منطقه سردشت از دو ماه پیش توسط رژیم بسته شده و امرار معاش و زندگی بیش از 7میلیون شهروند مناطق غرب کشور را مختل کرده است. عضو مجلس رژیم از سردشت گفت:‌ 8هزار کولبر، 30هزار کسبه پیرانشهر و همچنین 7میلیون بازرگان از جمعیت 7 استان کشور از طریق مرز تمرچین امرار معاش و ارتزاق می‌کنند و با بسته شدن مرز تأمین معیشت آنها با تهدید مواجه شده است. 


  
اخبار زنان؛
- نیروهای اداره اطلاعات شهر اهواز روز جمعه 17 آذر، خانم نیسی را به علت شرکت در تجمع معترضان اهوازی به وقایع روستای جلیزی بالا در منطقه دهلران بازداشت کردند. در این تظاهرات خانم نیسی ترانه محلی در حمایت از روستای عرب نشین جلیزی خوانده بود که زمینهای کشاورزی آنها توسط تعاونی اتکا وابسته به ارتش غصب شده است. 
طی روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه ۱۲ تا ۱۴ آذرماه 96 نیروهای انتظامی به روستای جلیزی بالا از توابع بخش موسیان شهرستان دهلران در استان ایلام حمله کرده و با ادعای اجرای حکم دادگاه در پرونده اختلاف مالکیت زمینهای کشاورزی این روستا به نفع تعاونی ارتش تعداد زیادی از کشاورزان را زخمی و بازداشت کردند. در این حمله نیروهای امنیتی از گاز اشک آور و باتوم برای ضرب و شتم استفاده کرده و تعدادی را مصدوم و حدود ۵۰نفر را دستگیر کردند. در میان بازداشت شدگان تعداد زیادی زن از جمله خانم جاسم جلیزی، نوعه جلیزی، طرفایه جلیزی، حسنه جلیزی، حمیده جلیزی و حمیده چعباوی وجود دارند.  

- روز چهارشنبه ۱۵ آذر جسد یک دختر دانشجوی کرد به نام مونا دُرانی 28 ساله و دانشجوی سال سوم مقطع دکترا در رشته کشاورزی، در خوابگاه دانشجویی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان در اهواز کشف شد. 
این سومین مورد مرگ مشکوک دختران دانشجوی کرد طی شش ماه گذشته می باشد. دو ماه پیش نیز جسد یک دانشجوی دختر کرد به نام زینب در خوابگاه یکی از دانشگاهای ایلام کشف گردید. - گروهی از زنان فعال اجتماعی در ایران از کارنامه ۱۰۰روزه حسن روحانی انتقاد کرده و گفتند انتصاب یک یا چند فرماندار و معاون زن مشکلی از زنان کشور حل نمی کند. آنان در نامه سرگشاده خود فاش ساختند که ادعای ایجاد ۳۰۷هزار شغل برای زنان و طرح آن به عنوان یک موفقیت برای دولت، شامل افزایش شغلهای کاذب همچون دستفروشی است که زنان به عنوان آخرین راه حل برای امرار معاش به آن متوسل می شوند.- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 13 آذر، ابراهیم شکیبا رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت مرگ یازده مادر باردار و 39 کودک زیر پنج سال در مناطق زلزله زده استان گزارش شده است. شکیبا گفت همه مادران فوت شده اهل سرپل ذهاب بوده اند. آمار کودکان اما مربوط به سه شهرستان سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و دالاهو می باشد.
- خبرگزاری حکومتی ایسنا 13 آذر همچنین خبر داد که به گفته معصومه زارع سرمربی تیم فوتسال شهرداری رشت، تیم به بازی های پرهزینه اعزام نمی شود. تیم فوتسال زنان شهرداری رشت در لحظات آخر به دلیل نداشتن بودجه، سفر خود به اهواز را منتفی کرد و در دیدار با تیم ملی حفاری اهواز حاضر نشد. دیدار های هفته هشتم لیگ برتر فوتسال بانوان روز یکشنبه ۱۲ آذر در حالی برگزار شد که دو تیم استقلال ساری و شهرداری رشت مقابل حریفان خود حاضر نشدند. - به گفته مرکز آمار ایران، از 20میلیون و 654 هزار و 750 نفر شاغل در ایران تنها 16.2درصد را زنان تشکیل می دهند و 83.8درصد بقیه مرد هستند. خبرگزاری رسمی رژیم ایرنا در اینباره نوشت که این آمار حاکی از مردانه بودن بازار کار ایران و طراحی موقعیت های شغلی بیشتر برای مردان است. این در حالی است که 48.1 درصد از زنان و 21.6 درصد از مردان شاغل کشور دارای تحصیلات عالی دانشگاهی هستند و تعداد زنان متقاضی تحصیلات عالی در کشور بیش از دو برابر مردان است. 


اخبار اعتراضی؛
- روز یکشنبه 19 آذر، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه که چندین روز است در اعتصاب هستند، همراه با خانواده‌هایشان در مقابل این شرکت، صدها تن از غارت شدگان موسسه کاسپین و بازنشستگان کشوری در مقابل مجلس رژیم، همزمان با سخنرانی حسن روحانی، با شعار کاسپین دزدی کرده دولت حمایت کرده، بازنشستگان آبادان، همدان، تهران و آبادان، 
روز شنبه 18 آذر، اهالی روستای اسماعیلیه و اسلام‌آباد چمیان از توابع شهرستان کارون، در استان خوزستان، صیادان بُردِخون در بوشهر مقابل بخشداری این شهر، غارت‌شدگان تعاونی منحله افضل توس وابسته به سپاه پاسداران در شعبه قرچک با آتش زدن لاستیک، غارت شدگان موسسه آرمان در  اهواز، کارگران اعتصاب کننده نیشکر هفت‌تپه خوزستان که از صبح شنبه دست به اعتصاب زده و محل عبور نیشکر را مسدود کرده اند، با شکستن تمامی شیشه‌ها و دربهای قسمت مدیریت شرکت، دانشجویان صنعت نفت که برای چهارمین هفته از رفتن به کلاسهای درس خودداری می کنند، پیمانکاران شهرداری مشهد، توتون کاران علی آباد کتول در استان گلستان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان،    
- روز جمعه 17 آذر شهروندان اهوازی نسبت به غصب زمینهای کشاورزی ساکنان روستای جالیزی در منطقه دشت عباس در جنوب استان ایلام، سهامداران معترض ذوب آهن اصفهان در سالن 7و 8 این شرکت در نمایشگاه بین‌المللی تهران،  
و روز پنجشنبه 16 آذر، معلمان حق‌التدریسی اهواز و قم، دست به اعتصاب و اعتراض زدند.  
- به‌دنبال بالا گرفتن اعتراضات هموطنان در مناطق زلزله‌زده به ناکارآمدی و توزیع نکردن حداقل امکانات اولیه زندگی در شرایط زمستان، رژیم ناچار گشت یکی از کارگزاران خود در هلال احمر را برکنار کند. 
- در خبری دیگر، یکی از مأموران نیروی انتظامی جمعه شب 17 آذر در نهبندان در یک درگیری مسلحانه کشته شد. پاسدار مجید شجاع سرکرده نیروی انتظامی خراسان جنوبی با تأیید این خبر در حالی که ضارب را شرور معرفی می‌کرد گفت بر اثر برخورد تیر مستقیم شرور به گردن و قفسه سینه، استوار یکم «هادی کاردیده» کشته و سه مأمور دیگر مجروح شدند. 

اخبار زندان؛
- زندانی سیاسی کرد زینب جلالیان همچنان در اعتصاب دارو به سر می برد و از ملاقات با خانواده اش محروم می باشد. خانم جلالیان که به حبس ابد محکوم است، از بهمن سال گذشته در زندان خوی در اعتراض به بی توجهی مسئولین زندان به وضعیت پزشکی او و انتشار اخبار کذب درباره رسیدگی پزشکی به وی دست به اعتصاب دارو زد. وی از شهریور ماه نیز توسط مسئولین زندان از ملاقات هفتگی با خانواده اش محروم شده است. بیماریهای خانم جلالیان از جمله برفک دهان و ناخنک چشم در اثر عدم رسیدگی پزشکی و اعتصاب دارویی تشدید شده است. زینب جلالیان، 35 ساله، در اسفند 1386 توسط نیروهای اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت و در ۱۳ آذر ۸۷ به اعدام محکوم گردید ولی در آبان سال ۹۰ به حبس ابد کاهش پیدا کرد. 

- روز شنبه 18آذر، یک زندانی به نام صیاد احدی 35 ساله جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. آقای احدی ۴سال است که در زندان به‌سر می‌برد. 
- روز یکشنبه 19آذر بدنبال اقدام مسئولین زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانی سیاسی علی معزی به دادگاه، وی حاضر به انتقال با لباس زندان و دست بند و پابند نشد و نهایتاً بعد از سه ساعت مجدداً به داخل بند برگشت داده شد. زمان محکومیت زندانی سیاسی علی معزی به اتمام رسیده است و بایستی در بهار 95 آزاد می شد ولی دستگاه قضاییه رژیم با پرونده‌سازیهای جدید مانع آزادی وی می‌گردد. انتقال زندانیان سیاسی با دست بند و پابند و لباس زندان جهت تحقیر زندانیان صورت می گیرد.  


اخبار منطقه و جهان؛
قاضی آرژانتینی مسئول پرونده تحقیقات درباره زد و بند دولت قبلی این کشور با حکومت رژیم ایران برای لاپوشانی نقش رژیم در بمب‌گذاری بوئنوس آیرس، دستور دستگیری کریستینا فرناندز رئیس‌جمهور سابق آرژانتین را صادر کرد. قاضی فدرال کلادیو بونادیو از سنای آرژانتین خواست، مصونیت فرناندز را فوراً لغو کند؛ رئیس‌جمهور قبلی آرژانتین در این پرونده به‌خاطر امضای یادداشت تفاهم با رژیم بر سر پرونده بمب‌گذاری آمیا، به «خیانت» متهم شده است. قاضی بونادیو هم‌چنین حکم بازداشت خانگی تیمرمن وزیر خارجه فرناندز و دستور دستگیری چند مقام ارشد دیگر دولت او را صادر کرد. یکی از افرادی که روز پنجشنبه دستگیر شد، یوسف خلیل از عوامل رژیم ایران در آرژانتین است که قاضی نیسمن فایل صوتی گفتگوی او با محسن ربانی رایزن فرهنگی وقت سفارت رژیم ایران در آرژانتین را فاش کرده بود. آنها در این تماس، درباره لغو هشدارهای قرمز انترپل علیه سرکردگان رژیم صحبت می‌کنند. قاضی فدرال کلادیو بونادیو هم‌اکنون پرونده‌یی را پیگیری می‌کند که قاضی آرژانتینی آلبرتو نیسمن آن‌ را در دست داشت. بر اثر تحقیقات قاضی نیسمن در پرونده بمب‌گذاری بوئنوس آیرس، برای چند تن از بالاترین سرکردگان رژیم به ‌عنوان عاملان و آمران این بمب‌گذاری، هشدارهای قرمز انترپل صادر شد. قاضی نیسمن در سال 2015 دولت فرناندز را متهم به زد و بند با رژیم ایران برای لاپوشانی نقش حکومت آخوندها در این انفجار و لغو احکام انترپل کرده بود، اما چند ساعت قبل از ارائه مدارکش به کنگره آرژانتین، در خانه خود به‌قتل رسید

- به گزارش خبرگزاری کویت نمایندگان شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه 8 دسامبر بر تعهدشان به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره بیت‌المقدس تأکید و از راه‌ حل دو کشوری فلسطین و اسراییل حمایت کردند. نمایندگان شورای امنیت هشدار دادند تصمیم دونالد ترامپ، مبنی بر برسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل، روند صلح را تضعیف می‌کند. نمایندگان فرانسه، سوئد، ایتالیا، و روسیه در شورای امنیت تغییر ماهیت بیت المقدس را نمی پذیرند. همچنین وزارت خارجه کانادا اعلام کرد که سفارت خود را به بیت المقدس انتقال نخواهد داد. خانم کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا اعلام کرد: «ما به شدت خود را نسبت به هدف صلح همه جانبه، منصفانه و پایدار در خاورمیانه، شامل ایجاد کشور فلسطین که شانه به شانه در صلح و امنیت با اسرائیل زندگی کند، متعهد می دانیم». بر اساس خبرهای منتشر شده در جریان اعتراضات فلسطینیها نسبت به تصمیم دولت ترامپ، در نواز غزه، در روز جمعه دو فلسطینی کشته و بیش از 700نفر مجروح شدند.