صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۰۳، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز سه‌شنبه ۲۸آذر= ۱۹دسامبر، مجمع عمومی ملل‌متحد 64مین قطعنامه علیه نقض حقوق‌بشر در ایران را به تصویب رساند. این قطعنامه که توسط کانادا به سازمان ملل ارائه شده بود، با 88 رای مثبت به تصویب رسید. خانم مریم رجوی، رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران ضمن استقبال از این قطعنامه، خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیق توسط ملل‌متحد در رابطه با قتل عام 67 شد و گفت این اولین قدم برای پایان دادن به مصونیت جنایتکارانی است که ۳۸سال است بر ایران حکومت می‌کنند. گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای مهرداد هرسینی در اینباره را اینجا بشنوید.

******

سنای آمریکا روز 21 دسامبر، آزار و اذیت علیه بهائیان ایران و استمرار نقض کنوانسیونهای حقوق بشر توسط رژیم ایران را محکوم کرد و لایحه اس. 139 را به تصویب رساند. این لایحه همچنین از رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا می خواهد تحریم مقامات رژیم ایران و دیگر افرادی که در نقض جدی حقوق‌بشر از جمله علیه بهاییان نقش دارند اقدام کنند.******
بدنبال افشای دارائیهای علی خامنه ای ولی فقیه نظام آخوندها توسط آمریکا، سایت خامنه ای نوشت: به بهانه عملیات روانی جدید کنگره، آمریکا عمود خیمه انقلاب را نشانه رفته است. مجلس نمایندگان آمریکا، در روز 22 آذر= 13 دسامبر، لایحه شماره 1638 را برای شناسایی سرمایه‌ها و دارایی‌های بالاترین سران رژیم، از جمله ولی فقیه، رئیس‌جمهور، اعضای شورای نگهبان و مجلس خبرگان، اعضای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، سرکردگان سپاه پاسداران و نیروی تروریستی قدس و رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم، با اکثریت آرا به تصویب رساند. 


******
در جلسه شورای امنیت که روز سه‌شنبه 28آذر برگزار شد، جفری فلتمن معاون سیاسی دبیرکل ملل متحد، گزارش دبیرکل را در مورد نحوه اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط رژیم ایران ارائه داد. وی گفت: مقامات عربستان سعودی گفته‌اند رژیم ایران در حملات موشکی دست داشته است. این‌گونه فعالیت رژیم ایران مغایر قطعنامه‌های شورای امنیت بوده است. این موشکها از نوع اسکاد بوده‌اند. محموله‌های سلاح که در عربستان توقیف شده‌اند تحت تحقیق قرار دارند. در این تجهیزات آثار رژیم ایران بوده و ساخت این رژیم هستند. در گزارش دبیرکل ملل‌متحد آمده است قاسم سلیمانی در منطقه فعالیت دارد و باید مطمئن شد که ممنوعیت مسافرت او در نظر گرفته شود.


  زلزله؛
 
- زلزله‌یی به قدرت 5.2 ریشتر تهران را تکان داد. به گزارش رسانه‌های حکومتی کانون این زلزله، مشکین دشت استان البرز بود. زلزله علاوه بر تهران، در قم، قزوین و اراک نیز احساس شد. بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان دقیق وقوع زلزله ساعت 23:27 دقیقه بود. در پی وقوع زلزله، مردم تهران در بیشتر مناطق این شهر از منازل خود خارج شده و در خیابانها و معابر عمومی شب را سپری کردند. رئیس امداد و نجات هلال احمر رژیم گفت: استانهای تهران، البرز، قزوین، قم، گیلان و مرکزی متأثر از این زلزله بودند و ۹۷نفر نیز در این حادثه مصدوم شدند. همچنین یک نفر در استان البرز جان خود را از دست داد. بهرام عکاشه، کارشناس زلزله شناسی روز جمعه گفت: گسلهای تهران همیشه فعال است و در صورت وقوع زلزله، نجات در تهران غیرممکن است. هر کس باید جان خود را حفظ کند. هم ستاد مدیریت بحران مشکل دارد هم خیابانها و ساختمانها. تهران در حالت عادی قفل است. وزیر بهداشت رژیم نیز به نبود آمادگی سیستم بهداشت و بیمارستانها که باید در این شرایط به کمک مردم بشتابند گفت: هلال احمر که می‌بایست برای چنین شرایطی آماده باشد خود معترف است که تنها 6پایگاه امدادی در اطراف تهران برای چنین شرایطی آماده کرده که جوابگوی جمعیت 14، 15میلیونی تهران نیست و سوله‌هایی که برای انبار کردن وسائل لازم در این شرایط آماده شده یا خالی است و یا برای کار دیگری استفاده می‌شود. کارشناسان می‌گویند زلزله با بزرگی ۷.۳ریشتر به‌ معنای انفجار حدود ۷۰۰ بمب اتمی هیروشیما در عمق ۲۳کیلومتر زمین است. گفتنی است که 17 سال پیش کارشناسان زاپنی برآورد کرده بودند که یک زلزله بالای 7 ریشتری، 400هزار کشته در تهران خواهد داد. این رقم با توجه به گستردگی بی رویه ساختمانها و بافت فرسوده و نا ایمن شهر تهران، تا 4 میلیون نفر هم برآورده شده است. این درحالیست که آمادگی برای مقابله با این وضعیت تقریبا صفر می باشد.

اخبار زنان؛
- خانم هیوا یزدان مهدی آبادی، شهروند بهایی اهل یزد، پس از ۲۰ روز قرنطینه، به زندان مرکزی شهر یزد منتقل شد و برای اولین بار توانست تلفنی وضعیت خود را به خانواده اش اطلاع دهد. علت دستگیری هیوا، تدریس موسیقی به کودکان می باشد. 


به نقل از خبرگزاری حکومتی مهر 1 دی، 230 زن و مرد در میهمانی شب یلدا در مناطق لواسان و فرمانیه تهران دستگیر شدند. ذوالفقار بَرفَر، رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران، گفت: در دو عملیات جداگانه ماموران پلیس این نفرات را دستگیر کردند. در باغی در لواسان تعداد ۱۴۰ نفر دستگیر شدند که به صورت مختلط در حال پایکوبی بودند. این محل بعد از دستگیری این افراد، پلمپ شد. همچنین در منزلی در فرمانیه تعداد ۹۰ نفر دستگیر شدند. برفر همچنین از دستگیری دو خواننده که در این میهمانی ها برنامه اجرا می کردند به همراه آلات موسیقی و تجهیزاتشان خبر داد. رژیم همچنین به بهانه مواد مخدر بیش از 1000 تن را طی 48ساعت گذشته در تهران دستگیر کرده است. پاسدار حسین رحیمی سرکرده انتظامی تهران بزرگ یکشنبه 3 دی، گفت: مرحله جدید عملیات مبارزه با قاچاقچیان عمده، خرده و معتادان متجاهر در تهران بزرگ از ۴۸ساعت گذشته آغاز شد. در این مرحله بیش از هزار نفر در نقاط تهران دستگیر شدند. 

- کبری خالندی، فعال مدنی کرد به خاطر «شرکت در اعتراضات علیه کشتار کولبران» به دو ماه و ١٥ روز زندان محکوم شد. وی روز 19شهریور 1396، در تجمعی در حمایت از شهروندان معترض بانه‌ای و محکومیت کشتار کولبران در میدان چوارچرا مهاباد از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و سپس با تودیع وثیقه ٥٠ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بود. 
- سایت حکومتی رکنا 28 آذر خبر داد که زن دیگری به نام کیمیا، به اعدام محکوم
شده است. همسر این زن دور از چشم او در خانه دوربین مخفی نصب کرده بود و از همسرش به خاطر حضور مردان دیگر در خانه شکایت نمود که متعاقباً‌ در دادگاه شرع، حکم اعدام برای او صادر کردند.   

- پروانه سلحشوری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس رژیم، گفت: ما در برنامه ششم توسعه دو مورد را در دستور کار داشتیم، طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوار که یک طرح بسیار مهم بود، اما اعتباراتش به جای آنکه زیاد شود کم شده و از ۲۰ میلیارد به ۱۵ میلیارد کاهش یافته است. اعتبارات به جای اینکه در جهت کاهش فقر قرار بگیرد در جهت افزایش فقر است. به گفته سلحشوری طرحی با عنوان بیمه زنان خانه دار با بیش از سه فرزند در برنامه بود که اعتبار آن به ناگهان بیش از ۳۰ % کاهش یافت. دولت روحانی بودجه هنگفتی در سال جدید برای نهادهای مذهبی، تبلیغی و انتشاراتی رژیم و نهادهای سرکوبگر در نظر گرفته است. در حالی که کل بودجه معاونت امور زنان و خانواده ۲۱ میلیارد تومان می باشد، بودجه‌ شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه زنان بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان تعیین شده است. 

- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا 25 آذر، طی سال گذشته 1.485 دختر زیر ۱۴ سال تنها در استان زنجان مجبور به ازدواج شده اند که ۴۷ نفر آنها تاکنون طلاق گرفته اند. ماهرخ بلوری مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان ضمن اشاره به این موضوع افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری 19 درصد از ازدواج های ثبت شده به طلاق منجر شده است.
- خبرگزاری حکومتی ایلنا 27 آذر خبر داد که تعدادی زن و مرد به بهانه شرکت در یک کلاس آموزش آرایشگری مختلط در شمال غرب تهران و تمرین روی کلاه گیس و مدلهای انسانی دستگیر شدند. رییس پلیس امنیت اخلاقی تهران، ذوالفقار برفر گفت که در پی وصول خبری مبنی بر برگزاری کلاس‌های مختلط آموزش آرایشگری زنانه توسط مربیان مرد خارجی، شناسایی آنان در دستور کار این پلیس قرار گرفت. 
- وزیرآموزش و پرورش رژیم، محمد بطحایی گفت: در برخی مدارس مختلط و یا دخترانه ای که معلم مرد وجود دارد دختران از تربیت بدنی محروم هستند. در مناطق محروم، دانش آموزان دختر در ساعت تربیت بدنی در گوشه ای از حیاط مدرسه بازی می کنند. وی «عدم دسترسی دختران به مراکز یادگیری ثانوی» را یکی دیگر از آثار نابرابری دختران دانست در حالی که این پژوهش سراها، کتابخانه ها وکانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای هر دو جنس فراهم شده اند. جواد کاظم نسب الباجی، نماینده اهواز در مجلس نیز پیش تر اعتراف کرده بود که برخی دختران خوزستان در مناطق محروم روستاها تنها تا مقطع ابتدایی درس می خوانند. بطحایی همچنین به جمعیت60 درصدی زنان و دختران درآموزش و پرورش اشاره و تصریح کرد: علیرغم جمعیت انبوه زنان و دختران درآموزش و پرورش از این پتانسیل نیروی انسانی استفاده نشده است و مدیرکل امور زنان موظف به ارائه راهکار و حل این مشکل با کمک مسولین ذی ربط است.(خبرگزاری حکومتی ایسنا – ۲۶آذر۱۳۹۶)
در همین رابطه معصومه ابتکار،‌ معاون روحانی در امور زنان و خانواده گفت: نرخ بیکاری در زنان تحصیل کرده در کشور ما بیشتر از مردان است. وی با اشاره به وضعیت وخیم بیکاری در جامعه که اولین قربانیان آن زنان هستند افزود:‌ طی چند سال گذشته میزان جوانان تحصیل کرده بیکار در کشور افزایش یافته و زمینه فعالیت آن‌ها در رشته‌های تخصصی وجود ندارد. (خبرگزاری حکومتی ایسنا – ۲۶آذر۱۳۹۶)

*****
بنا‌ به گزارشهای منتشر شده یک سرکرده ارشد سپاه پاسداران گفت درخواست ستاد بحران از سپاه پاسداران برای اعزام هوایپما و هلکوپتر برای خاموش کردن آتش تالاب مِیقان با واکنش منفی سپاه مواجه شد. بنا‌ به این گزارش سپاه پاسداران به ستاد بحران گفته است هزینه‌های مربوط به استفاده از این خدمات باید به حساب شرکت هواپیمایی پویا متعلق به سپاه پاسداران واریز شود تا هواپیما و امکانات مربوطه برای خاموش کردن آتش اعزام گردد. این خبر که  در سایت مجاهدین خلق درج شده می افزاید: گفته می‌شود سپاه در این آتش‌سوزی دست داشته تا به بزرگترین منبع سولفات سدیم کشور دست یابد. حدود 50هکتار از تالاب کویری میقان اراک که یکی از زیستگاههای بین‌المللی پرندگان مهاجر است از نیمه‌شب پنجشنبه طعمه آتش شد. اداره کل محیط‌زیست رژیم در استان مرکزی روز جمعه اعلام کرد: به‌دلیل آتش‌سوزی گسترده در تالاب میقان و تغییر جهت وزش باد به سمت اراک، کیفیت هوای اراک به‌صورت لحظه‌ای در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است. تالاب کویری میقان اراک با پیشینه 2هزار ساله، از مجموعه‌های کم نظیر زیستگاهی در کشور و خاورمیانه است که به‌عنوان یکی از زیستگاههای بین‌المللی پرندگان مهاجر و گنجینه‌ای ارزشمند از سرمایه‌های طبیعی و تنوع زیستی مطرح است. این تالاب در 15کیلومتری شمال شرقی اراک واقع شده است. 

اخبار اعتراضی؛
- روز یکشنبه 3 دی، کارکنان فولاد شادگان، جوانان جویای کار برای چندمین روز متوالی در خرمشهر،  
- روز شنبه 2 دی، غارت شدگان موسسه آرمان البرز ایرانیان در تهران، کارگران ماشین آلات تراکتورسازی در تبریز برای هشتمین روز، خریداران مجتمع آدینه در رشت، کارگران شرکت زیربنایی والفجر در دفتر امام جمعه رفسنجان، کارکنان شرکتی طرح تحول سلامت اصفهان، بازاریان گناوه، پزشکان متخصص در کلینیک تخصصی درمانگاه امیرالمومنین شوش، دانشجویان دانشکده زبانهای خارجی دانشگاه تهران،    
- روز جمعه اول دی، مردم زلزله زده سرپل ذهاب با شعار علیه فرهاد تجری عضو مجلس رژیم، کشاورزان هندیجان نسبت به خشک شدن رودخانه زهره، هزاران تن از مردم اهواز نسبت به انتقال آب رودخانه کارون و خشکانیده شدن تالابها و زمینهای کشاورزی، کارکنان مجتمع های سلامت تبریز، جمعی از بیکاران خرمشهر در جریان نمایش جمعه،   
- روز پنجشنبه 30 آذر، بیش از 400 تن از کارشناسان و مراقبین خانه های بهداشت اصفهان که تعداد قابل ملاحظه ای از آنان زنان بودند، خریداران مجتمع آدینه رشت، جمعی از غارت شدگان خرید و فروش خودرو پرهام در آزادشهر در استان گلستان، جمعی از زنان رامسر، مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان همراه با فرزندان خود،          
- روز سه شنبه 28 آذر، صدهاتن از مرغداران ورشکسته در مقابل اداره کشاورزی رژیم در تهران ضمن درگیر شدن با ماموران نیروی انتظامی، 200 تن از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور در مقابل مجلس رژیم، غارت شدگان موسسه بدر توس و  کاسپین در مشهد و در رشت با شعار مرگ بر دزد، مرگ بر روحانی، کارگران اخراجی شهرداری خرمشهر برای چندمین روز متوالی، کارگران ایذه ای پتروشیمی مرجان در عسلویه، کشاورزان در هندیجان، شادگان و امیدیه، شهروندان و اهالی کسبه مینو در قزوین، کارگران آریان فولاد بویین زهرا، بازنشستگان فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، کارکنان پیمانی و قراردادی شرکت نیشکر در شوش، انبوه سازان در ملایر، دانشجویان دانشگاه علوم و فنون دریایی در خرمشهر برای دومین روز متوالی، اهالی و کشاورزان منطقه سقاوه در بویراحمد، و جمعی از بهیاران استان کرمانشاه، دست به اعتصاب و برپایی تجمعات اعتراضی زدند.

- در خبری دیگر به دنبال فراخوان قبلی غارت‌شدگان برای تجمع و تظاهرات در میدان انقلاب تهران در روز یکشنبه سوم دی، نیروهای ضدشورش و پاسداران در حوالی میدان انقلاب در وحشت از شکل گیری و گسترش این حرکت اعتراضی مستقر شده اند. 
اخبار زندان؛
- جان زندانی سیاسی رضا شهابی به‌دلیل سکته دوم وخیم و اعلام شده که جانش در خطر است. او چند روز پیش یک سکته خفیف مغزی کرد. اما به گفته خانواده او، در آخرین ملاقات، علائم یک سکته دیگر هم در او دیده شده است. این درحالیست که مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان ممانعت به‌عمل می‌آورند. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با انتشار بیانیه‌یی از همه کارگران و تشکلات کارگری ایران و سراسر جهان خواست برای نجات جان وی تلاش کنند. به همین منظور یک طوفان توییتری نیز در شبکه اجتماعی توییتر براه افتاده است. ربابه رضایی، همسر رضا شهابی طی نامه سرگشاده‌یی از جمله می‌نویسد: «طی دو هفته گذشته، همسرم کارگر زندانی رضا شهابی ۲بار در زندان گوهردشت کرج دچار سکته مغزی شده است. و هم‌چنان وضعیت جسمانی ایشان وخیم بوده و از اعزامش به بیمارستان برای درمان ممانعت می‌کنند. پیش از این‌که همسرم سکته کند جراح مغز و اعصاب رضا، اعلام نموده بود که رضا شهابی توان تحمل زندان را ندارد. همسرم از ۱۸مرداد با وجود این‌که دوره محکومیت حبسش به پایان رسیده است هم‌چنان به ناحق در زندان نگهداری می‌شود».

- زندانی سیاسی تبعیدی احمد دَبات در زندان یزد در معرض نابینایی قرار دارد. وی که در زندانهای دزفول و یزد تحت شکنجه و بازجویی قرار گرفته، درصد بالایی از بینایی خود را از دست داده است. احمد دبات ۲۸ساله، متاهل و دارای یک فرزند دختر می باشد. وی دانشجوی رشته عربی در دانشگاه پیام نور دزفول بود که در سال ۸۸ با فشار وزارت اطلاعات از دانشگاه اخراج شد. آقای دبات در سال ۱۳۹۰ توسط اطلاعات شهر شوش بازداشت گردید. این زندانی سیاسی از سوی دادگاه رژیم در دزفول به 22 سال  زندان و تبعید به زندان یزد محکوم شد که هم اینک نزدیک به 6 سال است که در اسارت بسر می برد. 

- رژیم روز چهارشنبه 29آذر در یک اعدام جمعی 7 زندانی را در زندان گوهردشت کرج به دار آویخت. پیش از این 14 زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند. اسامی اعدام شدگان عبارتند از محمد اخترشمار، ابوالفضل نریمان پور، مسلم محمدی، نیما اسماعیلیان، حمید عبداللهی، مصطفی چاردولی و امیرعباس اردستانی. رژیم همچنین یک زندانی به نام یاسین عابدی، شهروند قزوینی، که از سال 90 در زندان به سر می برد، را در محوطه زندان مرکزی زنجان بدار آویخت. صبح سه‌شنبه 28آذر نیز یک زندانی بلوچ به نام یاسر سالارزهی، 24 ساله را در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخت. وی 5 سال در زندان مرکزی زاهدان زندانی بود، و از حدود 15 روز پیش جهت اجرای اعدام به قرنطینه منتقل شده بود. 

******
مسلم اسکندر فیلابی، مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت اول دی= 22 دسامبر در اطلاعیه ای از درگذشت منوچهر برومند یکی از بهترین رکوردداران وزنه‌برداری سنگین وزن ایران در مسابقات آسیایی، خبر داد. این اطلاعیه اعلام کرد: منوچهر برومند قویترین مرد قاره آسیا و نخستین وزنه بردار آسیایی بود که در مجموع از مرز ۵۰۰کیلوگرم (سه حرکت پرس - یک‌ ضرب و دو‌ ضرب) عبور نمود (مسابقات جهانی برلین- آلمان شرقی ۱۹۶۶) و نام خویش را در تاریخ ورزش جاودانه ساخت.