صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۱۶، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


اتحاد زندانیان سیاسی ایران در کانادا، طی نامه ای به کمیته جایزه صلح نوبل، دکتر
محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب را که بخاطر مخالفت با کودتای فرهنگی خمینی 5 سال ( از1360-65 ) در حبس بود و هم اکنون ممنوع الخروج می باشد، شایسته ترین فرد ایرانی برای دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرد. این کمیته جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندها را بعنوان کاندید در لیست نامزدهای جایزه صلح نوبل داشت.  روز جمعه برنده جایزه صلح نوبل 2017 کمپین بین المللی مبارزه با سلاحهای اتمی یا آی کن، معرفی شد. آی کن، در سال 2007 بنیانگذاری شد که بیش از 460 عضو از 100 کشور جهان دارد. رئیس کمیته صلح نوبل، نوآوری این تشکل برای دستیابی به پیمان منع سلاح اتمی را مورد ستایش قرار داد و گفت: خطر سلاح‌های اتمی در شرایط کنونی بیش از گذشته است. لازم به ذکر است که دکتر محمد ملکی که به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری بود عصر یکشنبه به منزل خود بازگشت. گفتگوی رادیو ایرآوا با خانم پیمانه شفایی درباره جایزه صلح نوبل را اینجا بشنوید. 

******
به نقل از سایت مجاهدین خلق، با نزدیک‌ شدن ضرب‌الاجل اعلام تبعیت یا عدم تبعیت رژیم از توافق اتمی توسط دولت آمریکا، نظرات مختلفی درباره حفظ یا لزوم پایان دادن به این توافق توسط کارشناسان و رسانه‌های بین‌المللی مطرح می‌شود. از جمله خبرگزاری بلومبرگ به‌نقل از مقامات دولت آمریکا گزارش داد، استراتژی که انتظار می‌رود ترامپ آن‌را هفته آینده اعلام کند، نشان‌دادن یک جبهه متحد از دولت و کنگره آمریکا و متحدان اروپایی است... تایمز مالی در گزارش خود در اینباره به‌نقل یکی از کسانی که بر سر این موضوع توجیه شده است نوشت، انتظار می‌رود ترامپ اقدامات جدیدی را علیه (رژیم) ایران اعلام کند که شامل تحریم‌های هدفمند جدید، نام‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران و اتخاذ موضعی سخت‌تر علیه عوامل (این رژیم) در سوریه، عراق و یمن است. وال استریت ژورنال نیز در مقاله‌یی، نوشت: «احتمالاً دولت (ترامپ) دو علت را برای عدم تأیید (تبعیت رژیم ایران) ارائه خواهد کرد: یکی این‌که آژانس به تأسیسات نظامی (این رژیم) دسترسی ندارد و دوم این‌که (رژیم) ایران به توسعه موشکهای بالستیک ادامه می‌دهد؛ (موشکهایی که) ظاهراً فقط به‌عنوان ابزاری برای حمل کلاهک اتمی کارایی دارند... .» 
از سوی دیگر واشینگتن‌تایمز طی مقاله‌یی خواهان خروج آمریکا از توافق اتمی شد، و نوشت: «اوباما می‌خواست چشمان ما را روی شرارت‌های واقعی (رژیم) ایران و اهداف واقعی (این رژیم) برای توسعه توانایی سلاح اتمی ببندد. ترامپ نباید همین کار را انجام بدهد». هیأت تحریریه نیویورک‌تایمز اما خواهان حفظ توافق اتمی شد، ولی درعین‌حال، تأکید کرد: «هیچ شکی وجود ندارد که (رژیم) ایران در بسیاری از زمینه‌ها یک بازیگر بد است... اما اگر ایالات متحده به توافق اتمی پایبند باشد و اتحاد خود را با شرکایش در این راستا حفظ کند، در پاسخ به این نگرانی‌ها، شانس بیشتری خواهد داشت».

******
تام ریچ اولین وزیر امنیت ملی آمریکا طی مقاله‌یی که با عنوان ما به تغییر رژیم ایران نیاز داریم، روز شنبه 7 اکتبر= 15مهر در مجله نیوزویک درج شد خواهان برسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران، و همکاری آمریکا با مقاومت ایران گردید. 
وی می نویسد: «رئیس‌جمهور ترامپ در مورد تعهد قوی خود برای مبارزه با بلا و آفت جهانی تروریسم و مبارزه با آن کشورهایی که از آن پشتیبانی می‌کند و فعال هستند، بسیار روشن بوده است. از زمان تصدی ریاست جمهوری، دونالد ترامپ روابط متقابل بین متحدان سنتی عرب خود، به رهبری عربستان، را با عزمی راسخ و خاص به سوی به چالش کشیدن رژیم ایران، دشمن مشترک و دیرپا، تقویت کرده است. باید یک گام بیشتر برای این رویکرد برداشته شود و علاوه بر همکاری با کشورهای قابل اتکا برای مقابله با رژیم ایران، یک شراکت معنا دار با یک گروه مقاومت دموکراتیک ایرانی-شورای ملی مقاومت ایران- با گستردگی در نقاط مختلف جهان و حضور قابل ملاحظه در ایران ساخته شود. این شورای ملی مقاومت ایران بود که اولین بار در سال ۲۰۰۲ آژیر برنامه مخفی تسلیحات هسته‌یی ۲۰ساله تهران را بصدا درآورد، که باعث شد بازرسیهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شروع گردد. رئیس‌جمهور ترامپ نیز در سخنان خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به‌درستی در پیامش بین حکومت سرکوبگر رژیم ایران با مردم ایران تفاوت قائل شد.

******
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا 9مهر با صدور یک دستورالعمل تازه، نمایندگان آمریکا در صندوق بین‌المللی پول و بانکهای توسعه بین‌المللی را موظف کرد تا علیه اعطای وام به رژیم ایران رأی دهند و تمام توان خود را به کار گیرند تا این رژیم نتواند از منابع مالی آن نهادها استفاده کند. رئیس‌جمهور آمریکا این تصمیم را در رابطه با کوتاهی رژیم ایران در مبارزه با پدیده قاچاق انسان اتخاذ کرده است. این دستور شامل حال دولتهای روسیه و کره شمالی هم می‌شود که از ابتدای سال مالی ۲۰۱۸میلادی اجرا خواهد شد. سال مالی دولت فدرال از اول اکتبر شروع شده و لازم الاجراست.

******
شرکت آمریکایی آمازون یکی از بزرگترین شرکتهای تجارت الکترونیک دنیا و بزرگترین کتابفروشی آنلاین جهان روز شنبه 15مهر = 7 اکتبر اعلام کرد: «در ادامه تحریم‌ها علیه رژیم ایران، دسترسی کاربران ایرانی را به ۹۰درصد خدماتش مسدود کرده و تنها ۱۰درصد خدمات این شرکت در ایران، فعال می باشد». حدود ۱۱۳مدل سرویس دهی «آمازون» شامل ۹۴سرویس زیرساختی برای توسعه دهندگان سیستم، ۶سرویس شخصی، ۲خدمت محتوایی و ۱۱خدمت مرتبط با تجارت الکترونیکی می‌شود. این در حالی است که از این تعداد خدمات، ۹۳خدمت زیرساختی برای کاربران ایرانی مسدود و تنها یک سرویس زیرساختی برای توسعه دهندگان ایرانی فعال است. در همین حال ۳سرویس شخصی برای ایرانی‌ها مسدود و ۳سرویس در این قالب، قابل دسترسی است. بر اساس بیانیه‌ این شرکت، وزارتخانه‌های بازرگانی و خزانه‌داری آمریکا در حال تحقیق در مورد فروش اقلامی به رژیم ایران از سوی آمازون هستند و این شرکت ممکن است به این خاطر جریمه شود. به گزارش رسانه‌های آمریکا، آمازون از فروش میزان قابل توجهی کالا به وابستگان رژیم ایران پرده برداشته که احتمالاً قانون کاهش تهدیدات رژیم ایران و حقوق‌بشر سوریه را نقض کرده است. بر اساس تحقیقات فدرال در مورد نقض احتمالی تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران، شرکت آمازون حداقل به یک نفر و نیز نهادهایی که در لیست تروریستی دولت آمریکا قرار دارند اقلامی را به فروش رسانده است. هم‌چنین اقلامی که از سوی آمازون به چند سفارت رژیم در کشورهای مختلف به فروش رسیده، مورد تحقیق قرار دارند.

******
شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای 9 مهر= اول اکتبر، عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر را به اقدام برای نجات جان سهیل عربی زندانی سیاسی ۳۲ساله که در 39مین روز اعتصاب‌غذا (از جمله ۹روز اعتصاب خشک) در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد فرا‌خواند و خواستار اقدام فوری و مؤثر برای آزادی او شد. سهیل عربی به‌رغم وخامت حالش از رسیدگی درمانی مورد نیازش محروم است. سهیل عربی، فارغ‌التحصیل رشته عکاسی، متاهل و پدر یک دختر خردسال در پاییز ۹۲توسط اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شد و در سلولهای انفرادی بند الف-۲مربوط به سپاه تحت شکنجه قرار گرفت. وی بخاطر انتشار عکسهای قیام ۸۸، کاریکاتور خامنه‌ای و بازنشر مقالات در فضای مجازی به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «ارتداد»، «سب‌النبی و توهین به مقدسات» ابتدا به اعدام و سپس به هفت و نیم سال حبس محکوم شد. علاوه بر این او به اتهام توهین به سران رژیم به سه سال حبس و جریمه نقدی و ۳۰ضربه شلاق محکوم شد. این اطلاعیه در پایان خاطرنشان کرد: بنا بر حکم دادگاه تفتیش عقاید آخوندها، سهیل عربی برای اثبات پشیمانی و نجات از حکم اعدام به دو سال «تحقیقات مذهبی» و خواندن ۱۳جلد از خزعبلات آخوندها در مورد دین و تهیه خلاصه از این مزخرفات محکوم شده است. طبق این حکم انزجار‌آور او باید پاسخ شبهات خود را به‌طور مکتوب به دادگاه ارائه و با استفاده از پنج کتاب دینی حکومتی مقاله بنویسد و گزارش تحقیقات خود را هر سه ماه یک بار به مدت دو سال به دادگاه ارائه کند. تا پس از اثبات پشیمانی‌اش برای دادگاه و تغییر در رفتارش از مجازات اعدام نجات یابد. 


کردستان؛

 روز چهارشنبه 12 مهر= 4 اکتبر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی
سفرش به ایران، در  دیدار با خامنه ای برای مقابله با مردم کردستان عراق که به تازگی به استقلال این منطقه رای مثبت دادند، گفتگو کرد. خامنه ای ضمن خیانت آمیز خواندن بحث استقلال اقلیم کردستان خطاب به اردوغان گفت: "ایران و ترکیه برای مقابله با این حادثه هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نیز باید در این زمینه تصمیم گیری و اقدام کند." وی خواهان مقابله سیاسی و اقتصادی (تحریم کامل کردستان) شد تا از ایجاد یک اسرائیل دوم در منطقه جلوگیری شود. برای جلب همکاری اردوغان و موافقت وی با قطع صدور نفت و گاز کردستان به ترکیه، چند تفاهم نامه اقتصادی که شامل معاملات نفتی و تجاری برای ترکیه است بین روحانی و اردوغان امضاء شد. فوروم ایرانیان 2 اکتبر- 10 مهر، نیز گزارش داد: "پس از محاصره کامل اقتصادی کردستان عراق، رژیم ایران با برگزاری مانور نظامی مشترک با ارتش عراق در غرب ایران و در مرز کردستان، برای مردم کرد رجز خوانی و قدرت نمائی می کند. این عربده کشی ها به بهانه حفظ تمامیت ارضی عراق و یکپارچه نگاه داشتن امت اسلامی و طبق معمول، مقابله با توطئه های استکبار انجام می شود. 

اخبار زنان؛

 به نقل از خبرگزاری نیروی تروریستی قدس- تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران،13  مهر، حیدر آسیابی، دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان سمنان اعلام کرد که تنها در این استان 2400  نفر مأمور سرکوب زنان به بهانه حجاب هستند. وی افزود: از این تعداد بیش از 2000 تن زنان هستند که در سطوح مختلفی عمل می کنند. در میان این ماموران دختران نوجوان 14-15ساله نیز به کار گرفته شده اند. حیدر آسیابی تأکید کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر باید در سطح جامعه گسترش یابد و به‌عنوان یک فرهنگ عمومی در بین مردم نهادینه شود. لازم به ذکر است که رژیم 26 ارگان 

رسمی حکومتی را مسئول اعمال حجاب اجباری نموده است.  خانمها، هیلا مشتاق، نوا منجذب قمصری و نگار باقری طارق به خاطر اعتقادات مذهبی هر یک به ۵ سال زندان محکوم شدند. این سه زن بهایی از سال ۹۴ با قید وثیقه آزاد بودند ولی روز چهارشنبه ۱۲ مهر در دادگاه انقلاب رژیم به ریاست قاضی شرع، مقیسه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه و هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 
 بنا به گزارش سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، لیلا میرغفاری فعال مدنی که روز چهارم مهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود در بیمارستان روانی در حالت غیر انسانی نگهداری می شود. ماموران دست ها و پاهای این زندانی را با زنجیر به تخت بسته و تنها گاهی اوقات که برای هواخوری از اتاق خارج می شود دست وپاهایش را باز می کنند. وضعیت جسمی و روحی لیلا میرغفاری در اثر مصرف داروهایی که به زور به او می دهند وخیم گزارش شده است طوری که حتی توان صحبت کردن ندارد. این منبع افزود: مشخص نیست که مسئول دستگیری این فعال مدنی کدام نهاد امنیتی است و از اتهام منسوب به او خبری در دست نیست. لیلا میر غفاری پیش از این نیز در خرداد ۹۶ بازداشت و پس از یک هفته با قرار وثیقه آزاد شده بود. وی پیشتر در آبان ۹۴ در پی تجمع اعتراضی در مقابل زندان اوین بازداشت و پس از یک ماه با تودیع وثیقه آزاد شده بود.
لیلا میر غفاری همچنین در آذرماه ۹۵ به دلیل شرکت در مراسم سالگرد ریحانه جباری احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت. 

 به نقل از سایت حکومتی انصاف نیوز، روز دوشنبه دهم مهر، کلیه دختران افغان دوره ابتدایی دبستان زینبیه در کرمان از مدرسه اخراج شدند. این اقدام پس از ۱۰روز از شروع مدرسه صورت گرفته و هیچ توضیحی به والدین این دانش آموزان داده نشده است.  هر چند دلیل اخراج این کودکان از مدرسه مشخص نیست اما بنا به قوانین رژیم آخوندها، فرزندانی که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان هستند و در ایران به دنیا می آیند تا ۱۸سال از داشتن شناسنامه ایرانی و حقوق شهروندی محرومند. زنان و 
دختران افغان که در ایران زندگی می کنند همچنین مورد تبعیض قرار گرفته و از 

خدمات درمانی و مدنی محروم می باشند.


اخبار اعتراضی؛


روز یکشنبه 16 مهر، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان معترض دانشگاه صنعت نفت، اهالی محله پاسداران واقع در منطقه ۴تهران نسبت به تخریب پارک بوستان در این منطقه و ساخت برج، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در اعتراض به فوت یکی از دانشجویان به نام زهره قاسمی که گفته می‌شود به‌دلیل نشت گاز در خوابگاه جان خود را از دست داده، 
روز شنبه ۱۵مهر غارت‌شدگان مؤسسه آرمان با بیرون انداختن کارکنان این مؤسسه و بستن درب آن، زنان معترض و سهامداران شرکت پدیده شاندیز در مشهد، در مقابل استانداری خراسان با پوشیدن کفن، بهیاران لرستانی در برابر ستاد دانشگاه علوم پرشکی این استان، دانشجویان کمک پرستاری و بهیاری همدان، بهیاران در ارومیه و خرم‌آباد، جمعی از مردم اصفهان در مقابل اداره محیط ‌زیست رژیم نسبت به انتصاب مدیر غیربومی، غارت شدگان آرمان در بوشهر، ماهشهر و بهبهان، دانش‌آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت برای چندمین بار مقابل ساختمان وزارت نفت کابینه روحانی، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، بهیاران ارومیه و خرم آباد، کارگران پروژه بازسازی مجموعه ارگ قدیم،  
روز جمعه 14 مهر، غارت شدگان اهواز در دومین روز، کارگران کارخانه سیمان بهبهان، 
روز پنجشنبه 13 مهر، فرهنگیان شاغل و بازنشسته در روز جهانی معلم در 28 شهر از 20 استان، غارت شدگان کاسپین در 19مین روز تحصن در مقابل قضیاییه رژیم، غارت شدگان موسسه آرمان در تهران، غارت شدگان آرمان وحدت در ملایر،  
روز چهارشنبه 12 مهر، غارت شدگان موسسه آرمان در تهران،  دست به تحصن و اعتصاب زدند.


 پاسدار حسین رحیمی سرکرده نیروی انتظامی تهران روز شنبه از حمله به تعدادی از بانکها با استفاده از تفنگ ساچمه ای در تهران خبر داد. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس تسنیم روز شنبه 15مهر گزارش داد:‌ «حسین رحیمی در واکنش به تخریب تعدادی از بانکها و شکستن شیشه آنها در شهر تهران گفت: «پلیس به‌محض اطلااع از ماجرا به‌صورت ویژه این پرونده راپیگیری کرد و تا این لحظه دو نفر از این افراد دستگیر و تعدادی دیگر نیز شناسایی شدند». این منبع حکومتی در 

پایان نوشت:‌ «در برخی استانهای کشور نیز این اتفاق رخ داده است». 

******
 متحصنان غارت شده کاسپین در تهران برای مقابله با نیروهای ضدشورش طی فراخوانی اعلام کردند: هموطنان عزیز رژیم آخوندی برای درهم شکستن مقاومت متحصنان، نیروی ضدشورش را به محل متحصنان کاسپین مقابل قوه قضاییه اعزام کرده است برای رسیدن به حقوق حقه متحصنان به آنها بپیوندید. 
 فراخوان متحصنان غارت شده کاسپین مقابل قوه قضاییه رژیم در تهران- پاسدار حمید زینی‌وند، سرکرده کلانتری مرکزی دره شهر در استان ایلام که روز 9  مهردر یک درگیری طایفه‌یی به‌شدت مصدوم شده بود مرد. دَرّه‌شهر یکی از شهرهای غربی ایران و کوهپایه کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس و مرکز شهرستان دره‌شهر است. این شهر در حاشیه رودخانه سیمره و در شرق حوزه جغرافیایی استان ایلام واقع شده است. 
******
دادگاه رژیم در شوش 7تن از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه را تهدید کرده‌ که در صورت، ادامه فعالیتهای صنفی به زندان محکوم خواهند شد. بنا به خبری که در سایت مجاهدین خلق آمده، قاضی شرع شوش به کارگران گفته است که آنها در تحریک کارگران به اعتصاب و بستن جاده نقش داشته‌اند. وی از کارگران خواسته است به مدت شش ماه، هر ماه به پایگاه نیروی انتظامی هفت‌تپه مراجعه و امضا بدهند. وی هم‌چنین کارگران را تهدید کرده است که در صورت اعتراض کارگران و یا بستن جاده توسط آنها این کارگران به ۴سال زندان محکوم خواهند شد. 

******
به گزارش خبرگزاری نیروی تروریستی قدس (تسنیم)، رئیس پلیس راهور رژیم گفت: «از سال 77 که نخستین آمارها در این بخش جمع‌آوری شد تا سال 95نزدیک به 459هزار نفر از هموطنان‌مان بر اثر سوانح رانندگی کشته و بیش از ۴.۵میلیون نفر مصدوم و مجروح شدند». رئیس پلیس راهور رژیم در خصوص حجم اشغال بیمارستانهای کشور گفت: «در حال حاضر نیز بخش اعظمی از 120تخت بیمارستانی فعال در کشور به مصدومان و مجروحان سوانح ترافیکی اختصاص دارد». وی افزود: «از میان 3عامل اصلی بروز سوانح جاده‌یی که خودرو، جاده و راننده هستند، بزرگترین عامل تصادفات مسأله انسانی است و علاوه بر آن باید سرمایه‌گذاری جدی برای ارتقای استانداردهای وسایل نقلیه و هم‌چنین رفع نقاط حادثه‌خیز از جاده‌های کشور انجام داد». 

اخبار زندان؛

- دانشجوی زندانی ابوبکر رستمی 23ساله که محکوم به اعدام است در اعتراض به شکنجه‌ و انتقال به سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان دست به اعتصاب‌غذا زد. ابوبکر رستمی، دانشجوی رشته فوریتهای پزشکی است که در 23 شهریور 94 از سوی نیروهای امنیتی پاکستان بازداشت و پس از دو روز به رژیم ایران تحویل داده شد. این زندانی از سوی دستگاه قـضایی رژیم به محاربه و اقدام علیه امنیت به ٥سال حبس و اعدام محکوم شده است. ابوبکر رستمی اکنون دو سال است که در زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شود و طی این مدت از حق ملاقات با خانواده‌اش محروم بوده است.

- صبح جمعه ۱۴مهر، مراسم خاکسپاری محمد جراحی، زندانی سیاسی و فعال کارگری در وادی رحمت تبریز با حضور اعضای خانواده و همکاران و یارانش برگزار شد. آقای جراحی روز پنجشنبه ۱۳مهر، در بیمارستان شهدای تجریش فوت کرد. کمیسیون کار شورای ملی مقاومت 14 مهر، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت فعال کارگری، محمد جراحی اعلام کرد که این فعال کارگری، در 18 خرداد 1390 همراه با شاهرخ زمانی از فعالان کارگری در تبریز دستگیر و به اتهام «تبلیغات علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» محکوم  و در حالیکه برای سومین بار دستگیر می شد، به پنج سال حبس تعزیری محکوم گردید. او در زندان به بیماری تیرویید مبتلا شد و بر اثر محرومیت از درمان بیماری، تبدیل به سرطان شد. حتی زمانی که پیشرفت بیماری روشن شده بود باز هم او را از رسیدگیهای درمانی و فرستادن به بیمارستان در بیرون زندان محروم کردند. تنها یک بار او را با دست‌بند و پابند و توهین و تحقیر و اذیت و آزار بسیار به بیمارستان بردند که او دیگر هرگز به این رفتار ضدانسانی و شکنجه روانی تن نداد. کمیسیون کار شورا عموم سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری در کشورهای مختلف جهان را به اقدام فوری برای نجات جان کارگران زندانی و محکوم کردن سیاست‌ها و عملکردهای ضدکارگری رژیم فرا ‌خواند.  

- بنا‌ به گزارشهای منتشر شده مأموران وزارت اطلاعات پنج تن از شهروندان کرد در شهرهای تهران و مهاباد را دستگیر کردند. روز دوشنبه 10مهر نیز دو شهروند بوکانی به نامهای سید شمس‌الدین رستمی و حسین رستگارا در خیابان پیروزی تهران در محل کسب خود دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. سه هموطن کرد دیگر به نامهای شیرزاد سرکلی، واحد صوفی و جمال علوی نیز در روز دوشنبه 10مهر توسط نیروهای اطلاعاتی رژیم دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. اخبار منطقه و جهان؛

- به نقل از گزارش تلویزیون اورینت وابسته به اپوزیسیون سوریه پنجشنبه 13مهر، بیش از 150تن از غیرنظامیان سوری که در حال عبور از پل فرات در دیرالزور بودند بر اثر بمباران هواپیماهای روسی کشته شدند. هواپیماهای روسی ظهر چهارشنبه در حالی‌که غیرنظامیان در حال عبور از روی این پل بودند تا به اماکن دیگری فرار کنند بیش از ۱۵بار این منطقه را بمباران کردند که منجر به یک کشتار وحشتناک شد. در تصاویری که فعالان منتشر کرده‌اند آثار سوختگی و تغییر شکل چهره‌های قربانیان دیده می‌شود که ناشی از بمبهای خوشه‌یی سوزنده می باشد. 
 ‌ 

- آمریکا کاروان نظامی متعلق به رژیم اسد و شبه‌نظامیان تحت حمایت رژیم ایران درنزدیکی مرز سوریه- اردن- عراق را مورد هدف قرار داد. سعید سیف، یکی از سخنگویان ارتش آزادی سوریه روز پنجشنبه 13مهر به خبرنگار آناتولی گفت: «نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا کاروان نظامی رژیم اسد و شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران که در حال پیشروی به سوی پایگاه آمریکا در نزدیکی مرز سوریه-اردن-عراق بودند، هدف قرار دادند».
وی افزود: «نیروهای ائتلاف پیش از حمله به این کاروان نظامی هشدار دادند اما به‌رغم این هشدارها کاروان نظامی به پیشروی ادامه داده و هدف بمباران نیروهای ائتلاف قرار گرفتند». سعید سیف گفت: «این حمله کشته و زخمی‌هایی داشته است و خودروهای نظامی بسیاری نیز منهدم شده‌اند».