صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۳۰، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

جمعی از غارت شدگان اهوازی شب گذشته 29 مهر، پس از چندین شبانه روز تحصن، با ماموران
نیروی انتظامی درگیر شدند. این درگیری ساعت 21 و 30دقیقه به وقت محلی روی داد و غارتشدگان درب و شیشه های استانداری اهواز را شکستند. 
******
شورای ملی مقاومت روز 25 مهر، طی اطلاعیه ای اقدام سپاه پاسداران به فرماندهی قاسم

سلیمانی در کرکوک را محکوم کرد. در این اطلاعیه به حضور هادی عامری و ابومهدی مهندس دو تن از ماموران نیروی قدس رژیم ایران  در حمله به کرکوک اشاره شده است. به نقل از این اطلاعیه، اسامی این دو نفر که در دهه 70 شمسی توسط مقاومت ایران افشا شده بودند، در لیست ۳۲۰۰۰تن از ماموران عراقی سپاه پاسداران به چشم میخورد که با کدها و میزان حقوق ماهانه و شماره حساب بانکی آنها در سال ۲۰۰۵ در اختیار مقامات ملل متحد و اعضای دائمی شورای امنیت به ویژه آمریکا قرار گرفته بود. در همین رابطه به نقل از خبرگزاری زاگرس وابسته به بارزانی، صبح جمعه28 مهر نیروهای حشدالشعبی و پاسداران با سلاح و توپ و تانک آمریکایی دست به یک حمله گسترده به مواضع نیروهای "پردی" در مسیر اربیل زدند. در این حمله دو تانک، یک زرهی و بیش از 12هاموی و تجهیزات دیگر منهدم شدند. بیش از 150نفر هم از نیروهای مهاجم نیز کشته و مجروح شدند.  6پیشمرگ نیز در این حمله جان باختند.
از سوی دیگر و به گزارش الحدث، جمعی از جوانان کرد در واکنش به حملات پاسداران و شبه نظامیان حشد الشعبی به مناطق اقلیم کردستان، به کنسولگری رژیم ایران در اربیل حمله کرده و پرچم آنرا پایین کشیدند.

******
بامداد چهارشنبه 26مهر مأموران گارد ضدشورش به بند 350 زندان اوین یورش برده و تمامی وسایل
زندانیان را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند. به گفته زندانیان مأموران حکومتی به دنبال کشف گوشی موبایل تلفن از زندانیان بوده اند و چند دستگاه موبایل نیز از این بند را کشف و ضبط کردند. بنا بر گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، در پی این یورش، زندانی سیاسی سهیل عربی که دو روز قبل به این بند منتقل شده بود مجدداً به بند هشت اوین تبعید گردید. در همین روز به دلایل نامشخص زندانی سیاسی آرش صادقی را نیز از زندان اوین به

زندان گوهردشت کرج تبعید کردند.


اخبار زنان؛

روز دوشنبه 24مهر جمعی از مربیان زن سواد آموزی آذربایجان غربی در مقابل استانداری در ارومیه، روز سه شنبه 25 مهر تعدادی از معلمان زن نهضت سوادآموزی در مقابل فرمانداری سولدوز در آذربایجان غربی، روز دوشنبه 24مهر جمعی از معلمان و کارکنان زن شرکتی آموزش و پرورش کرمان برای دومین روز متوالی در مقابل اداره آموزش و پرورش و در همین روز  زنان دیری (از توابع بوشهر) در اعتراض به قطع مکرر آب شهرستان خود در فرمانداری این شهر دست به تجمعات اعتراضی زدند.

 به نقل از سایت حکومتی مشرق 26 مهر، آتوسا عباسی اولین برنده مدال برنز مسابقات آسیایی و

رکورد دار دوچرخه سورای سرعت بانوان ایران به دلیل مشکلات مالی مشغول به دست فروشی است. وی به بهانه تخلف ورزشی همسرش از دوچرخه سواری منع شده است. سایت فرارو نیز در همین روز گزارش داد که سوسن رشیدی، قهرمان کیک بوکسینگ زنان کشور،  به دلیل فقر و شرایط خاص خانواده باید از صبح زود در زمان گرگ و میش از زیر چادر ایلی درآمده و همه وظایف یک دختر روستایی را انجام دهد. آماده کردن خمیر نان، به چرا بردن گوسفندان، آوردن هیزم، پخت نان و... او حتی شناسنامه ندارد و با شناسنامه خواهر بزرگترش که فوت کرده زندگی می کند. وی در 6 دی 95 به خبرگزاری حکومتی ایسنا گفته بود: 9 دوره قهرمان شدم اما هیچ عنوان پاداش قهرمانی بهم ندادند.

مقامات رژیم ایران نسبت به زنانه شدن سالمندی هشدار می دهند
به نقل از خبرگزای حکومتی ایسنا 26 مهر، فرحناز محمدی عضو مرکز تحقیقات سالمندی ایران گفت:
آمار زنان سالمند در ایران بیش از مردان است. درصد بالایی از سالمندان کشور بی سواد هستند و به تبع این بی سوادی شانس اشتغال کمتری در دوران جوانی داشته و در نتیجه دارایی کمتری نیز دارند. با توجه به مشارکت اقتصادی پایین زیر ۱۲درصدی زنان در ایران و زنانه بودن فقر و البته فقر عمومی واضح است که وضعیت زنان در پیری پدیده خوفناکی خواهد بود.  
دستگاه قضاییه رژیم برای چهار تن از زنان هوادار عرفان حلقه جمعاً حکم ۸ سال حبس تعلیقی صادر
کرد. زهرا شفیعی دهاقانی، ملیکا کاوندی، زهرا سادات ابراهیمی و رها داوودیان روز 19 مهر در دادگاه انقلاب رژیم محاکمه و هر یک به یک سال حبس تعزیری و شلاق محکوم شدند که این حکم طی تجدیدنظرخواهی به دو سال حبس تعلیقی کاهش یافت. این چهار شهروند در 6 شهریور بازداشت و رها داوودیان و زهرا سادات ابراهیمی طی هفته گذشته پس از برگزاری دادگاه آزاد شدند. دستگیری هواداران حلقه عرفان در پی اعتراض آنها به صدور مجدد حکم اعدام برای زندانی عقیدتی محمدعلی طاهری انجام گرفت.

- به گزارش سایت حکومتی تنکابن 24 مهر، طی سال گذشته بیش از ۲۲ هزار نفر در شهرستان
تنکابن به خاطر حجاب اجباری با برخورد نیروی انتظامی مواجه شدند. فرمانده انتظامی شهرستان تنکابن، رامین شمس، گفت: امسال به ۲۲ هزار و ۱۶۳ نفر توسط نیروهای انتظامی شهرستان تنکابن تذکر لسانی داده شد و ۴۱۰ خودرو که سرنشینان آن حجاب را رعایت نکرده بودند توسط پلیس توقیف شدند. وی در ادامه همچنین فاش ساخت که مأموران تحت امرش ۳۱۰ واحد صنفی را 
.به خاطر عدم رعایت تفکیک جنسیتی پلمب کرده اند


- خبرگزاری حکومتی مهر 24 مهر گزارش داد که

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از پذیرش یک هزار دختر فراری در مراکز بهزیستی در سال گذشته خبر داد. بنا به گزارش این خبرگزاری حکومتی حبیب الله مسعودی فرید گفت: مدت زمان نگهداری دختران و زنان آسیب دیده و فراری ۳ تا ۴ ماه است. زنان و دخترانی که خانواده آنها از پذیرش شان سر باز می زنند تا حدود ۸ ماه در مراکز نگهداری می شوند. این خبر که در سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت درج شده می افزاید:  این مقام رژیم، آماری از همه دختران فراری که حاضر به مراجعه به مراکز رژیم نمی شوند نداد و توضیح نداد که پس از ۸ ماه پذیرش مورد ادعای او در این مراکز چه سرنوشتی در انتظار این زنان و دختران می باشد. همزمان انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی فاش ساخت که ۳۷,۹ درصد زنان در تهران در معرض اختلالات روانی قرار میگیرند و یکی از دلایل اختلالات روانی را زن بودن عنوان کرده بود. جعفر سبحانی یکی از مراجع تقلید حکومتی نیز در دیدار با حسین اشتری، فرمانده ناجا روز ۱۶مهر، ضمن تقدیر از اقدامات امنیتی این ارگان افزود: «طی سالهای اخیر با وجود تأکیدات مختلف نتوانسته ایم در مورد بدحجابی به نتیجه برسیم به همین علت باید برای بدحجابیها فکری کنیم».


- تعداد وزرای زن در دولت امارات متحده عربی به 9تن افزایش یافت. شیخ محمد بن راشد آل
مکتوم، رئیس هیأت وزرای دولت امارات متحده عربی روز پنجشنبه 27مهر در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که کابینه این کشور دچار تغییر شده و تعدادی وزیر جدید به کابینه اضافه شده اند. پیش از این و در پی تغییرات کابینه دولت امارات در فوریه 2016، 8وزیر زن به دولت امارات اضافه شده بودند. وی افزود: «تصمیمات برای این تغییرات کابینه در پی نشست سالیانه اخیر و برای آغاز سده امارات اتخاذ شده تا مجموعه نیازهای بلندمدت آینده ما را پاسخ دهند. مرحله پیش رو مرحله مهارتهای آینده، علوم آینده و تکنولوژی آینده نام دارد، زیرا که ما می کوشیم سده ای را آغاز کنیم که از طریق آن نیازهای آینده نسلهایمان را تأمین کنیم.

اخبار اعتراضی؛
روز یکشنبه 30 مهر، بدنبال ریزش کوه در منطقه رمضان اهواز، مردم به ارسلان جعفری شهنی
شهردار رژیم و هیات او که نسبت به این فاجعه بی تقاوتی نشان داده بودند حمله کرده و شهرداری را عامل ریزش کوه معرفی کردند. ریزش کوه باعث ویرانی دو خانه و آوار شدن ساکنان آن که دو دختر خردسال نیز در میان آنها بودند، گردید.
روز یکشنبه کارگران فازهای 15 و 16 شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی،  عده
یکی از کارگران شرکتهای بهردار چوب شرکت صنایع چوب مازندران،
روز شنبه 29 مهر، دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بدنبال فراخوان قبلی، مردم بندر دیر نسبت به
وقوع تصادفات خطرناک در مسیر جاده ساحلی دیر – بوشهر با بستن این مسیر، غارت شدگان موسسه کاسپین در گرگان، جوانان آبادانی نسبت به استخدام نیروهای غیر بومی در مقابل فرماندار رژیم در این شهر، کسبه همدان، پرسنل بیمارستان خمینی، کارگران شرکت فرآورش پتروشیمی در بندر امام، کارگران پروژه مرمت و بازسازی ارگ بم،
روز جمعه 28 مهر، مردم اصفهان در اعتراض به سیاستهای رژیم که منجر به خشک شدن
زاینده رود شده، و دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند اعتراض و اعتصاب کردند.


اخبار زندان؛

- ماموران نیروی انتظامی، روز جمعه 28مهر 13جوان را، در داخل یک رستوران در منطقه ۱۲تهران
دستگیر کردند.
مأموران نیروی انتظامی مدعی شدند این افراد را در حالی که علائم و آرم گروههای شیطان پرستی را با خود داشتند دستگیر کردند.- منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند که ماموران اطلاعات رژیم با  تلفنها و فشارهای مستمر و با
هدف تحت فشار گذاشتن زندانی سیاسی ماهر کعبی باعث بیماری قلبی مادر وی شده اند. ماموران اطلاعات رژیم در تماسهای خود این خانواده را تهدید کرده اند که حکم فرزندشان را افزایش داده و فشارها را بر او بیشتر خواهند کرد. پس از تماسهای تهدیدآمیز، مادر وی قادر به صحبت با او نیست. زندانی سیاسی ماهر کعبی؛ متولد ۷آذر ۱۳۷۱از اهالی شهر شوش در استان خوزستان؛ در تاریخ ۱۸بهمن ۱۳۹۰؛ هنگامی که 19ساله بود در شوش دستگیر و مدت سه ماه در سلولهای انفرادی اطلاعات زیر بازجویی بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت در دادگاهی ۲۰دقیقه ای و بدون داشتن وکیل به 10 سال حبس و تبعید محکوم گردید. وی پیش از دستگیری دانشجوی کاردانی رشته عمران بود. احمد کعبی برادر ماهر نیز در زندان کرمان به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محبوس می باشند. این دو برادر با هم دستگیر شدند.
اخبار منطقه و جهان؛
- در حمله تروریستی بعداز ظهر شنبه 29مهر در کابل، 15تن از اعضای وزارت دفاع افغانستان کشته شدند. وزارت دفاع افغانستان با اعلام این خبر افزود: حمله انتحاری در ورودی دانشگاه نظامی مارشال فهیم در غرب کابل به وقوع پیوست. بر اثر این حمله تروریستی 4نفر نیز مجروح شدند. گفتنی است روز جمعه 28مهر نیز در دو حمله تروریستی در افغانستان بیش از 70تن کشته شدند. شبهنظامیان داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند. وزارتخارجه آمریکا این حمله را محکوم کرد.
- دولت یمن اعلام کرد که یک فروند کشتی متعلق به رژیم ایران در سواحل جزایر سُقُطرا ی این کشور توقیف و 29خدمه آن بازداشت شدند. مقامات یمن گفتند که کشتی توقیف شده حامل سلاحهای ایرانی برای تحویل به شبه 
نظامیان حوثی بوده است.

هفت اقتصاد بزرگ جهان -جی7- به همراه کمپانیهای فیس بوک، توییتر و گوگل اعلام کردند با همکاری یکدیگر مانع انتشار موضوعاتی با محتوای افراط گرایی شوند. در قسمتی از این بیانیه که در پایان دو روزه گروه هفت در ایتالیا منتشر شد، آمده است که این کمپانیها با همکاری یکدیگر تلاش خواهند کرد مطالبی با محتوای تروریستی را ردیابی کرده و مانع انتشار آنها در اینترنت شوند. وزیر کشور ایتالیا گفت: اینترنت به ابزاری برای استخدام و آموزش افراط گرایی تبدیل شده است.