صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۰۹، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اخباری از کانادا،

 به نقل از پلیس ادمونتون در ایالت آلبرتای کانادا، اول اکتبر، مردی که با چاقو یک پلیس را مورد حمله قرار داده بود، و سپس با کامیون بروی عابرین پیاده رد شده بود، دستگیر گردید. این اقدام بعنوان "اقدام تروریستی" در دست بررسی و تحقیق است. این مرد سی ساله که نامش اعلام نشده، بوسیله کامیون یو-هال عابرین پیاده را در مرکز شلوغ شهر ادمونتون در جریان بازی فوتبال شب گذشته ساعت 10 زیر گرفت. پلیس یک پرچم سیاه داعش، از کامیون این فرد ضبط کرده است. جاستن ترودو نخست وزیر کانادا این حمله تروریستی را محکوم کرده است. 

- خبرگزاری رویتر 4مهر گزارش داد که کانادا روز دوشنبه 25 سپتامبر، قوانینی که توسط نخست وزیر جاستون ترودو ارائه شده است را تصویب کرد که بر اساس آن از فاش کردن یا درخواست اطلاعات از سایر کشورها اگر نتیجه آن بدرفتاری باشد جلوگیری می‌شود. این قوانین هم‌چنین آژانس اطلاعاتی کانادا، مأموران سرویس مرزی و پلیس فدرال را برای استفاده از اطلاعاتی که از طریق شکنجه به‌دست بیاید منع می‌کند. 

- طوفان روز چهارشنبه بعد از ظهر 27 سپتامبر در اتاوا، خسارات مالی زیادی برجای گذاشت. دو زن بر اثر سقوط درخت، مصدوم شدند و برق هزاران خانه قطع گردید. این طوفان بدنبال گرمترین ماه 2017، در ماه سپتامبر بوقوع پیوست. دمای هوای اتاوا هم اینک عادی است و رو به سرد شدن می رود.


******
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، در دستورالعملی اختیارات خود برای اجرای قانون تحریم‌های رژیم ایران، روسیه و کره شمالی را به وزیر خارجه‌اش رکس تیلرسون تفویض کرد. ترامپ در این دستورالعمل وزیر خزانه‌داری و رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا را نیز به‌عنوان مجری بخشی از تحریم‌ها و ناظر بر اجرای آنها تعیین نمود. قانون "مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم" که سه کشور روسیه، رژیم ایران و کره شمالی را هدف قرار داده است روز ۱۱مرداد سال جاری، توسط دونالد ترامپ به امضا رسید.

******
به گزارش خبرگزاری رویتر 9مهر کاخ سفید اعلام کرد فرمان داده است رژیمهای
ایران و ونزوئلا و چهار کشور آفریقایی به لیست آمریکا در مورد کشورهایی که متهم به ناکامی در مبارزه با قاچاق انسان هستند اضافه شوند. این اقدام گامی برای منزوی کردن هر چه بیشتر این کشورهاست. کاخ سفید گفت محدودیتها علیه کره شمالی، اریتره و سوریه را که از قبل در لیست بوده‌اند با محدود کردن آنها از مشارکت در برنامه‌های تبادل آموزشی یا فرهنگی افزایش داده است. 
طبق قانون 2000 ایالات متحده به‌نام قانون حفاظت از قربانیان قاچاق، آمریکا کمک خارجی غیربشردوستانه و غیرتجاری به کشوری ارائه نمی‌دهد که فاقد حداقل استانداردها برای از بین بردن قاچاق انسان است. کاخ سفید در بیانیه‌یی اعلام کرد:‌ رژیم ایران، ونزوئلا، جمهوری دموکراتیک کنگو، گینه استوایی، سودان جنوبی و سودان به لیست کشورهای تحت این محدودیت برای سال مالی 2018 که از امروز اول اکتبر آغاز می شود اضافه شده‌اند. 

******
هیومن رایتس واچ روز یکشنبه 9مهر= اول اکتبر گزارش داد: « سپاه پاسداران کودکان مهاجر افغان را که در ایران زندگی می‌کنند برای جنگ در سوریه استخدام کرده است. کودکان 14ساله افغان در لشگر فاطمیون یک گروه کاملا مسلح افغان که توسط رژیم ایران حمایت می‌شوند، در درگیری سوریه شرکت می‌کنند. طبق قانون بین‌المللی استخدام کودکان زیر سن 15 برای شرکت فعال در درگیریها یک جنایت جنگی است. محققان هیومن رایتس واچ درعکس‌هایی از مقبره‌ها در گورستان ایرانیها جایی که مقامات رزمندگان کشته شده در سوریه را در آنجا دفن می‌کنند 8کودک افغان شناسایی کرده که در سوریه جنگیده و در آنجا کشته شدند. هم‌چنین طبق گزارش رسانه رژیم ایران بعضی از این موارد تأیید شده و گزارش کردند 6سرباز کودک افغان دیگر نیز در سوریه کشته شدند... سارا لی وینستون مدیر خاورمیانه هیومن رایتس واچ گفت این نشان می‌دهد که نمونه‌هایی که ایران کودکان را برای جنگ در سوریه جذب می‌کند، بیشتر شایع است. «رژیم ایران باید فوراً استخدام کودکان سرباز را متوقف کرده و هر کودک افغانی که برای جنگیدن به سوریه فرستاده است را برگرداند»...

******
خبرگزاری فرانسه روز شنبه 8مهر گزارش داد جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم ایران هشدار داد تنها راه برای جلوگیری از فروپاشی توافق اتمی، سرپیچی اروپا از هرگونه تحریم جدید آمریکاست. این خبرگزاری افزود:‌ اگر دونالد ترامپ تصمیم بگیرد که "رژیم ایران از توافق اتمی تبعیت نمی‌کند" این امر می‌تواند راه را برای قانونگذاران آمریکایی و تحریمهای جدید باز کند که احتمالاً منجر به فروپاشی توافق اتمی می‌شود. جواد ظریف گفت: «معتقدیم عربستان بازیگر بی‌نهایت مهمی در منطقه است که نقش آن باید مورد احترام قرار گیرد اما ما انتظار داریم که عربستان نیز به‌رسمیت بشناسد که ما بخش مهمی از این منطقه هستیم...» ظریف همچنین گفت:‌ «همان‌طور که ما تلاش نکردیم عربستان را حذف کنیم سعودی هم باید از این توهم دست بردارد زیرا یک بار پیامی برای وزیر خارجه پیشین عربستان فرستاده به او گفتم ما آماده‌ایم که با شما کار کنیم تا که با هم بتوانیم در منطقه همکاری کنیم و او به من گفت جهان عرب به شما هیچ ربطی ندارد»!

******
روز دوشنبه 25 سپتامبر، یک جلسه استماع در کمیته امور خارجی کنگره آمریکا، با حضور جان سولیوان معاون وزیر خارجه درباره اصلاحات پیشنهادی در وزارت‌خارجه و آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده برگزار شد. در این جلسه به‌ ریاست اد رویس رئیس کمیته امور خارجی و با حضور هواداران مقاومت ایران که لباس زرد رنگ پوشیده بودند، برگزار شد و شماری از نمایندگان از هر دو حزب، بر لزوم مقابله با دخالتهای تروریستی رژیم ایران در منطقه و جلوگیری از دستیابی رژیم به سلاح اتمی تأکید کردند.

******
روز جمعه 7مهر درجلسه‌یی در بنیاد هادسن در واشینگتن، کارشناسان مختلف نسبت به دخالتهای گسترده رژیم ایران در منطقه خاورمیانه هشدار دادند. مایکل پریجنت کارشناس ارشد در بنیاد هادسن که تازه از عراق برگشته است گفت:‌
رژیم ایران توانسته از سه مسیر خود را به سوریه برساند. دو مسیر از بغداد، و سومی از طریق موصل است که به‌تازگی از اشغال داعش آزاد شده است. وی افزود:‌ نیروی پلیس تحت‌امر وزارت کشور عراق و نیروی ارتش آن کشور، در کنار شبه‌نظامیان شیعه حشدالشعبی، در نقل و انتقال نیروهای سپاه پاسداران برای رساندن تجیهزات و پرسنل به سوریه نقشی حیاتی دارند. ایلان برمن کارشناس ارشد امور استراتژیک در بنیاد شورای روابط خارجی نیز که در این نشست شرکت داشت، هشدار داد که رژیم ایران دنبال ایجاد یک امپراتوری است. 


کردستان؛

- بدنبال رفراندم روز دوشنبه مردم کردستان عراق، که با بیش از 90درصد رای، خواهان استقلال این منطقه شدند، در چندین شهر از کردستان ایران، از جمله سنندج، مهاباد و مریوان  جشن و پایکوبی کرده و حمایت خود را از رفراندم در کردستان عراق اعلام داشتند. رژیم با گسیل نیروهای نظامی خود، اقدام به دستگیری مردم کرد. یکی از دستگیرشدگان خانم روناک آقایی معرفی شده است که خانواده اش از سرنوشت او اطلاعی ندارند. خانم آقایی به اتهام "برافراشتن پرچم کردستان" در تجمع مردم مهاباد، توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شد.
امروز پس از بخش خبر با آقای حسن داعی، پژوهشگر مسائل ایران و مدیر فوروم ایرانیان درباره رفراندوم کردستان عراق و تاثیرات آن بر تحولات منطقه گفتگو خواهم داشت.

- سپاه پاسداران روز یکشنبه دوم مهر با توپخانه، مناطق کوهستانی به‌ویژه شش روستا در منطقه بالکایتی و حاج عمران در استان اربیل در نزدیکی مرز ایران را بدون وقفه مورد هدف قرار داد. بنا‌ به گزارشهای منتشر شده طی چند روز گذشته، سپاه پاسداران اقدام به اعزام نیروهای مجهز به سلاحهای سنگین به شهرستان اشنویه و مناطق حومه‌ی آن کرده است. از ابتدای سال جاری تاکنون ماموران سپاه پاسداران چندین بار خاک اقلیم کردستان را توپ‌باران کرده‌اند. در این توپ بارانها محیط‌ زیست نواحی مرزی اقلیم کردستان متحمل خسارات چشمگیری شده است. 

حملات نیروهای حکومتی آخوندها به کولبران در کردستان همچنان ادامه دارد
روز سوم مهر، نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاهی در نزدیکی روستای قشلاق پل از توابع سقز خودروی یک کاسبکار مرزی به نام دانا عراقی را هدف قرار دادند که در اثر واژگون شدن خودرو کاسبکار مذکور جان خود را از دست داد. روز جمعه اول مهر ماموران هنگ مرزی در پاسگاه سردشت عده‌یی از کولبران را مورد شلیک قرار دادند که منجر به مجروح شدن یک کولبر به نام «خضر اسپندار» شد. روز پنجشنبه ۳۰شهریور نیز نیروهای مرزبانی پاوه در محلی به نام قلعه گاه به روی عده‌یی از کولبران آتش گشودند که یک کولبر به نام فرزاد قادری مجروح گردید. 

******
بدنبال اعلام جرم جعفری دولت‌آبادی دادستان رژیم در تهران علیه مدیر شبکه اجتماعی تلگرام و ارجاع پرونده او به ناحیه امور بین الملل دادسرای تهران، Pavel Durov پاوِل دوروف، مدیرعامل تلگرام در صفحه توییتر خود نوشت: از شنیدنش شگفت زده شدم. ما به صورت فعال محتوای تروریستی و پورنوگرافی را در ایران مسدود می کنیم. فکر می کنیم دلایل اصلی این تصمیم چیز دیگری است. به موجب اعلام جرم دادستان رژیم آخوندها؛ "شبکه تلگرام علاوه بر ارائه خدمات به گروههای تروریستی از جمله داعش، به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروههای مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج و تسهیل کرده است:!


اخبار زنان؛

- به نقل از خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، احمد حمزه عضو مجلس رژیم، به دو برابر شدن مصرف سیگار در میان دختران در ایران اعتراف کرد و گفت: طبق آمارها با افزایش 2برابری مصرف سیگار در دختران کشور مواجه هستیم و این هشداری جدی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد. وی اعتراف کرد که نبود تفریحات سالم و بیکاری از عوامل مؤثر در روی آوردن جوانان به سمت دخانیات است. 


- روز سه شنبه 4 مهر، زنانی كه اموال شان از سوی مؤسسات مالی حكومتی غارت شده، بطور همزمان در شهرهای تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، اهواز، بوشهر و ملایر تجمع کردند. زنان مشهدی با مداخله نيروی انتظامی مواجه شدند. اما به تجمع خود ادامه داده و حاضر به تعطيلی آن نشدند. 
- روز سه شنبه ۴ مهر (۲۶ سپتامبر 2017) ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی اجازه رانندگی زنان در این کشور را صادر کرد. عربستان تنها کشور مسلمانی بود که زنان در آن حق رانندگی نداشتند. فرمان صادر شده تا ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد. لازم به ذکر است که ورود زنان عربستانی به استادیومهای ورزشی نیز در این کشور آزاد شده است.- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا اول مهر، یک مربی ۱۸ساله کلاس رقص که با کلمات اختصاری ا. م. معرفی شده است، در بندرعباس، دستگیر شد.  به گفته رئیس پلیس فتای هرمزگان، وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام و تلگرام اقدام به تبلیغ آموزش رقص بانوان می کرده است. افتخاری، محل دستگیری این خانم جوان را که منزل وی بوده، "مخفیگاه" و حمله به خانه را "عملیات غافلگیرانه" توصیف کرد.  
اخبار اعتراضی؛

روز جمعه 7 مهر، غارت شدگان متحصن آرمان البرز ایرانیان و کاسپین در مقابل ساختمان قوه قضاییه، جمعی از اعضای تعاونی مخابرات که بیش از ۱۶سال است منتظر ساخته شدن آپارتمان خود هستند، غارت شدگان کاسپین در تحصن دو هفته ای خود مقابل قوه قضاییه رژیم در تهران، مردم اقبالیه قزوین، با کاشتن کاهو در خیابان، نسبت به آسفالت نشدن یکی از خیابانهای شهر،  روز چهارشنبه 5 مهر، زنان تهرانی در حمایت از زندانی سیاسی رضا شهابی که بیش از 40 روز است در اعتصاب غذاست، روز سه شنبه 4 مهر، دانشجویان دانشکده دندانپزشکی جندی‌شاپور اهواز، برای دومین بار، روز دوشنبه 3 مهر، جمعی از کارکنان جایگاههای سوخت اهواز نسبت به فروش جایگاهها تحت عنوان خصوصی سازی و عدم امنیت شغلی، غارت‌شدگان آرمان در تهران، اهواز، الیگودرز، خرم‌آباد و دزفول، کارکنان صندوق بیمه کشاورزی سراسر کشور در تهران، کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی کرمانشاه مقابل مجلس رژیم، کارگران فضای سبز شهرداری یزد، غارت‌شدگان مؤسسه آرمان در خرم آباد و دزفول، جمعی از کارگران شرکت واحد و دانشجویان و تعدادی از معلمان و فعالان کارگری برای آزادی زندانی سیاسی رضا شهابی مقابل وزارت کار رژیم، کارگران کارخانه هپکو و آذرآب اراک،           
 و روز یکشنبه دوم مهر، شماری از دانشجويان دختر در دانشگاه بوعلی سينای همدان نسبت به کمبود خوابگاه، فعالان محیط زیست اهواز نسبت به انتقال آب کارون، کارگران معدن کرومیت اسفندقه، ۲۰۰تن از کارگران فصلی نی‌بر‌ مجتمع کشت‌ و صنعت هفت‌تپه، و مردم خاش در مقابل بیمارستان و ستاد فرماندهی نیروی انتظامی رژیم در خاش که خواهان محاکمه عاملان حمله به دو دانشجو در این شهر شده بودند، تحصن و تجمع کردند.


اخبار سرکوب؛


- بامداد دو‌شنبه ۳مهرماه مأموران نیروی انتظامی برای متفرق کردن غارت‌شدگان پدیده شاندیز که در اعتراض به عدم برگزاری مجمع عمومی و عدم اخراج مدیران انتصابی، مقابل استانداری رژیم در مشهد تحصن شبانه روزی خود را آغاز کرده بودند، حمله کردند. 
اخبار زندان؛

 - روز سه شنبه 4 مهر نیروهای امنیتی خانم لیلا میرغفاری را بازداشت و این فعال مدنی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. بر اساس گزارش سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، لیلا میرغفاری در سال ۹۴، به همراه چند تن دیگر از فعالین مدنی در پی تجمع اعتراضی مقابل زندان اوین بازداشت و پس از انتقال به دادسرای دو زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. وی مجددا در آبان ۹۵ به دلیل شرکت در مراسم سالگرد ریحانه جباری در بهشت‌زهرا احضار و بازجویی شد. - عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت سهیل عربی، زندانی سیاسی که از ۳۷روز پیش در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد، ابراز نگرانی
کرد و خواستار آزادی «فوری و بی‌قید و شرط» و دسترسی او به «مراقبتهای کامل پزشکی» شد. زندانی سیاسی سهیل عربی پس از چند روز اعتصاب‌غذای خشک در پیامی صوتی از داخل زندان اوین، وصیت نامه خود را به اطلاع عموم رساند. وی با اشاره به دخترش گفت: به روژانا بگو پدر به جرم اندیشیدن و روشنگری جان سپرد. روزی فرا می‌رسد که قضات و بازجوهای خود فروخته محاکمه می‌شوند و سرزمینمان دیگر توسط پیشانیهای ریا کار اداره نمی‌شود.


- روز دوشنبه 3مهر محمد جان عزیزی 20ساله، اهل قصرقند بلوچستان، بازداشتی وزارت اطلاعات به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. بنا به گزارش سایت مجاهدین خلق، وزارت اطلاعات هفته گذشته به بهانه‌های واهی او را با شلیک مستقیم گلوله از ناحیه دست زخمی کرده و به خانه‌های امن منتقل کردند. بعد از یک هفته در اسارت و شکنجه این زندانی به زندان زاهدان منتقل شد. خبرهای تکمیلی حاکی از این است که اقای محمدجان عزیزی بدون رسیدگیهای پزشکی در زندان به حال خود رها شده است. ماموران اطلاعات هم‌چنین ۳تن از بستگان وی از قبیل یاسر عزیزی 17 ساله، داوود و بنیامین عزیزی حدودا 19 ساله را دستگیر و به بند یک منتقل کرده اند.  


- مأموران نیروی انتظامی طی 24ساعت، 592نفر را در تهران بازداشت کردند. پاسدار حسین رحیمی با اعلام اجرای طرح رعد، گفت: اقدام جدیدی در پلیس تهران بزرگ شروع شده و قصد داریم از تمام ظرفیت کلانتریها استفاده کنیم. وی افزود: در این طرح یک گروه سه نفره که انواع کتاب‌های مبتذل و هم‌چنین عرفانهای دروغین و نوظهور و فرهنگ ضاله را تبلیغ می‌کردند دستگیر و از آنها صدها جلد کتاب با عناوین مختلف کشف و ضبط شده است. ماموران نیروی انتظامی در مشهد  نیز 56جوان را به‌دلیل شرکت در یک جشن خصوصی بازداشت کردند. روز دوشنبه 3مهر، قاضی شرع، شهرآرا در خصوص یک گروه تلگرامی و چگونگی برگزاری پارتی‌های شبانه در باغهای شهر گفت: «در هماهنگی‌ با بازپرس شعبه ٢٠٩ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، دستور رسیدگی به این پرونده از سوی قاضی روح‌الله بهاری صادر گردید و تعدادی دستگیر شدند».


- رژیم سحرگاه سه‌شنبه 4 مهر، یک زندانی را در زندان مرکزی شهر یاسوج بدار آویخت. سرکرده نیروی انتظامی رژیم در شهرستان چرام در استان کهکیلویه و بویراحمد به اعتراض خانواده این زندانی اعدام شده اشاره کرد و گفت:‌ «پس از اجرای حکم از سوی مقامات قضایی استان برخی از اعضای طایفه قصد ایجاد بی‌نظمی داشتند که با اقدام و حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی، از هر گونه اقدامی جلوگیری شد». بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران از داخل کشور، طی شش ماه نخست سال ١٣٩٦حداقل حکم اعدام ٥٦زندانی کرد در زندانهای ایران به اجرا در آمده است. بنا‌ به این گزارش ٢٧زندانی از استان ارومیه، ١٣زندانی از استال لرستان، ٧زندانی از استان کرمانشاه، ٤زندانی از کردهای خراسان رضوی و شمالی، ٣ زندانی از استان ایلام و ٢ زندانی نیز از استان کردستان طی شش ماه گذشته اعدام شده‌اند. دو زن که یکی اهل قوچان و دیگری اهل ارومیه بود نیز در میان اعدام شدگان دیده می شوند. هم‌چنین حکم اعدام چهار زندانی کرد در ملاعام، در شهرهای ایلام، سلماس و اسلام‌آباد به اجرا در آمده است. 

- مسئولین زندان اردبیل صبح شنبه اول مهر، میثم صابر از زندانیان عادی این زندان را بصورت تنبیهی به میله های زندان واقع در بخش قرنطینه به مدت یک شبانه روز زنجیر کردند. پیش از این نیز زندانیان دیگر این زندان از جمله عباس علیپور، افشین زبنالی و محمد صابر ملک‌ رئیسی زندانی سیاسی بلوچ را به همین صورت مورد شکنجه قرار داده بودند. محمد صابر ملک‌ رئیسی زندانی سیاسی بلوچ به مدت ۱۴ساعت در هوای سرد اردبیل با دست‌بند و پابند در حیاط این زندان به میله بسته شده بود. 


اخبار منطقه و جهان؛

- نیروی هوایی رژیمهای اسد و روسیه بیش از 70حمله هوایی به مناطق حومه شهرهای ادلب و حماه انجام دادند. به گزارش تلویزیون العربیه در آخرین حمله جنگنده‌های روسیه شهر ارمناز در نزدیکی ادلب هدف قرار گرفت که طی آن دهها نفر از مردم غیرنظامی که تعدادی از آنها را کودکان تشکیل می دهند کشته و زخمی شدند.
ناظر حقوق‌بشر سوریه روز شنبه هشت مهر در این باره گزارش داد طی 8روز گذشته حدود 700حمله هوایی از سوی رژیم سوریه و هم‌پیمانش روسیه در منطقه کم تنش ادلب در شمال سوریه صورت گرفته که طی آن بیش از 100غیرنظامی کشته شدند. ناظر حقوق‌بشری سوریه گفت در این حملات هوایی مراکز تجمع غیرنظامیان در روستاها و شهرها در شمال، جنوب، شرق و غرب استان ادلب هدف موشک، بشکه‌های انفجاری و بمبهای خوشه‌یی قرار گرفته است. 

- به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، 7 مهر، چهارده تن از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان وابسته به رژیم ایران و حامی رژیم اسد طی درگیری در مناطق کوهستانی حمص در سوریه کشته شدند. تلویزیون اورینت وابسته به اپوزیسیون سوریه نیز روز پنجشنبه گزارش داد ۱۹تن از نیروهای رژیم اسد در اثر انفجار ساختمانهای بمب‌گذاری‌شده توسط رزمندگان سوری در عین‌ترما در حومه دمشق کشته شدند. - شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در آخرین روز از سی و ششمین نشست خود طرح پیش نویس محکومیت نقض حقوق‌بشر توسط رژیم اسد در سوریه را با 27رای مثبت، 7منفی و 13ممتنع تصویب نمود. این طرح از استفاده گاز سارین در خان شیخون ادلب توسط رژیم اسد که در گزارش این کمیته به آن اشاره شده است، ابراز نگرانی کرد. در ادامه هم‌چنین آمده است: نقض گسترده و سیستماتیک حقوق‌بشر، سوءاستفاده و زیرپا گذاشتن قوانین بین‌المللی از سوی مقامات سوری را به‌شدت محکوم می‌کنیم. در این طرح تصریح شده است که طی روزهای اخیر رژیم اسد و حامیان آن به بمباران سازمانهای بشردوستانه، مدارس و مراکز درمانی بدون در نظر گرفتن غیرنظامیان ادامه می‌دهند، این حملات باید فوراً متوقف شود. 

- پلیس اسپانیا روز شنبه 8مهر برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی جدایی کاتالونیا، ۱۳۰۰مدرسه از مجموع ۲۳۱۵حوزه رأی‌گیری را بست. صدها نفر از طرفداران استقلال کاتالونیا در اسپانیا از شب جمعه مدارسی را که برای حوزه‌های رأی‌گیری در نظر گرفته شده‌ اشغال کرده‌ بودند. امروز یکشنبه همه‌پرسی برای استقلال این منطقه برگزار می شود.