صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۰۲، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی ملل‌متحد در نیویورک با سخنرانی آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل در روز 19 سپتامبر گشایش یافت. دبیرکل سازمان ملل‌متحد به رهبران جهان هشدار داد که بعد از جنگ سرد، تهدید یک حمله اتمی در بالاترین سطح خود قرار دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد، پس از مروری بر اوضاع آمریکا و بحرانهای بین‌المللی، بروی تهدید اتمی حکومت کره شمالی و خطر اتمی و دخالتهای تروریستی رژیم حاکم بر ایران تمرکز کرد و همه کشورها را به تلاش مشترک برای مقابله با این تهدیدها فراخواند. 
رئیس‌جمهور آمریکا حکومت آخوندها را اصلیترین رژیم حامی تروریسم و صادر‌کننده خشونت در جهان و یک دیکتاتوری فاسد و سرکوبگر توصیف کرد و گفت: قربانیان اصلی رژیم ایران مردم ایران هستند. همه جهان می‌دانند که مردم خوب ایران خواهان تغییر هستند و این رژیم بیش از هر نیرویی، از مردم ایران می‌ترسد. وی افزود: رژیم ایران دیکتاتوری فاسد است که با نقابی از دموکراسی حکومت می‌کند. این رژیم یک کشور ثروتمند با تاریخی غنی را به یک کشور یاغی فقیر تبدیل ساخته است که اصلی‌ترین حکومت صادر‌کننده خشونت، خونریزی و هرج و مرج در جهان است. رژیم ایران به ‌جای استفاده از امکاناتش برای بهبود زندگی مردم ایران، سودهای ناشی از فروش نفت را خرج کمکها به حزب‌الله و سایر تروریستها کرده که مسلمانان بیگناه را می‌کشند و همسایگان صلح‌دوست عرب و اسراییلی را مورد حملات خود قرار می‌دهند. این ثروت که باید به مردم ایران تعلق داشته باشد، هم‌چنین هزینه (حفظ) دیکتاتوری بشار اسد می‌شود و به جنگ داخلی یمن سوخت می‌رساند و صلح را در سراسر خاورمیانه تضعیف می‌کند... زمان آن فرا رسیده که تمامی جهان به ما بپیوندند و خواهان آن شوند که حکومت ایران به برنامه کشتار و تخریب خود خاتمه بدهد. زمان آن است که این رژیم همه آمریکاییها و شهروندان سایر کشورها که ناعادلانه دستگیر کرده را آزاد کند. فراتر از اینها رژیم ایران باید حمایت از تروریستها را متوقف کند و حق حاکمیت و استقلال همسایگانش را محترم بشمارد. همه جهان می‌دانند که مردم خوب ایران خواهان تغییر هستند و فارغ از قدرت گسترده نظامی ایالات متحده، آنچه سران این رژیم بیش از هر چیزی از آن وحشت دارند، مردم ایران هستند. اما رژیمهای سرکوبگر تا ابد دوام نمی‌آورند. روزی می‌رسد که مردم با این انتخاب مواجه می‌شوند که آیا با همین وضعیت فقر و خونریزی و ترور ادامه خواهند داد، یا این‌که مردم ایران به مسیر پرافتخار تمدن و فرهنگ خود باز خواهند گشت. جایی که مردم ایران بار دیگر می‌توانند شکوفایی داشته باشند و با خوشبختی زندگی کنند. حمایت رژیم ایران از تروریسم، با تعهدات اخیر بسیاری از همسایگانش در جنگ با تروریسم و متوقف‌ساختن جریان کمک مالی به آن در مغایرت کامل است. 
از سوی دیگر اطلاعیه 19 سپتامبر شورای ملی مقاومت در واکنش به سخنرانی ترانپ در سازمان مملل می نویسد: مریم رجوی
رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت با استقبال از اظهارات پرزیدنت ترامپ به‌عنوان نخستین گواهی یك رئیس جمهور ایالات متحده در ۳۸ سال گذشته درباره ضرورت تغییر فاشیسم دینی توسط مردم ایران، كه ۳۶سال است از سوی مقاومت ایران اعلام شده است، گفت: به‌رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران به‌عنوان تنها جایگزین دمکراتیک برای دیکتاتوری مذهبی و تروریستی، لازمه پایان و جبران سیاست فاجعه‌بار دهه‌های گذشته آمریكا در قبال مردم ایران است كه سوابق تاریخی آن به كودتا علیه دولت ملی و دمکراتیک دكتر محمد مصدق و حمایت از دیکتاتوری شاه برمی‌گردد. جواد ظریف وزیر خارجه رژیم در واکنش نسبت به سخنان ترامپ گفت: سخنان وقیحانه و جاهلانه رئیس‌جمهور آمریکا و نادیده انگاشتن واقعیات جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی و مبارزه با تروریسم عمق بی‌اطلاعی و رفتار و گفتار عوام‌فریبانه ایشان را نشان می‌دهد. شیخ صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه رژیم و رکوردشکن اعدام در ایران نیز گفت: اتهامات رئیس‌جمهور آمریکا علیه بزرگترین دموکراسی در منطقه و جهان که همانا رژیم ایران است جاهلانه و غیر قابل ‌قبول است.
در خبری دیگر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک پیام توئیتری تأکید کرد:
رژیم ایران، یک موشک بالستیک را به‌طور آزمایشی پرتاب کرد. این آزمایش موشکی نشانه ضعف توافق اتمی با رژیم ایران است. این توافقی نیست که ما باید داشته باشیم. وزارت خارجه فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به پرتاب موشک بالستیک جدید توسط رژیم ایران، از آنتونیو گوترز، دبیر کل سازمان ملل متحد خواست تا گزارش کاملی درباره این اقدام رژیم تهیه کند. بوریس جانسون وزیرخارجه انگلستان نیز اعلام کرد، کشورش از این اقدام رژیم ایران به‌شدت نگران است و آن را با قطعنامه‌های سازمان ملل ناهمخوان می‌داند و از رژیم ایران می‌خواهد به اعتمال تحریک‌آمیز خود خاتمه دهد. 
گفتنی است رژیم حاکم بر ایران روز شنبه ادعا کردند موشک زمین به زمین خرمشهر با برد دو هزار کیلومتر را با 'موفقیت' آزمایش کرده‌ است.

- معاون رئیس جمهور آرژانتین طی سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از جامعه جهانی خواهان حمایت از خواستشان از رژیم ایران برای همکاری در زمینه حمله تروریستی بوینس آیرس شد. وی گفت: کشور من آرژانتین مستقیماً از تروریسم رنج برده است. ما قربانیان دو حمله تروریستی در شهر بوئنس آیرس بوده‌ایم. در سال 1992 و در سال 1994 در آمیا). ما نمی‌خواهیم 20سال دیگر بدون اینکه عدالت برگزار شود سپری شود. به همین دلیل است که از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که از درخواستمان از رژیم ایران برای همکاری و روشن نمودن این حمله تروریستی، حمایت کند. 
همزمان با هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، نهاد "متحد علیه ایران اتمی" نیز اجلاس خود را با حضور 16 مقام فعلی و سابق برگزار کرد. هدف از برگزاری نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» که در سال 2008 تشکلیل شد، بررسی ابعاد سیاسی و اقتصادی برجام برای ایران و جامعه جهانی بویژه آمریکاست. اروین کاتلر» وزیر سابق دادگستری کانادا در این اجلاس گفت: ایران به خاطر نقض‌های فاحش حقوق بشر نباید تحت هیچ شرایطی به تسلیحات اتمی دست یابد. گفتگوی رادیو ایرآوا را با آقای ناصر شریف، از سازمان جوامع ایرانیان آمریکا، درباره تظاهرات ایرانیان در نیویورک و سخنرانی تاریخی دانولد ترامپ در سازمان ملل در اینجا بشنوید.
******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت طی اطلاعیه ای 22 سپتامبر، مراجع و ارگانهای بین‌المللی حقوق‌بشر به‌ویژه کمیسر عالی حقوق‌بشر، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران و گزارشگران اعدامهای خودسرانه و شکنجه را به محکومیت قاطع رژیم ایران به‌خاطر اعدامها و قطع دست فرا خواند و از جامعه جهانی به‌ویژه اتحادیه اروپا و آمریکا خواست رژیم آخوندها را به‌خاطر اعمال این مجازاتها مورد تحریم قرار دهند. در این اطلاعیه آمده است: تنها در فاصله ۲۱ تا ۲۹شهریور ۳۳زندانی اعدام شده اند. در روز ۳۰شهریور نیز دستان سه زندانی به اتهام سرقت در زندان قم قطع شدند. ۱۳تن از زندانیان تنها در روز چهارشنبه ۲۹شهریور اعدام شدند که در زندانهای قم و گوهردشت کرج، زندان مرکزی کرج و زندان مرکزی قزوین (چوبین در) و دو اعدام در ملأعام در شهرهای آق قلا (استان گلستان) و پارس آباد مغان (استان اردبیل) انجام گرفت. در فاصله روزهای ۲۱ تا ۲۸شهریور ۲۰زندانی دیگر در زندانهای خرم‌آباد، کرج، اردبیل، تبریز، مشهد، بروجرد، زنجان و کرمان اعدام شدند که یک زندانی زن را نیز شامل می‌شد. چهار تن از آنها در شهرهای اسلام‌آباد غرب، عنبرآباد، ایلام و سلماس در ملأعام اعدام شدند. یدالله موحد، رئیس دادگستری رژیم در کرمان، پنج زندانی اعدام شده در این شهر را «عوامل ناامنی وشرارت» نامید. 

******
روز سه شنبه28 شهریور، مأموران نیروی انتظامی، اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور به داخل کارخانه آذرآب کردند تا مانع شکل‌گیری تجمع اعتراضی کارگران این کارخانه شوند. بر اثر شلیک گازاشک آور چندین تن از کارگران مصدوم شدند. کارگران شعار می‌دادند: 
بیشرف بیشرف؛ کارگر بیگناه آزاد باید گردد و مزدور برو گمشو.
در همین رابطه جمعی از معترضان به ضرب ‌و شتم کارگران کارخانه‌های آذرآب و هپکو اراک روز جمعه 31شهریور در نمایش جمعه اراک شرکت و نسبت به سرکوب کارگران توسط مأموران نیروی انتظامی اعتراض نمودند. آنها تراکتهایی در نمایش جمعه بلند کرده بودند که روی آن نوشته شده بود: باتون جواب کارگر نبود. همچنین تشکل‌های کارگری و کارگران شرکت آلومینیم سازی ایران، حمله به کارگران را محکوم کرده‌ و خواستار مجازات آمران و عاملان حمله به کارگران این دو کارخانه از سوی مأموران یکان ویژه شدند. 

******
 بر اثر شلیک مستقیم پاسداران، یک کولبر دیگر کرد به نام فرزاد قادری، روز پنجشنبه 30شهریور بشدت زخمی و در بیمارستان کرمانشاه بستری شد. 

******
 مأموران نیروی انتظامی در آبادان روز شنبه اول مهر با شلیک گلوله نوجوان 18ساله‌یی را به‌قتل رسانده و فرار کردند. گفته می شود تلاش مردم برای نجات دادن این نوجوان بی‌نتیجه ماند. 
اخبار زنان؛

- بنا به خبر خبرگزاری حکومتی مهر 30 شهریور، داوود اصغری، فرمانده سپاه ناحیه ورامین از دستگیری ۳۰ زن و مرد جوان در یک میهمانی مختلط در شهر ورامین خبر داد و گفت که مأموران بعد از کسب اطلاعات تکمیلی و شناسایی محل به خانه ای در ورامین وارد شدند. در این میهمانی مختلط، بیش از ۳۰ زن و مرد جوان دستگیر شدند و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحويل مراجع قضایی گرديدند. 
- سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت امروز خبر داد که ليلا محمدزاده در حال تشريح بندهای اعلاميه جهانی حقوق بشر برای جمعی از زنان در اطراف درياچه زيبار، بازداشت شد. وی با پيگرد قانونی مواجه شده است. خانم محمدزاده همچنين با اتهام «تحریک زنان برای نفی شئونات اسلامی از طریق دوچرخه‌سواری در انظار عمومی» روبرو شده كه شاكی پرونده اش نيروی انتظامی است. محمدزاده پيش از اين، طی فراخوانی اعلام داشته بود، افرادی وجود داشتند که در روزهای انتخابات، بهبود حقوق زنان را شعار خود قرار داده بودند اما با پیروزی دوباره شان هم چیزی تغییر نکرد. این منبع افزود: در حال حاضر، كماكان زنان در مريوان در صورت دوچرخه سواری با پيگرد و بازداشت نيروهای انتظامی و امنيتی، مواجه می شوند. 


- ساعت یک بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۸ شهریور حکم ۸۰ ضربه شلاق لیلا بیات در تهران به اجرا درآمد. ليلا بيات، پناهجويی بود كه دولت نروژ در ماه مارس او را به ايران ديپورت كرده بود. وی در سال ۱۳۸۶ به همراه سه تن از دوستانش در یک میهمانی خصوصی بازداشت و به دلیل مصرف مشروبات الکلی به ۸۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. لیلا بیات در ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ در نروژ از پسر خود که اکنون ۱۳ سال سن دارد، جدا و به ایران بازگردانده شد. - ملیکا کاوندی و زهرا شفیعی دهاقانی از معترضین به حکم اعدام زندانی عقیدتی محمدعلی طاهری که در مقابل زندان اوین دستگیر شده بودند، از روز ۲۸شهریور، دست به اعتصاب غذای خشک زده اند.

- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 27 شهریور، پروین حیدری پرستار بیمارستان خصوصی نبوی دزفول، با 17 سال سابقه کار، به خاطر پیگیری اجرای قانون ارتقای بهره ‌وری، از محل کارش اخراج شد. وی در این رابطه می گوید: ظرف ۶ ماه که نماینده پرستاران در این بیمارستان بودم پیگیری مجدانه‌ای برای اجرای قانون ارتقاء بهره‌وری با پرسنل داشتم و با هماهنگی آنان و جمع آوری امضا توانستم نامه‌ای جهت اجرای این قانون تهیه و به اداره کار ارائه بدهم. آنچه كه در ازايش با مخالفت شدید مواجه شدم و در نهايت از كار، اخراج گرديدم. 


- خبرگزاری حکومتی دانشجو 29 شهریور خبر داد که گلاویژ ارژنگی دانش آموز نمونه دولتی مدرسه مریوان، که نسبت به تبعيض در قبولی دانشجويان دانشگاه فرهنگيان بيت الهدی در سنندج معترض بود، دست به اعتصاب غذا زد و راهی بیمارستان شد. وی در كنكور سراسری توانست رتبه قبولی 345 را كسب كند اما به گفته پدرش، افراد دیگری با رتبه بالاتر و چهار رقمی توانستند به دانشگاه فرهنگیان راه یابند اما گلاویژ با کسب رتبه سه رقمی از ورود به این دانشگاه محروم ماند. - اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد ابتكاری مشترك را به منظور از ميان برداشتن تمامی اشكال خشونت عليه زنان و دختران، که یکی از گسترده ترین و ویرانگرترین موارد نقض حقوق بشر در جهان می باشد، به كار بسته اند. در جريان افتتاحيه ای كه در حاشيه اجلاس سالانه مجمع عمومی صورت گرفت، آنتونيو گوترز دبيركل ملل متحد گفت، «حقيقت تلخی است؛ از هر سه زن، يكی در طول زندگی اش هدف خشونت قرار می گيرد.» «خشونت عليه زنان و دختران، باعث نابودی زندگی ها مي گردد و موجب بروز درد برای نسلهاست.» 

- یک زوج مسیحی به نامهای مهرداد هوشمند و سارا نعمتی توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شدند. این نوکیشان مسیحی متهم شده اند که در یک مراسم خاکسپاری مطابق آیین مسیحیت در بهشت زهرا عمل کرده اند. 


- بنا به خبر وبسایت حکومتی پارس فوتبال 27 شهریور، یکی از بازیکنان مطرح تیم ملی فوتسال زنان که نامش اعلام نشده در معرض اجرای اعدام قرار دارد. وی در تاریخ 23 اردیبهشت سال جاری در محله نارمک در راه بازگشت به منزل خود با یک مامور نیروی انتظامی تصادف کرد و باعث فوت او شد. این بازیکن مطرح در حال حاضر با قید وثیقه آزاد است اما پدر مقتول خواهان صدور حکم قصاص برای این ملی پوش شده است. پدر این مامور نیروی انتظامی گفت، «از قاضی پرونده، درخواست اشد مجازات را کرده ايم... این دختر حالت عادی نداشته و می‌خواهم او را پای چوبه دار بکشانم». در این گزارش، نام بازیکن فوتسال زنان، ذکر نشده است.

- یک زن كرد به نام فرانگیز زارعی، که هم اکنون در زندان مرکزی سنندج محبوس می باشد به اتهام همدستی در قتل به ١٨سال حبس محکوم شده است. شوهر این زن، ٣ سال پیش اعدام شده و فرنگیز که تنها یک مادر پیر دارد اکنون ٥ سال است بدون یک روز مرخصی در زندان محبوس می باشد. به گفته یکی از هم بندان فرنگیز، او بارها اعلام کرده است که «اصلاً از ماجرای قتل مطلع نبوده و هیچ شرکتی هم در آن نداشته ام.»- جسد دکتر عروبه برکات و دخترش حلا، پنجشنبه شب ۲۱ سپتامبر توسط پلیس ترکیه در استانبول کشف شد. عروبه، نویسنده و مخالف سیاسی سوری که عضو شورای ملی سوریه (اپوزیسیون) نیز بود به همراه دخترش حلا با ضربات چاقو کشته و به قتل رسیدند. کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه و آمریکا قتل این دو فعال سوری را محکوم کردند. لازم به ذکر است که حلا بعنوان خبرنگار برای اورینت نیوز کار می کرد و مادرش عروبه از شخصیتهای قدیمی اپوزیسیون سوریه نقش جدی در افشای جنایات بشار اسد بویژه در زندانهای سوریه ایفا کرد و تحقیقاتی را در مورد شکنجه در زندانهای رژیم اسد انجام داده بود. 

- بیست بازيگر زن ايرانی: مهناز افشار، سحر قريشی، يكتا ناصر، سارا منجزی، شبنم قلی خانی، شيلا خداداد، بهاره كيان افشار، ليلا بلوكات، بهنوش بختياری، بهنوش طباطبايی، سحر دولتشاهی، مريلا زارعی، الناز حبيبی، بهاره رهنما، فريبا نادری و پرستو صالحيبه به خاطر انتشار عكسهای بدون پوشش اجباری، در شبكه های اجتماعی، ممنوع الفعاليت و ممنوع التصوير شدند. 
- کارول دلاپاز، مدرس شیلیایی فدراسیون جهانی کاراته، بعد از سه هفته دوره مشاوره فنی با نارضايتی ايران را ترك كرد. وی در ايران با اتهامات منتقدین فدراسيون كاراته رژيم ايران مواجه شد كه او را «رقاصه» و «خواننده ای» در خدمت «ترويج فرهنگ منحط غربی» معرفی كرده بودند. دلاپاز در اين خصوص گفت، «به کشورهای فراوانی سفر کرده‌ام و هرگز نظیر چنین اتفاقی برایم رخ نداده بود... در ایران به همه احترام گذاشتم... اما آنچه در نهایت اتفاق افتاد، غیر قابل باور و غیر منصفانه بود... فدراسیون یک جلسه با من برگزار کرد و ابراز علاقه برای همکاری. اما ادامه ماجرا و مطالب منتشر شده، به شدت توهین آمیز است». وی تصريح كرد، «رییس اسپانیایی فدراسیون جهانی کاراته، حمایت کامل خود را از من در خصوص اتفاقات تهران که هرگز نباید رخ می‌داد، اعلام کرده است...من همچنان منتظر توضیحات مسئولین فدراسیون کاراته ایران هستم. آنها واکنش خاصی در برابر افرادی که غیرمنصفانه به من اهانت کردند، نشان نداده‌اند».


اخبار اعتراضی؛
روز شنبه ۱مهر، غارت شدگان موسسه کاسپین در هفتمین روز در تهران مقابل قضاییه رژیم با شعارهای ده ماه که دویدیم فقط دروغ شنیدیم، روحانی آمریکا رو رها کن فکری به حال ما کن، روحانی سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن و نه سوریه نه لبنان، فقط مردم ایران، غارت شدگان موسسه آرمان با پیوستن به متحصنین غارت شده کاسپین مقابل قضاییه رژیم، کارگران کارخانه هپکو اراک، غارت‌شدگان مؤسسه‌های وابسته به سپاه پاسداران در شیراز، شوشتر، بوشهر، خرمشهر، چالوس، کوهدشت، رشت، اهواز، و دزفول،  
روز جمعه 31 شهریور، غارت‌شدگان کاسپین در ششمین روز 
روز پنجشنبه 30 شهریور، غارت‌شدگان کاسپین در تهران در پنجمین روز، در کوهدشت، کرمان، گچساران، ملایر، کرمان و اهواز، تعدادی از کارگران شرکت صدرفولاد، 
روز چهارشنبه 29شهریور، جمع زیادی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، غارت‌شدگان شرکت لیزینگ خودروهای پرهام در آزاد شهر، در استان گلستان 
روز دوشنبه 27شهریور غارت‌شدگان کاسپین در تهران، کارگران شهرداری منطقه 2 آبادان، 
جمعی از پرسنل و بیماران بیمارستان خمینی کرج، 700 تن از کارگران معدن زغال‌سنگ طزره در شاهرود 
و روز یکشنبه 26 شهریور، 600تن از کارگران شیفت صبح معدن زغال سنگ طزره در شاهرود، دست به اعتراض و تحصن زدند.

اخبار زندان؛

- زینب جلالیان از تداوم بیماری و قطع ملاقات هفتگی‌اش توسط اداره حفاظت زندان خبر داد. این زندانی سیاسی کُرد که در دهمین سال حبس خود به سر می‌برد در یک گفتگوی کوتاه گفت: «مدتی پیش استعمال زیاد مواد مخدر در داخل بند، اعتراض کتبی و شفاهی من را در پی داشت. اما نه تنها به اعتراض من رسیدگی نشد بلکه در پاسخ به این اعتراض، افرادی به سماور داخل اتاق، مواد مخدر و حتی ادرار اضافه کرده بودند». وی افزود: «پاسخ آنها به همین بسنده نکرد و در اقدامی کاملاً غیرقانونی، من را از ملاقات با خانواده ام محروم کردند». زینب جلالیان هم اکنون در اعتصاب دارویی بسر می برد. این زندانی سیاسی همچنين درباره اعتصاب دارویی خود گفت: «چندین بار جهت مداوا درخواست کردم که به بیمارستان خارج از زندان منتقل شوم اما نه تنها در این راستا اقدامی صورت نگرفت بلکه مسئولین زندان در اقدامی غیرانسانی، نامه هایی جعلی مبنی بر مراجعه مکرر من به بخش درمانی را در یکی از برنامه های تلویزیونی پخش کردند».


- سهیل عربی زندانی سیاسی و عقیدتی محبوس در بند هفت زندان اوین، روز جمعه 31شهریور، بعد از یک ماه اعتصاب غذا، تصمیم گرفته در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت خود، از مراجعه روزانه به بهداری این زندان نیز خودداری کند. 
این زندانی عقیدتی در نامه‌یی به پاسدار اسماعیل کوثری 'سرکرده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران' تهدید کرد اگر با خواسته‌هایش «موافقت» نشود، اعتصاب‌غذای تَرِ خود را بعد از یک هفته به اعتصاب‌غذای خشک تبدیل خواهد کرد. وی خواهان تبرئه خود و همسرش نسترین نعیمی و توقف فشار بر این خانواده می باشد. ماموران اطلاعاتی با تماس تلفنی تهدیدآمیز، کارفرما را وادار به اخراج خانم نعیمی کرده بودند.  


اخبار منطقه و جهان؛

- خبرگزاری نیروی تروریستی قدس-تسنیم- در گزارش روز چهارشنبه 29شهریور خود خبر از کشته و دفن شدن یکی دیگر از ماموران اعزامی به نام محرم علی رضایی از ماموران افغانی نیروی قدس داد. روز سه‌شنبه 21شهریور نیز بر اساس گزارشات رسانه‌های حکومتی محمدرضا احمدی از ماموران تیپ فاطمیون کشته شد. 
- یک هیأت 7نفره از دادگاه بین‌المللی دائمی خلق، مستقر در مالزی به مدت 5روز، تمام اسناد، دیدگاههای کارشناسان و اظهارات بیش از 200شاهد درباره فجایع میانمار را مورد بررسی قرار دادند و دانیل فیرستین، رئیس این دادگاه اعلام کرد که دولت میانمار به جرایم نسل کشی، جنایات جنگی و علیه بشریت مرتکب شده است. این دادگاه پس از اعلام این حکم، یک فهرست 17ماده‌ای پیشنهادی برای حل این معضل ارایه داد. ارتش میانمار از 25اوت گذشته به بهانه «مبارزه با شبه‌نظامیان مسلح» حملات خود به منطقه آراکان را آغاز کرده است. در این حملات هزاران غیرنظامی روهینگیا جان خود را از دست داده و حدود 200روستا از سوی ارتش و بوداییان افراطی به آتش کشیده شده است. 

و آخرین خبر؛
- نادر گلچین خواننده پیشکسوت موسیقی ایران روز جمعه ۳۱شهریور در سن ۸۱سالگی در تهران در گذشت. نادر گلچین قریب سیصد ترانه و آواز از موسیقی سنتی تا موسیقی محلی و موسیقی روز و مدرن رابا مهارتی تحسین برانگیر اجرا کرد. از مجموعه آثار نادر گلچین، نزدیک به سی ترانه‌اش را زنده یاد استاد عماد رام برای او ساخته و در برخی از آنها با نوازندگی فلوت، گلچین را همراهی کرده بود. یکی از ماندگارترین ترانه‌های نادر گلچین، ترانه «'الهی به مستان جام شهود» یا "مسبب" است که با فلوت استاد عماد رام اجرا شده است. گلچین از پدر و مادری آذری در سال ۱۳۱۵ در شهر رشت متولد شد و با موسیقیدانانی چون فرامرز پایور، پرویز یاحقی، جلیل شهناز و فرهنگ شریف کار می کرد.