صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۱۳، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز پنجشنبه 9 شهریور= 31 آگوست، بنا به فراخوان قبلی، انجمن ایران دمکراتیک-کانادا آکسیونی در صحن پارلمان کانادا در همبستگی با کارزار جهانی جنبش دادخواهی قتل عام ۳۰ هزار زندانی مجاهد در تابستان ۶۷ و حمایت از زندانیان اعتصابی زندان گوهردشت کرج در اتاوا برگزار کرد. در این آکسیون سخنرانانی همچون خانم ریموند فولکور نماینده سابق پارلمان کانادا، آقای اروین کاتلر وزیر سابق دادگستری و دادستان کل کشور کانادا، و آقای دیوید کیلگور چهره حقوق بشری کانادا و وزیر سابق در دولت، سخنرانی کردند. در کنفرانس مطبوعاتی که همزمان با آکسیون ایرانی-کاناداییها برگزار شد آقای اروین کاتلر از دولت کانادا خواست، تا موضوع قتل عام 67 که از سوی پارلمان کانادا، "جنایت علیه بشریت" برسمیت شناخته شده است، را در قطعنامه نقض حقوق بشر امسال در سازمان ملل بگنجاند.  

******
بر اساس گزارشات مقاومت ایران درباره زندانیان اعتصابی در زندان گوهردشت
کرج، زندانی سیاسی ابوالقاسم فولادوند را تا امروز ۱۲مهر ممنوع‌الملاقات کرده بودند. امیر قاضیانی نیز ممنوع‌الملاقات می باشد. شاهین ذوقی تبار، محمد امیرخیزی و سعید شیرزاد پس از ۳۳روز اعتصاب‌غذا از نظر جسمی بسیار ضعیف شده و فشار خون آنها پایین است. محمد نظری، وضعیت جسمی نامناسبی دارد و از مشکلات قلبی نیز رنج می‌برد. علاوه بر این زندانی سیاسی ارژنگ داوودی که در انفرادی زندان مرکزی زابل محبوس می باشد در حمایت از زندانیان اعتصابی گوهردشت، همچنان در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد. وی در سیزدهمین روز اعتصاب‌غذا و دارو ست. 
با گذشت بیش از یک ماه از شروع اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج، آنهم در شرایطی که «دادستان تهران»، جعفری دولت آبادی اعلام کرده است که اعتصاب غذا را به رسمیت نمی‌شناسد، عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، ۹ شهریور با انتشار بیانیه ای، نگرانی عمیق خود را درباره گزارش‌های منتشر شده درباره وضعیت زندانیان اعتصابی ابراز داشت و گفت: «محروم کردن زندانیان از داشتن تماس خانوادگی، وکیل و مراقبت‌های پزشکی مناسب، بر خلاف قوانین بین المللی است». وی افزود: «از حکومت ایران مصرانه می‌خواهم که برای شرایط خطیر ناشی از اعتصاب غذا، یک راه حل فوری بیابد. این راه حل می‌بایست از طریق گفت و گوی مبتنی بر حسن نیت درباره‌ی شکایتها و نقضهای حقوق بشر اساسی، با هدف تضمین احترام کامل برای شرافت و استقلال زندانیان، صورت بگیرد.» در بیانیه عاصمه جهانگیر تصریح شده است که در چند هفته‌ی گذشته ۵۳ زندانی بدون اطلاع قبلی و به طور ناگهانی به بند دیگری منتقل می‌شوند، بدون آنکه از علت این امر آگاه باشند. در طی این انتقال اجباری هیچکدام از زندانیان اجازه نیافتند تا وسایل شخصی خود و داروهایشان را به همراه ببرند. 

******
حسن نوری، معاون عملیات سازمان اورژانس کشور رژیم روز سه‌شنبه هفت شهریور گفت:‌ "از روز ۲۷مرداد ماه تا ساعت ۱۶امروز به‌علت مسمومیت با آب آلوده ۱۷۰شهروند دهستان دیناران در شهرستان اردَل استان چهار محال و بختیاری مسموم شدند". وی افزود ۱۶۰نفر از مصدومان از بیمارستان ترخیص شده و ۱۰نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند. اخبار زنان؛

- مادران پارک لاله که شامل مادران شهدای قتل‌عام تابستان ۶۷، شهدای قیام ۸۸ و زندانیان اعدام شده طی سال‌های اخیر می باشند روز پنجشنبه 9 شهریور با صدور بیانیه‌یی خواستار محاکمه سران رژیم ایران به‌خاطر قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷شدند. در قسمتی از این بیانیه آمده است: "... ما اعتقاد عمیق داریم برای رسیدن به آزادی و دموکراسی، راهی جز این نیست که باید آمران و عاملان کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی شصت و تمامی جنایت‌های صورت گرفته توسط مسئولان جمهوری اسلامی که در دادگاههای ناعادلانه و اغلب پشت درهای بسته تصمیم‌گیری و اجرا شده است را به پای میز محاکمه بکشانیم و در دادگاهی عادلانه و علنی محاکمه کرده و چرایی و چگونگی این جنایتها را در پیشگاه مردم روشن کنیم تا بتوانیم آزادی را به دست آوریم و مسیر برقراری عدالت را هموار سازیم". مادران پارک لاله در این بیانیه حمایت خود از اعتصاب‌غذای زندانیانی سیاسی زندان گوهردشت کرج را نیز اعلام کردند.

- روز جمعه 10 شهریور، بر اثر واژگون شدن اتوبوس دختران نخبه اهل میناب در جاده داراب، در استان فارس، بیش از 44 تن کشته و زخمی شدند. معاون عملیات سازمان اورژانس مرگ 11 نفر و زخمی شدن 33تن را تأیید کرده است. حال ۱۳ نفر از مصدومان نیز وخیم گزارش شده است. به گفته حسن نوری 4تن از دختران نیز قطع عضو و قطع نخاع شده اند و ۳مصدوم بدحال نیز به شیراز منتقل شده اند. به گزارش آسوشیتدپرس آنها قصد داشتند در کنفرانس دانش آموزان با استعداد در شیراز شرکت کنند. مطبوعات حكومتی علت حادثه را خواب آلودگی راننده عنوان كرده اند اما به گفته آسوشیتدپرس، رژیم ایران با داشتن حدود 17هزار کشته در سال بر اثر حوادث جاده ای، یکی از بدترین سوابق ترافیکی جهان را داراست. این نخستین بار نیست که در تصادف اتوبوس‌های حامل دانش‌آموزان و دانشجویان، عده‌ای جان خود را از دست می‌دهند. حادثه اتوبوس حامل دانشجویان صنعتی شریف که ۲۶ اسفند ۱۳۷۶  به ته دره سقوط کرد و هفت نفر از دانشجویان و دو عضو هیأت علمی دانشگاه را به کشتن داد، در تاریخ ایران ثبت  شده است. مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی یکی از بازماندگان این حادثه بود.- به دنبال اعلام حکم اعدام آقای محدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه، شماری از زنان معترض به حكم اعدام وی، در جنب ساختمان دادگاه انقلاب در تهران تجمع اعتراضی برگزار كردند، که 4 تن از جمله زهرا شفیعی، ملیکا کاوندی، زهرا ابراهیمی و رها داودیان بازداشت شدند. خانمها ابراهیمی و داوودیان به بند زنان زندان اوین منتقل شده اند. لازم به ذکر است که روز يكشنبه 5شهريور محمود علیزاده طباطبایی، وکیل ‌مدافع آقای طاهری از ابلاغ حکم اعدام موکلش خبر داده بود.


- شماری از زنان غارت شده موسسه اعتباری آرمان، روز هفتم شهريور دست به يك تجمع اعتراضی زدند. اعتراضات نسبت به موسسه اعتباری آرمان که از پشتوانه بانک مرکزی برخوردار است، از فروردين امسال شروع شده و زنان در تجمعات متعدد خود، اعتراض شان را بارها بيان داشته اند.

- خانم اشرف رحیم خانی ۵۴ ساله و از زندانیان سیاسی دهه 60، که سابقه بازداشت به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق
را دارد، محکوم به يك سال حبس شده است. وی تنها به دلیل مدیریت کتابخانه ای به نام کتابسرای مادر دستگیر شده است. 
 خانم زینب کشوری ۳۷ ساله نیز به دلیل همکاری برای اداره همین کتابسرا به ۴ ماه زندان محکوم شده است. مامورین اطلاعات سپاه پاسداران شبانه به منزل خانم كشوری حمله کردند که به سقط جنين وی منجر گرديد. کتابسرای مادر در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد و مورد استقبال گسترده زنان و دختران شهر اندیمشک قرار گرفته است.

- برخورد خشن مأموران شهرداری تهران منجر به سکته قلبی یک زن دستفروش شد
روز جمعه 10شهريور ماموران شهرداری تهران با برخورد خشونت آمیز با زن دستفروش، باعث سکته قلبی او شدند. 


- سه زن از اعضای یک خانواده که 15، 36 و 50 سال سن دارند، روز 7شهريور در کوره‌پزخانه ای در شهر وایقان استان آذربایجان شرقی، بر اثر انفجار گاز، دچار سوختگی شدند. به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 8 شهریور، به گفته وحید شادی نیا مسئول روابط عمومی مرکز اورژانس آذربایجان شرقی، این انفجار در اتاقکی که محل اسکان کارگران بود، رخ داد و در نتیجه آن کارگران مصدوم ۳۰ تا ۵۰ درصد دچار سوختگی شدند. حال این کارگران زن به دلیل بالا بودن جراحت سوختگی وخیم می باشد. 
  

- الهام رسولی باغی، فعال مدنی به حکم دادگاه انقلاب تهران به ۱سال حبس تعزیری محکوم شد. وی در تجمعی که در اعتراض به فساد اداری در ایران در مقابل ساختمان لاستیک دنا در تهران در ۲۳اردیبهشت ۱۳۹۵، برگزار شده بود، بازداشت شد و طی بازجویی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران قرار گرفت.

- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 5 شهریور، اسدالله جعفری، دادستان عمومی
رژیم در مازندران از برخورد جدی دستگاه قضایی با کشف حجاب در خودروها خبر داد و گفت: «هرگونه کشف حجاب در خودروها توقیف و به دستگاه قضایی معرفی می شوند. عليرغم اینکه وسایل نقلیه عمومی را جزء حریم خصوصی قلمداد می کنند اما من به این امر اعتقادی ندارم و با هر گونه کشف حجاب برخورد قانونی می شود. همچنین با کشف حجاب در سواحل، جت اسکی و قایق موتوری نیز برخورد قانونی می شود».
وی نظارت بر فروشگاه های تولید پوشاک و عرضه پوشاک هایی که با شئون اسلامی مغایرت دارد را الزامی دانست و گفت: «عرضه پوشاک های نامناسب یکی از چالش های مهم در جامعه اسلامی تلقی می شود». 
گفتنی است بر اساس عکسهایی که به تازگی در فضای مجازی منتشر شده است، ماموران گشت امنیت اخلاقی وارد ساحل نور در شمال ايران شده و مانع از تفريح آزاد دختران و زنان در این ساحل می شوند. 


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 12 شهریور، بیش از هزار تن از غارت شدگان موسسه کاسپین در برابر وزارت اقتصاد رژیم در تهران بنا به فراخوان قبلی، جمعی از مالکین طرح ۵۵متری در اراک، جمع زیادی از کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو، کارگران کارخانه‌های هپکو و آذرآب در اراک، جمعی از غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در سیرجان در برابر ساختمان این موسسه،   
روز شنبه 11 شهریور سهامداران کنتورسازی در تهران مقابل تالار بورس، بیش از 100 تن از کارگران بهره برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس، مردم روستای «بیوران» در سردشت نسبت به جلوگیری از عبور کولبران از مرز، توسط ماموران سپاه و برای مقابله با دستگیری کولبران با بستن جاده و درگیری با ماموران، بیش از ۵۰۰تن از کارگران صنعتی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، عده‌یی از رانندگان تاکسی بیسیم تهران، 
روز چهارشنبه 8 شهریور، 1800 تن از کارگران شرکت آذر آب اراک،
روز سه شنبه 7 شهریور، کسبه پاساژ شیخ صفی در تبریز، پرسنل مخابرات همدان، صدهاتن از مردم سنندج نسبت به مرگ کارگری به نام مصلح حسینی 23 ساله، که در جریان به آتش کشیدن ساختمانی نیمه کاره از سوی مأموران شهرداری، جان خود را از دست داد، کارگران کارخانه "نوظهور تولیدکننده دستمال کاغذی نرمه"، کارگزاران روستایی شرکت مخابرات همدان،    
روز دوشنبه 6 شهریور، کارگران سازمان آب و فاضلاب هر سه منطقه کرمانشاه، دست به تجمع و اعتصاب زدند.   
در خبری دیگر روز جمعه 10 شهریور، مردم ازنا برای دومین روز متوالی در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند ولی با حمله ماموران انتظامی با باتون و اسپری فلفل روبرو شدند. مأموران نیروی انتظامی روز پنجشنبه نیز به تجمع‌کنندگان در مقابل فرمانداری رژیم حمله و با استفاده از اسپری فلفل و باتون بسیاری را مجروح و 40تن را دستگیر کرده بودند. مردم ازنا در اعتراض به کم عرض بودن جاده ازنا به اراک که به جاده مرگ معروف است، مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کرده و خواهان تعریض این جاده شده بودند. 


اخبار زندان؛

- بنا به گزارشات دریافتی مقاومت ایران، زندانیان زندان اردبیل به اقدام رژیم مبنی بر ورود یک دستگاه ارگ و نوازنده به داخل بند جوانان و نواختن ارگ، صبح یکشنبه 12 شهریور، پس از اعدام یک زندانی، دست به اعتراض زدند. ماموران زندان در وحشت از اوجگیری این اعتراضات مجبور شدند دستگاه ارگ و نوازنده آن را از داخل بند خارج کنند. 


- رژیم دو زندانی از چهار زندانی منتقل شده به قرنطینه زندان مرکزی اردبیل را در ساعات اولیه چهارشنبه هشت شهریور اعدام
کرد. این دو قربانی، فردین حسینی 31 ساله و مهندس شیمی، و مسعود ولی‌زاده نام داشتند و هر دو ساکن شهر اردبیل بودند. آنها ۴سال در این زندان در انتظار اجرای حکم اعدام به‌سر می بردند. 
- نیروهای انتظامی سردشت 35کولبر را روز پنج‌شنبه 9شهریور در منطقه پاسگاه «کپران» دستگیر و اقدام به غارت اجناس کولبران کردند. 

- رژیم برای 8تن از زندانیان عرب در اهواز حکم اعدام و حبس سنگین صادر کرده است. اتهام این افراد ارتباط با خارج،
عضویت در گروههای مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است. 

منطقه؛

- به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر روز شنبه 11 شهریور، حسن حسنی از ماموران نیروی تروریستی قدس که در سوریه کشته شده بود در مهدی‌شهر در استان سمنان دفن شد. وی عضو گردان فاطمیون بود.
خبرعلمی؛


- پگی ویتسون فضانورد زن آمریکایی بامداد یکشنبه 12شهریور= 3 سپتامبر، به همراه دو فضانورد دیگر با کپسول فضایی سُیِز از ایستگاه بین‌المللی فضایی در قزاقستان به زمین نشست. ویتسون' 57ساله در آخرین مأموریت خود 288روز را در فضا سپری کرده و 4623بار به دور زمین مدارگردی کرده است. با احتساب ماموریت‌های قبلی، 'ویتسون' مجموعاً 665روز را در فضا سپری کرده است که در بین تمام فضانوردان ناسا یک رکورد محسوب می‌شود. وی در این مدت 10راهپیمایی فضایی انجام داده و دو بار فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی را برعهده گرفته است.
پگی ویتسون و دیگر فضانوردان ایستگاه بین‌المللی فضایی هم‌چنین صدها آزمایش در زمینه‌های مربوط به بیولوژی، بیوتکنولوژی، علوم فیزیکی و علوم مربوط به زمین انجام داده اند.