صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۰۵، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز شنبه 4 شهریور برابر با 26 اوت ایرانیان آزادیخواه اتاوا، همسو با جنبش دادخواهی مردم ایران و در ادامه آکسیونهای هواداران مقاومت ایران در کشورهای مختلف، بار دیگر در مقابل پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر گرد آمده و بر حمایت و همبستگی خود با زندانیان سیاسی اعتصابی زندان گوهردشت کرج تاکید کردند. آنها ضمن سردادن شعارهایی مبنی بر توقف ماشین اعدام رژیم و آزادی زندانیان سیاسی، خواستار محاکمه سردمداران رژیم بخاطر جنایت علیه بشریت شدند. برگزارکنندگان این آکسیون گفتند که روز پنجشنبه 31 اوت= 9 شهریور، از ساعت 11 صبح یک تظاهرات دیگر در صحن پارلمان فدرال کانادا برگزار خواهند کرد.   

- وزیر امی گریشین کانادا، احمد حسین، روز پنجشنبه 24 اوت، اعلام کرد: بعنوان کاناداییها می دانیم که حفاظت و ارتقاء حقوق اساسی بنیادین، یک ضرورت برای دولت ها و افراد بطور یکسان است. این شامل هویت جنسی، بیان جنسیت و گرایش جنسی می شود. وزیر امی گریشن کانادا افزود که این کشور تلاش خواهد کرد تا برای کمک به هویت افراد دگرجنس گرا، با قرار دادن گزینه ایکس در پاسپورت کانادایی و اسناد دیگری که از طرف این وزارتخانه صادر می شود عملی سازد. این بدین معنی است که گزینه ایکس به کسانی که خود را زن یا مرد نمی شناسند، بدست آوردن پاسپورت و دیگر مدارک دولتی را تسهیل می کند. از 31 اوت سال جاری، وزارت مهاجرت کانادا اولین بخش از دولت این کشور خواهد بود که اقدامات اولیه را شروع خواهد کرد. ******
جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در واکنش به موج همبستگی در داخل و خارج
کشور با زندانیان سیاسی اعتصابی در زندان گوهردشت کرج اعلام کرد «دستگاه قضا تسلیم اعتصاب ‌غذای زندانیان نمی‌شود». زندانیان سیاسی سالن ۱۰بند چهار زندان گوهردشت در بیست و هفتمین روز اعتصاب‌غذای خود در شرایطی وخیم با ضعف شدید جسمی و افت فشار خون مواجهند.‌ شماری از آنها در روز چهارشنبه اول شهریور به هنگام ملاقات با خانواده‌هایشان توان ایستادن یا حتی نشستن بر روی صندلی را هم نداشتند و برغم بیهوش شدن مکرر شماری از اعتصابیون طی چند روز اخیر از هرگونه رسیدگی پزشکی به آنها خودداری می شود. 
مريم ماسوری، خواهر زندانی سياسی سعيد ماسوری که 17 سال است بدون یک روز مرخصی در حبس می باشد، گفت: «اعتصاب غذای زندانيان سياسی، تنها برای زندانيان نيست. بيش از سه هفته است كه خانواده ها هم به نوعی در اين اعتصاب شريك شده اند». وی افزود: «همه به شدت لاغر و ضعيف شده اند. باوركنيد حتی توان حرف زدن هم نداشتند. ما به شدت نگران حالشان هستيم. چون اينها دارند ذره ذره آب می شوند و هيچكس مسئوليت اين اعتصاب را به عهده نمي گيرد».
 در همین حال زندانیان سیاسی، مریم اکبری منفرد، گلرخ ابراهیمی ایرایی، آتنا دائمی و آرش صادقی از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج حمایت کردند. همچنین زندانیان سیاسی تبعیدی زندان مرکزی اردبیل نیز در همبستگی با زندانیان اعتصابی زندان گوهردشت طی نامه ای به خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در امور ایران، از روز پنجشنبه دوم شهریور تا چهارشنبه 8 شهریور اعتصاب‌غذای خود را آغاز کرده اند. زندانی سیاسی ارژنگ داوودی از زندان زابل نیز از روز ۲۹مرداد در همبستگی با زندانیان سیاسی اعتصابی در زندان گوهردشت و اعتراض به شرایط فجیع خود در سلولهای انفرادی زندان زابل، اعتصاب‌غذا و دارو و زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی تهران نیز به مدت سه روز اعلام اعتصاب‌غذا کرده است. دکتر ملکی، اولین رئیس
دانشگاه تهران پس از انقلاب ضدسلطنتی طی بیانیه‌یی با زندانیان اعتصابی اعلام همبستگی کرد و به ‌مناسبت سالگرد قتل‌عام ۶۷ تأکید کرد که تا روز سپرده شدن جلادان به دست عدالت دست از دادخواهی نخواهد کشید. همچنین سیدهاشم خواستار، زندانی سیاسی سابق و از نمایندگان معلمان ایران، در نامه ای به آنتونیو گوترز دبیرکل ملل متحد در روز 4 شهریور، خواهان محاکمه آمران و عاملان قتل عام 67 شد. لازم به ذکر است که گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، متشکل از نمایندگان این پارلمان از کشورهای مختلف و گروههای مختلف سیاسی با صدور اطلاعیه‌یی برای نجات فوری جان زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت فراخوان داد. 

******
محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه رژیم در نوزدهمین سالگرد کشته شدن لاجوردی گفت: «امروز حقیقتاً دهه 60 و بسیاری از شخصیتهای انقلابی مظلوم ماندند. من از شهید لاجوردی معذرت می‌خواهم که نتوانستم در افشای چهره (مجاهدین)، حفظ بیت المال آنطور که باید به وی تاسی کنم». ******
روز چهارشنبه 23 اوت، نیکی هیلی سفیر دایم آمریکا در سازمان ملل‌متحد به‌دنبال دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین طی بیانیه‌یی تصریح کرد عزم آمریکا بر این است که آژانس به‌ طور سفت و سخت بر فعالیتهای اتمی رژیم ایران نظارت می‌کند. سفیر هیلی و مدیرکل آمانو نگرانیهای آمریکا حول اطمینان از این‌که رژیم ایران به‌طور کامل به التزاماتش ملتزم باشد را مورد بحث قرار دادند و متذکر شدند که گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به میزانی درست است که رژیم ایران دسترسی به هر تأسیساتی را که آژانس به آن مظنون است بدهد. آنان هم‌چنین اهمیت جلوگیری از سوء‌استفاده رژیم ایران از نگارش مبهم در توافق اتمی را مورد بحث قرار دادند. سفیر هیلی مجدداً روی عزم آمریکا برای اطمینان از این‌که آژانس دارای منابعی است که برای راستی‌آزمایی سفت و سخت فعالیتهای مرتبط با برنامه اتمی رژیم ایران نیاز است تأکید کرد. 

******

مصطفی پورمحمدی عضو کمیته چهارنفره مرگ در قتل‌عام زندانیان سیاسی 1367، در تهران و وزیر دادگستری دوره اول ریاست‌جمهوری حسن روحانی، به دستور خامنه‌ای به ‌عنوان مشاور صادق لاریجانی رئیس قضاییه رژیم منصوب شد. به‌دنبال افشای گسترده جنایتهای پورمحمدی در داخل و خارج ایران روحانی او را با علیرضا آوایی یکی از اعضای کمیته‌های مرگ در خوزستان جایگزین نمود. محسنی اژه‌ای معاون اول قضاییه رژیم هنگام معرفی‌پورمحمدی وی را «یک مدیر لایق و خدوم» خواند. بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 1 شهریور، محسنی اژه‌ای طی ۳۸سال گذشته در مناصب مختلف مانند دادستان، نماینده قضاییه در وزارت اطلاعات، وزیر اطلاعات، معاون اول قضاییه و... بیشترین نقش را در اعدام و شکنجه زندانیان ایفا کرده است. او از دست‌اندرکاران قتل‌عام ۶۷، از مسئولان ترورهای خارج کشور و قتلهای زنجیره‌یی و از دست‌اندرکاران سرکوب قیام مردم در سال ۸۸ بوده است. اژه‌ای در ۳۰سپتامبر ۲۰۱۰ به‌خاطر نقض جدی حقوق‌بشر در لیست تحریمهای آمریکا و در 13آوریل ۲۰۱۱ در لیست تحریمهای اتحادیه اروپا قرار گرفت. 


اخبار زنان؛

«لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان صرفاً از بعد جنسیتی تدوین شده است»
ذبیح الله خدائیان، معاون حقوقی قوه قضائیه، روز دوم شهریور بدینگونه مخالفت خود را با لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان اعلام کرد. وی گفت که ۷۰ ماده از ۱۰۰ ماده این لایحه «وصف کیفری» دارد و «حتی برای کوچک‌ترین تنش میان زوجین حبس مقرر کرده است». سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت که این خبر را انعکاس داده نوشت: لازم به ذکر است که این لایحه که گفته می شود قرار است با نام «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت»‌ به تصویب برسد، اساساً بر خشونت های خانگی تمرکز دارد و به آزار و اذیت و خشونت علیه زنان در محیط کار، خیابانها و اماکن عمومی و زندانها که رسما و قانونا از سوی «ضابطین قانون»، مأموران لباس شخصی، مأموران سپاه و بسیج و کارمندان و کارفرمایان بخش دولتی و خصوصی صورت می گیرد، اشاره ای ندارد. 

- سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار يك بيانيه اقدام فوری، در خصوص وضعیت جسمانی زینب جلالیان، زندانی سياسی در زندان خوی، هشدار داد. عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز جمعه سوم شهریور منتشر شد نوشت: «زينب جلاليان كه در حال گذران حبس ابد می باشد، به شدت بيمار است و نيازمند دريافت خدمات درمانی تخصصی در خارج از زندان می باشد. با اين وجود، مقامات به كرات از انتقال او به بيمارستان سرباز زده اند آنچه كه به نظر می رسد به منظور مجازات او و گرفتن اعترافات اجباری باشد. زينب جلاليان در اعتراض به اين شرايط، از مارس 2017 از دريافت هرگونه دارو سرباز زده است. در اين شرايط، محروميت از دسترسی به خدمات درمانی معادل شكنجه می باشد».

- به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس اول شهریور، وزارت آموزش و پرورش رژیم طی یک بخشنامه‌ توهین آمیز، شرایط و ضوابط استخدام معلمان را مشخص کرده است. اين بخشنامه شامل فهرستی طولانی از انواع بیماری‌های مزمن و غیرمزمن از جمله بیماریهای دندان و کلیه و همچنین بیماریهای زنان می باشد که صلاحیت معلمان برای استخدام را منتفی می کند. بند ۱۷ این بخشنامه لیستی از بیمارهای رایج زنان از جمله اختلالات ماهانه، موهای زاید صورت، سابقه جراحی بیماریهای رحمی، ناباروری، کیست‌های تخمدانی، اندومتریوز، سرطان سینه و تخمدان را به عنوان موانع استخدام ردیف کرده است. 

- سارا رستمی، 28ساله، از اهالی سنندج، دوشنبه شب 30مرداد به اتهام همکاری با احزاب کردی، از سوی ماموران امنيتی در بانه پس از اینکه مورد ضرب و شتم قرار گرفت، دستگير شد. این بازداشت بدون حکم قضایی صورت گرفت. 

- فرزانه جلالی، فعال حقوق زنان و کودکان طی ماههای اخیر بارها از سوی اداره اطلاعات کرمانشاه احضار و بازجویی شده است. به گفته مصطفی احمدیان، وکیل خانم جلالی، «احضارهای موکلش به شکل غیرقانونی و به صورت شفاهی صورت گرفته و حال روحی موکلش پس از این بازجویی‌ها بهم ریخته است». 
مصطفی احمدیان افزود، برای پرونده فرزانه جلالی قرار غیرقانونی عدم دسترسی به پرونده صادر شده و به همین دلیل، او هنوز از محتویات پرونده و ادله‌ی اتهام «اقدام علیه امنیت کشور» برای او بی‌اطلاع است. فرزانه جلالی، فعال حقوق زنان و دانشجوی محروم از تحصیل و ساکن کرمانشاه روز ششم اسفند ۱۳۹۵ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه میدان نفت کرمانشاه منتقل و روز ۲۳ اسفند ماه همان سال با قرار وثیقه سنگین ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

- بر اساس کلیپی که از ایران روی اینترنت منتشر شده است، زن جوانی به خاطر «بی حجابی» با خشونت در ایستگاه متروی حقانی تهران دستگیر شده است.
در این کلیپ مشاهده می شود که دو مأمور زن گشت ارشاد زن جوانی را در خیابان هول داده و به زور وارد ون نیروی انتظامی می کنند. زن جوان فریاد می کشد و می گوید «ولم کنید».

- ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک رژیم تصریح کرد: «در صورتی که مانتویی
که به عنوان حجاب بانوان باشد و دکمه نداشته باشد جلوباز یا بدن‌نما باشد از جمله مواردی است که با آن برخورد می‌شود». به گزارش خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، تسنيم، 30 مرداد، وی گفت: «شلوار پاره در شأن ایرانی نیست و ما کاری به مد دنیا نداریم». ابوالقاسم شیرازی درباره فروش و تولید پوشاک غیر متعارف، پاره، تنگ و کوتاه و مانتوهای جلوباز نیز گفت: «پوشاک این چنینی را از مغازه‌های سطح شهر جمع‌آوری کردیم». «این نوع از پوشاک نامتعارف در فرهنگ ما وجود ندارد و در صورتی که جایی مشاهده شود که این پوشاک تولید یا عرضه می‌شود با کمک نیروی انتظامی از آن جلوگیری به عمل می‌آید». 

- فرمانده نیروی انتظامی شهرستان شاهرود با تأکید بر اینکه نیروی انتظامی این شهرستان با کشف حجاب در خودروها برخورد قاطعانه می‌کند، گفت: «توقیف خودرو طی یک‌ماه گذشته به دلیل کشف حجاب بالغ بر ۱۶مورد بوده است». مجتبی اشرفی افزود: «بالغ‌بر 877 مورد تذکر لسانی در اماکن عمومی از سوی مأموران نیروی انتظامی انجام ‌شده است». - خانم شعله پاکروان مادر ریحانه جباری در نوشتاری در صفحه فیس بوک خود، خبر داد که ایران را ترک کرده و با کمک یکی از بستگان خود، به یک کشور اروپایی رفته است. خانم پاکروان در این نامه به تهدیداتی که خود و خانواده اش از سوی نظام آخوندها شده نیز اشاره کرده است. وی در پایان این نامه می نویسد: "به عنوان عضوی از جنبش دادخواهی، دستم را در دستان همه مبارزان جدی ضد ظلم مى گذارم. برای برقراری عدالتی که از بیگناهان در خاک غلطیده دریغ شد. برای محاکمه و مجازات کسانی که خون فرزندان ایران را بر زمین ریختند. بی شک ظلم ظالمان دیری نخواهد پایید و خون بیگناهان، سیاوش وار خواهد جوشید. پشتوانه این مبارزه هزاران دختر و پسر جوان هستند که با خون خود مهر باطل بر حکومت مستبد زدند. ضمانت پیروزی نیز میلیونها زن و مرد ایرانی هستند که از حکومت فاسد بیزارند و روزی با غرش هماهنگ خود پایه های لرزانش را فرو خواهند ریخت.  


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 5 شهریور، غارت‌شدگان کاسپین وابسته به سپاه پاسداران به‌دنبال فراخوان قبلی؛ از ساعت ۱۰ صبح در مقابل بانک مرکزی رژیم در تهران، غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت، اپراتورهای پست فشار قوی در تهران، کارگران شرکت کشتی سازی بحرگستر در بندرعباس، 
 روز شنبه 4 شهریور، جمعی از پرسنل و کارگران شرکت آذراب اراک، رانندگان تاکسی در تهران، شیراز، ایلام و یزد، دختران دانشجو و داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی مقابل وزارت بهداشت، 
روز پنجشنبه دوم شهريور، زنان پرستار ایران در بوشهر نسبت به پرداخت نشدن مطالبات شان پس از هشت ماه، 
روز چهارشنبه 1 شهریور، مردم لرستان با بستن جاده ازنا-شازند نسبت به کشته شدن 6 نفر در روز جمعه 27 مرداد، جمعی از کسبه و کشاورزان در میدان تره‌بار ارومیه، کارگران شرکت آذراب اراک،    
و روز سه شنبه 31 مرداد، جمعی از کارگران فضای سبز یاسوج، نزدیک به سه هزار تن از بازنشستگان از تهران و استانهای مختلف ایران مانند البرز، مرکزی، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، گیلان، مازندران، سمنان و کرمانشاه، در مقابل مجلس رژیم، و زنان بازنشسته فرهنگی در مقابل ساختمان مجلس در تهران، 
دست به اعتصاب و اعتراض زدند. 
در خبری دیگر غارت‌شدگان موسسه کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در یک فراخوان جدید اعلام کردند ساعت 10 صبح دوشنبه ۶شهریور در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد. 

اخبار سرکوب؛

- روز جمعه 2شهریور، یک رانننده اتوبوس شرکت واحد در گرگان که نسبت به جریمه ای که از سوی ماموران رژیم صادر شد، اعتراض می کرد، مورد تعرض قرار گرفت و مامور رژیم، با اسپری فلفل به او حمله کرد. چشم این راننده آسیب دیده است. 
- بر اساس گزارشهای منتشر شده گروهی از کولبران کرد که روز پنجشنبه ۲شهریور در منطقه مرزی 'شلیر' بین روستاهای 'باریکه‌در' و 'انجیران' در کمین پاسداران رژیم افتاده بودند، توسط پاسداران، بدون اخطار قبلی مورد تیراندازی قرار گرفتند. گلوله پاسداران، یکی از کولبران به نام امیر را به شدت زخمی کرد. پاسداران اجناس بیش از 15 کولبر دیگر را مصادره و با خود بردند. در همین روز همچنین مأموران نیروی انتظامی رژیم به بهانه حمل کالای قاچاق ماشین شخصی، یک شهروند کرد به نام 'نژاد محمدی' اهل روستای 'کیله' را در بانه به رگبار بستند. اصابت 4 گلوله به بدن این جوان، او را به شدت زخمی و راهی بیمارستان کرد. 


اخبار زندان؛

- رژیم در اولین ساعات روز چهارشنبه اول شهریور؛ زندانی سیاسی سیدجمال سیدموسوی زندانی سیاسی اهل سنت را به همراه سه زندانی دیگر در زندان گوهردشت اعدام کرد. سید جمال در سال ۱۳۸۷ در شهر سنندج دستگیر و به اتهام محاربه در سال ۱۳۸۸ به اعدام محکوم شده و در تیر ۹۵ از زندان سنندج به زندان گوهردشت تبعید گردیده بود.
- ندا مختاری، شهروند بهايی ساكن مشهد روز پنجشنبه 26مرداد از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگير و به مكان نامعلومی
منتقل شد. گفته می شود وسایل شخصی ندا از جمله کتابها، لپ تاپ و گوشی موبایل وی نیز ضبط شده است. 

- یکی از مسئولین زندان سراوان، پای یکی از زندانیان را شکست. پرویز پودینه پس از مشاجره با یک زندانی به نام محمد دهانی، قفل در را به سمت وی پرت کرده که پای زندانی در اثر اصابت سخت قفل آهنی شکست. 

- ده تن از جوانان نصیرآباد زاهدان با گذشت بیش از 32ماه از دستگیری همچنان در زندان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند. جوانان نصیرآباد بامداد ۱۴دی ۹۳ با یورش ماموران سپاه به خانه‌هایشان و در حالی که خواب بودند بازداشت شدند. با گذشت 32ماه دادگاهی غیر علنی و بدون اجازه حضور خانواده زندانیان و تنها برای سه نفر از آنها به نامهای نجیب رئیسی، عبدالستار بهرام زهی و امین رئیسی به‌طور مجزا به ترتیب در روزهای ۱۹، ۲۲ و ۲۳اسفند سال گذشته در زاهدان برگزار شد. این زندانیان به اتهام ”اقدام علیه امنیت ملی“ محاکمه شده‌اند. آنها در ملاقات با خانواده‌های خود گفته‌اند برای اخذ اعترافهای دیکته شده مورد شکنجه  قرار گرفته‌اند. اخبار منطقه؛

- خبرگزاری نیروی تروریستی قدس تسنیم روز چهارشنبه 1شهریور خبر از کشته شدن یکی دیگر از ماموران افغانی خود در سوریه به نام محمدجمعه محمدی از ماموران تیپ فاطمیون داد.