صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


جوامع ایرانیان در کشورهای مختلف در حمایت از زندانیان سیاسی اعتصابی در زندان گوهردشت کرج، با توجه به وضعیت وخیم آنها که از روز هشت مرداد بدنبال حمله گارد ویژه زندان به بند زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زدند، در یک حرکت سراسری اقدام به اعتصاب غذای یک روزه و برگزاری آکسیون کرده اند. ایرانیان در شهرهای اتاوا، مونترال و ونکوور امروز یکشنبه 20 اوت، در محلهای آکسیونهای هفتگی خود، از ساعت 12 ظهر گرد آمدند. این تحصن در اتاوا در مقابل پارلمان فدرال کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور از ساعت 12 ظهر شروع شده و تا ساعت 4 بعد از ظهر امروز ادامه خواهد داشت. 
گفته می شود هم‌اکنون هفده نفر از زندانیان سیاسی در اعتراض به انتقال اجباری و ناگهانی و نگهداری در سالن فوق امنیتی 10 که در آن 40 دوربین کار گذاشته شده و در هر اتاق نیز شش دستگاه شنود نصب گردیده در اعتصاب ‌غذا هستند. برخی از زندانیان سیاسی در این اعتصاب‌غذای اعتراضی آقایان ابولقاسم فولادوند، رضا اكبرى‌منفرد، پیروز منصورى، سعید ماسوری، محمد بنازاده امیرخیزی، سعید شیرزاد، امیر قاضیانی، خالد حردانی، شاهین ذوقی تبار، جعفر اقدامی، لقمان مرادی، زانیار مرادی، مجید اسدی، پیام شکیبا و هوشنگ رضایی معرفی شده اند. روز 8 مرداد، یوسف مردانی رئیس زندان گوهردشت همراه با گارد ویژه زندان (گارد اعدام) با پوشیدن نقاب سیاه به سالن 12 حمله و همه وسایل زندانیان از جمله کولر و دستگاه تصفیه آب متعلق به زندانیان را تخریب، عکسهای شخصی زندانیان را پاره، عینکهای زندانیان را شکسته و آنها را به‌ شدت مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند و دست نوشته‌ها را از بین برده و پولهای نقد زندانیان را نیز دزدیدند. ماموران و نیروهای گارد ضد شورش زندان، بر سر غارت اموال زندانیان با یکدیگر به نزاع پرداخته و کلیه وسایلی را که زندانیان با هزینه شخصی تهیه کرده بودند را با خود بردند. به گفته زندانی سیاسی سابق بهنام موسیوند که تازه از زندان آزاد شده است، وضعیت جسمی اعتصاب‌ کنندگان بسیار خراب است بطوریکه شاهین ذوقی تبار هنگام دیدار خانواده در سالن ملاقات از شدت ضعف از حال رفته است. رضا اکبری منفرد و ابوالقاسم فولادند که نسبتا مسن تر از دیگر زندانیان می باشند نیز برای حداقل تردد، نیازمند کمک گرفتن از بقیه زندانیان هستند بطوریکه یک نفر می‌بایست زیر بغل آنها را بگیرد تا بتوانند راه بروند. نوار صدای آقای موسیوند را در اینجا بشنوید. 

******
رژیم سحرگاه چهارشنبه 25 مرداد 7زندانی را در زندان گوهردشت بدار آویخت. این قربانیان، مصطفی بشکوه، محرم عبدی، سید محمد سید عبدالله و رسول گل محمدی معرفی شده اند. روز 23 مرداد نیز 7 زندانی محکوم به اعدام در زندان گوهردشت کرج، به سلولهای  انفرادی منتقل شده بودند. یکی از این زندانیان مهدی بهلولی نام دارد که 15 سال است در زندان بسر می برد که هنگام ارتکاب جرم انتسابی، 17 ساله بود. صبح شنبه 28مرداد نیز کریم شاه بخش در زندان مرکزی اصفهان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. آقای شاه بخش که متاهل و دارای فرزند می باشد حدود 4سال است که در انتظار حکم اعدام در زندان به‌سر می‌برد. رژیم آقای مجتبی حیدری عباسعلی نیز را روز یکشنبه 22 مرداد، در کاشمر به دار آویخت.


******
 به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 25 مرداد، 600 نوزاد در معرض فروش به سازمان بهزيستی تحويل داده شده است. حبیب الله مسعودی معاون اجتماعی-بهزيستی رژیم در اينباره گفت: بحث فروش كودكان و نوزادان در برخی نقاط كشور وجود دارد. نگرانی‌هایی در رابطه با بارداری زنان معتاد وجود دارد، به خصوص زنانی که بی‌خانمان نیز هستند. اگر نوزاد بعد از به دنیا آمدن همچنان با این مادر زندگی کند، ممکن است به فروش برود.


اخبار زنان؛

- جمعی از زنانی كه اموال شان توسط موسسه اعتباری آرمان غارت شده است روز  چهارشنبه 25مرداد در مقابل بانك مركزی تجمع كردند. زنان معترض شعار می دادند: «تا پول ما به باده، هر روز همین بساطه»، «دولت تدبیر و امید، کو تدبیر، کو امید»، «زیر بار ستم نمی کنیم زندگی، جان فدا می کنیم در راه آزادگی». 
يك زوج جوان در مشهد به جرم کار دی.جی بازداشت شدند 
به نوشته خبرگزاری حكومتی ركنا 25 مرداد، «تیم بررسی‌کننده به رصد کامل فعالیت‌های دو متهم اصلی پرونده پرداخت که مشخص شد این زن و مرد جوان، علاوه‌ بر دی‌‌جی بودن، در مراسم‌های جشن و عروسی‌های مختلط اقدام به اجرای زنده موسیقی، خوانندگی و آموزش رقص می‌کنند. علاوه‌ بر این، متهمان در شبکه‌های مجازی نیز فعالیت چشمگیری داشتند و بیش از ۶۰ هزار نفر در کشور صفحات اینستاگرام و کانال تلگرامی آنان را دنبال می كردند. از اين رو پرونده‌ای در این راستا در دادسرا تشکیل شد و دستور جلب متهمان از سوی قاضی بهاری صادر گردید».


- روز پنجشنبه ١٩مرداد، یک زن 50 ساله در شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه اقدام به خودکشی کرد. صورت حسینی که ۸ فرزند داشت از طريق خوردن قرص به زندگی خود پایان داد. حداقل 5 زن و دختر طی دو هفته اخیر در ایران خودکشی کرده اند.

در حال حاضر دستكم 2هزار كودك در ایران با تكرار سقط جنين مواجه هستند و به زودی تبديل به بيوه های جوان خواهند شد
وب سایت حکومتی فرارو 23 مرداد گزارش داد: طيبه سياوشی نماينده مجلس رژیم، افزود: « این کودکان با گذشت زمان و مشکلات، با پدیده کودک‌همسری مواجه شده و تبدیل به کودک بیوه‌ها می شوند. کودکانی که با ۱۳ یا ۱۴ سال، هم بیوه بوده و هم سرپرست خانوار محسوب مي شوند». سياوشي در مورد ازدواج دختر بچه ها گفت: «این کودکان زمانی که ازدواج می‌کنند بلافاصله بعد از یک سال باردار می شوند و چون بدن آنها آمادگی‌های لازم را ندارد، سقط جنین می‌کنند... آنها خودشان بچه هستند و اولین بارداری، یک ریسک بالاتری نسبت به بارداری دوم دارد...»
سیاوشی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت، «مسئله دیگر این است که برخی از این بچه‌ها ناچار می‌شوند با مردانی ازدواج کنند که سنین بالا دارند. حتی برخی وقت‌ها فاصله سنی به ۳۰ سال هم می‌رسد. آنها وادار می‌شوند این کار را انجام دهند...». 

- به نقل از وبسایت حکومتی دمادم 21 مرداد، صادقی نياركی دادستان رژیم در قزوین طی یک نامه رسمی کارمندان زن دستگاههای اجرایی و شرکتهای دولتی را به رعایت پوشش اجباری تهدید کرد و نوشت: «حسب اطلاع واصله، تعداد اندکی از بانوان شاغل در خارج از وقت اداری و بعضا در وقت اداری، مبادرت به استفاده از لباس‌هایی می‌کنند که استفاده از آنها در ملاعام خلاف شرع بوده و عفت عمومی را جریحه دار می‌نماید و استفاده از البسه‌های مذکور مطابق مقررات جاری کشور جرم است و رعایت این موضوع، هم در ساعات و محیط اداری و هم پس از اتمام وقت اداری و در محیط‌های بیرونی مورد تاکید جدی است». وی در پايان تصريح كرد: «در صورت وصول گزارش توسط ضابطین و یا اعلام حراست و اطلاع از عدم رعایت قانون، با تشکیل پرونده قضایی نسبت به تعقیب متخلفین اقدام خواهد شد». 

******
روز پنجشنبه 26 مرداد مناطق مرزی حاج عمران که مابین شهرهای پیرانشهر ایران و چومان عراق قرار دارد برای چندمین بار هدف توپ‌باران سپاه پاسداران قرار گرفت. بنا‌ به همین گزارش در اثر این توپ‌بارانها تاکنون محیط‌زیست این نواحی متحمل خسارات زیادی گشته و بسیاری از جنگلها و مراتع این مناطق طعمه حریق شده است. پاسداران با توجیه اینکه این مناطق محل تردد نیروهای کردی است اقدام به توپ‌باران و آتش زدن مراتع و جنگلهای این نواحی می‌کنند. 


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 29 مرداد، بیش از 2500تن از غارت‌شدگان کاسپین و آرمان در مقابل ساختمان قضاییه رژیم در تهران با شعار «بگو مرگ بر سیف»، 
روز شنبه 28 مرداد،غارت‌شدگان کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در رشت، کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای چندمین روز متوالی، پیمانکاران شهرداری در مشهد،  
روز چهارشنبه 25 مرداد، غارت‌شدگان سپاه در موسسه حکومتی آرمان در تهران 
روز سه شنبه 24 مرداد، جمعی از مردم سردشت در تظاهراتی در حمایت از کولبران 
با حمل بنرهای: نه به کشتار کولبران، جمعی از مردم شهر ”گُشت“ در سیستان و بلوچستان نسبت به بی‌آبی و انتقال آب چاههای این شهر به مناطق دیگر، جمعی از تاکسیرانان تهران در بخش تاکسی بیسیم، جمعی از اهالی روستاهای فرات، فخرآباد، صلح آباد و قاسم آباد در دامغان در مقابل فرمانداری رژیم، کارگران مدن زغال سنگ آق‌دربند در سرخس در مقال مجلس رژیم،  روز دوشنبه 23 مرداد، کارگران گروه ملی صنایع فولاد اهواز مقابل بانک ملی شعبه مرکزی این شهر  
 و روز یکشنبه 22 مرداد، جمعی از غارت شدگان مسکن مهر، مردم و به طور خاص زنان دزفول، جنوب غرب ایران، در اعتراض به احداث کانال آب و انتقال آب رودخانه دز به شهرستان اندیمشک، در مقابل فرمانداری این شهر با شعار: نیروی انتظامی، خجالت خجالت، دست به تجمع  و تحصن زدند. 
در خبری دیگر بازنشستگان کشور به برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل مجلس رژیم در روز سه‌شنبه 31مرداد خبر دادند. بسیاری از تشکلهای بازنشستگی کشوری آمادگی خود برای شرکت در این تجمع را اعلام کرده‌اند. اخبار سرکوب؛

- مأموران نیروی انتظامی در سلماس روز دوشنبه 23 مرداد به مردمی که در نزدیکی سلماس (جاده بین سلماس و خوی) روی زمینهای خود کار می‌کردند مراجعه کرده و به آنها گفتند این زمینها و منازل مال شما نیست و نمی‌توانید روی آن کار یا زندگی کنید و قصد تخریب دیوار منازل اقدام را داشتند که مردم با برگزاری تجمع اعتراضی مانع این اقدام مأموران شدند.


-  از سرنوشت یکی از شهروندان اهوازی که از 25روز پیش توسط مأموران اطلاعات دستگیر شده اطلاعی در دست نیست. خانواده این شهروند که موسی موسوی نام دارد از آن زمان تاکنون برغم مراجعه و پیگیرهای مستمر نتوانسته‌اند از سرنوشت وی اطلاعی به‌دست بیاورند.

اخبار زندان؛

- رژیم از اعزام آتنا دائمی فعال حقوق کودکان در زندان اوین با وجود عفونت کلیه و سنگ صفرا به بیمارستان جلوگیری می کند. مسئولان زندان اوین همچنین با متهم کردن او به تمارض و بدرفتاری با ماموران در حین اعتصاب غذا و مراجعه به بهداری، به دادسرای اوین شکایت کرده‌اند. 
- مسئولین زندان زابل، زندانی سیاسی ارژنگ داوودی را به‌منظور فشار بیشتر به سلول انفرادی زندان منتقل کرده و این زندانی را بعد از 22روز اذیت و آزار، توهین و تحقیر نهایتا از زندان زاهدان به سلولهای انفرادی در زندان زابل منتقل و هم‌اکنون تحت فشار و محدودیت قرار داده اند. زندانی سیاسی ارژنگ داوودی از بیماری شدید دیابت و سایر بیماریهای گوارشی رنج می‌برد به‌طوری‌که تاثیرات جدی و برگشت ناپذیری روی بینایی وی گذاشته است. 


- سارا رضايی فعال حقوق كودكان و از گردانندگان كمپين «نه به تجاوز و آزار جنسی كودكان» روز پنجشنبه 19 مرداد و در جریان یورش نیروهای لباس شخصی اطلاعات به منزلش در قروه در استان کردستان بازداشت شد. ماموران، ساير افراد مرتبط با خانم رضايی را نيز تهديد كرده اند كه اين كمپين را از روی شبكه های اجتماعی حذف نمايند.
- پدر محمدرضا حدادی، زندانی محکوم به اعدام که هم‌اکنون در زندان عادل‌آباد شیراز محبوس می باشد می‌گوید که قاضی ناظر بر زندان به فرزندش گفته است در صورت عدم رضایت اولیا‌ دم بزوردی اعدام خواهد شد. محمدرضا در سن کمتر از 16سالگی در سال 1382به اتهام قتل دستگیر و برای وی حکم اعدام صادر شد. این زندانی هم‌اکنون 14سال است که در زندان محبوس می باشد. پدر این زندانی از تمامی مجامع مختلف بین‌المللی و حقوق‌بشری برای نجات جان فرزندش کمک خواسته است. 

‎  
- عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان به اتهام اجتماع و تبانی در دادگاه انقلاب رژیم، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور، به سه سال حبس محکوم شد. مطلب‌زاده روز 6 آذر 95 توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به اوین منتقل شده بود. همسر عالیه مطلب زاده در خصوص محتوای بازجویی ها از همسرش گفته بود: «از او درباره سفرش به گرجستان پرسیده شده، عالیه برای شرکت در یک ورک شاپ آموزشی در مورد توانمند سازی زنان به گرجستان رفته بود و درست یک روز پس از اینکه بازگشت، ماموران وزارت اطلاعات به خانه ما آمدند». 
مطلب زاده، عضو کمپین یک میلیون امضاء و کمپین حمایت از قربانیان اسیدپاشی نیز هست و فیلم «زنان قربانی خشونت در جامعه را فراموش نکنیم» را در مورد اسیدپاشی بر روی زنان ساخته است. 


- رژیم سه زندانی را در زندان زنجان و شیروان بدار آویخت. دو زندانی که صبح سه‌شنبه ۱۷مرداد، در زندان مرکزی زنجان اعدام شدند، حمزه رحیم‌پور و عباس سوقی نام داشتند و یک زندانی به نام توحید حقمرادی روز پنجشنبه ۱۹مرداد در زندان شیروان اعدام شد. 
بامداد دوشنبه 23مرداد نیز سه زندانی به نامهای محمود عرب خراسانی، مهدی کاسب و محمدتقی دهپرور در زندان مرکزی قم بدار آویخته شدند. گفتنی است دو تن از این زندانیان ۲۱سال پیش با تبرئه از حکم اعدام به سه سال زندان و شلاق محکوم و سپس آزاد شده بودند. اما مجدداً با باز شدن پرونده دستگیر و تا زمان اجرای حکم در زندان قم محبوس بودند. 
صبح یکشنبه ۲۲مرداد نیز آقایان منصور مرآتی و امید آشتی جو در زندان همدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 


- نیروهای حکومتی در اهواز روز جمعه ۱۳شهروند سنی این شهر را در حال برگزاری نماز جماعت بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند. رسانه‌های حکومتی روز 23 مرداد از بازداشت گسترده در منطقه کرخه واقع در غرب شهر شوش خبر دادند. 
اسامی بازداشت شدگان:
۱- ریاض زهیری ۲۱ساله از اهالی ملاشیه
۲- جواد هاشمی ۲۷ساله از اهالی ملاشیه
۳- حسن حیاوی (الحایی) ۲۸ساله از اهالی ملاشیه
۴- حسن دلفی ۲۳ساله از اهالی ملاشیه
۵- حیدر ساری (سواری) ۲۷ساله از اهالی ملاشیه
۶- میلاد عفراوی ۲۲ساله از اهالی ملاشیه
۷- یوسف خسرجی ۲۰ساله از اهالی ملاشیه
۸- یاسر سیلاوی ۲۷ساله از اهالی ملاشیه
۹- سجاد الحایی (نصیری) ۲۲ساله از اهالی ملاشیه
۱۰- احمد حیدری از اهالی کوی گلدشت
۱۱- علی باوی ۲۳ساله از اهالی کوی علوی
۱۲- شاکر شریفی ۲۷ساله از اهالی عین ۲
۱۳- عباس شریفی ۲۱ساله از اهالی عین ۲
ملاشیه محله‌ای در جنوبی‌ترین نقطه قسمت غربی اهواز مرکز استان خوزستان ایران است. ساکنان ملاشیه عرب زبان هستند. این منطقه در جاده اهواز به خرمشهر قرار دارد.اخبار منطقه؛

- رسانه‌های حکومتی از کشته شدن پاسداران و ماموران اعزامی خامنه ای به سوریه خبر دادند. روز پنجشنبه 26 مرداد، 19 تن از كشته شدگان رژیم در فرودگاه بین‌المللی مشهد تخلیه شد. خبرگزاری حکومتی ایسنا، روز 24خرداد از کشته شدن یکی از ماموران نیروی تروریستی قدس که برای کشتار مردم سوریه به این کشور اعزام شده بود خبر داد. 
وی قاسم نظری و جانشین گردان فاطمیون معرفی شد که روز پنچ‌شنبه 26مرداد در رفسنجان دفن گردید.