صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۱۹، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

هزاران نفر از مردم بانه از صبح سه شنبه 14شهریور در اعتراض به کشتار کولبران، دست به اعتصاب زده و اقدام به راهپیمایی به سمت فرمانداری کرده و هنگامی که با شلیک گاز اشک‌آور و شلیک گلوله از جانب پاسداران و نیروهای ضدشورش رژیم مواجه شدند، ساختمان فرمانداری را آتش زدند. مردم هم‌چنین یک دستگاه موتور سیکلت نیروهای حکومتی را نیز به آتش کشیدند.
اعتراضات مردم بانه از زمانی شروع شد که سحرگاه دوشنبه 13 شهریور، دو کولبر کُرد ٢١ ساله و ٤٥ ساله در مرز بانه هدف تیراندازی نیروهای انتظامی قرار گرفته و جان باختند. مردم و بازاریان در شهر بانه نیز روز سه‌شنبه 14شهریور در اعتراض به کشتار کولبران دست به اعتصاب زدند و مغازه‌ها و بازار شهر به‌ حالت تعطیل در آمد. چندین هزار نفر از مردم بانه از چهارگوشه شهر به سمت فرمانداری حرکت کرده و ساختمان فرمانداری را سنگباران کردند. گفته می‌شود که فرماندار رژیم از محل فرمانداری فرار کرده و به نقطه نامعلومی ‌رفته است. پاسداران گارد ویژه با یورش به تجمع‌کنندگان و شلیک گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن تجمع‌کنندگان را داشتند. اما مردم با دادن شعارهایی ضد حکومتی در برابر یورش پاسداران گارد ویژه مقاومت کردند. لازم به ذکر است که مردم بانه در استان کردستان روز دوشنبه سیزدهم شهریور نیز در اعتراض به‌قتل دو کولبر توسط پاسداران در مقابل فرمانداری رژیم تجمع کرده بودند. مردم معترض پس از شکستن درب فرمانداری به داخل ساختمان وارد شده و خواستار شناسایی و مجازات عاملان این جنایت شده بودند. بعدازظهر جمعه 17شهریور صدها تن از مردم و جوانان کرمانشاه در حمایت از حقوق کولبران و خیزش مردم بانه در میدان گاراژ این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. گزاش شده است که 4تن از فعالان کرمانشاهی دستگیر شده و به محل نامعلومی انتقال یافتند. همچنین شماری از زنان كرد در بانه، روز پنجشنبه 16شهريور نسبت به شلیک و کشتار کولبران از سوی ماموران امنیتی، تجمع اعتراضی برگزار كردند. گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، حاکی است مأموران امنیتی و انتظامی رژیم در کرمانشاه، در وحشت از خیزش مردم این شهر، حکومت نظامی اعلام نشده‌ای برقرار کرده و مانع هرگونه تجمع می‌شوند. بنا‌ به این گزارش روز جمعه ۱۷شهریور رژیم ۵تن از فعالان کرد در کرمانشاه را که از خیزش مردم بانه حمایت می‌کردند؛ دستگیر کرد. اسامی دستگیر ‌شدگان عبارتند از:‌ فرزاد سه فه ره، فواد مظفری، ارسلان عباسی، شهریار طهماسبی و شهریار رستمی. آنها طی فراخوانهایی از مردم کرمانشاه خواسته بودند در حمایت از اعتراضات بانه و در محکومیت کشتار کولبران دست به اعتراض بزنند. همچنین پاسداران در پاسگاه سیلوی در سه راهی پیرکانیان مهاباد صبح جمعه ۱۷شهریور یک کاسبکار مهابادی به نام سالار، متاهل و راننده ماشین حامل کاه و جو را به‌قتل رساندند. پس از بخش خبر با میهمان این هفته رادیو ایرآوا ضمن پرداختن به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی گوهردشت کرج و طرح دادخواهی 67 در سازمان ملل، به قیام مردم کردستان خواهیم پرداخت. 

******
به دنبال فراخوان همسر زندانی سیاسی رضا شهابی، صبح سه‌شنبه ۱۴شهریور عده‌یی از فعالان کارگری و رانندگان شرکت واحد در مقابل مجلس رژیم تجمع کرده و خواهان آزادی وی شدند. تجمع‌کنندگان تصاویری از رضا شهابی معلمین و کارگران زندانی در دست داشتند. مأموران نیروی انتظامی به تجمع‌کنندگان اجازه نمی‌دادند به مجلس نزدیک شوند ولی آنها شعار می دادند: خواسته ما آزادی رضا شهابی است و زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

******
روز شنبه 18شهریور، عبدالخاق فرزادیان پلیس آگاهای استان کهگیلویه و بویراحمد که قصد دستگیری فردی در یکی از روستاهای شهرستان گچساران را داشت با مقاومت وی در محل مواجه گردید و کشته شد. گفتنی است فرد مزبور که نامش اعلام نشده، طی دو بار دستگیری توسط ماموران حکومتی در زمانهای مختلف، به کمک اهالی، فراری داده شده بود. وی پس از کشتن فرزادیان نیز توانست فرار کند. 


******
العربیه با انتشار یک گزارش مستند که در آمریکا تولید شده نقش رژیم ایران در حملات تروریستی 11سپتامبر را با جزییات جدیدی فاش کرد. این مستند نشان می‌دهد رژیم ایران به اعضای القاعده آموزش می‌داده تا دست به ‌عملیات بزرگ همچون عملیات 11سپتامبر بزنند. یک عامل ارشد سرویس مخفی رژیم ایران مستقر در اروپا جزییاتی از کمکها و آموزشهای رژیم ایران به القاعده را تشریح می‌کند. کلر لوپز، معاون تحقیق و تجزیه و تحلیل مرکز سیاست امنیتی در آمریکا، گفت:‌ در این گزارش نتیجه‌گیری شده است رژیم ایران و حزب‌الله همراه با القاعده مسئول حملات 11سپتامبر بوده‌اند. بر اساس گزارش العربیه دولت آمریکا نقش رژیم ایران در این حملات تروریستی را نادیده گرفته است.


یک دلال رژیم ایران در آمریکا به 57 ماه زندان محکوم شد 
دادگاه فدرال در بروکلین در نیویورک اَردل کویومجو، مدیر اجرایی کمپانی متالورجیکال اینترنشنال را که در ایالت نیویورک مستقر است به 57ماه زندان محکوم کرد. او در 14ژوئن 2016به جرم توطئه برای صادرات فلزات مخصوص از آمریکا دستگیر و جرم خود را پذیرفته بود. دانا بونت دادستان آمریکا در امور امنیت ملی روز پنجشنبه 16شهریور گفت: "متهم به‌ خاطر توطئه برای ارسال تکنولوژی مخصوص از طریق ترکیه به ایران شامل بیش از هزار پوند(معادل حدود 453 کیلوگرم) از پودر فلز که قابلیت استفاده اتمی و موشکی دارد محاکمه شد". "اداراه امنیت ملی به ‌طور قاطع کسانی را که خواهان تأمین غیر قانونی فلزات خطرناک و تکنولوژی برای رژیم ایران به‌ عنوان یک رژیم حامی تروریسم هستند مورد محاکمه قرار خواهد داد..." جاناتان کارسون مأمور ویژه اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا نیز گفت: "محکومیت این فرد نتیجه همکاری عالی بین وزارت دادگستری، وزارت بازرگانی و اف بی‌آی برای از هم پاشاندن شبکه‌یی است که قصد ارسال غیرقانونی تکنولوژی پیشرفته آمریکا به ایران داشته‌اند..." 


اخبار زنان؛

- بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا 15 شهریور، روز سه شنبه 14 شهریور، زنان معلم در كرمانشاه در مقابل استانداری نسبت به وضعیت استخدامی خود، تجمع اعتراضی برگزار كردند. اين معلمين عليرغم برخورداری از سابقه خدمت چندین ساله، استخدام رسمی نشده اند و همچنان در بلاتكليفی به سر می برند. 

- پس از آنكه زنان ايرانی، برخلاف زنان سوری، امكان ورود به ورزشگاه آزادی
جهت مشاهده مسابقه فوتبال ميان دو تيم ملی ايران و سوريه در 14شهريور را نيافتند، شماری از معترضين، سايت ورزشگاه آزادی را در 15شهريور هك كردند.
خبرگزاری حكومتی ایسنا 15 شهریور، در اين باره گزارش داد که سایت ورزشگاه آزادی هک شده و هکرها به مدت چند ساعت روی صفحه اصلی این سایت تصویری از زنان سوری حاضر در ورزشگاه را گذاشته بودند که بالای آن این جمله نوشته شده بود: «ننگ‌تان باد برادران! همین و بس». این خبرگزاری افزود که مسئولان ورزشگاه آزادی ابتدا از هک شدن وبسایت اظهار بی‌اطلاعی كردند و سپس گفتند: سایت برای مدتی «مختل شده بود». 

- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 14 شهریور، حدود ۳۰تن از مربیان پیش‌دبستانی استان گلستان در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری گلستان تجمع کردند. اين تجمع صبح ۱۳شهریور صورت گرفت. زنان تجمع كننده خواهان تعيين تكليف شرايط استخدام خود بودند. 

- بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر 12 شهریور، یک زن 30 و چند ساله کم
توان ذهنی که در یک مرکز بهزیستی دولتی در تهران اقامت دارد، مورد تجاوز جنسی مکرر قرار گرفته است. یک مددکار که خواسته ناشناس بماند گفته است که این زن جوان به «دفعات متعدد» مورد تعرض یکی از «نیروهای تأسیساتی» در این مرکز قرار گرفته است. او همچنین متوجه شده است که این اولین مورد تجاوز و تعدی فرد مهاجم نبوده و پیش از این دو زن کم توان ذهنی دیگر در این مرکز نیز از سوی او مورد تعرض قرار گرفته بودند. 
به دنبال گزارش این مددکار و مداخله بازرسان، این کارگر از مرکز بهزیستی اخراج شد ولی مجدداً از سوی مدیر این مرکز بهزیستی به کار فراخوانده شده است و در عوض همچون دو مورد قبلی، در صدد ترتیب انتقال زن کم توان ذهنی به مرکزی دیگر برآمده است. 
مدیر این مرکز همچنین از اعزام قربانی برای انجام آزمایشات پزشکی جهت اقدام قانونی علیه کارگر مربوطه خودداری کرده است. گفتنی است در ایران تحت حاکمیت آخوندها هیچ قانونی برای جرم انگاری خشونت علیه زنان وجود ندارد. 


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 19 شهریور، کارگران شهرداری کوت عبدالله در اهواز در مقابل شورای شهر،بیش از پانصد تن از پرسنل مخابرات روستایی در مقابل شرکت مخابرات ایران در تهران، روز شنبه 18 شهریور، کارگران ذوب آهن اردبیل، روز سه شنبه 14 شهریور، کارگران بهره برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس بندرعباس، کارکنان شرکت آرد عشایر ایران شعبه لرستان، صدها تن از بازنشستگان از جمله بازنشستگان فرهنگی در برابر دفتر حسن روحانی در تهران، روز دوشنبه 13شهریور، جمعی از غارت‌شدگان مؤسسه اعتباری آرمان البرز ایرانیان، جمعی از صیادان هندیجان در استان خوزستان در مقابل فرمانداری رژیم، غارت‌شدگان کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در دفتر کاسپین در ابهر، بیش از ۲۰۰تن از کارگران قراردادی و بازنشسته کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دست به تحصن و تجمع زدند. 
در خبری دیگر و بر اساس فراخوانی که در فضای مجازی منتشر شده، از کلیه غارت ‌شدگان در همه شهرها خواسته شده روز دوشنبه 20شهریور در مقابل مراکز قوه قضاییه رژیم تجمع و تحصن کنند و آن را تا چندین روز ادامه دهند. همچنین در فراخوان دیگری از غارت‌شدگان مؤسسات کاسپین؛ آرمان و ثامن وابسته به سپاه پاسداران خواسته شده ساعت 14 پنجشنبه 23شهریور در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کنند. اخبار سرکوب؛

- مأموران شهرداری رژیم در رشت، روز پنجشنبه 16 شهریور یک دستفروش را با ضربات مشت و لگد مجروح کردند. بنا‌ به گزارشهای منتشر شده، حال این دستفروش رو به وخامت گذاشت و به اورژانس منتقل گردید. ماه گذشته نیز قتل یک دستفروش به نام مظفر عباسی به دست مأموران شهرداری در قم با انزجار عمومی و اعتراض دستفروشان این شهر روبه‌رو شد. 


اخبار زندان؛

- رژیم سحرگاه سه‌شنبه 14 شهریور، یک زندانی را در میدان ۲۲بهمن شهر ایلام و یک زندانی دیگر را در بندرعباس سحرگاه پنجشنبه 9 شهریور، در ملأعام بدار آویخت. 

- بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی جام جم آنلاین 12 شهریور، 19 زن و مرد جوان
در یک میهمانی خصوصی در سيرجان، در جنوب ایران، بازداشت شدند. دادستان عمومی و انقلاب رژیم در سیرجان گفت: در پی گزارش اطلاعاتی واصله مبنی بر برگزاری پارتی شبانه مختلط شنبه شب در یکی از تالار باغ های حومه شهر پیگیری موضوع در دستور کار پلیس اطلاعات و امنیت عمومی سیرجان قرار گرفت. محسن نیک ورز افزود: از مجموع دستگیر شدگان هفت نفر زن و دوازده نفر مرد هستند. تعداد دیگری از متهمان از جمله دایر کنندگان پارتی متواری و تحت تعقیب پلیس هستند. 

- مأموران زندان مرکزی اردبیل برای زندانی سیاسی صابر ملک رئیسی پرونده‌سازی می‌کنند. حدود دو هفته پیش رئیس حفاظت زندان اردبیل پرویز صورآذر پس از بازرسی وسایل این زندانی سیاسی و هم ‌اتاقیهای وی، اقدام به مصادره دستنویسها و دفاتر وی کرد. سپس صابر ملک رئیسی احضار شده و به وی گفته شد که به‌دلیل دستنوشته‌هایش او را دادگاهی کرده و برای وی پرونده‌سازی خواهد شد. به دنبال این اقدام هم اتاقی صابر ملک رئیسی نیز به بهانه کمک به این زندانی سیاسی مورد تنبیه قرار گرفت و از بند جوانان به بند دیگر منتقل گردید. اخبار منطقه؛

- رسانه‌های حکومتی روز دوشنبه 13شهریور از کشته شدن و دفن یک تن دیگر از ماموران اعزامی نیروی تروریستی قدس به سوریه خبر دادند. وی احمد ابراهیمی از ماموران تیپ فاطمیون بود و در شهرستان کوار استان فارس دفن شد.