صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۵، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

مارک دوبوویتس مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسیها گفت: ‌با امضای لایحه
تحریم‌های جدید توسط ترامپ تمامیت سپاه پاسداران به‌ خاطر تروریسم لیست‌گذاری شد و تجارت با سپاه پاسداران، تجارت با یک سازمان تروریستی است. به‌دنبال امضای لایحه اچ آر 3364 برای اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران، کره شمالی و روسیه توسط رئیس‌جمهور آمریکا و تبدیل‌شدن آن به قانون، سایت رسمی کاخ سفید متن کامل این قانون را منتشر کرد. در مقدمه این قانون مصوب آمده است: «قانون اچ آر 3364 برای بازبینی کنگره و مقابله با تجاوز حکومت ایران، روسیه و کره شمالی و اقدامات دیگر است». بخش اول این قانون به اعمال تحریمها علیه رژیم ایران و سپاه پاسداران اختصاص دارد و تمامیت سپاه پاسداران را مشمول لیست تروریستی طبق فرمان ریاست‌جمهوری ۱۳۲۲۴ در سال ۲۰۰۱ می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه خود به تاریخ  2 اوت درباره امضای لایحه تحریم‌ها اعلام کرد: "امروز من لایحه اچ آر 3364 برای «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق قانون تحریم‌ها» را امضا و به قانون تبدیل کردم". سایت رسمی کنگره آمریکا نیز از تکمیل روند بررسی و تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون پس از امضای رئیس‌جمهور آمریکا خبر داد. 


******
شورای ملی مقاومت 12 مرداد، در اطلاعیه ای برای یاری به کولبران ایران فراخوان داد و اشاره کرد که در چهارم، هفتم، و هشتم مرداد، نیروهای حکومتی با شلیک مستقیم به کولبران، تعدادی از جمله آقایان آزاد مینه عبدولی و کریم محمد امین زاده را کشته و تعدادی دیگر زخمی کرده اند. این اطلاعیه افزود: بنا بر گزارشها بیش از ٦٨هزار کولبر در استانهای مرزی کار می‌کنند که ١٦تا ١٨هزار نفر از آنها در پیرانشهر و سردشت مشغول به کار هستند. مقاومت ایران همچنین از مجامع بین‌المللی مدافع حقوق کارگران خواستار محکومیت قاطع رژیم به‌خاطر جنایاتش در حق زحمتکشان ایرانی شد. 

******
خبرگزاری سپاه پاسداران سفر مخفیانه یک مقام اتحادیه اروپا به تهران را برملا کرد و آن را غیرمنتظره، غافلگیرکننده و سؤال برانگیز دانست. این منبع نوشت که سفر آندراس آنسیپ معاون کمیسیون اتحادیه اروپا که به شکلی کاملاً پنهان از چشم رسانه‌ها و افکار عمومی و برخلاف پروتکل‌های مرسوم مربوط به تشریفات سفر و استقبال از مقامات عالیرتبه خارجی وارد تهران شده، آنچنان غیرمترقبه بوده که در فرودگاه دچار مشکل شده و ساعت‌ها از ورود او به کشور جلوگیری شده است. گفته می شود وی در آستانه مراسم تحلیف حسن روحانی به ایران سفر کرده بود. همچنین بر اساس قرار از قبل اعلام شده، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی نیز در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور نظام آخوندها شرکت کرد. 


******
حسن روحانی، مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری خود را برکنار کرد. گفته می شود این اقدام به دلیل بالا گرفتن جنبش دادخواهی قتل‌عام شدگان سال 67، انجام گرفته است. پور محمدی از اعضای هیات مرگ قتل عام سال 67 می باشد که طی چند هفته در تابستان آن سال بیش از 30هزار زندانی سیاسی که مشغول گذران دوره محکومیت خود بودند، به فرمان خمینی اعدام شدند.  - دن دونووان عضو دموکرات مجلس نمایندگان ایالت نیویورک از بتسی دواس وزیر آموزش ایالات متحده خواست تا در مورد میلیونها دلار کمکهای مالی توسط یک مؤسسه تحت کنترل رژیم ایران به تعدادی از دانشگاههای برگزیده آمریکا از جمله دانشگاه هاروارد، کلمبیا و پرینستون اقدام به تحقیقات بکند. وی با ابراز نگرانی از کمکهای مالی بنیاد علوی مستقر در نیویورک که طبق گفته منتقدان به آکادمیسینها و دانشگاهیان هوادار رژیم ایران کمک مالی کرده است، این سؤال را طرح کرد که «آیا بنیاد علوی نیویورک تلاش کرده است تا مؤسسات علمی آمریکایی را از درون فاسد نماید؟» دونووان روز سه‌شنبه گفت: "ضروریست تا ما این موضوع را مورد تحقیق قرار دهیم و دانشگاهها باید کار بهتری در مورد تحقیق در رابطه با کمک مالی کنندگان خود انجام دهند."
بنیاد علوی از زمان تأسیس خود در سال 1973 بیش از 50میلیون دلار کمک مالی توزیع کرده و تأکید داشته است که به‌طور مستقل از دولت ایران عمل می‌کند. ولی هیأت منصفه دادگاه نیویورک مشخص کرد که این مؤسسه توسط رژیم تهران کنترل می‌شده است. بر اساس آمار و ارقامی که بشکل علنی توسط بنیاد علوی در دسترس قرار گرفته است این مؤسسه فقط تا سال 2014 بیش از 600هزار دلار به دانشگاه هاروارد کمک مالی کرده است. این مؤسسه همچنین بیش از 500هزار دلار به مدارس کاتولیک کمک مالی کرده است. 

اخبار زنان؛

- صبح یکشنبه 15مرداد، جامعه پرستاری اهواز در اعتراض به طرح تربیت پرستار بیمارستانی مقابل دانشگاه جندی شاپور تجمع کردند. 
روز چهارشنبه ۱۱مرداد نیز پرستاران مؤسسه آوای سلامت در اهواز در مقابل دانشگاه علوم پزشکی اهواز تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

- جمعی از زنان ورزشکار در گچساران روز پنجشنبه 12مرداد دراعتراض به نبود
وسایل خنک کننده در سالنهای ورزشی در این شهر دست به تجمع زدند. متعرضین دست نوشته‌هایی را بلند کرده بودند که روی آن نوشته شده بود: «در این سالنها سوختیم از گرما».


- عکسی در فضای مجازی منتشر شده، گشت ارشاد را در حال تذکر و کنترل زنان در ساحل فرح آباد (شمال ایران)‌ نشان می دهد. در این عکس چند زن چادر به سر نیروی انتظامی به همراه مأموران مرد نیز دیده می شوند که در حال تذکر دادن به چند دختر نوجوان در ساحل می باشند. رئیس پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی، غلام حیدر حیدری روز 30 خرداد اعلام کرد که ورود ماموران نیروی انتظامی به پلاژهای خصوصی واقع در ساحل خزر و سایر سواحل ایران برای بازرسی آزاد است.  - عفو بین‌الملل در گزارش جدیدی در مورد نقض فاحش حقوق‌بشر در ایران تصریح کرد‌‌ از زمان ریاست‌جمهوری حسن روحانی مقامات رژیم ایران دست به یک سرکوب بی‌رحمانه و خشونت‌آمیز علیه مدافعان حقوق‌بشر زده‌اند. در این گزارش اشاره شده است که فعالین بعد از محاکماتی که فقط 45دقیقه طول می‌کشد احکام زندان طولانی‌مدت دریافت می‌کنند. "جرائم" شامل گرفتن ارتباط با اتحادیه اروپا، سازمان ملل و سازمانهای حقوق‌بشری می‌باشد. جامعه بین‌المللی و به ‌طور مشخص اتحادیه اروپا نباید در مورد این رفتار ظالمانه علیه فعالان حقوق‌بشر در ایران سکوت اختیار کنند. عفو بین‌الملل با اشاره به تشدید سرکوب در دوره 4ساله روحانی نوشت:‌ افراد به زندانهای طولانی گاها بیش از ده سال محکوم شده‌اند، آنهم برای فعالیتهایی که حتی نباید به ‌عنوان جرم محسوب گردد. عفو بین‌الملل از اتحادیه اروپا که در سال 2016 اعلام کرده، دیالوگ دو جانبه حقوق‌بشری با رژیم ایران خواهد داشت، خواست تا با قویترین بیان علیه سرکوب مدافعان حقوق‌بشر در این کشور اعتراض نماید. 

- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا 8 مرداد، رايحه مظفريان، جامعه شناس و نويسنده با اعلام اینکه در حال حاضر سالیانه 41 هزار کودک زیر 15 سال در ایران ازدواج می کنند، گفت: «در سال 1393، 37 هزار و 117 دختر کمتر از 15 سال با مردان در سنین مختلف ازدواج کرده اند و یکهزار و 249 دختر در این سن از شوهران خود جدا شده اند. استان سیستان و بلوچستان بالاترین آمار ازدواج دختران کمتر از 10 سال در سال 1393 را به خود اختصاص داد. استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و خوزستان به ترتیب بالاترین آمار ازدواج 10 تا 14 سال را در سال 1393 داشتند». مظفريان گفت: «بارداری های زودهنگام بزرگترین آسیب جسمی و روحی به کودکان دختر در ازدواج است... در حال حاضر نزدیک به 1700 مادر باردار کمتر از 15 سال داریم که نخستین بارداری خود را تجربه می کنند». وی همچنين گفت: «بر پایه پژوهشی در استان هرمزگان، بیشترین آمار مرگ و میر به مادرانی اختصاص دارد که در سن 25 تا 30 سالگی هستند و تا این سن سه کودک به دنیا آورده اند. آنها در زایمان سوم به بعد با مرگ روبرو می شوند».


******
روز شنبه 14مرداد از ابتدای صبح مأموران نیروی انتظامی و اطلاعاتی رژیم؛ در وحشت از تجمع اعتراضی، اطراف مجلس و خیابانهای اطراف بهارستان را به اشغال خود در آورده و بسیاری از مغازه‌ها را تعطیل کردند و یک حکومت نظامی اعلام نشده برقرار شده بود. در خیابان جمهوری تقاطع سعدی به سمت بهارستان چند هزار مأمور با سلاح و بی‌سیم حتی بر سر کوچه‌هایی که به این مسیرها منتهی می‌شوند مستقر شده بودند و با ایجاد رعب و وحشت سعی در آرام سازی منطقه می‌کردند. بر اساس گزارشها هدف از این کار تأمین امنیت مراسم تحلیف روحانی بوده است. 

اخبار کارگری؛

- به نقل از ذکریا اشک پور، سخنگوی اورژانس مازنداران، بر اثر انفجار شنبه شب 14 مرداد، در معدن زغال سنگ دیزن کُلا در شهرستان نور ، یک جوان 22ساله در دم جان باخت و یک جوان 21ساله دیگر دچار سوختگی و مصدومیت شدید شد. 

- دادگستری رژیم در شوش، چهل کارگر معترض دیگر هفت‌تپه را احضار کرده
است. این کارگران می بایست روز یکشنبه ۱۵مرداد، در شعبه اول دادیاری دادگاه رژیم حضور یابند. پیش از این نیز دادگستری رژیم چند تن از کارگران هفت‌تپه خوزستان را به‌دلیل تجمع اعتراضی بازداشت کرده بود. 


اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 14 مرداد، جوانان در شهرستان چمران در ماهشهر با شلیک به سمت
شهرداری این شهر، اهالی آبپخش دشتستان که با ممانعت از کلنگ زنی وزیر صنعت رژیم، وی را مجبور به ترک محل کردند، 

روز جمعه 13 مرداد، غارت‌شدگان پدیده در خیابان سنگ فرش، مقابل ساختمانهای مرکزی، جمعی از کارگران شهرک صنایع دریایی ساحل اروند 
روز چهارشنبه 11 مرداد، مردم جدگال آباد چابهار نسبت به قطعی چندروزه آب، 
و روز سه شنبه 10 مرداد، حامیان محیط زیست در بندر گناوه در استان بوشهر با تشکیل زنجیره انسانی، غارت شدگان موسسه حکومتی کاسپین در تهران و رشت، و کارگران گروه ملی فولاد ایران در چندمین روز از اعتصاب در مقابل دفتر مدیریت این شرکت، دست به اعتراض زدند. 
در خبری دیگر و به نقل از خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، تسنیم، چهارشنبه شب 11 مرداد، در یک درگیری مسلحانه محمدحسین رئیسی که از او بعنوان مامور يكان تكاوری 114 امام رضای بم نام برد کشته و 6 مامور دیگر این یگان مجروح شدند. علیرضا پریور از سرکردگان نیروی انتظامی استان کرمان حمله کنندگان را اشرار نامید. همچنین رسانه‌های حکومتی خبر از کشته شدن یک مأمور نیروی انتظامی رژیم به نام گروهبان یکم امین رضایی سرپرست گشت کلانتری در شهرستان هرسین در استان کرمانشاه دادند. معاون انتظامی استان کرمانشاه روز پنجشنبه 12مرداد گفت علت مرگ نزاع جمعی از کشاورزان بر سر نوبت‌دهی ادوات کشاورزی بوده است. 

اخبار سرکوب؛

روز چهارشنبه 11 مرداد، یک شهروند کرد دیگر به‌نام حبیب محبی اهل شهر مریوان توسط شلیک مستقیم نیروهای انتظامی رژیم در سقز مجروح شد. 

 ******
یک کلیپ صوتی که روی اینترنت در حال دست به دست شدن است، برگزاری مراسم چهلم پهلوان اصغر نحوی‌پور در روز سوم شهریور در بهشت زهرا را اطلاع می دهد. پهلوان اصغر نحوی پور، در اعتراض به آخوندی که مزاحم چند دختر شده بود، کشته شد. آخرین کلماتی که از دهان پهلوان شهید نحوی پور بیرون آمدند، جانم فدای ایران بود. در این کلیپ گفته می شود که کسانی که در شهرستانها هستند، با تجمع در میادین اصلی، با روشن کردن شمع، یاد پهلوان نحوی پور را زنده نگهدارند.  

اخبار زندان؛

رژیم صبح یکشنبه 15 مرداد، یک جوان 30 ساله که با نام اختصاری ا.ر معرفی شده در محل بوستان سرچشمه فرخشهر در چهارمحال و بختیاری در ملاء عام اعدام کرد. 
 رژیم سحرگاه شنبه 14مرداد، سه زندانی به نامهای حامد قائد رحمت، سعید پورهرمزی و حسین شاهی را به ترتیب در زندانهای پارسیلون خرم آباد و ارومیه بدار آویخت. 
رژیم همچنین سه زندانی جوان به نامهای ابولحسن ابروان، عطا عطازاده و حسن عارفیان فرد که هر سه هنگام بازداشت در سال 92 زیر 20 سال سن داشتند، را روز سه شنبه 10 مرداد در زندان عادل‌آباد شیراز بدار آویخت. بنا به گزارش منابع مقاومت ایران، پس از نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم، و تنها در ماه ژوئیه 2017،  ۱۰۱زندانی حلق‌آویز شدند. گفته شده که این تعداد، آمار اعدامهای مخفیانه را شامل نمی‌شود. 

- نسترن نعیمی، همسر زندانی سیاسی سهیل عربی، صبح سه شنبه 10 مرداد توسط مأموران اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. - فاطمه الماسی، فعال مدنی و معلم بازنشسته محله بهارستان سقز برای سومین بار طی سالهای گذشته، روز 8مرداد به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار گرديد و می بایست روز سه شنبه 10مرداد در مكان حضور می یافت. اما ماموران امنیتی با یورش به منزل خانم الماسی او را دستگیر و به اداره اطلاعات منتقل کردند. 

- فعال مدنی آتنا دائمی با پرونده سازی جدید در زندان علیه خود روبروست. اين
پرونده با شکایت رئیس بهداری و رئیس زندان اوین تحت عنوان «اخلال در نظم زندان و توهین به ماموران» مفتوح شده است. روز دوشنبه ۴ مرداد آتنا دائمی، از بند زنان اوين به شعبه ۴ دادسرای اوین نزد بازپرس حسنی منتقل شد. وی در دفاع از خود از بازپرس پرونده خواسته بود اجازه دهد تا پزشک معتمد وی در محل حاضر شود و نسبت به وضعیت جسمی زمان اعتصاب و کنونی او شهادت دهد. - محسن خواجه از مسئولین زندان زاهدان، به منظور فشار بر زندانی سیاسی محمد شه بخش، وی را به بهانه "تحریک زندانیان" از بند ۳ به بند ۸ منتقل کرده است. بند 8 زندان زاهدان محل نگهداری زندانیان معتاد و بیمار است که نزدیک به 600زندانی در آن محبوس می باشند.


- بدنبال یورش ماموران زندان به سالن 10 بند 4 زندان گوهردشت در روز یکشنبه 8 مرداد، خانواده های زندانیان سیاسی را در روز 11 مرداد، از ملاقات با عزیزان خود منع کردند. زندانیان گوهردشت کرج در اعتراض به جابه‌جایی خودسرانه اقدام به اعتصاب‌غذا کرده‌اند. 

- دو زندانی بند 2 زندان میاندوآب، آقایان رضا پور رمضان و عادل نقی زاده، به دلیل جلوگیری از رسیدگهای پزشکی علیرغم نیاز فوری به اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان، در روزهای دوم و هفتم مرداد جان باختند. 
اخبار منطقه؛

- العربیه روز جمعه 13مرداد، گزارش داد استانهای مختلف عراق و به‌طور خاص بغداد شاهد تظاهراتی به فراخوان مقتدی صدر بود. این تظاهرات در اعتراض به لایحه قانون انتخابات شورای استانهاست. مردم عراق، از زمان مالکی نخست وزیر پیشین این کشور، خواهان تغییر اصلاح قانون انتخاب استانها بودند ولی مالکی و رژیم ایران مانع اصلاح این قانون می شدند. 


- تلویزیون اورینت 12مرداد خبر داد: نظامیان اسد با پشتیبانی شبه‌نظامیان فرقه‌گرا، تهاجمی را علیه شهر عین ترما در غوطه
شرقی دمشق آغاز کرده‌اند. همزمان با این تهاجم، گلوله‌باران توپخانه و حملات هوایی با پشتیبانی هواپیماهای روسی علیه محله‌های مسکونی ادامه دارد که دهها قربانی برجای گذاشته است. 
این مناطق جزو چهار منطقه‌یی است که در آستانه مورد توافق قرار گرفته بود. غوطه شرقی نیز در یکی از بندهای توافقنامه کاهش تنش وارد شده بود. در توافقنامه قاهره نیز نظامیان اسد اعلام کرده بودند که عملیات نظامی در غوطه را متوقف کرده‌اند در حالیکه از توافقنامه مزبور و التزام تشکلهای رزمنده به آن، برای تحقق منافع نظامی و سیاسی بر روی زمین استفاده کرده است. نظامیان اسد و شبه‌نظامیان پشتیبان آنها تلاش می‌کنند در محورهای عین ترما و محله جوبر دمشق با هدف جدا کردن این دو محله از بقیه شهرها و شهرکهای غوطه شرقی، پیشروی کنند اما با مقاومت رزمندگان سوری مواجه هستند.