صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۲۲، ۱۳۹۶

روز شنبه 21 مرداد= 12 اوت: ایرانیان آزادیخواه اتاوا در ادامه جنبش دادخواهی قتل عام شدگان سال 67 در برابر پارلمان فدرال کانادا کمپین امضاگیری و آکسیون افشاگرانه و محکوم کردن موج اعدامهای اخیر از جمله اعدام نوجوان علیرضا تاجیکی و 13 اعدام در یک روز برگزار کردند. این آکسیون افشاگرانه مورد حمایت شهروندان کانادایی و ایرانی قرار گرفت که با امضای طومار به این جنبش پیوستند.

******
رژیم روز پنجشنبه ۱۹مرداد دست‌کم ۱۳زندانی را بدار آویخت. ۱۱تن از آنان به‌طور جمعی در زندان بیرجند اعدام شدند. یکی از زندانیان که در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد علیرضا تاجیکی نام داشت. او زندانی جوانی بود که به هنگام بازداشت ۱۵ساله بود و پس از تحمل شش سال حبس و بارها قرار گرفتن در معرض اعدام سرانجام بر اساس پرونده‌یی پر ابهام و با نادیده گرفتن درخواست مکرر خانواده‌اش برای اعاده دادرسی به چوبه‌دار آویخته شد. زندانی دیگری نیز در متی کلای بابل (استان مازندران) اعدام شد.
به گفته مقامات رژیم ۵۳۰۰ زندانی محکوم به اعدام که بیشتر آنها در سنین ۲۰تا ۳۰سالگی هستند، در انتظار اجرای حکم می باشند. در همین رابطه سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه اعدام علیرضا تاجیکی را بی شرمانه خواند و به آن اعتراض کرد. همچنین عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای وضعیت حقوق‌بشر در ایران نیز اعدام علیرضا تاجیکی را محکوم کرد. خانم جهانگیر در اطلاعیه خود یادآوری کرد که رژیم ایران سه نوجوان زندانی دیگر را از ماه ژانویه تاکنون اعدام کرده و 86تن دیگر در انتظار اعدامند، هر چند احتمالا آمار واقعی، بالاتر از این رقم باشد. وی تأکید کرد: «حکومت ایران باید فورا و بدون قید و شرط، محکوم‌ کردن کودکان به مرگ را متوقف کند».

******
روز شنبه، 12 اوت= 21 مرداد،يك هيأت عاليرتبه از سنای آمريكا با خانم مريم رجوی، رئيس جمهور برگزيده شورای ملي مقاومت ايران در مقر مجاهدين در تيرانا- پایتخت آلبانی، ديدار و پیرامون وضعیت مجاهدین در این کشور، آخرین اوضاع ایران و منطقه و راه حل های پایان دادن به بحران در منطقه كه از تغيير دمكراتيك در ايران ميگذرد، گفتگو كردند. در هيأت سنا به رياست سناتور روی بلانت نايب رئيس كنفرانس جمهوريخواهان در سنا، عضو كميته های تخصيص  اطلاعات، قوانين و اداری، بازرگانی، علوم و ترابری؛ سناتور جان كورنين ناظم اكثريت سنا عضو كميته های قضايی، اطلاعات و مالی؛ و سناتور تام تيليس عضو كميته های قوای مسلح، قضايی، بانكداری، امور مسكن و شهری، و امور بازنشستگان ارتش حضور داشتند.

******
خبرگزاری فرانسه گزارش داد روز یکشنبه 22مرداد مجلس رژیم ایران در واکنش به
تحریمهای آمریکا 520میلیون دلار برای توسعه برنامه موشکی و تقویت عملیاتهای خارجی سپاه پاسداران تخصیص داد. پاسدار علی لاریجانی گفت آمریکاییها بدانند که این قدم اول است. این لایحه 260میلیون دلاری برای توسعه برنامه موشکی و همین میزان برای نیروی قدس سپاه پاسداران اختصاص داده شده است. در خبری دیگر و در جریان درگیریهای درونی نظام آخوندها، بیژن زنگنه وزیر نفت کابینه روحانی فاش ساخت در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد در یک شب 30دکل نفتی شامل 20 دکل خشکی و 10 دکل دریایی تنها به یک فرد فروخته شده است. 

******
شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای بتاریخ 18 مرداد، به پارلمان، احزاب سیاسی و سازمانهای مدافع حقوق پناهندگان در استرالیا برای حل بحران انسانی و تضمین حقوق پناهندگان در استرالیا فراخوان داد. در این اطلاعیه آمده است: روز دوشنبه 16مرداد (8اوت) جسد یک پناهجوی ایرانی به نام حامد شمشیری پور، در اردوگاه پناهجویان مانوس کشف شد. بنا‌ به گزارش رسانه‌های استرالیایی آثار جراحت در بسیاری از نقاط بدن این پناهجو مشاهده شده است. این اطلاعیه افزود: استرالیا با نقض استانداردهای به ‌رسمیت شناخته شده پناهندگی، این پناهجویان را که از ایران تحت حاکمیت آخوندها گریخته‌اند به این اردوگاه در جزایر پاپوآ گینه نو فرستاده و شرایط ضدانسانی به آنها تحمیل کرده است. 

******
حسن روحانی، علیرضا آوایی، از مسئولان قتل عام زندانیان سیاسی در استان خوزستان، را به جای مصطفی پورمحمدی عضو هیات مرگ سال 67، بعنوان وزیر دادگستری کابینه جدید خود منصوب کرد. بنا به افشاگری مقاومت ایران، علیرضا آوایی از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۷ دادستان عمومی و انقلاب دزفول و اهواز بود. در قتل‌عام ۶۷ (۱۹۸۸) دادستان انقلاب در دزفول بود. و بعد از دریافت حکم خمینی، مسئول اصلی اعدامها در زندان یونسکو دزفول بود. بنا‌ به ‌شهادت برخی از زندانیان به دستور علیرضا آوایی «در محوطه‌ پرت افتاده‌ در پشت حیاط خلوت زندان یونسکو دزفول، زندانیان نوجوان و زیر ۱۸سال را در گروه‌های دو - سه نفره اعدام می‌کردند». آوایی از سال ۱۳۸۴تا ۱۳۹۳ رئیس کل دادگستری استان تهران بود و سپس معاون وزیر کشور شد و در تیر ۹۵روحانی او را به‌ عنوان رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور منصوب کرد. آوایی به‌خاطر نقض حقوق‌بشر و مشارکت مستقیم در شکنجه و قتل‌عام زندانیان سیاسی از مهر ۱۳۹۰ (اکتبر ۲۰۱۱) در فهرست تحریمهای اتحادیه اروپا قرار گرفته است. 

اخبار زنان؛


- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 18 مرداد، صديقی، امام جمعه موقت تهران در مورد مساله حجاب در خودروها تاكيد كرد كه، «مساله حجاب جزو ضرورت‌های قرآنی است و اگر در ماشین‌ها کسی جرمی مرتکب شود، جرمش مشهود بوده و علاوه بر اینکه برخورد با آن، حکم قرآن است، طبق قانون مصوب مجلس نیز مرتکب جرم مشهود شده و باید با وی برخورد شود». 
- وب سایت حکومتی انتخاب 20 مرداد خبر داد، که فاطمه ذوالقدر گفت: طرح افزايش سن ازدواج دختر بچه ها در ایران با مخالفت شماری از مراجع روبروست. وی افزود: «در قانون موجود، حداقل سن ازدواج برای دختران، 13 سال تعیین شده اما این موضوع تبصره‌هایی دارد كه این كار را مجاز می‌كند؛ مواردی مانند اذن ولی، رعایت مصلحت كودكان و تأیید دادگاه و نداشتن شاكی. همه اینها باعث می‌شود همچنان شاهد ازدواج دختربچه‌هایی باشیم كه در شرایط ازدواج نیستند اما به جای كودكی، همسر و مادر می‌شوند».


- به نقل از وب سایت حکومتی فردانیوز 18 مرداد، فرمانده سپاه شاهرود از دستگيری دختران و پسران جوان به اتهام شركت در جلسه مختلط آموزش رقص خبر داد. حمید دامغانی گفت: «اعضای شبکه آموزش رقص های غربی با جذب دختران و پسران و آموزش رقص های غربی، حین آموزش و تهیه کلیپ دستگیر شدند». وی افزود: «پس از رصدهای انجام گرفته از سوی نیروهای اطلاعات سپاه شاهرود، مکان اصلی اعضای این شبکه شناسایی و با صدور حکم قضایی از سوی دادستان شهرستان شاهرود در یک اقدام ضربتی اعضای این شبکه شامل ۴ پسر و دو دختر در یک جلسه مختلط و در حال تهیه فیلم دستگیر شدند».


- «گشت ویژه زنان دادستانی قم، با مدیریت قضات زن از اماکن بانوان و آتلیه‌ها و استخرها و سالن‌های ورزشی زنانه و آرایشگاه‌ها بازدید خواهد كرد». مهدی کاهه دادستان قم افزود: «فعالیت‌های تیم گشت ویژه بانوان دادستانی افزایش خواهد يافت... این تیم تاکنون از بیش از 45 آرایشگاه و 10 استخر بازدید به عمل آورده که به هر یک از این اماکن در خصوص مشکلات و تخلفات مربوطه تذکرات قانونی داده است... در صورت اصلاح نکردن امور مذکور، برخورد قانونی و قضایی با آنها صورت خواهد پذيرفت». (خبرگزاری حكومتی ايسنا – 18مرداد 1396)


- اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها در نشست قوه قضاییه اعلام کرد: ۲۵ درصد زندانیان زن در ارتباط با مواد مخدر در حبس به سر می‌برند. (خبرگزاري حكومتي ايلنا – 18مرداد 1396)


- نسيم باقری، زندانی بهایی محبوس در اوين از دريافت مرخصی محروم شده و آخرين پيگيری خانواده اش در روزهای اخير به
اين منظور، بی نتيجه مانده است. به گفته دفتر دادستانی رژیم، ماموران اطلاعات پاسخ نهايی را در مخالفت با مرخصی خانم باقری داده اند. نسيم از 7 ارديبهشت 1393 در زندان اوين محبوس است و تاكنون يك بار مرخصی دريافت كرده است. - زندانیان سیاسی زندان اوین، خانمها، مهوش شهریاری، فریبا کمال‌آبادی، الهام حسین‌آبادی‌فراهانی، زهرا ذهتابچی، الهام برمکی، فاطمه مثنا، نرگس محمدی، مریم اکبری منفرد، گلرخ ایرایی، آزیتا رفیع‌زاده، نسیم باقری و آتنا دائمی در یک نامه اعتراضی سرگشاده، خواستار برداشته شدن محروميت ها و امكان تماس با بستگان زندانی خود شده اند. این اقدام به دنبال انتقال شماری از زندانيان سياسی مرد در زندان گوهردشت صورت گرفته که برقراری هر گونه رابطه با آنان از سوی مسوولين زندان ممنوع اعلام شده است. زنان زندانی در اعتراض به اعمال اين محدوديتها، خواهان برقراری تماس مجدد و برداشته شدن ممنوعيت های درمانی و دارويی از روی اين زندانيان گرديدند.اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه ۲۲مرداد؛ جمعی از کارگران گروه ملی امانیه در تهران روبه‌روی بانک ملی، جمعی از متقاضیان مسکن مهر پردیس، بیش از 500 تن از کارگران گروه ملی فولاد در اهواز، جمعی از مردم دزفول در اعتراض به طرح انتقال آب به اندیمشک مقابل فرمانداری رژیم در این شهر   
روز شنبه 21 مرداد، جمعی از کارگران فلزکار در شهر جدید پرند در استان تهران، جمعی از متقاضیان مسکن مهر "یادمان بنا" در همدان، جمعی از پرستاران بیمارستانهای میانه، کارگران کارخانه گروه ملی فولاد اهواز، کارگران شرکت بلبرینگ سازی تبریز، کارگران کیسون قطار اهواز، جمعی از کشاورزان استان قزوین، متصدیان آب و فاضلاب روستای شهرستان ایوان در استان ایلام،

روز پنجشنبه 19 مرداد، تماشچیان مسابقه فوتبال پرسپولیس و نفت در استادیوم آزادی با درگیری با ماموران بسیجی و شعار، بسیجی حیا کن، ورزشگاه رو رها کن و مرگ بر بسیجی،  کارگران فاز 13 عسلویه، 
روز چهارشنبه 18 مرداد، جمعی از رانندگان کامیونهای حمل مرغ در آمل، مردم دزفول نسبت به انتقال آب از رودخانه دِز، طلافروشان سنندج،    
روز سه شنبه 17 مرداد، جمعی از دانشجویان پرستاری و پرستاران مراکز علمی و درمانی هرمزگان، 
و روز یکشنبه 15مرداد، زنان غارت‌شده از سوی مؤسسه کاسپین در مقابل دفتر سازمان ملل‌متحد در تهران، جامعه پرستاری در شهرهای مختلف کشور، زنان پرستار ایران، نسبت به طرح پرستار بیمارستانی، دست به تجمعات اعتراضی و اعتصاب زدند.
در خبری دیگر در پی فوت راننده وانت میوه فروش در قم که گفته می‌شود پس از درگیری با مأموران مقابله با سد معبر شهرداری قم رخ داد؛ جمعی از مردم در بلوار شاهد قم در اعتراض به اذیت و آزار و غارت اموال دستفروشان توسط مأموران سد معبر شهرداری؛ تجمع کردند. 
اخبار سرکوب؛

یک کولبر دیگر کرد بر اثر شلیک مستقیم پاسداران کشته شد. وی عزالدین خالدی نام داشت. روز دوشنبه 16مرداد نیز یک کاسبکار به نام محمدباقر قیطولی در نزدیکی روستای کانی دانیال از توابع شهرستان ثلاث باباجانی بر اثر شلیک مستقیم پاسداران جان خود را از دست داد. 
- خبرگزاری تسنیم وابسته به نیروی تروریستی قدس 18 مرداد خبر داد که روز 17 مرداد، ماموران سپاه در اصفهان، 64 زن و مرد جوان را به اتهام شركت در ميهمانی بازداشت كردند.


- دادستان رژیم در کرمان خبر از دستگیری 18نفر به علت برگزاری جشن در این شهر داد. دادخدا سالاری دادستان رژیم در استان کرمان روز سه‌شنبه 17مرداد درمصاحبه‌یی که خبرگزاری حکومتی فارس آن را منتشر کرده گفت: تیم ویژه‌یی طی چند روز اخیر با جمع‌آوری اطلاعات دقیق توسط نیروهای انتظامی و انجام عملیات‌های پلیسی سه خانه باغ که مرکز پارتی‌های شبانه بود را شناسایی کشف و پلمب کرد. برپاکنندگان اصلی و صاحبان این اماکن تحت تعقیب و در مجموع هجده نفر از عوامل این مجالس نیز بازداشت شده‌اند. وی با نقل‌قول از خامنه ای که برگزاری جشنها را یک شبیخون نامیده بود خواهان مقابله با حمله گسترده دشمن! شد.


اخبار زندان؛

- بنا‌ به اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد روز چهارشنبه ۱۸مرداد رضا شهابی عضو زندانی هیأت مدیره سندیکا که در مرخصی پزشکی به‌ سر می‌برد به دستور دادستانی به زندان گوهردشت کرج (رجایی شهر) باز گردانیده شد. 
سندیکای کارگران شرکت واحد در ۲بیانیه جداگانه برگرداندن رضا شهابی عضو سندیکای شرکت واحد به زندان را محکوم کرد. این کارگر زندانی عضو سندیکا که به‌دلیل دو مرحله عمل جراحی سنگین در ناحیه گردن و کمر با گذاردن وثیقه دویست میلیون تومانی به مرخصی آمده بود بیش از یک‌سال بود از سوی دادستانی تهران تهدید می‌شد که در صورت عدم مراجعت به زندان ملک وثیقه گذار ضبط خواهد شد و اخیرا هم دستور ضبط وثیقه صادر شده است. 

- رژیم بامداد سه‌شنبه 17مرداد یک زندانی که نام وی اعلام نشده ولی 4 سال در اسارت بوده را در زندان ایلام بدار آویخت.اخبار منطقه؛

- خلیج تایمز خبر داد:‌ امارات متحده عربی یک جاسوس رژیم ایران را به 10سال
زندان محکوم کرده است. وی که 48ساله است متهم به جاسوسی، جعل اسناد و قاچاق تجهیزات اتمی به ایران می باشد. مسئولان امنیتی افغانستان نیز از دستگیری یک تروریست با ملیت ایرانی که قصد یک اقدام تروریستی انتحاری را داشته در شهرستان خاشرود از توابع ولایت نیمروز در این کشور خبر دادند.

- خبرگزاری حکومتی مهر 16مرداد از کشته شدن بیش از 40تن از شبه‌نظامیان حشدالشعبی در جریان حملات توپخانه‌یی آمریکا در مرز عراق و سوریه خبر داد. به گفته این منبع در بیانیه حشدالشعبی آمده است این حملات صبح دوشنبه در سوریه در نزدیکی پایگاه التنف در نزدیکی مرز عراق و سوریه، رخ داده است. علاوه بر 40کشته شماری از شبه‌نظامیان حشدالشعبی نیر مجروح شدند. شبه‌نظامیان حشدالشعبی وابسته به رژیم ایران و تحت فرمان نیروی تروریستی قدس و قاسم سلیمانی عمل می‌کنند. آنها کارنامه سیاهی از کشتار اهل تسنن در عراق دارند.

- یک پاسدار سرهنگ نیروی تروریستی قدس در سوریه کشته شد. معاون هماهنگ‌کننده سپاه تروریستی قدس در گیلان؛ گفت وی بیستمین نفری است که از استان گیلان کشته می شود. رسانه‌های حکومتی هم‌چنین از کشته شدن 4پاسدار دیگر از تیپ 38 ذوالفقار و لشکر 8 زرهی که در کشتار مردم سوریه شرکت داشتند خبر دادند.