صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۰۸، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 دیوید متس وکیل برجسته حقوق‌بشری و دارنده مدال کانادا، خواستار پایان دادن به مصونیت از مجازات و به عدالت سپردن آمران و عاملان قتل‌عام 30000زندانی سیاسی در سال 67 که همگی از مقامات ارشد رژیم کنونی ایران هستند گردید. وی طی سخنانی در مراسم بیست و دومین سالگرد قربانیان بمبگذاری تروریستی مرکز آمیا در بوینس آیرس که توسط تروریستهای رژیم ایران صورت گرفت، افزود:‌ کانادا تحت قانون "عدالت برای قربانیان تروریسم" رژیم ایران را در لیست قرار داده است... ... کانادا باید رژیم ایران را در این فهرست حفظ کند تا زمانی که متهمان بمبگذاری آمیا به دست عدالت سپرده شوند. 
دیوید متس خواستار تصویب لایحه تحریمهای رژیم ایران که هم ‌اکنون در مجلس سنای کانادا در دست بررسی می باشد گردید.

- روز شنبه 29 جولای، ایرانیان آزادیخواه اتاوا و هواداران مقاومت ایران، آکسیون هفتگی خود را مقابل پارلمان کانادا و دفتر نخست وزیر این کشور، در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران و رساندن پیام جنبش دادخواهی برای به دست عدالت سپردن عاملان و آمران قتل عام 30هزار زندانی سیاسی در تابستان 67 به فتوای خمینی برگزار کردند. این آکسیون مورد توجه شهروندان کانادایی قرار گرفت. آنها از این آکسیون فیلم و عکس می گرفتند.   ******
سنای آمریکا روز پنجشنبه با اکثریت قاطع 98رأی مثبت در برابر تنها 2رأی منفی
لایحه اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران و نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران را به تصویب رساند. لایحه مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم، که پیش از این در مجلس نمایندگان آمریکا با 419رای مثبت به تصویب رسیده بود، در مجلس سنا پس از تأکیدهای اعضای سنا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بر لزوم حسابرسی از رژیم و مجازات سپاه پاسداران و عوامل آن، به رأی گذاشته شد. این لایحه در برگیرنده تحریم‌هایی علیه رژیم ایران، روسیه و کره شمالی است که پل رایان رئیس کنگره آمریکا آن ‌را یکی از گسترده‌ترین بسته‌های تحریمی توصیف کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه 6مرداد گزارش داد:‌ مریم رجوی، رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران از تصویب لایحه‌یی در هر دو مجلس آمریکا در روز پنجشنبه استقبال کرد، لایحه‌یی که تحریمهای جدیدی را علیه رژیم ایران به‌دلیل نقض حقوق‌بشر و پیگیری موشکهای بالستیکی، اعمال می‌کند. کنگره آمریکا همچنین تحریم‌هایی را علیه سپاه پاسداران به‌دلیل دست داشتن آن در تروریسم اعمال می‌کند. بیرون کردن سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان آنها از خاورمیانه، بخش تفکیک ناپذیر در تصویب این لایحه است.
همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه 6مرداد 96 اعلام کرد ۶شرکت رژیم ایران را به‌دلیل آزمایش موشک ماهواره‌بر سیمرغ مورد تحریم قرار داده است. آمریکا می‌گوید این شش شرکت از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی همت هستند که یکی از نهادهای کلیدی در برنامه موشکهای بالستیک رژیم ایران است. وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ اقدامی 'تحریک‌آمیز' بوده، چرا که موشکهای ماهواره‌بر از فناوریهایی استفاده می‌کنند که مشابه موشکهای بالستیک قاره‌پیما است. اسامی شرکتهای فعال در برنامه موشکی ذکر شده در این لیست تحریمی عبارتند از: صنایع کریمی، صنایع رستگار، صنایع چراغی، صنایع ورامینی، صنایع کلهر و صنایع امیرالمؤمنین.
این درحالیست که فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، قرار است به منظور شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی به ایران سفر کند. 

******
نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آلمان با انتشار اطلاعیه‌ای، ‌از اقدام خانم دکتر کاتارینا بارلی وزیر فدرال در امور خانواده مبنی بر دستور لغو جلسه سه روزه جامعه المصطفی ارگان صدور تروریسم و بنیادگرایی در برلین استقبال کرد. این
 وزارتخانه کمک مالی خود را که برای جامعه اسلامی شیعیان در آلمان(IGS) در نظر گرفته بود پس گرفت. نمایندگی شورا در آلمان با اشاره به اطلاعیه خود به تاریخ 30تیرماه و فراخوان به لغو فوری جلسه عوامل رژیم از سوی وزارتخانه مذکور و اهداف جامعه المصطفی که زیر نظر خامنه‌ای فعالیتهای تروریستی خود را به پیش می‌برد، گفت: نمایندگی شورا از دولت آلمان و ارگانهای مسئول در این کشور می‌خواهد تا مانع از 
فعالیت کلیه نهادهای بنیادگرایی هدایت شده از طریق تهران در آلمان شوند. نهادهایی هم‌چون مرکز اسلامی‌ هامبورگ وIGS  به‌هیچ‌وجه نه مسلمانان و نه شیعیان را نمایندگی نمی‌کنند. آنها مبلغ نظام ولایت‌فقیه (دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران) هستند و مجری اوامر سپاه پاسداران، نیروی تروریستی قدس و وزارت اطلاعات ملایان در کشورهای مختلف جهان هستند. 
نمایندگی شورا در آلمان تأکید کرد که‌ فعالیت عوامل و ماموران رژیم در آلمان نه تنها موجب افزایش افراط‌گرایی در خاک آلمان شده، بلکه امنیت و صلح در اروپا را بخطر انداخته و برای امنیت پناهندگان ایرانی نیز مخاطره‌آمیز است. 

- جوانان یاسوج یک بسیجی را که چهارشنبه شب چهارم مرداد، در پارک معلم این شهر تحت عنوان امر به معروف، مزاحم چند جوان شده بود، کتک زدند. این چندمین بار طی دو هفته گذشته است که جوانان با آمرین امر به معروف و نهی از منکر درگیر می شوند. ******
صبح جمعه 6مرداد، ساعت ۵:۳۴زلزله‌ای به بزرگی ۴.۷ریشتر شهرستان نهاوند را لرزاند. این زمین‌لرزه ۱۶مجروح به همراه داشت. کریم حمیدوند فرماندار رژیم در نهاوند این زلزله را شدیدترین زلزله در سال جاری عنوان کرد و گفت:‌ تقریباً به‌صورت متوسط هفته‌یی یکی دوبار زلزله و پس لرزه به بزرگی ۲.۵ریشتر این شهرستان را به لرزه در می‌آورد. 
ساعت چهار و 20دقیقه بامداد شنبه 7 مرداد نیز زمین‌لرزه‌یی به قدرت ۴.۲ ریشتر در سیلوانا در آذربایجان غربی به‌وقوع پیوست.


اخبار زنان؛

- زندانی مسیحی مریم نقاش زرگران که قرار بود آزاد شود و خانواده اش ساعتها در انتظار مانده بودند، آزاد نشد و توضیح مشخصی نیز در مقابل اعتراض خانم زرگران به او داده نشد. مریم نقاش زرگران در اسفند 89 بازداشت و در 20 آبان 91 به زندان اوین منتقل شد. 
- به نقل از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، روز چهارشنبه ۴مرداد یک زن که هویت او اعلام نشده در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. وی هشتادمین زنی است که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، اعدام می شود. سحرگاه چهارشنبه 4 مرداد نیز هفتاد و نهمین زن که 25 سال سن داشت در زندان مرکزی بابل اعدام شد. هویت این قربانی نیز اعلام نشده است. 

- ماموران انتظامی صبح دوشنبه 2مرداد از دوچرخه سواری دختران در اطراف درياچه زريبار در مريوان، جلوگيری كردند. گفته می شود: «ماموران علاوه بر ممانعت از دوچرخه سواری آنان، دوچرخه های دختران را نيز ضبط كرده و با خود بردند». گفتنی است سال گذشته نیز در همين ايام در مردادماه 95، ماموران انتظامی از دوچرخه سواری دختران مريوانی برای حضور در «كمپين بدون خودرو» در حمايت از محيط زيست جلوگيری كرده بودند.- به نقل از سایت حکومتی تابناک 5 مرداد، «مجوز خروج آزادانه زنان از کشور بدون اذن همسر با شرع اسلام در تضاد است».
مینو اصلانی رئیس بسیج زنان ضمن اعلام این مسأله تأکید کرد، این از قوانینی است که از شرع مقدس گرفته شده و برای تحکیم پایه‌های زندگی لازم است. وی هرگونه بحث برای تعدیل این قانون را غیرضروری دانست و گفت: «اینکه گفته می‌شود این قانون برای خروج محققین و پژوهشگرانی که قصد کسب علم دارند دست‌وپاگیر است، اشتباه است». - روز يكشنبه اول مرداد، زنان معترض به غارت اموال شان، در مقابل بانك مركزی در تهران تجمع و سپس به سمت میدان محسنی راهپیمایی کردند. آنها بنرهای بزرگی با خود حمل می كردند و شعار می دادند، نصر من الله و فتح قريب مرگ بر اين دولت مردم فريب. صبح همان روز شهر نيشابور شاهد حضور گسترده زنان در تجمع اعتراضی خيابان فردوسی شمالی بود. آنها که خواهان بازگردانده شدن اموال به غارت رفته خود بودند، شعار می دادند، نترسيد نترسيد ما همه با هم هستيم. 

- وبسایت حکومتی شفقنا 31 تیر خبر داد: گشت موتوری بسيج و نيروی انتظامی قم با هدف سركوب خيابانی زنان، اجرايی شد. مهدی كاهه دادستان قم در اينباره گفت: «طرح گشت امنیت اخلاقی با محوریت حجاب و عفاف به همراه عوامل بسیج و نیروی انتظامی اجرایی شد. این طرح در مناطق مختلفی از جمله صفاییه، سالاریه و ۴۵ متری صدوق به اجرا درآمد». 
اخبار اعتراضی؛

طبق فراخوان قبلی صبح روز یکشنبه 8 مرداد، غارت‌شدگان کاسپین از ساعت ۱۰ صبح در خیابان پاستور تجمع و به سمت خیابان ولیعصر در تهران راهپیمایی کردند. نیروهای ضدشورش اما مردم را محاصره کرده بودند. تجمع کنندگان از جمله شعار می دادند: نصر من الله و فتح قریب مرگ بر این دولت مردم فریب.
 روز شنبه 7 مرداد، کارگران شهرداری اندیمشک برای چندمین بار، کارگران شرکت چوفای اردکان در یزد، کارکنان شرکت کیسون پروژه قطار شهری اهواز، کارگران کارخانه تولی پرس در شهر صنعتی البرز در قزوین، جوانان دیری در بوشهر مقابل فرمانداری رژیم، کارکنان اداره راهداری اصفهان، جمعی از رانندگان استیجاری شهرداری تبریز، 300 تن از کامیون داران الیگودرز، غارت شدگان کاسپین و توسعه (آرمان) در نیشابور، خریداران مجتمع تجاری آدیه در تنکابن،       
روز جمعه 6 مرداد، مردم جوانرود، کارگران کاشی احسان در میبد، غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران،
روز پنجشنبه 5 مرداد، کارگران در شوش و بهبهان، 
و روز دوشنبه 2 تیر، کارگران مناطق هشت گانه شهرداری اهواز برای سومین روز متوالی، کارگران شهرداری خرم آباد، کارگران شرکت هفت تپه در شوش، کارگران خط و ابنیه راه آهن در اندیمشک، قصابهای گچساران، کارگران کشتارگاه صنعتی بجنورد، غارت شدگان افضل توس و کارگران کارخانه آجر ثبات در قرچک، غارت شدگان موسسه توسعه در شوشتر، صدها تن از کارگران نیشکر هفته تپه در شوش، دست به اعتراض و اعتصاب زدند.         


اخبار سرکوب؛

- نیروی انتظامی، صبح دوشنبه 2 مرداد، بسیاری از جوانان را تحت عنوان «دستگیر
شدگان مواد مخدر و اراذل و اوباش» در اطراف میدان امام حسین با حضور پاسدار ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ، دستگیر کرده و به غل و زنجیر بستند. نیروی انتظامی همچنین روز شنبه 6مرداد، 24جوان در اطراف شهر شیراز در یک میهمانی دستگیر کرد. همچنین 113 جوان روز پنجشنبه 5 مرداد در تهران دستگیر شدند. گفتنی است 110 جوان دیگر نیز روز چهارشنبه 4 تیر، در منطقه شاهنامه مشهد، در یک میهمانی دستگیر شده بودند. 


 ******
معاون سیاسی اجتماعی استانداری رژیم در استان سیستان و بلوچستان اعتراف کرد
۷۶کودک زیر ۱۸سال در زندانهای این استان وجود دارد. وی افزود: "بر اساس اعلام اداره بهزیستی، 1257 کودک کار در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند که بیش از هزار نفر آنان پسر هستند".
اخبار زندان؛

- جان زندانی سیاسی حبیب ساسانیان در خطر است. روز پنجشنبه ۵مرداد ۹۶فعال مدنی آذربایجان، زندانی سیاسی حبیب ساسانیان در ۴۵امین روز اعتصاب‌غذای خود به مدت ۶ساعت بی‌هوش شده و به‌شدت با افت فشار خون و نبض مواجه شده است. لازم به ذکر است روز گذشته نیز قاضی پرونده در جواب خانواده این فعال مدنی که خواهان آزادی وی به قید وثیقه شده بودند، گفته بود که حبیب ساسانیان برای ما مرده است و اگر هم زنده باشد در عرض یکی دو روز خواهد مرد.


- بنا‌ به خبرهای دریافتی مقاومت ایران، چنگیز قدم خیری زندانی سیاسی در کامیاران، ششمین روز اعتصاب‌غذای خود را پشت سر گذاشت. وی در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان از روز دوشنبه دوم مرداد اقدام به اعتصاب‌غذا کرده است. برغم وضعیت جسمی نامناسب این زندانی، آقای قدم خیری، را در بند یک این زندان که محلی در زیرزمین ساختمان با شرایط نامناسب بهداشتی است، قرار داده‌اند. 
- رژیم صبح دوشنبه دوم مرداد یوسف بزرگ زاده 50 ساله را در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخت. این قربانی نزدیک به 11 سال در بند 8 زندان مرکزی زاهدان زندانی بود. در همین روز سه زندانی دیگر به نامهای محسن عبدی، جواد میر و حبیب در زندان مرکزی اصفهان اعدام شدند. گفته می شود جواد میر 22 ساله بود و در زمان بازداشت زیر 18 سال سن داشت.  - اعتصاب ‌غذای دو تن از زندانیان مسیحی در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان و احکام ظالمانه قضاییه رژیم در زندانهای اوین و گوهردشت هم‌چنان ادامه دارد. ابراهیم فیروزی از روز 26تیر ماه به مدت 10روز در اعتراض به بدرفتاری با مسیحیان زندانی و شرایط غیرانسانی زندان و احکام ظالمانه علیه آنان دست به اعتصاب غذا زده بود و امین افشار نادری پس از برگزاری نمایش بازدید سفرای خارجی از زندان اوین و پنهان کردن زندانیان، در اعتراض به شرایط وخیم زندان و وضعیت پرونده خود دست به اعتصاب‌غذا زده است. آقای نادری در 20مین روز اعتصاب غذای خود اعلام کرده که تا زمانی که دادگاهی عادلانه و منصفانه برای وی برگزار نگردد، از اعتصاب‌غذا دست نخواهد کشید.


اخبار منطقه؛

به گزارش فرانس۲۴ مجلس تونس با یک تصمیم تاریخی قانون منع خشونت علیه زنان را تصویب کرد. در این لایحه قانون‌گذاران انواع خشونتهای اخلاقی، فیزیکی، جنسی و اقتصادی علیه زنان را مردود شمردند. در این قانون مجازاتهای سخت‌تری برای خشونت‌ها در داخل خانواده تعیین شده است. این قانون تأمین کننده حمایتهای حقوقی و معنوی برای زنان قربانی خشونت خواهد بود. این پیروزی بزرگی برای مدافعان حقوق زنان در تونس محسوب می شود که چند دهه است به‌ دنبال قانون علیه خشونت‌های محلی بودند.