صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۰۱، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

جان برد وزیر خارجه پیشین کانادا در مصاحبه با تورنتو سان، گفت: «به‌نظرم باید موضوع تغییر رژیم از طریق حمایت نظامی خارجی را از حمایت از مردم ایران برای تغییر رژیم تفکیک کنیم. ما باید از مردم ایران برای تغییر رژیم حمایت کنیم». تورنتو سان، افزود: «جان برد با ارائه فهرستی از اعمال شرورانه (رژیم ایران)، از اعدام‌های فزاینده در داخل کشور گرفته تا پشتیبانی از تروریسم و جنایات جنگی در کشورهای همسایه، گفت: «این رژیم غیرقابل تغییر است... و تا وقتی که نرود، وضعیت عادی نخواهد شد». 
 تورنتو سان در گزارش خود، می‌نویسد: «توافق (اتمی) بر این تصور بنا شده که هر گونه توافقی بهتر از هیچ‌ است و غرب گزینه‌یی به جز مذاکره و کار کردن با آخوندهای ایران ندارد. اما بسیاری عقیده دارند که مسیر رو به جلوی دیگری وجود دارد... در شروع ماه جاری میلادی، جان برد وزیر خارجه پیشین کانادا با گروهی از آزادیخواهان ایرانی... صحبت کرد».

- روز گذشته شنبه 22 جولای، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در برابر پارلمان فدرال کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور آکسیون هفتگی خود را به حمایت از فراخوان به محاکمه آمرین و عاملین قتل عام زندانیان سیاسی در سال 67 و گرامیداشت پهلوان شهید، اصغر نحوی پور، ورزشکار زورخانه شهرری که جانش را برای حمایت از چند دختر جوان که توسط آخوندی مورد اذیت قرار گرفته بودند، فدا کرد، اختصاص دادند. این آکسیون مورد توجه رهگذران و توریستها قرار گرفت.  
******
اعضای دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا روز شنبه 31تیر در مورد رأی‌گیری
بر سر تحریمهای جدید علیه روسیه، رژیم ایران و کره شمالی به توافق رسیدند. شبکه فاکس‌ نیوز از به رأی گذاشته شدن تحریمها علیه رژیم ایران، روسیه و کره شمالی به‌طور مشترک و در نسخه بازنگری شده مصوبه سنا خبر داد. به نقل از حسن داعی پژوهشگر مسائل ایران، در این طرح که بزودی به قانون تبدیل خواهد شد، سپاه پاسداران بعنوان یک سازمان و نهاد تروریستی شناخته خواهد شد و همچنین مانع جدیدی برای ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران که تحت کنترل سپاه است ایجاد خواهد نمود. لازم به ذکر است که رژیم، سپاه و لابی های خارج کشوری شان، مدتی بود با تهدید های توخالی تلاش می کردند از تصویب این طرح جلوگیری کنند. 
در خبری دیگر و به نقل از فارین پالیسی 22 جولای، دونالد ترامپ، تیمی در کاخ سفید را مامور هدف قرار دادن توافق اتمی با رژیم ایران کرده است. دونالد ترامپ باید هر 90روز یکبار در مورد تبعیت یا عدم تبعیت رژیم ایران به کنگره آمریکا گزارش بدهد. کارکنان کاخ سفید مأموریت دارند تا مطمئن شوند در گزارش 90روز آینده تبعیت رژیم ایران از توافق اتمی تأیید نخواهد شد. ترامپ مصمم است تا 90روز دیگر توافق اتمی را مجدداً تأیید نکند.

******
روز جمعه مراسم گرامیداشت پهلوان اصغر نحوی‌پور در بهشت زهرای تهران قطعه ۳۱۰برگزار شد. در این مراسم علاوه بر خانواده وی، جمعی از دوستان، آشنایان و ورزشکاران نیز حضور داشتند. بر بالای مزار این ورزشکار و عضو زورخانه شهرری نوشته شده بود:‌ السلام علیک یا حسین مظلوم. پهلوان شهید اصغر نحوی‌پور ورزشکاری که روز ۲۵تیر در متروی شهرری توسط ماموران نیروی انتظامی به قتل رسید در آخرین لحظات که توسط دوربین تلفنها ضبط شده، دو بار می گوید: جانم فدای ایران. به گفته شهود وی پس از گوشمالی آخوندی که مزاحم چند دختر شده بود، فریاد می‌زد: «ما این آخوندها را نمی‌خواهیم. این اسلام را نمی‌خواهیم. این چه مملکتی است، و این چه اسلامی است». گفته شده است که زورخانه این محل نیز به مدت یک ماه
بسته شده است. گفتنی است روز سه شنبه 27 تیر، نیز امام جماعت روستای معتمدیه از توابع شهرستان نیشابور، احمد نصرآبادی که برای جوانان مزاحمت ایجاد کرده بود، توسط جوانان شجاع این شهر، زخمی شد. 
******
سازمان جوامع ایرانیان آمریکا، روز دوشنبه 17 جولای طی یک تجمع اعتراضی در
مقابل دفتر شورای روابط خارجی در نیویورک- محل سخنرانی جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندها اعتراض کردند. باربارا اسلاوین، یکی از پادوهای نظام آخوندها در آمریکا، که با روبرو شدن با تجمع ایرانیان به حرکت زشتی اقدام نمود و انگشتهای میانی خود را به سمت آنها گرفت، روز چهارشنبه 19 جولای پس از افشاگری ایرانیان، در صفحه توییتر خود نوشت که خونسردی خود را از دست داده و معذرت می خواهد. 


******
وزارت خارجه انگلستان در گزارش خود در مورد حقوق‌بشر و دموکراسی در سال 2016 از موج اعدامها در ایران و سرکوب اقلیتهای مذهبی و نقض آزادی بیان ابراز نگرانی کرد. همچنین وزارت خارجه آمریکا با انتشار گزارش سالانه خود در رابطه با تروریسم در سال 2016، بار دیگر رژیم ایران را در رأس حکومت‌های حامی تروریسم در جهان قرار داد. 
******
آقای احمدعلی رمضان نژاد، یکی دیگر از مجاهدینی که از کمپ لیبرتی به آلبانی منتقل شده بود، سه شنبه 27 تیر در بیمارستان مادر ترزا در آلبانی به دلیل ایست قلبی درگذشت. وی که متولد سال 1337 در آمل بود، در جریان انقلاب ضدسلطنتی 57 به مجاهدین پیوسته بود. آقای رمضان نژاد، بیش از ۳ سال در زندانهای رژیم آخوندها در سپاه آمل و ساری زندانی بود. او از سال 64 به پایگاههای مجاهدین در منطقه مرزی ایران و عراق پیوسته بود. و پس از تحمل  14 سال شرایط سخت در کمپهای اشرف و لیبرتی، در مرداد 95 برای معالجه به آلبانی منتقل شده بود. 

******
مقاومت ایران از قرار گرفتن 18نهاد و شخص وابسته به رژیم در لیست تحریمها به واسطه دخالت در صدور تروریسم و بنیادگرایی و تلاش برای تکثیر موشکهای بالستیک استقبال کرد و آن را یک گام ضروری در مقابله با دیکتاتوری ملایان بعنوان عامل اصلی جنگ‌افروزی و بحران در منطقه دانست و تاکید کرد که  این اقدام باید با قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی و اخراج آن از کشورهای منطقه تکمیل شود.اخبار زنان؛

- روز 29تير درخواست اعاده دادرسی گلرخ ایرایی که هم اکنون در حال گذراندن محکومیت خود در زندان اوین است، از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور رد شد. گلرخ ايرايی در ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس محکوم گردید. 
- به نقل از سایت حکومتی روزپلاس 25 تیر، طی یک سال و نیم گذشته 16 پرستار در سنین ۲۵ تا ۴۵ سال به دلیل فشار کار زیاد فوت کرده اند. علی محمد آدابی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور در یک نشست خبری در تهران ضمن اعلام این خبر هشدار داد: امروز دیگر چیزی از وزارت بهداشت باقی نمانده و اجرای طرح تحول مسیر بیراهه پیمایی برای تأمین منافع عده‌ای خاص بوده است. 
ما کودکان مطلقه 15 ساله در کشور داریم
خبرگزاری حکومتی ایلنا 24 تیر خبر داد: پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان در مجلس رژیم، گفت: از مرکز پژوهش‌های مجلس درخواست کرده‌ایم اطلاعاتی را در اختیار ما بگذارند تا ببینیم در کدام مناطق، بیشتر با پدیده «کودک همسری» مواجه هستیم. سلحشوری اظهار داشت: «ما شاهد هستیم که فقر، عاملی است که خانواده را مجبور می‌کند به ازدواج دخترشان در سن پایین، تن بدهند...».
آمارهای سازمان ثبت احوال کشور نشان می‌دهد که از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳، نزدیک به ۴۲۰هزار دختر زیر ۱۵سال در ایران ازدواج کرده‌اند. همچنین بر اساس آخرین آماری که یونیسف در اواخر سال گذشته میلادی منتشر کرد، ۱۷درصد از دختران ایرانی زیر سن ۱۸سال و سه درصد نیز زیر ۱۵سال ازدواج می‌کنند. بر اساس تعریفی که صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، از ازدواج کودکان ارائه می‌دهد، هر ازدواجی اعم از رسمی یا غیر رسمی که در آن یکی از طرفین یا هر دو زیر سن ۱۸سال باشند، ازدواج کودکان محسوب شده و سبب مشکلات و محرومیت‌های بسیار برای کودکان بوده و بدین دلیل عملی ناپسند محسوب می‌شود.

 - به نقل از خبرگزاری سپاه تروریستی قدس، تسنیم، 24 تیر، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان تصريح كرد، در همدان گروه‌هایی شکل گرفته است تا با بدحجابان برخورد كنند. سعید گلستانی گفت: «17 هسته مردمی در  استان شناسایی و شکل گرفته و در تلاشیم تا این هسته‌ها در مساجد محلات استان نیز تشکیل شود..."
وی تصريح كرد، ما با افرادی که سبب تسهیل و یا ترویج بی‌حجابی در جامعه هستند مطابق ماده 638 قانون مجازات اسلامی برخورد می‌کنیم.  گلستانی درباره وضعیت تفرجگاه‌های همدان نیز تصریح کرد: «در بخش گردشگران بدحجاب داخلی، با هرگونه هنجارشکنی برخورد می‌کنیم...»
وی درباره اجرای مصوبه 427 شورای انقلاب فرهنگی درباره لزوم رعایت عفاف و حجاب در ادارات دولتی نیز توضیح داد: «ما با استفاده از ظرفیت حراست اداره کل اطلاعات استان نسبت به وضعیت کارمندان به ویژه بانوان کارمند بدحجاب به ادارات تذکر داده و درخواست کردیم این افراد که در محل کار یا پس از آن اقدام به بدحجابی می‌کنند در مرحله اول تذکر داده و در نهایت برخورد انضباطی کنند». 

- سهیلا جلودارزاده نماینده تهران در مجلس گفت: در کابینه دوازدهم زنان حضور نخواهند داشت و حضور زنان به معاون وزیر ختم می‌شود. جلودار زاده تصریح
کرد: «گویا اراده‌ای برای انتخاب زنان در کابینه دوازدهم وجود ندارد».
(خبرگزاری حكومتی تسنيم – 24تير 1396) پيش از اين در هفتم خرداد 96 مولاوردي معاون امور زنان و خانواده در دولت روحانی در پاسخ به این پرسش که چند وزیر زن در دولت دوازدهم حضور خواهند داشت؟ اظهار كرده بود: «این بستگی به تصمیم رئیس‌جمهور دارد... ما پیش‌بینی‌مان معرفی دو، سه خانم است و برای آن تلاش می‌کنیم». (خبرگزاری حكومتی ايسنا – 7خرداد 1396)
در کابینه یازدهم و دوره اول روحانی نیز هیچ زنی در کابینه دولت حضور نداشت.

- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 23 تیر، موحدی كرمانی در نماز جمعه اين هفته تهران گفت، «فضای داخل اتومبیل فضای خصوصی نیست، فضای عمومی است و اگر بدحجاب یا خدای ناکرده بی‌حجابی در آن باشد به فضای عمومی لطمه زده، بنابراین نیروی انتظامی باید با قاطعیت با چنین افرادی برخورد کند». وی همچنين گفت: «مسأله حجاب، مسأله بسیار مهمی است که با دین، سیاست و استقلال کشور ارتباط دارد. وقتی دنیا بنگرد که در ایران حجاب مورد توجه است، اینطور قضاوت می‌کند که نمی‌شود به این کشور و مردم آسیب رساند... اما اگر خدای ناکرده ببینند بی‌حجابی رایج شده و گویا در بعضی ماشین‌ها شبه کشف حجاب وجود دارد، اینطور نخواهد بود». 

اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه اول مرداد، جمع کثیری از غارت‌شدگان مؤسسات مالی در برابر بانک مرکزی رژیم در تهران، کارگران فضای سبز شهرداری مناطق هشتگانه اهواز، جمعی از غارت‌شدگان مؤسسات مالی؛ در خیابان فردوسی شمالی نیشابور 
روز شنبه 31 تیر، غارت‌شدگان مؤسسه توسعه (آرمان) در اهواز، جمعی از کارگران معدن امین یار در شهرستان فاریاب، کارگران مناطق 8 گانه شهرداری اهواز، کامیون داران حمل و نقل نفت سیاه و نفت کوره در یزد، رانندگان ون مسافربر در مهران،    
روز جمعه 30 تیر، کارگران اتوبوسرانی رشت، کارگران پمانکاری پتروشیمی رازی در بندر ماهشهر برای چندمین بار،  
روز پنجشنبه 29 تیر، غارت شدگان موسسه آرمان(توسعه) در گچساران، کارگران گروه ملی فولاد اهواز، کارگران سیمان مارگون در بویراحمد،   
روز چهارشنبه 28 تیر، کارگران شهرداری شهر اردل در استان چهارمحال و بختیاری،
روز سه شنبه 27 تیر، پیمانکاران شهرداری تهران، کارگران پیمانکاری شرکت صنایع فارس (پتروشیمی رازی) برای سومین روز متوالی، جمعی از رانندگان شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس،   
و روز دوشنبه 26 تیر، یک دانشجوی دانشگاه خوارزمی تهران، با دهان چسب زده نسبت به بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه و تبعیض و سهیمه بندی در گزینش و استخدامهای دولتی، چندین هزار تن از غارت شدگان کاسپین در کرمان، غارت شدگان موسسه توسعه (آرمان) از استانهای خوزستان، لرستان، بوشهر و همدان در تهران، غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در رشت و مشهد، جمع زیادی از پرستاران بیمارستانهای سمنان برای دومین روز، و غارت شدگان موسسه توسعه در تهران،  دست به اعتراض زدند. 

******
دو شهروند کرد به نامهای حامد علیمرادی و ولی خانی دوشنبه شب 26تیر توسط تیراندازی پاسداران در جاده روانسر-جوانرود به خودروشان کشته شدند. یک نفر دیگر نیز به‌شدت زخمی شده است. در هفته ای که گذشت چهار کولبر دیگر در مرز قطور از توابع خوی، بدست پاسداران کشته و زخمی شدند. 
اخبار زندان؛

- سحرگاه یکشنبه اول مرداد، رژیم یک زندانی را به نام مهدی ساکی 33 ساله در زندان مرکزی میاندوآب اعدام کرد. رژیم همچنین روز شنبه 31تیر 5زندانی را در خرم‌آباد، زاهدان و زابل بدار آویخت. دو نفر از اعدام شدگان زندان زاهدان، به نامهای محمد سادات 46 ساله و بشیر رسولی، تبعه افغانستان بودند. 
روز چهارشنبه 28 تیر نیز محمود دامنی در زندان زاهدان اعدام گردید، روز یکشنبه 25تیر آخرداد حملی، در زندان چابهار، اعدام شد و دو زندانی به نامهای سعید برقمی و حسین دادگر از 4 زندانی که به قرنطینه زندان اصفهان منتقل شده بودند، روز دوشنبه 26 تیر، اعدام شدند.   
   
- زندانی سیاسی حبیب ساسانیان، در زندان تبریز، نزدیک به چهل روز است که در اعتصاب‌غذا و در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد.

- دادگاه تجدید نظر رژیم، طاهر_قادرزاده از معلمان سقز و عضو انجمن صنفی
معلمان کردستان را به ۳سال حبس تعلیقی محکوم کرده است. 

- سیدرضا موسوی خدیو، زندانی محبوس در زندان گوهردشت کرج روز دوشنبه 26تیر به علت عدم رسیدگیهای پزشکی پس از حمله قلبی در گذشت. 

- ابراهیم فیروزی زندانی سیاسی و مسیحی نیز از روز 26 تیر با اعلام قبلی و در اعتراض به حبسهای طولانی مدت نوکیشان مسیحی، دست به اعتصاب غذا زد. وی به مدت 10 روز در اعتصاب غذا خواهد بود. 

******
پاول دورف، مدیر تلگرام گفت تلگرام هیچ‌یک از سرورهایش را، یا هیچ سروری را که اطلاعات شخصی کاربران روی آن باشد، به ایران منتقل نخواهد کرد و هیچ سروری در ایران نخواهد داشت. روز شنبه نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات رژیم در پاسخ به خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، مدعی شده بود: تلگرام انتقال سرور به ایران را پذیرفته است. اما کمی بعد خود وزیر این خبر را رد کرد.******
پزشکان در آمریکا مغز کودکی ۲ساله را که بر اثر غرق شدن و نرسیدن اکسیژن به آن، آسیب جدی دیده و دیگر قادر به تکلم، تفکر و تحرک نبود بازسازی کردند. پزشکان با تراپی اکسیژن (یعنی وارد کردن اکسیژن فشرده) به مغز کودک برای مدت چند روز، سلولهای مغز این کودک را مجدداً فعال و زنده کردند. پس از چند روز عملکرد مغز کودک به دوران قبل از آسیب بازگشت. گفته می شود این کودک اکنون به‌طور کامل سلامتی خود را به دست آورده است.