صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۲۵، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

ژولی پایت، فضانورد سابق کانادایی، بعنوان نماینده ملکه الیزابت در کانادا و فرماندار این کشور منصوب می شود. این مقام که بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، در صورت اختلاف در نتیجه انتخابات کانادا، به شکل میانجیگری دخالت خواهد کرد. 
  ژولی پایِت، ۵۴ ساله، مادر دو فرزند و  اهل شهر مونترال در استان کبک است. او به شش زبان مختلف صحبت می‌کند. ژولی پایِت در ماه سپتامبر امسال جانشین دیوید جانستون فرماندار کنونی کانادا خواهد شد که از سال ۲۰۱۰ میلادی این پست را بعهده داشته است. خانم پایت در سال 2013 از سازمان فضایی کانادا بازنشسته شد.

******

کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت در وب سابت خود درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی و نخستین زن برنده مدال فیلدز در ریاضیات که روز شنبه ۱۵ ژوئیه در یکی از بیمارستانهای آمریکا بر اثر سرطان سینه درگذشت را تسلیت گفت. کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ، افزود: مریم میرزاخانی که در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران متولد شده بود، از دوران نوجوانی که در دبیرستان فرزانگان تهران تحصیل می کرد برنده مدال طلا در المپیادهای ریاضی شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت. وی پس از پایان دوره کارشناسی ریاضی از دانشگاه شریف در سال 1999 به آمریکا رفت و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد گرفت. نشریه پاپیولار ساینس آمریکا از مریم میرزاخانی بعنوان یکی از ده ذهن جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ تجلیل نمود. میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه سَتِر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است. وی از یازدهم  شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات و پیش از این، استاد دانشگاه پرینستون بود. وی در کنار توانمندی علمی و ذهنی، الگوی فروتنی و انسان دوستی، سادگی، تواضع و سایر خلقیات نیکو بود که از وی یک انسان به تمام معنی ساخته بود. مریم میرزاخانی با یک ریاضیدان اهل چکسلواکی ازدواج کرده بود و از او یک دختر ۶ساله به نام آناهیتا به جای مانده است.

******
سخنگوی قوه‌قضائیه رژیم محسنی اژه ای، امروز یکشنبه 26 تیر اعلام کرد که حسین فریدون، برادر حسن روحانی رئیس جمهور نظام آخوندها دستگیر شده است. اژه ای که جرم حسین فریدون را اتهامات مالی مطرح میکرد گفت: «در خصوص ایشان چندین نوبت تحقیق شد و از افرادی هم که مرتبط بودن تحقیق شد. برخی افراد بازداشت هستند. دیروز برای ایشان قرار تأمین صادر شد. چون قرار تأمین را دیروز تأمین نکردند به زندان معرفی شد اما اگر قرار را تأمین کنند آزاد می‌شوند. قرار بازداشت موقت نیست. 

******
به نقل از خبرگزاری حکومتی مهر 18 تیر، محمد فاتحی مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی رژیم در استان یزد گفت: تاکنون ۱۰۰منبع به ‌دلیل خشکسالیهای پی‌درپی و کاهش شدید بارندگی به‌ طور کامل خشک شده‌اند و ۸۰ منبع دیگر نیز در معرض خشکیدگی قرار گرفته‌اند. وی یاد آور شد تقریباً نیمی از روستاهای زیر پوشش آب و فاضلاب روستایی استان یزد آب شرب و بهداشتی ندارند. 


******
ایوان ساشا شیهان مدیر برنامه مطالعات عالی در روابط بین‌الملل و امنیت انسانی در دانشگاه بالتیمور آمریکا و فرانسوا کولکومبه رئیس بنیاد مطالعات خاورمیانه از دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون خواستند بنگاههای اقتصادی را از سرمایه‌گذاری در ایران باز دارند. آنها در مقاله‌یی که همزمان با دیدار رئیس‌جمهور آمریکا از فرانسه در روز شنبه 23تیر در لاتریبون درج شده نوشتند:‌ «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز 14ژوئیه با همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون دیدار خواهد کرد و دو رهبر موضوعات متعددی برای گفتگوهای فیمابین دارند. هر دو قبلاً مدیر بنگاههای اقتصادی بوده و به بهبود بخشیدن به چشم‌اندازهای اقتصادی کشورهایشان ضمن تقویت صنایع در حال ظهور، متعهد هستند و به همین دلیل شمار زیادی از تحلیلگران معتقدند که گفتگوهای بین این دو بر مسائل تجاری و اقتصادی متمرکز خواهد بود. اما مسائل حساس و فوری سیاست خارجی نیز وجود دارد که قاعدتاً بین دو رئیس‌جمهور مطرح خواهد شد. مصاحبه رادیو ایرآوا با آقای حسن داعی درباره تحولات مهم منطقه و آمریکا، و قرارداد توتال با رژیم ایران را اینجا گوش کنید.


اخبار زنان؛

-
به نقل از وب سایت حکومتی رکنا، عصر ایران 21 تیر، آتنای هفت ساله در پارس آباد اردبیل قربانی خشونت جنسی شد و به قتل رسيد. روز 29خرداد، خبری مبنی بر گمشدن آتنا اصلانی در شهرستان پارس آباد مغان، منتشر گردید. روز حادثه، آتنا کنار بساط پدر دستفروش خود بود و در حين گفتگوي پدر با مشتری، آنجا را ترک کرد و دیگر هرگز بازنگشت. جسد بی جان آتنا، عصر دوشنبه 19تیر در داخل يك پارکینگ، در يك بشكه پلاستيكی پيدا شد. او پيش از قتل، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود. رسانه های حكومتی هويت متهم را اسماعيل، از کسبه محل با شغل رنگرزی، معرفی کردند. بعد از این ماجرا مردم به خیابانها آمده و انزجار خود را ابراز داشتند. پیکر بی جان آتنا چهارشنبه21تير با حضور مردم پارس‌آباد به خاک سپرده شد.

- شیرین صمدی مجری برنامه تلویزیون، به خاطر ایفای نقش در تئاتر، ممنوع التصویر شد. وی روز ۱۸تیر با انتشار عکسی در صفحه شخصی خود نوشت: «به خاطر بازی در نمایش «خواب خیس ماهی» ممنوع التصویر شدم».
شیرین صمدی مجری برنامه های «صبح بخیر ایران»، «سیمای خانواده»، «قاصدک» و «همیشه خونه» بود. - طبق سند ابلاغ‌شده از سوی معاون حسن روحانی، تمامی تصمیمات هیئت دولت درباره پیگیری سند آموزشی ٢٠٣٠ یونسکو لغو شد. سند ۲۰۳۰ در دوران انتخابات ریاست جمهوری رژیم در اردیبهشت ماه تبدیل به یک موضوع جنجالی بین جناحهای رژیم شده بود و با مداخله خامنه ای ولی فقیه همه اقدامات مربوط به سند ۲۰۳۰ آموزشی سازمان ملل و تعهدات همراه با تحفظ رژیم ایران متوقف گردید. خامنه ای درباره سند ۲۰۳۰ گفته بود: ««اینها چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند شانه‌اش را زیر بار اینها بدهد و تسلیم اینها بشود.» 


- بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر 17 تیر، فرمانده انتظامی رباط کریم از پلمب یک رستوران سنتی در این منطقه به دلیل برپایی مراسمات رقص و پایکوبی شبانه خبر داد. فرامرز عبدالله زاده پاشاکی گفت: «با اقدام قاطع پلیس، ۵ نفر در این باره دستگیر و بازداشت شدند. متصدیان این واحد صنفی برخی دختران و زنان را به صورت دسته جمعی و انفرادی دعوت به رقص و پایکوبی می کردند».
- دختر جوانی که نیمه‌های شب از سوی دو فرد نقابدار هدف اسیدپاشی قرار گرفته بود، بعد از ۲۰ روز، در بیمارستان جان سپرد. محدثه، 32ساله، از اهالی روستای «پشت بستام» در شهرستان شاهرود بود. پدرش در مورد این حادثه گفت: «شب حادثه در حالی که همگی خواب بودیم ناگهان صدای فریاد‌های «سوختم سوختم» دخترم را شنیده و به سرعت بیدار شدیم. در همان حال متوجه شدیم دو مرد در حالی که صورتشان را با پارچه سیاه‌رنگی پوشانده بودند، به سرعت از خانه به بیرون فرار کردند».


- طی هفته گذشته، شمار قابل توجهی از زنان بهايی با هجوم نیروهای امنیتی و یا احضار از سوی دستگاه قضایی در گرگان، بازداشت و يا به زندان منتقل شده اند.
از جمله شیوا روحانی جهت گذراندن دوره محکومیت خود به زندان امیرآباد منتقل شد. این شهروند بهایی ساکن گرگان با حکم ۱۸ ماه حبس روبروست. روفیا پاکزادان، پریوش شجاعی، مژده ظهوری، فرحناز تبیانیان و  مریم دهقان یزدلی از سوی مأموران امنیتی در منازلشان بازداشت شدند. شیدا قدوسی، پونه ثنائی، پریسا شهیدی، نازی تحقیقی، میترا نوری، هنا عقیقیان و سودابه مهدی نژاد به اداره اطلاعات احضار و به زندان منتقل شدند.

- به نقل از وب سایت حکومتی الف، 21 تیر،  علم الهدی نماينده خامنه ای در مشهد، گفت: «یکی از مسائلی که در جامعه امروز با آن روبرو هستیم، دخالت بیش ‌از حد زنان در مسائل اقتصادی و فعالیتهای اقتصادی همسر است که از نظر اسلام مذموم است؛ زیرا مشکلات اقتصادی و بیرونی، نباید به‌هیچ‌وجه به زن منتقل شود».
این آخوند حکومتی در مورد پوشش اجباری برای زنان نيز تأکید کرد: « مسئله حجاب که حفظ هویت و حیثیت جامعه دینی است، برای ما واجب است و اگر از بین برود، حیثیت جامعه دینی نیز ضربه می‌خورد. تابلوی هویت جامعه دینی، حجاب است و رسالت شما این است که این تابلو را حفظ کنید». 

اخبار کارگری؛

- رژیم روز سه‌شنبه 20تیر، 150تن از کارگران میدان نفتی آذر ایلام را پس از اعتراض و اعتصاب، اخراج کرد. کارگران میدان نفتی آذر ایلام در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه دستمزد و عیدی سال قبل، از اول تیر ماه دست به اعتصاب زده بودند. میدان نفتی آذر ایلام که میان ایران و عراق مشترک است، در ۲۵ کیلومتری شهر مهران قرار دارد.


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 25 تیر، غارت شدگان موسسه آرمان در تهران، سنندج، هویزه و فردوس،
غارت‌شدگان مؤسسه (توسعه) آرمان از خوزستان، لرستان بوشهر و همدان در مقابل بانک مرکزی رژیم در تهران، جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو، 
روز شنبه 24تیر متقاضیان مسکن در رفسنجان، غارت شدگان واحد اعتباری ولیعصر در رباط کریم، کشاروزان بخش مرکزی زاگرس شهرستان چَرداوُل و چندصد تن از کارکنان پتروشیمی در ایلام، متقاضیان مسکن مهر در سنندج، زندانیان زندان گوهردشت کرج با شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر اصل ولایت فقیه نسبت به ضرب و شتم زندانی سیاسی رسول حردانی توسط یوسف مردی، رئیس حفاظت زندان و افسر جانشین میرزایی و چند تن از پاسداربندها، غارت شدگان موسسه توسعه (آرمان) و کاسپین در خیابان فاطمی تهران، غارت شدگان موسسه های مالی در شهرهای کوهدشت، اردبیل، بابل و کرج، جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد کشور، جمعی از کارگران معدن خاک سرخ هرمز، کارگران کارخانه شمس منیزیم رویال فردوس در خراسان جنوبی (بیرجند) برای چندمین بار،  
چهارشنبه 21 تیر، جمعی از دانشجویان دانشگاه اصفهان، جمعی از خانواده ها در اسلام شهر در استان تهران نسبت به عملکرد شرکت عمران پرند، دانشجویان پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد،   
روز سه شنبه 20 تیر، جمعی از مال باختگان پروژه مسکونی آریانا در شهر ری، کارگران پتروشیمی و غارت شدگان موسسه حکومتی توسعه (آرمان) در ایلام، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشجویان دانشکده پرستاری با تحریم امتحانات در تهران، جمعی از کارگران ذوب آهن اردبیل، کارگران کارخانه سیمان در بهبهان، غارت شدگان موسسه توسعه (آرمان) در ایلام و شوشتر، غارت شدگان موسسه کاسپین در نیشابور،      
و روز دوشنبه 19 تیر، بیش از صدتن از مربیان پیش دبستانی در استان کهکیلویه و بویراحمد نسبت به شرایط استخدامی، دانشجویان دانشکده پرستاری دانشگاه بهشتی دست به اعتصاب و اعتراض زدند. 

- در خبری دیگر روز شنبه 24تیر در متروی شهر ری جوانی که از طرف یک آخوند حکومتی به بهانه امر به معروف مورد اذیت و آزار قرار گرفته بود با چاقو به وی حمله کرد اما بلافاصله توسط مأموران انتظامی به گلوله بسته شد و به قتل رسید. بنا به گزارشهای منتشر شده آخوند حکومتی که قاضی سابق دادگاه خانواده معرفی شده، در حال حاضر 15درصد هوشیاری دارد. شاهدان صحنه درگیری در متروی شهرری در روز شنبه 24تیر فاش ساختند برخلاف ادعای رژیم فرد ضارب با مردم کاری نداشته و تنها به این آخوند و رژیم اعتراض داشته است. یکی از شاهدین صحنه گفت: اون گفت من با مردم کاری ندارم من این اسلام را نمی‌خواهم من آخوندها را نمی‌خوام این چه آخوندی است این چه مملکتی است". 
اخبار سرکوب؛

- بنا‌ به گزارشات دریافتی مقاومت ایران، در روز یکشنبه 18تیر یک صیاد به‌نام عابد ملاحی بر اثر شلیک مأموران نیروی دریایی رژیم کشته شد. این جنایت در حالی انجام شد که لنج صیادی برای تخلیه ماهی به سمت سواحل بندر کلاهی در حرکت بود که با رگبار گلوله‌های مأموران مواجه گردید. صیادان همراه عابد ملاحی که به‌شدت زخمی شده اند عبارتند از ایوب ملاحی، حسین ملاحی و ابراهیم ملاحی. به گفته یکی از اهالی محل، این گلوله‌باران توسط مأموران ناوچه یگان دریایی بندر کوهستک از توابع شهر میناب صورت گرفت و پیش از این، بارها، ملوانان این منطقه و نواحی آن مورد شلیک نیروهای دریایی حکومتی قرار گرفته وجان خود را از دست داده‌اند، اما به‌دلیل ناعادلانه بودن دادگاهها، روند پرونده‌ها مختومه شده. به گفته یکی دیگر از صیادان، این تیراندازیها در حالی صورت می‌گیرد که اکثر قایقها دارای مجوز قانونی تردد دریایی نیز بوده‌اند. 


اخبار زندان؛

- یوسف ریگی 28 ساله روز شنبه 24تیر در زندان مرکزی زابل اعدام شد. وی از پنج سال پیش در زندان بسر می برد. سحرگاه شنبه 24تیر، نیز دو زندانی به نامهای ماشاالله صیادنوین و محمدرضا صادقی در زندان مرکزی ارومیه بدار آویخته شدند. در همین روز سه زندانی به نامهای امیر خرم آباد، نجم الدین صفی پور و محمد زیودار در زندان پارسیلون خرم آباد، یک زندانی در زندان زابل و دو زندانی دیگر در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. 
گفتنی است رژیم، از اول ماه جاری میلادی بیش از 60نفر را اعدام کرده است.

- بر اساس گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، صبح چهارشنبه ۲۱تیر، حداقل 6 تن از 13زندانی منتقل شده به قرنطینه زندان گوهردشت کرج اعدام شده‌اند. محمد همه وند؛ حمید اسلامی؛ محمد شیرزاد و مهرداد صاحبی افشار چهار تن از زندانیانی هستند که حکم اعدام آنها اجرا شده است. اعدام یکی از زندانیان منتقل شده به ‌نام نادر محمدی به تعویق افتاده است. از وضعیت دقیق ۶زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست.

- زندانی سیاسی صابر ملک رئیسی پس از دو روز بازگشت از زندان اوین برای تنبیه به بند جوانان زندان اردبیل فرستاده شد. تنبیه او توسط مختاری رئیس کل حفاظت زندانهای استان پس از آن صورت گرفت که صابر پیگیر دزدیده شدن وسایل شخصی اش حین انتقال به اوین شده بود. 

******
روز 19تیر رسانه‌های حکومتی از کشته شدن یک عضو سپاه پاسداران در درگیری درون مرزی خبر دادند. خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نوشت: «میثم علیجانی از پاسداران بابلسری در درگیری با اشرار مسلح در آذربایجان غربی به درجه رفیع شهادت نائل شد».
اخبار منطقه؛

به نقل از خلیج آنلاین 19تیر، وزارت کشور بحرین اعلام کرد یک تروریست وابسته به رژیم ایران را دستگیر کرده است. مظنونان ماه گذشته، متعلق به شبکه‌یی هستند که با رژیم ایران ارتباط دارند. بر اساس بیانیه وزارت کشور بحرین تعدادی از این افراد دستگیر و به دادستانی تحویل شدند و تحقیقات در مورد سایرین ادامه دارد. - عربستان و متحدانش می‌گویند از تفاهم نامه ای که قطر با آمریکا امضا کرده استقبال می کنند اما ناکافی نیست. این کشور باید با رژیم ایران قطع رابطه کند و تأمین مالی تروریسم و بنیادگرایی را متوقف نماید. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه 20تیر در دیدارش از قطر یادداشت تفاهمی را که هدفش مبارزه با تروریسم بود با همتای قطری خود امضاء کرد. عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر، قطر را به پیروی از سیاستهای مداخله گرایانه و پشتیبانی و حمایت از گروههای افراط‌گرا و تروریسم متهم می‌کنند. این چهار کشور اوایل ماه ژوئن گذشته روابط دیپلوماتیک خود با قطر را قطع و آن را تحریم کردند. 

- یک جوان ناشناس مصری روز جمعه15 ژوئیه 23 تیر، با حمله به 6توریست زن آلمانی در یک منطقه سیاحتی در غَردَقه مصر، دو نفر از آنها را کشت و تعدادی دیگر را زخمی کرد. خبرگزاری رویتر به‌نقل از سرتیپ محمد الحمزاوی، مدیر امنیت منطقه دریای سرخ گزارش کرد، یک جوان مصری روز جمعه 15 ژوئیه با استفاده از چاقو به 5 توریست زن آلمانی حمله نمود که دو نفر از آنها کشته شدند. وزارت کشور مصر گفته است که فرد دستگیر شده در حال حاضر تحت بازجویی پلیس قرار دارد تا انگیزه این اقدام او مشخص شود. مقامات این کشور گفته‌اند ظاهراً ضارب با شنا خود را به این منطقه ساحلی رسانده بوده.

- برت مک گرک، نماینده ائتلاف برای مقابله با داعش به رهبری واشینگتن روز پنجشنبه اعلام کرد آتش‌بس ِ توافق‌شده میان آمریکا و روسیه در مناطق جنوب‌غربی سوریه، هم‌چنان پابرجا است. طرح «مناطق بدون خشونت»، درعا، سویدا و قنیطره را پوشش می‌دهد و توافق بر سر آن پس از نخستین دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، شکل گرفت. - سربازان اسراییلی سه فلسطینی را در داخل مسجدالاقصی به ضرب گلوله روز جمعه 24تیر کشتند. فراس الدبس، مسئول هماهنگی رسانه‌یی اداره اوقاف اسلامی قدس پس از این حادثه در جمع خبرنگاران گفت ”پلیس اسراییل تمام نگهبانان مسجدالاقصی را در یک مکان جمع کرده و وضعیت در این مسجد بسیار متشنج است". از سویی دیگر شاهدان عینی از بسته شدن تمامی دروازه‌های بخش قدیمی شهر قدس به‌دست پلیس اسراییل خبر دادند. پلیس اسراییل گفته است سه فلسطینی کشته شده، مسلح بودند. 

- پرزیدنت محمود عباس رئیس دولت فلسطین پس از پایان دیدار خود از تونس، بر آمادگی دولت فلسطین برای قبول طرح دونالد ترامپ برای کشور فلسطین با مرزهای سال 1967تأکید کرد. محمود عباس در مصاحبه با الشرق‌الأوسط ابراز امیدواری کرد، تعهدات دونالد ترامپ برای حمایت عملی از برپایی یک کشور مستقل فلسطینی در خاک خود بر اساس مرزهای ژوئن 1967 و گزینه همزیستی دو کشور و دو جامعه عربی فلسطینی و اسراییل و توقف شهرک‌سازی عینیت یابد. 


بحران پناهجویان به حدی بالا گرفته است که اروپا می‌گوید قوانین بشردوستانه گذشته را بازنگری می‌کند

موج ورود پناهجویان و بحران ناشی از آن باعث شده تا کمیسرهای اروپایی برخی از ارزشهای حقوق‌بشری اروپا و قوانین تصویب شده در دهه‌های گذشته را تحت بازنگری قراردهند. نایب رئیس کمیسیون مهاجرت می‌گوید: «زمانی که قوانین دوبلین در دست بررسی بودند هیچگاه فکر نمی‌کردیم با بحرانهایی اینچنینی که در دو سه سال اخیر با آن مواجه بودیم روبه‌رو شویم. مشکل اصلی این است که بسیاری از کسانی که حتی شرایط پناهندگی ندارند برای پناهندگی به اروپا می‌آیند. اروپا نمی‌تواند میزبان پناهندگان اقتصادی که برای کار می‌آیند باشد».


******
روز یکشنبه 18تیر 96 کاراکاس، پایتخت ونزوئلا در صدمین روز از شروع تظاهراتهای خیابانی اپوزیسیون، شاهد حضور دهها هزار نفر از مخالفان حکومت نیکلاس مادورو در خیابانها بود. تظاهراتی که در اعتراض به سرکوبهای سیاسی و مشکلات اقتصادی گریبانگیر اکثریت مردم این کشور، شکل گرفته است. دولت نیکلاس مادورو روز شنبه اقدام به آزادی لئوپولدو لوپز از رهبران اپوزیسیون پس از سه سال زندان و انتقال وی به زندان خانگی نمود تا شاید به گفته تحلیلگران موجب کاهش اعتراضات داخلی و محکومیتهای بین‌المللی شود. اما از این سو رهبران اپوزیسیون در پاسخ به این اقدام دولت اعلام کردند که بر شدت اعتراضات و تظاهراتها خواهند افزود. اعتراضات جاری درونزوئلا از اوایل ماه آوریل در این کشور آغاز شد و تاکنون بیش از 90کشته و هزاران زخمی و صدها دستگیری به همراه داشته است. این اعتراضات در شروع آن در پی تشدید رکود اقتصادی که منجر به کمبود شدید مواد غذایی و تورم بالا در این کشور شکل گرفت اما با سرکوب نیروهای دولتی در طی این مدت، اکنون به یک خواسته برای برکناری رئیس‌جمهور این کشور تبدیل شده است.