صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۱۸، ۱۳۹۶

مهمترین رویدادهای هفته

روزنامه نشنال پست، چاپ کانادا 13 تیر گزارش داد: رد قاطع درخواست تجدیدنظر رژیم ایران توسط دادگاه کانادا پیروزی برای قربانیان تروریزم و حسابرسی از رژیم ایران به‌خاطر حمایت از تروریسم است. دادگاه استیناف استان انتاریو در کانادا حکم دادگاه آمریکا علیه رژیم ایران برای پرداخت جریمه ۱.۷میلیارد دلاری به قربانیان آمریکایی تروریسم را تأیید کرد و مصونیت کشوری برای رژیم ایران را رد نمود. به نقل از روزنامه نشنال پست 13 تیر، این دادگاه رژیم تهران را متهم کرد که تلاش دارد "قانون عدالت کانادا برای قربانیان تروریسم" را از دور خارج کند.
قاضی سی ویلیام هوریگان در حکمی از جانب هیاتی از قضات نوشت ”حملات تروریستی رژیم ایران که حکم دادگاه آمریکا در رابطه با آنها می‌باشد، برای جامعه متمدن نفرت‌انگیز است". در این حکم آمده است: "هیچ تعرض و اشکالی در استفاده از شیوه‌های مسالمت‌آمیز برای مبارزه با تروریسم وجود ندارد. برعکس دادن خسارت که ممکن است تاثیر پیشگیرانه‌یی داشته باشد یک واکنش حساب شده و قابل فهم در مقابل تروریسم دولتی بوده و تماماً با اخلاق حقوقی کانادا مطابقت دارد..." در این پرونده لیست بالا بلندی از آمریکاییانی که قربانیان تروریسم رژیم ایران هستند درج شده است. این افراد در کانادا برای دریافت غرامت از رژیم ایران شکایت کرده‌اند.  لازم به ذکر است که قانون "عدالت برای قربانیان تروریسم" در سال 2013 در پارلمان کانادا تصویب شد. بر اساس این قانون، قربانیان اقدامات تروریستی می توانند علیه عاملان اقدامات تروریستی و دولتهای کمک کننده به آنها شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت شوند. 

- دولت لیبرال کانادا ضمن عذرخواهی رسمی از عمر خدر، ده و نیم میلیون دلار غرامت به او پرداخت خواهد کرد. عمر خدر در سال 2002 زمانیکه پانزده ساله بود در در افغانستان دستگیر شد و 10 سال از 13 سال زندان را در زندان گوانتانامو بسر برد. دادگاه عالی کانادا در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که بازپرسی های ماموران آمریکا در رابطه با عمر خدر، نقض اساسی ترین استانداردهای کانادایی مرتبط با رفتار با زندانیان جوان بوده است. خدر در سال ۲۰۱۵ تحت سرپرستی وکیلش از زندان آزاد شد. از سوی دیگر به دلیل اینکه غرامت ده و نیم میلیون دلاری از پول مالیات دهندگان کانادایی تامین می شود، این امر اعتراض برخی از شهروندان کانادایی را بدنبال داشته و طوماری در این رابطه براه افتاده است.  

******
روز شنبه 8 جولای در آخرین روز از اجلاس سران جی20 در هامبورگ آلمان بیانیه‌ 21ماده‌یی علیه تروریسم و حمایت مالی از گروه‌های تروریستی صادر شد. سران 20کشور صنعتی بزرگ جهان در نشست آلمان همچنین بر جلوگیری از به کارگیری اینترنت توسط تروریستها و بنیادگرایان تأکید کردند. در این بیانیه همچنین آمده است: "اقدامات وحشیانه تروریستی، ما را در افزایش امنیت و همکاری برای حفاظت از جان شهروندانمان مصمم‌تر کرده است. تروریسم، مصیبت جهانی است که باید با آن مبارزه کرد. بر تصمیم خود برای همکاریهای بین‌المللی و به اشتراک گذاری اطلاعات برای عمیق‌تر کردن دشمنی با حمایت مالی از تروریسم تأکید می‌کنیم".
مصاحبه رادیو ایرآوا درباره وحشت رژیم از گردهمایی ایرانیان در پاریس و این موضوع را اینجا بشنوید.


******
به نقل از سایت مجاهدین خلق، مأموران نیروی انتظامی در اِسفراین پنجشنبه‌ شب دو نوجوان را به قتل رساندند. آنها در تعقیب یک موتورسیکلت با سرعت بالا به داخل پیاده رو رفته و 4 نوجوان را زیر گرفتند که دو تن از آنان کشته شدند. 
******
پاسدراران با گشودن آتش بروی سه کولبر که نام دو تن از آنان محسن رشه شیلانی، و طاهر می باشد، را روز پنجشنبه 15تیر در منطقه "کانی خدای" پیرانشهر زخمی کردند. یک کولبر کرد نیز به نام محمد خضرنژاد در روستای ”دُولبی“ سردشت مورد شلیک مستقیم پاسداران قرار گرفت و از ارتفاع 40متری سقوط کرد. گزارش شده است که وی در بیمارستان مهاباد بستری و در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد.******
محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان خمینی روز پنجشنبه 15تیر گفت: وضعیت فقر در کشور بسیار نامناسب است به‌گونه‌یی که 12میلیون تن، زیر خط فقر مطلق قرار دارند و 25 تا 30میلیون تن، زیر خط نسبی فقر به‌سر می‌برند.  وی افزود:‌ شیب شتابی که فقر و فقرزدایی در کشور گرفته است، بسیار تند است چرا که ظرف هفت، هشت سال گذشته این شیب به سرعت پیش رفته است. 
******
رسانه‌های حکومتی ازخرید و فروش نوزاد در برخی بیمارستانهای جنوب و مرکز شهر تهران پس از به دنیا آمدن با دریافت ۱۰۰تا ۲۰۰هزار تومان خبر می دهند. فاطمه دانشور عضو شورای شهر رژیم در تهران روز 14تیر گفت: "خرید و فروش این بچه‌ها هم ‌اکنون در اطراف چند بیمارستان انجام می‌شود که البته این نکته حائز اهمیت است که مسئولان بیمارستان هیچ تقصیری در این زمینه ندارند". 
******
به نقل از اوراسیانت در تاجیکستان، هفته گذشته مرکز فرهنگی و تجاری رژیم ایران در این کشور بسته شد. این منبع گفت: به نظر می‌رسد بسته شدن این مرکز فرهنگی به‌درخواست مقامهای تاجیکستان بوده است. گفتنی است در دو سال اخیر کمیته امداد خمینی، رایزنی فرهنگی رژیم ایران و بیمارستان مشترک سازمانهای هلال احمر ایران و تاجیکستان در شهر دوشنبه بسته شده‌اند. آگاهان سیاسی دلیل تعطیلی دفاتر فرهنگی و اقتصادی در شمال تاجیکستان و سایر سازمانهای وابسته به رژیم ایران را مرتبط با تیرگی روابط میان دو کشور می دانند. 


اخبار زنان؛

- به نقل از وب سایت حکومتی بازتاب، 15 تیر، یک زن جوان در تهران به اتهام برقراری رابطه نامشروع به شلاق و کار اجباری محکوم شد. صدور این حکم در حالی بود که وی در جلسه دادگاه تصریح کرد که رابطه هایش با مرد متهم، صرفاً کاری بوده است. از هویت این زن جوان خبری منتشر نشده است. 
- زهرا علیدوستی، دانشجوی اهل ایلام شب پنج‌شنبه ٨ تیر در خوابگاه دانشگاه کُردستان بە قتل رسید. وی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فیزيک بود. هنوز علت اصلی قتل اين دختر دانشجو مشخص نشده است. طی سالهای 91 تا 96، چهار دانشجوی دختر کرد با نامهای سیران مجیدی دانشجوی دانشگاه تهران، سحر چوینی دانشجوی دانشگاه همدان، شیدا حاتمی و شیلان روشندل دانشجوی دانشگاه ارومیه به قتل رسیدند.

- خبرگزاری حکومتی ایسنا 13 تیر خبر داد که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان علی فکری اعلام کرد که با آغاز طرح تابستانه پلیس، برخورد جدی با «کشف حجاب در داخل خودروها» در دستور کار پلیس قرار می‌گیرد. وی گفت، طرح تابستانه پلیس از اول تیرماه آغاز شده و تا اوایل مهرماه ادامه خواهد داشت.

اخبار اعتراضی؛
 روز شنبه 17تیر، کارگران بازنشسته هفته تپه در شوش، غارت شدگان موسسه توسعه (آرمان) در شوشتر، کارکنان شرکتی مخابرات برای چندمین روز متوالی، غارت شدگان موسسه توسعه (آرمان) در بهبهان در سومین هفته خود، 
روز جمعه 16 تیر، کارکنان شرکتی مخابرات استان لرستان برای ششمین روز در خرم آباد، رانندگان تاکسی شهری تکاب، کارگران پیمانکاری یکی از شرکتهای نفتی در خرم آباد،  
‌ روز پنجشنبه 15 تیر جمعی از جوانان در یزد نسبت به نابود شدن ورزش فوتبال،  دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور نسبت به برخوردهای قهری با جامعه پزشکی، رزیدنت‌های رشته‌های مختلف دانشگاههای علوم پزشکی از جمله دانشگاه شیراز و دانشگاه ملی در حمایت از رزیدنت‌های پاتولوژیست، جمعی از اهالی روستای گوله-گوله شهرستان تیکان تپه تکاب در مقابل اداره محیط زیست رژیم در تهران، کارگران شهرداری زیدآباد در استان کرمان، حدود 200 تن از بازنشستگان نیشکر هفت تپه در شوش برای سومین بار در هفته گذشته،   
روز چهارشنبه 14 تیر، خریداران ضایعات در سطح استان چهار محال و بختیاری در شهر کرد، بیش از 400 تن از کارگران شیفت صبح بخش تولید کارخانه رینگ سازی مشهد 
 روز سه شنبه 13 تیر، کارگران شهرداری اردکان، غارت شدگان موسسه توسعه(آرمان) در شوشتر، رانندگان بخش خصوصی اتوبوسرانی کرج، گروهی از کارگران کارخانه کاشی و سرامیک "آیدا سرام" در مقابل استانداری خراسان جنوبی در بیرجند،      روز دوشنبه 12 تیر، عده‌یی از اهالی روستای مهاجرین از توابع دزفول در مقابل استانداری رژیم، غارت شدگان موسسه ثامن و غارت شدگان توسعه (آرمان) در اهواز، مال باختگان موسسه ثامن در بلوار آزادگان در غیاث آباد قزوین، کارگران هپکو اراک، کارکنان شرکت مخابرات شهر مشهد، و تعدادی از مربیان فرایندی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مقابل مجلس رژیم، دست به اعتصاب و تجمعات اعتراضی زدند.
در خبری دیگر در پی احضار گسترده و صدور احکام سنگین علیه دستیاران پاتولوژی، روز پنجشنبه 15تیر دستیاران سایر رشته‌های چند دانشگاه علوم پزشکی کشور در تجمعات جداگانه، این اقدامات را محکوم کرده و خواستار لغو این احکام و رسیدگی به ‌درخواست‌های صنفی دستیاران پاتولوژی شدند.    


- یک کارگزار رژیم در مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان اعتراف کرد تعداد بازماندگان از تحصیل در این استان ۱۲۰هزار نفر است و دلیل این محرومیت این است که ۳۰درصد این کودکان شناسنامه ندارند. بر اساس آمارهای نهادهای حکومتی، حدود ۲۵تا ۳۰هزار نفر در استان سیستان و بلوچستان از تحصیل باز مانده‌اند اما اعضای مجلس رژیم این افراد را ۱۱۰تا ۱۲۰هزار نفر برآورد کرده‌اند. - رسانه‌های حکومتی روز 11تیر، خبر وجود هفت میلیون کودک کار، سه میلیون و ۲۰۰هزار کودک ترک تحصیل کرده و همچنین سوءاستفاده از تعداد قابل توجهی کودک در ایران به‌منظور خرید و فروش مواد مخدر انتشار دادند. به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا سارا رضایی، عضو «جمعیت امام علی» گفت که بر اساس آمار‌های رسمی، دو میلیون کودک کار در ایران وجود دارد اما آمارهای غیر رسمی تعداد کودکان کار را هفت میلیون تن اعلام کرده است. متوسط سن این کودکان ۱۰تا ۱۵سال است و «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد «کودکان زیر پنج سال و حتی نوزاد هم درگیر کار اجباری شده‌اند».اخبار زندان؛

- رژیم صبح شنبه 17تیر، چهار زندانی به نامهای خیرالدین مشمول، صوفی کلنک زاده، خلیل خلیلی کوسی و معراج رشیدی را در زندان مرکزی ارومیه بدار آویخت. 
روز جمعه نیز، دو زندانی در زندان مراغه واقع در آذربایجان شرقی اعدام شدند. سحرگاه ۱۴تیر، حکم اعدام دست‌کم ٧تن از زندانیان از محکومان به قصاص در زندان گوهردشت کرج اجرا شد و روز 13 تیر، حکم اعدام یک مرد در زندان قائمشهر به اجرا درآمد.
دو زندانی دیگر نیز در زندان مرکزی ارومیه و در حاشیه یک سالن ورزشی در ملأعام در تربت حیدریه اجرا شد. سحرگاه شنبه 10 تیر، سه زندانی کرد به نامهای جعفر سعدانلو و همسرش زینب سعدانلو، و صلاح الدین پارت در زندان مرکزی رشت که به زندان لاکان معروف است، اعدام شدند. خانم سعدانلو 78مین زنی است که در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی اعدام می شود.    

- قضاییه رژیم با صدور حکمی دو شهروند مسیحی به نامهای امین افشارنادری و هادی عسگری را جمعاً به 25سال زندان محکوم کرد. این دو در تاریخ 12تیر توسط احمد زاده قاضی شرع شعبه 26 دادگاه مستقر در اوین به 25سال زندان محکوم شدند. 
این دو که در 5 شهریور سال گذشته در باغی در فیروزکوه دستگیر شدند، پس از پایان مدت محکومیت خود تا دو سال حق خروج از کشور را نیز ندارند. - نزار زاکا، شهروند لبنانی – آمریکایی که در زندان اوین محبوس می باشد بار دیگر دست به اعتصاب‌غذا زده است. مأموران زندان اوین پس از اعتصاب‌غذا او را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند. به گزارش واشینگتن فری بیکن: ”وکیل وی می‌گوید موکلش در اعتراض به ادامه بازداشت خود، ۹روز پیش پنجمین اعتصاب ‌غذایش را آغاز کرد“. نزار یک شهروند لبنانی است که در آبان‌ سال ۱۳۹۴در جریان سفری رسمی و برای حضور در یک کنفرانس مرتبط با فن‌آوری اطلاعات به تهران، به اتهام جاسوسی توسط سپاه پاسداران دستگیر و در دادگاهی به ریاست قاضی شرع صلواتی، به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم به ۱۰سال زندان و پرداخت چهار میلیون و ۲۰۰هزار دلار جریمه محکوم شد. - دستگاه قضاییه رژیم در استان تهران حکم قطع دست یک زندانی به نام احسان را صادر کرد. وی متهم می باشد به خانه یک قاضی دستبرد زده است. 

- سایت مجاهدین خلق خبر داد که گزارشهای رسیده از کانون تربیت زابل از وضعیت اسفناک کودکانی که در بدترین شرایط غیرانسانی به‌سر می‌برند، حکایت دارد. کودکانی چون مرتضی سیاسر ۱۶ساله، احسان کریم کشته ۱۷ساله، نور علی اکچهزی ۱۶ساله و سعید ملکی ۱۷ساله که در بدترین شرایط در شکنجه‌گاه زابل در حبس به‌سر می‌برند. - زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز که در حال گذراندن محکومیت سه سال و نیمه خود می باشد از ۱۸خرداد سال جاری تاکنون بدلایل نامعلوم در انفرادی تحت فشار قرار دارد. وی در روز ۲۸خرداد به‌طور ناگهانی به زندان چوبیندر قزوین منتقل و مدت ده روز در آن زندان در سلول انفرادی بود. سپس به حکم شه وردی دادیار زندان مرکزی کرج؛ پس از انتقال به زندان مرکزی کرج؛ به سلول انفرادی منتقل و تاکنون محروم از تماس و ملاقات با خانواده‌اش محبوس است. 
وی به‌ دنبال پرونده‌سازیهای مکرر توسط مسئولین زندان گوهردشت کرج، هم ‌اکنون دو فقره پرونده مفتوح دیگر نیز در شعب دوم و چهارم دادگاه رژیم در کرج دارد؛ پرونده شعبه دوم و حکم صادر گردیده، اما پرونده مربوط به شعبه چهارم، هم‌چنان بلاتکلیف است. اتهام هر دو پرونده آقای فراحی شاندیز، توهین به خامنه‌ای عنوان شده است. 

- زندانی سیاسی آذربایجانی و فعال مدنی سیامک میرزایی در اعتصاب غذا بسر می برد. آقای سیامک میرزایی با انتشار نامه‌یی سرگشاده اعلام کرده بود که به‌دلیل کارشکنی‌های مکرر صورت‌ گرفته در روند رسیدگی به پرونده خود تا زمان تخفیف و تعدیل قرار وثیقه صادره، همچنین تکمیل نواقص پرونده جهت برگزاری دادگاه تجدید نظر از شنبه ۲۷خرداد سال جاری دست به اعتصاب‌غذا خواهد زد. وی به اتهام تشکیل گروه برای برهم زدن امنیت، به ده سال حبس تعزیری و دو سال تبعید در شهرستان طبس محکوم شده است. این فعال مدنی آذربایجانی در تیر ماه ۹۵در پارس‌آباد مغان بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده بود. 


- روز جمعه 9 تیر، چند تن از فعالان مدنی آذربایجانی از جمله، مرتضی پروین، رحیم نوروزی، حامد رواجی، اکبر جهانگیری، میلاد اکبری و رحیم زارعی در قلعه بابک توسط ماموران وزارت اطلاعات تبریز بازداشت شدند. آنها روز پنجشنبه ۱۵تیر از بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز به زندان اهر منتقل گردیدند. گفتنی است بازداشت‌شدگان هنگام دستگیری مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفته و در طی بازجویی شکنجه شده‌اند. 


******
به نقل از خبرگزاری حکومتی مهر، هم‌ اکنون ۷۹نفر مبتلا به بیماری کریمه کنگو در کشور شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۵نفر فوت کرده اند. محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت کابینه حسن روحانی، فوت 5 نفر را تایید کرده است. وی همچنین به‌وجود ۳۴هزار و ۹۰۰بیمار مبتلا به عفونت اچ آی وی در سطح کشور اعتراف کرد. و گفت: «در حال حاضر تعداد ۳۴هزار و ۹۰۰بیمار مبتلا به عفونت اچ آی وی شناسایی و تحت مراقبت و درمان هستند و ۸هزار نفر فوت و ۹هزار نفر تحت درمان و مابقی تحت مراقبت هستند». به گفته رسانه‌های حکومتی یک خانم 75ساله روز شنبه 17تیر که مشکوک به داشتن تب کریمه کنگو بود در تهران فوت کرد.

اخبار منطقه؛

- دیلی پاکستان روز شنبه 17تیر گزارش داد گاردهای مرزی رژیم ایران سه موشک به خاک پاکستان شلیک کرد و باعث ترس و وحشت در میان مردم در بلوچستان گردید. 
گفتنی است نیروی هوایی پاکستان ماه گذشته، یک پهباد رژیم ایران را که گفته شد در حالی جاسوسی بوده، در 4 کیلومتری داخل خاک پاکستان سرنگون کرد.


- اورینت متعلق به اپوزیسیون سوریه ۱۷تیر گفت: 5 تن از نیروهای حزب الله در درگیریهای اخیر کشته شده اند. این منبع افزود که دو تن از این نفرات به نامهای «محمد حسین علی الهق» و «مهدی حسان ابوحمدان» کمتر از ۱۶سال سن داشتند که این امر نشان می‌دهد حزب‌الله در بحران بزرگ نیرویی به‌سر می‌برد به‌طوری‌که مجبور شده است کودکان و دانش‌آموزان مدارس را نیز برای جنگ در سوریه سربازگیری کند. اسامی سه تن دیگر از این ماموران «کریم کرم کریم»، «علی طالب منون» و «ابراهیم حیدر جونی» ذکر شده است. همگی این ۵تن از اهالی روستاها و شهرهای جنوب لبنان هستند. 
در خبری دیگر و به نقل از سی.ان.ان، داعش در رقه سوریه متحمل شکست سنگینی شده است. نیروهای تحت حمایت آمریکا در حال پاکسازی کامل شهر هستند.

-
مردم هلمند در جنوب افغانستان روز جمعه در اعتراض به اظهارات اخیر حسن روحانی، در مورد ساخت سدبندهای آب در افغانستان تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان علیه رژیم ایران شعار داده و تأکید کردند که در رابطه با آب دریای هلمند باید طبق معاهده امضا شده در سال ۱۳۵۱عمل شود. در آن معاهده تصریح شده است که سالانه ۸۵۰میلیون متر‌مکعب از آب هیرمند به ایران تعلق دارد. روحانی ایجاد سدبندهای آب را در افغانستان به ضرر محیط‌ زیست بعضی از استانهای ایران خوانده، اما معترضان در افغانستان، این سخنان او را 'مداخله آشکار' در امور افغانستان عنوان می‌کنند. در قطعنامه ‌این تظاهرات آمده است ”هیچکس در امور داخلی ما حق مداخله را ندارد، رژیم ایران حق ندارد به ما هشدار دهد والا ما می‌توانیم حقوق خود را بگیریم".


- بر اثر بمباران منطقه کوهستانی بالکایتی در استان اربیل اقلیم کردستان عراق توسط نیروهای رژیم ایران، یک نفر مجروح شد. عزت کرمانج، فرماندار رژیم در شهر سوران گفت: "نیروهای رژیم ایران با توپ‌های خود منطقه بالکایتی استان اربیل را مورد هدف فرار دادند که به زخمی شدن یک نفر انجامید". فرماندار رژیم در سوران درباره علت این حملات گفت: 'ایران دلیل این بمباران را استقرار پیشمرگه‌های وابسته به حزب دموکرات کردستان ایران عنوان می‌کند". رژیم ایران در روز عید فطر آب رودخانه زاب کوچک که به منطقه قلعه دیزه سلیمانیه جاری می‌شود را به‌طور کامل قطع کرد. 

- اورینت ۱۱تیر خبر داد: نیروهای اسد صبح یکشنبه شهر زملکا در غوطه شرقی را با گاز کلر بمباران کردند که دهها مورد خفگی بر جای گذاشت. در مورد دیگر نیروهای اسد عصر شنبه جبهه عین‌ترما در غوطه شرقی را با گاز کلر مورد تهاجم قرار دادند که منجر به مجروح شدن دهها تن از رزمندگان لشکر الرحمان گردید. سخنگوی این لشکر به اورینت گفت این عمل انتقام خسارات و تلفاتی است که نیروهای اسد بعد از شکست در یورش به زملکا و عین‌ترما متحمل آن شده‌اند. 


******
مؤسسه گالوپ در یک مطالعه از وضعیت ۱۴۲ کشور جهان، به ترتیب ایران، عراق و سودان جنوبی را عصبانی‌ترین کشورهای دنیا معرفی کرده است. در گزارش سالانه 2017 مؤسسه افکار سنجی”گالوپ “در آمریکا که حاکی از احساسات جهانی است، مردم ایران به‌عنوان عصبانی‌ترین مردم جهان معرفی شده اند. در این گزارش مردم ایران با ۵۰ درصد جمعیت عصبانی و عراق با ۴۹ درصد و سودان جنوبی با ۴۷ درصد عصبانی‌ترین کشورهای دنیا هستند. ۷۰ درصد از مردم جهان گفته‌اند که لذت زیادی می‌برند و لبخند زده و احساس آرامش و احساس احترام می‌کنند. مؤسسه گالوپ اطلاعات خود را بر اساس داده‌های یک تا دو سال قبل منتشر می‌کند و ایران در گزارش سالهای اخیر به‌ویژه از سال ۲۰۱۳ به بعد در مقام دوم غمگین ترین مردم جهان معرفی ‌شده بود.