صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۲۷، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دولت كانادا اعلام كرد در پاسخ به حمله شيميايی رژیم اسد به خان‌شيخون تحريمهای جديدی عليه این رژیم اعمال کرده است. بر اساس تحریمهای جدید کانادا  27  مقام ديگر رژيم اسد در لیست سیاه قرار می گیرند. 
******
ملاله یوسف زی، برنده جایزه صلح نوبل شهروند افتخاری کانادا شد. وی به هنگام دریافت این حق شهروندی در پارلمان کانادا برای پذیرفتن پناهجویان سوری و عراقی که از جنگ می‌گریزند، از دولت این کشور تشکر کرد و از کانادا خواست بعنوان یک موتور محرک، جامعه بین‌المللی را برای فراهم کردن امکانات دستیابی میلیون ها دختر به آموزش در کشورهای کمتر توسعه یافته تشویق کند.
 آنتونيو گوترز، دبيركل سازمان ملل متحد نیز روز ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل ۲۰۱۷) ملاله يوسف زی را به عنوان سفیر صلح سازمان ملل منصوب كرد. 

******
درگیری بین مردم و نیروهای انتظامی به‌دنبال کشته شدن چندین کولبر در منطقه مرزی سردشت طی روزهای گذشته، به کشته و زخمی شدن 7نفر از طرفین انجامید. روز شنبه 26فروردین در پیرانشهر سرگرد مهدی سلماسی رئیس اداره مبارزه با کالای قاچاق توسط مردم کشته شد. مأموران انتظامی نیز برای انتقام، تعدادی از کولبران را به قتل رساندند. شنبه شب 26فروردین مردم در اعتراض به کشته شدن کولبران و دخالت نیروی انتظامی در سردشت در خیابانها جمع شده بودند. نیروی انتظامی و هنگ مرزی اجازه نمی‌دادند کولبران زخمی را به سردشت منتقل کنند. برای همین عده‌یی از زخمی‌ها را به کردستان عراق منتقل کردند.

******

 خسارات و تلفات سیل در استان آذربایجان شرقی و غربی، مازندان، اردبیل، کردستان و زنجان افزایش یافت و شمار قربانیان به بیش از 40تن رسید. این سیل خساراتی را به 17شهرستان وارد کرد. بنا‌به گزارشی ویدیویی که در اینترنت منتشر شده، هیچ نیرویی برای کمک به سیل زدگان آذربایجانی اعزام نشده و فقط نیروهای مردمی مشغول کمکرسانی هستند. در همین رابطه اطلاعیه شورای ملی مقاومت 26 فروردین، اعلام کرد که خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، ضمن تسلیت به خانواده‌های کشته شدگان این فاجعه، مسئول گسترش خسارتهای جانی و مالی این سیل را رژیم استبداد دینی دانست. وی عموم مردم را به امدادرسانی مستقل به آسیب دیدگان فراخواند. این اطلاعیه همچنین فاش ساخت: روحانی به‌خاطر پیش‌بینی بارندگی شدید سفر خود به این منطقه را لغو و از دادن هشیاری به مردم خودداری کرد و هیچ اقدامی به‌منظور مقابله با عواقب فاجعه‌بار سیل نکرد.   


******
روز جمعه، 25فروردین= 14 آوریل 2017، سناتور جان مک‌کین رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا با خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، در تیرانا جایگاه اعضای سازمان مجاهدین خلق، دیدار و پیرامون آخرین تحولات در ایران و دخالتهای رژیم ایران در منطقه و چشم‌اندازهای آینده، دیدار و گفتگو کرد. سناتور مک‌کین در سخنرانی خود ضمن قدردانی از رهبری خانم رجوی، گفت: «من مطمئن هستم روزی ایران آزاد خواهد شد و ما در میدان آزادی گردهم خواهیم آمد». 
 خانم رجوی نیز گفت: همه علائم نشان می‌دهد رژیم آخوندی از نظر اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در بن‌بست قرار دارد و به‌شدت آسیب‌پذیر است و مردم و مقاومت ایران بیش از هر زمان دیگر برای سرنگونی این رژیم و استقرار دموکراسی و حاکمیت مردمی مصمم هستند.

******
آمریکا روز پنجشنبه 13 آوریل با استفاده از بمب  GBU-43/B که به مادر همه بمبها مشهور است، مواضع داعش در افغانستان را بمباران کرد. این بمب که برای اولین بار از آن استفاده می‌شود، 15 سال پیش توسط اداره تحقیقات ارتش آمریکا ساخته شد.  اين بمب 9525 کیلو وزن دارد، دارای 8164 کیلو مواد منفجره است که 80 درصد آن را ماده منفجره تی‌ان‌تی تشکیل می‌دهد و 20 درصد آن پودر آلومینیوم است که باعث افزایش فشار انفجار می‌شود. قیمت این بمب 16 میلیون دلار است. کارشناسان سیاسی عقیده دارند، استفاده از این بمب، هشداری به کشورهایی چون کره شمالی و روسیه می باشد. 

******
سازمان خبات کردستان ایران روز جمعه 18 فروردین، ششمین کنگره سراسری‌اش را برگزار کرد و در این کنگره، کاک بابا شیخ حسینی به‌عنوان دبیرکل این سازمان انتخاب شد. در اطلاعیه این سازمان آمده است که کنگره با بررسی و تحلیل وضعیت جهانی و منطقه‌ای و وضعیت ایران و کردها به‌طور عام و مبارزه در کردستان ایران و زمینه‌سازی و روشن بینی برای برنامه چهار ساله آینده به بررسی سیاست و برنامه و نظامنامه داخلی مورد تصویب کنگره پنجم پرداخت. 

******
شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۴ فروردین در نشست خبری خود گفت وزارت خزانه‌داری آمریکا «سهراب سلیمانی» برادر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را به‌دلیل نقش او در نقض حقوق‌بشر در لیست تحریمها قرار داده است. 
سهراب سلیمانی ۱۵ سال مدیرکل زندانهای استان تهران بود و سال گذشته به‌عنوان سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندانها منصوب شد. سازمان زندانهای استان تهران نیز به‌خاطر مسئولیت یا همدستی در نقض جدی حقوق‌بشر زندانیان سیاسی در زندان اوین در لیست تحریمهای وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته است. 

******
در جمع بندی سازمان عفو بین‌الملل از شمار اعدامها در جهان در طول سال ۲۰۱۶، تصریح شد که صرفنظر از آمار و ارقام خاص کشور چین، رژیم ایران به تنهایی ۵۵درصد اعدامهای ثبت شده در سراسر جهان را انجام داده است. گزارش سالانه عفو بین‌الملل همچنین به اعدام نوجوانان و اعتراف گرفتن زیر شکنجه از محکومان به اعدام و اعدام زنان و اعدامها در ملاعام اشاره و خاطرنشان کرده است که طبق آمار رسمی رژیم در سال گذشته میلادی، 33 مورد از اعدامها در ایران در ملاعام صورت گرفته است. در گزارش عفو بین‌الملل این نکته نیز خاطرنشان شده که ممکن است آمار اعدامهای صورت گرفته از آمار اعلام شده توسط رژیم بیشتر باشد. 

 ******
علی بختیاری نماینده مجلس رژیم اعتراف کرد: هم اکنون 5هزار نفر به اتهام مواد مخدر در صف اعدام قرار دارند. وی افزود: افراد بسیاری هم در صف اعدام هستند که هر چند مرتکب جرم شدند اما مجازات‌شان نباید اعدام باشد چرا که تناسبی بین جرم و مجازات آنها نیست. 
******
سلمان خدادادی، نماینده مجلس رژیم در مصاحبه‌یی که خبرگزاری حکومتی مهر آن را در روز چهارشنبه 23فروردین 96 منتشر کرد اعتراف کرد ”هر 9دقیقه یک طلاق در کشور ثبت می‌شود“. وی که رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز می‌باشد افزود: ”در گذشته فاصله ازدواج و طلاق 5 تا 7سال بود اما متأسفانه اکنون این فاصله به 3 تا 5سال رسیده که جای بسی نگرانی است و در حال حاضر نیمی از پیوندهای زناشویی در تهران با شکست و طلاق مواجه می‌شوند“. در همین حال علی اکبر محزون مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیتی ثبت احوال رژیم نیز در سخنانی گفت:  ”از این پس آمار طلاق در کشور را اعلام نمی‌کنیم. آمار طلاق به اندازه کافی بیان شده است و ارایه آمار صرف دردی را دوا نمی‌کند. تکرار مکررات ممکن است آسیب به وجود آورد و ما از آن پرهیز می‌کنیم. هر وقت کارهای عملی در زمینه کاهش طلاق انجام شود و ما اثربخشی برنامه‌ها را به اطلاع می‌رسانیم“.
اما از سویی دیگر حمید درخشان رئیس سازمان ثبت احوال رژیم گفت: ”آمار طلاق در مرداد ماه سال گذشته از رشد 2، 2 درصدی حکایت دارد و میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق های ثبت شده ۸.۲سال بوده است که ۱۲.۱ درصد زوجین دوام زندگی کمتر از یک سال داشته‌اند، در مجموع ۴۷.۵ درصد طلاقها مربوط به 5سال اول زندگی است“.

******
مأموران نیروی انتظامی بامداد چهارشنبه ٢٣ فروردین با شلیک مستقیم به سمت اتومبیل آقای آزاد محمودی کاسبکار کرد 24 ساله، او را در روستای مرزی چومان از توابع شهرستان بانه، از ناحیه سر مورد شلیک مستقیم قرار داده و به قتل رساندند.
علت مرگ او تاخیر در اعزام به بیمارستان عنوان شده است. 

در خبری دیگر خودرو دو شهروند بلوچ توسط ماموران بسیجی در کورین زاهدان به
رگبار بسته شد و هر دو به قتل رسیدند. یوسف و کامران شه بخش در آتش باری ماموران بسیجی و در اثر آتش گرفتن خودرو در آتش سوختند.

اخبار زنان؛

- روز چهارشنبه 23 فروردین، ماموارن گارد امنیتی اوین با یورش به بند زنان این زندان، اقدام به بازرسی و تفتیش وسایل زندانیان کردند. ماموران، لوازم شخصی آنها را به هم ريخته و زنان را به هواخوری زندان منتقل كردند.

- نماینده دادستان، زندانی سیاسی آتنا دائمی، مدافع حقوق کودکان را تهدید کرد که به
خاطر اعتصاب غذا علیه او اعلام جرم خواهد کرد. آتنا دائمی از روز شنبه 19فروردين در اعتراض به محکومیت خواهرانش انسیه و هانیه، در اعتصاب غذا به سر می‌برد. خانواده دائمی روز 23فروردين با مراجعه به دادستانی خواستار رسيدگی به وضعيت او شدند اما حاجی مرادی، نماينده دادستان در پاسخ تهديد كرد كه عليه آتنا به دليل اعتصاب غذايش اعلام جرم خواهد كرد.

- بدنبال ثبت نام برخی از زنان در نمایش انتخابات ریاست جمهوری رژیم، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در حاشیه بازدید از ثبت نام داوطلبان در ستاد انتخابات کشور به نقل از خبرگزاری حکومتی دانشجو، روز 22فروردين، گفت، «تاکنون تفسیری که از قانون شده رجل سیاسی شامل خانم‌ها نمی‌شود». در اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، آمده است که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب شود. اظهار نظر صریح وزیرکشور به معنی این است که صلاحیت زنان ثبت نام کننده در مرحله اول بررسی صلاحیت ها در وزارت کشور رد خواهد شد و زنان ایرانی از دستیابی به سمت ریاست جمهوری همچنان محروم خواهند ماند. 


- وب سایت حکومتی عصر ایران 22 فروردین از دستگیری يك زن 45ساله، به اتهام فعاليت اينترنتی از سوی ماموران پليس فتا در استان گيلان، خبر داد. اتهام وی، تشويش اذهان عمومی از طريق فعاليت در شبكه های اجتماعی عنوان شده است. از هويت اين زن و مكان بازداشت وی، خبری منتشر نشده است. 

اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 27 فروردین جمعی ازجایگاه‌داران پمپ بنزین در تهران، بیش از 200نفر از غارت شدگان نگین غرب تهران در مقابل مجلس رژیم، کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان، 
روز شنبه 26 فروردین، کارگران فضای سبز منطقه 8 اهواز، جمعی از کارگران معدن مس سرچشمه، 
روز جمعه 25 فروردین، جمعی از غارت شدگان مؤسسه اعتباری کاسپین در مقابل وزارت کشور رژیم همزمان با ثبت‌نام کاندیداهای نمایش ریاست‌جمهوری، 
روز چهارشنبه 23 فروردین، جمعی از کارگران بیکار شده معدن و همچنین بیکاران روستاهای انگوران در استان زنجان با بستن مسیر ارتباطی معدن، و کشاورزان غرب اصفهان دست به اعتراض و تحصن زدند. 


اخبار زندان؛

- رژیم سحرگاه پنجشنبه 24 فروردین دو زندانی جوان به نامهای سجاد رسولی 26 ساله و محمد محمدزاده 33 ساله را در زندان اردبیل اعدام کرد. رژیم همچنین رحمان حسین پور، 27 ساله اهل مرند را در زندان تبریز اعدام کرد. این قربانی یک بیمار روانی بود و در بند روان درمانی زندان نگهداری می شد و گفته شده است که تعادل روانی نداشته است. 
- با گذشت حدود دو ماه از دستگیری پیام شکیبا، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی، از وضعیت وی هیچ اطلاعی در دست نیست. وی روز ۴ اسفند 95 توسط مأموران اطلاعاتی و امنیتی دستگیر و به محل نامعلومی منتقل شد. پیام شکیبا پیش از دستگیری توسط نهادهای دانشگاه مورد تهدید قرار گرفته بود. 

سوریه؛

-  پنج تن دیگر از پاسداران اعزامی رژیم به سوریه از استان تهران کشته شدند. آنها روز جمعه در شهرهای پاکدشت، شریف آباد، ورامین و شهر آبسرد از توابع شهرستان دماوند در استان تهران دفن شدند. 

- روز 26فروردین، رژیم اسد یک خودروی بمب گذاری شده که حامل بسته های مواد
غذایی برای کودکان بود را منفجر کرد که طی آن یک خبرنگار سوری جان باخت و شماری دیگر مجروح شدند. فعالان سوری، عکسهایی را از هلال احمر رژیم سوریه منتشر کردند که نشان می‌دهد کادرهای هلال احمر قبل از انفجار به پشت موانعی خارج از اتوبان فرار کرده و شاهد صحنه انفجار بودند. فعالان و خبرنگاران سوری که برای پوشش خبری در صحنه حضور داشتند با وجود این‌که بسیاری از آنها مجروح شده بودند اما عکسبرداری و فیلمبرداری را رها کرده و به انتقال کودکان و زنان مجروح به مراکز درمانی پرداختند. 


******
کنگره آمریکا برای تعدیل قانون ممنوعیت تأمین مالی حزب‌الله لبنان که در سال 2015 تصویب کرده بود، آماده می‌شود. به نقل از روزنامه النهار لبنان در این تعدیلات، لیست نهادهای تحریم شده به علت کمک به شبه‌نظامیان حزب‌الله افزایش خواهد یافت و همچنین متحدان سیاسی آن را نیز در بر خواهد گرفت. بر اساس پیشنویس قانون 2017، افرادی از جنبش امل که نبیه بری رئیس پارلمان لبنان رهبری آن را بر عهده دارد، شامل لیست تحریمها خواهند شد. پیشنویس تحریمهای سال 2017 همچنین تهدید می‌کند که هر کس که به کانال تلویزیونی المنار و غیر آن کمک کند، تحریم خواهد شد.

******
 همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه از امروز یکشنبه 16 آوریل شروع شده است. ترکیه در نظر دارد با ایجاد تغییرات ساختاری در قانون اساسی، سیستم حکومتی این کشور را از پارلمانی به ریاستی تغییر دهد. در صورت تصویب این همه‌پرسی اساسی‌ترین تغییرات در ساختار قدرت در ترکیه را از زمان تأسیس جمهوری در این کشور در پی خواهد داشت؛ نظامی که حدود یک قرن پیش بنیان‌گذاری شده است. همه‌پرسی ۲۷ فروردین در حالی در ترکیه روی می‌دهد که این کشور از هنگام کودتای نافرجام در اوایل تابستان گذشته در وضعیت فوق‌العاده قرار دارد.

اخبار علمی؛

یک محقق پس از ۲۰ سال تلاش، موفق به ساختن یک وسیله بسیار ساده برای کمک به حفظ حیات انسان شده است. این وسیله ساده، رطوبت موجود در هوا را به‌سادگی به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند. این سازه چیزی شبیه اسفنج است که رطوب را حتی در خشک‌ترین شرایط جوی به‌سرعت جذب می‌کند. این محقق می‌گوید هر کدام از این وسایل به‌سادگی می‌تواند آب آشامیدنی یک خانه را به‌ویژه در مناطق بی‌آب تأمین کند. ناظران می‌گویند ساخت این وسیله در ابعاد بزرگتر می‌تواند آب مورد نیاز هر خانه را به‌طور کامل و بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای تامین کند.