صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۲۰، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


پنجشنبه شب 6 آوریل، پس از شش سال کشتار بی رویه مردم سوریه توسط دیکتاتور
این کشور بشار اسد، و بی عملی باراک  اوباما، بدستور دانلود ترامپ رئیس جمهور آمریکا، 59 موشک کروز تاماهاک بروی پادگان نظامی الشعیرات در استان حمص، فرود آمد که در جریان آن 14 جنگنده سوخوی اسد منهدم شدند. ترامپ دلیل این کار را حمله شیمیایی بشار اسد علیه کودکان و زنان و افراد بی گناه در خان شیخون اعلام کرد. ساعتی پس از حمله موشکی، ترامپ در
سخنانی کوتاه تاکید کرد که سوریه خطوط قرمز را زیر پا گذاشته است و در نتیجه اقدامات اسد، بحران مهاجران، داعش و تهدیدهای جهانی شکل گرفته است. ترامپ در پایان افزود: من از همه کشورهای جهان و حامیان صلح می خواهم که برای پایان این جنگ خونین به ما بپیوندند. رهبران کشورهای جهان از جمله، کانادا، آلمان، فرانسه، استرالیا، انگلیس، برخی نمایندگان سنا و کنگره آمریکا، ائتلاف ملی سوریه، و همچنین شورای ملی مقاومت ایران از حمله موشکی علیه بشار اسد، استقبال کردند.
مصاحبه رادیو ایرآوا با آقای حسن داعی در این رابطه را اینجا بشنوید.
  
در خبری دیگر از سوریه، خبرگزاریهای حکومتی رژیم روز شنبه 19فروردین از کشته شدن سه تن دیگر از ماموران نیروی تروریستی قدس به نامهای طاهر موسوی، محمدرضا سیدی و محمد اسحاق نادری از تیپ فاطمیون در سوریه خبر دادند.
-
روز شنبه 8 آوریل، ایرانیان آزادیخواه در شهر اتاوا، همزمان با ششمین سالگرد حمله 19 فروردین 1390 به کمپ اشرف توسط نیروهای عراقی که منجر به کشته شدن 36 تن از اعضای مقاومت ایران انجامید، حمله شیمایی بشار اسد دیکتاتور علیه مردم سوریه را محکوم و بر تحریم نمایش انتخابات رژیم ولایت فقیه تاکید کردند. آنها شعار می دادند: "نه روحانی شیاد، نه رئیسی جلاد، رای من سرنگونی"، "روحانی، رئیسی، دو روی یک سکه اند" و "بشار اسد باید کنار برود"...

******
روز پنجشنبه 6آوریل، جلسه‌ای در سنای آمریکا، با حضور شخصیت‌های برجسته آمریکایی و متخصصان امور تروریسم و سیاست خارجی برای بحث پیرامون ماهیت و کارکردهای سپاه پاسداران رژیم برگزار شد. سخنرانان این کنفرانس با تشریح نقش محوری سپاه به‌عنوان اهرم اصلی سرکوب رژیم در داخل و صدور تروریسم و بنیادگرایی به خارج، بر لزوم لیست‌گذاری تروریستی و اعمال تحریم‌های فراگیر علیه سپاه فراخوان دادند.

******
ابراهیم رئیسی روز یکشنبه 20 فروردین طی بیانیه‌یی رسما ورود خود به نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری آخوندها را اعلام کرد. وی در بیانیه خود به دولت روحانی حمله کرد و مدعی شد با ورود به نمایش انتخابات می‌تواند بحرانهای نظام را حل و فصل و آن را از نابودی نجات دهد. لازم به ذکر است که ابراهیم رئیسی یکی از اعضای سابق کمیسیون مرگ 1367 می باشد که دستور اعدام دهها هزار زندانی سیاسی را صادر کرد.******
روز چهارشنبه 16 فروردین زلزله ای به قدرت 6 درجه ریشتر، استان خراسان رضوی را لرزاند که طی آن چهار روستای در شهرستان سرخس 40 تا 100 درصد تخریب شدند. بر اساس برخی گزارشات زلزله 6ریشتری مشهد دو کشته، 11 مجروح و 100 پس لرزه داشته است. مرکز این زمین‌لرزه، سفید سنگ خراسان رضوی گزارش شده است. روز شنبه 19 فروردین نیز زلزله دیگری به قدرت 4 و 3 دهم ریشتر، سفیدسنگ را در حوالی مشهد را لرزاند. زمین لرزه دیگری به قدرت 3 و 1 دهم ریشتر، دیباج، در شمال شهرستان دامغان در استان سمنان را لرزاند. 

اخبار زنان؛

- معلم 65 ساله زندانی در زندان اوین، ستوده فاضل، که در تیرماه 95 دستگیر شده از امكان دادگاه تجديدنظر محروم شده است. اتهام خانم فاضل، محاربه از طريق هواداری از مجاهدين خلق عنوان شده و به اين منظور به 3سال حبس محكوم گردیده است. 

- چنار حسینی هفته گذشته پس از پایان جشنهای نوروز، به اتهام "پوشش نامتعارف"
یعنی پوشیدن لباس منقش به پرچم کردستان، در سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی پس از آزادی در چندین نوبت احضار و تهدید شده است.  

-  دستكم 3زن از فعالان محيط زيست در مريوان روز 16 فروردین، توسط ماموران امنيتی بازداشت شدند. اين زنان در اعتراض به دفن زباله های شهر در يك منطقه گردشگری به نام «دره سماقان» تجمع اعتراضی برگزار كرده بودند. پيش از اين نیز، در 28اسفندماه، 20 تن از زنان فعال محيط زيست در مريوان بازداشت شده بودند.

- دو روز قبل از شروع رقابت‌های «دوی بین المللی پارس» در 18 فروردین، مسیر این مسابقات به بهانه غیرقابل کنترل بودن پوشش زنان غیرایرانی تغییر كرد و زنان شرکت کننده از رقابت در مسیر اصلی محروم‌ شدند. حمید سعادت، مدیر روابط عمومی فدراسیون دو ومیدانی رژیم، از ممنوعيت زنان دفاع كرد و گفت، «ما در کشور اسلامی مسابقه برگزار می‌کنیم و باید همه ‌چیز را بتوانیم کنترل کنیم. مسابقات دوی ماراتن زنان را نمی‌توانیم با رعایت شرایط اسلامی برگزار کنیم». به نقل از روزنامه حکومتی شرق، با وجود استقبال گسترده دختران و زنان ایرانی، سایت مسابقات بسته شده و فقط ثبت نام مردان در جریان بود. 
- یک زن به نشانه اعتراض به حذف زنان،در ماراتون مردان در شیراز شرکت کرد. 
مهسا ترابی در اعتراض به محدودیت شرکت زنان درمسابقه ماراتن شیراز، دو ساعت جلوتر استارت زد و بدون شماره 42 کیلومتر دوید. 

- نازنین زاغری رتکلیف طی تعطیلات نوروز (حدود دو هفته)‌ از حق تماس تلفنی با بستگان و همسرش که در انگلیس زندگی می‌کنند، محروم شد. به گفته مقامات حكومتی، اجازه چنين تماسی منوط به مجوز بازجويان و دادستان است كه تاكنون صادر نشده است. نازنین زاغری رتکلیف به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده است. وی در ۱۵ فروردین 9۵، همراه فرزندش برای یک دیدار خانوادگی به ایران سفر کرده بود، و هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و به کرمان منتقل گردید. ماموران، پاسپورت بریتانیایی فرزند دو ساله او را هم ضبط کرده اند. 

- خواهران دائمی روز 14 فروردین هر یک به سه ماه و یک روز حبس محکوم شدند. انسیه و هانیه دائمی، در دادگاه قبلی از اتهام ممانعت از اجرای حکم بازداشت، تبرئه شده بودند، اما دادگاه کیفری دو تهران بر اساس اتهام «محرز و مسلم» و «توهین به مأمورین در حین انجام وظیفه»‌ خواهران دائمی را محکوم نموده است. آتنا دائمی در حال حاضر در زندان اوین در حال سپری کردن ۷ سال محکومیت زندان خود می باشد. 


- دادگاه انقلاب رژیم در قزوین 11فروردين، سهیلا کارگر، فعال مدنی را به اتهام «برهم زدن امنیت عمومی کشور» و عضویت در گروههای تلگرامی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم كرد. 

- با پایان مهلت مرخصی نوروزی، آزیتا رفیع‌زاده، زندانی بهایی، وادار به بازگشت به اوين شد. وی دارای یک پسر ۷ ساله و بعلت اعتقاد به بهاييت و اقدام عليه امنيت ملی زندانی است. همسر این زندانی، پیمان‌کوشک‌باغی نيز، در زندان گوهردشت كرج محبوس می باشد. 

******
 قالیباف بیش از 10 میلیون نفر در فقر مطلق هستند، یک میلیارد و 300 میلیون دلار بودجه برای تقویت حوزه دفاعی ارتش رژیم را تصویب کرده است. 


اخبار اعتراضی؛

-  روز یکشنبه 20 فروردین، صدها تن از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام در مقابل مجلس رژیم، جمعی از کارگران چوب و فلز اردکان، صدها تن از کارشناسان بیمه کشاورزی مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه کل رژیم در تهران  
روز شنبه 19 فروردین، کارگران قند ممسنی، جمعی از غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین، اهالی روستاها و عشایر محدوده شرکت کشت و صنعت مغان، بیش از ۱۰۰ تن از کارگران کارخانه روغن نباتی قو، روز پنجشنبه 17 فروردین، میوه فروشان مریوان، مردم منطقه کوی ملت اهواز،  روز سه شنبه 15 فروردین، کارگران اخراجی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول تجمعات اعتراضی برگزار و یا با ماموران حکومتی درگیر شدند.
 - در همین روز، جمعی از مردم و جوانان بلوچ برای چندمین روز در هفته گذشته، در شهرستان سرباز از روز بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی، که علیه اقدامات سپاه پاسداران برای اعزام اجباری جوانان بلوچ به سوریه سخنرانی کرده بود، با ماموران حکومتی درگیر شدند.  


اخبار زندان؛

- رژیم بامداد 19 فرودین، یک زندانی به نام مازیار گراوند را در زندان پارسیلون خرم آّباد به دار آویخت. وی متاهل و دارای 5 فرزند بود.  یک زندانی محکوم به اعدام نیز در زندان اصفهان به نام هوشنگ ثروتی، پس از آنکه در جریان انتقال به سلول انفرادی دچار سکته قلبی شده بود، توسط رژیم اعدام شد.
 آقای مروت عباسی، پس از تحمل 4سال حبس سه‌شنبه 15فروردین در زندان مرکزی تبریز اعدام شد. وی به‌دلیل مشکلات روانی از خدمت سربازی معاف شده و اصطلاحا :کارت قرمز" معافیت داشته است.  

- نیروهای انتظامی رژیم، روز پنجشنبه 17فروردین در جریان مسابقه فوتبال در استادیوم تبریز اقدام به دستگیری ده تن از تماشاچیان کردند. در میان دستگیر ‌شدگان اکبر مهاجری و سعدالله ساسانی که پیشتر نیز دستگیر و زندانی شده بودند به چشم می‌خورد. 
- بر اساس گزارش سایت مجاهدین خلق، بیش از 2ماه است که آب زندان سراوان از صبح تا بعدازظهر قطع می‌باشد. این منبع افزود: در این مدت هیچ‌یک از کارگزاران رژیم اقدامی جهت برطرف کردن این مشکل انجام نداده است و این مسأله را اهرمی جهت فشار هر چه بیشتر بر زندانیان کرده‌اند. اخبار علمی؛

- مصر 15فروردین، از کشف یک هرم 3700ساله در نزدیکی قاهره، پایتخت این کشور خبر داد. در این کشف بخشی از یک سرسرا و تخته سنگهایی منقش به خطوط هیروگلیف به چشم می‌خورد که نشان از تعلق این هرم به سلسله سیزدهم فراعنه در این کشور دارد. به گفته وزارت امور باستانی مصر حفاریها برای کشف بیشتر بخشهای این هرم ادامه دارد.


- نشریه علوم اختر شناسی (استرونومیکال) اقدام به درج تحقیقاتی پیرامون سیاره‌یی شبیه به زمین که دارای اتمسفر می‌باشد به‌عنوان آخرین دستاورد اختر شناسان در این باره نمود. در این مقاله دانشمندان از کشفیات خود پیرامون سیاره‌ای به نام
 GJ 1132b که در سال 2015 کشف شد، و حدود یک و نیم برابر زمین است و ۳۹ سال نوری از ما فاصله دارد سخن می‌گویند. بر اثر تحقیقات دانشمندان این سیاره دارای اتمسفر غلیظی از جنس بخار آب یا متان یا ترکیبی از این دو می‌باشد. اما آنچه دانشمندان روی آن تأکید دارند این است که به علت دمای 370 درجه سانتی گراد آن امکان حیات در آن بسیار بعید است. این سیاره در صورت فلکی ویلا در نیمکره جنوبی است.