صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

خانم کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا روز جمعه 1 اردیبهشت اعلام کرد در واکنش به حمله شیمیایی بشار اسد علیه شهر خان شیخون که صدها کشته و مجروح برجای گذاشت، 17تن دیگر از مقامات رژیم سوریه به لیست تحریم‌هایی که این کشور از سال 2012 وضع کرده، می افزاید. وی در بیانیه‌یی گفت تحریم‌های جدید اموال این شخصیتها و 5 نهاد دیگر را که دست‌اندرکار سلاح شیمیایی هستند، بلوکه می‌کند و مانع از اجرای تبادلات مالی آنان خواهد شد. در بیانیه وزارت‌خارجه کانادا آمده، تحریم‌های جدید پیامی قوی به رژیم سوریه است که «جنایات جنگی شما بی‌پاسخ نخواهد ماند و شما به‌خاطر آنها مجازات خواهید شد..."

******
بدنبال تصویب بودجه 2016-2017 دولت انتاریو در کانادا، از سپتامبر 2017، دانشجویانی که در آمد خانواده آنها کمتر از
50هزار دلار در سال است، در ایالت انتاریو از شهریه رایگان و دانشجویانی که درآمد خانواده آنان بیش از 50 هزار دلار در سال است از تسهیلاتی برخوردار خواهند شد. گفتنی است که پیشنهاد این قانون توسط دکتر رضا مریدی، نماینده ایرانی-کانادایی لیبرال پارلمان انتاریو به دولت ارائه داده شده بود.  ******
دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در واشینگتن روز جمعه اول اردیبهشت، با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در هتل ویلارد با حضور خبرنگاران رسانه‌های آمریکایی و بین‌المللی، وجوه جدیدی از برنامه بمب‌سازی اتمی رژیم و استمرار تلاش‌هایش برای طراحی و ساختن بمب اتمی بعد از برجام را افشا کرد. به نقل از فاکس نیوز اول اردیبهشت، اعضای شورای ملی مقاومت ایران تصاویر ماهواره‌یی اخیر و اطلاعات به‌دست آمده از منابع در داخل سپاه پاسداران را برای تقویت ادعای خود، که رژیم اسلامی هنوز کار مخفیانه روی آنچه کارشناسان هسته‌ای، تسلیحاتی کردن یا ایستگاه نهایی در مسیر سلاح های هسته‌یی می‌نامند، ارائه دادند. این منبع افزود: تصاویر ماهواره‌یی شورای ملی مقاومت روی پایگاه نظامی پارچین متمرکز است، سایتی که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها دسترسی محدود و شدیداً کنترل‌ شده‌یی به آن داشته‌اند. این عکس‌ها طرح کلی یک منطقه در شمال پایگاه که در آن تأسیسات احاطه شده توسط خاکریز قابل مشاهده است را نشان می‌دهد. به گفته مقامات شورای ملی مقاومت، سایت تازه ساخته شده به‌عنوان "طرح 6" شناخته شده است. خبرگزاریهای مختلفی که این افشاگری را انعکاس داده اند خبر دادند که کاخ سفید روز جمعه با احتیاط به ادعاهای یک گروه مخالف ایرانی پاسخ داد که گفت کار مخفی رژیم ایران روی سلاح هسته‌یی بعدازنقطه عطف توافق هسته‌یی که تهران دو سال پیش با دولت اوباما و پنج قدرت دیگر جهان نهایی کرد بی‌وقفه ادامه داشته است. 

******
مردم آسن آباد از توابع شهرستان مریوان، روز پنجشنبه 31 فروردین در اعتراض به انتقال زباله مریوان به این منطقه با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. در این درگیری چندین نفر مجروح و 10 نفر دستگیر شدند. اسامی مجروحان، اسماعیل عزیزی، محمود رشیدی، علی محمودی و همسرش و هویت برخی از دستگیر ‌شدگان جمال محمودی، رزگار احمدی، سیروان احمدی وخدیجه شریفی که بیش از 60سال سن دارد گزارش شده است.

- نیروهای حکومتی پنجشنبه ۳۱ فروردین، به کولبران کُرد در سردشت یورش برده و
تمامی اجناس آنها را به آتش کشیدند. در تاریخ ۲۶ فروردین‌ نیز، در نتیجه‌ی یورش نیروهای  انتظامی به کولبران در همین منطقه، دستکم چهار کولبر کشته و مجروح شده بودند. نام یکی از کولبران "احمد مام قادری" اعلام شده است. در یک سال گذشته ده‌ها کولبر با گلوله مستقیم  نیروهای حکومتی کشته و یا زخمی شده‌اند. عبدالرحمان درازهی جوان 25ساله بلوچ نیز بر اثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی بر سرش در مسیر جالق – سراوان درجا کشته شد. وی به همراه پسر عمویش در مسیر برگشت از دهستان کله گان به سمت سراوان بود که مأموران انتظامی بدون ایست به سمت خودرو آنها شلیک کردند. ماموران انتظامی وقتی متوجه کشته شدن عبدالرحمان درازهی شدند، صحنه را ترک کرده و در پرونده‌سازی علیه او گفتند که جوان سراوانی به‌طور قاچاقی شهروندان افغانی را به همراه داشته است.

******
مجلس نمایندگان ایالت آریزونا با تصویب یک قطعنامه رسمی، دولت آمریکا را به لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران رژیم ایران فراخواند. این نمایندگان در قطعنامه خود سپاه پاسداران را اصلی‌ترین منبع تروریسم بین‌المللی دانستند و ضمن برشمردن نمونه‌هایی از جنایات سپاه علیه مردم ایران و اعمال تروریستی آن در سراسر منطقه، بر لزوم لیست‌گذاری سپاه تأکید کردند. گفتنی است جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل‌متحد نیز طی مقاله‌یی در نیویورک پست، خواهان لیست‌گذاری سپاه پاسداران و تحریم آن شد. 

******
ستاد انتخابات وزارت کشور رژیم با صدور اطلاعیه‌یی نام 6 نفر از 1630 کاندید نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم را اعلام کرد. آنها عبارتند از: حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، مصطفی میرسلیم، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف و مصطفی هاشمی طبا. از سوی دیگر رحمانی فضلی وزیر کشور کابینه حسن روحانی نسبت به پخش زنده مناظره‌های تلویزیونی و هزینه آن ابراز نگرانی کرد و گفت: ‌شما به من حق می‌دهید که وقتی برنامه‌یی زنده باشد هر کس هر حرفی بخواهد بزند در اون لحظه قابل مدیریت نیست شما همه‌تان شاهد برنامه‌های زنده سال 88 و نتایج ناشی از اون در افکار عمومی و در جامعه بودید هزینه‌یی که ما در سال 88 برای این نوع برنامه‌ها داشتیم هزینه بسیار بالایی بود هم در سیاست داخلی هم در اوضاع بین‌المللی کدورتها ابهامات واقعاً نگران‌کننده بود هنوز هم ما آثارش رو داریم. در خبری دیگر، پاسدار حسین اشتری سرکرده نیروی انتظامی رژیم به اختصاص دادن 300هزار نیرو برای مقابله با خیزشهای اجتماعی که آن را تجمعات غیرقانونی نامید، در جریان نمایش انتخابات خبر داد و گفت نیروی انتظامی آمادگی دارد تا با تجمعات غیرقانونی برخورد کند. 

******
متیو ریکرافت سفیر انگلستان در سازمان ملل‌متحد  در جلسه شورای امنیت گفت:‌رژیم ایران کماکان نقش بی‌ثبات کننده‌ای در منطقه خاورمیانه بازی می‌کند. خبرگزاری فرانسه که این خبر را مخابره می‌کرد به‌نقل از نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل‌متحد نیر نوشت:‌ رژیم ایران و حزب‌الله لبنان دنبال بی‌ثبات کردن خاورمیانه هستند. نیکی هیلی که ریاست دوره‌یی شورای امنیت را به عهده دارد افزود:‌ رژیم ایران دهها سال است که مرتکب اعمال تروریستی در سراسر منطقه می‌شود. 

******
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه 19 آوریل = 30 فروردین، سیاست دولت دونالد ترامپ در قبال رژیم ایران را تشریح کرد. وی در سخنان خود به تحریکات رژیم ایران در منطقه، فعالیتهای تروریستی، فعالیتهای اتمی و نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد. وی همچنین برای اولین بار از سال 2011، به طرح تروریستی قتل سفیر سابق عربستان سعودی در خاک آمریکا اشاره نمود. در بخش مصاحبه امروز، در اینباره با آقای عزیز پاک نژاد گفتگو خواهم داشت.


اخبار زنان؛

- پرستاران در ايران، كمپينی را در شبكه های اجتماعی راه اندازی كرده اند که ضمن بيان اعتراضاتشان، خواهان دستيابی به حقوق اوليه خود گرديده اند. نبود امکانات کافی در بیمارستان‌ها، فاصله بسیار زیاد دستمزد پرستاران با پزشکان، تعرفه گذاری خدمات پرستاری و اجرای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور از اصلی ترين موضوعات اعتراض پرستاران است. 

- ماموران امنیتی، بامداد 29 فروردین، چهار زن بهایی به نامهای مهناز جانثار، مارال راستی، مهراله افشار و نسیم قنواتیان را در بندرعباس و قشم بازداشت کردند. در جريان تفتيش منازل اين افراد، وسايل شخص آنان نيز ضبط شده است.

- سازمان عفو بين الملل روز 20 آوريل 2017 =31 فروردين، يك بيانيه اقدام فوری
برای آتنا دائمی صادر كرد که در آن آمده است: «آتنا دائمی فعال مدنی، از 19فروردين در اعتصاب غذا به سر می برد. او در اعتراض به احكام تعليقی حبس در مورد دو خواهرش، هانيه و انسيه به اتهام «توهين به ماموران در حين انجام وظيفه» دست به چنين اقدامی زده است. همچنین خانم معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی، طی نامه ای به  عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد، خواستار اقدامات مناسب برای بهبود وضعیت زندانیان سیاسی در ایران شد.

- روز يكشنبه 27 فروردين، مسعود قادری پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از فوت 6زن كارگر در سال 95 به دليل فقدان ايمني در كار، خبرداد. وی گفت: «از کل فوت شدگان حوادث کار در 11ماه سال 95،  353 تن مرد و 6 تن زن بودند.» 

- بامداد 28 فروردين حدود صد تن از معلمان بازنشسته کشور كه زنان بخش قابل
توجهی از آنان را تشكيل می دادند، در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. آنها خواستار پرداخت مطالبات مزدی از جمله پایان خدمت، اجرای صحیح همسان سازی مستمری‌ها و ارتقاء خدمات درمانی بیمه تکمیلی شدند.

- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 30 فروردین در جریان همایش "خشونت علیه زنان در محلات حاشیه ای کشور" که در تهران برگزار شد، طراوت مظفریان، یک داوطلب عضو انجمن خیریه جمعیت امام علی در مورد ازدواج اجباری دختران گفت، پنج درصد از اين زنان، با اختلاف 15 تا 40 سال، 10 درصد 10 تا 15 سال و 85 درصد اختلاف سنی کمتر از 10 سال را در تشكيل خانواده تجربه کرده‌اند. مظفريان در مورد عوارض خشونت های خانگی بر اين زنان نيز اعلام كرد:  47 درصد دارای تجربه کوفتگی، 53 درصد دارای شکستگی، 21 درصد جراحت و سه درصد نقص عضو داشته اند.

اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه سوم اردیبهشت، معلمان و مربیان پیش دبستانی، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی، حدود 300تن از مردم استان ایلام، حدود300تن از کارکنان وکارگران شرکت مخابرات روستایی از استانهای لرستان، چهارمحال بختیاری و کهکیلویه وبویراحمد، در مقابل مجلس رژیم، جمعی از رانندگان اتوبوس های شهری کرمانشاه،   
روز شنبه 2 اردیبهشت، بازاریان و کسبه جلفا، زندانیان زندان زاهدان نسبت به بازرسیهای شبانه، غارت شدگان مؤسسه آرمان مقابل دفتر ریاست‌جمهوری رژیم، جمعی از کارگران سد "چم شیر" در گچساران، جمعی از مردم روستای گلما در ساری، 
روز پنجشنبه 31 فروردین، جمعی از کارکنان دانشگاه آزاد واحد سنندج، تعداد زیادی از مهندسان و اعضای سازمان نظام مهندسی در میدان فردوسی و در مقابل بانک شهر تهران    
روز چهارشنبه 30 فروردین، کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان، جمعی از کارگران کارخانه قند یاسوج همراه با خانواده های خود در مقابل استانداری رژیم در کهکیلویه و بویر احمد، جمعی از مردم استان مازنداران با مسدود کردن جاده گهرباران شهرستان میاندورود،
روز سه‌شنبه 29فروردین جمعی از کارگران شرکت شیر پاستوریزه تهران، جمعی از دامداران و کشاورزان شهرستان کوهدشت، جمعی از بازنشستگان ذوب آهن در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در تهران،
 و روز دوشنبه 28 فروردین، جمعی از تاکسیرانان در مقابل فرمانداری رژیم در پیرانشهر، صدها تن از کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز، جمعی از مالباختگان مسکن مهر مقابل شرکت عمران پردیس، سپرده‌گذاران مؤسسه آرمان مقابل بانک مرکزی در تهران، جمعی از معلمان بازنشسته برای چندمین بار در مقابل سازمان برنامه و بودجه رژیم و جمعی از مردم شهرستان اَشکِذَر در استان یزد، دست به تجمع و اعتراض زدند.  
در خبری دیگر، یک مامور نیروی انتظامی در کلانتری ۱۵ اهواز که روز پنجشنبه ۳۱ فروردین برای سرکوب و دستگیری مردم به یکی از محله های این شهر اعزام شده بود،‌ کشته شد. 

اخبار زندان؛

- رژیم بامداد شنبه 2 اردیبهشت یک زندانی که با حروف اختصاری ح.ر و 21 ساله معرفی شده را در ملأعام در شهرستان بابل بدار آویخت. یک زندانی دیگر نیز در زندان پارسیلون خرم آباد اعدام شد. در این روز همچنین حمید معینی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد. حکم قطع دست این قربانی 10 روز پیش از آن، اجرا شده بود.   
روز پنجشنبه 31 فروردین، دو زندانی در زندانهای بروجرد و بندرعباس اعدام شدند.
صبح چهارشنبه۳۰ فروردین؛ دستکم ۷ تن از زندانیان محکوم به اعدام در زندان گوهردشت کرج به شکل جمعی اعدام گردیدند. اسامی سه تن از اعدام شدگان عبارتند از سیامک شفیعی، محسن بابایی و فرزاد قهرمان است. روز چهارشنبه 27 فروردین نیز محمد ساجدین 37 ساله و اهل کوهبان کرمان در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد. سحرگاه سه‌شنبه 29 فروردین زندانی 28 ساله، وحید فتح الله آستانی، در زندان مرکزی تبریز بدار آویخته شد. 

- مسئولان زندان بار ديگر از اعطای مرخصی درمانی به زينب جلاليان، زندانی سياسی محبوس در زندان خوی، جلوگيری كردند. وی به دليل ابتلا به بيماری ناخنك چشم، با خطر جدی نابینا شدن روبروست. زینب جلالیان، 10 سال پیش در سال 1386 از سوی مأموران اطلاعات کرمانشاه دستگیر و به اتهام ارتباط با احزاب کردی در دادگاه انقلاب به اعدام و سپس حبس ابد محکوم گردید. - زندانی سياسی زهرا زهتابچی، محقق علوم اجتماعی و دارای 2 فرزند، از امكان هرگونه مرخصی از زندان محروم شد. وی به اتهام هواداری از مجاهدين خلق به 10سال حبس محكوم شده و از سال 92 در زندان اوين می باشد. پدر و تعدادی از اعضای خانواده خانم زهتابچی، در دهه 60 اعدام شدند. 

******
به نقل از خبرگزاری رویتر جمعه 21 آوریل، شرکت کشتیرانی یانگ مینگ تایوان، روابط خود با رژیم ایران را قطع کرده است.
یانگ مینگ، نخستین شرکت خارجی است که یک سال پس از لغو تحریمها علیه رژیم ایران و از سرگیری همکاری‌ آنان، ارائه خدمات خود به آخوندها را قطع می‌کند. یکی از مدیران اجرایی شرکت یانگ مینگ به خبرگزاری رویتر گفت این تصمیم بعد از بررسی تحریمهای اخیر علیه رژیم ایران و تنشهای جاری ژئوپولیتیک در منطقه و آن چه که بین رژیم ایران، آمریکا و اروپا جریان دارد؛ گرفته شده است.  


اخبار علمی؛

- باستان شناسان در مصر اعلام کردند، با کشف یک گور تاریخی موفق به پیدا کردن 8 جسد مومیایی ِرنگ آمیزی شده با قدمت 3500سال شدند. این مکان در نزدیکی دره شاهان قرار دارد و همراه با 8 جسد، 10 تابوت و مقدار زیادی زیورآلات دوران فرعون هم پیدا شده است. وزارت میراث تاریخی مصر اعلام کرد با کشف این مکان، دهانه دو گور دیگر پدیدار شده و حفاری باستان شناسان ادامه دارد.