صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۱۵، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد حقوق‌بشر، موج اعدامها را در ایران محکوم کرد و چندین مورد از جمله استمرار به‌کارگیری مجازات مرگ، شکنجه، مجازاتهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز را بر شمرد. این وزارتخانه همچنین به فقدان انتخابات آزاد و منصفانه و فقدان قضاییه مستقل، شرایط سخت زندانها، اعدام نوجوانان، محدودیت‌ شدید آزادی تجمع، انجمن، بیان، مذهب و مطبوعات، جمع‌آوری بشقابهای ماهواره‌یی، سرکوب روزنامه‌نگاران، سانسور اینترنت، خشونت و تبعیض علیه زنان، قومیتها و پیروان مذاهب مختلف، قتل های خودسرانه، و فساد رسمی در حکومت، از جمله نقش سپاه پاسداران در فعالیتهای غیرقانونی تجاری و قاچاق در ایران تحت حاکمیت آخوندها اشاره کرد. وزارت خارجه آمریکا در گزارش خود همچنین خاطرنشان کرد که رژیم درخواستهای مکرر گزارشگر ویژه ملل‌متحد را برای بازدید از ایران نادیده گرفته و یا رد کرده است. 

******
در اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در ژنو، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه رژیم، در واکنش به قطعنامه ارائه شده برای محکومیت نقض حقوق‌بشر توسط رژیم، گفت: تصویب قطعنامه وضعیت حقوق‌بشر در ایران در شورای حقوق‌بشر را کاملاً بی‌اساس و غیرقابل قبول می‌دانیم و خواستار اجتناب از چنین رویکردهایی هستیم. 
وی افزود: شورای حقوق‌بشر در موضوع حقوق‌بشر به جای اتهام زنی و صدور قطعنامه‌های بی‌حاصل باید مسیر گفتگو و تعامل را با کشورها هموار کند. پیش‌نویس قطعنامه محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران توسط سوئد و با حمایت شماری دیگر از کشورها، به اجلاس جاری شورای حقوق‌بشر ارائه شده است. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا عراقچی دیپلومات تروریست آخوندها در حاشیه نشست شورای حقوق‌بشر در ژنو عضویت دولت عراق در شورای حقوق‌بشر را به ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق تبریک گفت. جعفری نیز متقابلاً برای ابراز وفاداری به آخوندها گفت: «دولت و مردم ایران قربانی تروریسم از جمله از سوی مجاهدین هستند» و عراق همچنان با حرکتهای سیاسی در حوزه حقوق‌بشر علیه ایران مخالفت خواهد کرد».

اخبار زنان؛


مأموران انتظامی روز شنبه 14اسفند به یک مهمانی زنانه در غرب تهران یورش برده و مهمانان آنرا دستگیر کردند. پاسدار محسن خانچرلی، سرکرده انتظامی غرب استان تهران به خبرگزاری حکومتی تسنیم گفت: این مهمانی «خاص زنانه» بود و تبلیغ برگزاری آن از چندی پیش در فضای مجازی صورت گرفته بود. به گفته این پاسدار محل برگزاری این مهمانی در یکی از باغ‌تالارهای غرب استان تهران بود که توسط مأموران انتظامی پلمپ شد. یورش به میهمانیها طی روزهای اخیر در شهرهای مختلف افزایش یافته است. در جریان این یورشها در اهواز بیش از 30نفر، در سپیدان در استان فارس 14نفر و در انزلی 13نفر دستگیر شدند. 


فرشته ارغوانی، 52 ساله، به دليل تماس تلفنی با برادرش كه 35سال است در خارج از ايران به سر می برد، دستگير و به يك سال حبس محكوم شد. خانم ارغوانی که دارای فرزند و نوه است و به شدت بيمار می باشد در زندانی در روستای تيركُلای ساری محبوس شده است. 

4 شهروند مسيحی، از جمله دو زن به نامهای نانا بدریان اهل تاجیکستان و انوشه رضابخش، از سوی مأموران امنيتی در تهران و اروميه بازداشت شدند. خانم بدریان روز ۴ بهمن بازداشت و بعد از بازجویی و تحمل سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین، به بند عمومی زنان اوين منتقل شده است. خانم انوشه رضابخش و فرزندش نيز در 2 اسفند به بازداشتگاهی در اروميه منتقل گرديده اند و اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست.
قضائیه رژیم 10 اسفند، به دلیل فعالیتهای دانشجویی، اتهام خانم فرزانه جلالی، دانشجوی ستاره دار و فارغ التحصیل رشته مردم شناسی دانشگاه تهران و مدیرمسئول سابق روزنامه صبح این دانشگاه، فعال مدنی و حقوق زنان که دارای رتبه 6 در کنکور کارشناسی ارشد سال 89 می باشد، را «اقدام علیه امنیت کشور» عنوان كرد و از پذیرش وکیل معرفی‌شده وی مصطفی احمدیان، خودداری نمود. فرزانه جلالی از روز پنج شنبه ۵ اسفند در بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه به سر می‌برد. 


 بهروز امیدی، مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری روز 10 اسفند اعلام كرد: «در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ تعداد ۷۹۹ دانش‌آموز دختر بازمانده از تحصیل در دوره‌های متوسطه اول و دوم در سطح استان شناسایی شده است». وی افزود: «از اين تعداد، ۲۱۸ نفر، ازدواج زودموقع داشته اند».
 روز ۸ اسفند، سهیلا مولودی 31 ساله، براثر خطای پزشكی زیر عمل سزارین در بیمارستان بوعلی مریوان، جان خود را از دست داد. به دنبال اين واقعه، شهروندان مريوانی در اعتراض به ناكارآمدی كاركنان حكومتی، دست به يك تجمع اعتراضی زدند. آنها خواستار تعيين هياتی برای رسيدگی به موارد مشابه از مرگ و مير مادران در حين زايمان بودند. 
 سپیده قولیان 21 ساله، دانشجوی سال دوم رشته دامپزشکی اهواز، جمعه شب ۶ اسفند توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد.
نیروهای امنیتی در مورد علت دستگیری و محل بازداشت وی به خانواده اش اطلاعی نداده اند.
 طاهره ریاحی، روزنامه‌نگار محبوس در زندان اوین، در آخرین تماس خود با خانواده اش كه نزدیک به دو هفته پیش صورت گرفته، گفته است: «دیگر منتظر من نباشید».
یک منبع مطلع گفت: «خانواده طاهره ریاحی نمی‌دانند وضعیت جسمی‌اش چطور است فقط می‌دانند حال روحی اش خوب نیست. به آنها اجازه ملاقات داده نمی‌شود با این استدلال که زندانی در حال بازجویی، ملاقات ندارد». طاهره رياحی از هفتم دی‌ در بازداشتگاه اطلاعات در اوين، تحت بازجویی قرار دارد. اتهام طاهره رياحی، تبليغ عليه نظام عنوان شده است. 


******
رژیم از برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری و تبدیل آن به اعتراضات ضدحکومتی اظهار نگرانی می‌کند. سرکرده نیروی انتظامی رژیم در استان فارس دراینباره گفت: هنجارشکنان و کسانی که با ترقه و نارنجک دست ساز، آرامش مردم را سلب کنند با واکنش جدی پلیس مواجه خواهند شد و تا 15 فروردین سال 1396 در بازداشت پلیس خواهند بود. وی افزود: «در روزهای اخیر یک‌میلیون انواع مواد محترقه کشف و 22نفر در این رابطه دستگیر شده است».

اخبار اعتراضی؛

 روز یکشنبه 15 اسفند بیش از 200تن از کارگران پلی اکریل اصفهان مقابل فرمانداری رژیم در مبارکه،  روز شنبه 14 اسفند صدها تن از مجروحان جنگ ایران و عراق، در یک تجمع بی‌سابقه در مقابل ساختمان بنیاد شهید در خیابان طالقانی با ویلچر و برانکارد، کارگران و کارمندان کارخانه روغن نباتی قو در تهران، گروهی از کارگران فضای سبز منطقه دو شهرداری اهواز، جمعی از مردم جیرفت در اعتراض به آلودگی کارخانه آسفالت این شهر،  روز جمعه پرورش دهندگان ماهی، همزمان با سفر اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی به خرمشهر، روز پنجشنبه 12 اسفند، گروهی از کسبه بازار رضا در مشهد،  روز سه شنبه 10 اسفند، رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در مقابل شهرداری رژیم، کارگران و کارمندان کارخانه قو در تهران، کارکنان گروه ملی فولاد اهواز،    
روز دوشنبه 9 اسفند، بیش از 500تن از بازنشستگان فرهنگی در مقابل مجلس رژیم که شمار قابل ملاحظه ای را زنان تشکیل می دادند، 500 تن از کارگران معدن زغال سنـگ نگین طبس، کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان تهران، سه گروه از کارگران نیشکر هفت تپه خوزستان، روز یکشنبه 8 اسفند، جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل، کارگران فاز سیزده پارس جنوبی شرکت پایندان و نیرو پژوه،  مردم شهرستان مریوان، با ماموران حکومتی درگیر شده یا اعتصاب و تجمعات اعتراضی برپا کردند.

******
 بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، ساعت ۲۲ دوشنبه ۹ اسفند افراد ناشناس ۳ نارنجک صوتی به دفتر عضو مجلس رژیم از اندیمشک واقع در جاده سد دز پرتاب کردند. این نارنجکها صدای مهیبی را در منطقه ایجاد کردند.