صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۸، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

یک پناهنده ایرانی که قرار بود روز 28 فوریه از کانادا به ایران دیپورت شود، آزاد شد و توانست ویزای اقامت 2 ساله بگیرد. خانم رقیه عزیزی میرمحله پناهجوی ایرانی هوادار سازمان مجاهدین خلق و از زندانیان سیاسی سابق که همسرش در جریان قتل عام سال 67 اعدام شده و هم اکنون در شهر مونترال در ایالت کبک، زندگی می کند، در نبرد حقوقی خود پیروز شد و از استرداد او به ایران جلوگیری به عمل آمد. لازم به ذکر است که شورای ملی مقاومت ایران روز 4 اسفند در اطلاعیه ای دستگیری و حکم استرداد خانم عزیزی به ایران را محکوم کرده بود. همچنین ایرانیان فعال حقوق بشر و حقوق زنان، برخی نمایندگان و وزرای کانادایی نیز نسبت به استرداد خانم عزیزی، اعتراض کرده بودند. گفتگوی رادیو ایرآوا را با خانم عزیزی اینجا بشنوید.

******
کمیته امور خارجی سنای کانادا، روز 16 فوریه، یک جلسه استماع برای بحث پیرامون لایحه اس 219 که به نام اعمال تحریم‌های غیراتمی علیه رژیم می باشد را برگزار کرد. در این نشست ایروین کاتلر، وزیر پیشین دادگستری کانادا و رئیس و بنیانگذار انجمن حقوق‌بشری رائول والنبرگ و شهرام گلستانه از انجمن ایران دموکراتیک سخنرانی کرده و به سؤالات سناتورها پاسخ دادند. برای پی بردن به مفاد این لایحه و برخی سوالات مطرح شده در این نشست، گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای گلستانه اینجا قابل شنیدن است.

******
پلیس امنیتی و ضد تروریستی نروژ در قسمتی از گزارش سالانه خود از تلاشهای رژیم ایران برای اذیت و آزار پناهندگان و مخالفان ایرانی در این کشور، تحت عنوان «جاسوسی علیه پناهندگان» می‌نویسد، رژیم ایران از جمله حکومتهایی است که سرویسهای اطلاعاتی آن برای دسته‌بندی کردن افراد و گروههایی که بعنوان منتقد و یا مخالف حکومت شناخته می‌شوند، فعال هستند.  هدف وارد آوردن فشار و یا تهدید کردن افراد برای همکاری و یا مجبور کردن آنان به فاصله‌گرفتن از فعالیتهای انتقادی علیه رژیم است. این سرویسها هم‌چنین در صدد بررسی و شناسایی سایر افرادی هستند که دشمن رژیم می باشند. به همین دلیل در سال ۲۰۱۷ نیز بخشی از محیطهای پناهندگی و اپوزیسیون در نروژ همچنان از اهداف این سرویسهای امنیتی خواهند بود. این گزارش می افزاید:«رژیم ایران کار و فعالیت در زمینه توسعه و آزمایش‌ کردن موشکهای بالیستیکی را دنبال می‌کند. در نتیجه، فعالان نروژی که به توسعه فن‌آوری مربوطه مشغولند، بایستی همچنان مراقب تلاش مقامات رژیم ایران برای کسب غیر قانونی(فن آوری) در نروژ باشند. 

******
گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل از بررسی وضعیت حقوق‌بشر ۱۵۹ کشور جهان منتشر شد. در بخش مربوط به ایران در این گزارش آمده است، طی سال گذشته، مقامات جمهوری اسلامی به سرکوب شدید حق برخورداری از آزادی بیان، تشکیل گروههای مدنی، اجتماعات مسالمت‌آمیز و اعتقادات دینی و بازداشت منتقدان و سایر مخالفان مسالمت‌جو و حبس آنان پس از محاکمات بسیار غیرمنصفانه در دادگاههای انقلاب مبادرت ورزیدند. شکنجه و سایر موارد بدرفتاری با بازداشت‌شدگان و زندانیان همچنان رواج کامل داشت و بدون پروا به اجرا گذاشته شد. شلاق، قطع اندامها و سایر مجازاتهای بی‌رحمانه ادامه یافت و اعضای اقلیتهای دینی و قومی با تبعیض و آزار و اذیت و زنان و دختران با خشونت و تبعیض همه‌جانبه مواجه بودند و مقامات بطور وسیع از مجازات اعدام استفاده کردند و صدها مورد حکم اعدام را به اجرا گذاشتند که بعضی از آنها در ملأعام صورت گرفت. دست‌کم دو محکوم زیر سن قانونی در میان اعدام‌شدگان بودند".

******
شرکت میتسوبیشی ژاپن رایزنی برای فروش هواپیما به رژیم ایران را به علت نگرانی از تحریمها و سیاستهای آتی دولت جدید آمریکا متوقف کرده است. 


اخبار زنان؛

- به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس 30 بهمن، دُرسا درخشانی، بازیکن تیم ملی شطرنج ایران و نفر ششم جوانان جهان، به دلیل عدم رعایت حجاب در بازیهای جبل الطارق از شرکت در مسابقات محروم شد. مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج رژیم، درسا و برادرش برنا را به بهانه عدم رعايت حجاب اجباری در مصر و بازی با حريف اسراييلی، سزاوار «جدی ترين برخورد» دانست و تصريح كرد: «اولين اقدام در مورد آنان اين است كه از تمام مسابقاتی كه در ايران و به نام ايران برگزار می شود، محروم می شوند و شانس حضور در تيم ملی را نخواهند داشت. درسا درخشانی ۱۸ ساله اکنون برای ادامه تحصیل ساکن اسپانیاست و به طور مستقل در مسابقات جبل الطارق شرکت کرده بود. برادر او، برنا درخشانی ۱۵ ساله، نیز که شخصا در مسابقات جبل الطارق ثبت نام کرده بود با الکساندر هوزمان، از اسرائیل بازی کرد. 

- ماموران نیروی انتظامی در مشهد به یک مهمانی که به‌مناسبت جشن تولد برگزار شده بود، حمله و 44نفر را بازداشت کردند. به گزارش رسانه‌های حکومتی در این حمله 25 مرد و 19 زن بازداشت شدند. مأموران همچنین 19 خودروی این افراد را توقیف کردند.- بامداد جمعه 2  اسفند یکی از ماموران نیروی انتظامی در تهران کشته شد. میزان، خبرگزاری قوه قضاییه رژیم گزارش داد: «مأمور پلیس امنیت تهران بامداد امروز در درگیری با اراذل و اوباش کشته شد».
اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 8 اسفند، گروهی از کارگران نی‌بُر‌ مجتمع کشت ‌و صنعت هفت‌تپه خوزستان، 
 روز شنبه 7 اسفند، صدهاتن از مخالفان اعدام و خانواده‌های زندانیان زیر اعدام از استانهای تهران، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی، خوزستان، اصفهان و برخی شهرستانهای کشور مانند مشکین دشت البرز و قشم، در مقابل مجلس رژیم، کارگرا شهرداری مشکین شهر، کارگران فولاد اهواز، غارت شدگان کاسپین مقابل ساختمان مرکزی این موسسه در تهران، غارت شدگان موسسه پدیده شاندیز در مشهد، کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری بهبهان،    
روز جمعه 6 اسفند، عده ای از شهروندان ایذه ای در محل سد کارون، جمعی از کارگران پیمانی خدماتی منطقه یک شهرداری اهواز، جمعی از معلمان حق التدریسی آموزش و پرورش در همدان، 
روز پنجشنبه 5 اسفند، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در سیزدهمین روز و فعالان محیط زیست و مردم اهواز همزمان با حضور حسن روحانی در خوزستان، 
روز چهارشنبه 4 اسفند، جمعی از کارگران کارخانه کاشی اصفهان برای چندمین بار، گروهی از کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا در خوزستان، 300 تن از بازرسان و کارشناسان وزارت صنعت و معدن و جمعی از غارت شدگان موسسه کاسپین و غارت شدگان شرکت احیای اراضی کوثر در مقابل مجلس رژیم، گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته پارسیلون در خرم آباد، بیش از 300 تن از کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل بندرعباس،       
روز سه شنبه 3 اسفند، 500 تن از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس، 1000 تن از بازنشستگان پرستاری از سراسر کشور و 400 تن از بازنشستگان کشوری استان خراسان رضوی در مقابل مجلس رژیم، بازنشستگان در خرم آباد، بیش از 500تن از کارکنان شرکت مخابرات از سراسر کشور، جمعی از دانشجویان دانشگاه اراک، عده ای در جلسه سخنرانی معصومه ابتکار در شهر ملایر، و روز دوشنبه 2 اسفند، بیش از 500تن از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بندرعباس، کارگران شرکت مراغ در راهسازی جاده رامیان به شاهرود، بازاریان رفسنجان، جمعی از رانندگان تاکسیهای تلفنی، و کارگران هفت تپه خوزستان، تجمعات اعتراضی برپا کردند.  

******
یک پسر12ساله گنابادی پنجشنبه‌شب اقدام به‌خودکشی کرد. وی با حلق‌آویز کردن خود، به زندگیش پایان داد. از ابتدای سال جاری سه مورد خودکشی در شهرستان گناباد به‌وقوع پیوسته است. 
- خالد احمدیان 27 ساله متاهل و دارای دو کودک، کولبر کرد اهل شهرستان اشنویه روز چهارشنبه 4  اسفند بر اثر شلیک مستقیم
نیروهای انتظامی مستقر در مرز پیرانشهر دو چشم خود را از دست داد. 


اخبار زندان؛

- به نقل از خبرگزاری حکومتی رکنا 30 بهمن، ناهید 32ساله، به اتهام رابطه نامشروع با مردی که در سال ۹۰، او را بیهوش و سپس به وی تجاوز کرده بود، به 15سال حبس و 99ضربه شلاق محكوم شد. مرد مذکور از اقدام خود فیلمبرداری نیز کرده و آن را برای ادامه سوءاستفاده و باجگیری از ناهید به کار گرفته بود. به طرز شگفت انگیزی اما، همسر ۳۸ساله ناهید به نام حمید که سر این مرد را برید و وی را به قتل رسانده، به دليل اثبات «مهدور الدم بودن» مقتول تبرئه شده و در آستانه آزادی قرار دارد.

- رژیم صبح سه شنبه 3 اسفند، دو زندانی به نامهای حسین درویشی کوچکی و فرشید سجادی را د‌ر زندان قروه و کرمانشاه بدار آویخت. 

- احمد منتظری در پی افشای نوار صوتی پدرش حسینعلی منتظری درباره قتل
عامهای سال 1367 روز چهارشنبه  4 اسفند بدون هیچ احضاریه رسمی به دادگاه ویژه روحانیت فرا خوانده و سپس دستگیر شد. سایت منتظری دادگاه ویژه روحانیت را دادگاه فراقاونی خوانده است. احمد منتظری همچنین به زندان و خلع لباس محکوم شده است.


- مهندس کرد مهدیس میرقوامی روز 8 بهمن، یک روز پس از آزادی از زندان اطلاعات در استان کرمانشاه از طریق خوردن قرص برنج، خودکشی کرد. خانم میرقوامی در اداره اطلاعات کرمانشاه، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود.
- بنا به اطلاعیه شورای ملی مقاومت، 2 اسفند، یک زندانی به نام عباس علیپور که در زندان اردبیل در سرمای شدید در حالیکه پاهایش از زمین فاصله داشت به مدت چند شبانه روز با زنجیر به دور میله پرچم در حیاط بسته شده بود، در روز 27 بهمن، فوت کرد.   
- نیروهای حکومتی شنبه شب ۳۰بهمن و یکشنبه صبح اول اسفند با فاصله چند ساعت آقایان محمد بنازاده امیرخیزی ۷۱ ساله و اسدالله هادی ۵۷ ساله دو تن از زندانیان سیاسی آزاد شده را بار دیگر دستگیر و به زندان اوین منتقل کردند. 
آقای امیرخیزی در آذر ۸۸ به‌خاطر تماس تلفنی با فرزند مجاهدش، دستگیر و به پنج سال حبس محکوم شده بود. و از جمله از بیماری سرطان رنج می برد. آقای اسدالله هادی نیز که از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ است، آخرین بار در آذر ۸۹ دستگیر و پس از تحمل پنج سال حبس در مهر ۹۴ از زندان آزاد شده بود. او نیز بیماری حاد قلبی و مشکل ناشنوایی دارد. 

******
پلیس لندن روز 21 فوریه، با انتشار بیانیه‌یی اعلام کرد: "پنج نوجوان که مظنون به پیوستن به یک گروه تروریستی و توطئه برای انجام یک حمله تروریستی بوده‌اند، بازداشت شدند". به گفته پلیس لندن، دو نوجوان 17 و 16ساله روز دوشنبه در جنوب لندن بازداشت شدند. دو نوجوان دیگر در غرب لندن بازداشت شدند. یک نوجوان 15ساله نیز در شرق لندن بازداشت شده است. تحقیقات در خصوص این پرونده آغاز شده است. اروپا در دو سال گذشته تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده است. طی ماههای گذشته حملات تروریستی متعددی در اروپا به‌وقوع پیوسته است.