صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۹، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از جنایتکارترین سران رژیم آخوندها، امروز در سن 82 سالگی مرد. رفسنجانی رئیس جمهور و رئیس اسبق تشخیص مصلحت نظام آخوندها، در قتل عام زندانیان سیاسی دهه 60 و اعزام کودکان در جبهه های جنگ ایران و عراق نقش داشت. رفسنجانی بعنوان تئوریسین ترورهای خارج کشور در دهه 90 میلادی نیز شناخته می شود.

******
روز گذشته شنبه 18 دی= 7 ژانویه ایرانیان آزادیخواه اتاوا در هوایی بسیار سرد در مقابل پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست
وزیر کانادا گرد آمده و خواستار آزادی زندانی سیاسی علی معزی شدند. آقای علی معزی که دوره محکومیتش به پایان رسیده، توسط رژیم به نقطه نامعلومی منتقل شده است. دختران او فروغ و هجرت از اعضای مقاومت ایران، خواستار آزادی پدرشان شده اند. ایرانیان همچنین خواستار آزادی آرش صادقی، مریم اکبری منفرد و همه زندانیان سیاسی در زندانهای رژیم شدند. 


******
در جریان زمین لرزه پنج و یک دهم ریشتری ساعت 6 و سه دقیقه بامداد جمعه 17دی در خنج در استان فارس حداقل 5نفر جان باختند. به گزارش رسانه‌های حکومتی همه جان‌باختگان و مصدومان این حادثه اتباع افغانستان بودند. 
******
-
به گزارش خبرگزاریهای حکومتی روز جمعه 17 دی در درگیری مسلحانه در محدوده مرزی جَکیگور شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان چهار تن از پاسداران رژیم توسط افراد مسلح کشته و مجروح شدند. 


******
پاسداران روز شنبه 18 دی با شلیک مستقیم بدون اخطار قبلی به سرنشینان یک خودرو در شهر سرباز سه تن از شهروندان بلوچ را زخمی کردند. آنان که مسلم دهانی، عبدالحمید و الطاف آسکانی نام دارند هنگام رانندگی با شلیک مستقیم پاسداران مواجه شده که طی آن مسلم دهانی از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و خودروی او چپ شد. این سه تن در بیمارستان خاتم‌الانبیا بستری می باشند. 

******
مأموران رژیم در شهرداری تبریز در میدان صاحب الامر این شهر یک دستفروش را کتک زده و او را که از ناحیه دست مجروح شده بود، راهی بیمارستان کردند. دستفروشان حاضر در محل به این اقدام اعتراض و در مقابل مأموران ایستادگی کردند. چندی پیش نیز مأموران شهرداری تبریز با برچیدن بساط یک لبوفروش در ولی عصر اعتراض مردم این شهر را برانگیختند. 


******
مسئولین بيمارستان خمينی تهران، از انجام عمل پیوند کبد بر روی يك زن بيمار، تنها به اين دليل آنكه گمان می رفته تبعه افغانستان باشد، جلوگيری کردند. این خبر که توسط روزنامه حكومتی «جهان صنعت»، 17ديماه منتشر شده حاکی است، برادر زاده اين زن بيمار تصريح كرد كه خانواده آنها اهل سيستان و بلوچستان هستند و 35سال است در گنبد ساكن می باشند. وی تأكيد كرد كه برای عمل پيوند كبد، مدارك و تاييديه پزشکی‌ قانونی مبنی بر ایرانی بودن زن بيمار، از طريق همسرش در دسترس بوده اما با اين وجود، مقامات بيمارستان، عمل جراحی وی را انجام نداده اند. گفتنی است که افغانهای ساکن ایران، بطور سیستماتیک مورد تبعیض حکومت آخوندها قرار دارند. 


******
 زهرا آیت اللهی، رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی رژیم، در دفاع از ازدواج دختر بچه ها در ايران گفت: «مادربزرگان و پدربزرگان ما در سنین کودکی ازدواج کرده اند و بسیاری از آنها 14 یا 15 ساله بودند... امروز این رویه نیز باید در جامعه ما اجرایی شود».
به نقل از روزنامه حکومتی قانون 13 دی، آيت اللهی تشكيل خانواده را مهمتر از تحصيل برای دختران دانست و گفت: «اینکه دختران با خانواده همسرشان برخورد داشته باشند واجب تر است تا بخواهند انواع و اقسام فرمول های شیمی، فیزیک و ریاضی را یاد بگیرند». آیت اللهی اما نگفت که چرا فرزندان سران و نمایندگان مجلس رژیم در کشورهایی مانند آمریکا به تحصیل مشغولند.
بنا به آمار خود رژیم، دلیل اصلی ازدواج دختران 10 تا 15 ساله، فقر اقتصادی است. نرخ طلاق در ایران طی سالهای گذشته به شدت بالارفته و سن بیوه ها به ۱۶ سالگی رسیده است. این در حالی است که سیستم رفاه و تأمین اجتماعی هیچ طرحی برای حمایت از زنان بی خانمان و بیوه ندارد. 

******

 سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ناجا، 13دی در همايشی، از تشكيل نيروی «پليس كودك» و «پليس قضايی» خبر داد. خبرگزاری حکومتی تسنیم 13 دی، دراینباره گزارش داد.  منتظرالمهدی با بیان اینکه مقابله با بدحجابی در اولویت برنامه‌های پلیس است گفت: «مسئولیت  ترویج فرهنگ حجاب بر عهده 26 دستگاه بوده که در این بین پلیس بعنوان آخرین دستگاه محسوب می‌شود. در موضوع حجاب همه دستگاه‌ها باید وارد شونداخبار اعتراضی؛

 آرش صادقی پس از 72 روز اعتصاب غذا، توانست رژیم ایران را به عقب نشینی
وادار و همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی را روز 14 دی= 3 ژانویه 2017 با قرار وثیقه 500 میلیون تومانی موقتا آزاد سازد و پیروزمندانه به اعتصاب غذای خود پایان دهد. روز دوشنبه 13 دی، صدها تن از مردم در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار آزادی آرش و گلرخ شده بودند. همچنین کارزار درخواست آزادی آرش با هشتگ "آرش را نجات دهید" بازتاب وسیعی در توییتر داشت. پدر آرش، شماری از زندانیان سیاسی و مادر ریحانه جباری، خانم شعله پاکروان نیز در حمایت از آرش صادقی طی مقاطعی دست به اعتصاب‌غذا زدند.
گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن کتابی منتشر نشده در مورد مجازات سنگسار به شش سال زندان محکوم شده بود. لازم به ذکر است که شورای ملی مقاومت نیز عموم ارگانها و مراجع بین المللی مدافع حقوق بشر را به اقدام فوری برای نجات آرش صادقی فرا خوانده بود. آرش صادقی که با ممانعت برای انتقال به بیمارستان مواجه شده بود، روز 18 دی، به بیمارستان طالقانی جهت مداوا منتقل شد اما عليرغم دستور صريح پزشكان مبنی بر ضرورت بستری شدن آرش صادقی در بيمارستان و وخامت حال وی، آرش توسط ماموران سپاه پاسداران به زندان اوين بازگردانیده شد.


- روز یکشنبه 19 دی، 600 تن از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان، بیش از 600 تن از معلمان حق التدریسی در مقابل مجلس رژیم، بیش از 500  تن از کارگران معدن زغال سنگ طرزه در شاهرود، 500 تن از کارگران کارخانه ماشین سازی هپکو اراک برای دومین روز متوالی، بیش از 100 تن از فرهنگیان در اعتراض به تملک زمینهایشان که 30 سال پیش خریداری کرده بودند،   
- روز شنبه 18 دی، سهامداران و سرمایه گذاران بازار سهام در تالار معاملات بورس تهران بدلیل بهم ریختگی های بازار بورس، کارگران شرکت هپکو تولیدکننده ماشین آلات راه سازی و معدن و کشاورزی در اراک، جمعی از بازنشستگان شرکت ماشین سازی در تبریز، جمعی از ورزشکاران اهواز در اعتراض به دخل و تصرف زمینهای ورزشی الهادی کوی علوی، کارگران شهرداری ایذه، جمعی از خوار و بار فروشان بوشهر،  
- روز جمعه 17 دی، متقاضیان مسکن مهر، گروهی از شهروندان داراب در استان فارس، در اعتراض به انتقال دستگاههای تصفیه آب این شهر به اصفهان، گروهی ازاهالی دو روستا در شهرستان دنا در یاسوج بدلیل مشکلات‌ آب کشاورزی، گروهی از اهالی شهرک فجر در شاهرود، جمعی از ساکنین روستای گرداب سفلی در بخش موگرمون شهرستان لنده از شهرهای استان کهکیلویه و بویراحمد،      
- روز پنجشنبه 16 دی، کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز، کارگران شهرداری شهرستان فراغی در استان گلستان، گروهی از متقاضیان مسکن مهر بروجرد، اهالی شهرک فجر شاهرود، نسبت به بی اعتنایی رژیم به وضعیت نابسامان خیابانها، معابر و فضای سبز این شهر،  
- روز چهارشنبه 15 دی، طلافروشان در هشتمین روز در اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان، 260 طلافروشی در زنجان، 
- روز سه‌شنبه 14 دی، کارگران کارخانه گلاسبید (ریزدانه‌های شب تاب فراهان) در اراک 
- روز دوشنبه 13 دی، بخشی از کارگران نیروگاه رامین اهواز در اعتراض به پایین بودن حقوقها با خودداری از خوردن وعده غذایی، کسبه بازار مرکزی آبادان، بیش از 200 تن از کارکنان مؤسسه ثامن الحجج که از شهرهای مختلف به تهران رفته بودند در مقابل مجلس رژیم، 
- روز یکشنبه 12 دی، روستاییان کردآباد از توابع شهرستان تفت، در اعتراض به آلودگی محیط زیست، کارگران کشت و صنعت مهاباد بیش از سه هفته، کارگران کارخانه قند ممسنی در اعتراض به پرداخت نشدن 30 ماه حقوق و 23 ماه حق بیمه، دست به اعتصاب، تحصن و تجمع زدند. 
  

اخبار زندان؛

 زهرا شفیعی ساعاتی پس از آزادی از زندان قرچک ورامین در 14ديماه گفت: «حکمی که از دادگاه داده شد، برای ما در زندان قرائت کردند... برایمان دو سال حکم حبس تعلیقی و ۷۴ ضربه شلاق صادر شده است». زهرا شفیعی به خاطر اعتراض و درخواست آزادی معلمش، محمدعلی طاهری، زندانی شده بود. وی تاكيد كرد: «در مورد حکم که یک حکم واقعاً ناعادلانه است، راضی نیستیم و قرار است اعتراضی داشته باشیم».


- به‌دنبال انتقال زندانی سیاسی علی معزی به نقطه نامعلومی توسط ماموران خامنه‌ای، کمیته‌های پارلمانی از جمله گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، کمیته آلمانی همبستگی برای ایران آزاد کمیته دوستان کانادایی ایران دموکراتیک و حامیان استرالیایی دموکراسی در ایران طی نامه‌ها و بیانیه‌های جداگانه‌یی خواستار اقدام کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل‌متحد برای آزادی فوری علی معزی شدند. رژیم ایران زندانی سیاسی علی معزی را که دوره محکومیت خود را گذرانده، به نقطه نامعلومی منتقل کرده است. دختران او فروغ و هجرت معزی، اعضای مقاومت ایران، خواستار آزادی بلادرنگ پدر خود شده اند. خانواده آقای معزی می گویند، وی از بیماری سرطان رنج می برد و مسئولین زندان از رسیدگیهای پزشکی به او نیز خودداری می کنند.

- زندانی سیاسی بلوچ محمدصابر ملک رئیسی که در نهمین روز از اعتصاب‌غذای خود به‌سر می‌برد پس از نوشتن نامه اعتراضی نسبت به شرایط غیرانسانی زندان توسط رئیس حفاظت زندان اردبیل مورد شکنجه و ضرب ‌و شتم قرار گرفت. مسئولین زندان این زندانی را به مدت 24ساعت به میله پرچم با پابند و دست بند در هوای سرد اردبیل بسته بودند. محمدصابر ملک رئیسی که در سن هفده سالگی دستگیر و در دادگاههای رژیم به پانزده سال زندان محکوم شده است اکنون در هشتمین سال از زندان خود در تبعید به‌سر می‌برد. وی پس از دستگیری مورد شکنجه‌های مأموران اطلاعات قرار داشت به‌طوری‌که پس از هشت سال هنوز آثار آن روی پاها و فکش مشهود می باشد.

- زندانی سیاسی و فعال مدنی و حقوق کودکان آتنا دائمی، پس از باخبر شدن از احضار دو خواهر و همسر خواهرش روز سه شنبه 7 دی به دادسرای زندان اوین، طی نامه ای مشروح خواستار حضور نماینده ای از دادستانی، بند ۲-الف سپاه و یا قوه قضائیه برای ملاقات شد تا بتواند اعتراض خود مبنی بر اینکه این پرونده سازی برای اعمال فشار به اوست و خانواده او هیچ فعالیتی نداشته اند (را) طرح کند. 
بر اساس اخبار منتشر شده، آتنا دائمی پس از چندبار مراجعه به افسر نگهبانی و عدم دریافت پاسخ مناسب، در همان مکان افسرنگهبانی دست به تحصن زد که این تحصن دو روزه شامل یک روز اعتصاب کامل خشک و تر بود. بعد از دو روز رئیس زندان، چهارمحالی، وی را برای ملاقات خواست و او را تهدید کرد که شکایت خود از سپاه را پس بگیرد، چون نه تنها راه به جایی نمی برد بلکه به ضرر خودش نیز خواهد بود.

- بنا‌ به گزارشهای دریافتی منابع مقاومت ایران، سرهنگ پاسدار شکیبا از مسئولین زندان گوهردشت کرج از تحویل وسایل زندانی سیاسی ارژنگ داودی که در زندان زابل در تبعید و در سرما بدون لباس گرم به‌سر می‌برد، خودداری می‌کند. 
زندانی سیاسی ارژنگ داودی در مراحل مختلف در اعتراض به ضرب ‌و شتم و شکنجه زندانیان که تحت نظر سرکرده حفاظت زندان گوهردشت کرج غلامرضا رضایی انجام می‌گرفت، مورد غضب رضایی قرار می‌گرفت.


- رئیس پلیس راه خراسان جنوبی پنجشنبه 15دی از صدور حکم  ۷۴ ضربه شلاق
برای یک راننده به اتهام توهین به مأموران پلیس راه استان خبر داد. 
- صبح یکشنبه 19 دی دو زندانی به نامهای س.کشمند افسر بازنشسته نیروی انتظامی و م.محمدی در شهرستان سرپل‌ذهاب در محوطه "پل انقلاب" این شهر در ملأعام حلق‌آویز شدند. صبح پنجشنبه 16 دی دو زندانی به‌نامهای تراب رشیدی و علی چشمه نوشی در زندان گوهردشت کرج حلق‌آویز شدند. روز 14 دی نیز 4 زندانی دیگر در زندان مرکزی کرج و در روزهای 13 و  14 دی نیز سه زندانی 30، 34 و 36ساله در زندان قزوین بدار آویخته شدند. یک زندانی به نام محمد زبردست نیز که از سال 90 در اسارت بسر می برد روز چهارشنبه 15 دی، در زندان مرکزی رشت اعدام شد. در همین روز ماموران حکومتی، 3 زندانی را در زندان قزلحصار کرج اعدام کردند. رژیم عصر روز شنبه 18د‌ی همچنین چهار زندانی به نامهای سیامک شفیعی، ابوذر علیجانی، محمد کوهی و رضا نقی زاده را برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل کرد. 

- مسئولین در زندان تهران بزرگ سوییت‌هایی به قصد فشار و مجازات زندانیان با شرایط مشابه کهریزک ایجاد کرده‌اند. این سوییت‌ها شامل ۸ اتاق با ابعاد سه متر در چهار متر بوده و در هر سوییت ده نفر به‌زور جا داده شده‌اند. این سوییتها به‌حالت دربسته بوده و هم‌اکنون بیش از ۵۰ زندانی در آنها محبوس شده‌اند که حداقل ده نفر از آنها جزو محکومین به اعدام هستند. این زندانیان ملاقات ندارند و فقط هر دو روز یکبار به مدت ۵ دقیقه می‌توانند با خانواده‌های خود تماس بگیرند. این سوئیت از هر نظر محدود است. زندانیان بدون وسایل ضروری و با حداقل لباس (فقط لباس زیر) به این محل منتقل می‌شوند. آب گرم ندارند و هیچ‌گونه لباس دیگری در اختیار آنان نمی‌گذارند. زندانیان از حداقلهای مربوط به فروشگاه و چراغخانه نیز محروم هستند. همچنین عوامل زندان هفته‌یی یکبار به بهانه تفکیک اتاقها و بازرسی به داخل بند می‌ریزند و زندانیان را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند. 

- مأموران امنیتی رژیم، یک جوان بهایی به نام مهبد اتحادی، 23ساله، ساکن یزد را در روز یکشنبه 12 دی بدون ذکر هیچ دلیلی دستگیر کردند. وی در یک شرکت جهانگردی مشغول به کار بود. 
******
هیأت مطبوعاتی وادی بردا در سوریه اعلام کرد، آرامش نسبی برقرار شده در این منطقه صبح شنبه 18 دی با شلیک گلوله‌های خمپاره و تیربارهای سنگین شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و نظامیان اسد مختل شد. 

******

روز جمعه 6 ژانویه، استبان سانتیاگوی 26 ساله، که از سابقه خدمت در ارتش و جنگیدن در عراق برخوردار بود، بسوی مردم در فرودگاه بین المللی میامی در ایالت فلوریدای آمریکا آتش گشود که 5 تن کشته و 8 تن دیگر زخمی شدند. ضارب توسط پلیس دستگیر شد.


******
بنا به گزارش سایت مجاهدین خلق، همزمان با آغاز به کار یکصد و پانزدهمین کنگره آمریکا رهبران حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا در حال تدوین طرح‌های قانونی علیه رژیم ایران هستند که به اعتقاد آنها به آسانی خواهد توانست نظر مساعد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا را جلب کند. یکی از این طرحها، شرکتهایی را که با رژیم تهران تجارت می‌کنند با افزایش نرخ مالیات و وضع محدودیت‌های دیگر جریمه می‌کند. طرح دیگر  سپاه پاسداران را به‌خاطر حمایت از دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه هدف تحریم قرار می‌دهد و طرح قانونی دیگر که در دستور کار قانونگذاران آمریکایی است، خواستار جلوگیری از معامله شرکتهای هواپیماسازی «بوئینگ» و «ایرباس» با شرکت هواپیمایی «ایران‌ایر» است. کنگره آمریکا همچنین طرحهای متعددی برای مجازات رژیم ایران به‌خاطر حمایت از تروریسم، نقض حقوق‌بشر و آزمایش موشکهای بالستیکی در دستور کار دارد.