صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۲۶، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

  رژیم، سحرگاه شنبه 25 دی، 20 زندانی را در زندانهای گوهردشت و  قزلحصار کرج بطور جمعی حلق آویز کرد. سازمانهای مدافع حقوق بشر پیشتر خواستار توقف اجرای حکم اعدام این قربانیان شده بودند. ده زندانی اعدام شده قزلحصار کرج از زندان مرکزی این شهر منتقل شده بودند. اسامی برخی از این قربانیان، عبارتند از:
محمد سلیمانی و علیرضا مرادی، علی محمد لرستانی؛ عبدالبصیر آرمان (افغانی الاصل)، دکتر مجید منفرد، علی یوسفی، امید گرشاسبی، علی عبادی، مجید بدلو و حسین کرمانی. 4تن از 10زندانی اعدام شده در گوهردشت کرج نیز سعید تیموری، ابوذر علیجانی، رضا نقی‌زاده و سیامک شفیعی نام داشتند. 

****** 

تلویزیون رژیم روز پنجشنبه 23دی در نگرانی از بازنگری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا در مورد برجام گفت: گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید بازنگری کامل در توافقنامه هسته‌یی با ایران را پیگیری خواهد کرد. رکس تیلرسون وزیر خارجه منتخب ترامپ، در جلسه بررسی صلاحیت کمیته روابط خارجی سنا گفت: اگر تأیید شوم برای محدود کردن ایران در پیشرفت برای ساخت سلاح هسته‌یی پیشنهادهایی دارم که با موضع ترامپ همخوانی دارد. تیلرسون افزود، ما باید پایبندی ایران به این توافق و توانایی آمریکا در راستی‌آزمایی را بررسی کنیم و اطمینان یابیم همه ساز و کارهای در دسترس برای پایبندی آنها به توافق را اجرا می‌کنیم.
همچنین در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، ژنرال جیمز متیس بر ضرورت مجازات رژیم ایران به‌خاطر نقش بی‌ثبات کننده و آزمایشهای موشکی تأکید کرد. وی در پاسخ به سوال سناتور لیندزی گراهام در مورد چگونگی تغییر توافق اتمی با رژیم ایران گفت: اولین چیز این است که من از کنگره می‌خواهم یک کمیته مشترک از کمیته‌های بانکی و نیروهای مسلح تشکیل دهند تا بر اجرای برجام نظارت کنند که اگر تقلبی در کار بوده باشد در آن صورت کنگره در جریان قرار گیرد که چه خبر است و همزمان ما مطمئن شویم که سرویسهای اطلاعاتی ما کامل بوده و آنها را زیر نظر دارند. این مستلزم کار با سرویسهای اطلاعاتی متحدانمان می‌باشد که دارای توانایی‌های منحصر به‌ فردی هستند که در داخل آن کشور کار می‌کنند. فراتر از آن می‌توانیم یک دفاع مشترک هوایی برای متحدانمان در خلیج ‌فارس ایجاد کنیم تا بتوانند با ما کار کنند و هر زمانی که ما رژیم ایران را گیر بیاندازیم که درصدد نوعی فعالیت تروریستی باشد آن را به سازمان ملل‌ متحد برده و آن را برای جهان افشا کنیم. ژنرال متیس معتقد است رژیم ایران بخاطر بی ثبات کردن خاورمیانه و آزمایشهای موشکی باید مورد تحریم بین المللی قرار گیرد. گفتگوی رادیو ایرآوا درباره مرگ رفسنجانی و سیاست خارجی ترامپ با آقای حسن داعی را اینجا بشنوید.   

******
 یک سازمان فرانسوی، خواستار تحریم کلی فوتبال ایران به‌دلیل اعدام در ورزشگاهها شده است. پایگاه فرانسوی سوفوت 
SOfoot 
فرانسه نوشت فیفا اخیراً بندی به اساسنامه خود اضافه کرده که در آن با تکیه بر حقوق‌بشر، درصدد برخورد با کشورهایی است که در استادیوم‌های ورزشی اعدام برگزار می‌کنند. نام رژیم ایران نیز بعنوان رژیمی که اقدام به این کار کرده، در گزارش فیفا آمده است. 
در همین رابطه سازمان حقوق‌بشری
 ECPM
 در فرانسه نامه‌یی به رئیس فیفا نوشته و از فیفا خواسته است تا رژیم ایران را تحریم و از تمامی رقابتهای بین‌المللی حذف کند. مدیر این سازمان درباره نامه به رئیس فیفا گفت:‌ فیفا نمی‌تواند بگوید که به این رفتار بی‌توجه است. اگر من یک بازیکن بودم در جایی که یک انسان اعدام شده، بازی نمی‌کردم. بنا‌ به گزارشهای منتشر شده دبیرکل فیفا در واکنش به این اعتراضها گفته است: 'فیفا این اقدامات را محکوم می‌کند. خاطرنشان می‌شود در گزارشی که به فیفا نوشته شده آمده است اول مهر 95یک زندانی در زمین فوتبال نیریز در استان فارس اعدام شده است".


******
هیل نشریه کنگره آمریکا طی مقاله‌یی به قلم استراون استیونسون رئیس بنیاد اروپایی آزادی عراق نوشت: «بنا‌ به گزارشهای غیر رسمی از ایران، ابراهیم رئیسی محتمل است جانشین رفسنجانی در رأس نهاد مجمع تشخیص مصلحت بشود که قرار است اختلافات بین مجلس و شورای نگهبان را حل و فصل کند. 
گرچه ابراهیم رئیسی نسبتاً ناشناخته بوده اما این آخوند 56ساله یک عضو کلیدی کمیسیون مرگ بوده که در تابستان 1988 ناظر بر قتل ‌عام 30هزار زندانی سیاسی بود که عمدتاً اعضای اپوزیسیون مجاهدین خلق ایران را شامل می‌شد. 
آقای استیونسون افزود: وقتی دونالد ترامپ اواخر این ماه وارد کاخ سفید شود، رکس تیلرسون وزیر خارجه نمی‌تواند اجازه دهد این جنایت وحشتناک بی‌مجازات بماند به‌ خصوص که می‌داند این جانیان نه تنها هنوز زنده‌اند بلکه در رأس مواضع قدرت هم قرار دارند. قاتلانی مانند رئیسی باید به پای حساب آورده شوند و به ‌خاطر جنایت علیه بشریت محاکمه شوند.

اخبار زنان؛

- معصومه ضیاء یکی از اعضای گروه عرفان حلقه، به سلول انفرادی بند 209 زندان اوین، منتقل شد. وی در 17دی، پس از بازگشت به ايران در فرودگاه تهران از سوی ماموران امنيتی بازداشت و به مكان نامعلومی منتقل شده بود. خواهرِ معصومه ضياء، روز 23دی، خبر تماس وی با دخترش و اطلاع از محل حبس اش را اعلام نمود.
  
- به نقل از وب سایت حکومتی جام جم آنلاین 23 دی، دو دختر جوان به دليل
موتورسواری در شهر دزفول از سوی ماموران انتظامی بازداشت شدند. 
علی الهامی از فرماندهان انتظامی در اينباره گفت، «دو دختر هنجار شکن از نبود نیروی انتظامی در بوستان جنگلی دزفول سوء استفاده کرده و در اقدامی ناپسند و مخالف با ارزش ها‌ و هنجارهای جامعه اقدام به موتور سواری کردند... نیروی انتظامی اقدامات گسترده ای را برای دستگیری این دو دختر انجام داد».

- مدیرکل ارشاد استان مرکزی، از لغو تمامی کنسرت های موسيقی در اراک تا اطلاع ثانوی خبر داد. دليل اين تصميم، اجرای خوانندگان زن عنوان شده است. مهدی حقیقی در اين باره به پلمپ یک سالن موسيقی نيز اشاره كرد و گفت: «28 آذرماه مراسمی از سوی آموزش و پرورش برگزار شد... در کلیپی که از این برنامه پخش شد، حضور یک خواننده زن از فاصله بسیار دور دیده می‌شد و من معتقدم که تک‌خوانی نبوده بلکه دو خواننده در این مراسم حضور داشتند... از آنجا که این مسئله به معضلی برای استان تبدیل می‌شد، تصمیم گرفتیم، در شهر اراک کنسرت برگزار نشود». (خبرگزاری 

حكومتی ايلنا – 23دی 1395)


- بهشید ارفع نیا، عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز، در مصاحبه ای در 23دی، در مورد تبعیض نهادينه شده عليه زنان در ايران تصريح كرد، «در بسیاری از قوانین، حقوق زنان تضییع شده و اهم آن‌ها هم ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی است که ریاست خانواده را با مرد می‌داند». وی افزود: «در واقع زنان در هیچ کجای جامعه و خانواده نقش والایی ندارند حتی اگر تحصیلات عالیه داشته و متخصص باشد، همیشه به عنوان شهروند درجه دو به آنها‌ نگاه می‌شود». 
 (خبرگزاری حكومتی ايلنا – 23دی 1395)


-  خبرگزاری حکومتی ایسنا 21 دی گزارش داد: دو شطرنج باز زن، از حضور در رقابتهای قهرمانی شطرنج زنان 2017 كه امسال در تهران برگزار می شود، انصراف دادند.  علت عدم حضور ایرینا کراش، شطرنج باز آمریکایی، فقدان امنيت در ايران عنوان شده است.
ماریا موزیچوک، بازیکن 24 ساله و مطرح اوکراینی نيز که سابقه قهرمانی شطرنج زنان در سال 2015 و نایب قهرمانی در سال 2016 را دارد، به دلیل حجاب اجباری از حضور در مسابقات تهران انصراف داده است.


- روز یکشنبه ۱۹ دی‌ نازنین زاغری رتکلیف به دلیل ممانعت سپاه پاسداران، از ملاقات با خانواده و دیدن فرزند دوساله‌اش محروم ماند. مسئولان سالن ملاقات اعلام کردند که دستور ملاقات در جای ديگری صادر شده و آنها اجازه دادن ملاقات، ندارند. سازمان عفو بين الملل پيش از اين، در 29آذر، يك بيانيه اقدام فوری در مورد وضعيت نازنين زاغری در زندان منتشر كرد و در آن نسبت به فشار ماموران بر وی در مورد نگهداری فرزندش در زندان، هشدار داد.اخبار اعتراضی؛

- روز یکشنبه 26 دی، کارگران شرکت هپکو در اراک برای ششمین روز متوالی، کارگران کارخانه کاشی و سرامیک احسان در میبد استان یزد، مربیان پیش دبستانی ساری برای چندمین بار در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم، کاگران شرکت انرژی گستر فولاد سفیددشت در استان چهار محال و بختیاری برای دومین روز متوالی، 

 - روز شنبه 25 دی، بیش از دوهزار تن از بازنشستگان پیش از موعد سازمان تامین اجتماعی که 10268 نفر از استانهای سراسر کشور را نمایندگی می کنند، برای چندمین بار در مقابل مجلس رژیم، کارگران شرکت آونگان اراک، بزرگترین تولید کننده دکلهای انتقال برق در خاورمیانه، جمعی از دستفروشان یزد به اخاذی شبانه 12هزار و 500 تومان شهرداری رژیم از دستفروشان، جمعی از مردم شهرک شاهد ارومیه مقابل دادسرای رژیم و دفتر قاضی‌پور عضو مجلس به نداشتن آب، گاز، برق، مدرسه و داروخانه، کارگران شهرداری کنگاور در استان کرمانشاه، کارگران شرکت ماشین‌آلات هپکو در اراک برای پنجمین روز متوالی،کارگران نی بر کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در شوش، جمعی از اولیای دانش‌آموزان مقطع چهارم ابتدایی دبستان دخترانه صائب در تبریز که بدون معلم است، 

- روز جمعه 24 دی، بیش از 500 تن از کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در اعتراض به پرداخت نشدن 3ماه و نیم حقوق عقب افتاده، جمعی از معلمان پیش دبستانی شهرستان شفت در اعتراض به جایگزین نکردن نیروهای بومی  

- روز پنجشنبه 23 دی، صدها تن از کارگران و رانندگان شاغل در سد کانی سیب در پیرانشهر، جمعی از کارگران طرح 2هزار واحدی مسکن مهر نفت در اهواز، کارگران شرکت کنتورسازی قزوین،     

- روز چهارشنبه 22 دی، جمعی از کشاورزان هندیجان در اعتراض به خشکی رودخانه زهره و برداشتهای بی‌رویه آب رودخانه در بالادست، بازنشستگان فولاد برای چندمین بار در مقابل مجلس رژیم، جمعی از کارکنان بیمه کشاورزی، حدود 300نفر از کارکنان صندوق بیمه کشاورزی در تهران، کارگران کارخانه سامان کاشی مقابل اداره تأمین اجتماعی رژیم در بروجرد در استان لرستان        

- روز سه شنبه 21 دی، جمعی از کارگران شهرداری کوزران از توابع استان کرمانشاه،

- روز دوشنبه 20 دی، جمعی از مردم شیراز در اعتراض به گسترش پخش پارازیت تجمع کردند. آنها همچنین برای یک تجمع اعتراضی دیگر روز 28 دی فراخوان دادند. در همین روز، گروهی از کارگران شاغل در پروژه ساخت روگذر و زیرگذر شهر گرگان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده، 500تن از کارگران شرکت تولید تجهیزات سنگین «هپکو» اراک برای سومین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده خود، کارگران کارخانه‌های کانسرام و سیمان در شهرستان طبس از توابع استان خراسان جنوبی، کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد،   

- روز یکشنبه هفته گذشته 19 دی نیز، جمع کثیری از فروشندگان مبلمان مازندران در اعتراض به برگزاری بیش از حد نمایشگاه مبلمان که باعث ضربه شدید به بازار شده و  جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری دزفول،
تجمعات اعتراضی برپا کردند.     اخبار زندان؛

رژیم ساعت 7 و 45 دقیقه صبح یکشنبه 26دی یک زندانی به نام شمس الدین.ر را در زندان شهاب کرمان بدار آویخت. یک زندانی 37 ساله به نام بابک اصغری اهل قروه کردستان، نیز روز پنجشنبه 23 دی در زندان مرکزی همدان به دار آویخته شد. - قضاییه رژیم دو جوان به نامهای فرهاد و سعید را به اعدام و تحمل 999 ضربه شلاق محکوم کرد. این حکم در شعبه هشتم دادگاه تهران به‌ریاست قاضی شرع، حسین اصغرزاده صادر شده است. ایندو در زندان در انتظار اجرای حکم می باشند.
روز چهارشنبه 22 دی نیز ناصر سلطانی اهل میاندوآب در زندان ارومیه بدار آویخته شد. این زندانی روز سه‌شنبه به همراه دو زندانی دیگر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

حکم اعدام دو زندانی دیگر «زهرا محمد پور اهل مهاباد و محمد رسول هشتیانی اهل ارومیه» موقتاً متوقف شد و به بندهای مربوطه بازگشتند. یک زندانی دیگر به نام مرتضی حیدری که دارای یک دختر 5 ساله بود، نیز روز سه شنبه 21 دی، در زندان مراغه اعدام شد. 
- بر اساس گزارش دریافتی منابع خبری مقاومت ایران، یک زندانی به نام نصرت الله خزایی در زندان قزوین در روز 13 دی ماه اعدام شده است. برادر این زندانی گفته که برادرش سابقه‌یی نداشته و پرونده با درخواست ماده ۲۰ به تهران فرستاده شده بود و هنوز جوابی نیامده بود. در تماس وی با دادستانی به او گفته شده بود که پرونده برادرش هنوز در حال بررسی است و یک‌ماه دیگر باید زنگ بزند. جواب دادم برادرم را اعدام کرده‌اند و امروز مراسم ختم هفتم است.

******
شورای ملی مقاومت ایران 25 دی در اطلاعیه ای نسبت به توطئه علیه جان زندانی سیاسی علی
معزی که از بیماریهای سرطان و انسداد روده رنج می برد، هشدار داد و عموم مراجع بین‌المللی حقوق‌بشر به‌ویژه کمیسر عالی حقوق‌بشر و گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران را به اقدامی فوری و مؤثر برای نجات جان زندانی سیاسی آقای علی معزی فرا‌خواند. این اطلاعیه اعلام کرد: آقای معزی از زندانیان سالن ۱۲ بند ۴ زندان گوهردشت، در روز ۱۵ دی (۴ ژانویه) پس از ملاقات هفتگی با خانواده‌اش توسط عوامل اطلاعاتی رژیم در زندان گوهردشت ربوده شد. بنا بر شاهدان عینی مسئولین زندان وی را پس از ملاقات روی زمین کشیده و پیراهن او را پاره کرده و با زور با خود بردند. وی در حال حاضر به سلول انفرادی زندان اوین انتقال یافته و ممنوع‌الملاقات است. گفتنی است دو دختر او که از اعضای مقاومت ایران هستند، خواستار آزادی پدر بیمارشان می باشند.

- زندانی سیاسی سعید شیرزاد در 37مین روز اعتصاب غذای خود در زندان گوهردشت کرج در پی وخامت حال به بیمارستان خمینی منتقل و سپس به زندان بازگردانده شد. وی در پی افت شدید فشار خون «۷ روی ۵»، لرزش زیاد بدن و ضعف در تکلم به بیمارستان منتقل شده بود. 
به نقل از کانال تلگرام خانم شعله پاکروان فعال علیه مجازات اعدام، روز شنبه 25 دی، چندین زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر در زندانهای رژیم در اعتصاب غذا می باشند که حالشان وخیم گزارش شده است. این زندانیان عبارتند از: نزار زکا، محمدرضا نکونام، مهدی کوخیان، احمدرضا جلالی، فواد یوسفی، محمدصابر ملک رئیسی، فرشید ملک زاده و شهلا محمدیانی که در اعتراض به بازداشت غیرقانونی برادرش هیمن محمدیانی در اعتصاب غذاست.


 ******
روز سه‌شنبه 21 دی بدون اخطار قبلی با شلیک مستقیم پاسداران، 5تن از کولبران در مرز "تمرچین" شهرستان پیرانشهر زخمی شدند. این در حالی بود که آنان در داخل خاک اقلیم کردستان عراق بودند. اسامی پنج کولبری که زخمی شده و اکنون در مراکز درمانی پیرانشهر بستری هستند عبارتند از حاصل، اسماعیل که کمتر از ١٨ سال سن دارد، جعفر، بهنام، محمد و مامه. در اثر شلیک پاسداران در ماه آذر سال جاری نیز 11 کولبر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که سه تن از آنان جان باختند.