صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۲، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهحمله تروریستی به یک کلوپ در ساعت آغازین روز اول ژانویه 2017 در استانبول 39 کشته و 69 زخمی برجای گذاشته است که تعدادی از قربانیان از اتباع کشورهای خارجی هستند. به گزارش خبرگزاری فرانسه احتمالا دو نفر که لباس بابا نوئل پوشیده بودند به کلوپ رینا که800 نفر در آن برای جشن سال نو میلادی حضور پیدا کرده بودند حمله کرده و مردم را به گلوله بستند. 
اخبار اعتراضی؛

- روز یکشنبه 12 دی، جمعی از مردم نیشابور در اعتراض به نبود زیر گذر در مسیر خط راه‌آهن این شهر؛ خط راه‌آهن قطار سمنان به مشهد را بسته و مانع از حرکت قطار شدند.
همچنین در این روز کشاورزان هندیجان در اعتراض به انتصاب مدیریت جدید اداره کشاورزی این شهرستان دست به تجمع زده و مانع برگزاری مراسم معارفه شدند.


- روز شنبه 11 دی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به پولی شدن دروس جُبرانی در محل دانشگاه، کارگران کارخانه قند یاسوج به‌دلیل پرداخت نشدن مطالبات خود در مقابل بانک تجارت کهگیلویه و بویر احمد، کارگران صنعت نساجی یزد مقابل سازمان معدن و تجارت رژیم د‌ر یزد در اعتراض به واردات بی‌رویه پارچه چینی، بیش از ۵۰۰ تن از معدنکاران طرزه در شهرستان شاهرود در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق و مطالبات عقب‌افتاده خود،
- روز دوشنبه 6 دی، کارگران شرکت پلي اکريل اصفهان، متقاضیان مسکن پردیس کرج، کارگران آزاد راه پونل به تالش، كارگران شهرداري بجنورد ، کشاورزان گچساران و کارگران موتوریست مولد برق رجاء در تهران، بیش از ۵۰۰ تن از متقاضیان مسکن مهر پردیس در اعتراض به‌عملکرد وزارت راه و شهرسازی رژیم و شرکت عمران پردیس و تحویل نشدن واحدهای مسکن مهر پس از ۵ سال، مقابل دیوان عدالت اداری رژیم،
- روز سه شنبه 7 دی جمعی از کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت‌تپه 
- روز چهارشنبه 8 دی، عده‌یی از غارت شدگان پدیده در مشهد، جمعی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه برای دومین روز، 
- روز پنجشنبه 9 دی، جمعی از کارگران پروژه خیابان قیام یزد در مقابل استانداری رژیم، 
کارگران شهرداری حر از توابع شهرستان شوش، 
زندانیان بند ده زندان گوهردشت کرج در اعتراض به خودکشی و خودزنی برخی از زندانیان عادی و عدم رسیدگی به زندانیان، 
روز یکشنبه 5 دی، جمعی از مردم مشهد در اعتراض به کلاهبرداری کارگزاران رژیم در پروژه مسکونی "بروجردی"، بیش از 150تن از کارمندان قراردادی وابسته به اداره کشاورزی در مقابل مجلس رژیم، بیش از صد تن از دانشجویان دندان پزشکی در بوشهر، اهالی شهر دیشموک در استان کهگیلویه و بویراحمد در مقابل بخشداری رژیم، تجمعات اعتراضی برپا کردند.
همچنین در روز پنجشنبه 9 دی، مردم مرودشت پس از قتل علی اکبر زارع بدست مأموران نیروی انتظامی با آنها درگیر شدند.
ماموران حکومتی از پشت با خودرو به موتورسیکلت وی زده و علی اکبر زارع بر اثر پرت شدن از موتورسیکلت و برخورد سر با جدول کنار خیابان درجا به قتل رسید.


اخبار زندان؛

 در حالیکه قرار وثیقه برای آزادی گلرخ ابراهیمی ایرایی همسر آرش صادقی صادر
شده است، اما مسئولین زندان اوین از آزادی گلرخ جلوگیری می کنند. آرش صادقی در زندان اوین در هفتادمین روز اعتصاب غذای خود می باشد و حال او خطرناک گزارش شده است. آرش صادقی اعلام کرده تا آزادی گلرخ، اعتصاب غذایش را نمی شکند. گفتنی است پدر آرش نیز از جمعه هفته گذشته دست به اعتصاب‌غذا زده است. 

 زندانی سیاسی زرتشت احمدی راغب روز شنبه 11 دی، سیزدهمین روز
اعتصاب‌غذای خود را سپری کرد. وی در اعتراض به شرایط ضدانسانی و وضعیت پرونده و بلاتکلیفی خود در زندان اوین دست به اعتصاب‌غذا زده است. وی پس از تحمل یک ماه حبس در سلول انفرادی روز 23آذر به سالن 1 بند 4 اوین منتقل گردید و قرار بود که بعد از انتقال وی به بند وضعیتش تعیین‌تکلیف شود. چندین زندانی دیگر از جمله سعید شیرزاد، محمدعلی طاهری و تعدادی از هواداران او، مهدی کوخیان، و علی شریعتی هم اینک در زندانهای مختلف در اعتصاب غذا بسر می برند. لازم به ذکر است که وضعیت علی شریعتی در شصتمین روز اعتصاب غذا وخیم گزارش می شود.   

 منیژه فاتحی، دانشجوی 23ساله اهل بوكان، ۲۸دی در دادگاه انقلاب رژیم در مهاباد، محاکمه خواهد شد. منيژه فاتحی از اسفند سال گذشته در بازداشت اداره اطلاعات شهرهای بوکان، مهاباد و ارومیه بوده است. 
اتهام وی، «ارتباط با احزاب مخالف کُرد» عنوان شده است
 رژیم  صبح چهارشنبه ۸ دی يك زندانی به نام جواد رشیدی را در زندان تبريز و یک زندانی دیگر به نام خالد جوهری را روز سه شنبه 7 دی اعدام كرد. روز یکشنبه 5 دی نیز دو زندانی به نامهای ولی الله رشنو و قدرت ابراهیمی اعدام شدند. در هفته ای که گذشت یک جوان بلوچ نیز در بازار شهر ایرانشهر در ملاء عام شلاق زده شد. 


 قضاییه رژیم روز چهارشنبه اول دی بار دیگر "آمانج ویسی" را که در هنگام دستگیری فقط 15سال سن داشت محاکمه کرد. آمانج که متولد 1370 است از ده سال پیش تاکنون در زندان مریوان در استان کردستان در انتظار اعدام به‌سر می‌برد. 

زنان شاغل در شرکت مهندسی مشاور مشانیر با تبعیض و محدودیت مواجه هستند 
بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده از سوی تعاونی وزارت دفاع، زنان امكان اضافه كاری ندارند و مشروط به كار در زمانبندی های محدود می باشند. علاوه بر این، کلیه کارکنان این شرکت به دلیل واگذاری آن به وزارت دفاع رژیم، از دست‌کم یک سال پیش حقوق دریافت نکرده اند. 

 - فریناز مختاری، شهروند بهایی ساکن بیرجند به دلیل اعتقاد به آیین بهاییت از دانشگاه دخترانه فنی و حرفه ای بیرجند اخراج شد. بنا به اطلاعاتی که در اینترنت منتشر شده، در تاریخ ۵ دیماه مسوولين امر با فریناز مختاری تماس گرفته و از او خواسته بودند تا جهت دریافت مدارک در تاریخ ۶دیماه به معاونت دانشگاه مراجعه کند. پس از حضور اين دختر دانشجو، به وی ابلاغ گرديد که از ادامه تحصیل محروم می باشد. محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ "شورای عالی انقلاب فرهنگی" رژیم، صورت می‌گیرد. اين مصوبه، بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

-  روز پنجشنبه 9دی، پگاه دهقانی محمدی دانشجوی موسسه آموزش عالی آل طه شهروند بهایی ساکن اسلامشهر به‌دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد. در سال جاری دست‌کم ۱۲۹ شهروند بهایی پس از ثبت نام و شرکت در کنکور ۱۳۹۵ به‌دلیل بهایی بودن از حضور در دانشگاه جهت ادامه تحصیل منع شده‌اند. همچنین تعداد بسیاری از شهروندان بهایی که اجازه حضور در دانشگاه را یافتند پس از احراز هویت دینی آنها از دانشگاه اخراج شدند. همچنین دادگاه تجدیدنظر رژیم در شیراز، یکتا فهندژ سعدی شهروند بهایی را به ۵ سال حبس محکوم کرد. وی پیشتر در اسفند ۱۳۹۲ به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از دو ماه با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. یکتا در خرداد ماه امسال نیز در دادگاه رژیم به پنج سال حبس تعزیری محکوم گردید.

******
بنا به گزارش وب سایت حکومتی تابناک 6 دی، نرخ بیکاری با رشد ۱.۸درصدی به ۱۲.۷درصد رسیده است. این رقم بر اساس آخرين نتايج طرح آمارگيری نيروی كار تابستان 95 توسط مركز آمار ايران اعلام شده است. 
براساس اين گزارش، در جمعیت مردان، این نرخ 1.5 درصد و برای زنان نیز 2 درصد افزایش یافته است. نرخ بیکاری در میان جمعیت 10سال به بالا،‌ در تابستان 1395 نسبت به بهار همین سال، 0.4 درصد افزایش داشته است. تغییرات این نرخ برای مردان 0.1 درصد و برای زنان با 1.5 درصد افزایش همراه بوده است. در گزارش مركز آمار، همچنين به وضعيت در گروههای سنی اشاره شده است و بر اساس آن، در گروه سنی 20 تا 24 ساله، 26.6 درصد مردان و 50.6 درصد زنان، بیکار هستند. 

******
- شب چهارشنبه 8 دی یک دختر جوان 19ساله در یکی از محلات شمالی شهر سقز
از طریق حلق‌آویز کردن خود، خودکشی کرد. این شانزدهمین خودکشی در سقز بود. روز سه‌شنبه 7 دی نیز یک دختر 18ساله کرد از اهالی اشنویه دست به خودکشی زد و جان باخت. همچنین صبح جمعه 10 دی مرد میانسالی در شفت در استان گیلان خود را حلق‌آویز نمود و جان سپرد. 
یک کودک 12ساله ساکن روستای خُویس بخش شاوور در شهرستان شوش نیز روز شنبه 10 دی، خود را حلق آویز کرد که در بخش سی سی یو بیمارستان گلستان اهواز بستری شد. 

******
روز چهارشنبه 8 دی، بر اثر ریزش دیوار حیاط مدرسه‌ای در روستای سادات آباد سمیرم در جنوب استان اصفهان 6 دانش‌آموز مصدوم شدند. شهرستان سمیرم یکصد هزار نفر جمعیت دارد. 
******
خبرگزاری رویتر روز پنجشنبه، 29 دسامبر گزارش داد آرژانتین، کریستینا فرناندز رئیس‌جمهور سابق این کشور را در ارتباط با لاپوشانی بمبگذاری آمیا مورد تحقیق قرار می‌دهد. دو سال قبل آلبرتو نیسمن دادستانی که ابتدائا این اتهام را مطرح کرده بود در حمام آپارتمانش به قتل رسید. آلبرتو نیسمن دادستان آرژانتین، صادر‌کننده حکم بازداشت سران و مقامات رژیم ایران، رئیس‌جمهور آرژانتین را به مخفی‌کاری و معامله با رژیم ایران بر سر پرونده انفجار ساختمان آمیا در بوئنوس‌آیرس متهم کرده بود. انفجار آمیا در سال 1994 در پایتخت آرژانتین 85 کشته و حدود 300 مجروح بر جای گذاشت. در سال 2007 از طریق پلیس بین المللی اینترپل حکم بازداشت سران رژیم، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد وحیدی، علی فلاحیان، پاسدار رضایی و فرمانده سپاه قدس صادر شد.

******
رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی رژیم در تهران اعتراف کرد تهران جزو 5 شهر بزرگ دنیاست که خطر زندگی در آن بسیار بالا می باشد. علی بیت‌اللهی روز شنبه 11دی گفت: «در تهران مخاطرات بالقوه شهری وجود دارد که زندگی ساکنانش را تهدید می‌کند خطر بروز زلزله، فروریزش‌ها، خطراتی مانند انفجار خطوط لوله‌های گاز، آلودگی هوا، ریزش بافت فرسوده، جان ساکنان تهران را تهدید می‌کند و با توجه به این‌که تراکم جمعیتی در تهران بالا است ممکن است میزان خسارات و تلفات بسیار بالا شود».

******
خبرگزاری حکومتی مهر در گزارشی به‌نقل از رئیس سازمان غذا و داروی رژیم نوشت "چهار میلیون ایرانی دچار سوءتغذیه هستند و این موضوع به‌ویژه در استان سیستان و بلوچستان یک «چالش اساسی» است". دیناروند افزود: "درصد بالایی از فرآورده‌های غذایی که مردم دریافت می‌کنند از نظر بهداشت و ایمنی قابل تأیید نیستند و به‌عنوان مثال در سال گذشته ۱۰ درصد از نمونه‌های آزمایش شده مواد غذایی مردود شده‌اند".

******
پوران فرخزاد شاعر، نویسنده، مترجم و پژوهشگر، صبح پنجشنبه ۹دی در سن ۸۳سالگی درگذشت. علت مرگ او ایست قلبی اعلام شده است. خانم فرخزاد، از چند روز پیش در کما بود و در بخش مراقب‌های ویژه بیمارستان ایرانمهر تحت نظر مراقبت‌های پزشکی قرار داشت. خانواده فرخزاد، خانواده شناخته شده‌ای در هنر و ادبیات ایران به شمار می‌آیند. خواهرِ پوران، فروغ فرخزاد از جمله شعرای بنام ایران می باشد و فریدون فرخزاد شو من، توسط ماموران وزارت اطلاعات در دهه 90 میلادی در  آلمان به قتل رسید. از پوران فرخزاد بیش از ۳۰ کتاب، زندگینامه، آثار پژوهشی در عرصه شعر و همچنین چند مجموعه داستان منتشر شده است.