صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۲۸، ۱۳۹۵

طی هفته گذشته کشورهای مختلف هلند، آلمان، ترکیه، فرانسه، استرالیا، ایتالیا، کانادا، انگلستان، اردن، آمریکا و ایران شاهد اعتراضات مردم به قتل‌عام در سوریه پس از اشغال حلب توسط نیروهای اسد، بوده اند. این تظاهراتها در مقابل سفارت خانه های روسیه و رژیم ایران انجام گرفتند. در ترکیه مردم علیه رژیم ایران شعار می دادند: "ایران قاتل از سوریه برو بیرون" و "ایران قاتل حساب پس خواهد داد". 
در ایران نیز تماشاگران اهوازی در استودیوم الغدیر در جریان بازی تیم فولاد با حمل پلاکارد، علیه رژیم اسد شعار می دادند: ای حلب ما همه با تو هستیم، و "»أرحل، أرحل یا بشار یعنی بشار، سوریه را رها کن.
 گفتنی است که در اتاوا نیز امروز یکشنبه ایرانیان در حمایت از مردم حلب و در
اعتراض به کشتار مردم این شهر، در مقابل پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، گرد آمده و خواستار توقف قتل عام مردم محاصره شده حلب شدند.
به نقل از روزنامه عکاظ چاپ عربستان 24 آذر، خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، رژیم ایران و در رأس آن خامنه‌ای را مسئول جنایاتی که در حلب علیه بشریت اتفاق می‌افتد، دانست و گفت در حالیکه مردم جهان از جنایت علیه بشریت در حلب منزجر و بهت‌زده هستند، نماینده خامنه‌ای در پیامی به قاسم سلیمانی سرکرده نیروی تروریستی قدس جنایت هولناک در حلب را «پیروزی غرورآفرین» و «بی بدیل» در حلب و «بزرگترین عیدی» خواند و 27آذر را روز «شکرگزاری» اعلام کرد. 
همچنین روز 24 آذر حسن روحانی، رئیس‌جمهور نظام آخوندها در تماس تلفنی اشغال حلب را به بشار اسد تبریک گفت. بنا به
اطلاعیه 26 آذر شورای ملی مقاومت، رژیم ایران در انتقال مردم شرق حلب کارشکنی می کند و سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان آن، شهر حلب را به‌طور عملی به اشغال خود در آورده‌اند. آنها بعد از تصرف شهر به کشتار و اعدام جمعی شهروندان و حتی پرسنل درمانی بیمارستانها دست‌زده و به روی آمبولانسهای حمل مجروحان شلیک می‌کنند. شمار محدودی از ارتشیان اسد نیز که در منطقه حضور دارند، تحت‌امر پاسداران هستند و نقشهای فرعی برعهده ‌دارند. 
مقر فرماندهی پاسداران پادگان شیخ نجار در منطقه صنعتی شمال شرق حلب است. سرکردگان سپاه در این پادگان دستورات خود را به شبه‌نظامیان و فرماندهان ارتش اسد می‌دهند. در این پادگان شبه‌نظامیان عراقی، حزب‌الله لبنان، فاطمیون افغانی، زینبیون پاکستانی و بخشی از شبه‌نظامیان سوری رژیم حضور دارند. 
شمار پاسداران و همدستان آنان در حلب و اطراف آن به25هزار تن بالغ می‌شود. ماموران عراقی مانند گروه‌های النجباء، بدر، عصائب اهل حق، کتائب حزب‌الله و... . توسط پاسداران از فرودگاه آبادان به سوریه فرستاده می‌شوند. 
علاوه بر سپاه پاسداران تمامی هزینه‌ها و حقوق شبه‌نظامیان از کشورهای مختلف و همچنین ماموران محلی توسط رژیم ایران تأمین می‌شود. سپاه پاسداران به آنها آموزش سلاحهای سنگین و حزب‌الشیطان لبنان به آنها آموزشهای تاکتیکی، مانند یورش، تعقیب و گریز و... می‌دهند. رژیم ایران درصدد است با کشتار هر چه بیشتر مردم حلب هم بافت جمعیتی آن را تغییر دهد و هم جو رعب و وحشت هر چه بیشتر ایجاد کند. به همین خاطر سپاه پاسداران در تخلیه مناطق شرقی حلب کارشکنی می‌کند و مانع خروج ستونهای مربوطه از شهر می‌شود، به سوی ستونها آتش می‌گشاید و گروههایی از مردم را گروگان می‌گیرند.

مصاحبه رادیو ایرآوا با مهندس محمد اقبال در اینباره را اینجا بشنوید.

******
به گزارش العربیه، امین العکیمی استاندار استان جوف در یمن فاش ساخت، ارتش ملی یمن تعداد زیادی از شبه‌نظامیان رژیم ایران و عناصر حزب الله را که به شبه نظامیان حوثی کمکهای اطلاعاتی و نظامی می کنند، دستگیر کرده است. 
******
بانک ایتالیایی «اینتِسا سان پائولو» به‌دلیل مبادلات غیرقانونی با رژیم ایران و پولشویی به پرداخت ٢٣٥ میلیون دلار جریمه محکوم شد. این بانک حداقل ٢٧٠٠ مورد مبادله تجاری مالی غیرقانونی با ایران داشته است. بانک ایران یکی از طرفهای معامله با این بانک ایتالیایی بوده است. به گفته مقامات آمریکایی این بانک ایتالیایی حتی به برخی کارمندان خود آموزش داده بود تا قادر باشند مبادلات غیرقانونی با رژیم ایران را پنهان کنند و تحت پوشش‌های دروغین به اجرا بگذارند. 
همچنین روز پنجشنبه خبرگزاری رویتر به‌نقل از دادگستری آمریکا اعلام کرد یک دلال آلاسکایی به نام کنیت زونگ، 77 ساله، به جرم تلاش برای دور زدن تحریمهای رژیم ایران و پولشویی محکوم شده است. زونگ، 3دلال ایرانی و یک آمریکایی قصد داشتند به‌طور غیرقانونی یک میلیارد دلار پولهای رژیم ایران را در بانکهای کره جنوبی تبدیل و خارج کنند. 


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 28آذر جمعی از معترضان به نتایج آزمون استخدامی علوم پزشکی در اعتراض به نتایج آزمون در قسمت روابط عمومی سازمان سنجش در تهران،  
روز پنجشنبه 25 آذر، خانواده زندانی سیاسی مرتضی مرادپور که در اعتصاب غذا بسر می برد در مقابل دادسرای رژیم در تبریز،
روز چهارشنبه 24 آذر، کارگران بخشهای مختلف در تهران، قزوین، گرگان و لنگرود در اعتراض به عدم تحویل مسکن و مشکلات پروژه فاز 5 شهر جدید هشتگرد، کارگران مجتمع پتروشیمی مارون،   
روز سه شنبه 23 آذر، باغداران میناب در اعتراض به کمبود آب، جمعی از خانواده‌های روستای طوقه کلاله در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم در اعتراض به نبود معلم برای تنها مدرسه این روستا، آکسیونهای اعتراضی برپا کردند.  


اخبار زندان؛

- مسئولین زندان قزلحصار کرج، مجید کشوری را که مبتلا به بیماری روحی است،
پس از اقدام به خودکشی در زندان شدیدا مورد شکنجه قرار دادند. کارگزاران زندان از دادن داروهای این بیمار خودداری می‌کنند. مجید کشوری یکی از ۱۲ زندانی است که متهم به «شورش» در زندان قزلحصار کرج در سال ۸۹ می باشد. تابحال حکم اعدام 7 تن از این قربانیان اجرا و حکم 5 تن دیگر به حبس تبدیل شده است.
از سوی دیگر مسئولین زندان دیزل آباد کرمانشاه به‌منظور فشار به زندانیان، آنها را در معرض سرمای شدید چند درجه زیر صفر و فقدان سیستم گرمایشی، قرار می‌دهند.
گفته می شود حتی زندانیان سالخورده و بیمار و زندانیانی که قادر به راه رفتن نیستند اجازه ماندن در بندهای خود را ندارند و ناچار هستند گاها در سرمای چند درجه زیر صفر در معرض هوای سرد قرار گیرند. در مقابل اعتراض زندانیان نسبت به وضعیت بهداری نیز به آنها گفته شده است: زندان، هتل نیست. 

- به گفته پاسدار مجید آذرکیش سرکرده سپاه ناحیه چناران مشهد، ماموران بسیجی این منطقه با یورش به یک مهمانی شبانه در منطقه ویلایی کاهو، 18جوان را دستگیر کردند. در ۱۵ آذرماه نیز در همین منطقه مأموران رژیم 23 جوان را دستگیر کرده بودند. در تهران نیز مأموران انتظامی روز سه‌شنبه 23 آذر با یورش به یک مهمانی در تهران بیش از 30 جوان 18 تا 25 ساله را دستگیر و به زندان منتقل کردند.


- دو هنرمند آبادانی به نامهای سید حسن موسوی، روزنامه نگار و رئوف دلفی، شاعر، در تاریخ سه‌شنبه 23آذر توسط نیروهای اطلاعات دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند. به گفته یکی از نزدیکان این دو هنرمند ”از محل نگهداری، نهاد بازداشت کننده و اتهامات احتمالی آنان اطلاعی از دست نیست. فقط می‌دانیم بازداشت شده‌اند“.


- رژیم صبح پنجشنبه 25 آذر، 4زندانی به نامهای بهزاد لازمی، سعید فرامرزی، مهدی کائنی و فردین سبزی در زندان مرکزی کرج و بهزاد سلیم کرد، در زندان بندر عباس را اعدام کرد. سحرگاه چهارشنبه 24آذر نیز یک زندانی به نام محمدحسین بهدشتی که از 23 سال پیش در زندان گوهردشت کرج زندانی بود در زندان قزلحصار کرج بدار آویخته شد و در همین روز 3 زندانی بلوچ به نامهای مسعود کرمزهی، نهتانی 65 ساله و گمشادزهی در زندان بندرعباس حلق آویز شدند. 

- خانواده‌های زندانیان اعدام شده در سحرگاه پنجشنبه 25آذر، در مقابل زندان مرکزی کرج در سرمای شدید تجمع کرده و نسبت به اعدام عزیزانشان اعتراض کردند و خواهان تحویل اجساد به آنها شدند. مأموران رژیم به خانواده‌ها گفته بودند که به‌دلیل مسائل امنیتی! و جلوگیری از انتشار فیلم و عکسهای اعدام شدگان، ما خودمان اجساد را می‌شوریم و کفن می‌کنیم و تحویل می‌دهیم، اما سرانجام در مقابل اعتراضات خانواده ها عقب‌نشینی کرده و جنازه اعدام شدگان را تحویل خانواده‌ها دادند. 

- 74 نفر از 300 تنی که در جریان تظاهرات 7 آبان سال جاری در پاسارگاد دستگیر شده بودند، به یک تا هشت سال زندان محکوم شدند. این افراد در زندان عادل آباد شیراز محبوس می باشند و به ریاست قاضی شرع، ساداتی محاکمه شده و  از حق داشتن وکیل برخوردار نبودند. رئیس دادگاه رژیم در شیراز روز چهارشنبه 24 آذر احکام دستگیرشدگان را بطور شفاهی به آنان ابلاغ کرد.

  
-  در اوایل هفته ای که گذشت، سه جوان اهل روستای "قره گل" از جمله هیوا قادری از توابع بخش سیمینه بوکان با یورش مأموران حکومتی دستگیر شدند. مأموران در هنگام دستگیری این جوانان به تفتیش منازل آنان پرداخته و بخشی از وسایل آنان را با خود بردند. یکی از دستگیر ‌شدگان هیوا قادری نام دارد. در مهر ماه گذشته نیز مأموران اطلاعات سه برادر دیگر از همین روستا، به نامهای حسین، صابر و هیمن حمزه‌پور، را دستگیر و به زندان منتقل کرده بودند.


- زندانی سیاسی رسول حردانی در زندان گوهردشت کرج در حمایت از زندانی سیاسی سعید شیرزاد و دیگر زندانیان سیاسی روز پنجشنبه و جمعه 25 و 26آذر ماه 1395 دست به اعتصاب‌غذا زد. زندانی سیاسی سعید شیرزاد بیش از یک هفته است در اعتراض به رفتارهای ماموران زندان، اعتصاب‌غذا کرده و لبهای خود را دوخته است. 


- سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۳ آذر با صدور بیانیه‌یی خواستار آزادی بدون
قید و شرط آتنا دائمی شد. آتنا دائمی در دادگاه به‌ریاست قاضی شرع مقیسه در اسفند ۱۳۹۳به اتهام «اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه کشور» به هفت سال زندان، «توهین به مقدسات و رهبری» به سه سال زندان و «اختفای ادله جرم» به ۴ سال زندان محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر این حکم به هفت سال زندان کاهش یافت. در خبری زندانیان سیاسی اهل سنت در زندان گوهردشت کرج، طی بیانیه‌یی خواهان آزادی زندانیان سیاسی نرگس محمدی و آتنا دائمی شدند. 

******
روزنامه حکومتی آرمان 24آذر در مطلبی تحت عنوان "سونامی رهاسازی کودکان" از قول مسئول دفتر کودکان بی‌سرپرست سازمان بهزیستی رژیم در خراسان‌ رضوی نوشت: «ماهانه ۶۰ کودک رها شده در مشهد تحویل بهزیستی می‌شود. آماری که این مقام مسئول در مورد کودکان و نوزادان رها شده در مشهد ارائه داد به این معناست که به‌طور میانگین روزانه دو کودک در مشهد رها می‌شوند. با این حساب، سالانه بالغ بر ۷۰۰ نوزاد و کودک در مشهد رها می‌شوند و باید توجه داشت چنین آماری تنها به یک استان کشور اختصاص دارد».


******
آنتونیو گوترز، دبیرکل منتخب سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه شب ۱۵دسامبر برابر با ۲۵ آذر، سه زن را برای سه موضع مهم در سازمان ملل متحد منصوب کرد. خانمها آمنه محمد از نیجریه به عنوان قائم مقام دبیر کل سازمان ملل، ماریا لوئیزا ریبیرو ویوتی از برزیل بعنوان رئیس دفتر دبیرکل ملل متحد، و کیونگ-وا کانگ از کره جنوبی بعنوان مشاور ویژه سیاستگذاری که دفتری جدید در سازمان ملل می باشد، برگزیده شدند. گوترز، از اول ژانويه 2017 فعاليت خود را آغاز خواهد كرد.