صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۰۵، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


دولت کانادا اعلام کرد که در سال میلادی ۲۰۱۷، حدود ۳۰۰ هزار مهاجر جدید می‌پذیرد. بیش از نیمی از این افراد اما مهاجرین اقتصادی خواهند بود. جان مک‌کالوم، وزیر مهاجرت کانادا گفت: "این اقدام پایه رشد آینده مهاجرت در کانادا خواهد بود. مشکل پیری جمعیت، چالش مهمی برای رشد اقتصادی کانادا می باشد. در همین رابطه یک شورای مشاوره اقتصادی در وزارت دارایی این کشور به دولت کانادا پیشنهاد افزایش پذیرش مهاجران تا 450هزار نفر را داده است. کانادا در حال حاضر 35 میلیون نفر جمعیت دارد. ******
با نزدیک شدن به استقرار دانولد ترامپ در کاخ سفید و به‌دنبال سفر یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، اسناد محرمانه‌یی از توافق اتمی در رابطه با راستی آزمایی و پایبندی رژیم ایران به برجام از سوی کمیسیون مشترک توافق اتمی منتشر شد. رادیو آلمان در این باره گفت: در اقدامی که "غیرمنتظره" خوانده شده، روز جمعه (۲۳ دسامبر/ ۳ دی) برخی اسناد مربوط به تعهدات هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران روی وبسایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته است. این منبع به‌نقل از آسوشیتدپرس افزود: این اسناد اندکی پس از آن منتشر می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رژیم یران در مورد حجم غنی‌سازی اورانیوم کم‌غلظت هشدار داده است. 
به گزارش رسانه‌های حکومتی، برخی از اسناد منتشر شده در رابطه با پایبندی رژیم به اجرای برجام عبارتند از:
ـ بیانیه محرمانه بودن کارگروه خرید و کمیسیون مشترک در خصوص مسایل مربوط به کانال خرید
ـ ترتیبات عملی برای کارگروه خرید و کمیسیون مشترک در خصوص مسایل مربوط به کانال خرید
ـ ترتیبات عملی کارگروه اجرایی شدن رفع تحریم‌ها
ـ اطلاعات مربوط به کانال خرید
- سند موافقت کمیسیون مشترک با برنامه (نظام) در مورد مازاد موجودی آب سنگین پیش از روز اجرایی شدن برجام
- سند مربوط به‌نحوه محاسبه و تعیین مشخصات سانتریفوژهای 
IR1، IR2m و IR4
 به‌لحاظ میزان سو
ـ و موجودی سوخت نیمه آماده‌ی راکتور تحقیقاتی تهران
اکونومیک تایمز نوشت: نارضایتی رژیم ایران، ریشه در ملموس نشدن مزایای برجام دارد. در صدر این نگرانیها ادامه مشکلات بانکی است. متخصصان اتمی [درباره توخالی بودن تهدیدهای رژیم ایران] می‌گویند: رژیم ایران وانمود می‌کند که در پی انجام کار مهمی است، بدون آن که آن را انجام دهد. همزمان با انتشار اسناد محرمانه مربوط به برجام، جناح خامنه‌ای، دولت روحانی را به‌خاطر مجموعه تحولات مربوط به برجام و نقش ظریف و سایر مهره‌های مذاکره‌کننده رژیم، زیر ضرب برده است. 

******
در رای گیری قطعنامه پیشنهادی کانادا روز 29 آذر = 19 دسامبر، در مجمع عمومی سازمان ملل 85 کشور رای موافق و 34 کشور رای مخالف و 63 کشور نیز رای ممتنع دادند. این 63ومین باری است که مجمع عمومی سازمان ملل محکومیت نقض حقوق بشر در ایران به تصویب می رساند. 
این قطعنامه نگرانی جدی خود را از افزایش نگران‌کننده مجازات اعدام به‌ویژه اعدام نوجوانان ابراز کرد و رژیم ایران را «به لغو اعدامها در ملأ عام»، « توقف بازداشتهای خودسرانه» و «رسیدگی به شرایط بد زندانها، پایان دادن به محرومیت از دسترسی به درمان پزشکی کافی و خطر مرگ که زندانیان با آن مواجه هستند» فراخواند. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت از این قطعنامه استقبال کرد.

در خبری دیگر از سازمان ملل، 105 عضو این سازمان جهانی، با تصویب قطعنامه ای، زمینه تشکیل کمیته ای را فراهم کرده اند که قرار است شواهد جنایات جنگی و نقض حقوق بشر در سوریه را گردآوری کند. رژیم ایران، روسیه، و چین به این قطعنامه رای منفی دادند. به موجب این قطعنامه، دبیرکل سازمان ملل‌متحد ۲۰ روز وقت دارد تا یک کمیته ویژه تشکیل دهد. این کمیته باید 'بی‌طرف و مستقل' عمل کرده و از تحقیقات برای پیگرد قضایی جنایات جنگی پشتیبانی کند. این کمیته ویژه، پرونده جنایات را برای ارائه به دادگاههای منطقه‌ای و بین‌المللی آماده می‌کند. تیم ویژه تحقیق باید با یک کمیسیون تحقیقات سازمان ملل‌متحد که در سال 2011 تشکیل شده، همکاری نزدیک داشته باشد. 

******
شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه 3دی= 23 دسامبر، با رأی قریب به اتفاق آرا قطعنامه‌یی را تصویب کرد و شهرک‌سازی در سرزمینهای اشغالی فلسطین را محکوم نمود و خواستار توقف آن شد. این قطعنامه با 14 رأی مثبت و یک رأی ممتنع (آمریکا) به تصویب رسید. بر اساس این قطعنامه آمریکا نباید سفارتش را به بیت‌المقدس منتقل کند. 
سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل‌متحد گفت: شورای امنیت تأکید می‌کند که خانه‌سازی توسط اسراییل در سرزمینهای اشغالی غیرقانونی است.

******

شورای ملی مقاومت ايران، 30 آذر در اطلاعیه ای، حمله رژیم ایران عليه حزب دمكرات كردستان را قوياً محكوم کرد و از دولت و مقامات اقلیم کردستان عراق خواست عاملان و مسئولان را شناسایی و مجازات کند و اجازه ندهد عوامل رژیم ایران به چنین جنایتهایی علیه پناهندگان و مخالفان ایرانی دست بزنند.
در این اطلاعیه آمده است: دفتر سياسي حزب دمكرات كردستان اعلام كرد در دو انفجار تروريستی پياپی در نزديكی يكی از مقرهای اين حزب، 6 تن از كادرها و پيشمرگان حزب به نامهای علی قویتاسی، وهاب میرخضری، سالار باقری، ارسلان عباس نیا، ناصر کریمی و عدنان عبدالله جان باخته و 4 تن ديگر مجروح شده اند.


******
روز جمعه 29 آذر، حسن روحانی رئیس جمهور نظام آخوندها، در یک طرفند مسخره، منشوری را بعنوان، منشور حقوق شهروندی منتشر کرد که مورد  تمسخر زیادی قرار گرفته است. مصاحبه رادیو ایرآوا در اینباره را اینجا بشنوید.

اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه ۵دی، بیش از صد تن از دانشجویان دندان پزشکی در بوشهر، بیش از 150تن از کارمندان قراردادی وابسته به اداره کشاورزی در مقابل مجلس رژیم، جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در تهران، جمعی از صاحبان زمینهای پردیس در اعتراض به ابطال سندهای مالکیت زمینهایشان توسط کارگزاران رژیم در مقابل مجلس رژیم،

روز شنبه 4 دی، خانواده زندانی سیاسی مرتضی مرادپور که 61مین روز اعتصاب غذای خود را می گذراند در مقابل دادگستری رژیم در تبریز برای چهارمین بار، بیش از 3500 تن از بازنشستگان پیش از موعد سازمان تامین اجتماعی در مقابل مجلس رژیم، صدها تن از کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد، کارگران نی‌بر نیشکر هفت‌تپه خوزستان برای دومین بار،
 روز جمعه سوم دی، شرکت کنندگان در نمایش جمعه در یزد، علیه حسینعلی امیری، معاون پارلمانی حسن روحانی با شعار "مرگ بر دروغگو"،
روز پنجشنبه دوم دی، دانشجویان دانشگاه پیام نور همدان،
 روز چهارشنبه اول دی کارگران کمپرسورسازی تبریز، کارگران پروژه راه آهن قزوین - رشت در مقابل فرمانداری رژیم، کارگران و پرستاران در اهواز، مهاباد، ابهر و گچساران،  
روز سه شنبه 30 آذر مال باختگان پدیده در مقابل مجلس رژیم، شرکت کنندگان آزمون استخدامی دانشگاههای علوم پزشکی یاسوج، کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد، بیش از 200 تن از مال باختگان پدیده شاندیز در مقابل مجلس رِژیم،   
 روز دوشنبه 29 آذر، کارکنان کمیته امداد امام در تهران، جمعی از کارگران اخراجی پروژه ملی سد میمه دهلران، کاگران سامان کاشی بروجرد، شرکت کنندگان در جلسه اتاق بازرگانی اصفهان، در اعتراض به سخنرانی معصومه ابتکار، کارگران رستوران کارخانه پلی اکریل اصفهان،   
 و روز یکشنبه 28 آذر، جمعی از کارکنان آزمایشگاهها و شرکتهای خصوصی بازرسی یزد، کارگران اخراجی جایگاههای گاز در شیراز، دانشجویان دانشگاه ارومیه در اعتراض به قطعی سه روزه آب گرم خوابگاه، کارگران کارخانه قند فسا، کارگران کارخانه کاشی شیرکوه تفت در یزد، تجمعات اعتراضی برپا کردند.  


اخبار زندان؛

 32 تن از زنان زندان قرچک ورامین، از روز اول ديماه اعتصاب غذای خود را در زندان از سر گرفتند. آنها به مدت چند روز، در پی وعده های ماموران به تحقق خواست هايشان، اعتصاب خود را متوقف كرده بودند. این زنان زندانی، از شاگردان دکتر محمدعلی طاهری، بنیانگذار گروه عرفان حلقه هستند که در اعتراض به ادامه اسارتش به رغم تکمیل دوران محکومیت، در اعتصاب غذا به سر می برد.  صبح چهارشنبه، اول دی، ماموران امنیتی اطلاعات، فریبا روحانی و همسرش امرالله خالقیان، از شهروندان بهايی را بازداشت و منزلشان را مورد تفتیش قرار دادند و 
 وسایل شخصی، کامپیوتر، لپ تاپ و کتب این خانواده بهایی را مصادره و به اداره اطلاعات کرمان منتقل نمودند. 

 لاوین کریمی 26 ساله دانشجوی لیسانس مدیریت که اینک در زندان همدان، زندانی می باشد، و از خونریزی معده رنج می برد، به دلیل امتناع مسئولان زندان همدان از انتقال وی به بیمارستان و مخالفت دادستانی با صدور مرخصی، از روز چهارشنبه، اول دیماه دست به اعتصاب غذا زده است. این دانشجوی سقزی به دلیل شکنجه‌های دوران بازجویی دچار مشکلات معده گشته است. 
لاوین کریمی، به اتهام همكاری با يكی از احزاب كرد مخالف نظام به سه سال حبس محكوم شده است. 


 ماموران انتظامی در بریم آبادان 26 جوان که بیشتر دانشجو بودند را، در یک میهمانی دستگیر کرده و تحویل قضاییه رژیم دادند. 

 رژیم یک زندانی را در زندان پیربنو شیراز اعدام کرد. روز 29آذر 7زندانی به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند که روز 30آذر یکی از آنها اعدام شد. رژیم همچنین روز پنجشنبه دوم دی یک زندانی کرد را در یکی از میادین ایلام در ملأعام بدار آویخت. طی روزهای اخیر ۸ تا ۱۰ زندانی را در زندان اصفهان جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل کرده اند. سه زندانی بلوچ نیز روز دوشنبه ۲۹ آذر، در زندان بيرجند اعدام شدند. اسامی دو تن از اين اعدام شدگان عبارتند از الله نور درون پرور و ناصر. 

 زندانی سابق بلوچ عمادالدین ملازهی که اخیراً آزاد شده بود بطور ناگهانی در اول آذر بازداشت و از زندان سراوان به وزارت اطلاعات در زاهدان منتقل گردید. آقای ملازهی در فروردین ماه سال جاری، از کلیه اتهامات وارده تبرئه و با وثیقه 150 میلیون تومانی آزاد شده بود. 
 قضاییه رژیم نوجوانی را که هنگام جرم انتسابی تنها 15سال داشته است به اعدام محکوم کرد. محمدرضا حدادی، متولد 1366، در سال 1381 دستگیر شد. محمدرضا حدادی در تمام مدت بازجویی و تشکیل پرونده از داشتن وکیل محروم بوده است. 
 زندانی سیاسی سعید شیرزاد روز سه‌شنبه 30آذر وارد سیزدهمین روز اعتصاب‌غذای خود شد. وی در اعتراض به فشار و سرکوب زندانیان از روز 17آذر دست به اعتصاب‌غذا زده و لبان خود را دوخته است. 

- عفو بین‌الملل در یک بیانیه اقدام فوری بار دیگر نسبت به اعدام قریب‌الوقوع زندانی نوجوان
سالار شادی زادی هشدار داد. سالار شادی زادی در فوریه 2007 زمانیکه 15ساله بود دستگیر شد و در ماه دسامبر2007 به مرگ محکوم شد.


 زندانی سیاسی آرش صادقی، بیش از شصت روز است که در اعتصاب غذا بسر می برد. وی در اعتراض به زندانی شدن بدون دلیل همسرش و همچنین شرایط غیرانسانی زندان دست به اعتصاب غذا زده است.   

******
بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، گردانندگان دبیرستان دخترانه فاطمه زهرا در سی سخت، 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد، به دانش آموزانی که قادر به پرداخت هزینه‌های مدرسه نیستند اجازه خروج از مدرسه را نداده و آنها را زیر برف نگه داشتند. والدین دانش آموزان به این اقدام اعتراض کردند.
******
به نقل از وب سایت حکومتی کرد تودی 30 آذر، محسن آقائی، مدیر کل ثبت احوال استان کردستان گفت: ۳۳۹ واقعه ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در استان کردستان به ثبت رسیده که بیشترین میانگین سنی آنها بین ۱۰ تا ۱۴ سال بوده است. آقائی به آمار طلاق در این استان نیز اشاره کرد و گفت: تعداد ۲ هزار و ۶۵۵ واقعه طلاق به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰/۶ درصد افزایش یافته است. ******
نيروی انتظامی، در هشت ماهه نخست سال 95، ۲۹۸ زن را به اتهام فعاليت در شبكه های اجتماعی، بازداشت كرده است. حسين ساجدی نيا، فرمانده نيروی انتظامی تهران، در اين باره اعلام كرد كه طی اين پروسه هشت ماهه، ۹۸۶متهم مرد و ۲۹۸ متهم زن در رابطه با پرونده هايی كه به موضوعاتی نظير نشر اكاذيب و نيز انتشار صوت و فيلم در اينترنت مرتبط بوده، دستگير شده اند. 


******
اعضای سپاه پاسداران با شلیک مستقیم به یک شهروند بلوچ به نام محمد یاسین سپاهی از اهالی شهرستان مهرستان سراوان، او را به قتل رساندند. گفتنی است سالانه دهها تن
از مردم بلوچ در استان سیستان و بلوچستان تحت عنوان قاچاق گازوییل و یا کالاهای اولیه زندگی مورد شلیک نیروهای پاسدار و انتظامی رژیم قرار می‌گیرند و به قتل می‌رسند. روز شنبه 27 آذر نیز یک کولبر دیگر  کرد، در یکی از روستاهای ثلاث باباجانی کرمانشاه هدف گلوله پاسداران قرار گرفت و زخمی شد.  


******
 بنا‌ به گزارش رسانه‌های ترکیه آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا هنگام سخنرانی بعد از بازدید از رخداد هنری، به ضرب گلوله کشته شد. مرد مسلح که یک افسر پلیس ترکیه بود، هنگام سخنرانی سفیر روسیه به او تیراندازی کرد که بر اثر آن چند نفر دیگر هم زخمی شدند. ضارب نیز کشته شد. وی فریاد می زد: حلب را فراموش نکنید، سوریه را فراموش نکنید. 
******
به‌دنبال مرگ یک پناهنده بیمار در اردوگاه پاپوا گینه نو، دیگر پناهجویان مستقر در این ارودگاه سر به شورش برداشتند. پلیس پاپوا گینه نو روز یکشنبه 5 دی= 25 دسامبر با تأیید این شورش از افتادن کنترل این اردوگاه برای مدت کوتاهی به‌دست پناهجویان خبر داد. این شورش بر اثر بی‌توجهی مقامات به بیماری یک پناهجوی سودانی 27ساله به نام فیصل احمد که به علت عدم رسیدگی جان باخت، رخ داد.
اردوگاه پاپوآ گینه نو توسط دولت استرالیا برای کسانی که از طریق دریا خود را با قایق به این کشور می‌رسانند ایجاد شده است و تاکنون گزارشهای متعددی درباره شرایط ناگوار و بکارگیری خشونت علیه پناهجویان در این اردوگاهها منتشر شده است.