صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۱۴، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز چهارشنبه 30 نوامبر، 45 تن از مردم بی سلاح حلب در سوریه که در حال
خروج از این شهر بودند با بمباران نیروهای اسد، کشته شدند. بیش از 50 تن در این حمله نیز زخمی شدند. اکثر کشته و زخمی شدگان را زنان و کودکان تشکیل می دهند.
زید رعد الحسین کمیسر حقوق‌بشر ملل‌متحد آنچه در شرق شهر حلب جریان دارد را نقض آشکار معیارهای پایه‌یی حقوق‌بشر دانست. وی در جلسه مشورتی حقوق‌بشر گفت: «اکثر ساکنان شرق شهر حلب همچنان در محاصره به‌سر می‌برند و درد و رنجهایشان با وجود بمبارانهای فزاینده افزایش می‌یابد، آنها همچنین عامدانه از غذا و رعایتهای پزشکی محروم شده‌اند، به‌علاوه اینکه اکثر آنها کودکان خردسالی هستند که بسادگی تمام در انتظار مرگ به‌سر می‌برند».
کمیسر حقوق‌بشر ملل‌متحد آنچه در حلب جریان دارد را کابوسی که نقض آشکار معیارهای پایه‌یی حقوق‌بشر و کرامت انسانی است، دانست. در مناطق مختلف سوریه، مردم در محکومیت عملیات نظامی علیه اهالی حلب و همچنین کوچ اجباری اهالی مناطق مختلف سوریه، توسط رژیم اسد، به تظاهرات پرداختند. همچنین در حمایت از مردم مقاوم حلب، هواداران مقاومت ایران در بسیاری از شهرهای جهان، روزهای دوم و سوم دسامبر از جمله در نروژ، دانمارک، رومانی، برلین، پاریس، کلن، سوئد، هامبورگ، اتاوا، و تورنتو، علیه قتل‌ عام شهروندان سوریه در حلب توسط عوامل خامنه‌ای و دیکتاتوری اسد، آکسیونهایی برپا کرده و خواستار توقف کشتار مردم سوریه در شهر محاصره شده حلب شدند. در اتاوا ایرانیان روز شنبه 3 دسامبر در برابر پارلمان کانادا گرد آمدند و شعار می دادند: مرگ بر خامنه ای، مرگ بر اسد، ننگ بر پوتین.   
در خبری دیگر اورینت، تلویزیون اپوزیسیون سوریه روز شنبه 13آذر از کشته شدن تعدادی از شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در حلب و اسارت تعدادی از آنها خبر داد. این منبع گفت: «انقلابیون توانستند 20نفر از این شبه‌نظامیان را که به روستای عزیزه در جنوب حلب حمله کرده بودند کشته و 2تن از نیروهای رژیم ایران از جمله یک افسر را به اسارت بگیرند». ‎
این منبع همچنین گزارش داد که یک هواپیمای جنگی رژیم اسد صبح شنبه 13 آذر در
آسمان شهر حلب سقوط کرد. این هواپیما که از نوع «لام 39» بود در داخل محله‌های محاصره شده حلب سرنگون شد. این هواپیما که یک هواپیمای کوچک مخصوص پرواز در شب است و به تیرانداز شبانه معروف می باشد، مأموریتش شلیک به سمت اهداف نورانی از جمله چراغ خودروهاست. رژیم اسد در جریان یک قرارداد 550 میلیون دلاری این نوع هواپیما را از روسیه دریافت کرده است. هدف از خرید این هواپیماها، فلج کردن تحرک رزمندگان در شب و زیر نظر گرفتن راههای کمک‌رسانی و خیابانهای اصلی شهرها گزارش شده است. این هواپیما دارای تیربار 31 میلی متری است و فقط در شب می‌تواند پرواز کند زیرا در ارتفاع پایین پرواز می‌کند امری که سرنگونی آن را ساده‌تر می سازد.
از سوی دیگر دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل(اُسی اچ آ) در گزارشی تکان‌دهنده از وضعیت کودکان در سوریه نوشت: "حدود ۲.۹ میلیون کودک زیر 5سال در سوریه از زمان تولد تاکنون در درگیریها زندگی کرده‌اند. نسل جدید در سوریه امید خود را از دست داده و سلامت عقلی کودکان نیز وخیم است. هفت میلیون کودک سوری از فقر رنج می‌برند، ۱.۷۵ میلیون کودک نمی‌توانند به تحصیلشان ادامه دهند، ۱.۴ میلیون کودک نیز ممکن است مجبور به ترک تحصیل شوند و یکی از 3 مقاطع تحصیلی کلاً لغو شده است". این گزارش در ادامه با تشریح وضعیت اسفبار مردم سوریه ادامه می‌دهد ”۱۳.۵میلیون نفر در سوریه که ۵.۸ میلیون نفر از آنان را کودکان تشکیل می‌دهند، نیازمند هستند، یک میلیون نفر تحت محاصره و ۳.۹ میلیون نفر در مناطق با دسترسی سخت به‌سر می‌برند.۶.۳ میلیون نفر دیگر نیز در داخل کشور وادار به مهاجرت شده‌اند. نیمی از مردم سوریه از آغاز درگیریها تاکنون مجبور به ترک منازل خود شده‌اند، و 85 درصد مردم این کشور دچار فقر هستند و ۴.۳نفر نیز احتیاج به پناهگاه دارند". در این گزارش با اشاره به وضعیت پزشکی و درمانی آمده است: ”هر ماه 30هزار سوری به علت درگیریها مبتلا به تراما می‌شوند و ۲.۸ میلیون نفر دچار معلولیت دائم هستند. از آغاز درگیریها در سال 2011 تاکنون 770 پرسنل بهداشتی و 147 پرسنل کمکهای بشردوستانه کشته شده‌اند". 

******
سنای آمریکا روز پنجشنبه 11آذر طرح تمدید 10ساله قانون تحریمهای رژیم ایران را به اتفاق آرا تصویب کرد. این طرح با ۹۹ رأی مثبت و بدون رأی منفی تصویب شد. مجلس نمایندگان آمریکا در اجلاس روز سه‌شنبه خود، با اکثریت مطلق تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران را به مدت 10سال دیگر تمدید کرده بود. قانون تمدید تحریم‌های رژیم ایران در مجلس نمایندگان که ارائه‌دهنده اصلی آن اد رویس رئیس کمیته امور خارجی آمریکاست، با 419 رأی مثبت در مقابل تنها یک رأی مخالف تصویب شده بود. کاخ سفید روز جمعه 12 آذر اعلام کرد باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، مصوبه کنگره برای تمدید قانون تحریم‌های رژیم ایران را تأیید خواهد کرد. یک مقام کاخ سفید گفت باراک اوباما تمدید قانون تحریم‌ها را وتو نخواهد کرد. وتوی رئیس جمهوری آمریکا زمانی مؤثر است که طرح تصویب شده کمتر از دو سوم آرا را داشته باشد. 

******
دستگاه قضاییه کنیا روز پنجشنبه 11 آذر دو تروریست رژیم ایران را محاکمه کرد. آسوشیتدپرس گزارش داد: «این دو، متهم به جمع‌آوری اطلاعات برای تسهیل در یک اقدام تروریستی شدند. نصرالله ابراهیم و عبدالحسین قلی صفایی روز سه‌شنبه در یک خودرو دیپلوماتیک رژیم ایران که متعلق به سفارت رژیم ایران در کنیا بود در نایروبی دستگیر شدند. آنها مشغول فیلم‌برداری از یک سوژه عملیاتی بودند
به گزارش آسوشیتدپرس دادستان گفت: "این دو نفر از ملاقات دو ایرانی زندانی شده به نامهای احمد ابوالفتحی و منصور موسوی با جرایم تروریستی که سه سال پیش در کنیا به جرم انبار کردن مواد منفجره به 15 سال حبس محکوم شده اند، بازمی‌گشتند". 
سه سال پیش نیز مقامهای کنیایی دو تن دیگر از عوامل رژیم را که قصد داشتند با گذرنامه جعلی اسراییلی وارد این کشور شوند، بازداشت کردند. سال گذشته نیز پلیس کنیا خبر از کشف یک شبکه جاسوسی مرتبط با رژیم ایران داد.
در سال ۲۰۱۵ دو کنیایی اعتراف کردند که با دستگاههای امنیتی رژیم ایران برای طراحی حمله علیه اهداف غربی همکاری می‌کرده‌اند. به گفته رئیس پلیس کنیا این دو اعتراف کرده‌اند که جاسوس سپاه قدس بوده‌اند.
آسوشیتدپرس افزود: ”نیروهای رژیم ایران به حملات یا حملاتی که خنثی شدند در سراسر جهان در سالهای اخیر مظنون بوده‌اند از جمله در آذربایجان، تایلند و هند".

******
کمتر از یک هفته پس از برخورد ۲ قطار مسافربری در استان سمنان که نزدیک به 50کشته و بیش از 100مجروح به جای گذاشت، روز دوشنبه 8 آذر بر اثر برخورد قطار با یک خودرو نیسان در ساری، ۲ نفر جان باختند. به گزارش رسانه‌های حکومتی این حادثه عصر دوشنبه در شهرک فرهنگیان در کمربندی جنوبی ساری به‌وقوع پیوست. به گفته سخنگوی اورژانس مازندران، انفجار خودرو بر اثر برخورد قطار با آن، علت جان باختن سرنشینان این خودرو بود. 

******
احمد منتظری فرزند حسینعلی منتظری جانشین وقت خمینی، طی مصاحبه‌یی در واکنش به حکم دادگاه ویژه روحانیت مبنی بر ۲۱ سال حبس تعزیری و خلع لباس، این حکم را مسخره خواند و گفت: «من اگر وظیفه‌ای احساس کنم وظیفه را انجام می‌دهم حالا بستگی دارد که ببینیم در زمانهای آینده چه شرایطی است و صلاح است فایل‌ها منتشر شود یا نه و چه بسا که اگر ما زندان برویم فایل‌ها زودتر توسط جایی که هست منتشر شوند. نمی‌دانم زمان مشخص می‌کند که چه تصمیمی گرفته شود». 
احمد منتظری به خاطر انتشار فایل صوتی پدرش در جلسه ای با تنی چند از اعضای هیات مرگ درباره قتل عامهای سال 67، در دادگاه ویژه روحانیت به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، انتشار اسناد سری و تبلیغ علیه نظام» به ۲۱ سال حبس تعزیری و خلع لباس محکوم شده است شش سال از این حبس درباره او اجرا خواهد شد و خلع لباس با توجه به انتساب وی به خانواده شهید، به مدت ٣ سال تعلیق می‌گردد. 

******
بیش از گذشت یک ماه از تجمع بزرگ ۷ آبان در پاسارگاد، مأموران امنیتی دستگیر ‌شدگان را تحت فشار قرار دادند تا به مصاحبه یا ندامت تلویزیونی تن دهند. روز جمعه 7 آبان سال جاری،95، هزاران تن از مردم سراسر کشور در پاسارگاد در استان فارس تجمع کردند. آنها در این تجمع که به سرعت به یک حرکتی ضدحکومتی تبدیل شد، شعار می‌دادند: آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه»، « «حکومت آخوندی فقط ظلم، فقط جنگ»، سردار بی‌مروت، ایران را کرده غارت و سوریه را رها کن فکری به‌حال ما کن».

اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 14 آذر، جمعی از فرهنگیان بازنشسته در کرمانشاه، فرهنگیان بازنشسته در تهران در مقابل مجلس رژیم همزمان با سخنرانی روحانی، جمعی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در مقابل شهرداری این شهر،
روز شنبه 13 آذر، جمع کثیری از رانندگان و صاحبان تاکسی تلفنی های شهرستان کنگان همراه با خانواده‌هایشان مقابل شورای شهر کنگان، جمع زیادی از دانشجویان دختر خوابگاه فرهمند در دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به قوانین تبعیض آمیز جنسیتی و محدودیت در ساعات ورود و خروج خوابگاه، اقشار مختلف کشور در تهران، خوزستان، هرمزگان و زنجان از جمله کارآموزان بهیاری، کارگران مجتمع آلومینیوم المهدی و طلافروشان بازار زنجان، 
روز جمعه 12 آذر جمعی از مردم شهرهای کمجان و طَرق رود در مقابل فرمانداری رژیم در نطنز، 
روز پنجشنبه 11 آذر، برای دومین بار جمعی از غارت شدگان مؤسسه مالی کاسپین در مقابل شعبه ‌این مؤسسه در شهر اردبیل، صدها تن از مردم قشقایی در شهرهای اصفهان، شهرضا و شیراز در اعتراض به اهانت صادق زیبا کلام از مهره‌های جناح رفسنجانی به زنان قشقایی در یک برنامه تلویزیونی در مقابل فرمانداریهای رژیم در این شهرها که به آنها را کولی خطاب کرده بود،
روز سه شنبه 9 آذر، مال باختگان مؤسسه پدیده در مقابل دادستانی رژیم در مشهد، و 
روز دوشنبه 8 آذر، شماری از کارگران بازنشسته کارخانه «نیشکر هفت تپه» به همراه خانواده‌هایشان در مقابل درب ورودی این واحد، دست به اعتصاب و اعتراض زدند. 


اخبار زندان؛

- عفو بین‌الملل طی بیانیه‌یی خواستار توقف اجرای قریب‌الوقوع حکم شلاق کیوان کریمی فیلمساز ایرانی شد. در این بیانیه که روز جمعه 13آذر منتشر شده آمده است: «مقامهای قضایی رژیم ایران به کیوان کریمی، که در زندان اوین به‌سر می‌برد، اعلام داشته‌اند که حکم ۲۲۳ ضربه شلاق وی در آینده نزدیک اجرا خواهد شد». 
کیوان کریمی سال گذشته به اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که حکم زندان او در دادگاه تجدیدنظر به ۱ سال حبس تعزیری و ۵ سال تعلیقی تغییر کرد. دلیل صدور این حکم ساخت مستندی درباره تاریخچه دیوارنویسی‌ها و گرافیتی‌های شهر تهران به نام «نوشتن بر شهر» بود. کیوان کریمی آذر سال ۹۲ نیز بازداشت شده بود. 

- پنج تن از زندانیان سیاسی بلوچ از سلولهای انفرادی شکنجه‌گاه اطلاعات سپاه به بندهای عمومی زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند. 
این جوانان زندانی که حدود ۵ ماه و ۱۵ روز در شکنجه‌گاه و سلولهای انفرادی اطلاعات سپاه در زیر شکنجه دژخیمان بودند، به بندهای ۲ و ۳ زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.
اسامی این زندانیان عبارتند از: عبدالحکیم چاکری ۲۰ ساله، عبدالخالق فرهادی‌پور ۲۲ ساله، ـ ادهم چاکری ۲۲ ساله، عبدالحق ریگی ۳۰ ساله، و کاظم رئیسی حدودا ۲۶ ساله. 
مأموران اطلاعات سپاه حدود 6ماه پیش به منازل آنها در روستای جالق از توابع شهرستان سراوان یورش بردند و آنها را دستگیر و به اطلاعات سپاه منتقل کرده و زیر شکنجه قرار دادند.

- سه زندانی محکوم به اعدام با مجروح ساختن افسر نگهبان از زندان زاهدان فرار کردند. آخوند ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری رژیم در استان سیستان و بلوچستان روز شنبه 13آذر این خبر را تأیید کرد. 
- زندانی سیاسی آرش صادقی که بیش از 40روز است در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد در پی افت شدید فشار و «بالا آوردن لخته‌های خون» به بیمارستان طالقانی منتقل ولی به علت مخالفت با سرم تراپی به علت اعتصاب‌غذا و تأکید بر ادامه اعتصاب خود در روز جمعه به زندان بازگردانیده شد. عفو بین‌الملل در بیانیه‌یی در 30نوامبر ضمن هشدار نسبت به سلامتی این زندانی سیاسی نوشت ”آرش صادقی از ۲۴ اکتبر= سوم آبان در اعتراض به بازداشت و زندانی شدن همسرش «گلرخ ابراهیمی ایرایی» دست به اعتصاب‌غذا زده است. «گلرخ» که هم اکنون در زندان بسر می برد بدلیل نوشتن داستانی در مورد سنگسار زندانی شده است

- زندانی سیاسی مرتضی مرادپور در سی ونهمین روز اعتصاب‌غذای خود در سلولهای انفرادی زندان مرکزی کرج بدون حتی یک پتو در هوای سرد به‌سر می‌برد. وی در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان و عدم رسیدگی به وضعیت پرونده‌اش از 39 روز پیش اعتصاب‌غذا کرده است. - قربانعلی محمد سلیمانی که مدت 14سال است محبوس می باشد، در اعتراض به جابجایی در زندان با دوختن لبهایش دست به اعتصاب‌غذا زده است. به گفته سایر زندانیان وی ۳ روز است که در اعتصاب‌غذای خشک به‌سر می‌برد و صبح جمعه ۱۲ آذر در پی ضعف شدید و تپش قلب و فشار خون پایین، به‌حالت بیهوشی افتاد. 

- برای دومین بار طی ماههای اخیر، ملاقات پنج تن از زندانیان گوهردشت کرج با اعضای خانواده شان در بند زنان زندان اوین لغو شد. این اقدام ماموران به دلیل امتناع از پوشیدن لباس فرم و داشتن دستبند و پابند از سوی زندانیان مرد، صورت گرفته است. 
آنها: 
زندانی سیاسی رضا اکبری منفرد برادر زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد 
زندانی سیاسی حسن صادقی همسر فاطمه مثنی‌
زندانیان بهایی عادل و شمیم نعیمی (پدر و پسر) که همسر و مادرشان الهام فراهانی است؛ 
و زندانی بهایی پیمان کوشک باغی همسر آزیتا رفیع‌زاده که او نیز در اوین زندانی است، می باشند. 
در خبری دیگر، دستگاه قضایی، حکم تخلیه و مصادره‌ منزل زوج دربند فاطمه مثنی و همسرش حسن صادقی را که دارای دو فرزند می باشند، صادر کرده است. تمامی دارایی‌ها و اموال خانواده این دو زندانی، پیش از بازداشت شان از سوی ماموران حکومتی مصادره شده بود. اکنون حکم تخلیه منزل آنها نیز صادر شده است.

- به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس 8 آذر، فرمانده بسیج در شهرستان لنجان از دستگیری شماری از هواداران عرفان حلقه که وی آنها را گروه ممنوعه می نامد، خبر داد. حجت‌الله صفرپور گفت 4 زن و 14 مرد از عرفان حلقه دستگیر شده اند که دو نفر از دستگیرشدگان از سرتیم‌های آن بودند. - رژیم روز شنبه 6 آذر، یک زندانی به نام شعبان رنجبر را پس از 20 سال اسارت در زندان لاکان رشت بدار آویخت. هفته گذشته نیز غلامحسین بیگی در زندان خمین پس از 18 سال اسارت اعدام شد. - محمد اصالتی زندانی بند 12 زندان مرکزی تبریز، به‌دلیل ممانعت از رسیدگی پزشکی در زندان تبریز جان باخت. وی از ناحیه قلب نارحتی شدید داشت و خواستار رسیدگی پزشکی شد اما دکتر بند به نام شرفی اعلام می‌کند زندانی تمارض به ناراحتی قلبی می‌کند و با تجویز و تحویل دارو به زندانی؛ از انتقال وی به بند بهداری زندان ممانعت به‌عمل می‌آورد. 

- زندانی سیاسی فواد رضازاده در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان و جلوگیری مسئولین زندان از شرکت وی در مراسم خاکسپاری پدرش از روز سه‌شنبه هفته گذشته در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد. این زندانی سیاسی اهل سنت در سال 92 بر اثر فشارهایی که از جانب نیروهای امنیتی رژیم بر وی اعمال می‌شد، قصد خروج از کشور را داشت که دستگیر و پس از 40روز تحمل شکنجه‌های جسمی و روحی در زندان اطلاعات ارومیه در دادگاههای رژیم به شش سال زندان محکوم گردید. فواد رضازاده پیشتر نیز به مدت 18ماه در زندان گوهردشت کرج محبوس بود.

- کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران 12 آذر= 2 دسامبر، اقدامات سرکوبگرانه
علیه خانم ها افسانه بایزیدی و هاجر پیری دو زندانی سیاسی کرد را محکوم کرد و از مجامع بین المللی مدافع حقوق بشر و حقوق زنان خواستار اقدامی فوری برای رسیدگی به وضعیت عموم زنان زندانی سیاسی و توقف اعمال فشار بر آنها شد.
به گفته این اطلاعیه، این دو زندانی سیاسی زن که در نقده و مهاباد به اتهام اقدام علیه امنیت و تبلیغ علیه نظام دستگیر شده‌اند اکنون در زندان مرکزی کرمان در تبعید به سر می برند. مسئولین زندان برای تشدید فشار آنها را در بند زندانیان عادی نگهداری می کنند. در روز ۸ آذر (۲۸ نوامبر) ماموران وزارت اطلاعات به سلول آنها یورش برده و آنها را مورد تحقیر و توهین قرار داده و بخشی از وسایلشان را با خود بردند.

******
در ادامه درگیریهای باندی بر سر پرونده بابک زنجانی، از دلالان سپاه پاسداران، دیوانعالی رژیم حکم اعدام وی را مورد تأیید قرار داده است. خبر تأیید این حکم در حالی منتشر می‌شود که هفته گذشته یک منبع آگاه در دیوان عالی رژیم گفته بود حکم صادره از سوی دادگاه مبنی بر اعدام بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی، لغو شده است. ******
روز پنجشنبه 11 آذر در پی یورش مأموران وزارت اطلاعات به منزل یکی از هموطنان عرب به نام قاسم سواری در کوی علوی (شلنگ آباد) وی دچار ایست قلبی گردید و جان باخت. مأموران اطلاعات که با این صحنه مواجه شدند به‌جای این‌که وی را به بیمارستان منتقل کنند، او را رها کرده و محل را ترک کردند.

******
نیروهای انتظامی روز پنجشنبه 11 آذر با شلیک مستقیم به سوی گروهی از کولبران در منطقه سردشت یک کولبر جوان به نام "ریبار قادری" 22 ساله اهل منطقه مرزی «آلان» را به‌شدت مجروح کردند که در وضعیت وخیمی در بیمارستان سردشت بسر می برد. ******
مأموران اطلاعاتی روز جمعه 12 آذر به مراسم یادبود پوینده و مختاری از قربانیان قتلهای زنجیره‌یی در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، در امام‌زاده طاهر کرج یورش برده و تعدادی را مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند و شش تن را نیز بازداشت کردند. در همین رابطه سازمان عفو بین‌الملل روز شنبه 14آذر یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به مراسم یادبود قربانیان قتل‌های زنجیره‌یی محمد پوینده و محمد مختاری را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دستگیر ‌شدگان گردید. 


اخبار علمی؛

- ​دانشمندان دنیای پزشکی موفق به ساختن یک برنامه کامپیوتری خاصی برای تقویت بینایی چشم شده‌اند. مخترعان این برنامه می‌گویند افراد بالای ۴۰ سال پس از استفاده از این برنامه دیگر نیاز به عینک نخواهند داشت. این برنامه در واقع یک فیزیوتراپی اعصاب مغز مربوط به چشم است و از طریق تلفن موبایل با قیمت ارزان در دسترس عموم قرار می‌گیرد.