صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۳۰، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز شنبه 19 نوامبر = 29 آبان، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود در پارلمان کانادا و روبروی دفتر

نخست وزیر این کشور، در همبستگی با خانم مریم اکبری منفرد که به جرم فعالیتهای سیاسی خواهران و برادرانش از سال 2009= 1388 در زندان بسر می برد، خواهان آزادی وی شدند. خانم منفرد اخیرا در نامه ای سرگشاده خواهان عدالت برای زندانیان سیاسی اعدام شده سال 67 که چهار تن از خواهران و برادران او نیز در میان آنها می باشند، شده است. رژیم اما در پاسخ به دادخواهی خانم منفرد، او را ممنوع الملاقات کرده است. گفتنی است خانم اکبری منفرد داری سه فرزند می باشد. ایرانیان در مقابل پارلمان کانادا همچنین خواستار آزادی اسماعیل عبدی، معلم زندانی، ارژنگ داوودی، نرگس محمدی، آرش صادقی، محمدعلی طاهری و همه زندانیان سیاسی و عقیدتی شدند. 

******
سه‌شنبه شب 25آبان= 15 نوامبر، کمیته سوم مجمع عمومی ملل متحد، با ۸۵ رأی مثبت 63ومین قطعنامه‌ نقض حقوق‌بشر در ایران را تصویب کرد. این قطعنامه، رژیم ایران را به لغو اعدامها در ملأ عام، هم در قانون و هم در عمل فراخواند. کمیته سوم مجمع عمومی ملل‌متحد همچنین رژیم ایران را به توقف بازداشت خودسرانه و رفتار غیرانسانی با زندانیان و رفع تمامی «اشکال تبعیض و نقض حقوق‌بشر» علیه زنان و اقلیتهای قومی و مذهبی در ایران فراخواند.
در واکنش به قطعنامه محکومیت در کمیته سوم مجمع عمومی ملل متحد، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم گفت: «جمهوری اسلامی قطعنامه وضعیت حقوق‌بشر در ایران که توسط کانادا و سایر هم‌بانیان آن کشور تهیه شده است را مردود و غیرقابل‌قبول می‌داند». وی مدعی شد این قطعنامه بدون در نظر داشتن واقعیت‌های جمهوری اسلامی، صرفاً مبتنی بر نگرشی گزینشی، مقابله‌جویانه و تنها با اهداف خاص سیاسی تدوین و تصویب شده است».


******
روز سه شنبه 25 آبان شمار زیادی از کارگران و بازنشستگان شرکت واحد اتوبوسرانی، کارگران کارخانه ها و مراکز کارگری
مختلف در اعتراض به قوانين ضدکارگری به ویژه قراردادهای موقت کار، دست به یک تجمع اعتراضی گسترده در مقابل مجلس رژیم زدند. در اين تظاهرات شمار زيادي از زنان كارگر و خانواده های کارگران حضور داشتند. گروههایی از دانشجویان نیز در این تظاهرات شرکت كردند. اين تجمع در حالی برگزار شد كه نيروهای حکومتی تلاش می كردند از پیوستن مردم به معترضان جلوگيری كنند. در مسير تظاهرات از میدان بهارستان به خیابان پیروزی نيروهای رژیم مردم را مورد يورش قرار دادند که بر اثر ضربات باتون شماری از مردم مجروح و مصدوم شدند. عوامل اطلاعاتی رژیم دو تن از دانشجویان را نیز دستگیر کردند اما با اعتراض تظاهركنندگان مجبور به آزاد کردن آنها شدند. تظاهركنندگان شعار مي دادند: «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «کارگر زندانی آزاد باید گردد»، «قرارداد موقت بردگی کارگر، قرار داد دائمی احیا باید گردد»، «شرکت پیمانکاری بردگی کارگر»، «کارگر معلم دانشجو، اتحاد اتحاد»، «اعتصاب تجمع حق مسلم ماست»، «لایحه این دولت، تضمین این بردگیست»، «معیشت، منزلت، حق مسلم ماست»، «اصلاح قانون کار، به نفع سرمایه دار»، «کارگران ایران، اتحاد اتحاد، اعتصاب تجمع تشکل حق مسلم ماست». 
آنها شعارهايی نیز عليه نوبخت سخنگوی دولت روحانی سرداده و خواستار استعفای او شدند. 
همزمان با كارگران، صدها تن از سهامداران شركتهای ثامن الحجج و پدیده نيز که از استانهای لرستان و چهارمحال و بختیاری رفته بودند در اعتراض به غارت سرمايه هايشان توسط كارگزاران رژيم در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. 

******
شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری به‌صورت تلفنی امروز 24آبان به اداره اطلاعات بدنام آخوندی احضار شد. وی می‌بایست
فردا در ساعت 10 بامداد در محل حاضر شود.
خاطر نشان می‌شود که در تاریخ 29مهر 95، مأموران لباس‌شخصی با یورش وحشیانه و اعمال خشونت مانع از برگزاری سالگرد اعدام ریحانه جباری بر سر مزارش شده بودند و خانم شعله پاکروان و تنی چند از شرکت کنندگان در این مراسم را به مدت چند ساعت بازداشت کردند.رژیم ایران بار دیگر در رده کشورهای "غیرآزاد" و در قعر جدول آزادی اینترنت قرار گرفت
در گزارش «خانه آزادی» فریدام هاوس در سال ۲۰۱۶ رژیم ایران با نمره ۸۷ از 100 در جمع سه کشور انتهای جدول آزادی اینترنت و در کنار رژیم سوریه قرار گرفت.
خانه آزادی با فهرست کردن مواردی از فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی، فیلتر شدن وبسایتها و دستگیری فعالان اینترنتی این امتیاز را برای رژیم ایران در نظر گرفته است. 
سوریه و چین پس از رژیم ایران در انتهای جدول قرار دارند. گفتنی است این وضعیت کاملاً مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی است.
بنابراین گزارش، در سال ۲۰۱۶ بهترین وضعیت آزادی اینترنت در استونی، ایسلند و کانادا بوده و آمریکا، آلمان و استرالیا در رده‌های بعدی قرار دارند.
خانه آزادی اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶، و در حالی که «۴۴ درصد» از جمعیت ۷۹ میلیون نفری ایران به اینترنت دسترسی دارند، محدودسازی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان، محدودسازی دسترسی به محتوای سیاسی و اجتماعی، و بازداشت وبلا‌گ‌نویسان و فعالان فن‌آوری ارتباطات همچنان در ایران ادامه دارد و ایران رژیمی آزاد در حوزه آزادی مطبوعات نیست. 
این گزارش همچنین به بازداشت هشت ماهه هادی حیدری، کاریکاتوریست ایرانی، به‌دلیل انتشار کاریکاتور همدلانه با قربانیان حمله سال گذشته در پاریس، بازداشت نزار ذکا فعال لبنانی آزادی اینترنت و نیز آرش زاد، کارآفرین حوزه فن‌آوری در زمان سفر این دو به ایران، اشاره کرده است.


******
خانم کمند آگاهی، شهروند بهایی ساکن اصفهان، پس از ۴۰ روز حضور در دانشگاه به دلیل خودداری از انکار مذهبش، اخراج
شد. وی دانشجوی رشته کارشناسی پیوسته روانشناسی است. گفته شده است که رئیس و منشی رئیس دانشگاه از وی خواسته بودند طی نامه ای اعلام کند مسلمان است و دیگر اعتقادی به بهاییت ندارد ولی خانم آگاهی قبول نکرده بود.  
در خبری دیگر

ماموران اماکن شهر رشت عصر شنبه 29 آبان محل کسب سه شهروند بهایی به نامهای فرج فرهنگی دارای واحد صنفی خرازی، تورج فرهنگی دارای واحد صنفی تعمیرات و فروش ساعت و محمد اسدپور دارای واحد صنفی فروشگاه لوازم پزشکی را پلمب کردند... رژیم در هفته‌های گذشته بیش از ۱۲۰ محل کسب شهروندان بهایی را پلمب کرده است.


******
روز پنجشنبه 27 آبان مأموران رژیم در فومن با یورش به دست فروشان و چپاول سرمایه آنها اقدام به کتک زدن آنها کردند. در

فیلمی که از یورش مأموران رژیم توسط مردم در اینترنت مشاهده می شود، یکی از مأموران رژیم به یک خانم مسن دست فروش، سیلی می‌زند. این اقدام موجی از نفرت و انزجار ازعوامل رژیم را در این شهر دامن زده است. 
روز شنبه 29 آبان نیز، مأموران رژیم در ارومیه جوان دستفروشی را مورد ضرب ‌و شتم قرار داده و مجروح ساختند. 


اخبار اعتراضی؛

- روز دوشنبه 24 آّبان اهالی شهرک زیتون در سرخه حصار کرج با دوهزار مامور شهرداری، انتظامی و یگان ویژه که قصد
تخریب خانه هایشان را داشتند درگیر شدند.

- روز شنبه 29 آبان بیش از 5 هزار کارگر در مقابل مجلس رژیم، کارگران شرکت روغن نباتی نهان گل در بروجن، جمعی از کارکنان بیمارستان سینای زرند کرمان،   

در همین روز، دانشجویان دانشگاه قم، کارگران شهرد‌اری اهواز، جمعی از اعضای تعاونی مسکن اداره برق تهران برای دومین روز متوالی، کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد،   


- در روزهای 21، 22 و 27 آبان شماری از زنان و فعالین حقوق بشر برای آزادی دکتر محمدعلی طاهری که در اعتراض به عدم آزادی از زندان با وجود پایان محکومیت، در اعتصاب غذا بسر می برد، تجمعات اعتراضی برپا کردند.

- روز سه‌شنبه 25آبان مالباختگان مؤسسه پدیده شاندیز، بیش از 2500تن از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و اتحادیه آزاد کارگران و بیش از 500 تن از کارگران به فراخوان اتحادیه آزاد کارگران در مقابل مجلس رژیم، بیش از 300 تن از دانشجویان دانشگاه بجنورد،کارگران شرکت سیمان دشتستان برای دومین بار، دست تجمعات اعتراضی و اعتصاب زدند. اخبار زندان؛

روز شنبه 29 آبان مأموران وزارت اطلاعات به منزل دانشجوی 23 ساله اهوازی حکیم مروانی هنگامی که او و خانوده اش در
خواب بودند، یورش برده و او را دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل کردند. مأموران اطلاعات وسایل شخصی او را مانند تلفن همراه و کامپیوتر را نیز با خود بردند.


۵ تن از زنان زندانیان سیاسی کرد در زندان کرمان، به اتهام عضویت یا همکاری با احزاب مخالف حکومت، سالهای حبس خود
را بدون هیچگونه مرخصی یا ملاقات و محروم از حق استفاده از وکیل می گذرانند. این 5 زن، فریده خوشنام، ۳۲ساله، دارای لیسانس حقوق، سودابه حسن خانی، ۳۱ساله، مهندس کامپیوتر، هاجر پیری، ۳۳ساله، سوهیلا مینایی، ۲۷ساله و افسانه بایزیدی، فعال دانشجویی می باشند.زندانی سیاسی مرتضی مراد پور بنا به گزارشات همچنان در اعتصاب غذاست. وی
در اعتراض به عدم آزادی‌اش از روز سه‌شنبه چهارم آبان 95 اعتصاب‌غذای خود را شروع کرده است.

رژیم صبح دوشنبه 24آبان شش زندانی را به‌طور جمعی در زندان مرکزی ارومیه 
بدار آویخت. اسامی این زندانیان عبارتند از مهندس کرم قلی‌زاده، محکوم ایجک، عارف اسماعیلی، ناصر حسینی، فرخ عابدینی و جواد اصغری. 
- مسئولین زندان شیبان اهواز، از درمان جابر سخراوی ۳۰ ساله، فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر و از اهالی «کوی علوی» شهر اهواز ممانعت به‌عمل می‌آورند. سخراوی به اتهام اقدام علیه امنیت به 15سال حبس محکوم شده است. وی به‌خاطر شکنجه‌ها و رفتار ضدانسانی مسئولین زندان تاکنون دو بار سکته قلبی کرده است.

- کامران درویشی، زندانی سیاسی کُرد اهل ارومیه، از سوی دادگاه ارومیه به پنج سال زندان محکوم شد. اتهام وی که در اردیبهشت ماه دستگیر شد، همکاری با یکی از احزاب کردی عنوان کرده اند.

 یک زندانی بلوچ در زیر شکنجه مأموران نیروی انتظامی در سراوان جان باخت. 
رحیم امیریان روز دوشنبه ۲۴ آبان در مسیر آشار – سرباز در پی زد و خورد بین مأموران نیروی انتظامی و کاروان مظنون به حمل مواد مخدر، بازداشت شد. مأموران پس از بازداشت، او را به پاسگاه مهرستان منتقل کردند و در آنجا مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند که منجر به مرگ وی شد. 
محمد اسحاق‌آبادی درویش زندانی نیز در زندان مرکزی تهران بزرگ به‌طور مشکوکی جان باخت. به نقل از یکی از بستگان آقای اسحاق آبادی، روز سه شنبه دو روز پس از آخرین ملاقات مقتول با فرزندش از زندان مرکزی تهران به خانواده اش خبر می دهند تا برای تحویل جسد محمد به پزشکی قانونی مراجعه کنند. آقای اسحاق آبادی چند روز پیش از آن توسط ماموران لباس شخصی دستگیر شده بود. او در سال 92 نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام دستگیر و شش ماه در بند 350 زندان اوین محبوس بود.    

- بنا‌ به گزارشهای دریافتی در روز بزرگداشت کوروش در 7 آبان در پاسارگاد، مأموران اطلاعاتی و امنیتی حدود پانصد و چهل نفر را بازداشت کرده‌اند.
خاطرنشان می‌شود روز جمعه 7 آبان هزاران تن از مردم سراسر کشور در پاسارگاد، کوروش را افتخار هر ایرانی و پدر و بنیانگذار حقوق‌بشر خواندند. آنها شعار می‌دادند:
«آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه»، «ایران وطن ماست، کورش پدر ماست»، «حکومت آخوندی فقط ظلم، فقط جنگ»، «سردار بی‌مروت، ایران را کرده غارت» و «سوریه را رها کن فکری به‌حال ما کن».

روز دوشنبه 24 آبان، هفت مجموعه فعال در زمینه مد و لباس در قزوین پلمب شده و دهها تن نیز در همین رابطه دستگیر شدند.


******
به نوشته روزنامه الشرق‌الأوسط 29آبان موضوع کشته شدن یکی از کشاورزان ساکن شهر لاباما در کشور پرو به‌دست
شبه‌نظامیان حزب‌الله اعتراضات گسترده‌یی را در این شهر برانگیخته است. این اعتراضات میزان مشکلات در داخل پارلمان پرو را افزایش داد و سؤالات زیادی را در مورد چرایی حضور شبه‌نظامیان حزب‌الله در کشورهای آمریکای لاتین مطرح کرد. رسانه‌های محلی در لیما پایتخت پرو گفتند منطقه‌ای که این قتل در آن صورت گرفته محلی است که در آن یک جمعیت خیریه اسلامی که بلحاظ مادی و ایدئولوژیکی به شبه‌نظامیان رژیم ایران وابستگی دارد، تأسیس شده است. 
الشرق‌الأوسط می‌افزاید این اولین بار نیست که در پرو چنین حوادثی توسط حزب‌الله اتفاق می‌افتد. در این رابطه خانم لوسیانا لیون رئیس کمیته دفاع در پارلمان پرو از وزیر کشور باسو مبریو خواهان انجام تحقیقات و افشای عملکرد شبه‌نظامیان حزب‌الله در این کشور شد. 

- نایب رئیس کمیسیون امنیت مجلس رژیم اعلام کرد: ما در حال کارکردن برای ساخت موشکهای نقطه‌زن با برد 2هزار کیلومتر هستیم. حسین بیکی که مشاور پاسدار فیروزآبادی، سرکرده قبلی ستاد نیروهای مسلح رژیم نیز بوده است، افزود: قدرت تخریب این موشکها باید به‌گونه‌یی باشد که ناوهای بزرگ با یک موشک منهدم شوند و نظرات مقام رهبری هم در این زمینه چند منظوره بوده است. وی گفت: خامنه‌ای که رهبر و فرمانده کل قوا شد، مسلح شدن به نیروی موشکی را بعنوان استراتژی به نیروهای مسلح، وزارت دفاع و سپاه ابلاغ کرد. 

******
اداره دفاع مدنی حلب روز یکشنبه 30 آبان = 20 نوامبر اعلام کرد در جریان بمبارانهای شرق این شهر در پنج روز گذشته،
300 تن کشته و 950نفر زخمی یا مفقود شده اند.
رزمندگان سوری طی بیانیه‌یی اعلام کردند..: «بمباران عمدی رژیم اسد و روسیه علیه تأسیسات زیر بنایی در شرق حلب، مردم این مناطق از جمله کودکان، کهنسالان و زنان را بدون مراکز پزشکی و بهداشتی گذاشته و آنها را به مرگ واگذار کرده است». 
منابع پزشکی، مردم و رزمندگان سوری در شرق حلب تأکید کردند: "بیمارستانهای این منطقه در روزهای گذشته در پی حملات هوایی، و بمبهای بشکه ای به‌شدت تخریب شده‌اند". در همین حال، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلستان در صفحه توییتر خود حملات هوایی علیه مردم و بیمارستان در شرق حلب را ناراحت‌کننده خواند و خواهان بازگشت به مذاکره شد. 
از سوی دیگر مدیر اداره بهداشت حلب اعلام کرد که تمامی بیمارستانهای شرق حلب که در دست رزمندگان سوری است تعطیل می باشد. 
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا روز شنبه 29 آبان در بیانیه‌ای گفت: «آمریکا، حملات تروریستی علیه تأسیسات پزشکی و امدادرسانان در حلب را به‌شدت محکوم می‌کند. این اقدامات شنیع هیچ عذر و بهانه‌یی نمی‌پذیرد. رژیم سوریه و هم‌پیمانانش به‌ویژه روسیه مسئول عواقب فوری و درازمدت این اقدامات هستند». 
حملات جدید علیه شرق حلب از روز سه‌شنبه گذشته توسط رژیم اسد و هم‌پیمانان آن از جمله رژیم ایران و روسیه آغاز شده است. 
ناظر حقوق‌بشر سوریه که مرکز آن در لندن است نیز روز یکشنبه اعلام کرد که هواپیماهای جنگی، توپخانه و هلیکوپتر، روز گذشته مناطق مسکونی شرق حلب را بمباران کردند...

******
نام نسرین ستوده در میان برندگان سال ۲۰۱۶ جایزه «زنان بال پرواز دارند» دیده می شود. این جایزه هر سال به زنانی تقدیم می
گردد که با شهامت، آرزوهای بشردوستانه خود را دنبال می‌کنند. بنیاد «زنان بال پرواز دارند»‌ در گرامیداشت خاطره آمیلیا ایرهارت اولین زن خلبانی بود که توانست در سال ۱۹۲۸ از اقیانوس اطلس عبور کند به وجود آمد. هدف از اهدای این جایزه معرفی زنانی است که مثل آمیلیا ایرهارت پروازکنان از دشواری ها عبور می کنند. جایزه 2016 این بنیاد به چند زن از هندوستان، سومالی، اوگاندا، کنیا و ایران تعلق یافت.
 نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، به دلیل دفاع از موکلانش در ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت و به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شد ولی این حکم بعداً به شش سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از شغل وکالت کاهش یافت. وی بعد از اعتصاب غذاهای طولانی در اعتراض به نقض حقوق خود و خانواده اش در سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن سه سال از زندان آزاد شد ولی همواره مورد تهدید مأموران امنیتی قرار دارد.