صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۲۳، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز شنبه 22 آبان ایرانیان آزادیخواه اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود در مقابل پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور گرد آمدند و خواستار آزادی خانم مریم اکبر منفرد شدند که چند تن از اعضای خانواده اش در دهه 60 اعدام شدند. وی اخیرا در نامه ای خواستار پاسخگویی رژیم به قتل عامهای دهه 60 شده بود که همین امر باعث ممنوع الملاقات شدن وی گردیده است. 

******
روز سه شنبه 8 نوامبر، مردم آمریکا علیرغم نتایج اکثر موسسات نظرسنجیها که خانم هیلاری کلینتون را برنده احتمالی انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا می پنداشت، آقای دانولد ترامپ، پیروز و بعنوان 45مین رئیس جمهور معرفی شد. همچنین سنا و کنگره آمریکا نیز بدست جمهوریخواهان افتاد. هرچند برنامه های چهارسال آینده دانولد ترامپ در مناظرات انتخاباتی مطرح نشد ولی او مرتبا تاکید کرده بود که توافق هسته ای رژیم ایران برایش خوشایند نیست و آنرا پاره خواهد کرد. روز جمعه 11 نوامبر، ولید فارِس مشاور سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در مصاحبه با اسکای نیوز گفت، توافق هسته‌یی با رژیم ایران به گونه‌یی تغییر خواهد کرد که کشورهای منطقه را که از دخالتهای رژیم ایران زیان دیده‌اند، در نظر بگیرد. وی افزود که ممکن است در مورد بعضی از بندهای توافق دوباره گفتگو شود و مجدداً برای کنگره آمریکا ارسال گردد. 
وی بر این‌که روابط با کشورهای عربی در زمان ترامپ به‌خصوص در خلیج‌فارس و مصر بهبود خواهد یافت، نیز تأکید کرد. اسکای نیوز افزود: «در مورد پرونده سوریه، ولید فارس معتقد است که اولویت با مبارزه با تروریسم و به‌طور خاص با شبه‌نظامیان داعش و ایجاد مناطق امن برای پناهندگان سوری خواهد بود، سپس با همه نیروهای بین‌المللی و منطقه‌یی مؤثر برای پیدا کردن راه‌حلی برای بحران سوریه مشورت خواهد شد». امروز در بخش مصاحبه با میهمان رادیو ایرآوا به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت. 


******
روز جمعه 21 آبان، مجید تخت‌روانچی معاون وزارت‌خارجه رژیم و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی، اعدام را خط قرمز رژیم دانست و گفت آن را به هیچ‌وجه کنار نمی‌گذارند. وی در پاسخ به سؤالی درباره گفتگو با اتحادیه اروپا در مورد حقوق‌بشر گفت: «به آنها هم گفته‌ایم که در برخی زمینه‌ها ما خط قرمز داریم. وقتی بحث اعدام می‌شود می‌گویم ما در چارچوب قوانین‌مان مجازات اعدام داریم و این چیزی نیست که بتوانیم کنار بگذاریم». وی همچنین نسبت به عدم همکاری بانکهای بزرگ اروپایی با رژیم گفت: «مشکل بانکهای بزرگ هنوز هست. بانکهایی که به‌دلیل فشارهای آمریکایی‌ها و غرب در طول سال‌های تحریم و جریمه‌های سنگینی از سوی آمریکا شده‌اند و حالا به‌دلیل توافق و تعهدی که داده‌اند که تا چند سال با ایران کار نکنند این فضا را ایجاد کرده است. … حال اگر یک بانک بزرگ اروپایی و غیراروپایی به‌دلیل فشارهایی که یا از قبل بوده یا الآن فشار وارد می‌کنند نتوانسته به‌طور موفقیت‌آمیز فعالیت کند. این خود به خود برجام را خوب اجرا نمی‌کند. ما این ایراد را به آمریکایی‌ها داریم».


******
دادگاهی در منهتن نیویورک روز پنجشنبه20آبان 4دلال ایرانی و ترک را به‌دلیل نقض تحریمهای رژیم ایران محکوم کرد. خبرگزاری رویتر گزارش داد، این چهار دلال به نقض تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران از طریق انتقال صدها میلیون دلار پول برای شرکتهای فلزات این رژیم متهم شده‌اند. اتهام حبیب‌الله زارعی، نسترن زارعی دنیز، بورا دنیز و عبدالله اورن‌اردم، که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران از سال 2014 تا حداقل ژانویه 2016 تبانی کرده‌اند، کمک به شرکتهای رژیم ایران برای واردات و صادرات مقادیر زیادی مس و فولاد و نقل و انتقال حداقل 100 میلیون دلار پول از طریق بانکهای آمریکایی برای این منظور عنوان شده است. 
دادستان منهتن طی بیانیه‌یی اعلام کرد: «این افراد برای پنهان کردن میلیونها دلار مبادله مالی به‌منظور فرار از قوانین تحریمی آمریکا تبانی و توطئه‌چینی کرده‌اند». هر کدام از این 4 فرد با 4 اتهام کلاه‌برداری بانکی، دور زدن تحریم‌ها، پولشویی و کلاه‌برداری از آمریکا مواجه هستند، ضمن اینکه مجازات اتهام تبانی برای کلاه‌برداری بانکی حداکثر 30سال زندان می باشند. 


اخبار اعتراضی؛

 روز یکشنبه 23 آبان، جمعی از اهالی روستای کمندان شهرستان ازنا در استان لرستان، مالباختگان تعاونی مسکن کارگران اداره برق منطقه ای تهران در مقابل مجلس رژیم، 20 تن از کارگران سد بازی دراز در منطقه قصر شیرین طی چند روز گذشته،   
روز شنبه 22آبان جمعی از آموزگاران نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی مازندران،
جمعی از کشاورزان چغندرکار در محوطه کارخانه قند نقده، جمعی از مالباختگان مؤسسه آرمان دره شهر در استان ایلام، 
روز جمعه 21 آبان جمعی از مالباختگان مؤسسه پدیده شاندیز، هزاران تن از حامیان طبعیت در شهرستان دماوند، 
روز پنجشنبه20آبان جمع زیادی از متقاضیان مسکن مهر در نمایشگاه مطبوعات در تهران، معلمان در حمایت از زندانی اسماعیل عبدی در تهران که به 6 زندان محکوم شده، 
روز چهارشنبه 19 آبان، دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه علیه حضور پاسدار سعید جلیلی،
روز سه شنبه 18 آبان، دستفروشان ارومیه، مردم شهرکرد علیه حضور اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی، جمعی از مالباختگان مؤسسه غارتگر پدیده در تهران، کارگران قزوین برای هفتمین روز متوالی در مقابل درب ورودی کارخانه، رانندگان کامیون در قزوین، چند صد تن از کارگران قالبهای صنعتی سایپا برای دومین روز، هزاران نفر از مردم خرم آباد در اعتراض به مرگ یک دختر دانشجو بر اثر سیل، کارگران نی بر مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه        
 روز دوشنبه 17آبان، دانشجویان دختر خوابگاه چمران دانشگاه تهران، 200 تن از کارگران اخراجی نفت و گاز تنگ بیجار برای دومین روز متوالی، دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی صدرای شیراز، بیش از 180 نفر از کارگران کارخانه شیشه قزوین، تجمعات اعتراضی برپا کردند.       


اخبار زندان؛

 چند تن از زندانیان سیاسی، به نامهای رسول رضوی، مرتضی مرادپور، وحید صیادی، آرش صادقی، دو برادر هنرمند مهدی و حسین رجبیان و علی شریعتی، از سیزده تا چهل روز است که در اعتصاب غذا بسر می برند.  

 روز چهارشنبه 19 آبان، 6 تن از دروایش گنابادی به بهانه اخلال در نظم عمومی، تخریب اموال عمومی، توهین به مقدسات و توهین به کارگزاران رژیم، احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند. بعد از ماجرای برگزاری نمایشگاه جنگ ضدمهینی در شهرستان دزفول و سخنرانی چند آخوند و پخش فیلم و عکس علیه اعتقادات دراویش، جمعی از دراویش گنابادی با حضور در این نمایشگاه خواستار تعطیلی آن شدند. 
این خواست دراویش با دخالت مأموران سرکوبگر نیروی انتظامی به خشونت کشیده شد و تعدادی از دراویش بازداشت و پس از ساعتهایی با حضور و اجتماع سایر دراویش ساکن و خانواده‌هایشان مقابل فرماندهی انتظامی رژیم در این شهرستان آزاد شدند.

 روز  پنجشنبه ۲۰ آبان رژیم ۵ زندانی در زندان کرمان و یک جوان ۲۴ساله در روستای چَلمه سنگ اطراف مشهد 
روز جمعه 19 آبان یک زندانی در ملاءعام در شیراز، 
روز دوشنبه 17 آبان، رحیم محمدپور و مهدی در زندان مرکزی مهاباد،
 روز سه‌شنبه 18 آبان محمدرسول حیدری و بابک حسن زاده در قروه در استان کردستان 

روز یکشنبه ۱۶ آبان شش زندانی از جمله احمد آدم پور، عارف پور رحمتی، ولی محمد برزگر، در یک اعدام جمعی در زندان وکیل آباد مشهد 
و روز شنبه 15 آبان سه زندانی در زندان مرکزی رشت، بدار آویخت.  
در خبری دیگر، قضاییه رژیم ۱۲تن از کسانی که در جریان اعتراض به مرگ دلخراش فریناز خسروانی، در سردشت دستگیر شده بودند، به یک سال زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد. مردم مهاباد، سنندج، سردشت و سایر شهرهای کردستان در اردیبهشت سال۹۴، در اعتراض به جان سپردن فریناز خسروانی، که برای فرار از تعرض یک مأمور اطلاعات بناگزیر خود را از طبقه چهارم هتل محل کارش به پایین پرت کرده بود، به خیابانها ریخته و دست به تظاهرات زدند. 


  محمد شهریاری سرپرست دادسرای رژیم در تهران از اجرای حکم کور کردن دو چشم یک محکوم در تهران خبر داد. به نقل از خبرگزاری سپاه پاسداران، فارس، قربانی در سال 1388 در قروه دستگیر شده بود. 
 روز سه‌شنبه 18 آبان پنج تن از شهروندان بهایی در استانداری مازندران توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. آنها در اعتراض به پلمب محل کسب خود در روز "ارتباط مردمی با مسئولان" در استانداری حاضر شده بودند که توسط ماموران وزارات اطلاعات بازداشت شدند. 
زندانی سیاسی 33 ساله هاجر پیری شهروند کرد اهل نقده که در اردیبهشت 1386 دستگیر شده بود، در نهمین سال زندان و تبعید در کرمان از حداقل حقوق قانونی خود محروم است. وی در مهر سال 86در دادگاه رژیم در  ارومیه به اتهام "عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام و اقدام علیه امنیت نظام" به ریاست قاضی شرع، حصاری به 17سال زندان و تبعید به کرمان محکوم گردید. وی در کنار زندانیان اشرار و مواد مخدر دوران محکومیت خود را سپری می‌کند و در شرایط بد جسمانی و بیماریهای مختلف قرار دارد. 


******
روز یکشنبه 23آبان آلوده‌ترین روز تهران در سال95 اعلام شد. محمد رستگاری از معاونان اداره محیط ‌زیست رژیم با اعلام این خبر افزود: «در حال حاضر در پنجمین روز متوالی آلودگی هوا به‌سر می‌بریم. مردم استان تهران باید در چنین شرایطی از تردد غیر ضروری در سطح شهر و مناطق پرترافیک خودداری کنند». 
همچنین آموزش و پرورش رژیم در تهران اعلام کرد به علت وضعیت پایداری آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس شهر تهران روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل خواهد بود. 
به گزارش اداره محیط ‌زیست در استان البرز نیز روز شنبه 22آبان آلودگی هوا در کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد از مرز هشدار گذشت. آلودگی هوا در کرج تا ساعت ۲۰ شنبه برای گروه‌های حساس هشدار آمیز اعلام شده بود.