صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۱۶، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 علی صالحی دادستان رژیم در شیراز روز دوشنبه 10 آبان از دستگیری عاملان برگزاری مراسم روز بزرگداشت کورش و تجمع در پاسارگاد خبر داد و گفت: "پس از انجام تحقیقات لازم، لیدرها و سرشاخه‌های اصلی این تجمع که به سردادن شعارهای هنجارشکنانه و ضد ارزش‌ها اقدام کرده بودند، دستگیر شدند". وی همچنین مدعی شد دستگاههای امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی از قبل اقدامات دستگیر ‌شدگان را زیر نظر داشته‌اند. به گفته وی، برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده و با آنان برخورد خواهد شد. 
 روز جمعه 7 آبان دهها هزار تن از مردم سراسر کشور در پاسارگاد، کوروش را افتخار هر ایرانی و پدر و بنیانگذار حقوق‌بشر خواندند. آنها شعار می‌دادند: «آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه»، «ایران وطن ماست، کورش پدر ماست»، «حکومت آخوندی فقط ظلم، فقط جنگ»، «سردار بی‌مروت، ایران را کرده غارت» و «سوریه را رها کن فکری به‌حال ما کن». در بخش مصاحبه با میهمان این هفته رادیو ایرآوا به این موضوع خواهیم پرداخت.

فیفا رژیم ایران را بدلیل مراسم غیرمرتبط با فوتبال، جریمه نقدی کرد
به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیفا روز پنجشنبه ۱۳ آبان اعلام کرد برگزاری مراسم غیرمرتبط به فوتبال در ورزشگاه آزادی موجب شد فیفا رژیم ایران را به پرداخت ۴۵ هزار فرانک سوئیس جریمه کند. فیفا اعلام کرد که برگزاری مراسم مذهبی یا سیاسی در جریان یک مسابقه ملی فوتبال ممنوع است. گفتنی است که روز سه‌شنبه 20مهر در جریان مسابقه فوتبال بین ایران و کره جنوبی، کارگزاران رژیم برخلاف قوانین فیفا اقدام به برگزاری مراسم عزاداری تاسوعا کردند که با واکنش فدراسیون بین‌المللی فوتبال مواجه شد. 


******
به نقل از سرکرده نیروی انتظامی جیرفت، روز یکشنبه 9آبان، وی طی هشت ماه گذشته 2800 واحد صنفی در شهرستان جیرفت را بازدید کرده و 840 واحد صنفی را به اتهام رعایت نکردن مقررات انتظامی و شئونات اسلامی پلمب کرده است. 
******
منابع خبری مقاومت ایران از داخل کشور گزارش می دهند که  در تاریخ ۱۲ آبانماه ۹۵ رژیم در ادامه تخریب مزار شهدای مجاهدین و مبارزین، در کرج اقدام به تخریب سنگ‌قبر هوشنگ گلشیری کرده است. از جمله مزار شعرا و نویسندگانی چون محمد جعفر پوینده و محمد مختاری هم در امان نبوده که موقتاً توسط خانواده‌هایشان ترمیم شده است. این منابع افزودند که هر کدام از این شخصیتها دارای مدارج ادبی بوده‌اند.  لازم به ذکر است که پوینده و مختاری، از نویسندگانی بودند که در جریان قتلهای زنجیره ای در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، به قتل رسیدند.

******
عبدالله آل شیخ سفیر عربستان در بحرین گفت شلیک موشکها و هدف قرار دادن شهرهای عربستان توسط شبه‌نظامیان حوثی جز با حمایت و تشویق رژیم ایران نمی‌باشد. به گزارش سی.ان.ان عربی در روز سه‌شنبه 11آبان آل شیخ، افزود: "رژیم ایران همچنان به خط مشی خصمانه خود در منطقه ادامه می‌دهد و ادامه دخالتهای این رژیم در امور داخلی کشورهای عربی وضعیتی از تشنج و بی‌ثباتی را به وجود آورده است". موج محکومیت هدف قرار دادن شهر مکه توسط شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در یمن، از سوی کشورهای مختلف جهان به‌ویژه کشورهای عربی و مسلمان ادامه دارد. دیوان و دبیرکل ریاست کشور فلسطین، وزارت خارجه فرانسه، وزارت‌خارجه آمریکا، وزیر خارجه مصر، وزارت‌خارجه ترکیه، وزیر خارجه عربستان، وزارت‌خارجه سودان، معاون رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، سخنگوی دولت اردن، وزیر تبلیغات یمن، دبیرخانه شورای وزرای کشور عرب، رئیس پارلمان عربی، انجمن جهان اسلام در مکه، انجمن مجلس علمای پاکستان در لاهور، رئیس انجمن علمای انگلستان و رئیس هیأت امور دینی ترکیه این حمله را محکوم کردند.
الشرق‌الأوسط نوشت: به‌دنبال هدف قرار دادن "مکه"، رژیم ایران و کودتاچیان یمن، در مقابل خشم سراسری جهانی و اسلامی قرار گرفتند. مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران نیز حمله موشکی به مکه را محکوم کرد و آنرا جنگ علیه همه کشورهای اسلامی دانست.


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 16 آبان، جمع زیادی از مدیران مهدکودک‌های مجوزدار در مقابل ساختمان سازمان بهزیستی رژیم در تهران، کارگران مترو کرج،
روز شنبه 15 آبان، کارگران ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز، بیش از 500تن از کارگران معدن ذغال‌سنگ طرزه، کارگران شهرداری یاسوج، کارگران بلبرینگ سازی تبریز که بیش از 300 تن می باشند،     
روز پنجشنبه 13 آبان، مالکان 240 واحد از مجتمع تعاونی مسکن مهر 22 بهمن بندرعباس، مغازه‌داران بازار چینی و بلور تهران، کارگران و مدیران بخشهای مختلف کارخانه قند یاسوج   
روز چهارشنبه 12آبان کارکنان هواپیمایی هما در مقابل وزارت راه و شهرسازی رژیم برای دومین بار، مالباختگان مکتب فرش و گلیم کرمانشاه برای سومین روز متوالی در مقابل استانداری رژیم 
روز سه شنبه 11 آبان، دانشجویان دانشگاه آزاد کرج، حدود 200 تن از معلمان نهضت سواد آموزی از شهرهای مختلف کشور در مقابل مجلس رژیم،  
روز دوشنبه 10 آبان، هزار تن از کارکنان شرکت مخابرات، 400 تن از کارگران پروژه سد چم شیر گچساران،  
روز یکشنبه 9 آبان، جمعی از معترضان به زندانی بودن «محمدعلی طاهری» در مقابل دفتر سازمان ملل‌متحد در تهران، اقدام به اعتصاب و برگزاری تجمعات اعتراضی نمودند.


اخبار زندان؛

 سرکرده نیروی انتظامی رژیم در دزفول روز جمعه 14 آبان از دستگیری23 جوان که در یک مهمانی شرکت کرده بودند، خبر داد و میهمانی را "هنجار شکنانه" خواند. در خبری دیگر، 17 جوان در سعادت آباد تهران به جرم شرکت در میهمانی دستگیر شدند.  بر اساس گزارشهات مختلف، طی یکماه گذشته، 9 تن از زندانیان سیاسی در زندانهای اوین و تبریز دست به اعتصاب غذا زده اند. حال برخی از این زندانیان به‌خاطر عوارض ناشی از اعتصاب‌غذا نامناسب گزارش شده است. سه زندانی سیاسی در زندان تبریز، رسول رضوی، مرتضی مرادپور و حسین علی‌محمدی، و وحید صیادی، آرش صادقی، دو برادر هنرمند مهدی و حسین رجبیان و علی شریعتی در زندان اوین در اعتصاب غذا بسر می برند. 
از سوی دیگر زندانی سیاسی محمدعلی طاهری نزدیک به چهل روز است که در اعتصاب غذاست و حال وی وخیم گزارش شده است. بسیاری از هواداران و شاگردان او بارها در مقابل بیمارستان بقیه الله، ساختمان قوه قضاییه و دفتر سازمان ملل تجمعات اعتراضی برپا کرده و خواستار آزادی وی شده اند. لازم به ذکر است که حکم زندان دکتر طاهری به پایان رسیده ولی رژیم از آزادی او ممانعت به عمل می آورد و بنا بر برخی گزارشات، او را به جرم جدیدی متهم نموده است. این 16مین باری است که محمد علی طاهری دست به اعتصاب غذا می زند.  


یک زن جوان در زندان بَوانات در جنوب کشور، به جرم قتل همسرش به اعدام محکوم شد. این زن جوان که مورد آزار و اذیت همسرش قرار داشته، دو فرزند دارد. همچنین زن دیگری به نام زینب شاه حسینی به اعدام محکوم شده است. او در زندان مرکزی قروه، همدان، در حبس به سر می برد. همسر وی، کوروش رضایی پور، نیز محکوم به اعدام می باشد.  عفو بین‌الملل نسبت به محروم کردن زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد از هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران از درمان پزشکی توسط رژیم ابراز نگرانی کرد. عفو بین‌الملل روز پنجشنبه 13آبان اعلام کرد: زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد که دوره محکومیت 15ساله خود را در زندان اوین می‌گذراند از دسترسی به درمان پزشکی محروم است... دادیار زندان اوین روز 24اکتبر به خانواده وی گفت که قرار پزشکی وی کنسل شده است زیرا او بیش از حد گستاخ شده است. این اظهارات اشاره به یک شکایت توسط مریم اکبری منفرد از داخل زندان در روز 18 اکتبر دارد که خواهان یک تحقیق رسمی درباره اعدامهای دست جمعی در سال 1988 است که برآورد می‌شود شامل 5000 زندانی سیاسی، از جمله برادر و خواهر او می‌باشد... 

 رژیم روز شنبه 15 آبان سه زندانی را در زندان مرکزی رشت بدار آویخت. قربانیان با نامهای اختصاری ا-ی 54 ساله، ک-ی 30 ساله و ع-ع 27 ساله معرفی شده اند. در همین روز دو زندانی به نامهای علیرضا درویشی و حجت، در زندان پارسیلون خرم آباد به دار آویخته شدند. رژیم همچنین قصد دارد به‌ زودی سه زندانی را در ملأعام در استان البرز اعدام کند. اسامی این سه زندانی، که کرد و اهل استان کرمانشاه می باشند، سجاد کنگر شاهی، تراب رشیدی و علی چشمه نوشی اعلام شده است.

 عنایت الله نقیبی هموطنی 45ساله از اهالی روستای کوهک از توابع شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان که به علت شلیک مستقیم پاسداران به خودرو وی، فرزند 6ساله‌اش حدود 10 ماه پیش به قتل رسیده بود با شکایت از پاسداران، دستگیر و زندانی شده است. 
سرکوب؛

 رژیم طی چند هفته گذشته دست‌کم ۲۴ واحد صنفی متعلق به شهروندان بهایی در شهر ساری، مرکز استان مازندران را پلمب کرده است. صاحبان این واحدهای صنفی، چند روز پیش از پلمپ مغازه‌های خود، به اداره‌ی اماکن ساری مراجعه کرده و برای ابراز حسن نیت، تعطیلات مذهبی پیش روی خود را به این اداره اطلاع داده بودند. ولی با این حال به این موضع توجه نکرده و به بهانه تعطیلی مغازه، آنها را پلمب کردند. 


 صبح سه شنبه 11آبان یک هموطن کرد کولبر، به نام عثمان عزیزی در نزدیکی روستای "ده رمان ئاوی" از توابع سردشت با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی رژیم به قتل رسید. وی دارای دو فرزند 13 و 17 ساله است. سازمانهای مدافع حقوق‌بشر اذعان کرده‌اند که از آغاز سال جاری شمسی تاکنون بیش از 70 تن، که برای امرار معاش خود و خانواده به کولبری روی آورده‌اند توسط شلیک مستقیم نیروهای انتظامی رژیم به قتل رسیده و دهها تن دیگر زخمی شده اند.

 روز پنجشنبه ۶ آبان جوان موتور سوار 20 ساله ای به نام محمد نجفی، در استان البرز به ضرب گلوله و با تیرانداری مستقیم نیروی انتظامی کشته شد. 

******
انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا روز سه شنبه 8 نوامبر برگزار خواهد شد. رقابتهای انتخاباتی بین هیلاری کلینتون از حزب دمکرات و دانولد ترامپ از حزب جمهوریخواه، بسیار جنجالی و تنگاتنگ بوده است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که ۴۶ میلیون آمریکایی در انتخابات زود هنگام شرکت کنند. آنان می‌گویند به‌طور کلی ۱۲۵ میلیون آمریکایی در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت خواهند کرد. مردم آمریکا اما در حالی روز سه شنبه 8 نوامبر برای تعیین جانشین باراک اوباما پای صندوقهای رای خواهند رفت که مقامات این کشور می‌گویند در حال بررسی صحت‌ و سقم اطلاعاتی هستند که از "احتمال حملات قریب‌الوقوع القاعده" آن هم در شب پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور خبر می‌دهد. این اطلاعات در مورد ایالت‌های نیویورک، تگزاس و ویرجینیاست اما به گفته پلیس فدرال آمریکا که در حال بررسی این اطلاعات است، آنها فاقد جزییات هستند.

******
به اعتراف دبیر انجمن علمی روانپزشکان ایران، "هر دقیقه یک نزاع در سازمان پزشکی قانونی کشور ثبت می‌شود. بر اساس آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی، در دو ماهه نخست امسال، 92هزار و 473 مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند..." 
مجید ابهری ”آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تنشهای عصبی ناشی از زندگی ماشینی، عجله و سرعت ناشی از آن برای رسیدن به سرکار و یا منزل، فشارها و تنشهای روحی و عصبی ناشی از مشکلات شغلی و خانوادگی، بیکاری، گرانی، تورم و مشکلات ناشی" را از عوامل پایین آمدن تحمل در جامعه دانست.
مجید ابهری ضمن اشاره به این‌که مردم کم کم لبخند را فراموش کرده‌اند می‌گوید: "چهره اخموی شهروندان و در خود فرو رفتن آنها به هنگام عبور و مرور بیانگر این واقعیت است که افراد منتظر یک بهانه برای تخلیه تنشها روانی ناشی از عوامل محیطی هستند". لازم به یادآوری است که در سال 2013 موسسه گالوپ گزارشی مبنی بر بررسی وضعیت خشنودی و غمگینی در بین 138 کشور جهان منتشر کرد که ایران، پس از عراق، غمگین ترین کشور جهان معرفی شد.